Het onderscheidingstekken voor 20-jarigon officiersdienst is uitgereikt aan den kapt. van den gen. staf L. C. Van den Brandeler, den kapts.-intendanten C. M. A. Douglas en S. C. Holland, de kapt.-kwartiermeesters J. Brunt, van het 1ste reg. vest. artC. J. C. Van Goor, van de Kol. Res., en J. M. Van Baak, Tan het 4de reg. vest.-art., den off. v. gez. lste kl. L. v. Lier, de paardenartsen 1ste kl. E. A. L. Quaatkker en W. G. v. d. Wal, den kapt. C. Bekker, administrat. van het milt. hosp te Breda; by het wapen der inf., aan cien lsten loit. W. A. Buekers, leeraar aan de cad. school, de kapts. Noorduyn, A Dozy, J. C. Koopman, CL L. Vinkbuizen, A. J. Krujjder en L. A. H. Anemaet, lste reg., W. A. E. Mansfeldt, J. F. N. Van Bunge, H. J. Garjeanue en F. H. Lambert, 2de rag., J. H. De Wildt, J. H. Van der Burg, C. Bloem, J. M. J. Jonker en J. H. N. Bornelot Moens, 3de reg., R. Froger en J. Ditmar, 4de reg., R. H. Luber, F. A. Nieuwenhuys, J A. F. Keetell, F. Van Laaren en W. Pufflius, 5de rog., H. F. Van Thiel, 6de reg., P. G. Weuringh en J. J. A. Ver- brngge, 7de reg., F. H, Donner en W. N. Boldanus, 8ste reg, b\i het wapen der cavalerie, aan de ritmeesters H. C. P. L. Mathon en jhr. M. W. Boreel; bh het wapen der artil., aan den kapt P. F. Peletier, hoofd keuringscommissie aan de artil. inrichtingen te Delft, aan de kapts. J. M Van Veldhuizen en J. L. Van Heukelom, 3de veld., J. J. P. Slin- kers en A. N. J Fabins, adjudant, 2de vest., Boellaard en jhr F. C. Van der Does de Bjje, 4de vest., J. N. A. baron Van Wassenaar van St.-Pancras, van het corps torpedisten; bh het wapen der genie, aan de kapts. W. J. A. Colthoff, R. Scheffer en J. L. Stuten en eindelijk by bot wap9n der marechaussee aan de kapts. jbr. J. W. F. Von Schmidt auf Altenstadt, L. C. H. Michelhoff en H. J. RQfkogel. By den beer P. NoordbofF, te Groningen, is verschenen een boekske, bevattende do „Wet van 7 September 1896", Stsbl. 154, tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal met daarbij be hoerende tabellen en register, en oen be knopt overzicht van de goschiedenis van de regeling van het kiesrecht voor de Eerste en Tweede Kamer van 1814 tot heden, uit gegeven onder toezicht van mr. K. Meijer Wiersma, advocaat en procureuT te Groningen. Wijlen mr. A. J. Enschedé, gewoond hebbende te Haarlem, heeft aan hetRyk, ten behoeve van het Rijksmuseum, gelegateerd eene collectie antieke glazen met daartoe dienende kasten, benevens eenige andere voorwerpen. In een Vrijdag gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeniging te Meppol werd, naar aanleiding van bet versLg van den afgevaardigde ter „Liberale TJnie," debat ge voerd over de vraag, of men in het vervolg aldaar al dan niet aangesloten zou blijven by die vereeniging. Algemeen was men van ge voelen, dat men de toekomstige Kamerleden tot stemmachines zou verlagen, door hen letterlijk te binden aan het nieuwe Program. Do beslissing over genoemde vraag werd aangehouden tot een volgende vergadering. Volgens een gisteren by de directie der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" ontvan gen telegram uit Perim, hebben de passagiers van het stoomschip Conrad" J. G. Der Kinderen Fzn. en M. C. Perk, benevens het detachement zonder de officieren gisteren hunne reis met het stoomschip „Koningin Regentes" van daar naar Indiö voortgezet. Aan de „N. R. C." wordt medegedeeld, dat de heer J. T. Wilkens, kapitein by de «chnttery te Rotterdam, aan den kolonel- commaDdant van het regiment aldaar heeft voorgesteld, een compagnie wielrijders by het regiment op te richten, en voor hen, die by die compagnie zullen dienen, vrijstelling van de gewone diensten aangevraagd. Tot dit voorstel heeft hem geloid: lo. de gedachte, dat op verschillend gebied zulke goede krachten by do schutterij verloren gaan of liever niet benut worden. Juist voor speciaal-corpson zoude do schutterij te gobTuiken zyn2o. het feit, dat by het legerbestuur op dit ver voermiddel gerekend wordt. In het veld dienstreglement van 1896 wordt herha3ldeiyk gewezen op hot nut van wielrijders, als over brengers van spoedeischende berichten voor den patrouilledienst. Naar de „Dordr. Ct." verneemt, moet te Dordrecht oen adres aan Gedeputeerde Staten circuleeren om vernietiging te vragen van het gemeenteraadsbesluit van den 24sten November jl. in zake de tydrage uit de ge meentekas aan de levensverzekering-maat- Bchappy „Dordrecht." Te Utrecht ip, naar het „U. D." meldt, eene vereeniging opgericht voor voorbereidend Universitair Christelijk onderwijs. Deze ver eeniging stelt rich t<n doel de oprichting en instandhouding van Christelijke gymnasia in Nederland en z(jne overz?esche bezittingen. Dit werk gaat uit van de Confessionoele vereeniging. Het stoomschip „Fort Salisbury," van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 4 Dec. van Londende „G«dé" arriveerde 6 Dec. ▼an Java te Rotterdam; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Dec. Gibraltar; de „Prins Mauri1 s," van Paramaribo naar Amsterdam arriveerde 5 Dec te Havre; de „Zaandam,arriveerde 6 Dec van Nieuw- York te Amsterdam; de „Prinses Sophie," ▼an Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Dec. ▼an Colombo; do „Werkendam'' arriveerde 6 Dec. van Niouw-York to Rotterdam; de „Amsterdam" vertrok 5 Dcc. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Cyclops," van Amster dam en Liverpool naar Java, arriveerde vóór 5 Dec. te Singapore; de „Kanzier" arriveerde 5 Dec. van Hamburg en Amsterdam to Delagoabaai; de „Koningin-Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Perim; de „Maasdam" arriveerde 5 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Reichstag" vertrok 5 Dec. van Mozambique naar Rotter dam on Hamburg. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot plaatsvervan gend lid der commissie, die van 1 Augustus 1896 tot 1 Aug. 1897 te Amsterdam belast is met bet afnemen van de practische examens van apotheker, dr. G. Hondïn9 Boldingh, te Amsterdam. De bij koninklijk besluit van 23 October jl. ge dane benooming van mr. A. C. C'reua De Jongh, tot lid van den militieraad in het 4do militio district van Zuid-Holland, voor de lichting dei- nationale militie van 1S97, ingetrokkoD, wegens hot ophouden van zijn lidmaatschap van deu ge meenteraad van Dordrecht, ton gevolge der aan neming zijner benoeming tot lid van Gedoputeerde Staten van vermelde provincie, en benoemd, voor de lichtiDg der nationale militie van 1897, bij don militieraad in het 4de militiedistrict van Zuid- Holland: a. tot lid D. Van der Made. lid van den gemeenteraad van Dordrecht, bij koninklijk be sluit van 23 October jl. benoemd tot plaatsver vangend lid van voormelden militieraad; b. tot zijn plaatsvervanger J. Hordijk Jac.-Szn., lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Aan dr. J. W'. Gunning, te Hummoloo, en mr. W. Lulofs, te Geldermalsen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Holland. Mot ingang van 16 December n. s.: lo. de kapitein ter zee C. H. Cornelissen, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en hem toegekend: a. een pensioen van ƒ2100 'siaars, en b. oene verbooging van dat pensioen, ten bodrage van ƒ1200 's jaar;-, ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1875 (Stsbl. 33); 2o. bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee K. J. Bal; tot kapitein luitenant ter zee, de luitenant ter zee lsto kl. J. H. Cal meiier, en tot luitenant ter zee lste kl., de luitenant ter zee 2de kl. R. J. Castendrjk. -Pensioen verleend aan: B. Branksma, commies lste kL bij 's Rijles belastingen, ƒ599P. M. Voer man, opziener lslo kl. der visscberijen op de Schelde en Zeenwsclie stroomen, 800; J. Erneus, kommies lsto kl. brj 'sRrjks belast., f465 'sjaars. Do minister van marine heeft den kapitein luitenant ter zee D. A. Kraijenlioff van de Leur met 5 Januari a. s. gedetacheerd te Rotterdam (Feijenoord) hij de gereedmaking van Hr. Ms. pantserdekscbip „Friesland." Door den minister van koloniën zijn de lieeren J. Colinjon. A. Ring, G. J. D. Meesters, L. A. Jacobs, H. J. Rolder, C. Faauwo, J. J. Snor, J. Kats, N. Wiesebron en J. Gouwentak gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndie, om te worden benoemd tot onder wijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europoaneu en met dezen gelijk- gestelden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 10 December niet plaats hebben. Met ingang van 7 dezer zal bet RïjkstelegTaaf- kanfcoor te Voorschoten open zijnop werkdagen, van 8 u. 20 m. 's voor- tot 12 u. 50 m.'s namiddags en van 2 u. 20 m. tot 4 u. 20 m. en van G u. 50 m. tot 9 n. 20 m. 'snamiddags; op Zon- en feestdagen van 7 u. 50 m. tot 8 u. 30 m. 's voor- en van 12 u. 50 m. tot 1 u. 50 m. 's namiddags. Nederland en Cosfa-KIca. De minister van buitonlandsche zaken der repu bliek Costa-Rica heeft bij schrijven aan den minister van buitenlandsche zaken, van 4 November 11., namens zijne Regeering, het tractaat van vriend schap, handel en scheepvaart tusschen Nederland en Costa-Rica van 12 Juli 1852 opgezegd. Dienten gevolge zal genoemd tractaat 4 Nov. 1S97 buiten werking treden. [Sts.-Ct.) Nederland en Guatemala. Do minister van buitenlandscho zaken brengt ter algemeene kennis, dat het 22 Maart 18-55 tus schen Nederland en Guatemala gesloten tractnat van vriendschap, handol en scheepvaart, buiten werking is getreden. Stz.-Ci VreeuidelBngcnwet. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op de onlangs in de Zuid-Afrikaanscho Republiek uitgevaardigde vreemdelingenwet, welke op 1 Januari 1S97 in werking treedt on waarbij o. a. wordt bepaald, dat om in genoemde Republiek te worden toege laten. alle vreemdelingen, geen inboorling zijnde, voorzien moeten zijn van een regelmatig buiten- landscb paspoort, afgegeven door of vanwege do Rcgeeriog van bet land, waartoe zij behooren, en geviseerd dooreen consulairen ambtenaar van do Republiek, terwijl uit zoodanig paspoort onder meer moot blijken, dat de vreemdeling voldoende middelen van bestaan beeft of door werkzaam heid kan verkrijgen. Bij gebreke van zoodanig paspoort knnnen vreemdelingen ook worden toegelaten op gelei brieven van anderen aard en zelfs op bloote aan melding van hunne personen, mits zij bunno iden titeit kunnen bewijzen en kannen nantoonen, dat zij voldoende middelen van bestaan hebben of kunnen verkrijgen. Sts.-Ct In de Lakenhal. L Ziet ge, vroeg Lodewyk XY, op een tochtje naar Crécy met mad0. Do Pompadour en mad°. De Mirepoix, ziet go dat heuveltje. Er staan kruisen; 't is stellig een kerkhof; ga zien of er een versch gedolven graf is. Een ryknecht gaat, keert en zegt: Sire, er zyn drie versch gedolven graven; en mad°. De Mirepoix glim lachend: Waarlijk, 't is om van te water tanden. Een dergelyk ironiek gezegde zal menigeen op do lippen zyn gekomen na het bezoeken eener tentoonstelling van de jongste kunst. Do artisten zijn zoo oververzadigd van natura lisme en wat dies meer zy, dat thans rebours" zelfs het onbeduidendste by voor keur in ecbrikwokkende, mystiuk© vormen wordt gekleed. En wie zich pas heeft bezig gehouden mot de letterkunde of de beeldende kunst uit don laatsten tyd, is bij het in bed stappen min of meer onder deD indruk, dat een ontvleesde hand in zyD eketeroogen kny- pen of een grynsgezïcht tusschen de bedgor- dynon uitgluren zal. Dit is geen veroordeeling eener kunstrichting. Wat kunst is, waar hare grenzen zyn, blyft nog altyd oen onopgelost vraagstuk. Ook in woord of beeld gebrachto nachtmerries kunnen zeer artistiek zyn en 'alles komt ten 6lotte aan op do goedo trouw, op do bezieling van den kunstenaar. Wanneer Poe, in enkele zyner verhalen, ons met ontzet ting, met medelijden vervult; de wonderiyksto verbeelding met werkelykheid dost verwarren, is by in de eerste plaats kunstenaar en hier kunnen wy den vinger leggon op een gevoe lige plok van den etser Ensor (met dezen zyn we nu in de kunstzaal). Diens ets naarPoe's „Koning Pest" is een zeer zwakke, onzuivere indruk van het bizarre verbaal. Over 't alge meen ontbreekt aan de etsen van Ensor de distinctie, het gevoel voor maathouden, die natuurlyke eigenschappen van elk groot kun stenaar. Het best is hy in zyn van figuren wemelend „Gevecht" en „Kathedraal". Vooral deze laatste, kalm, hoog, boven de menschen drukte, toch als menschenwerk vergankelyk, is fijn gevoeld. Noch Ensors zonderlingheden echter; noch het dooreengewar van roofvogels op woeste rotsen; noch het zoo verlaten lyk van den „overwonnene"; noch zelfs de wild gedroomde schrikbeelden eener maatschappelyke omwen teling, door Henri De Groux met hartstoch- teiyke lynen als op het papier geslingerd, zyn de meest krasse uitdrukking van eindeeuwsche gedachten. Hier woelen nog hartstochten om een doel of zyn daarvoor ondergegaan. Het onbestemde gevoel van leegte, de vage angst voor „la néant", grondtoon, naar men beweert, van denken en doen by het eindigen eener eeuw, is het volledigst vertolkt door Rops. Door Rops, den verfijnden teekenaar, wiens stift zorgvuldig en als liefkoozend zich schynt te vermeien in de bekoring der vrouw; door Rops, dichter van de alles in de natuur over- heerschende aandrift; preoiker tevens, met snydende ironie, van hare doelloosheid, zoo wreed gesymboliseerd in dat etsje voor Péla- dans „Vice supreme". v. D. lx e m engel IS' ie u w a». Het was een typisch stukje, „Haar geheim", een dramatisch schetsje uit het zeemansleven, waarmede gisteravond eenige Rotterdamsche tooneelisten hun pro gramma in „Hotel du Nord", alhier, openden. Mej. Elsje en do zeeman Gys speelden daarin zeer goed. Het kluchtspel „De gevolgen van een leu gen", hc-tgeen daarna werd opgevoerd, mag bepaald aanspraak maken op de op het affiche vermelde woorden „Lach-succes". Menigeen kon bet dan ook niet nalaten zoo nu en dan eens hartelyk mede te lachen, hetzij om den beer August H^ilborg, hetzij om do houding van den heer Bending, als koster, of om den heer Zornbok, enz., enz. Ook de dames deden in dit kluchtspel wederom haar best om het geheel goed te doen slagen. De optredenden werden na ieder bedryf teruggeroepen en met handgeklap begroet. Van do haringvisschery kwamen te Katwijk aan Zee weder een 10 tal schuiten terug met een vangst van 106 tot 290 kantjes pekelharing. De pryzen der haring zyn echter niet hoog. Er zyn reeds enkele schuiten op het duin getrokken. Als eene byzonderheid kan worden medege deeld, dat de logger van de reedery Parlevliat en Van Blaadoren aldaar, de beste teelt heeft gemaakt van alle loggervaartuigen in Neder land en over f 14000 besomd. Men meldt uit Alfen aan don Ryn: Het ernstige gevaar, dat ook in de drie ineen- loopende gemeenten, Alfen, Oudshoorn en Aarlunderveen, bestaat door het in consumtie brengen van schadelijk vleesch en de moeiiyk- heid, vooral wegens do plaatsolyko omstandig heden, om daartegen wettelijk te waken, was aanleiding tot eene vry drukke vergadering. Er werd besloten eene vereeniging van consu menten op te richten met een eigen des kundige, en geen vleesch te koopen dan by die slagers, welke zich stellen onder strenge contróle dezer commissie. De Haagscbe rechtbank veroir deelde hedenden schippersknecht te 's Graven- hage, die zich schuldig maakte aan diefstal van een horloge, een paar pantoffels en een aantal timmermansgereedschappen uit in aan bouw zyndo woningen to dier stede, tot 2 jaren gevangenisstraf, en een twintigtal ingezetenen uit Leiden, wegens ovortrediog van de hondenbelasting, tot verschillende geldboeten. Dezelfde rechtbank veroordeelde heden den persoon, die 23 November jl. terecht stond, tot 4 jaren gevangenisstraf, met ontzetting uit de ouderiyke macht en voogdy voor den tyd van 9 jaren. In de a. 8. Dinsdag, des voor middags te elf uren, te houden openbare terechtzitting van bet Hoog Militair Gerechtshof zullen do pleidooien plaats hebben in de strafzaak tegen lo. J. I. S., 2de luitenant in de 4de compagnie, lste regiment vestiog-arlillerio; 2o. M. I. S., 2de luitenant in de 9de compagnie 2de regiment vesting-artillerie, en So. G. J. B., 2de luitenant by het 4de escadron 3de regiment huzaren, allen door den krijgsraad te Haarlem veroor deeld wegens mishandeling van den inspecteur van politie A. J. Van der Scbrieck in den avond van 6 Juli 1896 in de Warmoesstraat te Amsterdam. Voor de beide eerste beklaagden zal mr. P. G. H. Dop, advocaat to Utrecht, en voor den derden beklaagde mr. G. Blokhuis, advocaat en procureur te Gorkum, als verdediger optreden. Door zekeren J. J. B., gepaspor- teerd marinier, oud 24 jaren, wonende te Haarlem, is in den nacht van Vrydag op Zaterdag jl. inbraak gepleegd by den bakker Hamer te De Steeg. Nadat de dief H. en zyn vrouw bloedende wonden aan hoofd en pols had toegebracht, is men met behulp van een smid er in ge slaagd, hem meester te worden. De inbreker werd naar Arnhem getrans porteerd. Onophoudeiyk hadden Zondag op de Maas voor Rotterdam in tegenwoordigheid van deskundigen proefnemingen plaats met de nieuwe mists gnalen van Pieters, uit Amster dam, ten dienste van zeeschepen. De signalen waren tot op grooten afstand hoorbaar. Met de Electriciteits Maatschappy „Pbaeton" te Nymegen heeft het comité der tentoonstelling, welke het volgend jaar to Arnhem wordt gehouden, een contract geslo ten voor de electrische verlichting der gebou wen, enz. Niet minder dan 100 booglampen en 500 gloeilampen zullen de terreinen en de ver schillende tentoonstellingsgebouwen des avonds verlichten. Door de kerkvoogden, der Ned.- Herv. gemeente van Elsloo is besloten, by wyze van werkverschaffing, over te gaan tot ont ginning van woeste gronden, die in boschland zullen worden herschapen. Eene belangryke oppervlakte woeste grond is daartoe aange kocht. Dezer dagen werd aan een der leden van de voetbal-club „Tilburgia" tydens een der oefeningen een gouden horloge ont- stolon. Het is thans der politie te Tilburg mogen gelukken den dader van den diefstal op te sporen. Het is het 12-jarig zoontje van een bierhuishouder te Tilburg. Het ventje bezoekt nog de openbare lagere school! Te Zutfen zyn door de ryksveld- wacht gevankeiyk binnengebracht de gebroe ders W., uit Neede, verdacht van poging tot moord op den fabrieksarbeider B. Volgens bericht van Urk is de Zuiderzee nog niet vry van dryfys. Eenige Urk or vaartuigen, die huiswaarts keerden, kwamen Zaterdagavond voor de haven, doch stieten daar op het y's. Slechts met veel moeite en inspanning gelukte het binnen de haven te komen. De postboot „Minister Havelaar" doet nog steeds haar geregelden dienst, ofschoon zy door het ys vóór den Ketelmond eenige ver traging ondervindt. De bemanning van den gestrandon Belgischen stoomtrawler „Louise Marie" ia met een hcringvltt van schipper Bakker, van Callantsoog, gered en behouden aan wal ge bracht, nadat do reddingsboot op een paal lek was gestooten. Het vaartuig zit thans by laag water tegen het strand. Men zal wel doen zoo schryft men aan de „N. R. C." aan den door Recht voor Allen gopubliceerden en door vele bladen overgenomen brief van den gevluchten socialist Stienstra aan de moeder van de drie gebroeders Hoogerhuis wegens de bekende inbraak enz., heden juist een jaar geleden gepleegd, en waarvoor zy tot zware gevangenisstraf werden veroordeeld, niet meer waardo to hechten dan hy, reeds met het oog op den schryver, ver dient, liever nog. er in het geheel geen waarde aan te hechten. Klinkt het niet al dadelijk heel vreemd, dat iemand zou bekend zyn met de ware daders, en dan drie menschen onschuldig zou laten veroordeelen, zo:v;er die daders met een enkel woord aan te wijzen? En waarom hield' hy zich, volgens zyn blief, stil? Hy had zooveel drukte met zyne eigene zaken, en hield zich zoo „zedelyk" overtuigd, dat de gebroeders Hoogerhuis, wegens de bekende inbraak enz., onschuldigwaren dat hy aan de zaak niet die aandacht schonk, die zy verdiende! NB. eene zaak, die tot gevangenisstraf van twaalf jaren had kunnen leiden, waartoe do hoofddadorwerd veroordeeld (van de twee anderen kroeg de een 8, de ander 6 jaren.) Zyn wy intusschen wel onderricht, dan heeft de minister van justitie zich reeds met de zaak ingelaten, doch zyn door hem, na de ontvangen rapporten, geen termen gevon den, er iets aan te doen. Dit was trouwens wel te verwachten, waar de zaak, na eeno zeer langdurige instructie, alle instantiën had doorloopsn, eerst die voor de rechtbank te Leeuwarden, daarna die voor het gerechtshof aldaar, en eindelyk die voor den Hoogen Raad. Ten slotte nog dit; Stienstra i6 in Noord- Amerika veilig voor de Nederlandsche justitie. "Waarom dan niet aan deze rechtstreeks alles geopenbaard wat bij weet, althans zegt te weten, ten einde alzoo drie, volgens zyne bewering, onschuldig veroordeelden de vryheiö te doen hergeven? De van de Marsha 11 -e i 1 anden naar de Azoren voor order bestemde bark „Hertha" is wegens ziekte der equipage te Stanley F. E. binnengeloopen. Twee personen waren reeds op de reis overleden. Toen men Zaterdag in de St.- Michielskerk te Sittard de offerblokken wilde ledigen, vond men slechts in één daarvan een met kleverig vocht bestreken halven cent. Ook in de parochiekerk aldaar werd dezer dagen het offerblok van den St.-Pietcrspenning geheel ledig bevonden. Een zoon en naamgenoot van den ouden Ferdinand De Lesseps heeft te Beziers op do sabel geduelleerd met e.n ser geant van het 17de linie regiment. De Lesseps bracht zyn tegenstander ein wonde in de borst toe. De toestand van den sergeant is zeer ernstig. Ongeregeldheden to Brest. By gelegenheid van het feest van St.-Barbara liepen een honderdtal artilleristen met ge trokken sabel door de straten en molesteerden do voor'oygangers. Zy deden een aanval op de kazerne, die door een gewapend peloton werd verdedigd. Een officier werd beleedigd, politie agenten werden met den dood bedreigd. Verscheiden personen z(jn gewond; een sergeant der mariniers wtrd de schedel ge kloofd door een sabelhouw; een sergeant van de marine-artillerie trachtte een adjudant de hersens in te slaan. De woestelingen drongen het café concert „Folies Bergères" binnen en sloegen alles kort en klein. In Bombay breidt de bubonenpest of welke dan ook de ziekte moge zyn, die daarvoor doorgaat, zich gestadig uit. Maakte de ziekte aanvankelyk haar slachtoffers onder de inlanders, thans z(jn ook roeds verscheiden Europeanen aangetast, van wie er by het afzonden van het telegram twae waren be zweken. De regeering heeft vier extra doctoren aangewezen om de ïyders te behandelen. Vrydag en Zaterdag hoeft aan de Zuidkust van Engeland een zware storm gewoed. De maildienst tusschen Dover en Ostende moest gestaakt worden, nadat een der stoombopten, de „Rapide", tegen de Admtrajiteitspier te Dover was geworpen. De boot werd zwaar beschadigd, in de tjjdelyke viaduct, die de nieuwe havenwerken met de kust verbindt, werd een gat goslagen. Tal van scheepsongelukken worden door de bladen vermeld, te veel om afzonderiyk te noemen. Voor zoover tot nog bekend is, z(jn daarby geen menschen omgekomen. Te Brighton is de oudo kettingpier wegge, slagen. Dit merkwaardig bouwwerk was reeds ten ondergang gedoemd zeer tegen den zin van vele burgers, die reeds «en sneeuwbal aan het rollen hadden gebracht om geld te krygen om het te herstellen. Het is echter vergeef- sch9 moeite geweest. Togen halftien Vrijdag avond begonnen de kettingen, cie de pier in haar stand moesten houden, op onrustbarende wyze te slingeren. Ec-nige oogenblikken later was de pier verdwenen. Ook aan de Franscbe kust hoeft de storm erg huisgehouden. Op de kust van Bretagno moeten niet minder dan 45 visschersschuiten zyn vergaan. Do opvarenden zyn gered. Over de werkstaking der haven arbeiders in het noordwesten van Pruisen valt niet veel te vertellen. Ten gevolge van de afkondiging van de algemeene werkstaking is het aantal stakers tot ongeveer 18,000 ge stegen. De duur van den strijd kan bier oor slechts bekort worden. Wel heeft bot centraal- comitó van de Hamburgscheblikslagersgezellen een som van 300 mark ontvangen en zyn alle arboiders van Hamburg aangezocht om ten minste een mark eik van hun weekloon af te zonderen ten bate van hun werklooze kame raden; maar zelfs al gaven zy aan deze op-j roeping gevolg wat wel niet het geval zal j zyn - wat beteekent dan nog het bedrag, dat zy byeenbrongen, tegenover de behoeften van do achttienduizend broodeloozen en hun ge- j zinnenHonger en ellende staan den stakers te wachten en zullen de overwinning spoedig brengen aan de zyde van de patroons. Intusschen hebben ook de machinisten van de stoombootjes op de Alster zich bij do beweging aangesloten. Zy hebben pas een j loonsverhooging gekregen, doch hebben nu een nog hooger tarief ontworpen en aan de werk- gevers overgelegd. Hun voornemen, om zich by de werkstaking aan te sluiten, hebben 2y echter niet kunnen volvo ren: de strenge vorst heeft de rivier verstyfd, zoodat alle scheepvaart daar moet stilstaan. De havenarbeiders te Lübeck hebben gewei gerd oen schip uit Hamburg te laden. Er zyn echter andere werkkrachten aangeworven, die den arbeid zonder stoornis hebben voltooid. De dokwerkers te Kiel hebben een loon* tariof opgesteld en aan de xeeders voorgelegd. Da „Köln. Zeitung" vreest voor onlusten onder do stakers; deze vrees schynt door do overheid der stad te worden gedeeld; op haar verzoek is, volgens de „Frankf. Ztg.", het 76ste regiment infanterie geconsigneerd. Groote onrust wordt verwekt door geruchten van troepenverplaatsingen. Het heet, dat de Holsteinsche spoorwegmaatscbappü waggons gereed houdt om troepen uit Kiel, Neumünster on Flensburg aan tè voeren. De overheid laat echter dit gerucht tegenspreken. M arktberlohttoij. Alfen, 7 Doe. Aangevoerd 24 wagens kaas. partgen, te zamen 843 stuks. Prijs: Goudecke kaas iete quaL 23.— a ƒ25.—. zwaardere 2de qual. f 18.— a ƒ22.—Edammer a Handel vlug. Rotterdam, 7 December. Vee. Aanvoer Paardeu VeuleDS, magere en 192 votto RundercD, 73 vette- en graskalveron, nnchtero Kalveren, 1671 Schapen of Lamuioren, 557 Varkens, Biggen, 1 Bokken of Geiten, Ezel?. Men notes:t. Oesen en vette Runderen lste qual. G6 a 2de qual. 60 a 3do qnal. 57 a cents. Kalveren lfcte qual. 90, 2de qual. 80 a 72 ct., Stieren lste qual. 62, 2de qual. 53, 3de qual. 62 ets. alles per KG. Schapenmarkt. No toering: lste qual. 50, 2de qual. a Zuislammcrt-D cents per KG. Varkens. Neteeriag. late qua'. 36 a 2de qual. 35 R 3de qwal. 34 a conté; Licht soort 32 a 33 cents per KG. BaodeL traag. Aardappelen Spuisohe jammen, ƒ2,10 a 2 30. OvermaasscliB, '2.30 ft 2.60. Geldereche blauwe 1.70 a ƒ1.811. Geld. Kralen a Flak- keoïc'je ƒ2.10 a 2.20. Poters ƒ0.90 a 1.10. Cham pions ƒ1.25 a f 1-50. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 6 December. W. F. Meijers jm. 23 j. en C. Van der Beek jd, 21 j. L. Vruijck w, 34 j. en M. J Ritsema jd. 23 j. J. S war te jm. 22 j. en A. Waasdorp jd. 20 j, R. J, Buisman en C. A. Smit. Burgerlijke Stand. HILLEGOM. Geboren: Hendrik, Z. van K. R. Aeilkonia en H. Van Wort. Maria, D. v. A. Broekhof en P. Van der Putten. Overleden: J. Klinkenberg 5 m., Z. v. J. Klinkenberg en A. Van der Voet. A, M. Hop man 1 j.. D. v, A. Hopman en G. J. Ipenbnrg. NOOKDWIJK. Geboren: Catharina Cornelia, D van P. Van der Plas en M. Van dor Zwet. Hugo, Z. v. D. Bolhuis en J. S. Hoek. Overleden: A. Van der Linden 3 m.G. Van der Zalm 8 m. Levenl. kind van P. Koelewijn en J. Van Nobelen H. Remmerswaal 63 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Albertus Maria Evcrardus, Z. v. J. C. Remmerswaal en J. M. Heij- blom.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2