N°. 11257. /Woensdag 4 IVoyember. AM 396 t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven DE WAANZINNIGE. IDSCH FEUS DEZEB COUEANT: Voor Lolden per 3 maanden. Franco por post Afzoncterljjko Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. Van FEIJS DEE ADVEETENTI3N: 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. - Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 3 November. Voor het akte-examen in de vrfie en orde- Oefeningen der gymnastiek ztfn te Dordrecht geslaagd do dames G. F. Japikse en R. De Haas, heiden van Leiden. Men schrift uit Zoeterwoude aan „De Hollander": „De burgerlijk tot Leiden over gegane Hervormden zijn door het Kerkbestuur evr-nals vorige Jaren in den Kerkelyken Hoof- deiyken Omslag voor Zoeterwoude aangesla gen. Tot heden is tegen dien aanslag weinig verzet ondervonden". Aan dit bericht kunnen we toevoegen, dat, naar we vernamen, bedoeld Kerkbestuur voor nemens is jegens ben, die mochten bljjven weigeren hun aanslag te voldoen, binnenkort tot strenge maatregelen, waaruit betaling moet volgen, over te gaan, en dat wel naar aanleiding van een vroeger gewezen vonnis en het voorbeeld van het Nederl.-Herv. Kerk genootschap te Lei len volgende. Aan de Tweede Kamer is door het be stuur van den Algemeenen Nederlaodschen Wielrijders Bond een arires ingezonden naar aank-iding van het ontwerp tot heffing eener rijwielbelasting. Op den voorgrond stellende, dat het inge diende ontwerp door de billijkheid der belas tingsom en do eenvoudigheid der invordering, zich gunstig onderscheidt van de meeste andere wijzen, waarop het wielrijden of het rijwiel zou kunnen worden belast, wijst de Bond echter op oenige voorschriften, die niet aan denzelfden oisch van billijkheid voldoen en die bfi de practische uitvoering z. i. tot velerlei moeilijkheden aanleiding zullen geven. Zoo op de verplichting, opgelegd aan een ieder, die zich op den openbaren weg met een rijwiel bevindt, zonder dit te berijden, om op ver beurte eener boete van ten hoogste 75 gulden een wielryderskairt te bezitten. In plaats daarvan zou adr. wenscben te bepalen, dat een ieder, die op den openbaren weg een rijwiel berijdt of zich met een rijwiel daarop bevindt, met het klaarblijkelijk doel om dat te berijden, voorzien moet zijn van een wiel- rijderskaart. Voorts vraagt adr.: lo. aan rijwielher st llers of handelaren in rijwielen de gele genheid open te stellen voor loopjongens kosteloos kaarton te verkrijgen; 2o. te bepalen, dat fabrieksarbeiders, ambachts- en handwerks lieden kosteloos een wielrijderskaart kunnen verkrijgen, die echter slechts geldig is voor werkdagen en waarvan de rijder op Zon en algemeen erkende feestdagen geen gebruik mag maken3o. dat aan hen, die een zeker aantal kilometers van eene inrichting van onderwijs verwijderd zijn, kosteloos kaarten voor schoolkinderen worden verschaft, waar mede ook alleen op schooldagen en wanneer de school werkelijk bezocht wordt, het rijwiel bereden mag worden; 4o. dat ten behoeve van hen, die hc-t wiclrfiden leeren, zonder te weten, of z\j zich een rijwiel kunnen of zullen aanschaffen, worde opgenomen de be paling, dat hi), die met behulp van anderen btt wielrijden leert, tijdens dat leeren van de belasting worde vrijgesteld 5o. dat vreem delingen, die voor enkele, uren ons land be zoeken en dus niet een vaste, tijdelijke ver blijfplaats in Nederland hebben, zoowel van de belasting als van de formaliteiten, die het wetsontwerp voorschrijft, vrijgesteld worden; 60. in de wet uitdrukkelijk te bepalen, dat het rijwiel of het wielrijden door den Pro vincialen en den gemeentelijken wetgever niet door belasting mogen worden getroffen. Het bestuur verzoekt der Kamer ten slotte de wet tot heffing eener rjjwielbelasting aan te nemen, nadat zoo mogelijk aan de be zwaren, door adressant uiteengezet, zal zijn tegemoet gekomen. De consul-generaal te Londen, jhr. May, keert heden naar zijn standplaats terug. De verkiezing van een lid der Eerste Kamer zal aan de orde gesteld worden in de tweede vergadering der Zuid Hollandsche Staton, welke men voornemens is 17 November te houden. Do buitengewoon gezant en gevolmach tigde minister der Staten van Venezuela bij ons Hof, die thans nog te Parijs vertoeft, zal den 8sten dezer van daar naar zijn vader land terugkaeren. De opeDing van het nieuwe gebouw dor Haagsche Kookschool is bepaald op 18 November in tegenwoordigheid van leden en genoodigden. De afgetreden secretaris der Vereeniging, de hoer Mulder, wordt opgevolgd door het nieuwe bestuurslid mr. F. J. Humalda van Eysinga. Naar eene voorloopige berekening zou den onder de werking van het nieuwe uitge breide kiesrecht voor de drie kiesdistricten, waarin Den Ha?.g gesplitst wordt, 25' a 30 stemburoelen noodig zijn. Wij ontvingen het volledig programma van het eerste nationaal Congres voor geheel onthouding van alcohol-houdende drankeD, dat op 6 en 7 Nov. a; s. te Utrecht gehoudtn wordt. Het boekje, dat voor 10 cents te koop en bfi den heer Kousbroek te Gouda verschenen is, bevat de noodigo inlichtingen, o.a. het volledig programma met do stellingen, die door de spiekers verdedigd zullen worden. Aan het Congros gaat vooraf een openbare volksvergadering op Donderdag to 8 uren in de kleine zaal van „Tivoli", waarin als sprekers zullen optreden mevr. J. H. L. FlothuisVan Dommelen, J. A. Bergmeier, dr. A. v. d Heide, ds. N. J. C. Schermerhom, W. L. Schram en H. Stap. Het Congres wordt Vrijdagochtend om 9 uren precies geopend in het Geb. v. K. en W. Als sprekers treden dan op prof. dr. J. J. P. Valeton, dr. F. B. Banning, prof. dr. J. Van Rees, dr. G. C. Van Walsem en dr. F. Delhez. Des namiddags te 2 uren treden als sprekers op de heeren prof. dr. J. W. Gunning, N. J. v. d. Lee, jhr. J. Ortt, P. v. d. Meulen en dr. S. Birnie. Aan den avond van dien dag zal er een gezellig samenzijn gehouden worden. Zaterdag 7 Nov. wordt het Congres hervat en treden als sprekers op de heeren dr. J. W. Gunning Jr., mej. E. C. Knappert, mevr. N. Van Kol, ds. A. De Koe en mej. Titia Van der Tuuk; des namiddags 1 uur treden op: mej. H. W. Crommelin, F. U. Schmidt en Th. W. v. d. Woude. Aan het slot dezer bijeenkomst komen voor stellen van het comité in behandeling, waarna de sluiting van het Congres zal plaats hebben. In de kleine zaal van „Tivoli" zal aan den avond van dien dag eene voorstelling van lichtbeelden gegeven worden. Eene commissie heeft zich te Utrecht ge vormd tot het verschaffen van huisvesting aan leden Men kan zich daarvoor wonden tot den heer J. A. L. Hovy, Boothstraat aldaar Miss Saxton Winter, de afgetreden Engel- sche gouvernante van H. M. de Koningin, ver liet gisteravond de residentie, ten einde naar haar vaderland terug te keeren. Aan het station waren eenige dames en heeren der hofhouding aanwezig om afscheid te nemen. B. en Ws. van Haarlem adviseeren gunstig op een verzoek van de Ned. Bell Telephoon- Maatschappij, om met haar in onderhandeling te treden over vernieuwing van de concessie, welke in 1898 afloopt, en wel onder de volgende voorwaarden: lo. Verlenging der concessie met 15 jaar; 2o. verlaging van den abonnementsprijs van 60 op 40 gulden; 3o. vestiging van vfif publieke telephoon- stations, waar elk gesprek ƒ0.10 zal kosten; 4o. nachtdienst voor alle abonnó's; öo. behoud van 10 mfil gemeenteposten, terwyl 't volgende tiental posten half tarief zullen betalen 6o handhaving regeling brandweerposten, behalve vergoeding voor nachtdienst. 7o dubbele geleiding voor alle abonné's voor intercommunaal verkeer. 8o vervanging van alle verouderde toe stellen en 9o. vervanging van staaldraad door brons draad. Voor de nationale tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, te Dordrecht (Juni, Juli en Augustus 1897) is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen vrije terugzending van de tentoongestelde goederen toegestaan over hare lijnen binnenslands. Te Wildervank (prov. Groniügen) maakt men toebereidselen om bet 250-jarig bestaan dier gemeente te vieren. Op initiatief en onder medewerking van den burgemeester heeft zich een commissie gevormd, die de oudste familiën vertegenwoordigt, ten einde voor loopige plannen vast te stellen. Later zal een algemeene vergadering worden gehouden. Wildervank is thans eene vrij welvarende plaats met ruim 9000 inwoners. De voormalige inspecteur van het wapen der genie, de gep generaal majoor P. Stolk, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, is in Den Haag op 75 jarigen leeftijd overleden. Het stoffelijk overschot zal a. s. Donderdag op de begraafplaats Nieuw-Eik-en- Duinen in allen eenvoud ter aarde besteld worden. De kapitein P. A. H. F. Tergau, van het reg. grenadiers en jagers, die voor 2 jaar ge detacheerd wordt te Curasao, zal 19 dezer derwaarts vertrekken; ook de kapiteins J. Witteveen, van het 2de, en F. G. J. Bosschart, van het 8ste reg. inf., zijn goedgekeurd voor don dienst in de West Indische koloniën; beiden worden gedetacheerd by de landmacht in Suriname. - De gemeenteraad van Den Helder heeft onlangs eon Raadscommissie benoemd om te onderzooken of de oprichting van een gym nasium te Den Helder wenschoiyk was, waaruit bleek, dat zfi de oprichting van zoo danige inrichting meende ta moeten ontraden. Ook de stichting eener gomeentelijke hoogere burgerschool vond zi) niet wenschelijk, en wel op grond van de ongunstige finantiëele omstan digheden, waarin de gemeente verkeerde. Kon men eene Ri)k3 hoogere burgerschool ver krijgen, dan zou men dit geraden vinden. Daarom werd door den Raad besloten zich tot de Regeering te wenden met verzoek te willen bevorderen, dat te Den Helder eene Rijks hoogere burgerschool worde opgericht. - Volgens „Het Centrum" werd by de onlangs gehouden aanbesteding van haver voor de militaire troepen te Utrecht en Breda zeer concurreerend ingeschreven, doch aan geen der laagste inschrijvers van beide garnizoenen de levering gegund. Men heeft toen buiten de laagste inschrijvers om pogingen aange wend, om de levering goedkooper gedaan te krijgen, hetwelk echt-er mislukt is. Nu moeten dezelfde magazijnen uit Arnhem van haver worden voorzien, waarvan voor 't oogenblik de inkoop buiten vracht, werkloonen, regis tratie, enz. is /"7 a f 7.25, terwijl te Breda onderscheidenlijk was ingeschreven voor f 6.70 en 6 89 per 100 kilo's. - Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Nov. Perim; de „Prins Willem I" is 2 Nov. van West-Indio te Nieuw-York aangekomen; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Nov. Scilly. Gemeenteraad van Lel mal den. Zitting van 2 November. Tegenwoordig alle leden, behalve de wet houder Van der Breggen, met kennisgeving, en de hoeren Bokhoven en Roest zonder kennisgeving. Voorzitter de heer Th. C. C. Ninaber, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling der navol gende ingekomen stukken: lo. Een proces verbaal van kasopname, waaruit blijkt, dat op den 23st9n September jl. in kas was bjj den ontvanger een-bodrag van f 156.80 2o. Een missive van den heer K. Stigter Jr., alhier, houdende mededeeling, dat door hem als arbiter in het bekende eigendomsverschil is benoemd de heer P. F. L. Waldeck, te Loos duinen. 3o Een besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarby het besluit van den Raad, om een bestaand eigendoms verschil aan arbitrage te onderwerpen. Diet wordt goedgekeurd. De Voorzitter herinnert hierbij, dat ter wil e van het beginsel, evengenoemd Raadsbesluit voor zooveel noodig aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten was ingezonden, en dtt Ged. Staten, blijkens de niet goedkeuring klaarblijkelijk dus niet medegaan met c'jleer door de redactie der „Gemeente-Stem" in een harer laatste nummers ontwikkeld. 4o. Een missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende bericht, dat als lid van het college van zetters is herbenoemd de hoer F. Oudsboorn en is benoemd de heer A. Schiebroek. 5o. Een adres van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, daarby verzoeken 3e voortaan te verbieden, dat op werken, door de gemeente uitgevoerd wordende, sterkedrank wordt gebruikt. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is: lo. Een missive van Ged. Staten dezer provincie aan B. en Ws., waari y verzocht wordt: aan den Raad namens hun college te verzoeken, terug te komen op zijn besluit van den 9den Juni jl., waarbij de met de gemeente Nieuwveen getroffen regeling tot toelating van kinderen uit deze gemeente op de O. L. School aldaar, wordt opgezegd. De Voorzitter deelt mede, dat bij do behan deling van deze missive in de vergadering van B. en Ws. hem gebleken is, dat de heeren wethouders bezwaar hekben om in dezen aan de uitnoodiging van Ged. Staten te voldoen, waarom bfi, Voorzitter, tbaos het in bovengenoemde missive genoemde verzoek van Ged. Staten aan den Raad voordraagt Na een zeer geanimeerde discussie woedt door den beer Treur voorgesteld: B. en Ws. uit te noodigen aan heeren Ged. Staten te berichten, dat de Raad niet genegen is op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen, op grond van de toen gegolden hebbende motieven, waarin sedert dien niet de miDsto verandering is gekomen. Dit voorstel vol doende wordende ondersteund, wordt door den Voorzitter in rondvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 2o. Ben adres van K. Zweegman alhier, verzoekende om hem vrijdom van honden belasting te verleenen voor een uitsluitend door hem voor de mollenvangst gehouden wordenden hond. De Voorzitter is van oordeel, dat het met het oog op de op dat punt bestaande Ver ordening, bezwaar zal inhebben om aan adres- sants verzoek te voldoen. Het adres is echter ingekomen na de laatst gehouden vergadering van het Dag. Bestuur, dus nog niet aldaar besproken of nader onder zocht. Hfi stelt mitsdien voor, bedoeld adres to renvoyeeren aan B. en W. om advies. Wordt conform besloten. 3o. Een missive van de NederiamJsche Maatschappij tot bevordtring der Geneeskunst, waarbij als hare meening wordt uitgesproken ui?"5 i) Het was in Maart van het jaar 187Ter wijl brieven uit het vaderland van ruwe stormen, nattige, koude dagen en sneeuw jachten, vermengd met regen en hagel, spraken, zat ik aan den oevor van de Middel- landsche Zee, terwijl een zacht zuchtje der milde lentelucht mij hals en aangezicht streelde. De ongezellige weerberichten uit het vaderland verleenden het kostelijke klimaat der Riviera di Ponente, dat zoo menigon armen zieke uit hot ruwefe noorden naar zijn milde landstreek lokt, slechts nog hoogere waarde. Terwijl aan gene zijde der Alpen de velden nog onder het koude sneeuw dek lagon, of een ruwe noordoostenwind grimmig rondvoer en in hoonenden overmoed de ritselende bladeren, die nog van af den herfat onder de boomen lagen, deed rond- dwarrelen, hadden hier in het zuiden de bladeren reeds de knopjes doen springen boomen en heesters prijkten met frisch en sappig groen, en overal verbreidden reeds de kinderen der lente in tuiD, hoeve of veld hun heerlijke geuren. Donkerblauw gekleurd lag de zee, glinsterend in den glans der zon. Het scheen, alsof van het land, uit de bergen en van de zee werd geroepen en uitgelokt met een onweerstaanbare macht: „Naar buiten, naar buiten, in Gods schoone natuur!" Ik behoorde tot de gelukkigen, die niet wegens hun ongunstige gezondheid aan de zeekust verwijlden, en zoo maakte ik van ieder vrjj oogenblik gebruik, om naar buiten te yien, öf langs de zee, öf het land in. Heden gold het, de blauwe bergen op te wandelen, die zoo verlokkend met haar olijven- hagen den vreemdeling toewenkten. Schier van het strand der zee stijgt de kust meer of minder sterk naar de uitloopers van het Ligurische gebergte en laat den bewoner der Riviera weinig ruimte voor het verbouwen van koren en andere veldvruchten. Olijven en citroenen moeten in de plaats treden en hem het levensonderhoud verschaffen. Doch do ItaliaaDsche landman is bewonderenswaar dig om do geringe eischen, die hij aan het leven stelt. Zijn behoeften dekken gemakkelijk de opbrengst der oude, dikwijls in wonder lijke vormen groeiende olieboomen en de goudgele vrucht van der: Dederigen citroen boom, aan welks wiegelende, maar veerkrach tige twijgen de welriekende bloesem, de halfrijpe en de volkomen ontwikkelde vrucht tegelijkertijd het oog aangenaam aandoen. De laatste villa, waar men van af het met bloemen omringde terras ver over zee heen- ziet, had ik achter my gelaten en sloeg dan den weg in den Begoyneberg op, welks be stijging mij als een der meest loonende moeiten was aangewezen. De zon steeg boo- ger on hoogar; haar stralen brandden als hier midden in den zomer, en met eenig leodverraaak dacht in aan de huiverige, on tevreden stemming, die het koude, natte Maart daar bij de vrienden teweegbracht. Het was een flinke marsch, en reeds weerklonk van ver af en nabij uit de bergdorpjes het middag klokje, toen ik eindelijk het doel bereikt had. Maar welk heerlijk loon voor de naar even redigheid zoo geringe moeite l Kon er nog iets schooners zijn dan deze aanblik? Voor mij tot aan den zich ver weg uit strekkenden horizon de zee, vol rustige maj ïsteit, schijnbaar geluidloos en zonder be weging, als een enkele reuzensmaragd. De witte zeilen der lichte visschersbooten geleken vlindor8 op een groene weide. Met trotsche waardigheid zweeft hier en daar een kolossale driemaster naar ver verwijderde landen, maar ook zijn beweging gaat voor het oog ten gevolge van den grooten afstand verloren. Als een beeld der fantasie duikt in het zuiden het eiland Corsica op, oogenschyniyk omweven door fijn, kostbaar netwerk. Aan beide zijden strekt zich de schilderachtige getande kust uit, links begrensd door de trotsche haven stad Genova la Superb3, het prachtige Genua, zooals de Italiaan het noemt, en rechts ver- toonen zich, tot zoo ver het oog reikt, de eilanden en voorgebergten van de Fransche kust. Doch welk een schrille en toch boeiende tegenstelling biedt de blik naar het noorden 1 Steeds boven elkander verheft zich de eene geweldige bergmuur achter den anderen tot aan den beheerscher der Zeealpen, den mot sneouw bedokten Col di Tenda. Naar het zuiden alles licht, hel glanzend, aan de andere zjide daarentegen ernstige, donkere kleuren en vormen. Daar zonnige warmte, bloeiende boomen en lachende tuinen, hier koude rotsmassa's, spaarzame plantengroei en wyde sneeuwvelden. Met een blik liet zich hier het contrast overschouwen tusschen zuid en noord, paradijs en dorre woestheid, tus schen het rijk van het licht en het gebied der duistere schemering, elk echter grootsch, schoon en volkomen in zijn soort. Er was geen geringe overwinning noodig, om mij eindelijk van dat heerlijke schouw spel los te rukken. Nog een blik in het rond, zoo ver het oog reikte, en dan nam ik den terugtocht weder aan. Om een anderen weg naar het dal te nemen dan dien, waarmee ik het verlateD had, had ik mij te voren met behulp van een kaart georiënteerd en ge loofde volkomen zeker van mijn zaak te zijn. Langzamerhand verkreeg de warmte weder over de boven .op den berg heerschende frischheid de overhand, en het stuk ijs, dat ik, goed in loof gewikkeld, voor mfin vrien den beneden in do stad als geschenk wilde meebrengen, begon reeds naar de hoogte van de Vigogne terug te verlangen. Ik kon onge veer twee uren geloopen hebben, toen mjj de vrees, op eon verkeerden weg geraakt te zijn, tot zekerheid gewerd. Een breed, diep dal, rondom omgeven door met boomen be plante hoogten, verhinderde ieder uitzicht, dat mi) de ware richting had kunnen aan geven. Daar de weg gedurig, hoewel ook weinig, bergaf ging, zoo moest hy in ieder geval naar de zee voeren, van waar ik dan gemakkelijk mjjn huis kon bereiken. Eindelijk traden de bergen moer terug; het licht werd helderder, zonder echter nog een verren blik te veroorloven. Doch citroen- boomen en andere aanplantingon deden de nabijheid van woningen vermoeden. Daar be merkte ik op eenigen afstand door de knoes tige 8tammon van oude olyfboomen de om trekken van een huis. Na weinige minuten stond ik voor een verweerd, torenvormig ge bouw, dat echter meer tot verbiyf van uilen, misschien zelfs tot schuilplaats van elecht gespuis, dau tot woning van eerlijke land lieden geschikt scheen. Vroeger kon de vier kante, machtige toren nuttig geweest zyn. Misschien, dat hy tot die schuts- en wacht torens behoorde, die de inwoners langs de geheele kust tegen de moord- en roofzuchtige Saracenen hadden opgericht, toen dezen in de middeleeuwen en later de Riviera ter brandschatting van uit zee opzochten. Zulke meer of min behouden ruinen komen nog talryk voor aan de kusten der Middellandsche Zee. Myn vermoeden werd later door des kundigen bevestigd, en juist deze toren werd veelvuldig de „Saracenentoren" genoemd. Het oude, verweerde gesteente, de leege vensteropeningen zonder ruiten, hooge, melan cholische cyprössen en de heerschende dood- sche stilte gavon het geheele tooneel een somber en ongezellig karakter. Van het plat form van den toron en zelfs reeds op do helft van z\jn hoogte moest hst mogelyk zyn, den omtrek to overzien. Misschien, dat ik my lang niet ver meer van myn doel bovond en eon oogslag van boven ray dadelijk den jui-ten weg toonde? Ik schreed regdreebt op den ingang van den toren too on bemerkte niet, dat oen voetpad daar naar too voerde, waarvan de lieden uit den omtrek schenen gebruik te maken. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1