JmwaaiMiaMsrW". BOEKVERKOOPING Zwitsersche Zijde Zuivere Cognac VERDWENEN! Ter overneming gevraagd, BDBH «MS. t\ J. WEYERMANS, COLLECTE Leidsche Schouwburg. Vcrcenigdc Rotterdamschc Tooneelisten. Eene Dienstbode Staatsloterij. KAMERS. is <le toepte! W- In het lichaam, dat den president moet kiezen, heeft derhalve Nevada 3 en Nieuw- York 38 vertegenwoordigers. Het aantal staten bedraagt 45; dus zyn er 90 senatoren; het aantal afgevaardigden is 357. Gisteren heeft men derhalve moeten kiezen 90 -f- 357 447 afgevaardigden. De definitieve uitslag der verkiezingen zal niet vóór 3 Januari bekend zyn. Den 2den Januari komen nl. al deze 447 afgevaardigden bijeen, Diet in één lichaam, doch elke staat afzonderlijk. Elk lid stemt met twee briefjes op het eene wordt geschreven de naam van den candidaat voor het presidentschap, op het andere die van hom, die voor het vice presidentschap uitverkoren is. Zoodra de stemming is afgeloopen, worden er door het stembureel twee lijsten opgemaakt; op de eene lijst komen voor de candidaten voor het presidentschap met het aantal der door hen behaalde stemmen; op de andere de candidaten voor het vice-presidentschap. Deze lijsten worden verzegeld en alsdan gezonden naar den president van den Senaat, die ze opent in tegenwoordigheid der beide Kamers. De gekozene zal minstens 224 van de 447 stemmen op zich vereenigd moeten hebben. Wanneer verschillende candidaten een zelfde aantal stemmen hebben verkregen, zonder dat één hunner de volstrekte meerderheid heeft verkregen, doet de Kamer van Afge vaardigden eene keuze uit de vjjf candidaten, die het grootste aantal stemmen op zich vorocnigd hebben. Maar in zulk een geval heeft elke Staat niet meer dan één stem, met dien verstande evenwel, dat die óéne stem moet weergevon de meerderheid van het gansche aantal stemmen van eiken Staat. Wanneer bijv. Nieuw York 20 stemmen uitbrengt op Mc. Kinley en 15 op Bryan, zal de ééDe stem, die in geval van herstemming moet worden uitgebracht, komen ten voordeele van Mc. Kinley. Aangenaam weder heerschte gisteren in de oostelijke Staten en tot Minnesota toe, waar een weinig sneeuw is gevallen. In de Zuide lijke Staten was het weder helder. Te Canton, in Ohio, de woonplaats van Mc. Kinley, trokken muziekcorpsen rond om de kiezers naar de stembus te leiden. Mc. Kin ley betuigde zjjn tevredenheid over de in komende berichten, die meldden dat er reeds om 9 uren 's morgens druk gestemd werd. Mc. Kinley weigerde het aanbod om door de troepen van Canton naar het stembureel ge ëscorteerd te worJenj daar hij als een gewoon burger wilde stemmen, maar hij verkharcie zich bereid om do troepen te inspecteeren. Na afloop daarvan begaf hij zich naar het Btembureau, overal door toejuichingen en handgeklap begroet. Een werkman, (Jie vóór htm aan de beurt was, wilde hem laten voor gaan, maar Mc. Kinley bedankte. Hij stemde vervolgens op het geheele republikeinsche ticket. Bryan vertrok gistermorgen met den eersten trein uit Omaha, waar hij den vorigen avond een redevoering had gehouden, naar Lincoln, in Nebraska, om te stemmen. Aan het stom bureel gekomen, vroeg de judge hom gek scherende, of hij wel zeker was, op de goede electors te stemmen; Bryan antwoordde, dat hij het er maar op zou wagen. De leider der verkiezingen stelde voor, dat als bewijs van eerbied voor Bryan, al zijn medeburgers den hoed zouden afzetten. Daaraan werd algemeen voldaan; all6n ontblootten het hoofd. De thuiskomst van Bryan was een beschei den ovatie. Toen hy aan zijn woning kwam, speelde een muziekcorps „Home, Sweet Home," het campagnelied van do zilverparty. De menigte dwong hem te spreken en hy sprak enkele woorden van dank voor hun pogen om hem de overwinning te bezorgen; zyn speech werd zeer toegejuicht. Ongewoon g;oot is te Washington de pro portie van de regeeringsambtenaren, die niet gestemd hebben; ook Cleveland en Olney hebben geen stem uitgebracht. Uit Philadelphia wordt het eerste geval van bloedstorting gemeld. Twee mannen kre gen twist over de politiek en trokken hun revolver; een hunner werd doodelyk gewond Uit verschillende ueelsn van het land wor den tevens ver :ero ongeregeldheden gemeld. Te St. Louis heeft een republikeinsche verkie zingsagent eGn democraat doodgeschoten. Te Wllford in Alabama zyn vier negers gedood door leden van een geheim genootschap. Tot dusver heeft Palmer, de candidaat der goud-democraten, overal betrekkelyk weinig stemmen op zich vereenigd; daaruit blykt, dat de goud-democraten over het algemeen voor Mc. Kinley hebben gestemd. Mc. Kinley heeft een groote meerderheid in Rhode-Island en Massachusetts. Bryan heeft een meerderheid van 50,000 stemmen in Mississippi. De republikeinen beweren, dat z\] een meer derheid hebben van 25,000 in West-Virginië 300,000 in Nieuw-York, 80,000 in Iowa, 10,000 in Maryland, 10,000 in Tennessee, 100,000 in Massachusetts, en tevens, dat Mc. Kinley in Ohio de grootste meerderheid heeft, die ooit door eenigen candidaat in dien Staat werd behaald. Het ia nu buiten twyfel, dat Mc. Kinley met veel grooter meerderheid is gekozen dan de meest optimistische republikeinen ver wachtten. De Staten, waarvan de uitslag tot dusver bekend is, geven aan Mc. Kinley en Hobart (vice-president) reeds 226 stemmen in het college van electors, dus tweo meer dan de volstrekte meerderheid. De voorzitter van het republikeinsch comité uit het congres zond Mc. Kinley een telegram om hem geluk te wenschen met ztyn groote overwinning. Turkfio. De staatssecretaris in het Turksche minis terie van buitenlandsche zaken, Artin Pacha, heeft met den staatssecretaris Muriar een schikking getroffen over de benoeming van een Armenisch patriarch. Deze benoeming is spoedig te verwachten. De nieuwe patriarch zal, zegt een telegram uit Konstantinopel, Diet eerder den eed op de wet, betrekking hebbende op het patri archaat, afleggen, voor de gewenschte ver anderingen door een gemengde commissie zyn uitgevoerd. Met het oog op de aanstaande benoeming is de politie versterkt; talryke inhechtenisnemingen hebben plaats gehad. Omtrent de positie der mogendheden tegen over Turkye ontvangt de „Daily News" het volgende telegram uit Rome: Uit vertrouw bare bron wordt my medegedeeld, dat de mogendheden yverig bezig zyn om ten minste een voorloopige oplossing der Armenische quaestie to verkrygtn. Zy erkennen, dat een militaire bezetting het eenige goede geneesmiddel zil zyn, maar zy kunnen het nog niet eens worden over de mogendheid, welke met die taak zal worden belast, zoodat de discussie zich tegenwoordig hoofdzakeiyk concentreert om een schema voor de autonomie van Armemë, in naam onder de hooge souvereiniteit van den sultan, maar feitelyk onder Europeesch toezicht. Dit wordt evenwel slechts beschouwd als een soort proefneming, waarin overigens weinigen vertrouwen hebben. De Europeesche diplomatie wordt thans slechts beheerscht door twee grondgedachten de verantwoordaiykheid te vermyden voor nieuwe moorden en het voorkomen van een nieuw conflict. Telegram men. MADRID, 3 November. De Koningin- Regentes heeft het besluit geteekend be treffende het aangaan eener binnenlandsche leening van 400 millioen peseta's onder waar borg der ontvangsten der douanerechten en der belastingen. Het tydstip der uitgifte zal morgen worden vastgesteld. LONDEN, 3 November. Het stoomschip „Cromwell", van Galvsston naar Bremen met katoen en graan, is te Dartmouth aangekomen met brand in ruim No. 2. Het vuur wordt door stoom in bedwang gehouden. De brand werd het eerst ontdekt op 27 Oct. CHICAGO, 3 November. (Middernacht.) Gou verneur Altgeld erkent, dat hy de nederlaag heeft by de verkiezing voor het gouverneur schap van Illinois. NIEUW YORK, 3 November. (Middernacht.) De voorzitter van het comité uit het Repu- bliktinsche congres verklaart, dat de republi k> ioen een meerderheid zullen hebben van honderd stemmen boven de zilverparty in hit nieuwe Huis van Vertegenwoordigers. De laatste berichten toonen, dat gekozen zyn 200 republikeinsshe congresleden, 59 democraten, 11 populisten en nationaal-de- mocraat; van 86 verkiezingen is de uitslag nog niet bekend. LONDEN, 4 November. {A. EAlle be richten wyzen op een overweldigende meer derheid voor Mc. Kinley; men verwacht, dat hy meer dan 300 stemmen zal verkregen in de kiescolleges of een meerderheid van 75 stemmen. Latere berichten bevestigen den reeds ge- melden uitalag. Van de twyfelachtige staten hebben Kentucky, Nebraska, Michigan, Mary land en Tenesseo zich voor Mc. Kinley ver klaard. Reeds hier Joor alleen heeft Mc. Kinley 53 stemmen meer verkregen dan men ver wachtte. BERLIJN, 4 November. Oostenryk en Italië waren reeds sedert 1890 bekend met het bestaan van een Duitsch-Russisch verbond, doch zyn thans nog onbekend met den inhoud. Rusland dringt ook thans nog aan op geheim houding; en deze wordt door Duitschland met te meer toowyding bewaard, daar het bekend worden van den inhoud der overeenkomst nog thans een ernstige storing van het Drie voudig Verbond doet vreezen. NIEUW-YORK, 4 Nov. Hbl2 u. vm. De uitslag der verkiezingen geeft een kolossale overwinning aan de republikeinen in elk op zicht en op elk punt, dat is zoowel by de verkiezing van den president en vice-presi dent, als by die der loden van het Hui3 van Afgevaardigden, van de wetgevende lichamen der Staten, die de verkiezing van dertig 6ena toren in de hand hebben, en by de verkiezing van overheidspersonen in de Staten en de steden. De overwinning der republikeinen is volkomen. The solid South} dat is de aaneen gesloten macht der democraten in geheel het Zuiden, bestaat niet meer. Tammany Hall de beruchte volksmenner van Nieuw-York krygt een afstraffing, even beslissend als die van twee jaar geleden. Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben de republikeinen in de stad Nieuw-York de overwinning behaald. Altgeld, de socialistische gouverneur van Illinois, is verslagen in den stryd om het gouverneurschap. Gemeenteraad van Hazerswoade. In de hedenmorgen gehouden vergadering, die alle leden by woonden, kwam ter tafel een adres van N. Voos c.verzoekende om meer verlichting in het oosteinde van het dorp. Conform het voorstel v«m B. en Ws. werd besloten, zonder discussie, het aantal lantaarns daar met één te vermeerderen en voorts een lantaarn te plaatsen in het westeinde by de woning van Vellekoop. De noodzakeiykbeid hiervan, met het oog op de veiligheid, werd in het licht gesteld door den heer Koetsier. In verband met dit besluit werd de post, op de begrooting uitgetrokken voor straat verlichting, met f 110 verhoogd. Een adres van de VereeDiging voor Werk verschaffing in het dorp, (die zich voorstelt in den aanstaanden winter, de trekvaart langs den Geraeenen weg te doen verbeteren, en verlof vraagt, hout aan den Voorweg te mogen laten kippen), werd, op voorstel van den heer Korteweg, gesteld in handen van B. en Ws., opdat deze zich met het bestuur der Veree- niging in contact stellen, om meer dui leiyk- heid omtrent de bedoeling van dit adres te verkrygen. Ingekomen was voorts een missive van B. en Ws. van Leiderdorp, om kinderen uit die gemeente in Hazerswoude openbaar lager onderwys te laten genieten. De Voorzitter zeide, dat bet aantal kinderen op de school aan den Ryndyk 131 bedraagt, en dus nog 14 beneden het aantal, dat ver meerdering van bet onderwyzend personeel zou noodig maken Besloten werd, cor.'orm het advies van B. en Ws., bedoelde kinderen tot weder- opzeggens en tegen betaling van f 16 per kind toe te laten Het volgende punt der agenda werd, op voorstel van den beer v. d Akker, die het niet voor openbare behandeling geschikt achtte, in gesloten zitting behandel L Naar wy na afloop der vergadering van welingelichte zyde vernamen, waren er na de geh ime zaak geen andere te bohandelen. INGEZONDEN. Zoude het Diet mogelyk zyn, dat paarden, de reis van den stal naar het keurlokaal niet meer kunnende doen, aan den stal ge keurd wonen, al was 't maar alleen om htt publiek geen getuige te doen zyn xan de zware slagen, welke zoo gemeen worden toe gediend. J. S. Leiden, 4 November 1896. Mijnheer de Redacteur l Zoudt U my voor onderstaand een plaatsje willen inruimen? Ik ben een vriend van rust en vrede, gaarne gehoorzaam aan de wetten en aan hen, die haar beschermen, ja, ztlfs zal ik, zoo noodig, myn medewerking daarby ver- leenen, doch als ik die beschermers van de wet, die men politie-agent noemt, ziet op treden op een wyze, als waarvan ik heden morgen ooggetuige was, dan kan ik een woord van protest niet inhouden Ziehier, M. de Red., wat gebeurd is. Tegen tien uren stond op het Rapenburg by de Küiserstraat een agent te onderhandelen met iemand, die iets meer scheen gebruikt te hebben dan strikt noodzakelyk Aan de ver schillende bewegingen kou men reeds op eenigen afstand bemerken, hoe den delinquent nu eens werd aangeraden naar huis te gaan, dan weer gedreigd werd met het opmaken van proces-verbaal en eindelyk met over brenging naar het bureau. Hulde aan dien agent, die met dergelyke menschen zoo den rechten toon weet aan te slaan. Hoe geheel anders evenwel het optreden van dien agent in burgerkleeding, die in die buurt schynt te wonen, van uit zyn huis een of ander heeft gezien, er op losvliegt om zyn kameraad te helpen, waar hulp totaal overbodig is, en, zonder eenig nader onder zoek tc-genover welken misda iger hy staat, dien onverwacht de boeien omslaat. Hoe toen de man, die natuuriyk, en zeer terecht, tegen dergelyk optreden protesteerde, op don grond viel, getiokkeu en langs de straatsteenen gesleurd werd, was, in één woord, voor iemand, die slechts eenig menschelyk en rechtvaardig heidsgevoel bezit, pynlyk om aan te zien. De verontwaardiging van de omstanders was dan ook algemeen. U dankzeggende voor de plaatsruimte Leiden, t. t. 4 Nov. 1896. N. ACADEMIE-NIEUWS. Leiden: Hedeo is alhier bevorderd tot doc'or id de klassieke letteren de heer P. C. Molhuysen, geboren te Almeloo, na verdediging van oeo academisch proefschrift, getiteld: „De tribus Homeri Odysseae codicibus anti- quissimis." liËIOEN, 4 November. Thermometerstand, gisteravond om 8 uren 4.5° C. 40.1° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 6.5" C. =41.9' 's miadag3 om 12 uren S.ö^ C. 47.3 F.; 's namiauaga 4 uren 6.5° C. 43.7= F. De kapiteins W. H Van Vliet Hars- veldt, van het 6de, en J. Van der Meer, van het 4de reg. inf., zullen binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De 2de luit. op non activiteit J. D. Sluys heeft aangevraagd om weder in actieven dienst te worden hersteld by het 4de reg. inf. Heden was er in de Tweede Kamer vergadering van de begrootings-commissiën voor marine en voor waterstaat, haudel en nyverheid. Naar het „Centrum" verneemt, heeft prof. Snellen Mgr. Wulfingh, apostolisch vicaris van Suriname, hoop gegeven op genezing der gevaariyke oogziekte, waardoor hy is aange. tast. Daar evenwel het klimaat der ko'or.ie voor oogkwalen zeer noodlottig is, zal Mgr. Wulfingii niet meer naar Suriname t^rugkeeren. Een zeer bekend heelkundige te's Graven hage, de heer A. T. C. Scboevers, is heden ochtend in 77 jarigen ouderdom ontslapen. Hy was de oudste atedelyke heel- en vroed meester, hoogst bekwaam in het verrichten van operatiën, en sedert 1845 in de praktijk. Ondanks zyn boogen leeftyd bleef hy tot hot laatst toe met de meeste toewyding zyn moeilyke taak vervullen, ten nutte der lydende menschheid. Voor de armen was hy tevens een waar weldoener. De overledene was ridder der Kroonorde van Italië. De begrafenis is bepaald op Zaterdag-voor middag te 11 uren, van het sterfhuis naar Oud-Eik en-Duinen. Heden heeft te Amsterdam plaats gehad de ter-aarde-bö8telling van het stoffelyk over schot van den heer Fr D. O. Obreen, hoofd directeur van het Ryks Museum en directeur van 's Ryks Museum van schilderyen aldaar. Om halftwaalf vertrok de begrafenisstoet van het 's Ryks Mus=um, waar de vlaggeü halfstok woeien, grafwaarts. De bist was beuolven onder 20 kransen Op Zorgvliet" aangekomen, hield jbr. De Steurs eene lykrede. Als oudste liJ der commissie van toezicht sprak de hoer Carl Schöfer en namens de ambtenaren de heer Van Riemsdyk. Namens bet Museum Boymans en geheel Rotterdam sprak de heer Haverkorn van Rys- wyck De oudste broer van den overledene dankte uit naam der familie. By de git-ren te Amsterdam gehouden herstemming voor een li d van den gomeente raad is de heer P. J. Neyt gekozen. Van de 3672 uitgebrachte stemmen bleken heden 14 van onwaarde te z(jngel ,ig waren dus 3358 stemn en. Hiervan verkreeg de heer Neyt er 2024, terwyl rar. Tb. Heemskerk er 1634 verwierf. By de verkiezing öp 20 October waren 4480 geldige stemmen uitgebracht en ver kregen de heeren Neyt en Heemskerk respec- tievdiyk 1513 on 1872 stemmen. Beursbericht. Amsterdam4 November. Amerikaansche Sporen aanzieniyk hooger met levendigen handel. Atchisons lö'/gi 26Vs 77'/2, 427/,. Levendige handel Missouri 125/Sl Erie's 16, Centrals lö'/i- Europeesche fondsen mode vast. Prolongatie 4. 11) VERTENTIËN. Voorspoedig bevallen van een Soon D BROESTERHUIZEN-De Ridder. (Nieuwe Ryn 74.) 8106 4 Algemeen e kennisgeving. Geboren GERHARD IJS LANBERTP9. BIANCA VAN STRAATEN—Cramer H VAN STRAATEN. Soerabaia, 4 Nov 1896. 8099 5 Getrouwd CORNELIS VAN DER REIJDEN £n ELIZABETH MARIA VAN DER ZANDEN, die, mede namens wederzydscha Familie, hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, by hun huwelyk ondervonden. 8083 9 Leiden, 4 November 1896. Heden overleed, na een langdurig, smar- telyk, doch geduldig lyden, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd en Grootmoeder JANNETJE OVERDU1N, geb. Moene, in den ouderdom van 56 ]aren Mede namens verdere Familie, Uit aller Daam: G. OVERDUIN. Letden, 3 November 1896. (Oranjegracht 6) v 8105 10 De Heer en Mevrouw SCH OEVERS-Dok kf betuigen bun dank voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by de geboorte van bunneo Zoon. Visite* worden bvj voorkeur afgewacht op Vrijdag C November. 's GrAvENHAGK, 3 Nov J896. 8095 7 Voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by het overlyden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wy onzen hartelyken dank Uit aller naam, "Wed. H C. VAN BENTEN Fontein. De Zaak zal op denzclfdcn voet wordco voortgezet. 8103 8 De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden, dat op Zater dag 14 November 1896, des voormiddags te li1/* uur, A T., eeno vereenigde vergadering zal worden gehouden in het GemeeDlandshui6 te Leiden. 810S 6 Met toestemming van H. UI. de Koninglu- Regcntes der Redes-Banden (Staatsbl. van 1 en 2 Nov. 1896, No. 258), zal eene worden gehouden ten behoeve van de Behoef tige Dragers van het Metalen Krui» en de Citadel-Medaille. Namens het Hoofdbestuur: J. W. SCHUBART, Voorzitter. Mr. W. Th. GROTHE v. SCHELLACH, Penningmeester. M. BRINKGREEVE, Secretaris. Utrecht, November 1896. 8088 17 MAANDAG 9 NOVEMBER 1896: Directie: DE GRAS HASPELS. Blyspel in 3 Bedryven naar het Fransch van ALEX. BISSON en SYLVANE. Optreden vbdWILLEN TAN ZÜYLEV. Aanvang halfacht precies. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge fa.-, Baignoires fi.60, Parterre f I.-, Galery ƒ0.50. Plaatsen kunnenook schriftelijk, eiken werkdag van 10 lot 4 uren besproken worden biQ de Bureeliste, Papengracht 23. en op den Speeldag aan den Schouwburgvan 10 tot 4 uren, a 10 Cents extra per plaats. 8107 24 gevraagd, voor dadeiyk, tegen hoog loon, liefst van buiten. Brieven aaD bet Bureel van dit Blad onder No 8100. 6 te Leiden, eene Zaait in Koffie, Thee en Sigaren, die een goed burgerlijk bestaan oplevert. Schrifteiyke antwoorden ondernum mer ZOG aan BLANKENBERG Co's Alg. Advert.-Bureau, Mare 58. 8094 7 De Collecteurs der Staatsloterij, alhier, berichten, dat de trokking der Eerste Hl'asse der 359ste Loterij zal aanvangen Maan dag 56 November e. k. Leiden, 3 November 1896. 8109 7 Gevraagd, voor ongeveer eene maand: eene ruime, net gemeubileerde Zit- en Slaapkamer, met bediening. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 8104. 7 bij 8081 11 Donderdagavond 5 November, (6 halfzeven: Bibliographie. Geschiedenis en Aardrijkskunde. - Numismatische werken, enz Nos 1960-2469 van don Catalogua. Vraagt monsters onzer zyden stoffen, wit of gekleurd, van 3(5 Cts. tot 9 Gulden per Meter 8111 19 Specialiteit: Nieuwste Zijden Stoften voor orulds- en Fccstrobcs. Directe verkoop aan particulieren. Wy zenden de gekozen zyden stoffen franco en vrjj van Inkomende rech ten aan huis, in elke gewenschte hoaveelheid. SCH WE1ZEU Co., Luzern (^Zwitserland). ZI.VUEK-STO FE*-K.\PORT. van al f 1.40 per Flesch. Aanbevelend LANGE MARE 36. 8112 10 STUKJES ROOMVLEESCH, lste qualiteit, van af f 3.50. PRACHTIGE MUISJES, var. af f 3.50. 8101 30 P2CNIC-1IAMMEN, met Been j 25 Cts de 6 Ons. zonder Been 30 Gclderechc Rolkam, per stuk 40 Cts. do 5 Ons Kalfsloverw. (extra) per Ons 9 Cts. Haagscbe Leverworst p V 8 Tongonworst V li 0 15 Leidsclie Leverworst 5 -1 Saucisse de Boulogne 1 18- "22 Cervelaatworst D o 22 Boterham men worst V 0 7 Blo :d worst 0 6 Gekookte Rolham. V 10 Geldersehe Rookworst B 10 p9r 5 Ons <5 Bussenvleesch (Brauz) n 7 n 3 f 1.50 per KG TaMboter f 1.30 0 0 5. itslullend vet sche Eieren 7 Cts. jr de: wilde, HOOGE WOERD 66.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3