De intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van IJmuiden met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zandvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Baaro, Bussutn, Utrecht, Hilversum, Groningen, Nijmegen, Amersfoort on Leiden, wordt op heden, 4 November, geopend. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. te Marseille; de .Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Nov. van Southamptonde „Merapi" arriveerde 3 Nov. van Rotterdam te Batavia; de .Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. te Port Said; de .Oodam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Nov. Stilly; de .T^elemachus", van Amsterdam naar Java, arriveerde 2 Nov. te Liverpool. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Overgeplaatst in zijn rang bij den genei alen staf de majoor J. A. Van Ey- bergen, van bet 6de reg. inf. Met ingang op 1 Februari a. s., eervol uit deu militairen dieust ontslagen, met toekenning van pensioen, de majoor, commandant van de tioepeD ea bet garnizoen in Suriname, A. Conradi. en de kapiteins der inf. van de landmacht in W est-iodië D. Cbarlouis, E. A- Van lïomondt en J. U. Teunis. de beide eerstgenoemde officieren op bet daartoe door hen gedaan verzoektevens zijn op non activiteit gesteld de officier van gezondheid der late kl., chef van den geneeskundigen dienst id ^nriname, C. F. Aalsmeer, en de militaire apo theker der 2de klasse bij de troepen aldaar, J M Van der Stempel. Da minister van marine heeft den luit. ter zee Iste kl. jbr. H. L. Wichers, dienende als eerste afficier aan boord van Hr. Als. pantserschip Evert •en," met 6 November a. s. op non activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee late klasse G. J. Van der Hout Gemengd Nieuws. We vestigen de aandacht op de idvertentie in dit blad omtrent de collecte, alhier te houden vanwege de vereeniging .Trouw aan Kuning en Vaderland" voor de behoeftige dragers van Metalen Kruis od Citadel-medaille. Vergete men niet wat die mannen voor Koning en Vaderland hebben gedaan I Men sch rjj ft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 3 November: Heden maakten twee personen onvrijwillig kennis met het Veensche water. Voor den sniddag viel eon jongen nabij de ophaalbrug bty Wagenaar van eene baggerpraam, doch werd spoedig gered door L. Kerkvliet, die daar juist voorbijvoer. Omstreeks één uur reed de heer v. H, uit Den Haag, die tijdelijk den dienst op het telegraafkantoor alhier heeft waargenomen, op het oogenblik, dat hij weder maar de hofstad zou vertrekken, met zijn fiets tegenover het telegraafkantoor in de ring vaart. Door een paar buren geholpen, kwam de heer v. H. eveneens met een nat pak ▼dj. Na zich voorzien te hebben van droge kleeren, kon hij zijne reis weder vervolgen. De daggelder S., te Hillegom, die Maandag jl. zijn vüf-en-twintig-jarige echt- vereeniglng vierde, heeft zich Dinsdagmorgen door ophanging van het leven beroofd. Ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De redenen waarom hij alzoo deed zijn onbekend. Men meldt ons uit Hillegom: Naar wij vernemen, bestaat het plan, om, in de plaats van den tegenwoordigen, een nieuwen weg aan te leggen naar het station Hille- gommerbeek. Dit zou voorzeker een verbetoring ten goede s0n, wijl de thans bestaande weg in ver schillende bochten naar het station loopt, en de nieuw aan te leggen weg één recht eind zou vormen. Gisteren is o n d er d e g e m e e n t e Loosduinon het lijk aangespoeld eener in Den Haag wonende werkvrouw, die sedert eenige weken vermist werd. Te Noord wijk aan Zee is gister morgen een 12-jarig meisje, dat over hoofdpijn klaagde, uit school komende plotseling dood gebleven. Men kan begrijpen welk een zware slag dit voor de ouders is. Het .Nieuws van den Dag" bevat het volgende bericht: De diamanthandel te Amsterdam, welke in de laatste jaren, ten gevolge van ver schillende oorzaken, reeds zoo menigen stoot te verduren had, heeft opnieuw een schok ondergaan, waarvan de nadeelige gevolgen, voor dezen eens zoo bloeienden tak van handel, op het oogenMik nog niet in al hun omvang zijn na te gaan. De financien van de firma D miëls Co., eigenares van do alom bekende fabriek in de Zwanenburgerstraat, zijn namelijk gebleken in zeer desol.itsn to stand te verkeeren. Gisteren, op den betaaldag, konden de schuld- eischers niet worden voldaan en kwam aan den dag, dat de oudste der twee firmanten reeds sedert Zaterdag de stad verlaten had Namens verscheidene schuldeiscbers is tegen de firma een klacht ingediend wegens *&r- duistering van diamanten, tot een bedrag van ongeveer f 300,000. De tweede firmant, broeder van den ver trokkene, is door de justitie in verhoor geno men, doch verklaart van het gebeurde geheel onkundig te zyn. 't Stond gisteren aan het kantoor iD de Tulpstraat niet stil van personen, die met de firma in relatie gestaan hadden en zich van deü stand van zaken, zooveel dit mogelijk was. wenschten te vergewissen Menigeen moest echter onverrichterzake weder verirek ken, omdat de juiste opgaven nog niet ver strekt konden worden. Te Zaandam is een meisje door een met lynko^ken beladen wagen overreden. Eer. der wielen ging de arme kleme over 't hoofd. Hoewel de toestand niet zonder zorg is, is toch hot leven nog niet geweken Toen de heer V., leerhandelaar uit Dongen, zich deze week 's avonds in de socië teit „De Liedertafel" te Tilburg van de koffie kamer naar den kelder wilde begeven viel hi) door de duisternis van de trap en brak den nek. De inmiddels geroepen geneeskundigen konden slechts den dood constateeren De heer Y. was ongehuwd. Gisteren is op het station Krab bendijke de werkman L. Van R. tusschen de buffers beklemd geraakt, waardoor hij inwendig doch oogenschijnlijk niet ernstig, werd gekneusd. Jn de Bloemstraat 182 te Amster dam is in den nacht van Zaterdag op Zondag inbraak gepleegd. In die woning wordt oen sigarenwinkel gehouden en de bewoner, bij wien zich een onzer verslaggevers vervoegde, deelde hem het volgende mede. Zaterdag had bij zijn bruiloft gevierd en toen hij des avonds met zjjn jonge vrouw thuis kwam, ontdekten ze, dat ze door onbekenden f 300 armer wareü gemaakt. Driehonderd gulden aan gouden en zilveren voorwerpen ontstolen te worden i3 voor een bewoner van de Bloerostra t geen klein bedrag 0D bet was dan ook niet te verwonderen, dat de indruk van een en ander zijn duidelijk stempel op het bezorgde gelaat van bet jonge echtpaar gedrukt had. Veel bijzonderheden of aanwijzingen waren niet achtergelaten; het huis heeft een tweeden opgang aan de straat en hierlangs had de inbreker zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot de kamer der buitenshuis feestvierende echtlieden en zich hun afwezigheid ten nutte gemaakt om uit een penantkastje verschillende ringen, oorbellen, broches, theelepeltjes enz. meö te nemen Mod stelle zich de onaangenaame gewaarwording van een bruid en bruidegom voor, toen bij het eerste betreden van nun woning do vermissing der kort te voren ontvangen huwelyksge schenken bleek. By de politie is kennis gegeven van de brutalen diefstal en er zijn reeds eenigen der buren, evenals een commensaal ge hoord; we hopen voor het jonge paar, met gunstig gevolg; het zou anders wol een onge lukkig begin van het ecbteleven zijn. (Hbl.) Aan het Centraal-Station te Am&tordam ging hot gisteravond eenigszins aandoenlijk toe. Een jonge man, die naar Indië zou ver trekken, had afscheid genomen van zijn fan ili waarbij zUa zuster in zwijm viel. De juffrouw was niet dadelijk tot het bewustzijn terug te brengen, men moest haar per wagen Daar de wachtkamer vervoeren. Daar bevond zich do moeder, die op het zien van haar flauw ge vallen dochter ook bezwijmde. Het is te begrijpen, dat dit voorval velo nieuwsgierigen naar de wachtkamer deed stroomen, die bleven kijken totdat de vrouwen weder tot bewustzijn gekomen waren. Als alles meeloopt, zal te Breda ib een iaar tyds geen enkel branaje gewoed hebben. Dit zeldzaam jubile voor een gemeente van 25,000 zielen zal 20 Nov. a. s. gevierd kunnen worden. Gistermiddag is de boerenhof stede „Beimerhof" te Beimerwaaro (gemeente Angerloo), toebehoorende aan den heer J. J baron Fagel, te Ellecom, en bewoond door deD landoouwer Jacoos, door een feilen brand geheel in de asch gelegd. De Atbeensche correspondent van de „Standard" verzekert, dat er groote ellende moet heerschen onder de Christen bevolking in Macedonië. Daarenboven moet ae gouverneur van Janina alles doen om de Muzelmannen tegen de Christenen op te zetten. Twee bataljons zijn naar de Macedonische grens gezonden. Onder de café-houders te Mid delburg circuleert een adres aan den gemeen teraad, waarin verzocht wordt om by poütis verordening een sluitingsuur der koffiehuizen vast te stellen, byv. 12 of 1 uur. Tot nu toe behoort Middelburg onder de weinige ge meenten in ons land, waar de koffiehuizen den geheelen nacht mogen geopend blijven. Men schrijft uit Loosdrecht aan de „Tel Door de gebroeders S., veehouders te Loosdrecht, is zekere v. d. Gvan Hil versum, half bewusteloos in het water ge vonden Hij had hierin den geheelen nacht doorgebracht, aan den kant op zijn knieën gezeten, in verregaanden staat van dronken schap, na den vorigen avond veertien borrels te hebben gedronken. Dat de man niet ver dronken is, wordt door ieder als een raadsel beschouwd. Uit het water gehaald, heeft hij een slechten dag doorgebracht, zoodat men het ergste vreesde, doch thans is hy weder hersteld. De schuttersraad te Middelburg heeft den schutter Yan der Yeer, na zjjn tweede weigering om de wapenen te komen afhalen, veroordeeld tot f 10 boete, te ver halen by provoost arrest. Te Heeronveen hebben alle bak kers op één na besloten 's Zondags niet meer te bakken. Vereeniging tot Bevordering der Bouw kunst te Leiden. Vijfde vergaderinggehouden in het Nutsgebouw. Aanwezig 1 donateur, 36 leden en 4 intro ducés. Aan deze vergadering ging vooraf eene kunstbeschouwing van het plaatwerk „Denk maler der Baukunst", hiervoor welwillend afgestaan door den heer E. Von Saher, direc teur van het Kunstnjjverheidsmuseum te Haarlem. De voorzitter, de heer C. R. Van Ruyven, opent met een kort woord deze vijfde ver gadering. De notulen der vorige vergadering worden onder dankzegging goedgekeurd. Ver volgens werd er overgegaan tot de vendutie der tijdschriften en plaatwerken, uit het archief van de voormalige afdeeling der My. in den Kerkolyken Staat inkwamen, ver grootten onze smart; kommer en woede klom men schior tot het ondraaglijke. Nog eens kwam een bericht van Giuseppe in; dan hoorden wjj niets meer van hem. Daar werd op ean dag van huis tot huis verteld, dat het by Montana tot een slag was gekomeo, waarin de Garibaldisten totaal over wonnen weiden en zeer veb dooden en ge wonden te betreuren hadden; tegelijk heette het, dat de stryd was afgeloopen, en dat de Garibaldiatische benden spoedig uit elkander zoaden gaan. Wy wisten nauwelyks, of wy ons verheugen, of dat wy weenen moesten; verheugen, omdat de rechtvaardige zaak ge zegevierd had en de veldtocht ten einde was, of dat wy niet den dood van Giuseppe moes ten be weenen. Ja, wy zagen zelfs zyn terug keer met eenige vrees tegemoet. Maar ook dat ging voorbij, en van Giuseppe kwam geen bericht in. Do onzekerheid was kwel lend. Op ons verzoek schreef de pastoor naar Rome, om, zoo mogelyk, van daar inlichtin gen te verkrijgen. Het was op een Zondag, den lsten December, toen ik by moeder Francesca zat, en wy elkander onze zorg en vrees te kennen gaven. Daar zag ik, hoe do pastoor op ons huis toekwam; zyn tred was langzaam, zyn gezicht was treurig. Mijn bart klopte in een vreese- ljjken angst, en ik kon nauwelyks zooveel macht over my verkrygen, om op to staan en hem de deur te openen. Wat ik vermoed had, bevestigde de pastoor: Giuseppe was dood!" Lucia verborg haar aangezicht in belde handen en ik waagde het niet, haar gerech tigde smart te storen. I Na eenige minuten droogde het arme meisje haar tranen en ging voort: „De pastoor had inlichtingen uit Rome ontvangen, dat Giuseppe onder de gewonden geweest was, die door de Pauselyken nog in den nacht na den slag opgezocht, verbonden en den volgenden dag naar Rome gebracht waren Hy werd in een lazaretb opgenomen en zoo goed mogelyk verpleegddoch zyn verwonding was te zwaar, dan dat hy weder genezen kon. Geheel ver zoend met do Kerk, zyn deelnemen aan de misdadige onderneming ten zeerste betreurend, was by in vertrouwen op God en met ver zoek om onze vergiffenis gestorven. Hierin lag de eenige troost in ons zwaar ongeluk. Maar dit had zyn hoogte nog niet bereikt. Moeder Francesca werd door een zware ziekto overvallen, en toen zy eindelyk weder het bed verlaten kon, was zy krankzinnig. Ik had by het begin van haar ziekte myn dienst in Mentone opgezegd, om haar te kunnen verplegen en trok nu geheel by haar in, vast besloten, haar niet weder te verlaten zoolang zy leefde, doch tot haren dood voor haar te zorgen. Dat, Signore, is de geschiedenis der arme waanzinnige, en ik weet, gy zult haar nu vergeven wat zy u gedaan heeft." Ik stond op, reikte het brave meisje de hand en verzekerde nogmaals, dat ik over de geheele zaak zwygen zou. Lucia braebt my op den rechten weg, dien ik moest inslaan, en in ernstige gedachten verdiept over de verschrikkelijke verantwoor ding van den menach, die in misdadigen overmoed het leven van duizenden op het spel zette en aan zyn roekelooze plannen, zyn eerzucht offerde, keerde ik naar huis terug. Zoodra zich de gelegenheid voor my bood, won ik inlichtingen in by den pastoor om trent Lucia en Giuseppe's moeder. De waar dige man kon het brave meisje niet genoeg loven. Byzonder interesseerde het my, dat haar edelmoedigheid algemeen erkend werd, en dat Filippo, de jonge man, waarvan Lucia my verteld had, reeds tweemaal om haar hand gevraagd had. Maar het edele meisje bleef getrouw aan haar belofte, de arme waanzinnige haar leven te wyden. Het gelukte my, vóór myn vertrek, in vriendenkringen een kleine inzameling te houden voor het brave meisje en de aan haar zorgen toevertrouwde, welk bedrag wy den verheugd dankenden pastoor ter verdere overbrenging ter hand stelden. Zoo dikwyls ik echter in de tydschriften van de veelge prezen helden daar op het schiereiland las, moest ik onwillekeurig aan Lucia denken en my de vraag stellen, wie van deze beiden wel het gelukkigste te achten was: Garibaldi of het armo brave meisje in de nederige hut aan de kust van de Middellandsche zee. Eonige jaren geleden voerde my een voet reis door de Alpen weder naar Italië en aar. de zeekust. Van een kort verbiyf in X. maakte ik gebruik om den pastoor op te zoeken en naar de verdere lotgevallen van Lucia en de arme waanzinnige onderzoek te doen. De goode pastoor was oprecht verblyd, toen by my weder herkende, en antwoordde mij op myn vragen: „Moeder Francesca is dood; God heeft haar tot zich genomen. Lucia ech ter is de vrouw van Filippo geworden, die beloofd had te wachten, tot zy vrij was. Do beide luitjes zyn recht gelukkig; zy behooren tot myn b^Stö parochianen." Die werken, welke naar het oordeel der ver gadering niet genoeg opbrachten, werden aan de Practische Ambachtsschool geschonken. Een collectie plaatwerken werd o. a. door den heer C. Verster voor de Lakenhal aangekocht. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer W. Kromhout Czn., architect t6 Amster dam, die tot onderwerp gekozen had: „Ro- maansch, Romeinsch en Modern." In zyne voordracht, die blyk gaf van ernstige studie, verklaarde spreker, met handig daargestelde krytschet8en, de verschillende stylvormen, rn^er speciaal in hot kapiteel. Geruimen tyd werd vooral stilgestaan by de bespreking der Griekscbe en Romeinsche stijlen By de Grieken fraaie lynen, als met de losse hand getrokken, by de Romeinen dezelfde meer als beredeneerd met den teeken haak Vandaar dan ook dat de harmonie tusschen uiterlyken vorm en constructie by de Grieken zooveel schooner is dan by de Romeinen Achtereenvolgens werden behandeld de Grieksche, Vroeg-christelyke, Romaansche, Romeinsche en Gothische stylen, alles ver- duid-rlykt met plaatwerken, die spreker in verband hiermede liet circuleeren Doch ook over de hedendaagsche bouwkunst gaf spreker z(jn meeningen te kennen Speciaal werd door hem gewezen op de yzerconstructiën, die wellicht een groote rol zullen gaan spelen in de architectuur Aan bet slot zyner voordracht wees spreker nog op het historisch feit, dat byna alle stylveranderingen gepaard zyn gegaan met een „déoacle" in de maatschappy Evenwel sprak hy de hoop uit, dat dergelijke over gangen ook zonder dit zoogenaamde nood zaktiyk kwaad zullen plaats kunnen hebben. In bartelyke bewoordingen bracht de Voor zitter spreker den dank der vergadering. De ingekomen vraag betreffende het meniën of parafinen van yzerwerken werd 6chriftelyk beantwoord door den heer v. d. Kloes, uit Delft, in het aanwezige orgaan „Architectural De heer G Van Driel la3 vervolgens, uit naam der zich daarvoor gevormd hebbende commissie het programma der uit te schryven prysvraag voor De heeren W Kok, I. v. d. Kamp en H J. Jesse 2agen hierin gaarne eenige verande ring gebracht. De heer W. C. Mulder weer legde de aangevoerde bezwaren, die hoofd- zakeiyk bestonden in de vryheid van handelen, aan de mededingers gegeven, wat betreft de grootte van hot gebouw en de behandeling der teekeningen De vergadering keurde het concept-programma ongewyzigd goed. Als nieuwe leden werden toegelaten de heeren: S. Briejer Sr., D. Briejer W, Brouwer, J. Engels, A. L. Verhoog en Johs. Verhoog Jz. De voorzitter deelde mede dat als donateurs zyn toegetreden de heer prof. Drucker en de firma Roth en Van der Kaay, decoratiaschil ders te Keulen. Ingekomen was de staat van vorderingen van den leerling der Vereeniging op de Pract. Ambachtsschool. De heer W Kok gaf verslag van zjjn persoonlyk onderzoek omtrent dezen leerling. Voor eventueele wetswyziging waren voor stellen ingekomen van den heer J. Roem en het bestuur. Deze voorstellen zullen in de November- vergadering behandeld worden. De heer Frenkel gaf alsnu eene verklaring van eene in de zaal aanwezige deursluiting, genaamd „Zephir", hetgeen de hoer F. A. Wempe insgelyks deed van een nieuwen blusscher voor beginnende binnenbranden, ge naamd „Parafeu". In de bus was de vraag gevonden„Welke eiscben stelt een bouwkundige aan het onder wijs voor jeugdige ambachtslieden, met be trekking tot het handteekenen Deze vraag is in handen gesteld van het genootschap „Architectura et Amicitia", te Amsterdam. Na rondvraag sloot de Voorzitter deze goed bezochte vergadering. W. Kaart van Nederland. De uitgegeven Kaart schynt meegevallen te zynl Het getal, door ons aangeschaft, is totaal Bitverkocht. Nog heden waren de aan vragen zóo talryk. dat we getracht hebben om eenige honderdtallen te verkrygen. De drukker kon ze echter niet vóór het einde dezer week, wellicht zelfs niet vóór het begin der volgende week, leveren. Intusschen gelieven abonné's, die nog een Haart wenschen, zich aan ons Bureel to vervoegen, ten einde intyds het juiste getal te kunnen bepalen. fierkeiyke Beriohteab Wou brugge: Donderdag 5 Nov., 's avonds te halfzeven. Gereformeerden: ds. Rignalda, pred. te Oudsboorn. Ned.-Herv K«.rk. Zondag 8 Nov., voorm. te halftien, prof. Gunning, van Leiden;'s na middags te twee uren, ds. T. Doevendans, pred. te Hoogmade buitenland. Fraolirijk. In de Kamer ontwikkelde gisteren de heer Denys Cochin, conservatief, zyn interpellatie over de gebeurtenissen in Armenië. Hy be sprak daarbij het verdrag van San-Stefano, waarby vryheid van godsdienst werd gewaar borgd. De spreker gaf er zyn verbazing over te kennen, dat de Armeniërs weerstand heb ben kUDBen bieden aan alle vervolgingen, en wees er op, dat de Armeniërs noch anarchis ten, noch revolutionnairen zyn. De heer Do Mun achtte het lyioiyk toezien van Europa nog betreurenswaardiger dan de misdaden in het Oosten zelf. De Porfce heeft bevel gegeven tot het plegen der moorden, maar Frankrijk moet de onderdrukton onder steunen. Deze redenaar sprak daarom don wensch uit, dat voor Armenië hetzelfde mocht worden gedaan als voor Creta was geschied. De heer Hubbard, radicaal-republikein, ont raadde de medewerking aan de uitvoering van een plan, hetwelk 6 Turksche provin ciën onder Russisch en 2 onder Enselsch protectoraat zou stellen. Rusland en Frauk- ryk kunnen van den sultan de noodige her- vormingen verkrygen, maar moeten daarmede parale! doen loop^n hun optreden tot het verkrygen der ontruiming van Egypte. De heer Hanot*ux, minister van buitenland- sche zaken, antwoordde, dat de schuldigen aan den moord op vader Salvator zullen wor den g68traft. Daarna gaf de minister een historisch overzicht van de gebeurtenissen in Armeme Hy deed daarby uitkomen, dat ver schillende berichten dikwyls met c-lkaar in tegenspraak waren, doch dat verscheidene rapporten getuigen van de wanorde, de anar chie, weike in het Turksche beheer bestaat. De mogendheden zyn niet onverschillig gebleven tegenover de gepleegde wreedheden, doch hebben haar plicht gedaanzy hebben samecgewerkt, om een einde te maken aan den onnuldbaren to stand. Uit deze samenwerking spruit voort de onmogelykheid, otn afgezonderd op te treden door dat gemeenschappelijk optreden wordt echter het ongeschonden bestaan van het Turksche r«k gehand baafJ. Dat is de politiek van Frankryk Een con dominium zou betreurenswaardige gevolgen kunnen hebben, een oplossing kan evenwel in bet vooruitzicht worcitn gesteld; o .der de verbonden mogendheden zullen ook Frank ryk en Rusland behooren. Het gemeenscbappelyke optreden van Europa zal ton doel heboen, Turkye te verzoeken de noodige hervormingen jn toepassing te brengen en den openbaren vrede en de wist te verzekeren Het zal een zeer arbeidzaam werk zyn, docb Europa zal zich niet van zyn taak Jaten afbrengen. Na een lange redevoering van den heer Jaurès, socialist, waarin deze heftig de poli tiek der regeerin^ aanviel en die herhaalde malen werd onderbroken door gemompel en die ook door den heer Brisson, den voorzitter, tot de orde werd geroepen, stelde de heer Jaurè6 de volgende motie voor: De Kamer, constateerende de verantwoor delijkheid van Eu opa en betreurende de bestaande hebzucht, spreekt do hoop uit, dat alle werklieden zich zullen vereenigen om veiligheid voor de Armeniërs te verkrijgen. De prioriteit der motie van den heer Jaurèa werd verworpen met 451 tegen 54 stemmen. Daarna werd voorgesteld, de prioriteit van de motie van den heer Develle, waarin de goedkeuring werd te kennen gegeven met de verklaringen der regeering. Deze motie werd aangenomen met 402 tegen 90 stemmen. In den Senaat interpelleerde de heer Le Provost de regeering over den toestand op Madagascar. De minister van koloniën diende onmiddeliyk van antwoord. Hy las de instruc ties voor, welke door het vorige kabinet aan den beer Laroche waren gegeven. Deze instructies hielden hoofdzakeiyk rekeniag met den toestand, waarin de koningin zich bevond door de verovering van het eiland waardoor haar alle macht ontnomen was. De dorpen op de plateaux in het midden van het eiland waren gewapend om weer stand te bieden aan de invallen der Faha- valo's Generaal Duchesne kon niet tot een effectieve ontwapening overgaan Alle dorpen hebben zich op den dag, waarop de heerschappy der Hova's ter neer werd geworpen, laten overrompelen door de j hoofden der bandieten. l De meer besliste instructies werden door de tegenwoordige regeering gegeven voor het onderdrukken van dien opstand. Generaal Galliem heeft alle vryheid van handele i en zal alles ontvangen wat hy vraagt. De minister zal spoedig een wetsontwerp, indienen tot het aangaan eener leening voor de convorsie der schuld van Madagascar. Vereenigde Staten. Gisteren hebber, in de Vereenigde Staten de verkiezingen plaats gebad, uit welke? afloop men ongeveer een gevolgtrekking kan maken omtrent den uitslag der verkiezing, welke zal moeten beslissen wie de eerstvol gende jaren aan het roer zal staan van hc'fc Amerikaansche scheepje van staat. Verschillende belangen zyn by dezen uit slag betrokken en het kan Diet anders of waar dit het geval is, zal de belangstelling groot zyn De directe beslissing is gisteren evenwel nog niet gevallen. Men heeft in de verschillende Staten alleen de kiezers eerste klasse gekozen, die op hun beurt den pre* sident moeten kiezen. De gisteren gekozen, afgevaardigden 6taan in aantal geiyk met het aantal senatoren, plus het aantal ver^ tegenwoordigers in de Kamer. Elke staat benoemt twee senatoren en een aantal afgevaardigden, overeenkomstig da sterkte der bevolking. Nevada, de kleinstQ staat byvoorbeeld, welke slechts 45,0u0 in«' woners telt, benoemt twee senatoren en slechts óón afgevaardigde; de staat Nieuw-Yorl£ daarentegen, de volkrykste staat, met zes millioen inwoners, benoemt ook slechts twefc. senatoren, maar 36 afgevaardigden.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2