K°. 11258. Donderdag 5 November. A0.1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F'enilleton. DE WAANZINNIGE. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon. g 1.10. Franco por post. t s 1.40. Afzonderlijke Nommers -» >- i 0.05. PRIJS DER ADVERTEHTIEN Yan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 4 November. De uitslag van de door de Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht „Ende geest" ten Raadhuize alhier gehouden aan besteding voor de levering van onderstaande meubilaire artikelen is als volgt: lste perceel: 340 ledikanten voorverpleeg den en 35 voor het verplegend personeel, 35 waschtafels en 35 nachtkastjes, alles van Amerikaansch grenenhout. Hiervoor waren ingekomen 22 inscbryvingsbiljetten, waarvan het hoogste bedroeg 9162 der firma Allan Co., te Rotterdam, en het laagste ƒ3875 van den heer W. J. De Geus, te Giesendam. 2de perceel: 35 linnenkastjes, 40 tafels, 36 kloarenstandaards en 35 spiegeltjes met houten lasten, alles van Amerikaansch grenen hout. Ingeleverd 20 inschryvingsliljetten. Hoogste 3261 van de firma Allan Co., te Rotterdam; laagste ƒ1479 van den heer W. A. Van Rt)n, te Zoeterwoude. Voor beide perceelen te zamen was een gecombineerde inschrijving ingekomen ad ƒ8007.65. 3de perceel: 37 ijzeren ledikanten. Inge leverd 4 biljetten. Hoogste ƒ1031.66 van de heeren Gebroeders Reinke; laagste ƒ656.75 van den heer B. J. H. Harm3en, te Amsterdam. 4de perceel: 620 houten stoelen. Ingeleverd 6 biljotten. Hoogste 1240 van de heeren Van Gils Van der Meer, te Rotterdam, en van B. Ramakers, te Leiden; laagste 929.48 van de heeren Van Griethuyzen en Koch, te Amsterdam. 5de perceel: 340 stalen matrassen. Inge leverd 5 biljetten. Hoogste 2073.57 van de heeren Gobroeders Reinke; laagste 1696 van de heeren Van Griethuyzen en Koch, te Amsterdam. 6de perceel420 matrassen, 420 peluwen en 420 hoofdkussens. Ingeleverd 20 biljetten. Hoogste 4738 van den heer C. M. Van Stein, te Warmond; laagste ƒ2807 van den heer S. I. De Vries, te Hoorn. 7de perceel- 380 wollen dekens en 70idem. Ingeleverd 9 biljetten. Hoogste 1537.25 der heeren W. Van Cleeff Co., te Rotterdam; laagste 1278 90 van de heeren M. Van Beurden van Moll, te Tilburg. 8sto perceel450 molton-dekens. Ingeleverd i> biljetten. Hoogste ƒ810.90 van den heer Cbr. Struiken, te's-Gravenhage; laagste 513 ■van den heer W. B. De Vos te Leiden. De gunning van de verschillende perceelen s vourloopig aangehouden. Moj. M. C. A. Karg alhier is benoemd tot joofd der Nutsbewaarschool te Bodegraven. De Nederlands, he mail, met berichten lit In wordt hedenavond alhier verwacht. Naar wij vernemen, wordt de majoor F. S. Thiange, commandant van het depot eska dron van het 3de reg. huzaren te Leiden, ©vergeplaatsb bij den generalun staf en aan gewezen voor de functie van chef van (Jen Slot.) Giuseppe werd zichtbaar verlegen. Hy stotterde: „Weet gjj, wy zullen naar Bomt) marcheoren." „Watl" riep ik; „gy wilt tegen den Heili gen Vader streden? Giuseppe, zyt gy waan zinnig? En met zulk zondengeld denkt gy ,ons geluk, ons huwelijk te mogen grondves ten? Neen, dat kan u geen en ;t zyn!" Giuseppe sloeg zyn arm om myn hals en zeide vleiend: „Wees toch verstandig, Lucia, en maak geen geschreeuw over dingen, die gy niet begrypt. Den Heiligen Vader zal in 't geheel niets geschieden. Zie, daar komt die heer zelf, hy zal u alles beter ophel deren dan ik hot kan." De vreemdeling uit Florence, waarvan Giuseppe gesproken had, was ons gevolgd eu trad lachend nader. „Ha, Giuseppe 1" riep hy, „ik zie, dat gy reeds afscheid van de signorina neemt. Goed zoo, binnen drie maan den is alles voorby, en dan zal het bruiloft zyu." „Ik zou gaarne gaan, signore," antwoordde Giuseppe, „maar Lucia, myn bruid, wil het niet heb'ooa. Zy gelooft, dat de veldtocht tegen den Heiligen Vader is gericht." „Che, siguorinal Denkt gy dan, dat wy Turken zyn?" vroeg de vreemdeling. „O, den Heiligen Vader zal geen haar gekrenkt worden, integendeel; hy wenscht zelfs, dat wy komen. Zie, de Franschen hebben zich in Rome ge staf der lste divisie infanterie te 's-Graven hage, ter vervanging van den luit.- kolonel W. E. A. Wuppermann, die is bevorderd tot kolonel commandant van het 3de reg. huzaren te 's-Gravenhage. (Tel.) De lste luit. W. P. Van Weeren, van het 5de reg. infanterie te Amersfoort, is op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. infanterie te Leiden. Mej. A. Don Blaauwen, die, zooals bekend is, de vorige week werd benoemd tot onder- wyzeres aan de openbare lagere school te Katwyk aan Zee, heeft voor die betrekking bedankt. Te Noord wykerhout werd in de verschenen maand aan het hulppostkantoor op de Ryks- postspaarbank ingelegd in 7 inlagen 1929. In hetzelfde tykvak werd terugbetaald in 4 keeren 77.50. Gedurende de afgeioopen maand zyn aan het Rykstelephoonkantoor te Lisse behandeld 316 telegrammen, t. w.ontvangen 172 en verzonden 144. In die maand van het vorige jaar werden behandeld 193 telegrammen, alzoo 123 meer. Men achryft ons: De hec-r G. J. B. Bontje, hoofd der Chr. School te Oude- Wetering, hield de eerste lezing voor dezen winter voor de leden van „Patrimonium" aldaar, en behandelde het onderwerp: „Rechten en Plichten." Na oponing der vergadering met gebed, besprak sproker eersteiyk: de rechten van het Hoogste Wezen cp den mensch, en die der daarover gestelde machten, om dasr.ia te ontwikkelen de plichten van den ond rge schikte tegenover zyne meerderen en nacht hebbenden, en ©indoiyk aan te toonen de tegenstrydigheid, die er vaak heerscht tusscben recht en plicht. Op kernachtige wyze wi-,t spreker zyn nu niet talrijk gehoor ta boeien. Da avond werd met dankzegging besloten. Benoemd is tot postbode van Ouoe- Wetering op OuJ-Ade, in aansluiting met den loop Oud Ade Leiden, Arie Keizer, in te gaan 16 November a. s. De loting van de voor in oorlogstyd ge schikt bevonden paarden in de gemeente Aarlandervöen zal op Donderdag 5 November a. s. ten overstaan van den burgemeester ten Raadhuize plaats hebben. De gemeente moet, zoo nooaig, drie paarden leveren. De „Hillegomsche Harmonie-kapel" gaf gisteravond haar derde uitvoering in „Hotel Koning" te Hillegom, onder leiding van baar directeur, den heer J. D. Schouten, uit Haarlem. De Vereenig:ng mag er zich op beroemen het publiek weder een genotvollen avond ver schaft te hebben. De feestelykheid werd be sloten met een bal. Gisternamiddag te halfvyf zyn HH. MM. de Koninginnen van Den Haag via Bazel naar Pugny les Corbières by Aix-les Bains afgereisd. De Staatsspoortrein was behalve uit do ge wone reizigers-rytuigen ten behoeve van het Hof, saamgesteld uit het koninkiyk salonry- tuig, dat door een overdekt plankier in ver binding staat met een waggon, bevattende slaap-compartimenten voor de Vorstinnen; voorts uiteen salonrytuig voor het gevolg en een bagage-wagen. De op deze reis vergezellende leden der hof houding zyn: baronessen Van Ittersum en Rengers, hofdames, luit.-generaal graaf Du- monceau, kamerheer jhr. Van Pabst van Bingerden, adj. luit. kol. jhr. Van de Poll, terwyi vanwege het kabinet der Koningin is toegevoegd de referendaris jhr. Vegelin van Claerbergen. In open rytuig begaven HH. MM. zich van het paleis naar het station, voor welk gebouw een talrijke menigte geschaard stond om de vorstelijke reizigsters te begroeten. In de Hof-wachtzaal bevonden zich tot het doen van uitgeleide de ministers van buitenl. zaken, van binnenl. zaken en van marine; de vice president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, do Commissaris der Koningin, de burgemeester, do luitenant generaal jhr. Verspyck, de generaal-majoor Doorman, nieuw opgetreden gouverneur der residentie, en Hr. Ms. stalmeester baron Bentinck, met alle welke autoriteiten zoowel de Koningin als de Koningin- Moeder vóórdat zy naar den trein gingen, zich onderhielden. HH. MM. bevonden zich nog op het buiten balkon, toen de trein afreed, zoodat zy van die plaats de autoriteiten en het publiek be groetten. In den trein waren de buffetten voorzien om den Koninginnen en 't gevolg gedurende de reis den middagmaaltyd en andere spyzen te dienen. De inspsctour der Staatsspoorwegmaat- schappö, de heer S Wergioter Hoogstadt, be geleidde het Koainklyke reisgezelschap tot Emmerik. Op den dag van haar vertrek mocht de voormalige Engelsche gouvernante der Koningin vele b&wyzen van belangstelling ondervinden. Bohalve het Vorstelyk souvenir, ontving zy bri3ven en telegrammen van deel neming en waardeering van verschillende leden der Vorsteiy'ke fanifli in het buitenland. De heeren vanjhe-t Militaire Huis der Koningin boden haar een bouquet aan en dergeiyk biyk van sympathie ontving zy ook van ver schillende heeren van het Civiele Huis. Naar Let Staatsspoorstation werd Miss Winter vergezeld door de hofdame der Koningin- Regentes baronesse Van Ittersum en met deze bevonden zich aldaar tot het doen van uitgeleide a n haar, die gedurende vele jaren de jeugd onzer Ko. ingin heeft helpen leiden freule ReDgers, hofdame van H. M.mevrouw Van de Poll, baronesse Van Tuyll van Seroos- kerken, mevrouw Van Suchtelen; de kamer- he&ren baron Taste van Amerongen en Ridder Huyssen van Kattendyke, do stalmeester baron Bentinckde intendant jhr. Hoeufft van Velsen baron Clifford, hofmaarschalk; de kofarchivaris A. C. Baron Snouckaert van Schauburg; baron Van Tuyll, jonkh. v. d. Poll, jbr. Van Tets, kapitein ter zee Zegers Veeckens, jhr. v. d. Bosch, adjudanten; jhr. De Ranitz, kamerheer en particulier secretaris; jhr. Vegelin van Claerbergen, referendaris by het Kabinet, luit. Graaf Dumonceau, Loudon en Six, ordonnance- officieren. Uit de woning van don gezant van Japan, in de Runstraat te 'sGravenbage, wapperde gisteren de nationale vlag, een wit doek met roode schyf in het midden, ter gelegenheid van het verjaarfeest van den Keizer van het Ryk in het verre Oosten. Gisteren gaf de gezant van Zyne Aposto lische Majesteit den Keizer van Oostenryk- Hongarye by ons Hof ten afscheidsdiner ter eere van den vertrekkonden nuntius mgr. Lorenzelli, wien dit Maandag door den minister van buitenlandsche. zaken werd aangeboden. De gezant van Italië te 's-Gravenhage, graaf De Sonnaz, heeft thans zyne benoeming ontvangen tot dezelfde betrekking te Lissabon. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algomeene kennis, dat, ge durende Hoogstderzelver verblyf in h6t buiten land, de aan H. M. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor eeno geregelde opzending dier stukken aan H. M. zal worden zorg gedragen. De attaché-militaire by het Duitscho gezantschap by ons Hof, luitenant Von Uckro, is van zyn verblyf te Londen in het „Hotel de Bellevue" te 's-Gravenhage terug gekeerd. In do dezer dagen te Haarlem gehouden algemeene vergadering der „Algemeene Yer- eeniging voor Bloembollencultuur" werd erop aangedrongen om de verschillende gemeenten, waarin de bloembollencultuur wordt uitge oefend, telephonisch te verbinden. De zaak is in onderzoek. De proefrit ter in wy ding van de lyn 's Hertogenbosch—I-Ieusden der Belgische Naamlooze Yennootschap „Hollandsche Buurt spoorwegen" zal plaats hebben op Zaterdag 7 November e. k.,des voormiddags te halftwaalf, van uit 's-Hertogenbosch. In de Dinsdag-avond in de Prinsenkerk te Rotterdam gehouden 44ste algemeene ver gadering der „Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak" werd het jaarverslag uit gebracht, waaruit bleek, dat aan den thesaurier van het „Nederl. Zendelinggenootschap" was afgedragen als gewone storting 984,54 en als opbrengst der busjes 248.02, totaal 1232.56. In het geheel bedroegen de ontvangsten het afgeioopen jaar 2133.87. Het aantal leden bleef stationnair. Door den heer H. Rooker, zendeling-leeraar te Tondano, en den heer A. Kruyt, zendeling- leeraar te Modjo Warno, werden belangryke mededeelingen gedaan en opwekkende woor den gesproken. Gezang en gebed wisselden de voordrach ten af. De gymnastiek vereeniging „Lichaams ontwikkeling", te Delft, opende Dinsdagavond de reeks der feestavonden ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan met een uitvoering in Stads Doelen, die in alle opzichten goed ge slaagd mag heeten. Alvorens de werkzaam heden een aanvang namen, heette de voor zitter der vereeniging, de heer Boekholt, alleD welkom en herdacht hy het 20 jarig bestaan, daarby hulde brengende aan den oud-directeur den heer Sonne, thans te Dordrecht gevestigd. Namens „Donar" en namens „Sparta", beide zusterverenigingen, werden by monde vm de heeren Koert en Yalckenier de Greeve prachtige kransen aangeboden. Een geanimeerd bal besloot dezen eersten avond. De feosten zullen worden voortgezet op Donderdagavond met een tombola avond en tentoonstelling van pryzen en aanst. Zater dag met een Momus avond. Door het hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing vao sterken drank" is, ingevolge het besluit der algemeene ver gadering, een adres gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal en aan de minis ters van binnenlandsche zaken en van justitie, waarin op verschillende, in het adres ontwik kelde gronden het verzoek wordt gedaan, te willen medewerken tot het brengen van eene verandering in de Drankwet, die naar het oordeel der vereeniging beslist door het alge meen belang wordt gevorderd en volkomen past in het stelsel der wet, ril. het opnemen van een verbodsbepaling om sterken drank te verkoop9n in stations en wachtkamers van spoor- en tramweg-maatschappyen en op de openbare vervoermiddelen te water. De minister van binnenlandsche zaken heeft, blykens mededeeling in de „Sts.-Ct.", met ingang van 4 Nov. 1896: A. Ingetrokken zyne beschikking van 8 Oct. 1896, voor zoover daarby het vervoer van herkauwende dieren en varkens verooden is uit een kring in de gemeente Sevenum; B. bet vervoer van herkauwende dieren en varkens verooden uit een kring in de ge meente Bi rgen, omvattende de afdeelingen Afferden en Siebengewald, alsmede sectie E van de afdeeling Bergen dier gemeente; C. het houden van markten, openbare ver- koopingeD, tentoonstelligen en andere vereeni- gingen van herkauwende dieren en varkens verboden in de gemeenten Mook, Gennep, Ottersum en Bergen. Tevens beeft ae minister met ingang van 4 November ingetrokken zijne beschikking van 21 September 1896, voor zoover daarby het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring, omvattende de gemeente Vlierden. Do eerste wetenschappelyke balans van het „Pensioenfonds voor weduwen en weezen van Ryks ambtenaren" is gereed on wordt tegen het einde dezer week ooor het bestuui van het fonds by den minister van finan ciën ingediend. Naar het „Vad." verneemt, sluit zy met een aanzieniyk. batig saldo. Hot door Canova in Carrarisch marmer gehouwen monument ter nagedachtenis van Prins Willem George Fredenk van Oranje- Nassau, dat enkele maanden geleden uit do kerk der Heremitanen to Padua naar Delft is overgebracht, is daar thans, naar de „Delft- sche Ct." meldt, in het koor der Nieuwe Kerk achter het praalgraf van Willem I geplaatst. Het is in den muur op manshoogte van den beganen grond aangebracht. De gemeenteraad van Groningen heeft met 22 tegen 8 stemmen besloten tot- don bouw van een abattoir. nesteld, onder voorwendsel, den Heiligen Vader tegen zyn vyanden te beschermen, maar dat is leugen en bodrog; zy willen een reden hebben, om in ons schoon Italië soldaten te kunnen houden; zy speculeeren er op den Korkeiyken Staat, zooals Nizza en Mentone in hun macht te krygen. Geloof my, ik ken de omstandigheden in Rome beter dan iemand. De H. Vader is zelf niet meer moester daar de Franschen doen nu reeds, alsof de Eeuwige Stad hun behoorde. Kan een Italiaan rustig aanzien, dat deze vreemdelingen in ons schoon vaderland, in de H. Stad zelfs den baas willen spelen? Zie, signorina, de H. Vader zou zelf gaarne de vreemde indringers weg jagen, maar hy durft het niet wagen. De Franschen zyn te talryk, en wie weet, of zy zich niet zelfs aan zyn gewyden persoon zouden vergrypen? Daarop heeft nu de wakkere Garibaldi weder eens den rechten weg gevonden; hy verzamelt een leger, en hiermee trekt hy naar Rome op, om de vreemdelingen te verdry ven. Zoodra dit ge schied is, zal niemand blyder zyn dan de Paus zelf, dat hy van de Franschen bevryd is. Dan dreigt hem geen gevaar meer, en hy zal ons dankbaar zyn. Ja, signorina, Giuseppe en ieder, die met ons trekt, doet zelfs een goed werk voor den H. Vader en de Kerk." „Ik kan u niet alles herhalen, wat de vreemdeling zeide", onderbrak Lucia haar ver telling; „maar hy wist zoo eeriyk te sprekeD, dat ik aan de waarheid 'zyner woorden begon te gelooven. „Waarom jaagt dan de koning de Franschen niet uit het land, en waarom beschermt hy niet den H. Vader, zooals het zyn plicht is vroeg ik nog twyfelend. „Per bacco, signorina, uw vraag is juist!" riep de vreemdeling. Dan naderde hij my vertrouweiyk en ging voort: „De koning is het ook, die het geld daartoe verschaft. Zie eens, wanneer hy zyn soldaten naar Rome stuurde, dan zou hy daarmee keizer Napoleon het grootste ongenoegen aandoen; deze zou dan een voorwendsel hebben om te zeggen: „Gy wilt alzoo oorlog met my 1 Goed, gy zult hem hebben!" Nog zyn de Franschen sterker dan wy, en daarom kan de koning niet, zooals hy wel wilde. Wanneer echter het volk opstaat en verlangt, dat de Franschen uit Rome trekken, dan is dat heel iets andera; dan heeft Napoleon geen recht, den koning verwyten te doen. Ten overvloede zal do regeeiing doen, alsof zy er geen genoegen mee nam, dat het volk de zaak ter band neemt, maar dat is slechts schynbaar, want zy geeft ons niet alleen geld, doch ook sol daten, die wy in onze uniformen steken." „Den Heiligen Vader dreigt dus geen ge vaar?" vroeg ik nogmaals. Met een eed er op, haalde de vreemdeling een blad papier uit zyn zak en las ons een schryven van Garibaldi voor, waarin het uit- drukkeiyk heette, dat noch den Heiligen Vader, noch de Kerk het geringste leed zou geschie den; het gold eenig en alleen de Franschen. De overreding van den vreemdeling was zóó sterk, dat ik myn bedenkingen vallen liet, te meer, daar hy my ook verzekerde, dat het waarschyniyk in 't geheel niet tot een grooten stryd zou komen. Wanneer de Fran schen zagen, dat een zoo groot aantal zich tegen hen verhief; wanneer zy merkten, dat het volk tegen hen opstond, dan zouden zy zoo verstandig zyn en het op een grooten stryd in 't geheel niet laten aankomen. Giuseppe kreeg dadeiyk 80 lires handgeld, iedere maand 20 lires soldy, en wanneer de onbloedige veldtocht ten einde was, kreeg hy weder 40 lires als geschenk en een medaille als eereteeken. „Sla toe!" wendde zich de vreemdeling dan tot myn verloofde; „ik kan my niet langer hier ophouden, morgen reis ik af. Wilt gy mede, dan betaal ik u in Genua dadeiyk het handgeld uit." „Spreek eerst met moeder!" verzocht ik Giuseppe. „Gy kunt het zyn moeder zeggen, wan neer Giuseppe vertrokken is, dan vallen er des te minder tranen om," meende de vreem deling. Doch daarvan wilde ik niet hooren en stond er op, dat Giuseppe mee naar moeder zou gaan. Moeder Francesca schudde twyfelend het hoofd. Zy was niet zoo gemakkeiyk te overreden, ofschoon Giuseppe alles herhaalde, wat de vreemdeling gesproken had. Eindeiyk riep zy uit: „Goed, ik zal toogeven, en gy kunt gaan; maar te voren zal ik den pastoor vragen, of ook alles zoo is, als de vreemdeling u gezegd heeft." Toen Giu8eppe8 moeder den anderen dag terugkwam, waren haar de oogen openge daan. Alles, wat de vreemdeling gezegd had, was gelogen. Onze verwonderiug kunt gy u voorstellen, Signore, niet echter den jammer en het leed, toen spoedig daarop een vriend van Giuseppe kwam en ons in zyn naam meedeelde, dat hy met den vreemdeling on eenige andore jongelieden afgeruisd was. Moeder Francesca weende dag en nacht. Zy kon zelfs nauwelyke weten, welke smart grooter was, de vrees, haar zoon nimmer weder te zien, of de woede en de zieleangst, hem onder do vyanden van den Heiligen Vader te weten. Na eenigen tyd kwam een schryven van Giuseppe in, waarmee by tegeiyk het ontvangen handgeld stuurde. Het zondenloon brandde ons als vuur in de handen, en moedor Francesca wierp hot geld weenend in de tafellade, vast besloten, nimmer een centesimo er van voor zich te gebruiken. Giuseppe schreef weinig, maar uit dat weinige meenden wy te moeten aannemen, dat hy niet tevreden was met hot gekozen lot; te laat had hy erkend, aan wien en waartoe hy zich had verkocht. Wy wilden hem schryven, dat hy ter wille van ons zieleheil, om onze liefde zou terugkomen; ik was van plan, hem mee te deelen, dat ik nooit met dit Judasloon ons echteiyk geluk zou grondvesten. Doch öf hy had het werkeiyk vergeten, öf met moedwil gehandeld om onze smeekingen en verwyten te ontgaan, zyn brief gaf niets over de plaats aan, waar by zich bevond. "Wy waren recht ongelukkig; moedor Fran cesca viel met iedoren dag meer af; de weinige weken, die sinds de heimoiyke afreis van haar zoon waren verstroken, waren voor haar als even zoovole jaren geweest. De berichten, welke over de handelingen dor Garibaldisten

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1