N°. 11283. Yrijdag 4 December. A0.1896 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PREMIE. ÏO Cents. Feuilleton. GROOTVADER. IEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per posti Afzonderlijke Nommers 1 1.10. 1.40 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit uoiumer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. In dit nommer bevindt zich de Bon voor de Bij gelegenheid van het St.- Pïicolaasfeest hebben we een Prentenboek laten maken voor de kinderen onzer Abonnés. Het boekje ziet er heel aardig uit, het bevat zes gekleurde en eenige ongekleurde plaatjes, met een ge kleurd omslag in quarto formaat. Een exemplaar is in onze vestibule ter bezichtiging opgehangen, terwijl de prijs bedraagt Be aflevering zal morgen en over morgen geschieden, terwijl het boekje eveneens bij de agenten in de omliggende gemeenten te zien is en tegen denzelfden prijs kan worden besteld. Leiden, 'i December. Td onze vestibule hangt ter bezichtiging een schilderstuk van mejuffrouw M. Tonnet, dat zy wil verloten voor een liefdadig doel. We hebben ons bereid verklaard loten voor 50 cents aao ons Bureel verkrijgbaar te stellen. In de gehouden bijeenkomst der groepen van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier tot voorbereiding der verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in de plaats van wylen mr H A Neeb, is de keuze gevallen op den heer H C Juta, wethouder van financiën - Door de heeren P. J Burgersdyk en G D Nk-rmans is aanvrage gedaan om van de gemeente in huur te btkomen bet gebouw, vroeger gediend hebbende tot drukkerij, g0 legen achter het perceel Nieuwsteeg No 10 en uitgang hebbende door de poort, om te dienen als bergplaats voor een deel van hun antiquarisch magazijn. Tevens is door genoemde heeren verzocht een en ander aan het gebouw te herstellen en te veranderen, nl. verwijding van het ingangskozijn, gedeeltelijke vernieuwing van de eerste en de tweede deur van den toegang tot het pand, rooiing van de boomen in het tuintje, omdat deze bet licht belemmeren in het benedenvertrek, herst lling van den zolder en van de dakgoten, zoo ooodig bepleistering ▼an de muren en het inhangen van eenige nieuwe ruiten, alsmode schoonmaken van het gebouw. Blijkens ingesteld onderzoek zullen de kosten am d ze herst Hingen verbonden ODgeveer f 130 bedrag' n, terwijl de verzoekers bereid zijn een huurprijs van f 176 per jaar te be talen. Vermits B. en Ws. dit aanbod aannemelijk voorkomt, geven zij den gemeenteraad in over weging lo. hun college te machtigen tot de uit voering van de herstellingen bovenbedoeld, zullende alsdan t9 zijner tijd een voorstel worden ingediend tot verhooging, voor zooveel noodig, van het betrekkelijk artikel der be grooting; 2o. het gebouw voormeld, gelegen achter perceel Nieuwsteeg No. 10, te verhuren aan de heeren P. J. Burgersdijk en G. D. Niermans voor een huursom van f 175 per jaar voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1897, te betalen in 4 termijnen, ingaande 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October, by vooruitbetaling, onder bepaling dat de gemeente bevoegd is de huur ook vóór den afloop van den huurtyd te doen eindigen, mits daarvan minstens zes maanden te voren aan de huurders kennis wordt gegeven, en verder onder de ge wone gebruikelijke voorwaarden. - De heer W. C. Lafeber alhier, die slaagde voor het examen handteekenen lager onder- wys, was niet alleen leerling van den heer G M. Kosters, maar ook van mej. M. Tonnet. - Naar men verneemt, bestaat het vooruit zicht, dat binnen korten ty 1 de Amerikaansche Fisk Jubilee Singers weder hier ter stede op trelen. Zonder twyfel herinneren muziek liefhebbers zich het groot succes, door dit gezel schap hier ter stede en elders behaald. - Onder redactie van Fiore della Neva is by de firma E. J. Brill, te Leiden, een zeer fraai boek uitgekomen, een uitgave, die zich waardig aansluit by die van 't vorig jaar en uitgevers en redactie eer aandoet: „Het Koningin Wilholmina album voor 1897". Yan een veertiental Nederlandsche schryvers en schryfsters, waaronder auteurs van naam als Van Nouhuys, Frits Lapidoth, Werumeus Buning, Marie BoJdaert, Therese Hoven enz. zyn bydragen in proza en poëzie opgenomen. Een schets van Louise B. B.„De kleine Koningin", opent de ry. Maar wat daarnevens de aanoacht trekt, is de fraaie uitvoering. Be halve een portret der Koningin, bevat het boek een viertal zeer goed geslaagde repro ducties van schilderyen van Ten Kate, Mauve, Bakker Korf en Blommers, alle in lichtdruk. De band is lichtblauw met gouden versie ringen. By dezelfde firma is nog een mooi meisjes boek verschenen, een kostelyk verbaal van sta vast, in zeven en twintig hoofdstukken, een wezenlyke roman: Molly op de kostschool", 't Is een verhaal van L. T. Meade, door mevr J. Van der Hoeven vertaald, en in een netten band met acht platen. - Het „Vad." maakt uitvoerig en met groot6n lof melding van het concert, door het Leidsch Studentengezelschap „Sempre Crescendo" Dinsdag avond in Den Haag ge geven, en zegt o. a, het volgende: Htt was een goed denkbeeld van de Leid- scbe studenten, leden van het dilettanten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo", om voor het Haagsche publiek een proeve van hun toenemende kunstmin en kunstvaardig heid te geven, en tegelyk met dat streven de kas der Haagsche vereeniging „Armen zorg" te willen helpen sty ven. jDat het laatst genoemde doel slechts in geringe mate be reikt is, Is waarlyk niet de scbuld dezer yvo rige jongelieden, maar moet geweten worden aan den steeds toenemenden regen van kuüst- meteoren, die in deze dagen byna allen tyd en byna het geheele budget der kunstlief hebbers in beslag nemen. Toch moet getuigd worden dat de afwezi gen ongelyk hadden; het concert mag In allen deele welgeslaagd genoemd wordenhet een vyf en twintig man sterke stryk-kwart9t be staat, met uitzondering van de contra-bassen, geheel uit studenten, en deze heeren toonden zich zoo weigeschoold, hadden zoo dapper ge studeerd en gerepeteerd en ontwikkelden zulk een kracht, zuiverheid en eenheid van toon, als men van mtnig orkest van beroeps artisten niet beter kan verwachten; zy toonde zich hun voortreffslyken leermeester en directeur Gottfried Mann, volkomen waardig. Voeg daarby de uitmuntende hout-en koper blazers van Hutschenruyter8 stedeiyk orkest, wier bekende, uitnemende elementea hun tot steun strekten, en gy zult u niet verwonderen dat een prachtvol geheel tot stand kwam." Ook de solisten, de heeren Van Geer en Benjamins, werkende leden van „S. C.", die proeven van hun talent gaven, worden besproken. Van hen wordt o a. gezegd dat zy niet gewone technische bekwaamheden ontwikkelden, de een als cellist en de ander als pianist. De „Haagsche Crt." maakt volgenderwyze melding van het concert: „Het was niet druk bezocht. Het orkest van „S. C.", versterkt met eenige andere musici, kweet zich doorgaans op loffelyke wyze van zyn plicht „Als solist trad de hesr Jos. Oreiio op, de welbekende baryton. Zyn prachtig geluid maakte veel inaruk, ofschoon de lieder-cyclus van Schumann veel meer effect zou maken in een minder groote zaal. „Ich grolle nicht" werd met heldere stem byzonder fraai gezon gen. Het meeste succes had de gevierde zan ger in het tweede gedeelte met orie liederen van Mann; vooral „Jonge liefde" is schoon. Zanger en componist werden na dat nummer teruggeroepen, maar Orelio onttrok zich be scheiden aan de eer. „Twee liefhebbers, de heeren B. en v. G., speelden op verdienstelyke wyze verschil lende solonummers, en de heer Mann kweet zich als accompagnateur byzonder goed van die taak." - Men 6chryft ons uit Wassenaar, dd. 1 Dec.: Hedenavond had alhier eene vergadering plaats ten huize van den heer A. W. B?yers- bergen van de in 't voorjaar nieuw opgerichte R.-K. Kiesvereeniging. Men was byeengekomen tot verkiezing van 68n bestuur. De heer Jac. Van der Kroft leidde de vergadering. Besloten werd eerst door de vergadering een voorzitter te doen kiezen en vervolgens nog 6 bestuurs leden, die hunne functiën onder elkander zullen verdoelen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jac. VanJ dor Kroft met 34 van de 40 stemmen, de overige stemmen waren verdeeld. Als bestuursleden werden gekozen de beeren F. P. P. Lararom, J. J. Grevers, J. Kouwen- hoven, Th. Westgeest, J. Ruygrok en J. Kloosterman, die allen hunne benoeming aan namen. De voorzitter maakte bekend, dat er in de volgende week wederom vergadering zal worden gehouden tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad. Het volgend adres is door hot Hoofd bestuur der Nederl. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren te 's-Gravenhage aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht: „In verband met hetgeen door Uwe hooge vergaderiog In het Voorloopig Verslag op het Wetsontwerp tot vaststelling van het lilde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1897 werd opgemerkt omtrent den invoer van oude paarden uit Engeland, veroorlooft het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren zich alsnog in het byzonder Uwe aandacht te vestigen op den hoogst treurigen toestand, waarin bedoelde paarden uit Engeland hier te lande, in het byzonder te Rotterdam en somwyien ook te Harlingen, aankomen, waardoor het vervoer door de steden een voor velen hoogst pynlyk schouwspel oplevert, daar de meeste dieren, met wonden overdekt of tydens de reis ge kneusd, niet dan met de uiterste moeite worden voortgedreven. „Het Hoofdbestuur acht het dan ook hoogst wenschelyk, dat te dezer zake, nevens de sanitaire quaestie, welke door Uwe Vergadering is ter sprake gebracht, een gestreng toezicht op de wyze, waarop het vervoer der hierbe- doelde dieren aan boord van de stoomschepen, zoowel als van de landingsplaats naar de plaats van bestemming geschiedt, worde uit- georfend. „Redenen waarom het Hoofdbestuur zich veroorlooft, by de verdere behandeling van deze aangelegenheid, Uwe aandacht op den bestaancen hoogst treurigen toestand te vestigen en daarby Uwe hooge vergadering uit te noodigen by de Regeering op het nemen van maatregelen tot verbetering in het vervoer van deze paarden uit Engeland aan te dringen." Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: Het binnenkort te wachten manifest aan de kiezers, door de gezamenlijke liberale kies- vereenigingen te Amsterdam, behalve de kies vereeniging „Grondwet", zal omvatten een zelfstandig program, dat afwykt van dat der „Liberale Unie". In de vergadering van „Grondwet", waarin met 20 tegen 13 stemmen werd besloten zich niet aan te sluiten by de voorgenomen alge- meene beweging der liberalen, hebben o. a. de heeren Van de Wall Bake, Geertsema en Bergsma een samengaan met de andere ver eenigingen, waaronder een, welke pas in wording is, krachtig verdeaigd en werd een brief voorgelezen van het Eerste-Kamer-lid mr. Rahusen, waarin in gelyken geest werd ge adviseerd. De heer Versluys was de voorname woord voerder van hen, die niet wilden meegaan. Vermpedeiyk zou het votum In „Grondwet*; anders zyn uitgevallen, wanneer niet by een aantal der twintig tot aansluiting ongezinden de meening had bestaan, dat zy door mede- ondorteokening van een of ander manifest zich ook tot peraoonlyke medewerking aan verkie zingsagitatie verbonden. Dit bleek duidelyk uit de besprekingen In volle vergadering na het votum. Een van de voornaamste punten van het te verwachten manifest van het comitó-Hubrecht, dat de liberale vereenigingen representeert, ie het volkomen ecarteeren van den dwingenden band, welke den „Liberale Unie" den candidaten wil aanleggen, en de inhoud van het manifest neigt in hoofdzaak naar den grondtoon der be kende Leidsche motie. De leening van de Coöperatieve Tuln- vereeniging van „Eigen Hulp" te's-Gravenhagef is volteekend. De winkel der Vereeniging zal, zoo by de verbouwiog geen tegenspoed onder vonden wordt, nog in deze maand worden geopend. Het ledental Is aangewassen tot 325. Te Enkbuizen is in 54-jarigen ouderdom overleden de heer J. Brug, directeur van het post- en telegraafkantoor. By kon. besluit is bepaald, dat de jaar wedde voor de onderwyzeres J. K. Rutel te Putten (Gelderland), door den Raad dier gemeente op f 500 vastgesteld, zal worden verhoogd met f 26 na elk verbiyf van die onderwyzeres daar ter plaatse van twee jaren, totdat het bedrag van f 650 zal zyn bereikt. De „Staatscourant" van 3 dezer bevat de volgende mededeeling van den minister van w., h. en n.: Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de nieuwe schutsluis te IJmuiden Zaterdag 12 December e. k. voor de scheepvaart zal worden opengesteld. Volgens de „Haarl. Ct." zal het eerste schip, dat de nieuwe sluis passeert, zyn de „Koningin Wilbelmina", van de MaatBchappy „Neder land." Naar wy uit vertrouwbare bron ver nemen, is er, met het oog op de invoering van de nieuwe kieswet, weder eene Dieuwe organisatie in ons land in de maak. Het is thans de party van Bronsveld c. 8., die zich organiseert, omdat zy in de eerste plaats front maakt tegen de fractie-Kuyper, maar evenmin medegaat met de nieuwe party- Lohman. Deze derde organisatie wil van scheiding van Kerk en Staat niets wetenzy wordt gevormd door hoogkerkeiyke mannen der Ned.-Hervormde Kerk in ons land. Maandag had men te Utrecht eene ver gadering om de plannen te bespreken tot oprichting van een centraal-comité van kies verenigingen. (Amh. Ct.) In den ouderdom van 72 jaren is te Amsterdam overleden de heer J. Hora Adema, oud-ontvanger der registratie en domeinen. Regenten van het krankzinnigengesticht te Utrecht zyn voornemens op 2 Jan. 1897 eene 31/, pcts.-gelüleening aan to gaan, aflos baar in 35 jaren. Inschryving 17 Dec. e. k. De boycot, door den Bond van Noderl. Onderwyzers over de gemeente Sint-Maarten Slot.) „Waar moet ik dan heen vroeg groot vader. „Dat is mij tameiyk onverschillig!" nep Boom, „dat moet do familie maar weten." De kleine begon nog luider te schreien en mevrouw Boom, gevolgd door den eerzameD notaris Bergen, kwam haastig binnen met den uitroep: „In 's Hemels naam, wat is er gaande?" „Och -atje, och maatje 1 pa wil een koning Lbdr van myn armen grootpa maken!" „Breng dat kind naar bedl" nep Boom. „Ze is niet alleen te laat op, maar 'k bad haar hier niet moeten vioden „Ja," zei Bergen, meteen grimlach, „daarin kan ik zwager geen ongelyk geven, 't is hier voor de jeugd niet ingericht," En hy schoof den gouden bril wat hooger op den neus, om beter te kunnen rondzien. 't Kostte veel moeito, om 't kind de kamer to doen verlaten, en 't geschiedde alleen onder heimelyke toezepging van mama, dat zy den volgenden morgen grootpa een kopje thee zou mogen brengen gd wakker kussen als hy nog sliep, en dat mama wel goed voor grootpa zorgen zou en niet toestaan, dat hy zou ronddolen, evenals die oude koning uit het boek Toen eerst liet ze grootvaders hand los, na die herhaaldelijk gekust te hebben, en werd door mevrouw Boom de kamer uitgeleid, zonder dat zy er zelfs aan scheen te denken, haar vader goeden nacht te zeggen, ofschoon haar dat herhaalde malen door mama was bevolen. „Zie je," zei Boom, „zie je? Daar heb je 't begin al, zóó worden de kinderen van je vervreemd, door de goddelooze lessen van ten oud man. Wat zeg je er van, zwagers, heb ik te veel beweerd?" „Jandoppie, neen," zei de notaris, „neen man, je bent volkomen in je recht." Grootvader zag den notaris hoofdschuddend aan en sprak als voor zichzelven: „Dat is de man, die myn zaken heeft behartigd," en hy lel zulk een zonderlingen nadruk op 't laatsto woord, dat de notaris weer een kleur kreeg, iets, dat hem toch zoo zelden gebeurde. „Zullen we den anderen leden der familie vorzoeken boven te komen, of den ouden heer vragen ons naar boneden te willen volgen?" vroeg Boom. „Ik wenschte nu zoo spoedig mogeiyk tot een voldoend resultaat te komen." „Zoo, is de rechtbank vergaderd?" vroeg de oude man. „Ja," antwoordde Boom, „ik heb de familie ten mynent verzocht, om te beraadslagen." „En de beraadslagingen zyn ten einde," antwoordde Hardhof. „Er behoeft geen woord meer over gesproken te worden," en zich tot den ouden man wendende, sprak by: „Papa, toen ik wist, dat u bemiddeld waait, geloofde ik u ten mynent niet op uw plaats, want ik heb een groot gezin, en kan u, by een beperkt inkomen, niet al die gemakken aanbieden, die ik dacht, dat u in hel buis van myn vermogenden zwager zouden wach ten. Papa, ik kende u niet zóó, als de omstandigheden hebben gewild, dat ik u zou leeren kennen," en hem de beide handen toestekende, vervolgde hy: „Wilt u tot my komen en met ons deelen wat we hebben? 't Gemis aan weelde zullen we u in liefde trachten te vergoeden." De oude man greep, met een traan in het oog, de beide hem toegestoken handen; 't spreken scheen hem onmogeiyk. „Maar wy zullen onze bydragenbegon Bergen, doch Hardhof liet hem niet uitspreken en vulde aan: ,ln de armenkas werpen. Zoolang Ik geen gebrek heb, zal ik niet dulden, dat een uwer aanspraak zou mogen makeD op dankbaarheid voor scbyndaden." „Wat?" zei Bergen geraakt, „wat, scbyn daden? Mogen wy door stoffeiyke bewyzen niet van onze belangstelling doen getuigen? Dat ia, jandoppie I een mooie grap." „Ik ben zóó voldaan over uw goede be doelingen," zei Hardhof, „dat ik, zoolang 't my niet aao brood ontbreekt, van uw 8toffeiyke bewyzen wensch verschoond te blyven. Onzen ouden vader wensch ik boven dien de laatste grieve te ontnemen, die zyn toekomst zou kunnen treffen. Myn vrouw zal gelukkig zyn, myn kinderen zullen groot vader liefhebben, zooals de kleine Anna, zonder dat iemand 't in hen zal mispryzen. My rest de overtuiging, een duren plicht te vervullen en dat alles laat ik my door uw lisfderyke bemiddeling niet meer ontnemen. En wat is uw antwoord, papaatje?" vroeg hy, zich tot den ouden r-sn wendende. „Je hebt myn geloof aan God vernieuwd en 't vertrouwen in de menschen voor ver gaan gered, daarom zal ik by u gelukkiger sterven dan hier en zoo zullen de laatste dagen van myn leven misschien de gelukkigste worden. Ja, myn jongen, ja, ik neem 't aan, van harte gaarne." „Nu, dan maar zoo spoedig mogeiyk," zei Hardhof; „ik zal dadeiyk een rytuig laten komen." „Och, neen, iaat me hier tot morgon," ver langde de oude man. ,'k Heb nog het een en ander te beschikken niet alleen, maar ik wensch myn kleine lieveling 't afscheid zoo zacht mogeiyk te maken. Dat kind was myn zonneschyntje en zy zou ontroostbaar zyn, zoo ze my morgen by 't ontwaken miste." „Dan tot morgen." „Goeden nachtl" klonk 't wederkeeng en Hardhof vertrok, gevolgd door zyn beide zwagers, die sprakeloos schenen. In den familieraad werd 't drietal met nieuwsgierige blikken ontvangen en met ver wondering aangezien, die tot verbazing scheen aan te groeien, toen Hardhof naar zyn hoed greep en vertrok, na de eenvoudige verzekering, dat alles inderminne geschikt was. Toen Hardhof thuis kwam en zyn echt- genoote, die nog voor de kinderen bezig was, dGn afloop van den familieraad verhaalde, kon ze geen antwoord geven, maar viel hom om den hals en kuste hem zoo innig, dat hem de tranen in de oogen sprongen. Nooit scheen hy iets te hebben verricht, dat zyn vrouw zóó gelukkig maakte, als 't besluit van dien avond. Des anderen daags hield een rytuig voor de deur stil. Mevrouw flardhof stond reeds door een kiertje te gluren, om do eerbte te kunnen zyn, die grootvader zou kunnen be groeten. Een paar kleintjes stonden boven, voor 't hekje van de trap hun biydschap uit te kraaien en toen mama grootvader een arm had gegeven, om hem onmerkbaar te steunen by 't opklimmen, sprak ze met een lachend gelaat: „Nu, papaatje, dat is de gelukkigste dag van myn leven, nu heb it;, je by me, en nu ga je niet meer heen." „Ja toch," zei de oude man, „ik ga, eiv misschien zeer spoedig en dan voor altyd." „Maar daaraan denken we nu nog niet,", hernam zy, ontwykend, „dit is de eerste dag van een nieuw leven, dat, hopen wy, no$ lang duren zal. maar hebt u by je?" „Zeker," sprak grootvader, „myn bescherm^ engel, die me brengen moest; ze zit nog ia 't rytuig." Haastig terugkeerende, ging mevrouwy Hardhof de kleine Anna te gemoet, die met, oen pruilend gezichtje door 't venster stond te gluren en reed3 tot de kindermeid gezegd had, die haar vergezelde, dat ze wel weer naar huis kon gaan on niet behoefde weórom, te komen, want dat zy den geheelen dag, bleef en dan wel gebracht zou worden. Mevrouw Hardhof knikte toestemmend, zoo dat de meid vertrok, en vroeg toen: „Heeft de jouge dame zichzelf maar ge ïnviteerd en is dat met toestemming vac pa en ma?" „Pa is hedenmorgen vroeg voor zaken uit

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1