N°. 11275. Woensdag 25 ]\ovemberi A0.1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. F"euLilleton.. BIER IN ENGELAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Ldidon per 3 maanden. f 1.10. Frartco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommors f w. 0.05. PEIJS DEB ADVEBTENTIËN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17£. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noiniiier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 November. Yoor het examen in boekhouden vanwege de vereeniging van handelsbedienden „Vooruit" te Amsterdam is geslaagd mejuffrouw C. D. A. Yan den Berge, leerlinge van de Industrie school alblor. Binnenkort zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur worden aanbesteed: het bouwen van een laboratorium voor organische chemie op een terrein, genaamd Vreewijk, te Leiden. De raming is f 159,800. Ook te Voorschoten heeft zich eene commissie gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes. Deze commissie, waarvan de burgemeester voorzitter is, bestaat verder uit de heeren: C. C. Breukink, M. Hoog, J. Hooymans, J. M. Van Kempen, C. H. Koot, G. Kranenburg, Dr. J. W. Lely, J. C. Paap, secretaris penning meester, D. K. J. Schoor, J. Steeneveld, C. O. De Yroomen en L. H. Van Wissen. Door bevoegde manslidmaten der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade c. a. zijn voor den kerkeraad herkozen: tot ouderling de heer C. Kwakernaak, tot diaken de heer D. Van Rijn, en voor het kerkbestuur tot notabelen de heeren L Leeuwenhoek en R Kroes. Door het college van notabelen werd in de plaats van den heer J. Hoogeveen tot kerkvoogd gekozen de heer D. Van Rijn Het opgelegd aandeel in de te leveren manschappen voor de nationale militie, lichting 1897, bedraagt voor de gemeenten Leimuiden 4, Nieuwvecn 3, Oudshoorn 7, Rynzaterwoude 2, Ter-Aar 4 en Zevenhoven 4. De centrale anti-revolutionnaire kiesver- ecniging te Haarlemmermeer vergaderde in het koffiehuis „De Nederlanden" aldaar, in welke vergadering de heer G. B. 't Hooft, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, voor zyne kiezers zou spreken over de Kieswet, welke 1 Jan. a. s. in werking treedt. Hjj trad e6rst in eene historische beschouwing van af 1814, waarin spreker zakelijk en dui delijk uiteenzette de verschillende periodes der wet, regelende het kiesrecht, om eindelijk de nieuwe Kieswet te behandelen en uiteen te zetten hoe men kiezer wordt, en de wijze hoe men den kiesplicht had te vervullen, om ten slotte zijn hoorders, die zeer velen waren, op het hart te drukken, welke verplichtingen op de kiezers rusten, om de verkiezing te bevorderen van mannen, die de waarachtige belangen van volk en vorstenhuis beoogen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt o. adoor de heeren Timmer, hoofd der openbare lagere school, P. Verkuyl en C. Bos en anderen van Haarlemmermeer, en •door dr. Kimmel, van Oude-Wetering. Zeer voldaan verlieten de hoorders de vergadering, welke met dankzegging door ds. Bax werd gesloten en met gebed geopend was door ds. Veltman, beiden predikant te Haarlem mermeer. 1 December a. 8. hoopt de heer W. Van der Wolk den dag te herdenken, waarop hjj 25 jaren geleden in dienst trad by de voor malige Ned. Rijnspoorweg-maatschappij. Hy is thans als stationschef in dienst aan het station Zoet rmeer-Zegwaard, by de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Zy het den jubilaris als tot heden gegeven, die be trekking met den meesten yver nog vele jaren te mogen vervullen I Tot tegen-candidaat van den heer J. Moraal voor lid van den Raad der gemeente Leiderdorp is gesteld de heer T. Rynsburger, landbouwer. De eerste zitting van don militieraad voor de lotelingen uit de gemeenten Zoeter- meer en Zegwaard zal gehouden worden te 's-Gravenhage in het gebouw Wagenstraat No. 119, op Maandag 21 December a. 8., des voormiddags te tien uren. De heeren C. L. J. Bos, burgemeester van Zoetermeer, en H. Le Coultre, burge meester van Bodegraven, zyn door Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland uit- genoodigd, om behulpzaam te zyn by de ont eigening der perceelen ten dienste van de vaartverbetering tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De heer W. Pyl, onderwyzer aan de Christelyke school te Charlois, heeft de be noeming als onderwyzer aan de school der Martha-Stichting te Alfen aangenomen. De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export, te 's-Gravenhage, heeft thans correspondeerende lidmaatschappen in de volgende plaatsen: Madrid, Barcelona, Vigo, Tarragona, Constantinopel, Kopenhagen, Turyn, Genua, Yokohama, Bahia, Pernambuco, Porte Cabello en La Guyara. Met ingang van lo. December treedt by de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy in werking een gewyzigd tarief en voorwaar den voor goedkoope uitstapjes langs de lijnen dier Maatschappy en sommige tramwegen, in wtlk tarief thans ook zyn opgenomen de gemeenschappeiyke lynen Rotterdam-Roo zendaalRotterdam Utrecht Amersfoort; Nymegen Venloo en Hengeloo Enschede- Evang.-Luth. Kerk. Beroepsn is naar Haarlem dr. J. W. Pont, te Utrecht uy loting met ds. A. D. W«mpe, te Alkmaar). Onder veel deelneming werd Maandag morgen te Rotterdam ter aarde bestel i het stofL-iyk hulsel van pater Roos. Na een plechtig Requiem in de parochiekerk in de Oldenbarne- veldstraat trok de stoet, uit 18 rytuigen be staande, onder het luiden der klokken graf waarts. In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten van Utrecht werd vast gesteld een reglement van politie voor den Leidschen Ryn. Verder werd behandeld de missive van Gedeputeerde Staten, öaarby advies uit brengende op de naar hun college geren voyeerde adressen, houdende bezwaren tegen het onlangs vastgest-lde reglement op het ryden met hondenwagens. Dit aantal adressen droeg te zamen 1434 onderteekeningen. Gedeputeerde Staten echter adviseeren aan het verzoek van adressanten niet te voldoen, daar zy de ge opperde bezwaren van de adressanten tegen het verbod, om op de hondenkarren tb zitten, en het niet gemuilkorfd zyn van de honden, niet kunnen erkennen. De missive van Ged. Staten was in handen gesteld van een commissie. De meerderheid van deze commissie stelde voor zich te ver eenigen met het advies van Ged Staten, terwyi een minderheid een voorstel indiende, waarby het zitten van de geleiders op de hondenkarren alleen verboden wordt in de kommen der gemeente. Na een zeer langdurige discussie werd het voorstel van de minderheid der commissie met 20 tegen 16 stemmen verworpen, terwyi aangenomen werd een voorstel, om den thans voorgeschreven halsband te vervangen door den lederen halsband. De winterzitting is vervolgens gesloten. De plattegrond voor de nationale ten toonstelling te Dordrecht is verschenen. Het terrein beeft den vorm van een onre- gelmatigen vyfhoek en ligt geheel vry. Links van den ingang, gevormd door een poort, ligt het hoofdgebouw, waaraan een tooneel- zaal verbonden is. Het middengodeelte van het terrein wordt ingenomen door de muziek tent, omgeven door een houten vloer. Het achterste gedeelte bevat aan de eene zyde het terrein voor de vermakelijkheden en aan de andere zyde Oud Dordt. Dit laatste wordt doorsneden door een bebouwde en met hoo rnen beplante gracht. Aan een der hoeken van het marktplein komt het oude Dordtsche stadhuis, dat ingericht wordt voor de afdeeling Oude Kunst. Aan de andere zyde zal een tooneel verryzen, van voren geheel open; de plaats der toeschouwers is op het plein er voor. Voor eene doeltreffende verdeeling van brandweerposten over het terrein is gezorgd. Het oude stadhuis, dat gedurende de tentoon stelling de preciosa en kostbare antiquiteiten zal bergen, staat geheel vry, en hot hoofdge bouw is rondom door water omgeven. De prysvraag, uitgeschreven door de Ver eeniging „Voor Vak en Kunst" voor een ReeUme-bilj-t ten behoeve der te houden tentoonstelling, heeft niet minder dan 64 ant woorden uitgelokt. Zondag had op de bovenzaal der Vereeniging „Kunstmin" de eerste jury zitting plaats. Niet alleen het groot aantal der inzendingen, maar de werkeiyk boogo artistieke waarde van ruim een twaalftal ontwerpen, maakte het onmogeiyk in een eerste zitting uitspraak te doen; eerst later zal het jury-rapport verschijnen, terwyi daarna de scboone collectie publiek tentoon gesteld zal worden in verschillende steden van Nederland. Naar men verneemt, ontvangt de R.-K. gemeente te Heteren (Over-Betuwe) van de kinderen van wijlen den heer R. Van Wyck, aldaar, f 10,000, waardoor de stichting eener eigen parochie, door den overleden heer Van wy.-k begonnon, krachtig wordt gesteund. De heeren D. Albers Wzn., C. Byi, B. Cuperus, D O Engelen, M H. C. De Jonge, D. N. Labryn, F. X. J. Van Nispen en A. R. Withkop, allen loden van den Raad der gemeente Zutfen, hebben Gedeputeerde Staten verzocht de gemeentobegrooting voor 1897 niet goed te keuren, op grond dat op die begrooting onder de inkomsten niet voorkomt eene bydrage uit de gemeente-gasfabriek, die tocb voldoende fondsen heeft en het aan adressanten beter voorkomt, dat die fabriek er in bydrage om de gemeente uitgaven te bestryden. De gemeente Amersfoort heeft Zaterdag middag voor f 50,000 aangekocht het terrein „De Hooiberg" aan Soesterstraatweg en Wol- fersteeg, over het centraal station, om daarop eerlang een eigen gasfabriek te bouwen. De heer A. M. Du Celliée Muller beves tigt in de „Nym. Ct." het bericht, dat in Nederland een derde observatorium of sterren wacht zal gesticht worden. „Het ruime tydsverioop van vyf jaren, dat bestemd is om alles voor te bereiden, instru menten te laten vervaardigen, enz., is een waarborg, dat aan de inrichting do meeste zorg zal worden besteed. Hoewol op de nieuwe sterrenwacht hoofdzakeiyk dephysische astronomie zal beoefend worden, zal dit toch niet zoo uitsluitend zyn, dat men aan de inrichting den naam van astrophysisch obser vatorium zou moeten geven, zooals byv. de sterrenwachten te Potsdam, O'Gyalia of Kalcosa. „Het thans op te richten observatorium wordt door slechts enkele personen bekostigd, en die weinigen hebben daarmede bewezeü, dat niet alleen hot buitenland zich op zulke groote daden in het belang der wetenschap beroemeo mag, maar dat de astronomie ook in ons vaderland waardeering vindt." Volgens het „H Dagbl" worden de majoors P. J. en L Jolle, van het regiment grenadiers en jagers, en T. N. J. Boersch, commandant van het Koloniaal Werfdepot, W. R. Ridder Van Rappard, hoofd der IVde afdeeling van het departement van oorlog, en P. C. De Wilde, eerste officier by de Kon. Militaire Academie, binnenkort tot luitenant kolonel bevorderd en blyven alsdan, ook in hun nieuwen rang, in hun tegenwoordige functiën gehandhaafd. De nieuwbenoemde luitenant kolonel J. Van Maaren zal belast blyven met het bevel over het 2do bataljon 7de regiment infanterie te Amsterdam; do by hetzelfde regiment tot majoor bevorderde kapitein A. J. Vetter zal voorloopig het commando over het by mobili satie op te richten depot bataljon krygen. Na 1 Januari ge^ft hy dat commando over aan den luitenant-kolonel J. Van Wyk en wordt dan in diens plaats definitief belast met het bevel over bet 3de bataljon van genoemd regiment. De Commissarissen der Koningin uit alle provinciën, behalve uit Utrecht eo Drente, beiden door ongesteldheid verhinderd, hebben gisteren hun ambtgenoot mr. C Fock, Com missans in de provincie Zuid-Holland, per sooniyk gelukgewenscht met den feestdag zyner 25 jarige ambtsvervulling, welke hooge betrekking hy den lsten December 1871 aan vaardde. Zy boden den heer Fock aan eeno medaille in zilver, waarop aan de eene zyde al de wapens der provinciën, die bet wapen van Zuid Holland omringen. Op de keerzyde staat in een lauwertak de volgende opdracht: „Aan mr. C. Fock, aangeboden door zyne ambt- genooten by gelegenheid van het feest zijner 25-jarige ambtsvervulling 1871 11 Novem ber 1896." De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. Schorer, richtte tot den heer Fock het woord. De geachte jubilaris was zeer verrast met en ten boogst9 gevoelig voor dit bewys van byzondere sympathie. Des avonds bood de heer Fock zyn ambtgenooten een diner aan. Te Tiel is een werklieden kiesvereeniging opgericht. Door de commissie van ingezetenen, zoo wel als door den Raad der gemeente Pynakker, is met eenparige stemmen een gunstig advies uitgebracht over het gewyzigd wetsontwerp van Gedeputeerde Staten tot grensverandering van Delft, waarin ook die gemeente betrokken is. De heer Jb. Boeke, chef van de firma Bo6ke en Huidekoper, te Groningen, wendt pogingen aan om eeno beweging in het leven te roepen, ten einde te verkrygen, dat het yken der me'kmeetemmera met dryvende schaal geoorloofd zal zyn en door ykers zal moeten geschieden. Door den districts veearts uit Breda is aan den minister geadviseerd wegens het mond en klauwzeer de wekelyksche veemarkt te 's-Hertogenbosch voorloopig op te heffen; de burgemeester heeft een krachtig betoog 1 y den minister daartegen doen hooren Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Nov. van Genua; de „Prins van Oranje" arriveerde 21 Nov. van Amsterdam te Batavia; de fVeendam", van Nieuw York naar Rotter dam, passeerde 23 Nov. Lizardde „Oengaran" arriveerde 24 Nov. van Batavia te Rotterdam de „Reichstag" arriveerde 22 Nov. van Ham burg en Amsterdam te Durban. TWEEDE HA91ER. Personeelc Belasting. De hoeren Gerritsen en De Boer hebben voorgesteld aan art. 4 der aanhangige invoe ringswet het volgende toe te voegen: „Aan de belastingschuldigen, aangeslagen krachtens deze wetten en die op de staten van ooinbare posten voorkomen, wordt voor bet nog verschuldigde bedrag ontheffing van hun aanslag verleend." In de toelichting leest meD: JBet amendement strekt om een alleszina billijk beginsel der nieuwe wet, gedurende het overgangstydperk, toepasselyk te maken op do oude wet, zooals steeds by den overgang tot een nieuwe wetgeving, waar practisch doenlyk, pleegt te geschieden. Bedoeld wordt het beginsel van art. 65, 3, dat m staat stelt de ontheffing van den aanslag te verleenen aan de belastingschuldigen, die Jangs administratieven weg blyktn tot betalen ni6t dan met groot bezwaar in staat te zyn. Is dit juist voor de nieuwe wet, welke, volgens hare voorstanders, nieuwe en billyke grondslagen vaststellende, de weinig bezit- tenden van U zwaren druk ontheft, dan geldt dat in veel sterker mate nog van de oude wet, juist omdat zy dien te zwaren thans veroor deelden druk oplegt. Het amendement verleent dan ook slechts ontheffing aan hen, voor wie, langs den ge- bruikeiyken administratieven weg, dat wil zeggen na een zeer nauwkeurig onderzoek, de aanslag te zwaar is gebleken en zal vooral de categorie van belastingplichtigen ten goado komen, waarvan de minister van binnenland- 8Cbe zaken in zyne memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende bet kieswet ontwerp verklaart, „dat wanbetaling by deze categorie in den regel samenhangt met de onbiliykheid der aanslagen". Op dezelfde bladzyde van die memorie zegt deze Minster zeer terecht: „Het ware kwaiyk te verdedigen door den wetgever zeiven veroor deelde aanslagen te doen nawerken", en toch zal dit geschieden, indien het voorgestelde amendement niet wordt aangenomen. Immers, volgens artikel 11 der wet van 22 Mei 1845 (Stsbl. 22) verjaren oningevorderd gebleven directe belastingen eerst na 3 jaren en zouden dus dezelfde personen, die nu wegens te boogen aanslag niet kunnen betalen en daarom onder de nieuwe wet lager worden aangeslagen, na de invoering dezer wet nog Sbt.) In Juli van het vorige jaar liet hy mye edelen vriend en beschermer, den waardigen groot kanselier Thomas Morus, onthoofden. Ik heb echter niets voor hem kunnen doen, hoe gaarne ik het ook gewild had. Maar nu in dit, stellig veel minder ernstige geval zal ik met myn invloed wel iets ten goede kunnen uitrichten. Morgenvoormiddag komt zyne majesteit by my, om het nieuwe, groote portret, dat ik voor hem schilder en dat nu zyn voltooiing naby is, in oogenschouw te nemen. Dan heb ik dus de beste gelegenheid, met hem te spreken. Misschien zal uw man morgenavond al weer in vryheid gesteld worden. Hoop dus het beste en houd goeden moedl" III. Toen Hans Holbein te Londen eens met een jongen edelman een ernstigen twist had, die door den koning beslecht moest worden, gaf deze den Duitschen schilder geiyk en zeide ten slotte tot den voornamen aanklager „Gy meent, dat gy meer in de wereld voor stelt dan hy, omdat gy van den oudsten Engelschen adel zyt. Daarin vergist gy u zeer. Ik kan licht van zeven boeren zeven lords, maar van zeven lords geen Holbein maken. Knoop dat in uw oor, mylordl" Zeer dikwyls bezocht de koning bet atelier van den meester. Zoo ook weer eenige dagen na de arrestatie van den Duitschen bier brouwer. „Goeden morgen, meester Holbein!" riep hy gemoedelyk. „Goeden morgen, majesteitt" antwoordde de kunstenaar buigend. „Het is verwenscht warm weer vandaag." „Zeer warm! Ik gevoel my niet lekker by dit weer." „Ik ook niet Maar by my is dat geen wonder, ik word alle dagen dikker." De koning nam hygend plaats op een hem toegeschoven zetel en aanschouwde daarop met welgevallen het groote, op den schilders ezel staande portret. „Dat wordt heel mooi," zeide hy waar- deerend. „Ik ben er zeer tevreden over." „Het is nu byna klaar," merkte Holbein op. „Nu, dan zal ik onmiddeliyk een nieuw portret by u bestellen." „Majesteit, ik moet helaas de bestelling afwyzen." „Hoe, wat drommel zeg je daar, meester?" „Ik moet Engeland verlaten." „Wat moet ik hooren Ik dacht u uw geheele leven lang werk te geven. Waar wilt gy heen?" „Naar myn vaderland terug. Ik gevoel my hier niet lekker meer." „Hoe komt dat?" „Hier is niets gezonds te drinken." „De edelste wynen uit myn kelder zyn ter uwer beschikking t" „Uwer majesteits wynkelder is stellig goed voorzien, maar ik lust niet alle dagen wyn; «en goed glas bier is noodzakeiyk voor myn gezondheid." „Nu, wordt er dan geen goed bier in Engeland gebrouwen?" „O zeker! Maar ik kan het Engelsche ver- mouthbier niet verdragen." „Het is zeer gezond, zegt dokter Butts." „Mogeiyk, maar my bekomt het niet. En het ingevoerde Duitsche bier is des zomers ook meestal slecht. Er was maar één brouwerjj te Londen, waar ik bier kon bekomen, dat voor myn gezondheid deugde. Sedert gisteren is dat voorby. De brouwer is gearresteerd, de brouwery gesloten." „Wegens hopsmokkelary." „Helaas ja! Zoo wordt het waariyk goede miskend in Engeland." „Myn waarde Holbein, hop is schadeiyk in het bier." „Dat gelooft uw majesteit. Maar ik ben van een andere meening, en dat op grood van een lange ondervinding. En daar ik dus te Londen geen goed hopbier meer bekomen kan, moet ik Engeland verlaten. Want wat baat my al de hulde, waarmede uw majesteit my vereert, als myn gezondheid lydt?" „Dat is curieus 1" riep de koning. „Ik heb er van gehoord. Het betreft een Duitschen brouwer, dien de heeren van de Hanse hier hebben laten komen." „Dat is zoo. De Hansoheeren kunnen ook niet zonder hopbier leven." „Nu, die hopsmokkelary zal ik hun betaald zetten, als zy my geen vyftien duizend pond sterling leenen. Maar gy, meester zouden wy bet niet zóó kunnen inrichten, dat gy als trouwe hofschilder by my biyft?" „O ja, majesteit! Zorg slechts, dat ik goed bier krygl" „Wat moet ik daartoe doen?" „Uw koninklyke wil bevrydde den braven Duitschen brouwer uit de gevangenis En dan verleent uw majesteit hem een privilegie, hetwelk hem toestaat, ongehinderd hopbier voor de Duitschers te Londen te brouwen." „Als ik dat doe zyt gy dan bereid, in Engeland te blyven?" „Ja, majesteit! Van harte gaarne." „Goed, het zy zool Vandaag nog zal uw wensch vervuld worden." Voortaan kon Arnold Knapp ongehinderd zyn hopbier brouwen; gedurende vele jaren was hy de eenige brouwer van dien aard in Engeland. Hy werd mettertyd een ryk man. De Hanseheeren ondervonden dus geen onaangenaamheden van de kleine hop smokkelary en mochten voortaan voor Arnold Knapp's behoefte een zekere hoeveelheid hop invoeren. Daarvoor verstrekten zy den koning gaarne de nieuwe leening. De looze koop lieden wisten nameiyk, door als bankiers van zyn dikke majesteit op te treden, telkens nieuwe voordeelen voor zich te behalen. Eerst na den dood van Hendrik VIII werd het hopverbond opgeheven, zoodat toen ook andere brouwers hopbier mochten brouwen in Engelandby Farnham, in het graafschap Surrey, by Canterbury, by Worcester en in andere daarvoor- geschikte streken. Koningin Elisabeth dronk eiken morgen by het ontbyt een glas bier. Ook haar hofdames lieten het zich goed smaken. Zelfs Shakespeare dronk gaarne bier. Tot 1730 vergenoegde men zich met ale en dun bier. In het genoemde jaar evenwel vond de bierbrouwer Harwood te Londen het sterke donkere porterbier uit, en sedert ont wikkelde de hierindustrie in Engeland zich steeds krachtiger.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1