De gemeenteraad te Hillegom, op advies vaa den Raad- van Toezicht andermaal de plaatsing van een definitief station breedvoerig besprekende, besloot thans met 7 tegen 4 •temmea daarvoor de halte Loosterweg (Hille- t*m) aan te wyzcn. HH. MM. de Koninginnen woonden eersten Kerstdag de voormiddag godsdienst oefening by in de Groote Kerk te 's-Graven- hsge, onder gehoor van den hofprediker ds. Van der Flier. De gemeenteraad van Pijnakker heeft tot secretaris der gemeente benoemd jhr. J. K. Hosselt van Dinten, candidaat-notaris en be ambte ter secretarie aldaar, in de plaats van wyiea zijn vader, jhr. J. L. Hesselt van Dinten, In leven burgemeester en secretaris der ge meenten Pijnakker en Nootdorp. In laatstge noemde gemeente is by-eveneens tot secretaris benoemd. Di Nederlandsche- missionarissen in Duiftech Togoland zijn dit jaar zwaar getroffen door ziekte. De helft is overleden of niet in •taal hun plichten waar te nemen. Baron E; C. Sweerts de Landas Wyborgh heeft,, naar men verneemt, om gezondheids redenen zijn' ontslag als lid van den Raad ▼an Indië aangevraagd en zal in den loop van het volgend jaar repatrieeren. Dr. J. C. Van Schilfgaarde, de aan het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam verbonden chirurg, is ernstig ongesteld. De heer S. Vas Diaz te 's Gravenhage is benoemd tot vice-consul voor de Yeree' nigde Staten van Venezuela ia de residentie- Op de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene jaarlyksche vergadering van den Nederlandschen Schermbond werd de heer J. J. Groenewoud, directeur der Leidsche Gymnastiek- en Scherravereeniging „Sparta", benoemd tot commissaris van voornoemden bond, en nam hy als zoodanig zitting in de technische commissie. Vanwege het te Rotterdam gevormd comité tot het oprichten van een standbeeld voor Maarten Barpertsz. Tromp ia een circu laire verspreid, waarin de ingezetenen van Rotterdam tot het storton van bydragen worden uitgenoociigd. Er wordt op gewezen, dat deze zeeheld van zyn jeugd af den meesten tyd, dien hy aan wal sleet, te Rotterdam ver toefde en deze stad aan de daden van dien zeeheld een groot deel van haar snel toe- nemenden bloei heeft te danken. Het comité beveelt het denkbeeld aan, de •nthulling van het standbeeld te doen plaats hebben in 189S, het jaar van de inhuldiging der Koningin. Het comité wyst er op, dat de som, die ver- eischt wordt, groot is, waar het een standbeeld moet zyn. zoowel den zeeheld als de stad in het tegenwoordig stadium harer ontwikkeling waardig en Rotterdam dit alleen moet kun nen tot stand brengen. Het rekent dan ook op flinke bydragen. Een veertigtal schutters en ook eenige jongelieden, die mettertyd schutter denken te worden, hebben zich by kapt. Wilkens te Botterdam aangemeld om in aanmerking te komen voor schutter wielryder. Het plan van kapt. "Wilkens is voorloopig om deze wielryders in het compagnies verband te laten, maar vrystelling van dienst voor hen te vragen en hen geregeld te oefenen in den velddienst en het overbrengen van depeches. Natuurlijk zullen de manschappen eerst be wijzen moeten geven, voldoende geoefend te sijn in de behandeling van 't geweer en de commando's kennen. De Duitsche gezant by ons Hof, de heer Von den Brinckeu, is van verlof in de resi dentie teruggekeerd. Volgens by de stoomvaart-maatschappy „Nederland" ontvangen bericht uit Perim, hebben de laatste passagiers van het s.b. fConrad," met het op 26 dezer van Perim vertrokken ss. „Prins Alexander" de reis vervolgd. Het zyn de passagiörs: J. B. Van Aken, J. J. De Graaff, G. Van Merkesteyn en 6 goesteljjko zusters uit Tilburg. Tot lid van het hoofdbestuur van het Noderlandsch Onderwyzersgenootschap is by herstemming gekozen de hoer A. J. Straat man, met 1610 stemmen. De heer C. F. A. Zernike heeft 1161 stemmen op zich vereenigd. De officier van gezondheid 2de kl. dr. P. B. Van Loo, van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, wordt 1 Februari overge plaatst by het 2de bat. van genoemd reg. te Middelburg; de by het 1ste reg. inf. benoemde kapt. A. Holland zal alsnog van bestemming verwisselenhy wordt ingedeeld by het 5de bat, te Helder, doch biyft voorloopig te Am- •terdam in garnizoende 1ste luit. J. F. E. AR. Von Römer, van het 7de reg. inf., wordt overgeplaatst van Amsterdam naar Hoorn; de late luit. H. I. Van Zanten, die verzocht heeft in actieven dienst te worden hersteld, wordt weder ingedeeld by het 5de reg. in fanterie; de kapt. H. J. F. Van Overveldt wordt in actieven dienst hersteld by het 4de reg. inf. Men. meldt uit Apeldoorn: Op den laten Kerstdag werd het nieuwe orgel in de Hervormde kerk alhier plechtig tot zjjn be- ■temming gewjjd door ds. C. Hattink. Met groote dankbaarheid werd melding gemaakt van den belangrijken steun, door JBLH. M.M. de Koninginnen, een dames-comité en leden der gemeente geschonken, waardoor de kerk- voogdy in staat gesteld werd een kunstwerk, al* het orgel by de bespeling blijkt te zyn, ter uitvoering op te dragen aan de firma Witte, te Utrecht. Het stoomschip „Edam" arriveerde 25 Dec. van Nieuw-York te Amsterdam; de .General", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 24 Dec. te Lissabon; de „Johannesburg", van Arasterdam naar Kaapstad, vertrok 26 Dec. van Dartmouthde- „Obdara", van Rotterdam naar Nieuw»York, is 25 Dec. Lizard gepasseerd; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Dec. van Perim; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Dec. Kaap Roca; de „Werkendam" arriveerde 24 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 26 Dec. van Amsterdam Daar Batavia en arriveerde den volgenden dag te Southampton; do „König", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, arri veerde 25 Dec. te Aden; de „Prins Hendrik", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok 25 Dec. van Padang; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Dec. van Padang; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Dec. te Genua- en zette den volgenden dag de reis voort; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Dec. Sagres; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 27 Dec. Kaap St.-Vincent; de „Prins Willem I", van West-Indle naar Amsterdam, arriveerde 27 Dec. te Havre. E1ÜR9TE KAMER. By de voortgezette behandeling van het tydeiyke suikerwetje, dat strekt om den aanslag der fabrikanten over de loopende campagne te verhoogen en den totaal-omslag van den accyns te vermeerderen, bestreed ook de heer Godin de Beaufort het ontwerp wegens de terugwerkende kracht, die de Minister z=Jf heeft bestreden by de invoeringswet voor het nieuwe personeel en die niet gebillijkt wordt door de omstandigheden. Door het ontwerp worden de fabrikanten onrechtvaardig bena deeld en de landbouw tevens. De heer Wertheim is voor de wet, die wel degelijk te voorzien was en eene betere regeling van de winst voor den fiscus en de fabrikanten beoogt. Zelfs als de fabrikanten nu verlies zullen ïyden, dan moesten zij als handelaars dit voorzien en dragen. Dat de landbouw dupe zal worden, betwist hy. De heer Prim verdedigde ook de wet, die door den heer Sassen werd bestreden. De Minister van Financièn verdedigde het ontwerp, dat alleen eene afdoende wyze voor stelt voor nadere afrekening by meerdere overponden dan de bestryders willen. Hy ontkent, dat er sprake is van terugwerkende kracht. De heer Godin de Beaufort deed in 1890 precies hetzelfde met den bijslag. De fabrikanten waren in Februari reeds bekend met de verlaging der premie en desondanks contracteerden ze voor f 10. Hedennamiddag te twee uren voortzetting van het debat. Gemengd Nieuws. Donderdag hebben de leden der Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging een marsch gemaakt in de omstreken van Leiden. Uit Amsterdam begaven zich een dertigtal jongelui, onder bevel van sergeant ToeLaer, Daar Leiden, waar zy zich op het stations plein vereenigden mot de overige afdeelingen uit Leiden, Rotterdam, Haarlem, enz. Met slaande trom trok men door de stad; voor de artilleriekazerne presenteerde de wacht de sabel. De troep, ongeveer 75 man sterk en in 4 sectiën verdeeld, marcheerde onder het zingen van opwekkende liedjes over Voor schoten naar 't Huis Den Deyl. Hier werd een uur halt gehouden ter versterking van den inwendigen monsch met erwtensoep, brood en koffie. Om halfdrie werd weer aangetreden en trok men over Oegstgeest naar Leiden terug, van waar de verschillende afdeelingen per spoor naar de respectieve woonplaatsen terugkeerden. Om 6 uren was de Amster- damsche afdeeling in de hoofdstad terug. De stemming van den troep was gedurende den geheelen tocht, die buiten de rust vyf uren duurde, zeer opgewekt en geen der amateur-militairen behoefde wegens vermoeid heid achter te blyven. De lsto luit. der infanterie Polvliet, uit Amsterdam, eerelid der „N. "W.-V.," begeleidde den troep. Dergelijke flinke tochten, die de gezondheid bevorderen, zonder al te inspannend te zyn, de kennis des lands vermeerderen en de kameraadschap aankweeken, zyn voorzeker een voortreffelyke uitspanning. Zaterdag jl. geraakten te Zoeter- meer het paard en de wagen van den boter- handelaar Chr. Van der Meer aldaar te water, Chr. wist zich te redden door bytyds uit het rytuig te springen, doch was evenwel genood zaakt zich te water te begeven om zyn paard te redden. Door spoedige hulp werd alles behouden op hot droge gebracht. Door de heeren gebroeders Vroege, kooplieden te AspereD, en M. Poot te Zoeter- meer zijn in de laatste dagen te Zoetermeor en Omstreken 33 l1/»- en 2'/,-jarige paarden opgekocht, bestemd voor Baksen. De pryzen door genoemde heeren besteed, variëeren van f 190 tot f 235. Het onderzoek in zake den moord in de Van-Eegben-straat te Amsterdam is thans uit handen der politie. De rechter commissaris mr. Th. J. Hoppe leidt than* den gang der zaken. In de Spuihaven te Dordtiv drij vende gevonden het lyk van de 80-jarige weduwe P. J. H. Volgens een van de Kon. Ned. Stoomboot-My. ontvangen bericht, is het stoomschip „Juplter" 26 Dec. des avonds lens gepompt. Circa 100 tonB lading zyn droog te Reval aangebracht en circa 40 tons nat. Wegens hfloge zee hebben de bergers het werk moeten staken. Daarop i* by storm het schip vol water geloopen, zoodat de bemanning htt stoomschip heeft verlaten, die te Reval -getand-is. Te Utrecht brak Zaterdagnacht omstreeks twaalf uren eon hevige brand uit in het meubelmagazy» van den heer C. J. Van Veen, aan de Hamerstraat In een oog wenk stond bet geheele perceel, bestaande uit dria verdiepingen, in lichterlaaie en weldi a werd n ook de-twee percoelön, naast het1' brandende huis. gelegen, door het vuur, aan gewakkerd door dèn wind en gevoed door het droge hout, bedden, veeren, enz. aangetast. Gelukkig slaagde de brandweer er ia deze huizen voor geheele uitbranding te behoeden en werd siecht6 een klein gedeelte door het vuur verteerd. Te ongeveer drie uren was de br-andweer het vuur meester. Met zeer veel moeito waren de bewoners, die reeds te bed lagen, gered. De oorzaak is onbekend. Da heer Van Veen was verzekerd. Met 2den Kerstdag hield het Leger des Heils te Rozendaal voor de eerste maal eene byeenkomst, waarvoor, wegens gebrek aan een geschikt lókaal, een in de haven lig gend kolensehip was afgehuurd. De ongewone verschynmg trok aan de kade tal van nieuwsgierigen, die allengs tot bal dadigheden overgingen. Het schip werd als 't ware gebombardeerd, men wierp steencn on alles wat voor de hand lag in het ruim; zelfs trachtte men aan den achtersten wagen van de stoomtram, die langs de haven naar Steenbergen rydt, de lyn van het schip vast te binden. De geheele politiemacht en twee marechaussees moesten er by te pas komen om de heilsoldaten, waaronder twee vrouwe ljjke, te verlossen en naar het station te be geleiden. Op het schip werden de ruiten verbryzeld en tegen den schipper allerlei bedreigingen geuit. Te Hekelingen is Zaterdag een bouwmanswoning met schuur en den geheelen daarin geborgen voorraad koren en hooi eene prooi der vlammen geworden. Meer dan 50 stuks vee kwamen daarby om. De brand nam zóó spoedig in omvang toe, dat by na niets gered kon worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den brand te Eindhoven op 24 dezer schryft men nog het volgende: Omstreeks 4 uren, juist toen het werkvolk, de fabriek zou verlaten, ontdekte men brand, in de wolspinnery van de firma Smits en De Kuiper. Trachtte men in het begin den, voortgang te stuiten, men moest spoedig dez3 pogingen opgeven, daar, gevoed door de licht brandbare wol en olie, het vuur zich snel uitbreidde, vooral, toen met een knal de rui ten in dit gedeelte der fabriek stuk sprongen en de vlam, aangewakkerd door de toestroo- mende lucht, zoo overweldigend werd, dat binnen een kwartier de geheelo fabriek in lichterlaaie stond en de vlammen zich over do geheele uitgestrektheid van het groote, dri9 verdiepingen hoog© gebouw hemelhoog ver hieven, over een gedeelte der stad een regen van vonken verspreidende, die door de hevige persing tot op 10 minuten afstands door de lucht vlogen. Ofschoon do fabriek van drie zyden door water omgevon is, viel er aan blusschen niet te denken, en bad men moeite de naastby-: zynde huizen te behouden, waarvan het hout werk geschroeid en geblakerd is door de ver zengende hitte. Het was een prachtig, ofschoon treurig gezicht deze vlammenzee, zich spiege lend in het water, te aanschouwen. Niets van de geheele fabriek, die gedeeltelyk door stoom, doch voornameiyk door waterkracht gedreven werd, bleef gespaard als de machinekamer. Een 40-tal menschen, die allen reeds jaren op de spinnery werkzaam waren, zien zich door dit onheil in het barre jaargetyde van work beroofd. De fabriek was voor f 58,000 op Amster- damsche Beurspolis verzekerd, slechts voor f 3000 was by de Tilburgsche Assurantie- Maatschappy afgesloten. De premie bedroeg 8 per mill9. De uitvinder van het dynajniet, Alfred Nobel, heeft zyn vermogen van onge veer vyftig millioen franken, op enkele legaten na, vermaakt aan de hoogeschool van Stock holm. In de centrale provincies van Britsch-Indië moet het er treurig uitzien. Althans de heer Goodridge, oud-rechter vau Jabalpur, schryft aan de „Englishman", die te Calcutta verschynt, dat daar dagelijks duizenden den hongerdood sterven. Hy schryft, dat reels in September in het district Jabal pur 97 menschen vao honger waren omgeko men, in Sangor 98, in Damoh 138 en in Sihora 225. De heer Goodridge verklaart, dat de maatregelen der regeering niet voldoendo zyn om een eind te maken aan den nood. Hy stelt voor openbare inschryvingen t9 openen. Wat deze heer zegt over den hongersnood luidt geheel anders dan de officiëele berichten van den onderkoning. De tyd zal moeten leeren wie gelyk heeft van deze beiden. BUITENLAND. Frankryk. Op tweeden Kerstdag is het stoffelyk over schot van Pasteur van de kapel der Nótre- Dame overgebracht naar het Instituut-Pasteur. De regeering was by de plechtigheid vertegen woordigd door den heer Rambaud, minister van openbaar onderwys; kapitein Carnot ver tegenwoordigde den minister van oorlog. Verschillende redevoeriagen werden uitge sproken, zoowel door Franschen als door vreemdelingen. D ui tsohland. De Duitsche. Regeering heeft zich verzet tegen do benoeming van Huang-Tsun Chien tot Chineesch gezant aan het Duitsche Hof. De Chineesche Regeering heeft een gezant voor Oostenryk benoemd. Tot no?" toe werd China aan de hoven van St.-Petersburg, Ber- ïyn en. Weenen door één gezant vertegen woordigd. Groot-Brltanuië. Het Londensche „Geographical Journal" schryft: De Raad van de „Royal Geographical Society" besloot dr. Nansen voor diens pool expeditie 18931896 oen buitengewone gou den medaille te schenken. Dezelfde medaille in zilver erlangen Nansens wetenschappelijke tochtgenooten kapitein Sverdrup, luitenant Scott Hansen, luitenant Johansen en dr. Bles sing; in brons wordt ze gegeven aan de acht overige deelnemers aan de expeditie. Hiermede toont de geographische wetenschap, vertegenwoordigd door haar meest beroemd genootschap, de verdiensten van Nansen en de zynen op alleszins waardige wyze te erkennen. In het begin van Februari zal de aan bieding der medaille plaats hebbendan hoopt Nansen gereed te zyn met de kopy voor zyn werk „In nacht en IJs". Spanje. Te Manilla ie een samenzwering onder de gevangenen ontdekt. Een drieduizendtal van dezen hadden zich aaneengesloten, om met geweld hun boeien te verbreken. De meeste samenzweerders zyn in het cachot opgeslo ten; er is een gerechtelyke actie tegen hen ingesteld. Rusland. Aan de Israëlietische autoriteiten te Lemberg is, namens den Czaar, kennis gegeven dat de Israëlieten van bet Russische Ryk binnon- kort in de gelegenheid zullen worden gesteld, den Czaar hun hulde te betoonen. By besluit van den keizer van Rusland is graaf Schoewaloff ontheven van zyn functiën als gouverneur-generaal en opperbevelhebber der troepen in het militaire district van Varsovie. Generaal prins Gregoriua Galitzin is be noemd tot administrateur van den Kaukasus. 'In het beheer van deze streek moeten ernstige ongeregeldheden ontdekt zyn, die vermoedoiyk een reis naar Siberië van verscheiden ambte naren ten gevolge zullen hebben. De Russische Regeering heeft een som van honderdduizend roebels ter beschikking gesteld ter ondersteuning van Russische land verhuizers naar het distriet aan de Zwarte Zee, naar 't gebied aan de grens van Chineesch Turkestan en naar het Amoer-gebied aan de grenzen van Mantsjoerye. Turkfle. De Kunstantinopelsche correspondent der „Times" meldt aan zyn blad dat in de laatste dagen ongeveer 400 Turken zyn gevangen genomen op aanwyzing van vroegere gevan genen, aan wie door pyniging een bekentenis moet zyn ontlokt. De Armenische Gemengde Raad is byeen- geroepen om te beraadslagen over de merk waardige amnestie, welke de Sultan heeft afgekondigd. De patriarch heeft zich beklaagd dat de verleende amnestie zoozeer afwykt van de petitie, die hy tot den Sultan had gericht. Het amnestiebesluit is, volgens den „Times"-correspondent te Konstantinopel, niet door de regeeriog, maar op het paleis opgesteld. Bulg;ar|je. Vrydag moest mevrouw Stamfcoeloff als getuigo optreden in het proces tegen de moordenaars van haar overleden echtgenoot. Mevrouw Stamboeloff is een jonge vrouw van 28 jaar. Met heldere, krachtige stem sprak zy tot den president: „Ik wil niet als getuige worden gehoord 1 De schuldigen, die hier zitten, zyn instruv menten zonder bewustzyn, zyn slachtoffers, die do plannen der regeering tegen myn ongelukkigon echtgenoot hebben gedieDd. Gy weet zeer goed, waar de ware schuldi gen zyn, de intellectueel© schuldigen, zij die alles hebben voorbereid en gereedgemaakt! Die zou men moeten vervolgen en straffen. „Iedereen kent hen. En gy, president, en gy, procureur, kent hen ook, beter dan iemand anders. Er schiet u niets over dan dit: ont heffing van de verplichting om getuigenis af te leggen. En met trots opgeheven hoofd verliet mevr. Stamboeloff de gerechtszaal. De geneesheer van Stamboeloff, dr. Wan- koff verklaarde, dat het slachtoffer in zyn woning uitriep: „Tufektchoff heeft my ver moord l Do vorst heeft my vermoordl Beltcheff heeft my vermoord!" doch kan niet zeggen of de gewonde destijds by het bewustzyn was. De getuigenverhooren zyn Zaterdag afge- loopen. Heden beginnen de pleidooien. Cuba. Het Cubaansche vrybuitersschip „Thres Friends" is er in geslaagd een aantal man schappen benevens een boeveelheid kruit en wapenen op Cuba aan land te brengen. Op hot schip was ook een vertegenwoor diger van de „New-York Herald," die aau zyn blad een uitvoerig verhaal zendt van de expeditie. Een ander correspondent van do „Herald," die, voorzien van een verlofpas van generaal "Weyler, door de provincie Pinar del Rio getrokken is, schryft: Op eenige onbebouwde velden en eenige verwoeste suikerplantages na, ziet men niets, dat wyst op een toestand van oorlog In de streek, welko het laatst door Macao bezet was, is ook geen spoor van oorlog te vinden. Het vee graasde vreedzaam op de heuvels en nergens waren tabaksvelden, die niet bebouwd waren. Zuid-A l'rika/ Er wordt verzak ri, dat do opstandolingea in het district Taiun coor blanken worden aangevoerd. De vryyyjlhgors van Kaapstad zyn onder de wapenen geroepen. De Transvaalsche regeering heeft per telt- graaf aan den heer Sprigg de hoop uitge drukt, dat er maatregelen zouden worden genomen, om schending der grenzen van de republiek door de vrijwilligers te voorkomen. Gewapende Boeren bewaken daarom de Trai\svaalsche grenzen Onder dagteekening van 25Dec. wordt uit Kaapstad aaq do „Rimes' geseind: Men vreest, dat de opstand in net district Taunga ernsti ger i» dan vermoed werd Er is om verster king geseind naai het artiHeriecorps van Griqualand. Do vrywilligers zyn vandaag ver trokken; Zondag volgen nog 250 man. - Cecil Rhodes is een groot man; hoe meer hy Kaapstad nadert, des te grooter wordt hjj. Te Pon-Eli6&beth was de ontvangst reeds schitterend. Duizendon, waaronder velen uit andere plaatsen, vulden de stratenOp zyn tocht door de stad werd zyn rytuig ge trokken door veertig man vaq de voormalige Matabeleland-politie; overal giflg een-,gejuich op zonder eind. Verschillende burgemeesters boden adressen aan en natuuriyk hield de groote man een redevoering. Hy vergeleek zichzelf by Job, maar achtte zich diéper te beklagen. Hy was steeds verkeerd begrepen, maar thans, hy gevoelde het, was by op weg een plaats to krijgen in het hart van het volk Z|jn eenig doel'was, met voorbyzien van het rassenonderscheid, voor het land te doen wat hy vermocht- en het Zuiden met het Noorden te verbinden. Hy besloot met deze woorden: „Ik ben nu op weg om gehoord te worden door myn landgenooten. Ik weet dat de ontvangst, welke gy my heden hebt bereid, beteekent dat ik uwe sympathie heb in de moeilijkheden dié my wachten." Des avonds was er een feestmaal, te zijner eer. Ook daar sprak hy over zyn doel en over de toskomst. Hy verklaarde dat men geen wild volk kon toestaan in Zuid-Afrika. De Kaapkolonie moet zyn de overheerschende mogendheid over het gansche gebied van Centraal Zuid-Afrika. Zyn plan is, om all* tarieven, wetten en volken te vereenigen. Aan het einde zyner rede drong by er by alle aanwezigen op aan, om steeds het denk beeld eener nauwere vereeniging tusschen de Zuid-Afrikaansche volkeren te blyven voor staan. Hy verklaarde zyn zetel in het Kaapscho Parlement weder te zullen innemen om het land te toonen dat hy geen staatkunde van afzondering wil volgen: „Wy zullen vriend schappelijke betrekkingen aankweeken, maar niet toelaten dat ooit een vreemde mogend heid zich in de zaken van dit land mengt." Rhodes wordt aanstaanden "Woensdag te Kaapstad ontvangen en gaat den zesden Jan. scheep naar Engeland INGEZONDEN. De Sneeuwkoningin, Geachte- Redacttei Naar aanleiding van het groot succes, dal? Mej, De Weys dezer dagen met hare leer lingen behaald heeft' by de onder hare leiding zoo uitnemend geslaagde uitvoering van boven genoemde operette, meen ik de tolk van velen onzer stadgenooten te zfln, als ik U verzoek, dat door middel van Uw geacht blad de wensch kenbaar worde gemaaktdat die uitvoering nogmaals plaats moge hebben zy het dan ook onder voorwaarde van een te heffen entrée-prys voor het publiek, althans voor de niet-leden van „Tóonkunst". Ook onder dezen zyn er verscheidenen, die het genot van die uitvoering gemist hebben, en ook voor hen gold het „les absents ont tort." Ofschoon het nu gemakkeiyk zou z|)n *m een adres aan het bestuur der Maatschappy voor Toonkunst te richten, met een aantal handteekeningen voorzien, meen ik de voor keur te moeten geven aan het uiten van den wensch tot een herhaling van gezegde uit voering door Uwe welwillende tusschenkomst, ten einde het tydroovende verzamelen van handteekeningen en verderen omslag te ver- myden, terwyi ik U inmiddels dank zeg voor de mij verleende plaatsruimte. Leiden, 24 Dec. 1896. Q. X. CORRESPONDENTIE. - R. L., te RiJnsater- wouöe! Wil per postwissel 1.05 zendén. U geeft Uw naam niet op. KOLONIËN. BATAVIA., 25 en 26 Nov. Blijkens berichten, bi) het „Bat. Nieuwsblad- ontvangen, beeft Soerabaia stoeds meer dan elders te lijden van de cholera. Een telegram van daar meldt, dat ook de resident, de heer Ravenswaay, door de zhkte is aangetast. In de depeche wordt er bij gevoegd, dat het een ernstig geval schijnt te z(jn. Sedert de eerste verschijnselen van de cbolera zijn volgens de „Soer. Crt." ruim 700 inlander» aan die ziekte te Soerabaia bezweken. Hetzelfde, blad meldt, dat de resident van Soerabaia bij missive aan den directeur van onderwijs op een spoedige uitzending van dr. Groneman heeft aangedrongen. Deze uit zending is gevraagd in verband met de toe passing-,der creoUnetherapie tegen de cholera,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2