Provinciale Staten Tan Zuid-Holland. In de gisteren gehouden zitting werd nog goedgekeurd de voorgestelde wijziging van het provinciaal reglement ter bevordering van de paardenfokkerij, echter met eenige redactie wijzigingen. Overeenkomstig de conclusie werd daaren tegen afwijzend beschikt op de subsidie-aan vrage voor wegsverbetering in den Tedinger- broekpolder, doch goedgekeurd de wijziging van het bijzonder reglement van den Lisser- broek-, Meer- en Duinpolder. Ook kwam aan de orde het adres van Van Leeuwen, te Leiderdorp, in zake de bruggen over den Vliet onder Voorburg (waaromtrent een afwijzend praeadvies was uitgebracht), welk adres tegelijk werd behandeld met het adres van B. Janse Jr. in zake de bruggen in do vaart van 's Gravenhage naar Leiden (Ged. Staten zijn van oordeel, dat de bezwaren deels niet gel jen, deels langs den aangegeven weg niet zijn weg te nemen). Dó heer Kemink zegt, dat de onbeweegbare spoorwegbrug in de lijn Leiden Woerden het groote struikelblok blijft voor de scheep vaart. Hij stelt voor Ged. Staten, met terugzen ding der adressen, uit te noodigen in de a. s. zomervergadering opgave te doen van de kosten van het beweegbaar maken der brug gen in de vaart Ryn Schie. De heer Blussc (Ged. Staten) zegt, dat de eerste adressant bij een persoonlijs onderhoud inzag, dat de provincie geen hooge kosten kon maken tot het dienen van een zeer klein locaal belang. Wat het tweede adres betreft, herinnert jpr. aan de bedoeling, waarmede devaartver- bet-.ring is geschied. Het was niet om een betere gemeenschap te krijg n tusschen Amsterdam en Rotterdam. Daartoe dient de Gouwe. In deze vaart zijn de bruggen 2 50 M. hoog en dat is voldoende. "Wat de kleine bruggen betreft, spr. zon den heer Kemink binnen 24 uren een opgave kunnen verstrekken van de kosten van beweeg- baarmaking. Maar niet wat de groote spoor wegbrug in de lijn Leiden Woe den betreft. Tot het beweegbaar maken moet do Regee ring, moet de Spoorweg-maatschappij verlof verleenen. En tot alle on je. handelingen zou dan alleen moeten worden overgegaan, indien aan deze vergadering de noodzakelijkhtid bleek van dit werk, dat tonnen zal kosten. De heer Kemink ziet geen ieden om zyn voorstel in te trekken. .Na repliek van den heer Blussé wordt het voorstel Kemink verxvoipen met 40 tegen 25 stemmen. De conclusion oy beid» adressen worden goedgekeurd. Hierna kwamen aan de orde de bepalingen omtrent maximum-arbeidstijd en minimum loon in de bestekken betreffende de verbe tering van de Gouwe. Het voorstel strekt om niets te bepalen om trent bet loon en een arbeidsdag van 11 uren vast te steil n, behoudens eenige uitzondering De heer Rinkes Borger kwam, als tegen stander van beperking van arbeidsduur, tegen het voorstel van Ged. Staten op, ook en voor al om den invloed naar buiten van een be slissing dezer vergadering. Spreker betreurt, dat het advies van Ged. Staten geheel gegrond was op het gevoelen van den minister van waterstaat, in een ais- cussie in de Tweede Kamer geopenbaard. Dit heeft hem teleurgesteld, omdat hij meende te zutien vernemen, dat misbruiken bij de uit voering van de provinciale werken een be perkende bepaling noodig maakten. God. Staten nemen eenvoudig over wat den minister wenschelijk schijnt dat is eene ge makkelijke manier om sociale quaesties uit den weg te ruimen. Spr. heeft niet geno9g autoriteitsgevoel om als axioma te aan vaarden wat een minister wenschelijk schijnt. (Gelach). Hij heeft zich uitsluitend de vraag gesteld of het provinciaal belang de beperking wettigt. En hij komt tot het tegendeel, omdat 4/s der openb. prov. werken in de open lucht verricht worden en van het weder afhankelijk zyn. Spreker heeft meer bezwareD, o. m. de moeilijkheid van de uitvoering, en hij zal tegen het voorstel stemmen, vooral om den invloed naar buiten; hierin zou hy slechts zien een toegeven aan de richting, die allen arbeid wil knellen in een keurslijf v&n wetten en reglementen. Spr. weigert beslist dezen eersten stap te doen. De heer Van Bylandt (Ged. Staten) zegt, dat Gedep. Staten geen vrede kunnen hebben met een lijdelijke houding der provincie als werkgeefster, ten aanzien van den arbeids duur, als waartoe de vorige spr. haar zou willen nopen. Ged. St.iten kunnen niet toegeven, dat de miestand van te langdurigen arbeid denkbeel dig zon zijn, vooral niet in de bouwvakken. Het stelsel van openbare aanbesteding der werken, ook van prov. werken, heeft het nadeel, dat de mogelijkheid van exploitatie der arbeiders er door wordt geboren, wanneer de aannemer een te lage raming op meer deren arbeid z\jner werklieden wil verhalen. Wat nu het vaststellen van 11 uren betreft, Ged. Staten kwamen daartoe langs een empirischen weg, door onderzoek van de ondervinding elders of het oordeel van ter zake bevoegden. Regeling van arbeidsduur zonder regeling van loon is practisch uitvoerbaar; er is, by particuliere werkgevers, in Den Haag, geen het minste bezwaar tegen gerezen. Bovendien, onder een werkduur van langer dan 11 uren moet de arbeid noodwendig ïyden. "Wat den invloed van een te nemen besluit betreft, kan spr. niet inzien, dat wat goed is voor corporaties, niet goed zou zijn voor de particuliere industrie. Er zyn voorbeelden te noemen in ons land, waar vermindering van arbeidsduur niet tot vermeerdering van loon noch tot vermindering van productie heeft geleid. Integendeel. Ged. Staten stellen geen 11-urigen arbeids dag voor by provinciale verordening; zy denken daaraan niet, doch willen by elk werk zelfstandig beoordeelen of afwyking van den werktyd van 11 uren geen aanleiding zou geven tot misbruiken. Zy willen letten op den aarJ van het werk en de wyz^, waarop het moet worden uitgevoerd. Spr ker hoopt, dat het voorstel zal worden aangenomen. De heer Van Roycn vereenigt zich met het gevoelen van den vorigen spreker. De vra^g is voor hem: of de wet in het leven moet roepen dien gelukkigen toestand voor den werkman, waarvan de wenschelykheid door hem niet wordt ontkend. Spreker verwacht in dit, gelyk in elk ander opzicht, het aller meest van de niet hoog genoeg te schatten vryheid. In onzen tyd van byna overdreven huma nisme, van een streven tot bescherming der non habentium is de inmengi ,g van de over li ii onnoojig. "Want die inmenging, die de zwakken beschermt, zal degenen verdrukken, die vryheii verlang.n Men stelle met achter eiken burger een politie agent. De heer Van Kempen meent, dat, waar men den werkman wil beschermen, men juist zyn belangen benadeelt. De werkman i3 niet oa 'gelukkig, omdat hy to veel werkt, maar ornaat hy te weinig werkt, te veeltijd heeft om leeg te loop n en in de kroeg te zitten. De fout is, dat door het stelsel van aan besteding de werklieden moeten werken toot een bloedgeld, omdat men elk werk slechts gunt aan den laagsten inschrijver, cïe er uit haalt Wrtt er uit te halen is. Da rdoor word-n de werklieden benadteld, en gaat men hun nu nog verbieden langer dan een lep-i Id-.-n tyd te werken, dan maakt men hun lot erger, niet beter. Na repliek van den heer Rinkes BöTgrr wordt het voorstel van Ged. Staten verworpeji met 35 tegen 20 stemmen. Vóór de hetrenMichiels, Droste, Crena De Jongh, Van Dissel, Kikkert, Goes op, Van Bylandt, Van "Wichen, Van der Litb, Biussé, Van Goor, Cian, D. Van Wed, Bevers. Blok, Snouck Hurgronje, Vlielander, Van der Hoop, Everts, Muller en Goedhart. De vergadering werd hierna door den voor zitter in naam der Koningin gesloten. Een vermaning. De redactie van „De Maasbode" ontvj. g van mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, het volgende sshryven, aathtt blad aan hst hoofd zyner kolommen publiceert: „De Maasbode van 16 November bevatte de ernstige vermaning van het Neaerlandsch Episcopaat. „Dinsdag den 17den November stond in uw blad een hoofjartikel, getiteld: „Een Program dat vlakweg in stiyd was met de ernstige vermaning der bisschoppen. „Het heeft my diep bedroefd. „Persoonlijk en voor de laatste maal herhaal ik de ernstige vermaning van het Episcopaat. „Ik vertrouw, nat De Maasbode, tie altyJ het begiusd verdedigd heeit, dat de Katholieken de leiJing oer bisschoppen moeten volgen, dit beginsel in practyjk zal brengen." IlSf GEZONDEN» Een drievoadlg belaag. Mijnheer de Redacteur1 Het was my aangenaam in uw No. van gisteravond de havengddsquaeslie weder eens ter tafel gebracht te zien, tot uiting van een vermeend onrecht. Winkrii.r van beroep zynde en wonende aan de vaart Hoog9woerdspoort Yliet is by my meermalen de gedachte opgekomen waarom is de aangewezen weg der niet beta lende schepen juist Haven Galgewater? "Waarom kan de weg Diet evengoed (zondtr havengeld te betalen) genomen worden Huo- gewoerdspoort Vliet Nu is 't my niet onbekend, dat voor groote schepen, zooals tjalken, de verkieselykste weg is Haven Galgewater, daar deze to vso last hebben, en zoo deze den weg nemen Hooge- woerdspoort Vliet, moeten overladen voor de brug Witte Singel, doch in de verordening tot hot heffen van havengeld had ingelascht kunnen worden, dat „schepen van zekere tonnen maat, en zonder grooten boven last, gebruik konden maken van de vaart Hooge- woerdspoort Vliet, mies de t ruggen, liggende op dit traject, niet geopend behoeven te worden." Niet alleen dat ae schippers voia versa Gouda Den Haag met deze zeer gebaat zoud-n zyn, doch de brugwachters van d9 Kraai er- straatsbrug kond6n verplaatst worden naar de Watersteegbrug, t9vens zorgende voor het zindelijk honden der Karnemelksbrug, W6lke by regoDacbtig weder by'ria onbegaanbaar is. Verscheidene winkeliers zouden by de door vaart der schepen Hooge woerdspoort Vliet financieel voordeel behalen. Ik en meerderen met my kunnen dit het beste uit onzen ver koop bemerken. Met dank voor de plaatsing dezes, Hoogachtend, Leiden, UEd. Dw. Dienaar, 17 Nov. 1896. L. Mijnheer de Redacteur Ter verificatie van het: „Ingezonden door een goed ingelichte Abonnó" dient, dat het ontslag, genomen door den Weledelgeb. Heer A. E. Van Kempen met de daargenoemde quaestie niet in verband staat. Of dit met het ontslag van dr. Grundlehnèr het geval is, betwijfel ik. Er is een groot onderscheid tusschen post en projeter. Ook een goed ingelichte Abonné. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parys is een internationaal coöporatief congres gehouden, het tweede van dien aard. Het eerste had plaats in 1895 te Londen. Het belangrykste besluit van het Parysche congres is de stichting van een internationalen coöperatieven bond, die zich ten doel stelt: lo. om de coöperators van alle landen elkan der te aoen kennen; 2o. om gezamenlyk, met het oog op de verbetering van het lot der arbeidende klassen, te bestudeeren en te propageeren, in de coö peratieve vereeniringen van eiken aard, by de verschillende volkeren, en in de openbare meening van de geheele wereld, de ware be ginselen en de best© werkwijzen van de coöperatie onder al hare vormen, georgani seerd zonder tusschenkomst van den Staat, van de winstdeeling,van de samenwerking van arbeid en kapitaal, en van de beloo ningswyze van de werklieden en de beambten; 3o. om, in het gemeenschappelijk belang, handelsbetrekkingen tö vestigen tusschen de coöperators van de verschillende landen. Het bezoek v,an den Czaar aan P^rys beeft der stad 1,604,000 fr. gekost, waarvan slechts 100,000 franken worden gedragen door het Ryk. De nieuwe opperbevelhebber van de Fran gible strijdkrachten op Madagascar, generaal Gailieni. -ie te gelyk ook hoofd is van het burgerlijk bestuur, liet by zyne kom6t in Tananarivo de Koningin by zich komen en begroette haar aldus: „Mevrouw! Door de regeering der republiek hierheen gezonden, om generaal Voyron te vtrvangen en in Tananarivo het militaire, (burgerlijke en politieke gezag uit te oefenen, stelde ik er prys op de aanknooping van officieel© betrekkingen tot U. M. door een plechtige handeli ig te coen geschieden. Om ringd door de officieren van myn generHen staf en eene deputatie van onze kolo isten in Tananarivo, is het my een voorrecht U. M. te ontvangen on u de gevoelens van genegen heid en sympathie uit tt drukken, oie Frankrijk en de regeering der republiek voor u koeste ren. Dat kon niet anders zyn, mevrouw, want Madagascar is voortaan ten Fransch gebied. Het is myu plicht. tnij zeer openhartig ea «eer duidelijk daarover uit te sproken, -opdat daaromtrent geen twyfel meer in uw gemoed en dat der bevolking kunne bestaan: het eiland Madagascar is voortaan eene Fran sche kolonie, en de volken, die het bewonen, zyn Fransche onderdanen geworden. De Fransche kleuren zyn ae eenige, die van nu af zelfs over de kleinste dorpen van het eiland mog8n waaien." Dat zyn inderdaad woorden, die geen tweeërlei uiiltgging toelaten. feanjo. De laatste berichten uit Madrid bewyzm, dat de nationale leening in Spanje groot succes heoft gehad. Te Macrid -n in de provincies is reeds ingeschreven voor 325 milJioan. De Spaansche BaDk had des morgens ora 9 uren 20 loketten g opsnd, waarvoor zich steeds een groote meDigte verdrong. De kapitalisten van Havana hebben 5 mil- lioen aangeboden. Britsch-Iadië. In zyn laatste telegram over den hongers nood in Britoch-Inóië meldt de onderkoning, dat er ook in de a'grioopen week geen regen le gevallen. De vooruitzichten in do noord westelijke provinciën zyn, blykens de later ing komen rapporten, gunstiger dan men eerst dacht, en in de Pundsjab zyn zy veel gunstiger. Ia sommige Delhi districten heerscht reeds hongersnood of dreigt gebrek. In Behar is de toestand ernstig; by een opstootje te Sjola- poer is een persoon door de politie gedood, twee zfin gewond. Er zyn in het geheel thans 120,000 personen werkzaam aan de werken tot ondersteuning. Een zendeling stelt in een der Indische bladen voor, maïs uit Amerika in te voeren. Het kost in Amerika slechts half zooveel als tarwe en de inlandsche bevolking zou het gaarne nuttigen, liever dan ryst. Htt zou door zyn goedkoopte tot lager prys aan do markt kunnen gebracht worden dan het in landsche graan. Ook in Opper-Indië zou het gretig aftrek vinden. Al6 de regeoring niet het initiatief wil nemen, dan moesten de kooplieden te Madras er toe overgaan; zy zouden Let volk er een grooten aienst mede bewyzen en zelf een goede winst maken. Men verwacht te Bombay een grooten toe vloed van behoeftigen uit de noodlijdende streken. Zuid-AfHlca. Naar aanleiding van opmerkingen en be zwaren van industriëelen in de Zuid-Afrikaan- scbe Republiek over het dynamiet, kan de „Köln. Ztg." 'het volgende mededeelen: „De in Transvaal te koop geboden ontplofbare stoffen zyn de beste, die worden afgeleverd; de voornaamste vakmannen, o. a. professor Tatlock, te Glasgow, hebben dit nog in -den loop van dit j*ar in de Znid-Afrikaansche Republiek voor het gerecht bevestigd; boven- dien zyn sedort jaar en dag van de zyjo der j mynen geen klachten over de hoedanigheid ingekomen. Een telegram uit Delagoa-Baai verzekert, dat sterke troepenafdeelingen naar Mozam bique zyn gezo 'don, waar nieuwe onlusten onder de inbo rlingen zyn uitgebroken. Soedan. De Sirdar van Egypte, generaal Sir Herbert Kitchener, die thans in Engeland vertoeft, heeft zich tegenover een vertegenwoordiger van Reuters bureau tameiyk uitvoerig uitge laten over den toestand in Soedan. Hy zeide o. a. In d6 provincie Dongola gaat alles vreedzaam toe. De bewoners graven een massa putten en er wordt steeds meer land bebouwd. In de eerste paar jaren zullen de financiën wellicht eenige moeilykheid opleveren; maar dan zal Dongola zich g09d kunnen bedruipen. Wy waren verbaasd, dat de Derwischen zich niet in Dongola te weer stelden. Het is de eerste maal, dat zy den moid liet-n zakken en hals over-kop op de vlucht sloegen, toen zy zagen, dat het Egyptische leger hen vervolgde. Tot dusver waren de Derwischen steeds aan vallend opgetreden. De onderstelling, dat de macht van den Khalif gebroken is, is geheel onjuist. De tyd is nog niet gekomen om de gevolgen van den val van Dongola nu reeds te beoordeelen. Het is merkwaardig, dat wy gedurende den ganschen veldtocht overvloedige inlichtingen hadden omtrent de bewegingen van de Derwischen, terwijl dezen nooit wisten waar ons leger was. Dat kwam daar vandaan, dat- de bewoners aan onze zyde wareD. De grens by Dongola is thans zeer sterk. Ik geloof daarom niet, dat de Derwischen den aanval zullen begianem Het garnizoen kan dien alleen wel uoorstaan. De naastby gelegen post van de Derwischen is in Abu Hained by Berber. Metemneh is ook duchtig versterkt. Voordat de Derwischen ons aanvalleo, moeten zij door de wodstyn. Daarom kunnen zy niet veel ondernemen, behalve nu en dan een enkelen rooftocht. Aan gene zyde van Merani zyn watervallen over een lengte van 100 Engelsehe mijlen, het overige van het land is woestijn. Wat den opmarsch Daar Omdurmao betreft, hangt er veel van af, welken iodruk de in neming van Dongola op de Derwischen ge maakt heeft. Daarvan weten wy nog niets. W nneer de Derwischen uit Omdurman ver dreven zyn, zullen zy zich waarschijnlijk terugtrekk n in hun eigen land, Kordofan Bahr el-Gh-izal of Darfoer. Italië en Abessinïë. Spoediger dan verwacht werd nadat de briefwisseling tusschen Z. H. den Paus en Negus Henelik was openbaar gemaakt, is het bericht gekomen, dat de preli t inaire vrede tusschen Italië en Abessir ië tot stand geko men is. Do brief van Menelik aan Paus Leo was van 1 October gedateerd; het vredesver drag is den 26sten October onderteekend. In werkelykheid liggen er dus by na vier weken tusschen die beide feiten; dat het tweede zoo veel spoediger bekend geworden is, vindt zyne verklaring hierin, dat mgr. Macario den brief aan den Paus persoonlijk heeft overgebracht, terwijl de lijding van het gebeurde op 26 October, nadat zy Djibuti had bereikt, per telegraaf verder gebracht is. Men km in Italië met het verkregen resul taat tevreden zyn. Menelik heeft wel is waar zyn doel, de opheffing van het verdrag van Uccialli, bereikt; maar dit verdrag was, sedert het gesloten werd, een bron van aanhoudend geharrewar eD het daarin neergelegde Itali aansche protectoraat is door Menelik nooit erkend en door Italië nooit uitgeoefend. De quaestie der grensregeling heeft niet, zooals gevreesd werd, storend gewerkt op het sluiten van den vrede. Onder voorbehoud van nadere reg ling, -erkent Menelik voorloopig do Mareè- Belesa-Muna-grens; hy staat dus meer toe dan hij in h t verdrag van Uccialli toegegeven bad. De uitlevering van de gevangenen ge schiedt, zonder dat er een losgeld is bepaald; maar Menelik laat het aan de Italianen over hem eene behoorlijke vergoeding uit te keeren voor de kosten van het onderhoud der gevan genen. Over 't geheel genomen bepaalt het verdrag het herstel van den toestand vóór bet begin van de uiL reidingspoliiiek en het maakt den indruk het hoogste te zijn, dat Italië na een ongelukkigen veldtocht kon bereiken. Het aan koning Humbert uit Adis Abela, van 26 October gedagteekend, gezonden tele gram van Negus Menelik luidt aldus: „Ik ben z.er gelukkig ter kennis van Uwe Majesteit te brengen, dat het vredesverdrag heden onderteekend werd. God beware ons steeds als vrienden! Daar ik weet, dat de 20ste Nov. een hooge feestdag vau uwe ver heven familie is (de geboortedag der KoniDgin) verheugt het my, dat wy met den konink- lyken wil van Uwe Majesteit en het ernstige karakter van Uwen gevolmachtigden gezant majoor Nerazzini dezen gedenkwaardigen dag tot een vreugdedag voorde vaders en moeders van de Italiaansche gevangenen kunnen maken. God spare Uwe Majesteit voor een lang leven." Majoor Nerazzini heeft bet tot staDd komen van den vrede door het volgende telegram aangekondigd: „Aais Abela, 26 Oct. Ik heb heden het vredes-verdrag, alsmede 'eene overeenkomst betreffende de vryiating van de gevangenen, onderteekead. Het vredesverdrag begint met eene alge- me me inleiding, die den wensch naar het herstel yan de voormalige vriendschap uit drukt. Dan volgen ae verschillende artikelen. De overeenkomst omtrent de vryiating van de gevangenen bevat de volgende bepalingen: lo. Ten gevolge van het sluiten van den vrede worden de gevangenen vry verklaard; Menelik zal alle gevangenen naar Harrar zenden, om hen van daar verder te laten gaan naar Zeila, zoodra de telegraphische ratificatie van hot verdrag is ontvangen. 2o. Eet Italiaansche Roodo Kruis mag met zyne afdeeling do ge vangenen tot Gildessa te gemoet gaan. 3o. Daar de Italiaansche gevolmachtigde bereidwillig de hooge uitgaven heeft erkend, die de Ethiopische regeoring had voor het onderhoud en het samen trekken van de gevangenen, is het billyk die uitgaven aan de regeering van Ethiopië terug te betalen. De Keizer verklaart geen bepaalde som vast te 6tellen, maar geheel op het biliyk- heidegevoel vaD de Italiaansche regearing te vertrouwen." Het eerste bericht, dat de vrede tot stand gekomen was, kwam uit Parys. Dit is te ver klaren uit de omstandigheid, dat Djibuti met de telegraaflyn, die daar uitmondt, zich in Fransche handen bevindt en de Fransche ambtenaren zorg droegen, aan hunne regeering de primeur van het bericht te geven. Koning Umberto heeft Maandag mach tiging gegeven tot ratificatie van het vredes- tractaat met Abessynië, en de regeering heeft aan majoor Nerazzini geseind om dit feit ter kennis te brengen van Menelik. De koning ontving een hartelijk telegram van zyn bondgenoot keizer Wilhelm, om hem geluk te wenschen met het tot stand komen van den vrede. Ook heeft de Duitsche keizer den Italiaanschen minister-president per tele gram geluk gewenscht. De minister van bui- tenlandsche zaken, baron Marschall, ging per soonlijk naar de Italiaansche ambassade om den gezant namens de regeering geluk te wenschen. Gemengd. Nieuws. Een geval, dat zich meermalen voordoet in het dagelyksch leven, dat name lijk een notaris door zyn cliënt verzocht wordt geld te beleggen, bleek gisteren voor d« Haagsche rechtbank op juridisch gebied tot groot verschil van gevoelen te kunmn leiJen, vooral als het geld later blykt verloren te zyn. Een notaris in die arrondissement hai toch van een boer de opdracht aangenomen zestien honderd gulden t^ beleggen en wel, zooals door den advocaat van den notaris werd betoogd, by een bepaald aangewezen kantoor. Dat kantoor (te Lei ten) staakte z(jn bét Hin gen, zoodat het geld van den hoer weg was. Dezj spiak nu den notaris aau tot rekening en verantwoording, dezon dus verantwoorde- lyk beschouwende voor de resultaten dor lastgeving. Jhr. mr. Van Doorn, voor den eischer optre dende, lichtte deze vordering toe met beroep op bekende arresten van den Hoogen Raad- tevens wyzende op den toestand van nalatig heid, waarin een rekenplichtige zich ook zonder in-gebre"ke-stelling bevindt alleen reeds door hot niet doen van rekening en verant woording aan het einde der lastgeving. Voor den notaris (gedaagde) trad op mr. J. C. Van der Lip, uit Leiden. In de gemeente Alkemade, afdee: ling Oude-Wetering, is onder den uitgebreiden veestapel van den veehouder T. J. Los E.Jz., by twee runderen mond- en klauwzeer ge constateerd. Maandag j 1. heeft zich onder Waddingsvesn zekere W. Kluis door ophanging van het leven beroofd. Door kerkvoogden der Ned.-Herv. gemeente te Delft is besloten het bezichtigen der kerken niet meer aan de kosters te ver pachten, doch 1 Januari a. s. in eigen beheer te nemen. Deze maatregel vindt zyn aanleiding in de klachten, dezen zomer door vreemde liugen geuit, over onhebbelijke behandelingen in de Nieuwe Kerk. Heden zullen de he6ren Protherac en Morris in hunne verkooplocalen, Cheapsidp te Londen, publiek verkoopen: een honder drie en veertig duizend acht en dertig lelie-, bollen, direct geïmporteerd uit Japan enP.r- muda. Do „Berlinei Thierarztliche Wo- chenschrift" van 14 November 11. vermeldt nu als zeker, dat professor Robert Koch, ui* Berlijn, zich spoerig naar Zuid-Afrika zal be geven, om aldaar op verzoek der Engelschei regetring onderzo.-kingeu te doen naar de iu-'-ierpesr, welke zLkte thans in hevige mate in do Zuid-Afrikaansche Republiek heerscht. Een der dochters van don Carlos, do ecboono 25 jarige Elvira, die te Rome by prins Massini logeerde, is verliefd geworden op een schilder en Zaterdag met hem naar Fratkryk gevlucht. De schilder heet Folchi. De prinses hoeft een kistje met juweelen ter waarde van 300,000 fr. medegenomen. Te San-Felice, by Barcelona, heeft de politie een geheime bergplaats ontdekt me* 400 KG. dynamiet, 100 patronen, 200 KG. kanonnenkruit en 3000 slaghoedjes. Het Keizer-Wilhelm s-kan aal (door Sleeswyk) beeft in het eerste jaar (1 Juli 95 - 96) slechts een kleine 900,000 mark aan kanaalgtld en sleeploon opgebracht, terwijl de uitgaven ruim 8'/4 millioen bedroegen. Voor 1S97_'98 is de raming der ontvangsten nu tot l*/s millioen mark verlaagd met het oog op het gewyzigd tarief, dat met 1 Sept, jl. in werkiDg is getreden. De kleine Amerikaansche wieler kampioen Tom Butner debuteert Zondag te Parys in een match tegen Jaap Eden. Eerst was bepaald, dat de wed6tryd zou zyn met gangmakers; thans is men hiervan terugge komen. De match beeft plaats over 2000 M in twee afdeelingen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6