N°. 11288. .1896 §eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 December. Donderdag XO Deceixilber. PRIJS DEZER C0URA1ÏT: Voor Leiden per 3 maanden. 9 f 1.10. Franco per posta -t 1.40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PEIJS DEE ADVEETENTTËTT: Tan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootor» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officiëele Kennisgevingen. Burg. en Weths. van Lisse maken bekend, dat do inschrijving voor de Nationale Militie van de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1878, behoort te geschieden tusschen den lsten cn 31sten Januari 1897, terwijl meer speciaal zitting zal worden gehouden ter gemeente-secretarie op Woensdag, 13 Januari 189'7, des voormiddags te 11 uren. Burg. en Weths. van Lisse maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. Streng, koffiehuishouder aldaar, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het perceel Dorpsstraat B No. 67. Heden ontvingen wy het verslag omtrent het Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, loopende over het tijdvak van 1 September 1895 tot 1 September 1896, door den directeur dr. F. A. Jentink. Daarin wordt gezegd, dat ia het personeel van het Museum geen verandering is te constateeren; geen verliezen zijn te betreuren, maar evenmin kan men zich verheugen in vermeerdering van werkkrachten. Er wordt aan herinnerJ, dat de conservator, de heer C. Ritsema Czn., don lsten Juli jl. zijne 25 jarige werkzaamheid aan het Museum herdacht en dat tal van vrienden en vereerders van de Entomologie dien jubilaris hulde brachten en dien dag voor hem in vele op zichten onvergetelijk maakten. Ook bij de buitenlandsche collega's bleef dit feest niet onopgemerkt. Terwjjl wij hier, zegt de direc teur, gaarne dankbaar erkennen hoe ontz glyk veel de entomologische collectie van 't Museum aan dien punctueelen en ijverigen ambtenaar verplicht i3, daar spreken wij tevens den hartgrondigen wensch uit, dat hem lust en kracht gegeven worden, nog tal van jaren zijne betrekking te vervullen tot roem van Nederland en in bet belang der wetenschap Wat den toestand van het gebouw betreft, alweder is het aantal scheuren en barsten in muren en plafonds vermeerderd, natuurlijk den bedenkelijken toestand, waarin het gebouw verkeert, weder verergerende. "Waar, wat gedaan kan worden in het btlang van het oude gebouw, ook werkelijk gedaan wordt, daar kan getuigd worden, dat de wijze, waarop hot onderhouden wordt, niet te wenschen overlaat. Da toestand van het meubilair kan in het algemeen volioende genoemd worden. Het aanbrengen van houten achterwanden in do zoogdieren- en schildpaddenkasten is \oortgez3t en tot een goed einde gebracht. Ten einde de galerijen behoorlijk te kunnen luchten, zonder last van de baldadige jeugd te hebben, zijn een aantal horren verstrekt, die in de beDeden-galerijen onder de geopende ramen gezet worden. De i randblusckiniódelen en bliksemafleiders werden tweemaal in tegenwoordigheid van den directeur beproefd en waar noodig ver nieuwd of gerepareerd; o. a. werden 4 brand- kranen vernieuwd. Dat de boekenkasten in de kamer van den directeur verzakken en van vele galerijkasten de deuren telkeDS bijgeschaafd moeten worden, is niet de schuld van die kasten, maar van het werken der muren van het bouwvallige gebouw. Ten gevolge van de groote temperatuur veranderingen en van stof en vocht, waardoor bet onmogelijk is voldoende te waken tegen hot woekeren van schimmel en het aanvreten van insecten, is de toestand der overrijke ver zamelingen allertreurigst In het algemeen moet geconstateerd worden, dat alle voorwer pen een min of meer snellen ondergang te gemoet ijlen. De ambtenaren zegt de directeur hebben gedaan en doen wat in hun macht Dezer dagen dus na bet samenstellen van het verslag bleek de toestand der voorwerpen in de beide concbyliën-galerijen waar behalve alle schelpen en allo lagere diervormen, ook nog oen groot deel der kruipende dieren bewaard ■worden van zulk een ernstigen aard te zijn, dat onmiddellijk en krachtig ingegrepen moest worden, wilde men niot voor vele duizenden schade lijden. Er is toen een vulkachel geplaatst, waar mede de directeur het voortwoekeren der schimmels hoopt te beletten. Noodzakelijk was bet deze beide galerijen voor het publiek ontoegankelijk te stellen, zoodat hierdoor al weder minder tentoongesteld kan worden. Zonder speciale permissie heeft het publiek nu reeds geen toegang tot de insecten- galerijen, tot de beide groote galerijen der lagere dieren, tot de collectie-Crommelin en tot de galerij, waarin de schaaldieren bewaard worden, terwijl een groot aantal skeletten op zolder geborgen zijn, dus ook onzichtbaar voor de Museumbezoekers. is om te behouden waar 't mogelijk is: zy vinden hun steun in het feit, dat èn het Curatorium èn de Regeering volkomen op de hoogte van dien bedroevenden en onhoudbaren toestand zijn. Daarbij hopen zij den ergsten tjjd doorworsteld te zijn; immers, Z. Ex. de Minister van Binnenlandsche Zaken schreef dd. 24 Januari 1895: de stichting van nieuwe gebouwen voor het Museum van Natuurlijke Historie is in onderzoek en voorbereiding Evenals ten vorigen jare moet de directeur wijzen op het niet te loochenen feit, dat door de slechte omgeving, waarin de voorwerpen zich bevinden, ieder voorwerp in waarde ver minderd is en derhalve de gansche verzame ling moet beschouwd worden als grooteniet onder cijfers te brengen schade geleden te hebben Het ligt voor de hand, dat dit langzame sloopingsproces uit moet loopen op verlies der geheele collectiedat zoude zijneene inter nationale wetenschappelijke rampt een nationaal verlies van 7,000,000 gulden waarde l Intusschen zal eene aandachtige lezing van de in het verslag voorkomende opgaven der geschonken en aankoopen der zaakkundigen den indruk moeten geven, dat het Museum alweder verrijkt werd met een groot aantal interessante en waardevolle stukken. Mogen wij, aldus vervolgt de directeur, niet ont kennen, dat om redenen, die wfl ons niet aan te trokken hebben, correspondenten opge houden hebben met aan het Museum, dat is aan De Rijksverzamelinggeschenken te doen, dankbaar waardeeren wij hef, dat er gelukkig nog steeds menschen gevonoen worden, die genoeg liefde voor de wetenschap hebben, om, niettegenstaande gemis aan aanmoediging, voort te gaan de collecties door ruime ge schenken te verrijken. Voor zooverre de beperkte middelen het toelaten, worden zeldzame vormen aangekocht. Er hebben ook ruilingen plaats gehad. Omtrent het gebruik, dat van het Museurn gemaakt is, wordt het volgende medegedeeld Daar de boogleeraar in de zoölogie thens weder in het Museumgebouw eene kamer wenschte om college te geven, edoch een daar voor geschikt lokaal niet in bet gebouw te vinden is, heeft hij 6nkele malen ééns per week aan een paar studenten college gegeven in het kamerlje van den Administrateur. De hoogleeraar in de Geologie en Mineralogie maakte als vorige jaren een ijverig gebruik van de collectie schelpen, die hem st9eds w. 1 willend in het Museum voor Geologie ter ver gelijking werden verstrekt. Daar Dr. E. Dubois de osteologische collectie van 't Museum gebruiken moet, ten einde zijne rijke collectie fossielen, van Java en Su matra medegebracht, te bestudeeren, zfln er vele plannen gemaakt en verworpen om hem in het gebouw of op de groote plaats een werk- en berggtlegenheid in te richten, doch telkens stuitte men op onoverkomelijke be zwaren, zoodat ten slotte Dr. Dubois zich heeft moeten installeeren in een gewezen stal in de nabijheid des Museums, waardoor het hem nu mogelijk is voorwerpen in het Museum te komen vergelijken of wel voorwerpen uit het Museum in zijn werkplaats te ontvangen. Had in het Museum de scheiding van de Palaeontologische en Zoölogische collecties die trouwens uit den aard der zaak bij elkander behooren nimmer plaats gehad, dan ware stellig eene reeks van moeilijkheden, die storend op den arbeid inwerkten, vco komen geworden. Eene regeling dezer zaak, zooals tbans hier te Leiden, is den directeur nergens in het buitenland bekend. Ofschoon de bestaande inrichting van het Museum de studie moeilijk en weinig vrucht baar maakt, waren er toch nog geleerden uit het buitenland en studenten, die 't Museum tot dat doel bezochten. Gedurende de Congres week, in September 1895, bezochten tal van geleerde zoölogen uit bijna alle landen der aarde het Museum en bewonderden met waardeerende biikken do in vele opzichten zeldzame en soms unieke collecties, doch mo sten tevens de ovei tuiging mededrageD, dat die benijde schatten op slech ter wflze zijn gehuisvest dan elders ter wereld, wa&r dan ook. Voor het publiek was het Museum weder toegankelijk gesteld alle werkdagen van 10—4 uren en gedurende de minst koude maanden ook des Zondags van 123 uren. Het aantal bezoekers gedurende het afgeloopen jaar be droeg 7237. De Bibliotheek van het Museum neemt natuurlijk telken jare grooter proporties aan, ofschoon zjj nog immer zeer bescheiden mag heeten met bet oog op hetgeen voor een Museum als het Leidsche vereischt wordt, om behoorlijk te kunnen etudeeren. En niettegen staande die bescheiden proporties, weet de I directeur geen raad waar de boeken zichtbaar te plaatsen in de overvolle kasten; zoodat weldra ook in deze richting gebrek aan plaat8 reden zal zijn waarom van het voorhanden, uitmuntend materiaal moeilijk of niet gebruik te maken zal zijn, zooals dit by meerdere ruimte het geval kou wezen. In den loop van het jaar verscheen deel XVII van de „Notes from the Leyden Museum." Door de volgende ambtenaren, aan bet Mu seum verbonden, werden dasrin „Notes" ge publiceerd, nl. door de heeren C. Ritsema Czn., dr. R. Horst, dr. C. L. Reuvens, dr. Th. W. Van Lidih de Jeudo, dr. J. Büttikofer en door den directeur. Als gt-wooniyk werden aan belangstellende geleerden, 't z\j persooüiyk, 't zy schrifteiyk, tal van inlichtingen verstrekt en werd door de ambtenaren hulp verleend. Uit Waddingsveen meldt men ons, dat in de vergadering van ingezetenen, bijeenge komen om aanvankelyk plannen tot viering van den Augustusdag in 1898 te maken, een commissie is benoemd, die hoofdzakeiyk gelden byeen zal zamelen. Reeds vooraf was een vergadering gehouden, die zeer slecht was bezocht, nu was het niet veel b6ter: de opkomst was zeer gering. By de te Bodegraven gehouden verkie zing van notabelen in de Ned.-Herv. Kerk zijn gekozen de heeren J. Vtrsteegh en A. Both, welke laatste by herstemming tusschen hem en den heer T. De Ruyter. Vrijdag 11 December a. s. zal in een vergadering van het Departement Alfen/Ouds- hoorn der Maatschippy tot Nut van 't Alge meen als spreker optreden de heer dr. Bleek rode, te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 47 jaren overleden jhr. mr. A. G. Van Lintelo de Geer, rechter in de Arronaissements- Rechtbank te Haarlem. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren dr. De Zwam herbenoemd tot heel- en verloskundige a-m het gemeente ziekenhuis. Uit een onmiddellijk hierna door mr. Kolkman aan den Raad onderworp n voorstel bleek, dat de benoemde 25 jaren in die betrekking ten behoeve van do gemeente werkzaam was. Als bewijs van erkenning zyner diensten, gedurende dat tydvak door dr. De Zwaan aan de gemeente bewezen, heeft de Raad, zich eenpar.g vereenigende met bet voorstel van den heer Kolkman, den geneesheer oen per- soneele toelage van ƒ500 'sjaars boven zijne jaarwedde verleend. Met zekc-rheid kan worden medegedeeld, dat omtrent eene benoeming van een kapel meester by het regiment grenadiers en jigers tot heden niets beslist is. Door het kiescollege der Ned -Hervormde gemeente te Rotterdam zijn gisteravond de navolgende drietallen samengesteld: In de vacature-Van Veen, voortdurende door het bedanken van ds. Van Paassen: ds. D. J. Karres te 's-Gravenhage, ds. J. Osse- waarde te Meppel en ds. C. B. Oorthuys te Katwyk aan Zee. In de vacature Laan, voortdurende door het bedanken van ds. De Haandr. J. H. Gunning J.Hzn. te Utrecht, ds. P. J. Van Melle te Njjkerk en ds. J. Schryver te Schiedam. Het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nyverlieid in Nederland heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het volgend adres gericht „dat het aan dat bestuur tot zyn leedwezen zoowel uit de omtrent de Staatsbegrooting gewisselde stukken als door een bezoek, dat eene commissie uit zyn midden by den minister van buitenlandsche zaken heeft gebracht, is gebleken, dat de Regeering niet voornemens is een officiêele commissie in te stellen en de noodige gelden aan te vragen als bydrage in de kosten eener Nederlandsche afdeeling op de Internationale Tentoonste'ling te Parys, in 1900 te houden; „dat het deze houding der Regeering ten zeerste betreurt, aangezien het meent, dat de belangen van Neerlands nyverheid en kunst, handel en landbouw eischen, dat ons land en zyne koloniën op waardige wyze worden ver tegenwoordigd; „dat van de Nederlandsche nyverheid in het byzonder sieds de vorige tentoonstelling zich meerdere takken hebben ontwikkeld, die het haar eenerzyds mogeiyk maken eene zeer goede figuur te maken op de Parysche ten toonstelling en voor welke anderzyds meer dere bekendheid van het grootste gewicht en vooral door eene wereldtentoonstelling te ver- krygtn is; „dat evenwel dan slechts goed blyken kan, wat Nederland in staat is te praesteeren, wanneer het Ryk een goed deel der kosten draagt en door de Regeering eene officiêele commissie wordt benoemd, waarin vertegen woordigers van nyverheid en kunst, handel en landbouw zitting hebben en waarin de groote Kamers van Koophandel en ds Cen trale Nyverheidsvereenigingen vertegenwoor digd zyn; „dat dan ook het hoofdbestuur zich by de negatieve resultaten van zyne pogingen by den minister van buitenlandsche zaken niet meent te mogen neerleggen, doch aan Uwe Vergadering althans geen twyfel wil laten omtrent het gewicht, dat de Vereeniging aan deelneming van Nederland te Parys hecht. Redenen waarom het hoofdbestuur voor noemd Uwe Vergadering met den meesten aandrang verzoekt, om het zoo mogelyk daar heen te leiden, dat eene officiêele commissie worde benoemd en de kosten eener Neder landsche afdeeling voor een goed deel door de schatkist worden gedragen. Het adres is onderteekend door de heeren E. Fokker, voorzitter, en Ant. Van Gyn, secretaris. In verband met de instelling van den militairen pensioenraad zal het personeel, thans werkzaam by den pensioenraad voor burgerlyke ambtenaren, aanmerkelyk uitge breid worden. De benoeming der by die colleges nieuw aan te stellen ambtenaren wordt weldra te gemoet gezien. De heer M. W. Ch. Slotboom, onder- inspecteur van politie 1ste klasse to Rotter dam, is benoemd tot inspecteur van politie te 's-Gravenhage. Met intrekking van vroegere beschik kingen is than3 het vervoer van herkauwendo dieren en varkens naar het overige gedeelte des Ryks verboden uit een kring, omvattende*: 1. de provinciën Groningen, Friesland (met uitzondering van de tot die provincie behoo- rende eilanden), Drente, Overysel, Gelderland en Urecbt; 2. het gedeelte van de provincie Noord- Holland, gelegen ten zuiden van bet IJ en hst Noordzeekanaal; 3. de provincie Zuid-Holland, met uitzonde ring van de eilanden Gooree en Overflakkee; 4. do gedeelten van de provinciën Noord- Brabant en Limburg, gelegen ten noorden en ten oosten van de lyn, volgende: a. de spoorlijn WillemsdorpBredaTil burgBokstelEindhovenHelmond tot het suypunt met do rivier de Dommel; b. de rivier de Dommel in zuidelijke rich ting, tot waar zy de grens der gemeente Eind hoven bereikt; c. de grens der gemeente Eindhoven tot aan den rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Hasselt en vervolgens dien weg tot op den weg van Eindhoven naar Geldrop; d. den weg van Eindhoven over Geldrop, Heeze, Leende, Maasheeze en Budel tot aan de Limburgsche grens; e. zuidwaarts de westelijke grens van Lim burg, tot waar die grens gesneden wordt door de spooriyn AntwerpenGlaabach; f. oostwaarts de spooriyn AntwerpenGlad- bach tot aan den rechteroever van de rivier de Maas; g. noordwaarts den rechteroever van de rivier de Maas tot aan de greDs der gemeente Venloo; h. oostwaarts de grens tusschen de gemeen ten Yenloo en Tegelen tot aan de Pruisische grens. B. hot verbod is niet toepasseiyk op: 1. herkauwende dieren en varkens, die per spoor in geplombeerde wagens worden door gevoerd 2. heikauwende dieren en varkens, die per spoor in geplombeerde wagens worden uit gevoerd met rechtstreeksche bestemming naar buitenlandsche slachtplaatsen; 3. herkauwende dieren en varkens, die per spoor in geplombeerde wagens worden uitge voerd, met rechtstreeksche bestemming naar Nederlandsche abattoirs of slachteryen, mits op de plaats van bestemming de ontzogeling der wagens, alsmede de ontlading en bet ver voer naar de slachtbank geschieden onder politietoezicht, en de slachting aldaar binnen 2 maal 24 uren plaats viode. WaDneer byzondere redenen afwyking van bovenbedoeld verbod noodzakelyk maken, kan afwyking worden toegestaan door den Commis saris der Koningin in de provincie van uitvoer, onder voorwaarden, vast te stellen in overleg met den districts-veearts. De vroeger uitgevaardigde verbodsbepalingen betreffende vervoer van vee, bltyveri ook na het in-werking-treden dezer beschikking van kracht, zoolang zy niot zyn ingetrokken. In de „Staats Ct." van 8 Dec. vindt men dit besluit uitvoeriger vermeld. Het stoomschip „Bundesrath" arriveerde 7 Dec. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 8 Dec. van Napels; de „Prinses Marie" vertrok 9 Dec. van Batavia naar Amsterdam; do „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 8 Dec. van Southampton; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 7 Dec. van Port-Said. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit ia de beer L. M. A. Von Scbmid, te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De volgende pensioenen zijn verleend aan: L. Schmidt of Schmitt, eerder wed. L C. P. Boers, thans wed. A. Bomli, commies 4de kl. bij 's Rijks belastingen, fbb. C. Donart, wed. W. Krul, rijksveldwachter 2de kl. met rang van brigadier majoor-titulair, 75; L. H. Pothof, wed. U. P. H. Lofvers, deurwaarder der dir. bel., tevens brievengaarder, ƒ240; A. C. of A. P. Legro, wed. B. J. v. Wetering, commies lete ki. bij 's Rijks belastingen, ƒ346; A. of A. H. Sluiter (Sluyter), wed. J. Dikken, kantoorknecht, ƒ320; G. Zeën, wed. O. M. Bles, commies Iste kl. bij 'sRyks boiastingen, ƒ201; G. Baljuw, wed. G H. Looman, brievenbe steller, ƒ168; T. Van der Mussele, wed. J. Fontijne of Fon- teyne, brievengaarder, ƒ69; C. A. J. Biuck, wed. mr. P. J. A. Smitz, kan tonrechter, ƒ600; A. G. Slicher of Slircher van Batb,wed. W. M. Frieswijk, griffier bij de arrondissements-rechtbank te Arnhem, ƒ660; J. A. Van Buuren, dochter van wijlen den brie vengaarder A. D. Van Buuren en van wijlen J. Branden borst. ƒ25. Met ingang van 6 Jan. 1897, aan den heer B. J. Herweijer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van hoofdinspecteur der posterijen en zulks met dankbetuiging voor de goede en veeljarige diensten, doorhem aan den lande bewezen. Met iugang van 16 Jan. 1897, benoemd tot directeur van het postkantoor to Den fielder N. A. C. Hinlopen, thans in gelijke betrekking te Sneek. Beuoemd tot dijkradon van het waterschap voor de Kil- en Wachtdijken, prov. Zuid-ilolland, A.M. Dam, D. Do Geus, A. C. Volkor en L. Overwater. Benoemd: Tot hoogheemraad van Delüand,prov. Zuid-llolland, S. J. Van den Bergb. Boter wet. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling en wyziging van eenige artikelen der wet tot voorkoming van bedrog in den Loterhandel. Dit ontwerp heeft ten doel de voorschriften, die in do praktyk onvoldoende zyn gebleken om voorkomende bediiegeryen tegen te gaan, te verscherpen. De ervaring heeft geleerd, dat* zelfs ook de verbodsbepaling omtrent de levering van „Margarine" zonder het vereischte opschrift niet aan de verwachting beantwoordt. De levering toch is de overgave en in verreweg de meeste gevallen kan die niet door de ambte naren worden gecontroleerd, omdat die meestal binnenshuis geschiedt. En zelfs al wordt die door hen waargenomen, dan zal het bewys, dat de wet niet is nageleefd, nog bezwaariyk zyn te leveren. Ten einde daaraan te gemoet te komen, wordt by dit ontwerp eene uitbreiding van het ver bod voorgesteld door het tevens toepasseiyk te verklaren, wanneer een surrogaat van botor wordt rondgevent, ter levering rondgebracht of bezorgd, of in het openbaar uitgestald^ Voorgesteld wordt aan de ambtenaren de bevoegdheid te verleenen alle middelen van vervoer en alle voorwerpeD, waarin waren van welken aard ook worden rondgevent, ter levering rondgebracht of aan huis bezorgd, of waarin by uitstalling in het openbaar waren voorhanden kunnen zyn, te onderzoe ken. Verder te gaan acht de Regeering niet raadzaam. By het ministerie van binnenlandsche zaken is eene uitbreiding van het onderzo k by do landbouwproefstations tot boter in overwe ging. Wordt tot deze uitbreiding overgegaan, dan zullen producenten van boter en wellicht ook handelaren in dat artikel bunne waar onder openbare controle kunnen stellen. De afnemers zullen daardoor de bevoegdheid erlangen mon sters op kosten van de verkoopers te laten onderzoeken. Ook op den uitvoer naar het buitenland zal eventueel door den beoogden maatregel een gunstige invloed kunnen worden geoefend. Oorlogsbegrooting. De minister van oorlog heeft by tweede Nota van Wyziging aan de Kamer voorgesteld om de artikelen van het YlIIste Hoofdstuk der begrooting voor het dienstjaar 1897, voor zoover daarby was gerekend op aanneming van een wetsontwerp betreffende de regeling en hot beheer over den voorraad goederen voor kleeding en uitrusting voor onderofficieren en soldaten, 6 Juli 1896 aan de Kamer inge zonden, weder in overeenstemming te brengen met de daarmede ovoreenkomende artikelen voor de begrooting van het loopende jaar. Arbeidswet. In zyne Memorie van Antwoord op het verslag betreffende de wyziging der A.'eids-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1