N°. 11298. Dinsdag 22 December. A0.1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Peuilleton. EHRENTRAUT. LEID DAG-BLAD. PELTS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. P s s Franco per postj Afzonderlijke Nommers i A 1.10. 'B 1.40. 0.05. PEIJS DEB AD VEBTENTIËÏf Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. OIHciëelo Kennisgerlngen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen naar aanleiding van art. 10 der verordening Tan den Oden Mei 1896 (Gemeenteblad no. 4 vau 1895) ter algemeeno kermis, dat wegens het invallen van do Kerstmis op Vrijdag en Zaterdag do weke- Jijkaohe vee- en kaasmarkten zullen gehou den worden op Woensdag den 28 at en Deoember te voren en de Zaterdagmarkt op Donderdag den 2 4> a t e n Deoember te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 18 Deo. 1896. E. KIST, Seoretaria. Leiden, 21 December. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over eene voordracht tot verhooging van eenige posten der gemeente-begrooting voor 1896; sommige als een gevolg vau genomen Raads besluiten in den loop van dit jaar, andere wegens te laag gebleken raming. Deze verhoogingen tot een totaal bedrag van f 19,355.62 kunnen gedeeltelik worden gevonden uit de nog beschikbare som van den post voor Onvoorziene Uitgaven ad 1994.00s en voor het overige uit de meerdere opbreng sten van de Plaatselijke Directe Belasting, de Brug- en Havengelden, de Marktgelden, de Hondenbelasting en het Vergunningsrecht. B. en Ws. stellen voor tot de gemelde ver- lioogingen over te gaan door vaststelling van den overgelegden staat van af- en overschrij ving en suppletoire begrooting, dienst 1896. Tevens leggen zij over een staat, vermel dende aanslagen van de kohieren der plaatse lijke directe belasting voor 1896, op welke afschrijving kan worden verleend wegens vertrok uit de gemeente of overlijden, benevens eene rectificatie in het 1ste suppletoir kohier. Eveneens wordt aangeboden een 4de lijst van reclame tegen het kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1896. B. en Ws. stellen voor overeenkomstig hun advies den aanslag van de Wed. J. Van Gelder te ver minderen met ƒ8.37, en de reclames van I. Boudri, L. Van Grasstek en I. Plantfeber niet ontvankelijk te verklaren, als zynde op de reclames dier belastingschuldigen reeds eene beschikking genomen bij Raadsbesluiten van 24 Sept en 19 November 11. Door den directeur der werklioden-zang- vereeniging „Kunst na Arbeid", den heer Pb. Rank, is verzocht ton behoeve van de repe tition dier zangvereniging gebruik te mogen maken van het Gymnastiek- en Zanglokaal, behoorende by school 3de klasse No. 2 aan de Van-der-Werf straat. Na ingesteld onderzoek is B. en Ws. gebleken, dat tegen het gevraagd gebruik geen bezwaar bestaat, terwijl er, met het oog op het doel en den aard der vereeni- ging, huns inziens alleszins termen bestaan voor het gebruik geene geldelijke vergoeding voor do gemeentekas te vorderen. Zy geven mitsdien in overweging tot weder- opzeggens vergunning te verleonen, dat het Gymnastiek- en Zanglokaal wordt gebruikt ten behoeve van de repetitiën der werklieden zang vere9niging „Kunst na Arbeid", onder bepaling dat alle kosten van verwarming, verlichting, schoonhouden en bediening, zoo mede van herstel van aan het gebouw of het meubilair eventueel toegebrachte schade door de gebruikers worden vergoed, en dat door hen de door Burgemeester en Wethouders gegeven of te geven voorschriften moeten worden nagekomen. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat na de tot-stand-komiog van de grenaverandering met 1 Augustus jl. het ophalen van asch en vuilnis in de aan Leiden toegevoegde deelen van de drie omliggende gemeenten door hen is opgedragen aan de personen, die tot dusverre daarmede waren belast door de besturen der bovenbedoelde gemeenten, en wel voorloopig tot 1 Januari 1897 onder gelyke bepalingen. Wat het over gegaan gebied van Zoeterwoude betreft is dit werk door B. en Ws. opgedragen aan A. F. Van der Meer, tegen betaling van 25 per maand, en wat L?iderdorp betreft aan J. Van den Nouland, tegen betaling van 15 per maand, onder bepaling, dat het ophalen moest geschieden onder dezelfde voorwaarden als met het betrokken gemeentebestuur was over eengekomen, met dien verstande, dat Van der Meer daarbjj verplicht werd ook meermalen de asch en het vuilnis by de ingezetenen op te halen, wanneor hem zulks door het college van B. en Ws. werd opgedragen, zynde hy vroeger te Zoeterwoude slechts driemalen per week tot het ophalen verplicht. Wat Oegst- geest betreft, is met het gemeentebestuur overeengekomen C. Scbrama, die met het hier bedoelde werk belast was, daarmede op dezelfde wyze tot 1 Januari 1897 te doen voortgaan, zullende de daaraan verbonden kosten alsnog met het gemeentebestuur van Oegstgeest worden verrekend. Er is alsnu in overleg met de Commissie van Fabricage eene nadere regeling ontworpen, terwijl het zoowel door genoemde Commissie als door het College van B. en Ws. wensche- iyk wordt geacht thans slechts eene reg< ling te treffen voor den tyd van één jaar; de ouder vinding gedurende het volgende jaar kan dan aantoonen welke wyzigingen noodig zyn, al vorens tot oene moer definitieve regeling over te gaan. Met de personen, die met bet ophalen tot 1 Januari a. s. belast zfin, is alsnu in onder handeling getreden over eene verlenging ge durende het jaar 1897. Onder de verplichtingen zouden behooron het dageiyks (behalve op Zon- en feestdagen) ophalen van de asch, vuilnis, puin en andere afvalproducten, waarvan de ingezetenen zich wenschen te ontdoen. Het rein houden van de bestratingen. Het geregeld leeg en schoon houden van alle door de gemeente geplaatste en nog te plaatsen vuilnisbakken. Het gangbaar houden van alle kolken, riolen en putten. Het schoon houden van slooten. Het onmiddeliyk wegvoeren van asch, vuilnis, puin, enz. buiten de gemeente. Tot het verrichten van deze werkzaamheden hebben zich alsnu bereid verklaard A. F. Van der Meer wat het Zoeterwoudscbe gedeelte betreft, voor ƒ825; J. Van den Nouland voor het Leiderdorpsche gedeelte, voor ƒ660, en C. Sch'rama voor het gedeelte van Oegstgeest, voor ƒ935, te zamen 2420. Wordt de verplichting tot het ophalen van asch, vuilnis, enz. echter beperkt tot driemalen per week, dan is respectievelyk gevraagd 600, 525 en ƒ635, te zamen f 1760. Evenzeer als de Commissie van Fabricage zyn B. en Ws. van oordeel dat het ophalen van asch en vuilnis dageiyks behoort te geschieden op dezelfde wyze als is bepaald in de vroeger vastgestelde voorwaarden van verpachting van het rein houden der gemeente, op te dragen onder de boven medegedeelde bepalingen en de verder door het college van B. en Ws. vast te stellen voorwaarden. B. en Ws. geven alsnu in overweging hun college te machtigen het ophalen van asch en vuilnis, het schoon houden van de be stratingen en verdere werkzaamheden boven vermeld in de aan Leidon toegevoegde gedeelten der drie omliggende gemeenten, voor den tyd van één jaar, ingaande 1 Januari 1897, op te dragen: wat het gedeelte van Zoeterwoude betreft aan A. F. Van der Meer voor 825; wat het gedeelte van Leiderdorp betreft aan J. Van den Nouland voor ƒ660; wat het gedeelte van Oegstgeest betreft aan C. Scbrama voor 935, en zulks onder de verder door het college van B. en Ws. aangaande de wyze van uitvoering vast te stellen bepalingen. Naar aanleiding van een desbetreffend adres van den heer J. B. Van der Valk Bouman, deelenB. en Ws. den gemeente raad mede, dat een kind van adressant half November d-z9s jaars is toegelaten als leerling op de school der 2de klasse voor jongens en meisjes, nadat hy zich met 1°. November in deze gemeente had gevestigd. Zy geven derhalve in overweging aan adressant teruggave te verleenen van school geld over de maand December tot een bedrag van ƒ1.33, zynde een derde van het voor een kwartaal verschuldigde ad ƒ4. Tevens geven zij in overweging het school geld voor de minderjarige leerlingen der Kweekschool voor onderwyzers en onderwy- zeressen, Anna Van Doom, te Wassenaar, en Martinus Luhrman, te Aarlanderveen, vastte stellen op zes gulden voor alle vakken en twee gulden voor één vak, vermits uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het in komen van de ouders dier leerlingen tusschen ƒ1000 en 2000 bedraagt. Ter voldoening aan het voorschrift, ver vat in art. 15 harer Instructie, heeft de com missie der bewaarscholen alhier ter vervulling der vacature, di9 den laatsten dezer maand ontstaan zal door de periodieke aftreding van den heer J. A. Van Dyk, den gemeenteraad aanbevolen de hoeren J. A. Van Dyk, aftredend lid, en J. Wuyster. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de in hare handen gestelde begrooting van inkomsten en uitgaven van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis voor 1897 en adviseert die begrooting goed te keuren. Het bestuur van de IJsclub-vereeniging „Leiderdorp en Zoeterwoude" heeft er de aandacht van B. en Ws. op gevestigd, dat een gedeelte van het terrein, waarop die Vereeni- ging werkzaam is, ten gevolge van de grens- verandering thans onder deze gemeente is gelegen en het verlangen te kennen gegeven omtrent enkele punten dienaangaande met het Gemeentebestuur van Leiden in overleg te treden. Het bestuur heeft in de eerste plaats verzocht om onder Leiderdorp van de grens tot aan Schryversbrug en van de grens van Zoeterwoude by de Roomburgerbrug langs den eenen en van de woning van den heer Speet langs den anderen Rynoever tot aan de brug in den siogei by de Rynkade en het Utrechtsche Veer, evenals vroeger te mogen doorgaan met het maken van banen, het afzetten van wakken, bruggen en het plaatsen van stoelen op het begin van de ysbaan. Tevens zal het bestuur dan zorg dragen voor het afzetten van de Schryversbrug en van de brug by de Rynkade en het Utrechtsche Veer. Verier heeft hit bestuur medegedeeld dat de Vereeniging voor het afzetten van gevaar- lyke plaatsen en bruggen van de Gemeente besturen van Zoeterwoude en Leiderdorp eene jaarlyksche vergoeding ontvangt van 50 van elke gemeente en wel op grond dat die Gemeentebesturen anders zeiven voor het afzet ten zorg zouden moeten dragen, terwijl thans de Vereeniging zich daarmede belast. Nog wordt door het bestuur gewezen op het groote gevaar voor het publiek by het wak achter de fabriek van den heer Van Wensen, door den afvoer van warm water, ter voorkoming waarvan steeds veel zorg, moeite en materiëel van de Vereeniging wor den vereischt, terwyl 's avonds rood licht wordt aangebracht of gemaakt wordt. Op die gronden heeft het bestuur der Ver eeniging zich aanbevolen voor het bekomen van eenige geldelyke tegemoetkoming in de aan hare werkzaamheden verbonden kosten. Het komt B. en Ws. voor dat er wel termen aanwezig zijn om ook vanwege deze gemeente evenzoo als zulks door Zoeterwoude en -Leiderdorp geschiedt, deze zaak te steunen, ook met het oog op de kosten, welke ten gevolge van het optreden der Vereeniging in deze aan de gemeente kunnen worden bespaard. Zy geven mitsdien in overweging hun col lege te machtigen om de IJsclub vereeniging „LeiderJorp en Zoeterwoude", zoo noodig 69ne tegemoetkoming te verleenen tot een maximum van 50 's jaars in de kostan, verbonden aan de inrichting en instandhou ding van beboorlyke ijsbanen, en zulks onder bepaling, dat de door bet college van B. en Ws. ter zake te geven voorschriften moeten worden nagekomen. Dr. Nansens boek zal in de volgende uit gaven by de genoemde uitgevers verschynen: De Eogelsch9 en Amerikaansche uitgave by Archibald Constable en Co, te Londen; de Nederlandsche by A. W. Sythoff, te Leiden; de Duitsche bjj F. A. Brockhaus, te Leipzig, de Fransche by E. Flammarion, te Parys (waar het werk ook gepubliceerd wordt in de „Illustration"); d.e Boheemsche (Czechische) by J. Otto, te Praag; de Italiaanscbe by Enrico Voghera, to Rome; de Finsche by do uitgeversmaatschappy „Otava," te Helsingfors; de Z weedsche by Albert Bonnier, te Stockholm de Noorsche, zooals bekend is, by H. Asche- houg en Co., te Christiania. Zaterdagavond werd eene vergadering gehouden van de Afdeeling Roelof-Arendsveen van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Deze vergadering werd bezocht door slechts 18 ledon, hoewel de afdeeling 56 leden telt. Dit is vermcedelyk toe te schryven aan den weerzin tegen den gekozen datum. De Voorzitter opende de vergadering, waarna door den secretaris voorlezing werd gedaan van de notulen der vergadering van 20 Oct. l.L Uit den beschry vingsbrief voor de alge* meene vergadering op Maandag 28 December e. k. werd meer in den breede besproken het voorstel van OverveenBloemendaal, om een pensioenfonds voor oude werklieden in 't leven te roepen. De conclusie was eene afwachtende houding aan te nemen en eerst de besprekingen te laten voorbygaan, die eventueel op de algemeene vergadering zullen plaats hebben. Als afgevaardigde voor deze vergadering werd na stemming aangewezen de heer W. Reynders. Het aftredend bestuurslid, de heer H. Loos, werd met nagenoeg algemeene stemmen her- krozen, terwyl de heer Jac. v. d. Meer Nz. als nieuw lid der afdeeling werd aangenomen. De door den Voorzitter geopende vragenbus bleek ook thans geen enkol briefje te ba- vatten. De Voorzitter drong weder aan op veelvuldige gebruikmaking van dit middel tot inleiding van te bespreken onderwerpen. Voor nagerecht had de Voorzitter de mede- deeling bewaard, dat de heer notaris Van Greuningen op Maandag 28 dezer, van 10 tot 12 uren, zitting zal houden tot uitbetaling der verkoopsommen van de bloembollen der voorjaarsveiling van 28 April. Deze aankon diging werd met applaus begroet. Na nog eenige besprekingen over het Hol* landsch bloembollenkweekersgenootschap sloot de Voorzitter de vergadering. Door stemgerechtigde lidmaten dorNed.- Herv. gemeente te Valkenburg is herbenoemd als ouderling de heer A. Oosterloe, terwyl in de vacature Van dor Nagel werd gekozen de heer J. Binnendyk Dz., thans diaken. Voorts werd herkozen als diaken de heer C. Varkevisser en als zooJanig benoemd do heer W. Groot. De inschryving voor de nationale militie lichting 1897 zal te Voorschoten van 1 31 Januari a. s. plaats hebben. Meer bepaaldeiyk zal daarvoor zitting worden gehouden op Maandag 18 Januari van 10 12 uren's voor middags, In 1878 geboren jongelieden moeten zich daarvoor aangeven. De aftredende diaken by de Ned.-Herv, gemeente te Katwijk aan den Ryn J. G. v. d. Ven ia als zoodanig herkozen, evenals de ouderling W. Roodhuiz9D. Beiden hebben zich deze herbenoeming doen welgevallen. Naar aanleiding van het ingediend protest hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie de op Woensdag 14 Oct. jl. te Sassenheim H) Wel is waar hing Georgo met allo kracht van zyn jong hart aan zyn verafgode moeder, maar toch scheon er soms zoo iets als eon vraag in den glans zyner bruine oogen, wat hoe langer hoe meer tóenam, naar gelang by ouder werd. Had men in het begin allerlei vermoedens gemaakt en gesproken over het plotseling te voorschyn komen van het vermogen der Weddings, de oorzaak bleef in een ondoor dringbaar duister gehuld. Niemand wist, waar het van daan kwam, en waar de millioenen verborgen hadden gelegen, die nu bydroegen tot den glans en de verheerlyking van den naam der Weddings. Men sprak van een gevonden schat, van een erfenis, van duizend andere zaken, maar het waren slechts ver moedens; niemand wist iets met zekerheid. Eerst had men wantrouwen gekoesterd tegen de weduwe. Maar langzamerhand had het wantrouwen plaats gemaakt voor genegen heid; men kon den rfikdom en de millioenen der vrouw niet voorbyzien, men moest er rekenschap mede houden. Men had al lang opgehouden er van te spreken, wat moest men ten slotte nog te berde brengen, dat niet onbewezen gebleven was? De oude Weddings moesten een geheime schatkamer gehad hebben, die op het juiste oogenblik ontdekt was; dat was het eindresultaat van alle navorschingen. Een onrechtvaardige oorzaak vermoedde niemand; daarvoor waren de steenen letters in het Weddings wapen te oud en te waar geworden. Mevrouw Wedding sprak er nooit van en niemand 'durfde er haar naar vragen. Zy had iets, wat men niet te na durfde komen, iets, dat men niet kan uitdrukken, dat men niet durfde naderen. Richard had in het begin wel eenige vragen van verwondering gedaan, maar die ontweek zij gemakkeiyk, door te zeggen, dat zy alles in de beste orde had gevonden, maar dat papa te bang was. Na zyn dood had zy bevonden, dat die vrees ongegrond was, en dat zy nu zelfstandig gehandeld had. „Ik heb gespeculeerd in effecten, in buiten- landsche papieren, kortom: ik ben gelukkig geweest en heb een vorsteiyk vermogen ver worven," besloot zy dan, het blonde hoofd van haar zood streelend. En Richard geloofde zyn moeder op haar woord, Hoe zou hy dat ook niet? Zy was toch van het geslacht der Weddings, en een gelukkig toeval deed geen afbreuk aan de eer der Weddings. Men raakt spoedig aan rykdom gewend. Later dacht Richard er niet eens meer aan, dat het eenmaal anders geweest was, en hy vond het ook te plezierig ryk te zyn. Welke voordeelen had hy daarmee verkregen! Een rytuig, paarden, wedrennsn, watersport, alles, alles stond hem ten dienste, en zyn eigen persoon was het voorwerp der algemeene opmerkzaamheid. Hy was immers de stamhouder van lïet oude, ryke geslacht der Weddings! De voornaamste adel van het land verkeerde in het huis zijner moeder. En als vorst Carolath-Wolfegg als eenige onder den alouden adel een uitzondering maakte, daar hy zyn buren, de Weddings, niet als van geiyken stand erkende, en hun drempel niet betrad, wist men van de aangeboren trotschheid van het vorstenhuis zulke wonder bare dingen te vertellen, dat men daar licht overheen stapte. Het moest anders met den trotschen Carolath-Wolfegg sterk achteruit gaan, zooals men elkander zachtjes toe fluisterde; de vorstin, die sinds eeDïge jaren in Nizza overleden was, had groote sommen noodig gehad. Ja, men zeide nog van haar, dat zy zeer aan het spel verslaafd was geweest en haar gemaal dikwijls in verlegen heid had gebracht. De beide zonen van het paar bevonden zich in het buitenland. De oudste, de erfprins, die vyf jaar was weg geweest, werd terugverwacht, en wel, zooals men zside, op byzonderen wensch zyns vaders, die hem tegelyk met zyn broeder, die in Parys woonde, een ryk huweiyk had bereid. George Wedding was, zooals reeds gezegd is, de rustige en blindelings aan zyn moeder overgegeven zoon; hy had omtrent het geld haar geen vraag gedaan en geen twyfel geuit. Met buitengewonen tact had hy elk dusdanig gesprek ontweken en zyn gehechtheid en liefde ten allen tyde en onverminderd aan zjjn moeder getoond. Het was een byzondere rust, byna op zachtmoedigheid geiykend, die op het gelaat van den tweeden Weddingzoon lag. Zyn schoon gelaat met de zwaarmoedige oogen droeg steeds een licht lachje, maar op zyn jeugdig, helder, edel gevormd voorhoofd lag een schaduw, die soms tot duisternis toenam, zelfs zyn oogen aandeed en als een angstvolle bange vraag zyn moeder bekom merd maakte. „Mamal" George was op de warande gaan staan. Zyn zeventienjarige gestalte was in een matrozenpark gestoken, dat hem voortreffelyk stond. Hy sloeg zyn armen vragend om den schouder zyner moeder. „Kyk eens, George, hoe prachtig l Zoo ver het oog reikt behoort alles ons.'" „Lieve ma, hebt u al ten opzichte van my een plan gemaakt?" „Dadeiyk luister ik; kyk toch eens, hoe weelderig dat koren, dat weiland en dat bosch daar is." „Gy hebt een afkeer van grondbezit, ik weet het; dan is Richard, Goddank, andersl Hy weet te waardeeren, dat de grondbezitter koning in zyn rijk is. Gy zyt nu eenmaal anders van natuur," een lichte zucht kwam over de lippen der grondbezitster. „Dat klinkt byna als een klacht; moet ik meer op Richard of op Ehrentraut gaan gelyken?" „Op Ehrentraut 1 De Hemel beware je 1" De blanke hand der dame maakte een afwerende beweging. „Waarlyk, Richard is de geboren heer. Gy hebt zooveel onderworpenheid in gy zyt te week, te buigzaam, te gedienstig." „Gy houdt niet van myn eigenschappen?" George boog het hoofd treurig op de borst. „Toch wel, zy zyn zeer goed." Mevrouw Wedding ging een weinig op zyde. Zy zweeg gedurende eenige minuten en ging toen voort: „Ik deük ondertus8chen, dat gy myn liefste kind zyt; misschien zyt gy het ook, omdat gy my nooit bedroefd, nooit gekrenkt hebt Gy hebt veel van myn aard en zyt toch myn tegenbeeld, want ik bezit noch de eene, noch. de andere uwer eigenschappen. Reeds uw poging, my nooit leed te veroorzaken, bewyst, hoezeer gij met my gevoelt, hoezeer uw hart aan het myne verwant is. Maar ik houd meer van den aard der Weddings, die zonder schroom den rechten weg inslaan, die zich niet laten onderdrukken en nooit toegeven. Richard, ja, Richard, die heeft echt Wed- dingebloed: fier, koen, vry, zeker en toch matig in zyn aanspraken en beminnenswaardig in alle aangelegenheden des levens. Hy is ridder van top tot teenhy rydt, jaagt, schiet, lacht en danst. Gy zult zitten suffen, by uw boeken. Het is maar goed, dat ik den pro-, fessor ontslagen heb; misschien wordt het nu beter, als gy maar die zonderlinge zucht naar studie wilt laten. Een onpractischen geleerde kan ik niet dulden studeer, als ge wilt, alles, waarin gy lust hebt, uit lief- hebbery, maar niet uit beroep I Kyk my aan, George, ik zelf zal u begeleiden, waarheen gy maar wilt; wy zullen de wereld rond* reizen, en waar het u het beste bevalt, kunt gy een slot bouwen, of wel een hut, naar de mate van uw levensaanleg. Ik zal u geen hinderpaal in den weg leggen, maar bemoei u toch niet met de sterren." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1