N#. 11265" Maandao; 2 November. A0.1896. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. PKEMIE Landkaart van Nederland. Feuilleton. DE ERFENIS. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBUS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grooter# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoreu bulten de stad wordt 0.05 berekend* Dit nomnicr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. In cit nummer bevindt zich de Bon, waarop Maandag 2 November de „Haart van Neder land" tegen betaling van 25 Cents wordt afgegeven. Abonnéa buiten de stad kunnen volstaan met een postwissel te zenden, waarop naam en adres, ten bedrage van 35 Cents. DE UITGEVER. Leiden, 31 October. In de godsdienstoefening morgenochtend te tien uren in do Pieterskerk zal dr. H. G. Hagen zyn 40 jarigen evangeliedienst by de Nel-Herv. Kerk herdenken. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Oct. ingelegd ƒ55,127.27 en terugbe taald ƒ61,249 80, terwijl zijn afgegeven 70 nieuwö en geheel afgelost 71 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10,730 deel hebbers bedroeg einde Oct. ƒ2,057,385 42. Voor het examen vrye- en orde-oefe ningen zijn te Dordrecht geslaagd de heeren A. Mieog en A. Schlahmilch, te Leiden. In een Donderdag a. s. te houden ver gadering der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Leiden, zal door het bestuur een motie worden voorgesteld, waarin de groote uitvoerigheid van het ontwerp hervormingsprogramma en de te scherpe formuleering van de in het urgentieprogramma opgesomde maatregelen een onmogelijke eisch genoemd worden om daarop de instemming „met volle overtuiging" der te stellen candidaten 'voor het lidmaat schap der volksvertegenwoordiging te eischen, daar deze eisch noodwendig zou moeten voeren tot het afwijzen van talrijke, waarlijk vrijzinnige, voor hervorming warm gestemde candidateD, maar die terugdeinzen voor het afleggen van verklaringen, welker gevolgen zij niet volledig kunnen overzien, of die zij niet zeker zijn te kunnen gestand doen. Het bestuur stelt verder voor, dat de Ver eeniging verklare: „I. Hare instemming te betuigen met de uit de ontworpen programma's sprekende grondgedachte, dat de liberale beginselen voor hare belijders den plicht medebrengen, niet slechts pal te bljjven staan voor de hand having van de constitutioneele instellingen, vrflbeden en volksrechten, het openbaar onder wijs en den vrijen handel, maar daarenboven met kracht voort te arbeiden aan het tot stand brengen van wettelijke hervormingen, van do zoodanige bovenal, waardoor sociale rechtvaardigheid in Wetgeving en bestuur wordt betracht en de maatschappelijk zwakken worden beschermd tegen het exploiteeren hunner economische afhankelijkheid. „II. Hare instemming te betuigen met het op den voorgrond stollen der in het programma van urgentie opgesomde vraagstukken." Het Jaarboek der rijk6-universiteit te Leiden 18951896 is verschenen. Het bevat, na het verslag over 1895 1896 van het Leidsche Universiteirsfonds (dat st6rk in leden tal toeneemt), de verschillende opgaven be treffende den staat der hoogeschool, benevens de overdrachtsrede en de diés-oratie van den vorigen rector dr. Martin. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft eene circulaire gezonden aan de prov. kerkbesturen van den volgenden inhoud: De Synode heeft besloten, naar aanleiding van het feit, dat er zoovele predikants weduwen onverzorgd achterblijven, die een belangrijk jaarlyksch inkomeD zouden heb ben kunDen genieten, indien bare echtgenoo- ten deel hadden genomen aan de bestaande classicale en provinciale weduwenbeurzen, door middel van de provinciale kerkbesturen alle noodige gegevens te verzamelen aangaande de provinciale en class, weduwenbeurzen. De Synode wenscht deze gegevens in handen te stellen van eene commissie uit de Synode en deze af te dragen, om uit die gegevens een duidelijk overzicht samen te stellen en dit over te brengen by de Synode des vol genden jaars, met uitnoódigiug om dit over zicht onder de aandacht te brengen van alle predikanten, met eene aanmaning, om, beter dan tot nog toe veelal geschiedt, voor de toe komst der nagfclat-n betrekkingen te zorgen. De Synode heeft nu alle prov. kerkbesturen uitgenoodigd om aan de class, besturen in hun ressort op te vrageD en by haar in te zenden vóór 1 Jan. 1897 a. De reglementen der class, weduwen beurzen. b. Het aantal dienstdoende predikanten in elke classe op 1 Dóc. 1896 c. Het aantal binncnleden en buitenleden van elke beurs, afzonderlek op te geven. d. Het bedrag der uitkeenng over de laat ste vyf jaren. e. Alle opgaven, die 't prov. kerkbestuur en de quaestoren der beurzen mochten willen geven voor de samenstelling van een berede neerd overzicht. De regenten, 't aantal binnen- en buiten leden en 't bedrag der uitkeeringen over de laatste 5 jaren van de provinciale weduwen beurzen, voor zoover ze in de provinciale ressorten bestaan, met inlichtingen voor zoo ver die noodig mocht n biyken. Naar wy vernemen, bestaat, op verzoek van de Regeenng, het plan het tractaat be treffende hot kanaal van Gent naar Terneuzen, spoedig na byeenkomst der Tweede Kamer in openbare vergadering te behandelen, ver- moedelyk in het laatst van die week. In plaats van den overste "Van Franck, die den schutterlijken dienst te 's Graven hage gaat verlaten, zal, naar men verneemt, de majoor der Haagsche dd. schuttery Blaauw ter bevordering tot luitenant-kolonel worden voorgedragtn. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 10 November te halftwaalf byeengeroepen. Dit vroege uur, waarop de hervatting der werkzaamheden bepaald is, vindt grond in het voornemen, om dien dag, onmiddeliyk na afloop der openbare vergadering, in de afdeelingen het onderzoek der finaniceele wetten aan te vangen. Door den minister van koloniën zyn aan de Tweede Kamer gezonden vyf exemplaren van het „Rapport en advies omtrent het weduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambtenaren in Nederlandsch-Indië", opgesteld door dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Leiden. Deze stukkon zijn, ter inzage voor de leden, ter griffie nedergelegd. De minister van oorlog beeft bepaald dat, om de smakelijkheid van het brood der militairen te verhoogen, het brood uit de militaire bakkeryen voortaan in een lang- werpigen vorm moet worden gebakken tot een gewicht van 0.6 KG., zynde het ration, dat aan ieder militair per dag wordt verstrekt. Deze maatregel zal zeer worden toegejuicht, te meer, daar van I Nov. af aan don soldaat ook een ration bot6r zal worden verstrekt om op het brood te nuttigen. Te "Winschoten is besloten een stedeiyk muziekcorps op te richten24 personen traden reeds als werkende leden toe. Da hear J. W. J. Klaasesz zal als directeur optreden. Uit Amsterdam komt het bericht, dat de schilder Hendrik Valkenburg daar plotse ling aan oen hartverlamming is overleden. Juist onlangs heeft hy onder vele blyken van belangstelling zyn 70tten verjaardag gevierd. Van de groothertogin van Saksen-Weimar, Hare tante, heeft H. M. de Koningin, als aan denken aan Hare bevestiging in de Hervormde Kerk, een portret ten geschenke ontvangen van wylon Hare grootmoeder Anna Paulowna, de weduwe van Koning Willem II. De vereeniging voor de krygswetenschap te '8 Gravenhage opende gisteravond baar werkseizoen in het lokaal der Logo aldaar. Blykens het door den voorzitter uitgebracht verslag omtrent den toestand der vereeniging is de bibliotheek verrykt met tal van geschrif ten over militaire onderwerpen; verkeert de vereeniging steeds in bloei en bedroeg het getal leden op I October jl. 2139, waurvan 1441 in Nederland en 698 in Ned. Indiö. Ook de toestand der financiën geeft alleszins reden tot tevredenheid. Op 1 Oct. bedroeg het kas saldo 1733 en bezat de vereeniging ƒ4290 aan effecten. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de aftredende leden, de heeren P. M. Netscher, jhr. mr. V. Baud en jbr. mr. A. R. Vlerck, en werd als nieuw bestuurslid benoemd in de plaats van den heer L. W. J. J. Ramaer, die bedankt heeft, de gep. luit kol. van het Indische legei Hooyer, die de kouze aannam. Uit het thans voltallig bestuur werd by acclamatie tot president herkozen de generaal Netscher voornoemd, dio zich ook deze keuze liet welgevallen. Hierna hield de heer J. A. Vink, gep. kolo nel van het Ned. Ind. leger, eene lezing over de beginselen, neergelegd in de wetten van bevordering, van actiefstelling, ontslag en pen- 8ionneering der officieren. Tot binnenvader en binnenmoeder in het Burgerweeshuis te Vlissingen zyn benoemd B. Sickens en echtgenoote, te Hasselt. De heer W. Van der Linden, directeur van de koninkiyke militaire kapel der grena diers, heeft aan de leden dier kapel medege deeld, dat door hem zyn pensioen-aanvrage is ingediend. Men schryft aan de „Tel.": Dat de promotie van korporaal tot sergeant by de infanterie ook langzaam gaat, bewyst wel het feit, dat by bet 1ste reg. inf. tegen woordig korporaals tot sergeant worden be vorderd, die reeds einde '94 aan 't examen voor onderofficier hadden voldaan. De kapitein P. A. H. F. Tergau ie door de geneesk. commissie goedgekeurd en bestemd voor do kolonie Curasao en zal reeds 19 Nov. derwaarts vertrekken. Ook de kapitein W. A. T. De Meester, van het reg. grenadiers en jagers, is goedgekeurd voor den dienst in West Indië; hy is bestemd op te treden als commandant der troepen in Suriname en zal, naar men verneemt, in ver band met dit commando by keuze bevorderd worden tot majoor. Aan de artillerie-inrichtingen te Delft worden van het nieuwe geweer opengewerkte sluitstukken vervaardigd om by het theoretisch onderricht der miliciens de werking vau bet repeteermechanisme aanschouwelijk te kunnen verklaren. Naarmate deze voorwerpen gereed komen, zullen zy aan de corpsen worden verzonden. Van af heden, 31 October, zullen de manschappen in alle garnizoenen de wachten betrekken met het nieuwe geweer en éóno patroontasch, waarin 4 houders, ieder met 5 patronen. Hr. Ms. gezant by bet Duitsche Hof, jbr. Van Tets van Goudriaan, is hedenochtend te 9 uren met den internationalen trein der Staatsspoorwegmaatschappy van Den Haag naar Berlyn teruggekeerd. Het stoomschip „Bellerophon" arriveer de 29 Oct van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Stella", van Smirna naar Am sterdam, passoerde 29 Oct. Gibraltar; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Oct. Lizardde „Kaiser" arri veerde 29 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Conrad" vertrok 31 Oct. van Amsterdam naar Batavia; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 30 October van Napels. •Justitie. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk IV der Staatsbegroo ting voor 1897 blykt nog het volgende: Gevraagd wtrcl of de Minister thans zyn meening wilde openbaren omtrent de voor- waardelyke veroordeeling, of üe Minister een herziening van het Wetb. van Strafvord. denkt ter hand te nemen tot regeling der revisie van strafvonnissen. Met het oog op de >.terk sprekende feiten onlangs te Rotterdam werd aangedrongen op eene voorziening, waardoor schadeloosstelling kan worden verleend aan personen, die pre ventieve hechtenis hebben ondergaan en daarna zyn vrygelaten. Verscheidene leden verwonderden zich d..t in de laatste jaren vele sprekers in openbare vergaderingen gerechtelyk zyn vervolgd ur zake van opruiing, terwyl de hoofdschuldigen, de intellectueele daders, de verantwoordelyke redactiën van ravolutionnaire dag- en week bladen ongemoeid blyven. Men vroeg of do minister ten deze iastructiên wilde geven aan het Openb. Min. tot strafvervolging. Gevraagd werd ook of het waar was dat er een conflict bestond tusschen de Haagsche autori teiten ter zake van de politie in openbars vergaderingen, nl. dat de burgemeester meent dat het toezicht door de Rijkspolitie mo^t geschieden en deze het de taak des burge meesters acht. Dientengevolge zou elk politie* toszicht In openbare vergaderingen te 's Gra venhage ontbreken. Men verzoekt der Regee ring haar gezag aan te wenden om hieraan een einde te maken. Maatregelen tegen de landloopery, zoorrn de krachtige beteugeling van den handel in vrouwen en meisjes, werden aanbevolen. Gevraagd werd waarom de gearresteerde Engelsche dynamietmannen te Rotterdam niet konden worden uitgeleverd? Op afschaffing van den eedsdwang werd aangedrongen. Herziening der Zondagswet werd gewenscht of hare afschaffing iets, wat anderen be streden. Verscherping der Boterwet werd aange prezen. Verscheidene leden wenschten stronger© handhaving der Drankwet; andere stonden haar afschaffing voor, daar zy voor uitvoering niet vatbaar is gebleken. Op een ondubbel zinnige verklaring werd aangedrongen ter zake van de uitlegging van ait. 26 b der Drankwet. De onoordeelkundige wyze van aanstelling van notarissen werd gelaakt. Klacht ii werden geuit over de vele werk zaamheden voor parketten, voortvlo uen Je uit het invullea der telkaaiteu voor de gerech telijke statistiek. By do ooderdeeleri werJ-n nog verschil lende opmerking n .gemaakt, o. a. omtr nt een biliyker regeling van oe positie der kl r- ken by de rechterlyke macht, verbetering van de financieels positie der ceurw.iarders, ver betering van traktjment van de leden van het Hoog Militair Gerechtsnot, afzonderlyko wettelyke regeling der visschery, het larg uitblyven van een wet betreffende het jagen van waterwild in territoriale wateren. Verschillende klachten werden geuit o/er den last en omslag van de strafregisters. Van verschillende zyden werd g kl agd ovtr de wyze, waarop voor de geestelyke belangen der gevangenen wordt gezorgd. Vele leden hadden bezwaar om ƒ1700 toe te staan voor het stichten van een kan tongerecht te Bergen-op-Zoom. Herhaaldelyk kwam hy te laat; hy moest daarover dan opmerkingen hooren, die hy heel nydig opnam de kans om ryk te worden maakte, dat hy zeer lichtgeraakt werd, wat natuuriyk weer ten gevolge had, dat hy elk oogenblik zyn positie in de waag schaal stelde. Maar wat kon bet hem ook 8chelenl hy had genoeg van dat hok en dacht er nu toch over, om van betrekking te veranderen, zonder dat hy er echter moeite voor deed. Nu vooral, nu hy goed inzag hoe weinig hy verdiende, vond hy het verschrikkeiyk, dat hy niet ryk was. Moest eigeniyk iedereen niet ryk zyn? Vol afgunst tuurde hy naai de menschen, die gemakkelyk in hun mooie equipages voorby reden, terwyi hy gedoemd was om zyn geheele leven door te brengen met den neus in de koopmansboeken. Her haaldelyk betrapte hy zich, terwyi by be- geerige blikken wierp op de brandkast op het kantoor, en werd dan woedend op zich zelf, dat hy zulke ongerymde gedachten had. „Zou ik op het punt zyn om gek te worden bromde hy dan. Toen hy op den dag der trekking thuis kwam, om te ontbyten, vond hy niemand thuis. Juliette was by de trekking I Zy had er zich veel van voorgesteld en meeDde, dat zy daar ^lthans weer eens zou kunnen hopen. Wat was zy zenuwachtig, toen zy daar kwam by die menigte menschen, die daar met ongeduldige en begeenge blikken voor een groot rad stonden, een folterrad, het rad van de foituin, dat zoo dadelyk zou ronddraaien. Het publiek bestond uit oude, verschrom pelde dames, die veel op eksters geleken; uit dikbuikige renteniers, uit kindermeiden en uit van die niets zeggende, raadselachtige figuren, zooals men ze in Parysche volks- ophoopingen vinden kan. Welk een angst by het uitkomen van het eerste cyferl Hot was een 2 het nommer van Juliette begon met een 2. Haar hart begoD sneller te kloppen. Maar het volgend cyfer was weer een 2, terwyi zij gehoopt had, dat het een 5 zou zyn. Zy zou dus ook dezen keer niets winnen. Zy zou nu maar hopen op de volgende trek kingen en blyde zyn, indien zy de twintig duizend franken zou trekkeu en, kon het niet anders, dan zou zy met duizend franken ook al tevreden zyn. Gedurende die trek kingen had zy by het uitkomen van elk nommer dezelfde hartkloppingen en keek zy telkens naar bet nommer van haar obligatie, alsof zy het niet van buiten kende. En welk een teleurstelling, als zy alweder zag, dat het hare er niet uitkwam! Rondom haar heen zag men overal dezelfde gespannen gezichten, hetzelfde zenuwachtig gefrommel van papier, dezelfde kort afge broken ademhalingenNiemand van de aanwezende obligatiehouders had ooit iets ge trokken, waardoor een ontevreden gemompel ontstond. „Dat gaat altyd zoo," zeide een oude jonge juffrouw met beverige 'stem tegen Juliette. „Ja, mevrouw, gedurende een tiental jaren woon ik de trekkingen by; ik heb nooit iets gewonnen en nooit gezien, dat iemand anders iets won, behalve eens, toen iemand de honderd duizend franken trok. Zy viel be wusteloos neder. Hot was een arbeidster, die het hard te verduren had met haar zes kinderen. Men dacht, dat ze dood was; toch liet men haar vlugzout ruiken Toen kwam zy by en begon te lachen, neen, maar te lachen tot zy byna niet meer konzy was plotseling krankzinnig geworden! En misschien is zy het wel gebleven." Juliette luisterde echter niet meer naar haar. Toen de trekking der loten afgeloopen was, ging zy heen, ziek van wanhoop. Zoodra zy thuiskwam, vroeg Emile haar op boozen toon: „Waar ben je geweest? Er is zelfs niets te eten. Je zult maken, dat ik te laat op myn kantoor kom en dat men my myn congé zal geven." „Ik was naar do trekking gaan luisteren," bekende zy, terwyi zy nog bleek van aan doening was. Zy was intusschen op een stoel neergevallen. „Naar de trekking?" En terwyi hy haar onderzoekend aan keek, schudde zy het hoofd en zeide op treurigen toon: „Wy hebben alweer niets gewonnen." „Drommels," zeide Emile, terwyl hy spot tend lachte, „je hadt me wel liever iets voor myn ontbyt mogen klaar maken." Zy antwoordde niet en geen van beiden spraken zy éóo woord, omdat zo wel wisten, dat ze anders elkander onaangename dingen zouden zeggen. Maar toen Emile wegging, verklaarde hy op heftige wyze: „Eigeniyk is het toch al te gek, dat wy onszelven door die obligatie ongelukkig zouden maken. By den eersten gunstigen koers ver koop ik haar. Juliette stribbelde voor do laatste maal tegen. „Dat wil ik niet hebben." Zeker niet, de obligatie was van haar, niemand had het recht er aan te komen. Dat zou wat moois worden en dat allemaal, omdat zy tot nog toe niets gewonnen had l Zy zou winnen over tien jaar of over twintig. „Over twintig jaar," hernam Emile met bytenden spot, „dat is mogeiyk." „Welnu, als je over twintig jaar won, en je kondt een huis, buiten, koopen en van je rente leven, in plaats van te werken, dan zou jy je toch wel gelukkig pryzen." „Over twintig jaarl Wie weet leven we dan nog wel?" Toen Emile dit geantwoord had, giüg hy heen, terwyl hy met een boos gezicht de schouders ophaalde. Hy kwam heel spoedig daarop terug, dol van woede. „Daar, dat komt er nu van, dat alles te laat klaar was," kryschte hy op schorren toon En hy vertelde de geschiedenis I O, zulk een eenvoudige geschiedenis I Hy had een woordenwisseling met zyn patroon gehad. En daar hy niet in zyn humeur was, had hy op hoogen toon geantwoord. Hy kreeg zyn congé en kortaf werd hem gezegd: „Ga naar den kassier 1" Hy was nu zonder betrekking. Daarop was nu alles uitgeloopen. Juliette, hierdoor ovei bluft, antwoordde niets, doch ze sloot zich op, om uit te huilen. Hy vertrok in oen woedende stemming. Hy kwam 's avonds laaf- dronken thuis. Dat was nog nooit gebeurd Hy had zyn laatste stuivers verteerd. En toen Juliette hem daarover onderhield, kreeg zy een klap. Nu volgde er een tyd van pruileryen en van twisten. Men moest het gouden horlogo van Juliette beleenen, om te kunnen leven gedurende den tyd, dat men over iets anders zou denken. Het was een treurig ontwaken uit hun geluksdroom, om evenals de armo lui hun toevlucht te moeten nemen tot het smerige kantoor van het pandjeshuis. „Ba!" zeide Emile zeer cynisch, „we zullen er wel aan moeten gewennen." Want hy kon geen betrekking vinden. Daarentegen beschul digde Juliette hem, dat hy zich geen moeite genoeg gaf. Wóar is het, dat hy in plaats van te zoeken, rondflaneerde, met het laffe leed genot van iemand, die beweert, dat hem toch niets gelukt. En in plaats van zuinig te zyn op het geld van het beleende horloge, verteerden zy het dadelyk en aten er eens goed van. Hy byv. kocht een massa sigaretten voor zich. Gedurende eenige dagen werd hun droom van geluk en rykdom byna verwezenlijkt, niettegenstaande hun ellende. (Slot volgt

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1