N°. 11267 A0,1896. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven MaaHdag; 10 November, LEIDSCH M&BLAD. PEIJS DEZER COURAOT?: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post8 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 November. De afdeeling Ltiden dc-r „Neierlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" hield gisteravond in het Nutsgebouw haar jaarvrgadtring, onder voorzitterschap van den hoer H. P. Schim van der Loeff. In zyn welkomstgroet wees de voorzitter op den invloed, dien de Vereeniging heeft uitgeoefend, zoowel by reg lingen van administratieven aard als met betrekking tot de openbare me* ning, hetgeen zelfs ten gevolge heeft gehad, dat een tegenbeweging in werking is getreden, die tegen uitbreiding van Zondags rust is gericht. Dö aanvankelijk gunstige resultaten, merkbaar als men vergelijkt oen toestand van vóór 15 jaar en nu, moeten ons aansporen om zonder overdrijving werk zaam te blijven, elkander tot dien arbeid op te w-kken, bij dien arbeid te steunen. In het verslag, door den secretaris uit gebracht, werd geconstateerd dat in het loopende jaar geen aanleiding was gevonden om hande lend op te treden. Wel is hier en daar verbete ring wenschelijk; sluiting, geheel of gedeeltelijk, van sigarenwinkels op Zondag is meermalen besproken, maar by de belanghebbenden is geen organisatie; er schijnt geen uitzicht te bestaan op het wélslagen eener poging om gemeld doel te bereiken. Mocht in dat opzicht een beroep geda..n worden op onze Vereeni ging, gaarne wil zij daaraan gehoor geven. Voorts, nu de quaestie van de Zondagsrust meer en meer op den voorgrond diingt, een plaats vin Jt op alle politieke en sociala programma's, tot welke verhoogde belangstelling onze Ver eeniging zich verheugen mag het hare te hebben gedaan, is misschien voor haarzelve een tijdperk van gadeslaan en afwachten gekomen. Het ledental is ongeveer stationnair: 70, Uitbr iling wordt zeer begeerd. Twee werk liedenverenigingen hebben zich bij de afdee ling aangesloten, wat ten hoogste wordt gewaardeerd. De geldmildelen dor afdeeling verkeeren in bevredigenden toestand. De penningmeester rapporteerde: vorig batig saldo f 52.54. Inkomsten f 53.50, uitgaven f 46.60, saldo in kas f 59.64. De aftredende bestuursleden, de heeren S. H. J. De Wolff en E. Kruisinga Dz., werden herbenoemd. Tot afgevaardigden voor de alge meene vergadering van aanstaanden Vrijdag te Zwolle werdon aangewezen de heeren C. G. Chavannes en C. A. Simonis, tot eventueel plaatsvervanger de heer E. Kruisinga Dz. D.arna overgaande tot de behandeling van den beschrijvingsbrief voor deze algemeene vergadering, werd besloten den afgevaardigden een vrij mandaat te geven met gebruikmaking van de inlichtingen, door de aiscussiën ver kregen. Do vergadering verklaarde zich tegen veran ïering in de contributieregeliug, tegen pogingen om aan te dringen op niet-bestelling van drukwerken op Zondag, tegen verandering in de wijze van stemuitbrenging op de alge meene vergadering, tegen hernieuwden drang tot intrekking van de Zondagswet en haar vervanging door een andere. In den loop der besprekingen werd door den heer Mussers, vertegenwoordig or van de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Werkliedenverbond, het denkbeeld geopperd, een vergadering te houden met de besturen der Yakvereenigingen hier ter stede, ten einde in het algemeen hot vraagstuk van de Zon dagsrust bij de verschillende bedreven te be handelen. Het bestuur beloofde, dit in ernstige over weging te zullen nemen. Ook bestaat het plan, dezen winter een openbare bijeenkomst te organiseeren, toegankelijk voor ieder, waarbfl een spreker van naam zal worden uitgenoo- digd het woord te voeren. Blijkens achterstaande advertentie gaan de Kunstbeschouwingen hier ter stede, in den Foyer van de Stadszaal te houden, door. De eerste zal waarschijnlijk in December wor den gehouden. In de heden te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der „Liberale Unio" is de bekende motie der „Vrijzinnige Kies- vereeniging" te Leiden verworpen met 46 tegen 25 stemmen. Een eigenaardig, maar zeer gezegend werk beeft do christelijke liefde bedacht ten behoeve van de jongens der Kweekschool voor Zeevaart alhier. Sedert 14 Juni jl. is een comitc der Nat. Christ. Geheel-onthouders vereeniging van de afd. Leiden zijn werk onder de jongens be gonnen. En nu gewaagt het in zijn verslag reeds van Z9gen. De jongens Zondagsmiddags van 1 tot 5 uren vrij, en daardoor zonder toezicht en sommigen daardoor op verkeerde plaatsen, nl. in broag of bierhuis en daardoor in ver keerde handen, nl. ia de bandon van de ver leiding zijn door dit comité in de gelegen heid gesteld, om na eerst wat gewandeld te hebben, van halfdrie tot halfvyf in het lokaal „Eben Haezer" bijeen te komen, waar dan eerst een matrozenlied wordt gezongen, dan e-n hoezee voor de Koningin, de Koningin- Regentes, de Kweekschool, enz. wordt aan geheven, dan voordrachten worden gehouden, dan de verjaardag der Koningin werd gevierd en aan de bezoekers, die met 1 Oct. de Kweekschool verlieten, een N. T. als aanden ken werd geschonken, zoodat het verblijf aldaar zóó bevalt, dat er 90 jongens komen en sommigen al om twee uren in plaats van te halfdrie. Zy ontvangen er koffie, koek en sigaren kosteloos. Zij leeren er sparen, en worden er onttrokken aan het kwaad, dat zoo veelzijdig om zich heen grijpt en ook zulke jongens graag tot zijn prooi kiest; zij leeren er d9 hooge waarde van goed zijn; in enkele woorden: het comité verdient waardeering. Het werkt met liefde en moed, het geeft veel liefde en moed, het ontvangt ook liefde en dit geeft moed, want daar is betrekkelijk veel noodig en de liefde moet dit geven, maar tot nu toe ontbrak 'tniet aan goedgezinden, al zou het comité en wij bevelen dit zeer aan heel gaarne zien, dat meergegoedon hier een offer der liefde brachten. Maakten wij er deze week melding van, dat de afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volks bond in bloei toeneemt, doordat zich in kor ten tijd een 40-tal donateurs aansloten, thans wordt ons medegedeeld, dat door de afdeeling is aangekocht het heerenhuis met tuin, gelegen buiten de voormalige Marepoort, waarin thans do heer C. Bonten, muziekonder wijzer, woont, ter grootte van ongeveer 480 M3., ten einde het door eenige verbouwing voor een Bondsgebouw voor de afdeeling in te richten. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is, na afgelegd examen, als can- didaat toegelaten de heer Gottfried Willem Locher, van Leiden. De 2de luit. C. J. A. Kruyt, van het 2de reg. inf. te 's-Hertogenbosch, wordt 1 December a. s. overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: C. Pyler, Amc-ide; C. Van Velsen, R. Wensma, H. De Rijk, F. De Haan, Van Zyi, Amster dam; A. Veldbrief, Leiden; W. Fortuin, Rot terdam; Wed. Plomp, niet vermeld. Briefkaarten: J. F. Kleijn, W. Servaas, Amsterdam, Blokpoel, 's-Gravenhage; Wed. PJatekamp, LeidenJ. v. d. Berg, Tom, Rot terdam; Castricum, Woerden. Brief, besteld geweest naar het buitenland H. Bösken, Kreuznach. Aan de Marine te Amsterdam werd giste ren aanbesteed de levering geourende het jaar 1897 vana. Verscb rundvleescb, ten behoeve der bemanningen van Hr. Ms. schepen te Amsterdam, Willemsoord en HelJevoetsluis, zoomede voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden; b. versch rundvet; c. groenten en aardappelen voor Hr. Ms. schepen te Amster dam; d. drinkwater aan Hr. Ms. schepeD, lig gende op het IJ en aan de inschietplaats voor vischtorpedo'8 in zijkanaal F, geraamd op 500,000 Liter. Minste inschrijvers: lo. M. M. De Leeuw, 59 c. per KG.; 2o. firma J. B. Zeehandelaar, 48 c. p. KG.; 3o. wed Heeres Zn., aardap pelen, f 2.60 p. 100 KG., groenten diverse prijzen; 4o J. J. Klaasen f 1.75 per 1000 Liter. Bedankt is voor het beroep naar Zaan dam door ds. D. Rmgnalda Gz., te Oudshoorn. Men schryft uit Leimuiden: Naar aan leiding van het gerezen eigendomoverschil over een perceel rietland tusschen deze ge meente en den heer K. Stigter, alhier, besloot de gemeenteraad in zijn laatst gehouden zitting B. en Ws. op te dragen, zoodra het tijdstip daartoe gunstig wordt geacht, de rietlanden, in eigendom aan de gemeente toebehoorende, vanwege het kadaster te doen opmeten. De heer Stipter heeft toen aangeboden in de kosten dier opmeting een zeker gedeelte bi) te drageo, mits de gemeente zijn eigendomsrecht op hjfc betwiste perceel wilde erkennen. Op advies van B. en Ws. is thans coor den Raad hiei too besloten, zoodat nu een dading is aangegaan, waardoor aan het lang dreigende spook van een duur en in den uitslag zeer twijfelachtig proces voorgoed een einde is gemaakt. Voor de afdeeling „Bodegraven" van de „Vereeniging voor de Chr. verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders" zal door ds. Verhoeff aldaar, op Vrijdag a. s. eene spreek beurt vervuld worden in de Chr. school. De heer H. H. Van Waveren Jr., te Hille- gom heeft bedankt voor het voorzitterschap van den Nederlandschen Protestantenbond (afdeeling Hill-egom). De uitslag der loting in zake de even tueels levering van paarden ten behoeve van den krijgsdienst is in de gemeente Lisso als volgt: 1. G. P. Warmerdam, 2. Wed. M. Van der Vlugt, 3. J. Vreeburg, 4. A. J. Gulde- mond, 5. P. Verdegaal, 6 Wed. H. VanSchie, 7. Th. Van Ruiten, 8. J. Langeveld, 9. A. Rotteveel, 10. M. Van der Zon. Te Woubrugge zijn als notabelen der Ned.-Herv. Gem. herkozen de heeren Jan Van Dam, K. Overvliet en J. H. Bergman. Men schrijft ons uit Zoetermeer-Zeg- waard: Deze week werd in de zaal vaD den heer M. Poot, to Zoetermeer, door de Rede rijkerskamer „Aurora" onder da zinspreuk „Door oefening hooger" te Zoetermoer-Zeg- waard hare tweede uitvoering gegeven. De opgevosrde stukken waren getiteld: „De Somnambule", blijspel in drie bedrijven; „Een miskend Genie", komische voordracht; „Een lastige Overbuur" en „Een Stortbui", als mede „Vier kommen kokend water, of ont dekkingsmiddel van een ambtenaar van justitie", en ten slotte „O die mannen", komisch duet, voorgedragen door twee dames, opgeluisterd door muziek. De zaal was propvol. De opgevoerde stuk ken werden, niettegenstaande de jeugdige krachten, flink afgespeeld. Het is dan ook te hopen, dat genoemde Rederijkerskamer steeds in bloei moge toenemen. Te Noordwykerhout is de herhalingschool deze week begonnen met twee onderwijzers en Z66 leerlingen, zijnde 2 meer dan het minimum, waarvoor onderwijs behoeft gegeven te worden. Hadden B. en Ws. ditmaal ook voor volwassenen de gelegenheid opengesteld om onderwijs te ontvangen, op een desbetref fende bekendmaking heeft zich geen enkele leerling aangemeld, zoodat we mogen aan nemen, dat Noordwykerhout8 volwassenen zich knap genoeg rekenen om nog meer kundigheden op te doen. In de gisteren gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. Gemeente te Noordwykerhout zijn tot nota belen herkozen de heeren L. Bouwmeester Lz. en W. J. Guldemond. In den Amsterdamschen gemeenteraad deelde de voorzitter gistermiddag mede, dat de schade, door de handelingen van een ontrouwen beambte der Bank van Leaning, reeds overleden, aan de gemeente toegebracht, bedraagt f 98,750. Eene herziening van het reglement tot voorkoming van dergelijke fraudes was noodzakelijk. Mr. Van Gigh gispte de zonderlinge wijze van cor.trólo op ue belee- ning van groote panden. De burgemeester achtte echter de zaak nog niet voor behandeling geschikt; het onderzojk der justitie is nog niet afgeloopen. [Maar de verzuchting moet ons toch van het hart, zegt het „Hbl.", dat het wel wat erg is, dat Amsterdam zoo dikwijls door schade en schande wijs moet worden. De controle op den ambtenaar, die zulk een som in vele jaren ongemerkt ver uisteren kon, is dan toch niet scherp geweest. Nu zal dat wei beter worden, maar wij zijn onze ton kwijt]. De he^r Alexander Daniels heeft wegens familie aangelegenheden ontslag genomen als Raadslid. De Raad besloot op voorstel van den heer Muller een adres aan de Tweede Kamer te' richten tot ondersteuning van hst Regeoiings- voorstel tot verbetering van de voetirug bij Velztn. De Raad benoemde, gelijk wo reeds meldden, met 20 togen 18 stemmen tot wethouder dr. Blooker, die de betrekking aannam. Hy deed dit met een korte toespra -k, waarin hy hulde braebt aan het groot t ,1 nt van zyn voorganger en de hulp zyner medeleden van het Dagelyksch Bestuur en van den Raad inriep. Meest alle Raadsleden wensent n hi.rop don nieuwen Wethouder van Publl ke Werken geluk, die, daartoe uitgenoodigd, den zotel van mr. Treub innam. Do benoeming gescbiedds by eerste stemming. Do Raad benoemdo tot onderwyzer den heer H. Jansen te Alfen aan den Ryn en tot onder- wyzeres mej. Rauch te Beemster. Naar men ons meldt, zal de luit.-kol. J. C. Van Schermbeek, van het 7du reg. inf. te Amsterdam, worden bevorderd tot kolonel commandant van het 6de reg. inf. (Fad.) Het in eefi der bladen vermeld bericht, dat de gezant der Amerikaansche Unie te 's-Gravenhage, de heer Quinby, met April door een ander wordt vervangen, worJt van be voegde zyde tegengesproken en berust ver- moedeiyk op de veronderatelling, dat met den president ook zyne vertegenwoordigers buitens lands aftreden. Omtrent het aftredon van den heer Quinby is tot dusver niets beslist. Tot directeur der stoomtram Haarlem Alkmaar is benoemd de heer Dbooze, thans directeur der stoomtram Den Bosch Vechel. By het reg. gren. en jagers zal eene proef worden genomen met het machinaal wasschen van de lyfgoederen der soldaten. De 1ste luits. H. C. A. Ds Block, jhr. E. A. L. Gevers Deynoot en G. Van Oliën, van het reg. gren. en jagers, hebben een buitenlandsch verlof aangevraagd van 10 maanden tot het doen eener reis om de wereld. De minister van financiën maakt bekend dat hy uit Groningen ontvangen heeft f 4.05 en uit Schiedam f 1 wegens het Rijk toe komende gelden. Sts.-Ct De „Goescho Ct." deelt mede, dat de aanleg van de stoomtram Brouwershaven Zieriksee Zype thans verzekerd Reeds 2 jaar geleden hebb9n de Prov. Staten de noodige gelden hiervoor toegestaan. F'euilleton. DE „STIEFMOEDER." „Vin' je 't prettig, dat Je 'n nieuwe mama krijgt?" vroeg een aardig bruingelokt meisje aan haar vriendinnetje. Ze zaten samen in 't gras ruikers te maken en kransen te vlechten van de sleutelbloemen, de madeliefjes en de boterbloemen, welke ze dien middag op de groote weide geplukt hadden. De aangesprokene hief het blonde hoofdje op, en een blyde trek kwam op het lieve, bleoke gezichtje, toen ze antwoordde: „O ja, zekerl Pa heeft gezegd, dat ze heel lief en goed is, en dat ze veel van me zal houden". „Dag, Bertha; dag, MiesP' klonk 't achter haar, en een keurig gekleed juffertje kwam op haar toeloopen, voorzichtig de voetjes opheffend, alsof ze bang was Kaar mooie verlakte laarsjes door het gras vuil te zullen maken. „Hó, Emma, ben jy 't? Kom je wat by ons in 't gras zitten? Kyk eens, wat 'n hoop bloemen we geplukt hebbenI" „Kan je begrijpen! Denk je, dat ik m'n nieuwe japon dadeiyk al wil boderven?" „Heb je alweer 'n nieuwe japon?" vroeg Beitha, de nieuw aangekomene nu wat op merkzamer opnemeDd. „Hé ja! Kyk toch eens wat 'n mooie, Mies!" Mies hief echter slechts even onverschillig hoofdje op, om dan weer dadeiyk haar moeiiyk werk 't vlechten van een krans voor Bertha's bruine krullen te hervatten. Deze onverschilligheid scheen jongejuffrouw Emma niet weinig te ergeren. „Je krygt 'n stiefmoeder, hé!" zei ze plagend. „Stiefmoeder?" vroeg Mies verwonderd. „Wat is dat?" „Nou, weet je dat nog niet? T» Stiefmoeder daar kryg je heel leelyke kleeren van en heel slecht eten, en als je maar 'n heel klein beetje ondeugend bont, dan wordt je in een donkeren kelder opgesloten I" „Ja, dat is waar," bevestigde Bertha, op zeer beslisten toon. „Ik heb 't zelf gelezen in dat mooie boek van tante Anna. En krygt Mies nou zoo'n stiefmoeder?" „Ja." Een oogenblik keek Mies de beide meisjes angstig aan. Toen kwam er weer een glimlach op 't aardige gezichtje, en op stelligen toon verklaarde ze: „Neen, dat is niet waar. Dat zou paatje heusch niet willen 1" „Zeker is 't waar," beweerde Emma, boos, dat men haar niet geloofde. „Mama heeft 't zelf gezegd; van morgen aan 't ontbyt „Emma, kom gauw naar huisl We ryden naar de stad; 't rijtuig 8taat al voorl" Een kleine jongen stond niet ver van de drie meisjes by een tuinpoortje en nadat hy 't bovenstaande zoo luid mogeiyk had uit gegalmd, stormde hy weer naar binnen. „Naar de stad 1 Heerlykl-Dagl I" en Emma liep zoo hard mogeiyk haar broertje na. By het tuinpoortje keerde ze zich nog eens om. „Kom je straks nog wat by me spelen, Bertha?" „Best hoorKom me maar halen, zoo gauw je weer thuis bentl" „Ik houd niet van haarl Ik vind 'teen néér kind!" zei Mies, heftiger dan men 't van dit zachte schepseltje zou verwacht hebben. „Hoe kan jy toch altyd zoo met haar gaan spelen, Bertha? Waarom houdt je toch van haar?" „Nou, 't is 'n voornaam kind, hoor!" be weerde Bertha. „Haar papa is baron, en hy is zoo ryk, zóó rijkl" Mot groote oogen keek Mies haar vrien dinnetje aan. „Houdt je daarom van baar? En ik dan," voegde ze er toen plotseling by, „waarom houdt je dan van my Vol spanning scheen de kleine het antwoord af te wachten. „Nou, je pa is wel geen baron, maar hy heeft toch ook veel geld, en jelui wonen op zoo'n mooie villa 1" „En als pa nou eens arm was, zou je dan niet met me willen spelen?" „Och, jy kan ook altyd zulke gekke vragen doenl Dat weetik niet. Ik zou in geen geval met ordinaire kinderen willen spelen; dat bo- gryp je zelf toch ook well" Mies antwoordde niet, maar langzaam stond ze op, terwyi ze de bloemen en den halfvol- tooiden krans van haar schoot in 't gras liet vallen. „Ik ga naar huis," zei ze kort, en, zonder Bertha's verwonderd: „Nou al? Waarom toch?" te beantwoorden, liep ze langzaam op do villa Maria toe. In een hoekje der zonnige waranda ging ze op een klein stoeltje zitten, en barstte toen plotseling in een hartstochte- ïyk snikken uit. Dientje, de reeds bejaarde huishoudster van den heer Van der Hoogen, was vandaag danig uit haar humeur. En ze had er reden toe ook l Altyd had ze trouw en nauwgezet de huis houding bestuurd. Meneer had nooit iets op 't eten aan te merken, z'n linnengoed was onberispelyk helder en hy zag, dat zyn doch tertje goed verzorgd werd; dat was hom vol doende, en biy, dat hy zich met geen huis- houdelyke beslommeringen te bemoeien had, liet hy al 't overige aan Dientjes goeddunken over. Byna zes jaar lang had ze nu den schepter gezwaaid over geheel de huishouding, en nu vandaag zou meneer een nieuwo meesteres in zyn huis leiden, 't Viel haar onbeschryfiyk hard, te moeten denkeD, dat ze zich voortaan weer in alles naar den wil eener andere te schikken had. Haar eerste gedachte was geweest, om haar ontslag te nemen, maar 't was de vraag of ze nog wel ooit zoo'n goed-betaalden dienst sou vinden, vooral op haar leeftyd. Ze bleef dus en opdat de nieuwe mevrouw niet dadelyk „iets te be dillen" zou hebben, had ze 't geheele huis aan een groote schoonmaak onderworpen, ofschoon de voorjaarsschoonmaak pas twee maanden geleden had plaats gehad. Zoojuist had ze inspectie gehouden door het geheele huis, om te zien, of alle kamers in orde waren. Nu nog even zien of Rika de stoe len onder de waranda goed geplaatst had. „Jy alweer hier, kindje? Arm schaap, ik kan me best begrijpen, dat je zoo huilt, 't Is niet alles, zoo'n stiefmoeder!" „Stiefmoeder?" vroeg Mies verwonderd en verschrikt. „Is 't dan toch waar?" Plotseling scheen er een licht voor haar op te g :an. „Is die nieuwe mama dan de stiefmoeder?" vroeg ze met bevend stemmetje. „Zeker, lieveling, dat weet je toch well Kom, liefje, niet zoo huilen! Ze zal je nieta doen, hoor; Dientjé is er ook nogl Dientje zal wel voor Miesje zorgen 1" Na de kleine nog eens hartelyk te hebben gekust, verschikte ze do stoelen nog een weinig. „Lieve hemell" riep ze toen plot seling, met een blik naar buiten. Daar heeft me die Rika nog geen schoone gordynen voor het -keukenraam gehangen! Overal moet je ook zelf by wezen! Pruttelend liep ze weg en nog vóór ze de keukendeur genaderd was, moest Rika het ontgelden. „Maar wat scheelt je dan toch Wordt er dao nooit iets uitgevoerd, als ik er Diet by ben? Zoo aanstonds zullen meneer en mevrouw komen, en dan ligt de boel nog overhoop l" „Nou, 'k heb beusch niet met m'n handen over mekaar gezeten," verdedigde Rika zich. „Ik heb de glazen nog es overgezeemd; die waren door die stortbui van van middag weer heelegaar vuil geworden! Hoe laat komt meneer?" „Met den trein van zes uur; 't is nu tien minuten voor halfzeven en in 'n half uur kunnen ze van 't station naar hier ryden. Ze zullen al heel gauw hier wezen. 't Zal 'n heele verandering geven," voegde ze er zuchtend by. „Die arme kleine!" „Ze scbynt er toch niks af te weten," meende Rika, die nu op een laddertje stond, en de helderwitte gordynen voor het raam bevestigde.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1