N°. 11270. Donderdag 19 November. A0.1396 <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Son- en feestdagen, uitgegeven. F5 euilleton. Dit het dagboek van een kassier. LEIBSCH DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, IS November. A. s. Vrijdag, 20 Novzal in do zaal „Eben- Haëzer" alhier herdacht worden het zesjarig bestaan der Nationale Christen-Gehoel-Onthou- öers-Vereeniging, afd. Leiden en Omstreken, opgericht 10 Nov. 1890, (bestuur prof. dr. J. H. Gunning, eere voorzitter; Th. Franchimon, voorzitter; G. A. Annokée, vice voorzitter; mej. A. F. Gunning, secretaresse; Th. Gori, penningmeester). Na de jaarverslagen van secretaresse en penningmeester zal er eene voorstelling van lichtbeelden gehouden worden. Een te Leiden nog nooit vertoonde serie platen, waarbij ver chillende sprekers het woord zullon voeren, zal dan vertoond worden. Het belooft een zeer gezelligen avond te worden. „Ongedacht en Onverwacht" is het in druk verschenen boekske getiteld, dat een woord bevat naar aanleiding van de ver bouwing en uitbreiding van het "Wykgebouw op het Levendaal te Lelden. Van die verbouwing en uitbreiding worden breedvoerig de aanleiding en geschiedenis gegeven, vervolgens nogmaals op het doel gewezen, dat het bestuur der Christelijke "Wykvereeniging beoogt, en nader teveDs eenige mededeelingen gedaan, allereerst over het bestuur. De heer E. Van den Brandeler maakte wegens zijn leeftijd bezwaar ora verder mede te arbeiden, en de heer J. J. Graaf Van Limburg Stirum verliet Leiden metterwoon. Als plaatsvervanger werd gekozen dr. A. G. De Baas, die deze benoeming heeft aange nomen. De andere vacature blijft voor het oogenblik onvervuld. Verliest men in den heer Van den Brandeler een irouwen secretaris, de heer P. H. Voorhoeve was bereid voor- loopig het secretariaat op zich to nemen. Verder is er sinds Januari '95 roch in de personen noch in de werkzaamheden eenige verandering gekomen. Mejuffrouw Van Wijk, mejuffrouw Van Borselen en de mede bestuurder de heer Van Bordelen staan steeds trouw terzijde. „Ijverige medewerkers hebben zoo zeggen bestuurders bij ver schillende vertakkingen van den arbeid, al komen wij er ook steeds te kort. Och, dat er meerderen gevonden werden, wien het niet aan lust en kracht ontbrak, om met ons het goede zaad in de harten van jeugdigen van jaren te strooien! Bedenken wij toch, dat de waarheid van bet Evangelie moet omgezet worden in de werkelijkheid van het leven der liefde, opdat er op dit Evangelie geen schaduw valle. „De meeste hulp hebben wy natuurlijk van onzen godsdienstonderwijzer Joh. Kok en van onze diakones zuster Johanna. God zegene hen en stelle hen tot een zegen voor velen! „Met de kinderkerk en de Zondagsschool gaat bet goed, al beantwoorden beide nog geenszins aan ons ideaal. Ten opzichte van de knapen- en meisjes-, jongelings- en jonge- dochtersvereonigingtiu hebben wij groote reden tot dank, al is er nu eons by de eene, dan weer by de andere eenig gehaspel. Jongens en meisjes van 12—16 jaar en daarboven zijn vaak zoo moeilyk te leiden en meenen zoo licht geen leiding meer noodig te hebben. Het huis- en ziekenbezoek wordt gereg li voortgezet, waarby de godsdienstonderwyz r soms merk waardige ontmoetingen heeft en de diakones met haar hulp voor het lichaam zeer welkom wordt geheeten. De zangvereeniging verblijdde ons met een uitvoering in de Luthersche kerk en gaf by verschillende feestvieringen eer.ige liederen ten beste. Op de mannen- samenkomst en de moedervereeniging rust een zegen. De koffi6meetings, aan welke de bejaarde heer Rensink sinds zoovele jaren een werkzaam deel neemt, vinden steeds veel bijval by de wykbewoners. Het maandblaadje, de „Zondagsschoolvriend," wordt geregeld elke maand op de Zondagsschool uitgedeeld, terwyi enkele leden der Jongelingsvereenigingen dit blaadje en duizenden andere traktaten, zelfs gedurende de kermisweek, in de stad verspreid hebben." Bestuurderen noemden de werkzaamheden rog eens, om recht te doen beseffen, dat vergr. oting van het gebouw heusc-h niet overbodig was. Dit zal hun, vertrouwt d3. De Wolff, voorzitter van het bestuur, ook wel gelukt zyn, vooral indien men daarby in aanmerking neemt den diakonessearbeid en de verschillende catechisatiën, die er door hem en door den heer Kok gehouden worden. „Dank, veel dank," zeggen bestuurderen verder, „aan allen, die ons door hun gaven een dun>7 r, netter en ruimer wykgebouw schonken u n w" tot hiertoe hadden. Wy ontvingen veelniet van de minvermogenden, met opzet vroegen wy ditmaal hun penninkske niet, gaven van 10, 25, 50, 100, tot 500 gulden toe, ook door middel van een sneeuwbal tyna 79 gulden, terwijl de aandeelhouders van het nog resteerende renteloos voorschot hun aandeel cadeau gaven, of zich tevreden stelden met een aandeel in de nieuwe leening. En al kregen wy veel van buiten de stad, met blydschap en dankbaarheid zy vermeldhet meeste kwam uit Leiden. Dit is de voorzitter weet het in overeenstemming met den wensch der milde gevers van elders. Allermeest ver heugde ons intusschen een koninklyke gift. Het zegel der geheimhouding zal nu, naar wy vertrouwen, wel verbroken mogen worden. God zegene onze geëerbiedigde Koninginnen ook voor deze weldaad. Liefde tot ons dier baar vorstenhuis zoeken wy onzen jongens en meisjes op allerlei wyzen in te prenten. God spare onze Vorstin voor ons vaderland tot in lengte van dagen en stelle haar en hare koninklyke moeder steeds tot een ryken zegen 1" - Gisteravond had de eerste der vyf winterbyeenkomsten plaats, door de Chr. Jongelings-Ver-oniging „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" (afd. van het Nederlandsch Jcngelings-Verbond) uitgeschreven. 'tWas eene byeenkomst in den geest van reeds vroegere in dit blad besproken vergade ringen, eene gezellige byeenkomst. Voordrachten, muziek en zang wisselden elkander af. Rlykbaar viel een en ander in den smaak van het talryk publiek, en vooral was 't weer de zang van den heer Boom, lid der Vereeniging, muziekonderwyzer te dezor plaatse, die grooten byval verwierf, zoodat Hol's „Vrijheid" moest herhaald worden. Zyne goede muzikale gaven bleken ook nu weer. De verschillende voordragers, waaronder er bleken te zyn voor geen kleintje vervaard, (o. awaren ingestudeerd: ArmeVisschers", van De Genestet, „By het Kerkportaal", van Van Beers) deden, als altyd, hun best. Onder de leiding van ds. G. Van Herwaarden mocht deze vergadering goed geslaagd heeten. We kunnen allen jongelui van Christeiyke beginselen aanraden, met de Vereeniging, die Zaterdagsavonds om halfnegen en om de andere wesk 's Zondags op hetzelfde uur vergadert, kennis met bedoelde Vereeniging te maken, 't Zal ©r hun wèl bevallen l De 1ste luit. F. A. C. Ruysch, van het 4de reg. inf. te Leiden, is op zyn verzoek op non-act. gesteld wegens ziekte. Het aantal oud-stryders is, geiyk men weet, wederom met één verminderd door het overiyden in het Invalidenhuis alhier van den gepens. matroos 1ste klasse der Kon. Ned. Mariüe N. C. Brandss. De brave oude had een zeer bewogen leven achter zich. Brandss was geboren in 1812, trad 31 Mei 1831 als matroos 2de klasse in dienst by de Marine aan boord van het wacht schip „Kenau Hasselaar", diende daarna aan boord van verschillende schepen en werd in 1837 ontslagen. Lang kon het hem echter in de burgermaatschappy niet bevallen, en hy verbond zich dan ook 17 Juni 1839 als matroos lste klasse wederom in den zee dienst aan boord van het wachtschip „Bellona". Hy behoorde van 1831 tot 1834 tot de 3de afdeeling van de linie van defensie te water (Belgische onlusten) en nam in 1849 met het fregat „Prins van Oranje" deel aan de derde Baliacbe expeditie. Hy maakte tochten naar Rusland, Amerika, de Kust van Guinea, naar Oost- en Westlndië, en werd eindeiyk den 12den Augustus 1856 gepensionneerd, wegens in den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ƒ100 'sjaars. Men meldt ons uit Noordwykerhout: De gemeente is onder den indruk van een treu rig sterfgeval. Maandag-avond omstreeks halfelf ontsliep op zyn kasteel „Leeuwenhorst" alhier jhr. mr. A. D. Th. Gevers van Kethel en Spaland, oud-burgemeester dezer gemeente, op den leef tijd van 41 jaar. Een hevige ontsteking, die in enkele uren het krachtige lichaam had ge sloopt, rukte hem uit zyn geliefden en lief- hobbenden kring weg. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag a. s. op het kerkhof alhier. Op het in deze ifiaand te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkryging van hot postradicaal is o. m. geslaagd de heer F. W. Fontane, directeur van het Rykstelegraafkan- toor en brievengaarder te Roelof-Arendsvecn. Uit Waddingsveen meldt men ons, dat eenige heeren zich vereenigd hebben tot een comité, om den kroningsdag (bedoeld zal zyn den dag der inhuldiging) van Koningin Wil- helmina fees tel yk te herdenken. Yrydag a. s. zullen belangstellenden tot een vergadering worden bijeengeroepen. Ds. De Groot, van Waddingsveen, die een beroep naar Paterson (Nooru-Amerika) had ontvangen, heeft daarvoor bedankt. Do heer Diamant, directeur der zangver eeniging „De Lofstem", te Waddingsvoen, is als zoodanig afgetreden. Het weinig aantal leden kon de kosten voor hem niet goed makon. In de Decemborvergadering van het Lees gezelschap te Waddingsveen zal de heer Bachura de Boer als spreker optreden. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school D. te Waddingsveen in de heer J. De Jong van Schoterland ter benoeming voorgedragen. Te 's-Gravenhage had een buitengewone algemeene vergadering plaats van de „Ver eeniging tot oprichting en instandhouding van het suppletiefonds voor de pensioenen van oude werklieden en bediendon," gevestigd te 's Gravenhage, ±er verkiezing van een commis saris in de plaats van wylen den heer A. baron, Calkoen. nhe. Door de vergadering word uit de ry der dona teurs van het 4onds verkozen mr. J. G. Patyn, die dit mandaat op zich heeft genomen. Nog werd besloten om door het verspreiden van circulaires, strooibiljetten, enz. opnieuw de aandacht van den Raagschen werkman te vesti gen op het suppletiefonds, en hem er op te wyzen hoe hy, op jeugdigen leeftyd zich by de Ned. Pensioen-Vereeniging voor Werklieden verzekerende, om op 60- of 65-jarigen leeftyd pensioen te genieten, uit dit Haagsch suppletie fonds bovendien eene toelage ontvangt van 2 's v/eeks zonder eenige betaling daarvoor zynerzyds. Daarna werd gehouden de jaarlyksche alge meene vergadering van de afd. 's Gravenhage der Ned. Pensioen-Vereeniging voor werklieden. De drie bestuursleden, die volgens het rooster moesten aftreden, de heeren W. A. Schroot, J. L. Dietz en H. P. Mutters, werden herkozen. De Tweede Kamer hernieuwde de afdeelingen, die benoemden tot voorzitters de heeren Bool, Rutgers van Rozenburg, Van Delden, Mees en De Savornin Lohman, en tot onder-voorzitters de heeren Rink, Veegens, Viruly Verbrugge, Conrad en Bahlmann. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tyd van drie dagen, ingaande 15 November, den lichten rouw zal aannemen, wegens het overiyden van Z. K. H. den hertog Wilhelm van Wurtemberg. StsCt.) Zondag jl. Is te Rembang (Java) over leden de heer mr. Robert Goddard, president van de landraden te Rembang en Blora, in den ouderdom van 46 jaar. Mevrouw J. N. I. Brown, weduwe van dr. F. W. B. Van Bell, vroeger hoogleeraar by de theologische faculteit te Groningen, den lOden November jl. te Utrecht overleden, heeft, volgons do „Pr. Gr. Ct.", benoemd tot hare erfgenamen: a. het Groninger Universiteits- fonis; b. De Maatscbappy tot Nut van 't Algemeen, onder de voorwaarde, dat al wat de Maatscbappy uit kracht dezer erfstelling verkrijgt, zal strekken tot vermeerdering van het „Schoolfonds", dat door het hoofdbestuur wordt beheerd. Wordt dit schoolfonds te eeniger tyd opgeheven, dan zal het verkre- gene strekken tot vermeerdering van het fonds der Maatschappy tot Nut van 't Alge meen. De erfgenamen ontvangen elk de helft van de zuivere opbrengst der nalatenschap, onder den last van het vruchtgebruik, dat levenslang is gelegateerd aan twee reeds be-» jaarde dames. De zuivere opbrengst der nalaten schap wordt geschat op ƒ70,000. „Ons Vakbelang," orgaan van den Typografenbond, bevat het bericht, dat te Amsterdam een vakschool voor typografen en een vak teekenschool zal worden opgericht, waar volgens een speciaal voor de typografen gemaakt plan zal worden gewerkt. De leerplannen voor den typograaf werden ontworpen met gebruikmaking van de gegevens van de Leipziger vakschool. De^e Lerplannen zyn aan de besturen der typographiache ver- eenigingen toegezonden, met vei zoek ze met de leden te bespreken. De cursus bestaat uit twee afdeelingen lste elementaire afdeeling en 2Ja r.fdeeling voor meergevorderden en herhalingscursus De school is uitsluitend voor typografen er boekbinders toegankeiyk. Jaarlyks worden onder de deelnemers óór of meer prysvragen uitgeschreven en ee> tentoonstelling van werkstukken gehouden waarby door een jury van leden of bestuurs leden van de vakvereenigingeri diploma' kunnen worden toegekend. Voorloopig worden 2 lesuren per week, al het noouig blykt 4 uur, voldo nde geacht. D' vergoedingen bedragen per maand 1.25; all teekenmaterialen worden kost-, loos verstrekt Naarmate zich meerdere deelnemers aanmelden dalen de kosten van den cursus en de voor waarden voor elk der deelnemers in het by- zonder. Directeur der school is de heer H. J. Van Ooyen. Met machtiging van het D. v. O. zyn dezer dagen 6 miliciens van het reg. gren. en jagers als deserteur afgevoerd, omdat zy niet hebben voldaan aan de oproeping om in werkelyken dienst te treden. Vermoedeiyk waren de betrokken personen buitenslands en daardoor onbekend met deze oproeping, daar het dit jaar voor den eersten keer geschiedde, dat de miliciens met groot verlof ten tweedon male voor herhalingsoefeningen zyn opge roepen. De heer B. Van Ruyven, 3de klerk by den dienst van weg en werken der Staatsspoor wegen te Rotterdam, is benoemd tot ambtenaar by de „Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maat- schappy." In het hötel „Den Ouden Doelen" te 's-Gra venhage is aangekongen mr. L. N. De Stop pelaar oud-rechter in de gemengde recht bank te Cairo. Door de doleerende gemeente te Am sterdam is voor de som van 60,000 aange kocht het perceel op de Prinsengracht, by de Reguliersgracht. Achter genoemd perceel is gelegen eene groote plaats, benevens oen groot achterhuis, alwaar vroeger een steenkoopery was. Op dezen grond zal gebouwd worden een school ten dienste der genoemde gemeente (lste étage); de bovenste étages zullen inge richt worden voor kantoren. De Zeereerw. pater A. Draeck, prior van bet St.-Dominicus kloostor te Nymegen, herdacht Dinsdag onder algemeene belang stelling zyn 25-jarig professiefeest. De jubilaris ontving o. m. ook een telegraphiscben geluk- wensch van Z. H. den Paus. Slot.) „My, zoo onbekend? Hé, dat zou wel aardig wezen." „Is u eergisteren niet aaD de Bank geweest om een wissel te ontvangen?" „Ja, zeker, ben ik.... nu herinner ik my u gezien te hebben. U is de kassier, niet waar? "Welzeker, we hebben nog een oogen blik over de verbeteringen van 't gebouw gesproken." „En is uw kas uitgekomen?" Van Stolwyk werd bleek, zag den vrager verwondord aan en antwoordde half binnens monds: „Neen, die is, helaas I niet uit gekomen." „Dat wil ik wel gelooven: u heeft een bankbiljet van vyf en twintig gulden by my op de betaaltafel laten liggen." „Maar, mynheerl dat is niet mogeiyk." „Dat z^u ik ook beweren, wanneer de ondervinding niet 't tegendeel bewees. Hier is 't, mynheerl in natura; 't zelfde biljet, dat door my eerst ontdekt werd, toen u reeds vertrokken waart, 't Lag met den achterkant naar boven en was daardoor nauweiyks zicht baar op myn wit marmeren betaaltafel. Ook is 't in uw voordeel, dat er niemand na a gekomen is, want in dat geval zou 't voor my moeilyk geweest zyn den rechtmatigen eigenaar uit te vinden, of ik zou 't biljet misschien niet moer hebben gevonden, want u kent zeker de bede: „Heerel leid ods niet in verzoeking l" Van Stolwyk zat als een beeld, met een gelaat zoo somber, of men zyn laatste levens uur had aangekondigd; met een zwaren zucht, die uit het diepst zyner ziel scheen op te wellen, riep hy: „Groote HemelI dat spyt me, dat doet me leedl" „Ik hoop niet, dat 't u leed doet op die wyze een verzuim hersteld te zien?" „Neen, mynheerl integendeel! Ik ben u zeer dankbaar. Maar gy zoudt waarschyniyk even ontsteld zyn als ik nu ben, indien gy een lompheid hadt begaan, die aan anderen byna hun eeriyken naam had gekost." En Van Stolwyk verhaalde den kassier in korte woorden de geheele geschiedenis, die wy reeds kennen. „En wat zult ge nu doen?" vroeg Snel, toen Van Stolwyk haastig opstond en naar zyn hoed greep. „Wat ik doen zal? Ik vlieg naar't bureau; 'k zal zeggen, dat ik een oude lomperd ben, die zelf op water en brood moest gezet worden.ik zal.Och, doe me pleizier en ga mee, dan heb ik een goeden getuige en een weinig aanspraak bovendien; wantik durf me inderdaad niet aan de rcenschen vertoonen." En de deur uitgaande, riep hy: „Jans, Jansl 't mensch is onschuldig, hoorl Alles is in orde." Op straat gekomen, riep hy een koetsier aan en stapte met den kassier in een vigilante, die naar zyn beweren al zeer lui reed. „'t Kon toch immers wel wat harder gaanl" sprak hy. „Is dat nu een paard? 't Lykt wel een schildpad." Aan 't bureau gekomen, gaf hy den wacht- houdenden agent nauweiyks den tyd hem aan te dienen, stoof naar binnen en legde zyn verklaring zóó haastig en met zooveel nadruk af, dat zelfs de meest ongeloovige niet aan de waarheid zyner woorden zou hebben durven twyfelen. Toen de schoonmaakster verscheen, zei Van Stolwyk tamelyk opgewonden: „Moedert ik vraag je in tegenwoordigheid van den commissaris en 't geheele personeel om ver- giffonis voor al 't leed, dat ik je door een onattentie en tegen wil en dank heb aan gedaan. Het eenige, wat ik er aan doen kan, is aan alle menschen te vertellen, dat ik alleen de schuld ben van de geheele geschie denis. Daarin ligt uw herstel van eerik zal je thuisbrengen in de vigilante, jal en myn heer de kassier gaat ook mede, niet waar, mynheer?want al de buren moeten zien, dat je onschuldig bent." Op de stoep van 't bureau stond Hein al te wachten. Hij was eens even by menheer aangeloopen en bad van de huishoudster 't heuglyke nieuws vernomen. Hein vroeg om op den bok by den koetsier te mogen zitten. Hy moest ook mee, om 't arme mensch thuis te brengen en te zeggeD, dat by de grootste ezel was. 't Was een heele opschudding in de Korte Baanstraat, toen er een vigilante stilhield en Antje de schoonmaakster er uit stapte, aan de hand van zoo'n deftig heer en gevolgd door nog een heer, terwyi Hein zich verdienstelyk maakte door aan allen te vertollen, hoe de zaak zich had toegedragen. Boven, op een arm, maar zindeiyk kamertje, waren de beide kinderen onder de hoede eener buurvrouw, die zich vrijwillig met de zorg had belast, omdat ze wel wist, zei ze, dat het niet lang duren kon. Een eerlyk mensch wordt maar zoo opeens geen dief; zooveel ondervinding had ze in do wereld ook wel opgedaan. Van Stolwyk meende hiermede zyn taak te hebben volbracht. Hy reikte der schoon maakster de hand, zeggende: „Nu, moederI geen kwaad bloed zetten, hoor! 't Geval ligt er toe, er is niets meer aan te veranderen." En zich tot de kinderen wendende, vervolgde hy: „Daar, jongens I neemt dat voor je moeder aan; haar mag ik 't niet geven; want zy mag niet gelooven, dat ik haar zooveel uren van leed wensch te betalen; maar ik heb dit geld verbeurd, en hier is 't nuttig besteed." Al sprekende lei hy 't bankbiljet op de tafel. De vrouw zag beurtelings hem, 't biljet en de kinderen aan. Zy stond een oogenblik als in beraad, en zei toen met een stem, waaruit het beleedigd eergevoel sprak: „Neen, dankje, meheerl Ze zullen toch wel eten." „Nu," sprak Van Stolwyk, „heb jy den moed om 't kapot te scheuren, ga dan je gang, maar ik wil 't niet weerom hebben, en my dunkt, voor de jongens is 't wel aan te passen." En met een: „Nu, tot Vrydag, dan zien we elkaar weer," ging hy voorzichtig de trap af. De kassier herinnerde den heer Van Stol wyk, dat het met een weinig goodon wil zelden noodig is, iemand vier en twintig uren op een onderhoud te laten wachten, en men in sommige gevallen zeer onaangename ge schiedenissen voorkomen kan. Hein vertelde dien avond aan zyn jongens de geschiedenis van Kosterman (het bekende slachtoffer eoner rechteriyke dwaling 1) en bracht hun met ernst onder 't oog, hoe door een schynbaar een voudig verzuim onschuldige menschen zyn veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1