De 40 Cents verwachtingen omtrent de verzoening met Rusland waren opgewekt. Men begunstigde daarom zooveel doenlijk de verkiezing van Russophilen tot afgevaardigden. Nu de erken ning van vorst Ferdinand door Rusland een voldongen feit is, zal het ministerie-Stoilow waarschijnlijk niet zooveel ijver meer toonen om zooveel vrienden van Rusland als maar mogelijk ia, in de Kamer te brengen. Intus- echen zou enkel het feit, dat de Bulgaarsche Tegeering weigert aan sommige wenscben van Rusland te voldoen, nog niet voldoende zijn om haar het vertrouwen te doen terugwinnen van hen, die vroeger de pogingen van de Bulgaren tot handhaving van hunne onaf hankelijkheid hebben ondersteund. Rumeuië. De koning on de koningin van Rumoniö hebben Woensdag de havenwerken van Con- stiinza ingewijd. Op den feestmaaltijd, welke na afloop der plechtigheid gegeven werd, wees de koning er op, hoe de haven te Const nza vooral van gowicht is met het oog op den handel met het Westen en het verkeef met Indië eD Australiër Jladagaskar. De mail uit Madagaskar brengt de tiding, dat de koningin, begeleid door goneraal Vourou en een sterk escorte, den 15den September de hoofdstad heeft verlaten, om zich naar haar buitenverblijf te begeven. Het escorte had een treffen met Fahavalos, die ongeveer 30 doodcn Verloren; van het escorte sneuvelden 2 Senegaleesche scherpschutters, en 9 soldaten werden gewond. Telegrammen. KAAPSTAD, 29 October. De Volksraad van den Oranje-Vrystaat heeft president Steyn gemachtigd, de belasting op brood en vleescb te schorsen als hij een dergc-lyken maatregel Doodig acht. De intoorliDgen van. Bechuanaland sterven in grooten getale aan de scheurbuik, nu zij ten gevolge van de veepest moeten teren op ge droogd vleesch, in plaats van op melk en graan, waaraan zy gewoon zyn. MADRID, 29 October. Do minister-president Canovas kondigde in den ministerraad een uitgifte aan, gesloten met de Bank van Spanje en gewaarborgd door de opbrengst der douane, wdke zal plaats hebben 1 December. Een leening tot een aanzienlijker bedrag, op het geschikte oogenblik, met medewerking van het buitenland, is daardoor niet buiten gesloten. LONDEN, 29 October. Een telegram uit Buenos- Ayres meldt, dat bet gemeentebestuur kredieten .heeft verkregen voor de voortzetting van den dienst der stedelijke schulden. LONDEN, 30 October. De „Daily Telegraph" ontving gisteren uit Pretoria het berrent, dat president Kruger, die uit de Noordelijke dis tricten van Transvaal is teruggekeerd, mede deelde, dat de ellende en de nood onbeschrijflijk z\jn onder de inboorlingen.Vele duizen a n leven van wortels en bessen. Da verwoestingen, door de veepest aangericht, zijn versebrikk-lyk. fierkelyke Berichten* Benthuizen: ds. Nierstrasz, van Leider dorp, zal Zondag middag te 2 uren in de vacature alhier optreden en tevens den H. Doop bedienen. Valkenburg: De godsdienstoefeningen der Ned.-Herv. gemeente beginnen gedurende het winterhalfjaar, aanvangende 1 Nov., des voormiddags te 10 uren. Woubrugge: Ned. Herv. Zondag-nam. twee uren: ds. Koers, pred. te Hazorswoude. (Doopsbediening Voor de afdecling Woubrugge van den Ned. Protestantenbond hoopt Zondagavond te half zeven op te tredon: dr. J. R. Oldeman, van Gouda. Zoeterwonde: Ned.-Herv. Gem. Zondag a. s., des morgens te tien uren, ds. Bennink B)lt. prei. ti Zwammerdam. KOLONIËN. BATAVIA, 30 September. De Krijgsraad te Kotta-Radja veroordeelde den lsten luitenant der artillerie L. A. F. Hoolboom tot de betaling van een geldboete groot f 100 ter zake van doodslag op zes personen en het toebrengen van kwetsuren aan vijf personen door onvoorzichtigheid onder verzachtende omstandigheden. Niet alleen de kuststreken, zegt de „Preanger-Bode", doch ook de hooger gelegen landen hebben van de heerschende droogte veel te lijden. In het district Goenoeng Parang (Soekabojmi) zijn 517 bouws padi aanplant ten gevolge van langdurige droogte geheel mislukt 't Gebeurt anders niet dikwijls, dat in de Preanger door gebrek aan water de sawahs mislukken. De toestand te Atjeh. Naar de „Drii-Crt." van iemand, die zoo pas van Atjeh aangekomen is, verneemt, is aldaar de toestand thans zeer naar wensch. Allerwegen is de Atjeher onder den invloed van de door onz troepen behaalde over winningen; hy durft zich niet me?r tegenover ons stellen. Er wordt geen schot meer gelost, niet alléén niet bionen de geconcentreerde linie, maar ook daarouiteD, zoo.ils op den weg naar Kroeg Raba, in de omgeving van het bivak te Samahani en in de buurt van het nieuwe versterkte kampement te Tjotmantjang op den Blang Bintang. Met rytuig of te paard was de berichtgever der „Deli-CrL" overal geweest, zoowel binnen als buiten de linie, nergens viel een schot. Ongehinderd bewegen zich boodschappers van Kotta-Radja laDgs da wegenoveral ziet men karren ryden met koopwaren. De sawahs der kampongs, waarvan de hoof den zich onderworpen hebben, worden overal bewerkt, de anderen mogen dit nog niet doan. De geest onder officieren en manschappen is uitmuntend, ze haken er naar om weer opnieuw uit te rukken. Over de aanvullingen der bataljons is ook niets te klagen; van Batavia uit wordt voortdurend gezorgd dat die corpsen compleet biyven. Het reeds voor genomen vertrek van het 12de bataljon is vooralsnog uitgesteld, met het oog op een grooten tocht naar het Pedirsche, die in het vooruitzicht is. Alle Atjehsche hoofden, aie iets op hunne rekening nebben, zijn daar verzameld en de militaire chefs hopen dan ook, dat ze daar hunne krachten zullen con- centreeren, opdat er een goede slag gesla gen worde. Daarom wordt die voorgenomen tocht dan ook volstrekt niet geheim gehouden. Omdat in de buurt van Montassik en in hoogerop liggende kampongs op den rechter oever van de Atjoh-rivier zich nog vyanden ophouden, wordt daarheen dikwerf gepatrouil leerd en zyn by een paar ontmoetingen aan 's vyands zyde dooden gevallen, terwyl wy geene verhezen leden. Ook de maatregel om de achtrrhoede steeds te doen beveiligen door detachementen met repeteergeweren gewa pend, werkt uitstekend. Toekoe Oemar ia nog steeds in Loöng, waar hy zich verschuilt en allerlei maatregelen tegen verraad nsemt. Hy heeft een groot deel der ontvangen geweren in kisten opgeborgen, want hy wantrouwt nu bijna iedereen. Ongetwyfcld valt by ons den een of anderen dag dooi of levend ïd handen. De schynbare rust, die thans aan de troe pen vergund wordt, is eerstens toe te schrij ven aan de buitengewone hitte en droogte die te Atjeh gedurende een 8-tal dagen ge- heerscht heeft en tweedons aan een cholera geval, dat zich voordeed onder de troepen die op een ze.-r warmen dag waren uitgerukt. Er worden nu strenge maatregelen geno men tegen alles wat die gevreea ie ziekte in de hand zou kunnen Wt-rken en natuurlijk in de eerste plaats wordt op het drinkwater erg toegezien. Zoodoende zal de zi=kte, naar men hoopt, zich niet verspreiden. Overigens is de gezondhel Jstoestand zeer gunstig, berri berri komt maar zeer weinig voor. Raad van «Justitie te Batavia. Op den löden September 1.1. is te Batavia door den Raad van Justitie de behandeling grgonnen van do zaak BeynonRoos, twen gouvernementsambtenaren, de eerste beambte te Batavia belast met de administratie van het gouvernts. gez gel :e papier en de andere chef van het po3tkan'oor te Hr. Cornells en als zoodanig belast met h t zegelde:iet. Er ia voor een belangrijke waarde aan ge zegeld papier verduisterd en de twee ambte naren worden verdacht die verduistering ge pleegd to hebben. Beklaagde Beynon heeft bekend en ten zynen huize is ook een bedrag aangetroffen van f 17,430 afkomstig van gekochte ver duisterde zegels, zynde dit mitsuien de halve opbrengst van den verkoop van zegels en gezegelde formulieren. Beklaagde Roos blyft alle schuld ontkennen. In de zitting van 30 Sopt. werd door het O. M. requisitoir genomen. Overgaande tot de vaststelling van ieders aandeel in de schuil, vroeg de officier van justitie schuldigverklaring van beide beklaag den aan art. 110 Wetboek van Strafrecht, zynde verduistering duor openbare ambtenaren van gelden, doch wenschte ten opzichte van Beynon op te merken, dat Roos als een booze geest op hem, die te voren bekend stond als een braaf en eerlyk man, heeft gewerkt, en dat hy, hoewel hy het misdrijf gepleegd heeft, niet heeft geprofiteerd van het geld. De eisth luidt: ten opzichte van bekl. Beynon: schuldig verklaring aan de verduistering van onder zyn berusting staande geldswaardige papieren, een waarde van f 3000 te boven gaande en veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf; ten opzichte van bekl. Roos: schuldigver klaring aan medeplichtigheid daaraan en ver duistering van gelden boven de 3000, die zich onder zyn verantwoording bevonden en veroordeeling tot zeven jaren tuchthuisstraf en betaling van twee geldboeten, groot f 3750 en f 4750 zoomede de kosten van het geding, met bepaling, dat voor elke 200 welke on betaald blyven, een gevangenisstraf van een maand wordt opg.legd. Bekl. Beynon was op het vernemen van dezen eisch in tranen uitgebarsten en had. moeite zich te bedwingen. Roos zag zeer bleek en ontroerd, doch wist zich te beheerschen. In de zaal had een vry groot publirk de banken bezeter waren ook oenige dames en jonge meisjes binnengekomeu, die echter weer spoedig heengingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang van 1 October 1897, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, nan den hout vester 2de kl. S. H. Koorders. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de leerling-letterzetter by 's lands drukkerij te Batavia L. Fernij, met bepaling dat dit ontslag wordt ge rekend tc zijn ingegaan op 8 September 1896, op verzoek eervol uit 's lands dienst, do gewezen klerk ter griffie van den landraad to Rembang H. F. E. De Sevren Jacquet. By het Kadaster in NederL-Indiö. Opgeheven: De opnemingsectie te Soeka- boemi (Preanger Regentschappen), met bepaling, dat de functiëu van gouveruements-landmeter in die afdeeling zullen worden opgedragen aan den chef der opaemingsectie te Tjiaudjoer. Verplaatst: Van do opnemingsectie te Soekaboemi naar de op te richten onnemingsectie te Manondjaija; als chef'de landmeter 3de kl. D. L. Warnsïnek, en de adjunct-landmeters '2de en 3de kl., A. W. C. Bake en J. IJ. E Cob et. Bij het Mijnwezen. Overgeplaatst; Van Batavia naar Menado de hoofdingenieur bij den dienst van het mijnwezen B. Fennema. met bepaling, dat hij zal optreden als eerstaanwezend in de residentie Menado. Bij den aanleg der lijn BataviaTangerang Bantam. Benoemd: Tot tijdelijk onderopzichter 2de kl. F. K. Wieringa, thans op daggeld werkzaam. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd: Mot een maand1 het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboemi en Garoet, aan den kapitein der infanterie geëv. van Atjeh naar Batavia II. Th. De Moulin. V erleend: Twee maanden verlof naarMage- lang wegens ziekte aan den lsten luit -adjudant ^dor infanterie goëv. van Atjeh naar Batavia E. Oh. Van der Heijden. Ingetrokken: De aflossing van Atjeh, en benoemd tot adjudant van den wnd. civiel en mili tair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, de late luit. bij het sub.-kadcr te Kotta-Radja C. J. Van Kakum. Overgeplaatst: Bij de garnizoens-compag- nie van Benkoelen, de 1ste luit. bij het 12de bat* inf. geëv. van Atjeh naar Batavia H. A. Kooij; bij de toopenmacht in Atjeh, t. n. i de 1ste luit. bij de garnizoens-compagnie van Benkoelen P. Hajenias, en de kapitein bij bet 2de recruten- bataljon C. F. Van den Endo. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Zitting van Donderdag 29 October. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeron Biesheuvel en Yan Yuuren. lo. Ingekomen stukken en mededeeliogen. a. van de heeren J. Van Zy'verdën en K. Krstemaker, dat zy de benoeming tot lid der plaatstl. schoolcommissie hebben aangenomen. b. dat tot zetters zyn herbenoemd deHH. G B. 't Hooft, A. J. G. Timmermans en B. Biesheuvel. c. dat de levering van grind voor de wegen is gegund aan J. v. d. Heuvel voor f 323. d. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeente rekening over 1895. 2o. Het bestek voor de aanbesteding van steenkolen voor de scholen en het Raadhuis wordt aangehouden. 3o. Bestek voor het onderhouden der we gen in 1897. leem voor het aansteken deriantarens in 1897. 5o. Idem voor het onderhoudswerk aan de scholen in 1897. 6o. Idem voor het onderhoudswerk aan het Raaahuis in 1897. 7o. Idem voor de levering van scboolbe- hoeften in 1897. 8o. Idem voor do aanbesteding der kan toorbehoeften in 1897, worden na eenige be sprekingen goedgekeurd. 9o. Op het adres van het bestuur der Am bachtschool te Haarlem om de gemeente te doen optreden als donatrice, wordt, op voor stel van den haar Bos, besloten too te treden on f 10 te geven als bewys van sympathie. lOo. Op het adres van G. J. Möale, om restitutie van schoolgeld wordt afwyzend be schikt. llo. Op het adres van de vrouw van A. "Westdijk, houdende klachten tegen de ge meente vroedvrouw, Mej. Jagt, wordt besloten te stellen in handen v.in Burg. en Weth. ter afdoeming. 12o. Öp het adres van J. Eggink om een hek te mogen plaatsan op een koopgraf te Hoofddorp, wordt gunstig beschikt. 15a. Het verzoek van Gebroeders de Boo, om eene aanlegplaats te Hoofddorp, wordt, als zijnde ongezegeld, ter zyde gelegd. 14o. "Wordt vastgesteld een besluit tot af- en overschry ving in de begrooting, dienst 1896. 15o. Wordt besloten de nieuwe school no. 9 by Halfweg te plaatsen achter de oude school op het zelfde terrein, en het bestek en de begrooting te stellen m handen van de commissie voor de gemeentewerken. 16o. De gemeente-begrooting voor 1897 wordt vastgesteld. 17o. Alsvoren de begrooting voor het bur- gerlyk armbestuur voor 1897. 18o. "Wordt vastgesteld het besluit tot ver strekking van subsidie aan het burgeriyk armbestuur voor 1897. 19a Op het adres van R. Klaver, om ont slag als onderwyzer aan school No. 3 wordt gunstig beschikt, ingaande 1 Januari 1897. 20o. Op het adres van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank wordt besloten het bestek voor de school te stellen in handen van Burg. en Wethouders om er nota van te nemen. AC A DE.VI IE-NIEUW 9. Leiden: BevorJerd tot arts de heer G. L. H. Hack. Groningen: Bevorderd tot arts de heer J. Bakker, gebaren to Hol word Gegeslaagd is voor het candidaats-examen in de rechtswetenschap de heer J. H. De Bas Beursbericht. Amsterdayn, 30 October. Hollandsche fond3en 89ye obligation 98XA certificaten. Portugal 24j^ Markt flauw; ook Amerik. Sporen. Aand. Kon My. van Petroleum-bronnm 705. Prolongatie 5 pCt. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld hc-t kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, No. 9 van het dienstjaar 1896/97, executoir verklaard den 29sten October j]., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting, om den aanslag op den bg do Wet bo paalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, gO Oct. 1896. F. WAS. De yacatnre aan de Algemeene Rekenkamer. Men schrijft aan de „TeL" uit de Residentie Vermoedelyk reeds spoedig na haar weder- byeenkomen zal de Tweede Kamer overgaan tot het opmaken van een „drietal" ter ver vulling der vacature, ontstaan door het besluit van den. heer W. Yan Rees, om wegens gezondheidsredenen, na een lidmaatschap van 25 jaren, zyn ambt neer te leggen. Reeds werden eenige sollicitanten genoemd. Ter rectificatie en aanvulling kan nog worden gemeld dat de referendaris aan het departe ment van binnenlandsche zaken, de heer Yan Kempen, niet onder de sollicitanten voorkomt, terwyl nog verzoekschriften zyn ingekomen van F. v. Dalsen Fontein, ontvanger by de Reg. en Dom. te Delft; A. C. Boydals, kap.- kwartm. by de hoofd administratie van het corps mariniers te Amsterdam; D. Wichers, schoolopziener te Delft; W. N. M. Haart, hoofdcommies by het departement van marine; D. Hasselaer, directeur der Exploitatie-Maat- achappy van Dag- en Weekbladen te 's Gra ven hage, en Th. Kley, kapitein-kwartier meester by het Koloniaal Werfdepot te Harderwyk, die by zyn verzoekschrift een overdruk voegde van öe Indische Kroniek uit de „Locomotief" van 14 Juni 1890, waarin mr. P. Brooshooft de bekende zaak-Kley besprak, die, naar men nog wel zal weten, veel pennen aan het schryven bracht. Zooals te begrijpen is kennen alle candi- daten zich in hunne verzoekschriften bekwaam heden toe op het gebied der comptabiliteit. Hoewel het zeer goed is aan te nemen dat zy, die korter of langer eenig administratief ambt bekleedden, in het bezit kunnen zijn van misschien, onvergeldbare kundigheden op rekonplichtig gebied, is er toch meer noodig om het liJmaatscbap der Rekenkamer naar bebooren te vervulLen. De wet stelt nu eenmaal ook hen, die buiten dit Hooge Staatscollege geplaatst zfin, in de gelegenheid naar een zetel te dingen. Niettemin zal een ieder bt-grypen, dat waar ook de secretaris der Rekenkamer, jhr. mr. J. H. Van Rsenen, on *ec de sollicitaten behoort, deze de aan gewezen man is om de vacature Van Rees te vervullen Sinds I8-S0 is do heer Yan Rennen als secretaris aan de Rekenkamer verbonden en mag dus meer dan 6emg ander worien ver ondersteld, bekend te ztfD met de jurisprudentie van dit staats collego. Bovendien zyn de be kwaambeden van den heer Yan Reenen op administratief rechterlik gebied voldoende be kend door zyn bydragen, in tydschriften van dien aard verschonen. LEIDEN, 3D October. - Hedennamiddag vernamen we bet treurig bericht van het overiyden van den heer Damél Hartevelt, eeD man, aan wien onze gemeente veel verplicht is. Geborea den 9den Mei 1824 te Brielie, waar zyn vader inspecteur der belastingen was, bereikte hy dus den ouderdom van 72 jaren. Behoorende tot een vrfj groot gezin, vertrok hy met zyn broeder, die zich later ook te dezer stede vestigde, op 17- en 19-jarigen leeftyd, voorzien van aanbevelingsbrieven van voorname firma's, naar Nederlandscb-Indié om ieder aldaar een afzonderlyke zaak te draven, de nu overledene eene onderneming, welke in Indië nog onbekend was en waarvan een schitterende toekomst voorspeld werd. Hnü ondernemingsgeest en noesto vlyt zagen zy met succes bekroond. In het vaderland teruggekeerd, kozen zy Leiden tot de plaats hunner inwoning, waar zij de achting hunner medeburgers in hooge mate wisten te verwerven. De heer D. Hartevelt was een dergenen, die e8n krachtigen stoot gaven tot de oprich ting der Leidsche Broodfabriek, waarvan hy jaren lang daarna president-commissaris was, als hoedanig hy niets naliet om den blo .-i dier inrichting te bevorderen, waarin hy volkomen slaagde. Op letterkundig gebied bewoog hy zich. eveneens met veel verdiensten. Tal van arti kelen op onderscheiden gebied en reisbeschrij vingen (o. a. van Algiers) van zyne hand kwamen in verschillende tydschriften voor meermalen ook in ons blad en alle droegen den stempel van de welversneden pen, welke hy voerde, maar ook met welk een goede opmerkingsgave hy bedeeld was. Yan de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde te Leiden was hy gedurende vele jaren de yverige en trouwe penning meester, wiens rekeningen en verantwoor dingen op do algemeene jaarvergaderingen, trots de dorheden der cyfers, steeds een geest van aangenamon humeur bezielde, zoodat ze met belangstelling werden aange hoord. Ook voor bot gebied van kunst had hy een open oog en oor, waarvan by o. a. het sprekendste getuigenis aflegde toen by, na het overiyden van zyn broeder, den heer H. C. Hartevelt, den algemeen geachten wethouder, als een hul le aan diens nage dachtenis/ der gemeente Leiden de nu aan het Stedeiyk Museum (Lakenhal) verbon den Kunstzaal aanboo 1, welke naar zyn broe der werd genoemd, en waarin reeds zooveel schoons is te zien gegeven. Maar daarmede gaf hy tevens blyk hoe lief Leiden hem was, hoe warm zyn haft er voor klopte, hoezeer de belangen er van hem vervullen. "Waar by kon, liet by dan ook niet na, er voor in de cres te springen, ze zooveel moge- lyk te behartigen. —3 Hy was een goed mensch, een edel burger, een oprecht vaderlandc-r, wiens heengaan, ook door minder met aardscho goederen bedeelden, nog lang zal gevoeld worden. Wy ontvingen heden uit Rotterdam photographieèn van de Brandweertentoon stelling te Rotterdam, welke in onze vestibule zyn te bezichtigen. Marktberichten. Leiden, SO Oct. Ter markt werden heden aan gevoerd: 8tioren 45 etnks f63?. ƒ246. Kalf-en Melk koeien 602 etuke f 110 a f233. Varekoeien 276 stuke f 80 a ƒ206. Vette Oasen en Koeien 340 Blaks ƒ114 a ƒ252. Graakalveren 239 stuks 22.— a 68. Kalveren (vette) 35 stake 43 a ƒ81. Kalveren (magere) 25 atoke 7.— a ƒ21.-. flamola (vette) etnks a Iïamela (magere) stake a Sohapen (vette) 709 stuks J 16. a ƒ27.Schapen (weide) 85 stake f 12.a 15, Lammeren (magere) 24 stuks 1».a ƒ21. Varkens (magere; 148 stuks ƒ11.a ƒ26. Varkens (vette) stuks per KG. Varkens (bfggon) 380 etaks 2.75 a ƒ10.Paarden et aks a Veulens 3 stuks 86 a .110. Ter markt aangevoerd: 1502 runderen. 60 kalveren, 789 schapen. 24 lammeren, 148 varkens, 330 biggen, paarden, 3 veulens. Tor wekeUjksche Kaasmarkt aangevoerd 77 partijen. Besteed werd voor Ooudschc Kaas van ƒ16tot 27. Derby-kaaa van tot Leidsche Kaas de 150 KL 3'j.tot ƒ51.Edammer Kaas (2'io quaT.) tot f—.—. Aan do Stiiawaag jewogoi 69 part jen, 2059-tuks k*as. werende 17,755 KG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 30 Oct. Boode Wintertarwe f a Jarige Turwe a f Witte Tarwe 6.75 a ƒ7.50. Zomer r.starwe .- a Rogge ƒ4.30 a Haver ƒ7.— a 7.25, Cbevaliergemt a f Wiutergerst a Duivenboonc-ii /5.1b a ƒ6.10, Paar- deobooncn ƒ5.a ƒ525. Bruiueuboonen a Groene erwten ƒ5.50 a ƒ6.Grauwe erwten f a Kananezaad a Karwei- zaad a inclusief, to veld staande ƒ11.—per 50 kilo. Lijnzaad a op kook 6. Delft, 29 Oct. Aan de Stadshaag gewogen: <63 achtsten en 73 zestienden vaten Boter, wegende te zamon 9450 kilogrammen Prijs 49 a 73 het vierde, fl 2:>/s a 1.821/s Let KG. Utrecht, 30 Oct. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd 73 wagens kaas. wegende 17,500 kilo, die verkocht werden voor 46 a ƒ54 de 100 kilo. Sclil&dai". 29 October. Noteo.-iu^ van de Make- aare. Moutwijn f3.Jenever 2. idem Amst. pro$f ƒ13.59 per Nel. vat en zonder fust, zonder de belasting. Spoeling-commissie /1.40 per ketel. Notc-enng van den Brandorebond. Moutwijn 7'/4 a 3/„ eer bert. ct.p zonder fuat er zonder br'.U.stinr. Londen, 29 Oct. De bank van Engeland heeft heden 246,000 pd st. aan goud uitbetaald. JT ustitie. Uit het Voorloopig verslag ov jr Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1897 blijkt i;.t men ernstig protesteerde tegen de opdryving der begrooting door het vermeerderen van uitgaven ten behoeve vaD traktementen en toelag-n aan ambtenaren. Men drong alsnog op bezuiniging aan. Anderen wezen er op dal vele verhuogingen, het gevolg zyn van wette- lyke eischeit en tot de verbetering van de positie der gevangenbewaarders sedert jaren in be ginsel was te-loten. Gevraagd werd waarom vele in uitzicht gestelde wetsontwerp n waren uitgebleven, zooals een nieuw "Wetlook voor militair straf recht en een wet op de krygstucht; de wyziging der bepalingen omtrent de ontzetting uit do ouderlyke macht, wyziring van art. 407 B. W., spoedige berechting van. strafzaken door den k intonrechterb:p-rking van de vervangende hechtenis, aanvulling van de be palingen omtrent revisie van strafvonnissen Men vroeg waaraan de vertraging lag? Ver scheidene le-Jen zagen in het vele dat nog onafgedaan is gelaten, een reden te meer om niet aan te dringen op nog meer wetten; anderen- vonden het gewenscht de gebruiko- yke wenscben ook nu te uiten. Van vele zyden word met aandrang de noodzakelykheid betoogd van een wet, rege lende de burgerrechtelijke verhouding van de Koningin en haar toekomstigen gemaal, hetzy door een herziening van het B. W., hetzy door een speciale wet waaromtrent ver schil van gevoelen heerschte. Een derde groep achtte de bestaande bepalingen niet zoo onbruikbaar en meende, dat deze zaak kan blijven rusten tot de wet, vereischt in art. 18, lste lid der Grondwet, iets wat door anderen sterk werd bestreden. Men vroeg verder of een regeling omtrent de ontzetting uit de ouderlyka macht binnen enkele weken of maanden mag worden verwacht. Vele leden bestreden het bestaande verbod van het onderzoek Daar het vadorschap, anderen verdedigden het; een derde groep wilde dat de vader, dio niet o Tkent, dat een natuurlyk kind het zyne is, gedwongen kunne worden in het onderhoud daarvan by te aragen. Een stellige verklaring werd van da Re geering gevraagd dat nog in oit jaar eene uitnoodiging zou inkomen tot verruiming van de wyze van belegging van geldon van min derjarigen en onder curateele gestelden. Verscheidene leden drongen in het nationaal belang aan op maatregelen ter voorkoming dat voorwerpen van historische of kunst waarde naar bet buitenland worden vervoerd. Openbaarheid werJ verzocht van het advies van den Raad *an State omtrent het voorstel- Haitogh. De wenschelykheid van wederinvoering der doodstraf werd op de bekende gronden bepleit en bestreden. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 4° C. 39.2J Fahrenheit hedenmorgen 8 uren 1T C. 33.8 F.; 's miidaga om 12 uren 7 C. 44.6 F.; 's namiüagi 4 uren 6 5° C - 43.7° F. voor het plaatsen van Slelnc Ad verten tlitn moeten by de advertentie worden gevoegd. Wanneer dit niet geschiedt, wordt d advertentie Diet geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3