Bears van Amsterdam. 2 Gisteren hebben in do ste en van En s' geland en Wales de burgomeestersverkiezingen plaats gehad. Gekozen werden 156 conser vatleven, 33 liberale unionisten en 110 liberalen, terwijl in 8 gevallen de politieke kleur van de gekozenen niet bekend waa, i - De Londensehe correspondent van de 8t. Petersburgsche „Nowosti" weet te vertellen dat China tegen het einde van den oorlog met Japan het eiland Formosa zonder ver- pgoeding aan Engeland beeft willen afstaan, enK-rl om het niet in J*pansche handen te ïien vallen, maar dat lord Salisoury dit aan bod zelfs geen oogenolik beeft overwogen. Italië* Mgr. Macario, de Koptisch® patriarch, die door den Paus naar keizer Menelik is gezonden nm de invrijheidstelling van oe Ttt»liaansche gevangenen te verkregen, is te Rome terugge keerd. Zijn zending, die bedoeld was ala een meesterlijken zet tegen de Italiaanscbe regee 'ring, heeft deerlijk fiasco gemaakt. Hi) beweert nu, dat bij zijn doel wel zou bereikt hebben, als de Italianen geen beslag badden gelegd op de „Doelwyk", waardoor Menelik verbitterd werd. Macario vermoedt, dat de vredesonder handelingen niet vlot zullen gaan. Het 6cbUnt, dat Menelik verlangt, oai Italië zal afzien van jt»K rotectoraat, in welken vorm ook, verder bej i r.ing vaü de kolonie Eritrea tot de grens, die in 1889 by bet tractaat van Uccialh werd vastgesteld, en een schadevergoeding voor het ondtrhoud der gevangenen. Volgens mgr. Mieario beeft Rusland de band in alles, wat in Abessynië gedaan wordt. Rusland wenscht Ethiopië sterk genoeg te zien om het hoofd te kunnen bieden met alleen aan do Italianen, maar ook aan de Egyptenaren en de Engelschen in het aoorden. De Itdliaansche Kamer zal in het begin van December bijeenkomen zoodra de regee ring van majoor Nerazzini bericht beeft ont vangen, dat de vrede met ADe6synie weldra gesloten zal zijn. Spanje. De aanstaande boodschap van president Cleveland der Vereenigde StateD aan het Congres wordt te Madrid niet zonder onge rustheid te £»moet gezien. Het is zeker, dat ln dit stuk melding gemaakt zal worden van den opstand op Cuba, en men vreest, dat het 4e aanbeveling zal bevatten om de oproerlin jen te erkennen als oorlogvoerende party. Seheel onmogelyk schynt dit niet te zijn, Fanneer men ten minste den Nieuw-Yorkschen Correspondent van de .Daily Mail' mag ge- looven. Deze verzekert, dat generaal Lee naar Washington is gukomen om president Cleve land en staats-secretaris Olriey te spreken over Cubaansche aangelegenheden. Men *er wacht, dat de generaal den raad zal geven de opstandelingen te erkennen als oorlogvoe rende party, en er wordt verzekerd, dat beide heeren daarnaar wel ooren hebben. Het blad verzekert nog, dat uit vrees voor een dergelijke wending de gezant van Spanje en Washington met president Cleveland is overeengekomen, dat, tenzy Spanje er in slaagt ueu opstand binnen zestig dagen na 1 Novem ber te dempen, de Spaanscbe troepen zullen teruggetrokken od de onafbankelykbeia van het eiland zal erkend worden. Aldus zou voorloopig tot 1 Januari 189? de onderlinge verhouding van Spanje, de Vereenigde Staten •n Cuba dezelfde blyven. De regeering neeft besloten, dat de tn «chry vingen op de leaning, die Zaterdag a. s. worden opengesteld, slechts zullen gevraagd worden tot een bedrag van 250 millioen. De koers van uitgifte Is 93 pet. De stortingen zullen in vier termynen moeten geschieden. Het verder benoodigde bedrag, tot 400 mil lioen toe, zal eerst later worden uitgegeven want de regeering denkt voor "t oogenblik niet meer dan 250 millioen noodig te hebben- De drie politieke partyon op Cuba, de constitutioneelen, de reformisten en de auto noraisten, hebben zich tot ééne party ver- eenigd en afgezien van hun bijzonder pro gramma met het doel, de regeering krachtig te ondersteunen tot aan de volledige pacifi catie van het eiland. Uit Madrid wordt bericht, dat generaal Weyler, de opperbevelhebber op Cuba, Maan dag met zijn staf en een talrijk escorte cava lerie Havanna zou verlaten, om het bevel op zich te nemen over de troepon, die in de provincie Pinar del Rio tegen Maceo operee ren. De regeering beeft generaal Weyler doen weten, dat het dringend noodig is, te trachten een beslissendon slag te slaan, met het oog op overwegingen van de bmnenlandsche en vooral van de buiteniandscbe politiek. Wan neer generaal Weyler niet mocht slagen, dao zal hy stellig in dezen winter worden ver- vangen,waarschyniyk door generaal Azcarraga. Terwyl de hoofdmacht thans in Pinar del Rio wordt vastgehouden, wordt de oostelijke provincie Puerto% Principe, die byna geheel van Spaansche troepen is ontbloot, door een leger rebellen van 5000 ruiters onder Maximo Gomez bedreigd en evenzeer door de van kanonnen voorziene benden van Calixto Garcia, die pas Guaymaro hebben genomen. Uit Porto Rio Is een bataljon infanterie naar Puerto Principe ontboden en uit Havana zullen marine- troepen gezonden worden. Blykbaar gaat Maximo Gomez er van uit, zijn strijdmakker Maceo op deze wyze indirect te hulp te komen, door een deel van de Spaansche strydmacht elders bezig te houden. Turlclje. Gedurende de afwezigheid van den Rus- sischen gezant Nelidof worden de conferenties van de gezanten te Konstantinopel gestaakt De Oostenrflksch-Hongaarsche ambassadeur gaat in dien tusschentyd een uitstapje maken naar Kaïro. Yeroenigde Staten. Gisteravond is te Washington het verdrag betreffende het scheidsgerecht in zake de Venezuelaansche quaestie gesloten. Het bevat de b0sli88ing van de commissie van vyf leden, waarvan Engeland en Amerika ieder twee gekozen hebben en de vyfde door deze vier arbiters ie aangewezen. Daarbij wordt vast gesteld, dat een onbetwistbaar bezit gedurende vyftig jaar een eigendomsrecht oplevert in gekoloniseerde districten. Het verdrag bepaalt voorts, dat een algemeene regeling, volgens welke alle geschillen tusschen cie beide natiën, die in 't vervolg mochten ontstaan, in de Engelache taal aan scheidsrechters moeten onderworpen worden. Telogr amme i LUXEMBURG, 10 November. De K<i...tr beeft den vice voorzitter Siraonz tot voorzitter gekozen met 26 stemmen, tegen 16, die op den hoer Fornaco werden uitgebracht. De beer Fornaco werd met 22 stemmen tot vice- voorzitter gekozen; de beer Hemmer, de regeeringscandidaat, verkreeg 21 stemmen. Deze verkiezing is gericht tegen den beer Eyschen, den minister van staat. MANILLA, 10 November. De Spanjaarden hebben op de Philippynen do opstandelingen, die zicb in Nueleta verschanst hadden, ver slagen. De stad werd genomen na een hard nekkig gevecht, waarin ae opstandelingen 400 en de Spanjaarden 33 aoojen bekwamen. WASHINGTON, 10 November. In het rap port van het Landbouwoureel worat gezegd, dat de opgaven over den katoenoogst in de Vereenigde Staten te onvolledig zyn om een vertrouwbaar verslag op te maken, maar zy tooaen toch aan, dat de resultaten een weinig beter zyn dan het rapport van de vonge maand deed verwachten. De gemiddelde opbrengst per acre van maïs was 27.3 bushels, tegen 26.2 in het vorig jaar. Dit is de grootste oogst uit de laatste jaren. De gemiddelde opbrengst van boekweit was 19.7 bushels, tegen 20.1 in 1895; van aard appelen 86.8, tegen 100 7 in 1895. PARIJS, 10 November. Het debat in de Kamer over Algiers is geëindigd met een motie van orde, welke door den afgevaardigde Ravarin was voorgesteld en waarmee het ministerie zich vereenigd bad. De me'ie werd met oyna algemeene stem men aangenomen. Burgerlijke Stand van Leiden, van 4 tot en met 10 xN'ovember. BEVALLEN L. W. Meijs geb. Kramer D J Taffiju geb Jansen D F. Kaar geb. V"an Egmond D II. 11. Van der Meijden gob. Ermers Z. D. Broesterhuizen geb. De Ridder Z. C. Annokkee geb. Schouten D. J C. Kuottergeb. Huner Z. P. Kanbier geb. Arnoldus Z. J. Nievaars geb. Lardoe Z. M. M. J. De Graaf geb Van velzen Z. M. E. Van der Steen geb. Jongmana Z. A Van üldon geb. Menke Z. M G Teljenr geb Choufour Z. M E. Van Went geb Dille D G. Do i'Ecluse geb. Brag- gaar 2 Z. M. Koordes geb. Van Berkel D. C Laterveer geb. Blansjaar Z M. E. Laman geb Kramers D. J. C Fasseur geb Van Houten Z. A. G De Wolf geb. Kling Z. A KI009 geb. Hazevoet D C M Buisman geb. Jansen Z. AL Starre geb Velthuyzen D. A Was serman geb. De Vrind Z. M. E Van Hasselt geb. Prins Z. (J, M. F Coebergh geb. Schermer D. A Klein geb. Groonendijk Z. A Do Heer geb Stoute Z G. Eveleens geb. Sijsling Z. AI S. La Lau geb. Zwart Z. J M Blote geb Ha- braken D. H Van der Tuij'n geb. Kroon Z. L Wetselaar geb De Vrind L. J. C. Kluivers geb. Slewe Z. H. Goddijn geb. Van Wouw Z. GEHUWD: J. Verhoeven jin. on AI. Gorree ld. P Verra W. en E. C C ^'an der Klugt W. J Van Bergen en Henegouwen jm. en A AI. Veld huizen jd. G. A. Gallast 1111. en C. M. Fles jd. A. Van Rijzen jm. en S. M. Bourgeois jd. L. J. Vernet jm. en T. Nieion jd. T. De Raad jm. en J. E. Leget jd. W Wildschut jm. en M. Westdorp jd. OVERLEDEN. P. W. De Roo Z. 11 m. - J. Overduin geb. Aloene V. 56 j. J. Devilee Z. 6 w H. A. P. Witteman peb. Dommershuyzen V 25 j. J. Scholten M. 65 1. G. Sloos gobl Fielemon Z. levenl. A. C. Van Dam geb. Viel W 51 j J. Rnmak D. 9 j. J. W Van dei- Blij Z. 3 j. S. S. Rietbergen geb. Robijn V. 43 j. A. Van Ark geb. Spaanderman W. 64 j. J N. De I'Ecluse Z. Id. G. J. H. Marks Z. 2 m. J. Noest VV. 79 j. J. Vos Z. 1 j. A. Westerhuis geb De Jong V. 73 j. D. De I'Ecluse Z. 2 d. J. Kluivers Z. 2 u. m»EniË-,%ieicw8. Leiden: Heden is alhier aan de universiteit bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. A. Van Rossum, geboren te Enschedeo, na verdediging van een acaoemisch proefschrift, getiteld: „Eenige beschouwingen over de verhouding van oen rechter tot de Wet." Amsterdam; Prof. mr. M W. F. Treub .zal Maandag 23 November zyn Inaugurale oratie houden. Aan de gem. universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift: „De echinococcus tusschen blaas en rectum", de heer B. W. Th. Nuyens, arts, geboren to Hillegom. Officiëele Keuuisgeyingen, Burgemeester on Wethouders van Lisse maken bekeDd, dat zg, die verlangen ale vrijwilliger bg de militie te worden toegelaten, zicb biertoe bnnnen aanmelden vóór of op den laateten dezer maand tor Gemoente-Seeretarie, alwaar nadorj inlichtingen te verkrggon zijn. Beursbericht. Amsterdam, 11 November. Amenkaan8che Sporen waren heden meeren- deels zwakker, met minder kooplust. Denver 13, Erie 17, Missouri 14, Union 117*; Atchison 167a, 25'/$» 785/„ 43T/,; Arkansas 625, Ter minal 1227». Beltshare 657»» Portugal 24»/,, Peru onveranderd. Prolongatie 3. De Italiaanscbe Opera van Milaan. Wat zal er wel zyn omgegaan in hun bin nenste, toen de leden der Italiaknsche Opera uit Milaan, onder directie van signor Angelo Fantuzzi, gisteren van de hoofdstad naar Leiden vertrokken, om, na de verpletterende critiek der Amsterdamsche morgenblaoen, des avonds ook hier op te treden. Met beving en vreeze zullen ze vervuld zyn geweest over hetgeen hun ook hier te wach ten kon staao. Maar het zal hun wel meegevallen zyn, want ze z|jn er, vooral vergeleken na de eerste voorat-Hing in de hoofdstad, hier vry goed afgekomen. In plants van gefloten, zooals in de Amstelstad, is hier zelfs geapplaudis seerd en werd er nog teruggeroepen ook. Dat aoet ons voor de Italianen zeiven pleizier, maar het publiek rnoet zorgen dat aan het applaus waarde kan gehecht worden, en dit niet schenken oaar, waar bet niet ver diend is. Eigenaardig was het dan ook op te merken dat de eerste betuiging van byval gedurende de opvoering van Mascagni's „Ca val leria Rusticana" niet kwam van hen, die de duurste plaatsen bezet haddenzy hielden zich toen onzydig, maar klapten later toch even mede toen bet in ait werk voorkomende intermezzo ooor het orkest was ten genoore gebracht. Dat applaus was trouwens ook niet on verdiend; immers het orkest, dat, naar wy van bevoegde zyde ook hier boorden verze keren, niet uit Italianen, zooais het programma zou doen vermoeden, maar uit gewone Am sterdamsche musici bestond, speelde bet goed, evenals net de ouverture gedaan nac; maar zoodra er zang by kwam, werd er iets on bestemds opgemerkt, iets dat niet tn orde was, vooral in net oegin, later minder. Er werd echter meer aan eens zülk een volume geluid ontwikkeld aat het oepaald moeiiyk was iets van de koren, die ook al door Amsterdammers, van oeiaer kunne, ge vormd werdeD, te hooren, hoe zy aaartoe ook hun best aeden. Het was als 't ware een wedstryd. Misschien dat de accusriek der zaal, als deze Diet geheel gevuld is, er evenmin geheel zonder schuld aan was. Yan oe koren waren die der mannen het draaglykst, maar wy kregen niettemin den indruk dat er niet genoeg samen gestudeerd, niet genoeg geoefend wasdat men elkaar nog met behoorlyk kende, zelfs niet de solisten, die werkeiyk geen Nederlandsch spraken. Van die solisten zullen we ook niet veel zeggen De sopraan vibreerde voortdurend zóó geweldig oat het inderdaad binderlyk werd en het voor net 01 keet moeiiyk was haar goed te begeleiden, de alt, met een diepe stem, werd te weinig gehoord om er eigenlyk over te kunnen ooroeeien en alleen de tenor signor Serra, die als Alfio optrad, onderscheidde zich vry gunstig, na de pauze oovendien ook in Leoncavalla's „Pagliacci". De uitvoering van dit werk ging blykbaar aan hetzelfde euvel mank. als die van het vorige Er was nog geen goed geheel, nog geen voluoende onderlinge samenwerking of overeenstemming, ook met van de solisten tegenover koor en orkest, van wie echter signora Vanoli als Nedda en de weds genoemae signor Serra als Tomo meermalen een uitzondering maakten, terwyl signor Abra- mante als Camo een paar koeren meer gloed wist te ontwikkelen. Het gtheel beeft dus ook bier nog zeer veel te wenscben overgelaten. Maar of het die niet alleen geheel afbrekende, maar zelfs totaal vernietigende critiek der Amsterdamsche bladen verdiend heeft, wie zal aat uitmaken! Daarvoor zou men de opvoering aldaar zelf moeten bebb6n bijgewoond. Het eenige wat vermoed kan worden, is, dat het gezelschap aldaar onder een zeer ongelukkig gesternte is opgetredendat de uitvoering daar veel minder was dan hier, of dat misschien andere omstandigheden in bet spel waren, welke hier onbekend zyn. Zóó „erbarmeiyk" waren de koren en zoo „gruweiyk" was bet orkest hier niet. Nochtans biyft 't in ieder geval zeker dat het met gewenscht is zonder de noodige voorbo reiding voor het voetlicht te treden. Mogeiyk zullen daarom volgende uitvoeringen op de tournée door ons land nog beter worden en kan daarvan dan elders worden geprofiteerd. De reden, waarom deze solisten van uit Italië naar ons land zyn gekomen, biyft ons echter tot nu toe onbegrypalyk. Met recht mocht men van hen veronderstellen dat zy ons iets buitengewoon schoons en bekooriyks zullen aanbieden, en dat doen zy met. Toen wy indertyd ae beide gisteravond opgevoerde werken hiör van bet gezelschap der Nederlandsche Opera hoorden, was het oneindig beter. Tot voorbeeld behoeven deze Italianen aizoo ook Diet te dienen. Dus heeft hun komst naar ons land geen reden van bestaan; ze zou zelfs al een raar denkbeeld van het standpunt der Italiaansche toonkunst kunnen geven. De groote zaal oer Stadszaal was redelyk bezet. Dat voor het kleine programma van één zyde druks niet minder dan tien cents werd gevraagd, vonden velen nogal erg. Soms heeft men er een heel tekstboekje voor. LEIDEN, 11 November. Thermometorstand: gisteravond om 8 uren 5° C. 41° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 6D C. 42.8J F.; 's middags om 12 uren 9° C. 48.2° F.; 's namiddags 4 uren 8.5° C. 47.3' F. - Heden in onze vestibule nieuwe platen. Nu openbaar geworden ia het besluit van het bestuur derKiesvereeniging „'s-Graven hage", jl. Zondag genomen om geene alge meene vergadering van hare leden te beleggen ter behandeling van dehervormingprogramma'6 der Liberale Unie," op grond, dat de ver gadering, na reed3 een half jaar geleden instemming te hebben betuigd met de grond gedachte van het schema van een programma van actie, niet opnieuw haar gevoelen be hoefde uit te spreken, kan het volgende worden medegedeeld: Een minderheid in het bestuur, meenende, dat deze zaak een geheel nieuwe pnase was ingetreden ooor de overlegging, nevens het aanmerkniyk gewyzigde concept-bervormings programma, van een programma van urgentie in verband waarmede het etandpunt ten op zichte van het kiesrecht geacht werd vatbaar te zyn voor nadere bespreking met de alge meene vergadering van 'e Gravenbage, ook met het oog op de moties van geiykgezinde ki68vereenigingen elders, stelde voor ae Ver eeniging nader te raadplegen ook ter ver- kryging van een richtsnoer voor de reeds aangewezen afgevaardigden van 's-Gravenhage ter „Liberale Unie." Hierop is de meerderheid niet ingegaan, naar aanleiding waarvan bet lid der minder heid, de heer Yas Dias, daags daarna zyn ontslag als bestuurslid heeft ingezonden en tevens bedankt voor de benoeming tot afge vaardigde ter algemeene vergadering van de „Liberale Unie." Zondag hebben H.H. MM. cfe Koningin en de Koningin Regentes in den omtrek van Aix-ies-Bams een bergtocht gemaakt. Daarna begaven Hare Majesteiten zich naar de Pro- testantsche kerk, waar zy aen dienst by- woonden. Des middags werd weder een rytoer gemaakt naar Tresserves en hefc bols La- martme. By mm. besluit, opgenomen in de Staats- Ct. van heden, zyn de bepalingen omtrent den rnvoer uit België van rundvee en schapen, bestemd voor de slachtbank, daaronder be grepen de export slachteryen, gewyzigd. De uynooale commissie der Ned. Herv. Kerk, die a. s. Donderdag 12 dezer en vol gende dagen te s-Gravenhage hare najaars vergadering zaJ houden, is althans voor deze vergadering saamgesteld al3 volgt: M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam, president dr G. J. Van der Flier, pred. te 's-Graven hage, vice pres.; L. Overman, secretaris en adviseerend lid, en de predikanten C. J. Zee man. te Zonneiaaire, M. E. Van der Meulen, te Bolsward, en C. F Gronemeier, te Amster dam, en de oud ouderlingen mr. M. Cromme- lin, te Utrecht, mr. G. Nauta, te Veendam, en jhr. A. C. Roell, te Zieriksee. Met ingang van 1 Dec. is te 's-Graven- bage aan de industrieschool voor meisjes be noemd tot leerare8 in het teekenen (onewer pen van versieringen) en de fraaie hand wei keD mej. Anna L. L. v. Assendelft, te Rotterdam. Tot gemeente ontvanger te Ho evelaken, jaarwedde f 100, borgstelling f 1000, is be noemd de heer J. Kamphuis. In de algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Delft is de motie van ae „Vryzinnige Kiesvereeniging" te Leiden ter zake van de voorstellen van het bestuur der „Liberale Unie" met eene groote meerderheid aangenomen. Tot afge vaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de beeren W. F. Pop, J. Post van der Burg en mr. W. F. Van der Mandele; tot pliatsvervangers de heeren A. J. Kipp, R, Witte, mr. L. A. Bybau en A. H. Musqueticr De heer P. W. Feenstra, predikant ty de Doopsgezinde gemeente te Leeuwarden, heeft zyn voornemen bekend gemaakt, om, wanneer by in Mei II9 7 43 jaren als predi kant werkzaam zal zyn geweest, zyn ambt neer te leggen. By het te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist 3de klasse by de Staats spoorwegen zyn geslaagd de heeren A. N. Van der Vegt, te Gouda; J. J. Reynders, te NieuwersluisH. Beukinga, te Poperga, en A. J. Ten Brink, te Wierden. "Door de „Zulfeosche Landbouwvereeni- ging" is een adres gericht aan den minister van buiteniandscbe zaken, waarin zy er op wyst dat door het afmaken van het vee wegens het heerschen van mond- en klauw zeer de landbouwers, die zich op zuivelberei ding toeleggen, eene groote schade lyden, welke zou kunnen voorkomen worden wan neer het vee niet werd afgemaakt, maar het aangetaste dadelyk afgszonderd werd op eene door den minister aan te wyzen plaats. Adres santen noemen als zoodanig de gemeente veestalling, die door de sluiting der veemarkt nu toch niet gebruikt wordt. Ook te Leeuwarden heeft, onder voorzit terschap van mr. J. S. Van Harinxma thoe Slooten, den burgemeester dier gemeente, zich eene commissie gevormd tot het aan bieden van een huldeblyk aan de Koningin- Regentes by de meerderjarig-verklaring dtr Koningin. Het stoomschip „Conrad", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 11 Nov. te Genua ;,de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Nov. te Genua; de „Prinses Amalia" vertrok 11 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Frederik Hendrik", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 11 Nov. Ouessant. De proefrit met de electrische tram, door de Haagsche Tramweg maat- schappy heden van 's-Gravenhage naar Delft te doen, zal niet plaats hebben, wegens ver hindering van den hoofdingenieur van den provinci/ilen waterstaat. De rit is tot later verschoven. De Schmederer-brouwery te MQn- chen, die sedert overoude tyden het origi- neele Salvatorbier in den har.del brengt, heeft oy het Landgericht te München een aanklacht ingediend tegen de andere brouweryen, welke sodert eenigen tyd ook Salvatorbier brouwen. Dc zaak. kwam- deze week voor, maar werd verdaagd. Zooals men weet, begint de ver- zending van bet Salvatorbivr in Februari. Io de tapytfabrlek der firma wed. F. Ham en Zoon, te Hilversum, is de verlich ting met acetyleen gas aangebracht. Voor de 40 lichten in de fabriek hebben de fabrikanten Seton en Verpoorton, te Haarlem, één toestel gemaakt voor de ontwikkeling van het gas. Uit Maastricht wordt gemeld, dat van de gestaakt hebbende glasslypers ruim een 30-tal niet meer voor werk in aanmerking zal komen. De vraag of beslag mag worden gelegd op gelden, ingelegd in de Rykspost- spaarbank, werd dezer dagen door het O. M. y den Hoogen Raad, by conclusie van advocaat- generaal mr. Gregory, bevestigend beantwoord in overeenstemming met Rechtbank en Hof te 's-Hertogenbosch. In stryd met de meening van het Hof, dat de Rijkspostspaarbank eene particuliere Ryks- instelling is, beschouwde de advocaat-generaal haar wel aegeiyk ais een tuk van Staatsdienst, al heeft zy ook. eeo afzonderlyk beheer. Tot staving hiervan beriep de adv. er zich op, dat de Rykspostspaarbar.k haar ontstaan te dan ken heeft aan de overweging, dat het wen- scheiyk was aan de gelegenheid tot sparen door vestiging eener Rykainstelling mterdere uitbreiding te geven. Men had dus hier een gevai van Staatszorg, hetgeen ook kon blyken uit het feit, dat de directeur der Bank ver antwoordelijk ia aan den minister van water staat, handel en nyverheid. De vraag evenwel, waarop het hier aan komt, moest beoordeeld worden naar art. 1 der wet van 24 Januari 1815 en krachtens dat wetsartikel behoorde volgens den adv.-gen. de Rykspostspaarbank met tot de algemeene landsadministratie, op welker gelden het beslag verboden is. Als kantoren, tot die administratie behoorende, moesten 2. i. alleen worden aan gemerkt kantoren van departementen van algemeen bestuur, maar niet van takken van dienst, onder die departementen ressorteerendo, zoo als de Rykspostspaarbank. Uitspraik 11 Dec. Op den Bos8chenweg te Tilburg ia gisterochtend het lyk van do wed. J. T. al daar gevon Jen met afgereden voet. Men ver moedt, dat zy op den terugkeer van een feestje, waarheen zy zich Zondagavond hid begeven, door een kar overreden in. Terwyl men Zaterdagnamiddag te Goch aan de lyn BokstelWosel bezig was een goederentrein te rangeeron, vloog plotseling een waggon, beladen met vaten machineolie, door eene onbekende oorzaak in brand. Aan blusschen viel nii-t te denken. 10 November 1896. Staatsleenlngen. Vor. Koera pCt. koera. hodon Nod., Cert Nat. W. Schuld 8 'S9£ 89 Ufc 09 99 9ü^ Ö8«Jtf Ooolcur., Obl. Pap. Mei Not. 5 85% dito Zilv. Jnoi/Iuli. 6 WUfc 84% Portugal, Obl. J8Ö31SS4 mot ticket i 100 .8 24% 24% Rnrdnnd, Jliiinenl. 1891. 4 63% 63% ditol8S9bij Itolh8cliiId Rb. fi25 4 9*% dito IIopoCo. 1889/90 lib. 625 4 9»1%s Spanje, Pc-rp. Scliald Uuitenl. 4 55 Turkijn, Oop. Couv. 1. 1890 4 W3É 81% dilo Donsuie Obl. 1880. 5 81 dito Qeconv. Lcouïug Sorio D 19% 1996 dito dito 0 20 Mexico. Uiimonlandach. 5 4014 40JJrf Braxilic, Obl. 1859. 4 63 63% Ind. en Fin. Ondernemlngoik 53X 63 Koloniale Bank Aand. N.-I. llandbk, Aand. üöitf V«eiL liaudolin. Aand. Soor. Bank JL loa. A.ObL 20% 20% Spoorwegleeningen. Holl. IJKeron-Spw.-Mij. Aand. 108% Obl. dito8J4 101% 101-fc M. t. Etpl. v. St. Spw. Aand. 92% 93 Italië, Z.-Ital. Spw. Obl. A ii 3 62% 52% Polen. Wars.-Wecnen Ub.6'26 4 97% 98% ItusL, Balt, Spw.-Aaud.. 3 61% 61 Fa«t. Spw.-Mij. Aand. 5 79% Woichnel ZR. Aand6 73% 73% Wladikawkaa Obl. Rb. 125 .4 97% Amerika, Atchison Top.C.vA. 16% IC# Pref. Aand. dito 26% 26% dito Alg. Hyp. Obl. 4 76% 79 Adjuatm. Oblig. *4 41% 44% Central PaciGc Aand. .4 16% 17% Uonver Rio Grande C. v. 18 13% 17% 17% Chic A Erio lo Hyp. ObL 6 100% Kans. City Belt-sharoe 63% 66 T.ouisv. Nashv. Cort. v. Aand. 61% 62% Mms. Kans. Toxas C. v. a_ 13% 14# Union Pac. C. v. A H>ié 12 Oregon Short Lino oblig. .4 20# Canadian Pacific C. v. A. 68% 69% Preoiielecnlngon. Nedoil., Stad Ametonl. /"100. 8 109% 109% Turkije, Loaning 1870 23% 23% ScliitXlaui, 10 November, ixotee iu.; vao de M - laars. Moutwtjn 8. Jenoror f 12.-, idem Amet. proef /"13.50 per Nod. vat en zonder fnat. ïondor de bolaetmg. Spoeling-commissie 1.80 per ketel. Noteering van den Eraudorebond. Moutwijn <3/^ a 7/e per heet. ct.. sen Ier fnsfc cn zonder belasting. ADVERTENTIËN. Voorspoedig bevallen van eene Doclilcr HoogWelGeboron Vrouwe M. J. J. VAN DER DOES-Van Dissel. Maassluis, 10 Nov. 1896. 8319 4 Heden overleed, na een langdurige ziekte, tot onze diepe droefheid, AGATA DE JONG, in den ouderdom van 73 jaren, geliefde Echtgenoote van Scbippor H. "WESTERHUIS. Mede namens verdere Familie. Leiden, 9 November 1S96. Algemeene kennisgeving. 8313 7

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3