gehouden loting der Nationale Militie voor do gemeenteLisse vernietigd en wel op grond, dat de nummers niet door den Militie Com missaris zijn geschud. God. Staten overwogen o. a., dat uit de over gelegde stukken en verdere omstandigheden bewezen is, dat werkelijk niet is geschuddat dit schudden is voorgeschreven by art. 10 van het kon. besluit van 8 Mei 1862 (Stsbl. No. 46) dat het verzuim daarvan geacht moet worden op den uitslag der loting van invloed te zijn geweest. Door het bestuur der gemeente Alke made ijjn in den loop der vorige week aan de huizen der ingezetenen aangeboden circu laires en inschryvingsbilj riten, vanwege de hoofdcommissie, die zich heeft gevormd tot aanbieding van een nationaal huldeblijk voor H. M. de Koningin-Weduwe, ter gelegenheid van de meerderjarigheid en troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina. Men schrijft ons uit Alfen: Zaterdag avond jl. gaf de gymnastiekvereeniging „Hoü- Vast" alhier eene uitvoering voor hare dona teurs en gelntroduceerden in hot Nutsgebouw te Oudshoorn, met welwillende medewerking van de Leidsche Gymn.- en Schermvereeniging „Hercules." Deze welwillende medewerking beteekande, dat „Hercules" het leeuwen aandeel van 't werk voor hare. rekening had. Dit was dan ook geheel volgens het vooraf- èeraamd plan. Want „Hoü-Vast" ltfdt tegen woordig aan verval van krachten, wat zeer jammer is, te meer, daar juist voor twee jaren op denzelfden datum by de inwijding van 't Nutsgebouw deze zelfde toen nog jeugdige vereeniging toonde, hoe er bij goede leiding en een flink ledental iets van haar te maken was. „Hoü-Vast" trad daarom niet zelfstandig •p, maar werd ingedeeld bij „Hercules." Deze avond zou dan ook juist een avond van propaganda zijn voor de gymnastiek. Onder de geïntroduceerden waren een aantal belangstellende jongelui. En het moet gezegd, voor dat doel had men moeilijk eene betere keuze kannen do:n. De circa twintig leden van „Hercules", die waren overgekomen, toonden, dat de gymnastiek hun ernst is, dat ze niet, zooals er wel zijn, voor oen „lolletje" lid zijn van de vereeniging, dat ze, wat een voornaam ding is, den vasten wil hebben, hun leider onbepaald te gehoorzamen. 1 Was, naar den algemeenen indruk te oordeelen, een genot voor „deskundigen" en „leeken", die rij van kranige gymnasten te zien werken, hun meesterschap over de spieren te bewonderen en de onvermoeidheid, waarvan onkelen biyk gavon. Vóór de pauze werd achtereenvolgens door allen gewerkt aan barren en rek, terwijl een deel van de leden van „Hercules" dit afwis selde met staafoefeningen en aan 't eind vóór de pauzo „barrengroepen" gaf. Na de pauze werd wec-r gezamenlijk geturnd aan do ringen, waarna „knotsoefeningen" door enkelen gedaan werden, terwijl het werken besloten werd met athletische standen. 't Zou ons te ver voeren, al te veel te leggen van de oefeningen. Genoeg, dat alles link van stapel liep. „Hercules" toonde, dat de leden voor geen van de werktuigen bang zyn. De „schooloefeningen" aan barren, rek en rin gen, die in vier groepen gedaan werden, ge tuigden, dat de gymnastiek, ook aan werk tuigen, uiterst geschikt is, om methodisch onderwezen te worden, terwijl de „oefeningen naar keuze", die luide door 't publiek werden toegejuicht, nu en dan toonden, dat oen enkele gymnast de grenzen der acrobatiek naderde. „Hoü-Vast" liet zien, dat er oen goede kern van de vereeniging is overgebleven en hoe hier van bij goede methodische en ijverige lei ding veel te maken is. De staafoefeningen werden met flinke houding en goed in de maat uitgevoerd. Hierbij mag de opmerking wel gemaakt worden, dat de gedachten der werkers zich te midden van een zaal vol volk op één punt moeten con- centreeren en er du9 weinig noodig is, om hen in de war te brengen. Wanneer hiertoe dan nog aanleiding gegeven wordt door dames, is hot des te gevaarlijker. Maar „Her cules" laat zich niet gauw van de wijs brengen. De barrengroepen, die geheel berustten op het thema: hoogstand en plank vóór, hadden eveneens veel succes. Waar een enkele even tjes mislukte, werd by dadeiyk netjes over gedaan. Met de knotsoefeningen ging het ook naar wensch. Enkele van de dichtstbyzittende toeschouwers zullen enkele ODgenblikken hun h3it wat sneller hebben voelen kloppen, als de staaf of de knots zoo dreigend op hen gericht was. De athletische standen eindeiyk, waarvan enkele waarschy'niyk met weinig moeite inge studeerd konden wordeD, hadden een verras send schoon effect nu en dan. Gerust mogen we zeggen, dat „Hercules" propaganda heeft gemaakt. Wanneer ik zeg, dat na afloop bal was en ik denk aan de stafmuziek-Van Leeuwen en dames, dan begrypt ieder, dat het verdere gedeelte van den avond gezellig verliep. - Woensdagavond a. s. zal in het lokaal der Chr. bewaarschool eene vergadering gehou den worden van de afdeeling „Bodegraven" van Patrimonium, ter verkiezing van bestuurs leden dier afdeeling. Daarna zal de heer F. Tea Kaate optredon met het onderwerp: „Waarom de bewoging voor geheel onthouding zoo weinig aanhangers .in Calvinistische krin gen vindt." Aan het diner ten Hovo namen Zaterdga deel: mevrouw de barones Van Hardenbroek I ▼an 's Heerarendsberg c-n Bergambacht, groot meesteres van H.. M. de Koningin; mevrouw de douairière barones Schimmelpenninck van der Oye, dame du palaismevrouw de douairière gravin Van Lynden van Sandenburg, dame du palais; d.d. grootmeesteresse van H. M. de Koningin-Regentes; baron Du Tour van Bellinc- have, opper ceremoniemeester; luit. generaal Du Monceau, adjudant, chef van het Militaire Huls; De Gerbaix, graaf De Sonnaz, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den KoniDg van Italië en als zoodanig teruggeroepen. Dinsdag a. s. zal graaf De Gerbaix de Sonnaz, benoemd gezant te Lissabon, definitief de residentie verlateD. De Britsche gezant by ons Hof, sir Howard, wordt Donderdag 24 dezer in het „Hotel Paulez" te 's Gravenhage verwacht, ter definitieve aanvaarding van zyn ambt. In de te 's Gravenhage gehouden alge- meene vergadering van de „Orde van Advo caten", bijgewoond door 39 leden der balie, zyn, ter vervulling van twee vacatures In den Raad van toezicht en discipline, gekozen lo. in plaats van wylen mr. H. A. Neeb, mr. H. A. Van Raalte; 2o. in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding van mr. J. G. S. Bevers de aftredende titularis. Door de anti-revoluticnnaire kiesvereerii- ging „Nederland en OraDje", te Naarden, is voor het district Hilversum candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. R. Ph. A. C. baron Van der Borch van Verwolde. In 66 j irigen ouderdom is te 's-Graven- hage overleden de heer L. Th. Boers, gep. kapt. O.-I. leger. Door directeuren der Nederlandsche Maat- schappy ter bevordering van Nyverheid is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het wetsontwerp tot vestiging van Kamers van Aroeid in hoofdzaak ongewyz'gd worde aangenomen. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is in den namiddag van 18 dezer van Falmouth vertrokken ter voortzetting van de reis naar Smyrna. Door de in België verbiyf houdende Neder landers is een commissie voor België tot stand gebracht voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes. De volgende te Brussel gevestigde Nederlanders hebben daarin zitting: Ph. Everts, consul der Nederlanden, voorzitter; L. W. F. De Flines, vice-consul, secretaris; L. Van Sonsbeeck, penningmeester; J. Bree- man, C. A. L. Le Bron de Vexela, J. Cohen, G. E. Haarsma, F. J. baron Van Heeckeren, W. Ho k, J. D. Ruys, jhr. E. J. De Stuers, G. N. De Stoppelaar, J. W. Swarth, M. H. C. baron Du Tour, E. Wesly en A. Van Win kel, R.-K. priester. Door mej. M. J. Baale is aan de univer siteit te Amsterdam met lof het candidaats- examen in de klassieke letteren afgelogd. „Dit is, zegt „De Huisvrouw", het eerste geval, dat hier te lande eene dame in dit vak van studie het candidaats-examen deed. "Wy hebben wel eene vrouwelyke doctor in de Nederlandsche letteren, mej. Nyland, maar eene doctores, of eone candidate in de klas-i ke letteren bezaten wij nog niet, „Het mag als een feit van beteekenis worden beschouwd, dat mej. Baale niet alleen slaagde by haar examen, maar ook den hoog- sten graad behaalde. „Dat eene vrouw zich meer bepaald aan de studie der Grieksche en Latynsche talen wyJt, kwam ook buiten ons land tot dusver maar hoogst zelden voor. Voor zoover wy weten, is er geen enkele vrouwelyke doctor in klassieke talen, althans niet in Europa. „Mej. Baale is eene dochter van den heer L. M. Baale, leeraar in de Fransche taal aan de tweede Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus alhier". In het St.-Elizabethsgasthuis te Arnhem is Zaterdag namiddag te ruim halfvyf over leden Z. D. Hoogw. Monseigneur A. M. H. JoosteD, vicarius apostolicus van Curasao en bisschop-titulair van Marciana. Hy is op 1 Dec. 1837 te Nymegen geboren en trad nog geen twintig jaren oud in het klooster te Langeboom, by Grave. Op 10 Aug. 1863 ontving hy te Utrecht de priesterwyding. Een jaar daarna werd hem te Huisen het onderwys in de philosophio opgedragen. Na de oprichting van het college van St.-Thomas van Aquine was hy de eerste, die in Sept. 1868 met een goed gevolg in het openbaar 60 theses van de philosophic, theologie, schriftuur en jus canonicum verdedigde, tot verkryging van den graad van het lectoraat. Te Huisen was hy prior van 13 Sept. 1872 tot 19 Maart 1875, toen hy zyne benoeming ontving tot vicaris provinciaal der missie in Curasao. Aldaar bouwde hy een klooster zyner orde op Pietermaai en zocht op alle wyzen de belangen der missie te bevorderen. In Mei 1884 teruggekeerd, om aan het kapittel der provincie in Nederland deel te nemen, werd hy nog in dezelfde maand tot prior te Nyme gen gekozen, waarna hy by breve van Paus Leo XIII, op den 4den Oct. 1887, tot vicarius- apostolicus van Curasao en omliggende eilan den en tot bisschop-titulair van Marciana werd benoemd. Op den 8sten Dec. werd hy plechtig in de kathedraal te Utrecht tot bisschop ge- wyd. Na eerst te Rome het gouden priester feest van Paus Leo XIII te hebben gevierd, en na vele zaken in het belang zyner missie te hebben afgedaan, scheepte hy zich den llden April 1888 op de „OraDje Nassau" in, ten einde zyn apostolischen arbeid te beginnon, en dezen hield hy vol tot April van het vorige jaar, toen by wegens een ongeneesiyk ge bleken ziekte moest repatriëeren. Het stoomschip „Johannesburg", van Amsterdam naar Kaapstad, is 19 Dec. te Londen aangekomen; de „Koningin Wilhel mina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 December van Southampton; dö „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Suez; de „Spaamdam" vertrok 19 Dec. van Niouw-York naar Rotter dam; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passetrde 20 Dec. Bevezier. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw, do heer C. Fellingor, voorzitter van deu raad van toezicht van de Amstcrdamsche Bank te Amsterdam, en tot ridder in do orde van Oranjo-Nassau, de becren J. H. Spaink Jr. en C H. F. ChnstmaDU, directeuren van de Amsterdamsche Bank, beiden te Amsterdam. Met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot leden van de geneeskundig© raden, o. a. voor Zuid-Holland: dr. S. J. Ualbertsma, te Rotterdam, G. F. A. Ten Bosch, apotheker to Leiden, mr. C. II. B. Boot to Rotterdam, H. P. N. Ualbertsma, ingenieur te 's-Gravenbage; dr. A. H. Pareau, te 's-Gravenhage en tot plaatsvervangende leden dr. II. G. Hesselink, te Rotteid.un; dr. H. J. De Graaf, te Dordrecht; dr. J. F. P. Hers, te Oud-Beierland A. C. Cramer, oud-apotheker te Rotterdam; mr. A. P. T. Eyssell, te 's-Gravenbage; J. A. J. Van de Ven, apotheker te Rotterdam. De technische ambtenaar 2de kl. by hot aan het departement van koloniën verbondon Technisch Bureau, M. H. C. baron Du Tour, met ingang van 1 Jan. 1897, bevorderd tot technisch ambtenaar lste klasse. De minister van binneulandsehe zaken heeft met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot ama nuensis aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, F. Vellenga, sergeant, amanuensis aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda. De minister van marine heeft den luitenant-ter zee der -de klasse E. H. Friderichs, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Het Rotterdamsch Tooneelgezel schap, onder directie van den heer Corn. Van der Velde, gaf gisteravond in „Hotel du Nord," aan de Steenstraat alhier, een buitengewone voorstolling. Opgevoerd werd: „Zwarte Griet," tooneelspel in zes bedryven. Alhoewel genoemd tooneelstuk allesbehalve nieuw is, schynt men er hier ter stede altyd nog belangstelling voor te koesteren, en wil men het telkens nog eens weer opgevoerd zien. Dit bleek ten minste uit de opkomst gister avond, want de vry groote zaal was byna geheel gevuld. Wat het spel betreft, daarvan kan gezegd worden, dat allen, die er in medewerkten, hun best deden om een goed geheel te vor men, en dat zy daarin, naar het oordeel der aanwezigen, slaagden, bewezen na ieder tafereel de daverende toejuichingen (soms wel wat te luidruchtig), welke door de zaal klonken. Jammer was het zeer zeker, dat sommige bezoekers het den ernstig luisterenden lastig maakten. Zouden dezulken niet beter doen in 't vervolg wat meer aandacht aan het spel te schenken Naar wy vernamen, zullen a. s. Zaterdag en Zondag zeer gewilde stukken worden ge geven. De Leidsche korporaals-gym- nastiek- en -schermvereeniging „Olympia" gaf Zaterdagavond haar vierde uitvoering met introductie in het schouwburglokaal „Vondel hoven," waar naast het tooneel aan de eene zyde een prachtige plantenversiering stond. Na den „Olympia"-marsch en een muziek stuk ten gehoore gebracht te hebben, betrad de voorzitter het tooneel en opende met een korte toespraak de uitvoering. Er was een afwisselend programma af te werken. D3 oefeningen aan ringen en rek werden goed uitgevoerd; de partyen sabelen geweer wekten mede veel tevredenheid. Er werd ook een Chineesche dans uitgevoerd, welke niet op bet programma vermeld was, maar die den lachlust van velen opwekte. De twee tooneelstukjes in één bedryf, „Solliciteeren" en „E9n uur dokter", liepen flink van stapel. De daarin optredenden waren hunne rollen goed meester. De halter oefeningen, daarna aan de orde en welke nogal „zwaar" waren, werden even eens tot een goed einde gebracht. Tot slot van het programma werden ver scheidene standen uitgevoerd, die byzonder goed in elkaar zaten en best gelukten» Na afloop der uitvoering, die eerst laat ge ëindigd was, werd er gezellig gedanst. Te Bodegraven is, geiyk men weet, een brutale diefstal gepleegd en wel by den landbouwer F. Beyen op de Zuidzyde. Door het uitboren van twee voor een kelderluik geplaatste yzers heeft men zich van buiten toegang verschaft tot een in dien kelder staande yzeren kist, waarin een trommel met eflecten. Om de kist te kunnen openen, moest men den sleutel krygen uit een secretaire, staande in de kamer naast die, waarin de eigenaar sliep. De secretaire is eveneens open gebroken en uit een laatje is ontvreemd f 30 in specie en f 20 in muntbiljetten. E:n viertal bankbiljetten van f 25 heeft mon laten liggen. Verder is uit de secretaire gehaald een yzeron bout, waarmede de eigenaar gewoonlijk den sleutel van de geldkist omdraaide. Het is dus niet onwaarschyniyk, dat de diefstal bedreven is door iemand, die geheel op de hoogte was van de huiselyke toestanden. Uit de kist zyn ontvreomd 3 pakken effecten ter gezamenlyke waarde van ongeveer 40 mille. Natuurlyk hoorde men in het dorp veol grootere sommen noemen, men sprak van honderd duizend, honderd dertig duizend, enz., doch uit goede bron kan medegedeeld worden, dat het cyfer den halven ton niet te bovon gaat. De verdere inhoud van de trommel, als hypotheken en schuldbekentenissen, is niet meegenomen. Do dief of dieven hebben achtergelaten een centreboor. Onmiddeliyk is een ernstig onderzoek inge steld. De nummers der gestolen effecten zyn bekend. Te Katwijk aan den Rjj n stelt Flora reeds haar pracht ten toon. By den landbouwer F. Meyer nl. pryken reeds oenige tulpen met schoone bloemen voor de ruiten, als het ware fier het hoofd opheffende en den opnieuw ingetreden winter toeroepende: Ziet ge ons wöI? De moord in de Van-Eeghen-straat te Amsterdam. Het onderzoek naar den dader wordt nog steeds voortgezet, maar tot nu toe helaas zonder gevolg. Tal van personen worden gehoord en ook zyn er eenigen tydeiyk in arrest gehouden. Zöo is er een man aange houden, die buiten de Raampoort met een val6chen baard liep, maar by onderzoek bleek, dat men hier met een min of meer onschul dig© aanstellery te doen had. Tot gisteravond laat duurde het verhoor voort. Een persoon, van wien enkelen be weerden, dat hy verdacht had rondgeloopen in de buurt van de Van-Eeghen-straat, werd telkens ondervraagd. Vermoedens zyn er ove rigens maar zeer weinig tegen hem. In ver band hiermee wordt de volgende mededeeliüg gepubliceerd: De commissaris van politie in de 3de sectie te Amsterdam verzoekt den persoon, die zich gisteren (Zond3g)-avond omstreeks 8 uren in de P.-C. Hooftstraat bevond, en daar zyn oog gevestigd hield op een persoon, die daar min of meer verdacht rondliep en door een recher cheur werd uitgenoodigd mee te gaan naar den politiepost by het Concertgebouw, zich ten spoedigste te vervoegen aan het bureau van politie op het Leidscheplein. Dez9 zaak zit zóó in elkaar. Een jong- mensch word in de P.-C.-Hooftstraat opge merkt door een rechercheur, die meende dat hy zich nogal verdacht voordeed. Ook een voorbyganger scheen iets byzonders aan hem te vinden en zyn signalement kwam overeen met het nogal ruime signalement dat van den moordenaar wordt gegeven: lang, met een kneveltje, gekleed in een lange jas, en met een deukhoed. De pantalon was niet grys maar kon verwisseld z(jn. Kort en goed, deze heer werd voor den heer Dusser de Barenne en den officier van justitie gebracht, en nog gisteravond geconfronteerd met de „getuigen". Onder deze getuigen bevinden zich ook twee meisjes van een jaar of twaalf, die in de Van- Eeghenstraat geloopen hebben en meenen dat zy den moordenaar kunnen hebben gezien. Zy waren gisteren en eergisteren geruimen tijd op het politiebureel, en werden nu gister avond tegen hallelf uit bed gehaald tot her kenning van bovengenoemden verdachte. De vader kwam mede en maakte een scène. De man was een weinig opgewonden en beweerde, dat de kinderen op het politiebureel onvol doend eten gehad hadden, dat zy het tfiuis beter hadden, enz. Men bracht hem aan het verstand, dat de bohandeling der zaak het verhoor van de beide meisjes vorderde, en de vader was al heel spoedig gekalmeerd, door andere argumenten, waarmede ook de kleinen tevreden waren. Het lyk is herkend. Zaterdag-.avond ver scheen iomand, die beslist opheldering kon geven: de galant van de verslagene. De jonge man, De Jager genaamd, herkende het lyk als dat van zyn meisje en deed de volgende verklaringen. Zy heette Hendrika Beyer, was 21 jaar oud en diende aan den Parkweg. Haar moeder woont Rozengracht 37. De jonge lieden hadden afgesproken, gelyk wel meer geschiedde, elkander te ontmoeten. Zyn werk plaats is op de Brouwersgracht. Hy zou haar te gemoet loopen als hy gereed was, en zy zou ook een bepaalden weg volgen. De Jager was echter eerst om tien uren klaar geweest, en zy scheen ook wel gedacht te hebben, dat er van de afspraak niets komen zou. Vermoedeiyk had zy nog een boodschap te doen, misschien ook heeft zy het kaartje op de bus gedaan, en is, om den koristen weg te hebben, geloopen van den Willemspark weg, het eerste Rondpoint over en de Van- Eeghenstraat door. Dat loopt naar den Noorde- ïyken Verbindingsweg op het Museumterrein iets korter. Vöor het overige wist De Jager mede te deelen, dat de mevrouw by wie Hendrika diende te Frankfort a/Main (of Mainz?) ver toeft en dat mynheer op reis is in het noorden. De verklaringen van De Jager werden be vestigd door andere familieleden v#n het meisje. Ook een broertje van de vermoorde werd door den commissaris, den hoofd-cora- missaris en den officier van justitie, mr. Ortb, die den geheelen avond druk bezig bleven, gehoord. Nader verneemt men nog: De moord moet tusschon zes uur en halfzeven gebeurd zyn. Dr. Van Coevorden werd omstreeks halfzeven gehaald. Toen hy de bewusteloozo vrouw vond, leefde zy nog. De wond, die een centimeter breed was, bloedde'niet meer; het slachtoffer was blijk baar leeggebloed door de doorgesneden groote slagader en een verband was niet meer nood- zakeiyk. Een pols was niet meer waar te nemen; ook de krampen hadden opgehouden een lichte ademhaling van de stervende was waar te nemen. Overige lichaamsverwondingen werden niet gezien, evenmin als sporen van een worsteling. In de portemonnaie van het slachtoffer werd gevonden een tramkaartje Dam—Vondelstraat van 7!/2 cent, dat Vry dag genomen is. Voorts bevond zich daarin een ryksdaalder en 19 cent. In verband met den moord wordt nog ge meld, dat in een boekwinkel, in de P.-C.- Hooftstraat 69, een vrouw was geweest om een rouwkaartje te koopen, wier signalement overeenkwam met dat van de verslagene. De commissaris E. M. Dusser de Barenne begaf zich daarheen met don hoed van het slacht offer tor herkenning. De hoed was echter by de oorste beslommeringen in do Van Eeghen straat platgedrukt, zoodat mej. Van Brummelen het voorwerp niet herkende. Zy vond echter de3 avonds gelegen hei l op het politiebureau LeiJscheplein te komen en herkende dadelyk het lyk. Juffrouw Van Brummelen had nog met haar klant, die haar een aardig meisje toe scheen, staan te praten en daarby was er ook over gesproken, dat mynheer en movrouw op reis waren en het meisje dus thuis haar eigen metster was. Een rouwkaartje had zy noodig, omdat juist vóór kort haar vader ge stor 9 QQ was. Het is gebleken dat het slachtoffer 't rouw kaartje bezorgd heeft by een dame op den Parkweg, die voor do verzending naar Duitsch- land zou zoFgen. Waarschynlyk is zy toen, zegt de „Tel." op den terugweg aangevallen. Het „Hbl." komt terug op het verhaal be treffende den jongen man, die in de P. C. Hooftstraat was aangetroffen Ook hy werd door geen der getuigen herkend; alleen een man beweerde pertiment hem op den Park weg te hebben gezien, wat door den verdachte ontkend werd. De jonge man zeide dat htj zelfs de Van Eeghenstraat niet kende. Om twaalf uren vannacht was hy nog niet ont slagen. Mogelijk geeft de oproeping hierboven geplaatst, eenig resultaat. Men is dus nog weinig verder gekomen. Nog een man is er, die wellicht aanwyzing zou kunnen doen. Het is de particuliere nacht waker onbezoldigd Ryksveldwachter die in de wyk tusschen den Parkweg en de Van Eeghenlaan de ronde doet. Deze is niet op het oogen'olik van den moord in do Van Eeghenstraat geweest, doch hy is op zyn wandelingen wel een keer of wat een heer tegengekomen van ongunstig uiterlyk „met een g6zicht alsof hy wel tot oen misdaad in staat was". De nachtwaker is er zeker van dat by den heer horktnnen zal als hy heuc weer zal zien. Weder een onderstelling die op weinig steuntj maar men heeft met alle mogelijkheden reke ning te "houden. In de Van-Eeghen-straat waren gister middag nogal wat wandelaars, die de plaate van de misdaad kwamen bekyken. Mi r er is niris te zien, en zoo maakten de men- schen een tamelyk vreemd figuur. Enkelen hadden den moed, de huizen, waarvan zy in de krant gelezen h-idden, op te nemen, maar de meesten waren verlegen met hun houding en liepen door. Ook op den Parkweg was iets dergelyks. Het vermoorde meisje was in dienst by den heer H. Teutenberg, op nummer 66. Doch sedert kort z(jn aan den Willemsparkweg da huisnomm.rs veranderd, zoodat de nieuws gierigen het verkeerde huis te zien kregen, en zich er over verbaasden, dat het d£ér niet geweest kon zyn. Zooveel is zeker: de belangstelling in deze droevige zaak is zeer groot in de stad. In verband met den moor-I in de Van Eeghenstraat is het van belang de byzonder- heden nog eens mee te deelen van de in hoofdzaak reeds bekende aanranding, die in den avond van 11 December heeft plaats gehad. Mejuffrouw Elisabeth Alida Jacobi begaf zich dien avond als gewoonlijk van haar dienst in de Van Baerlestraat langs het hek van do ysbaan naar de Daniël Stalpertstraat, waar zy woont. Zy had reeds eenigen tyd een man in een lange jas vóór zich zien loopen, die by een gedee'te waar geen lantarens staan de stiaat scheen te willen oversteken en naar haar toekwam. Het sloeg toen juist negen uren. „Is dat niet negen uren?" vroeg hy en op hetzelfde oogonblik haalde hy de handen uit zyn zakken, stak haar tweemaal met een scherp voorworp in den arm en toen in de borst. De laatste stoot veroorzaakte een wond, die later bleek niet ernstig te zyn. Op het zelfde oogenblik had de man echter het licht van een fiets gezien en ging hy aan den haal. Het was de heer J. F. Zweors uit de Jacob- Van-Campenstraat, die tot redding opdaagde, Hy bracht het verschrikte meisje naar huis. Van den dader was niets meer te bekennen, Gelyk men weet, wordt vermoed dat de dader van deze aanranding ook de moordenaar isv Het gat in de japon van het meisje was ongeveer een centimeter lang. Aan alle telegraafkantoren heerschte Zaterdag een buitengewone drukte. Alle Commissarissen der Koningin, burge meesters, commandeerende officieren, militie commissarissen, étappe-commandanten, prov. adjudanten, enz. ontvingen het „militie-tele gram," zynde het kon. besluit, waarby de last wordt gegeven de met onbepaald verlof zynde miliciens onder de wapenen te roepen en tot mobilisatie van het leger. Aan dien last behoefde echter zoo al 3 te voren was bepaald geen gevolg te worden gegeven. Het doel is hiervan geweest, om de goed6 werking van do onlangs herziene voorschriften, zoowel wat betreft het overseinen als het bezorgen van dat telegram, proefondervindelijk na te gaan. Op de Slaakkade te Rotterdam ontstond Vrydag-avond tusschen twee broers van 21 en 19 jaar, die om beurten met een meisje van 18 jiar waren uit geweost, uit minnenyd een hevigo vechtpartij. De jongste van de twee werd door zyn broeder met zoo'd geweld tegen de straat geworpen, dat hy schier bewusteloos, bloeJonde uit eene wonde aan het achterhoofd, bleef lig&sn. Burgers hielpen hem op de been en brachten hem naar het huis der ouders op een hofje in d nabyheid.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2