N°. 11252. Donderdag 29 October» AM896 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven Kaart van Nederland. De afgifte zal plaats hebben op Maan dag a. s., 2 November. ^euillöton. BEDREIGD GELUK. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers i -» v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. letters naar plaatsruimte. Voo: wordt 0.05 berekend. Grootere het incasseoren buiten de stad Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 October. Uit goede bron verneemt men, dat de heer J. A. Van Dijk, directeur der Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en hoofd der Leerschool, veroonden aan die Kweekschool, op Zondag 1 November a. s. vyftig jaar bjj het openbaar onderwijs zal werkzaam zijn geweest. Voor het examen vrije- en orde oefe ningen zijn te Haarlem geslaagd de heeren P. Segaar, A. M. Van Sermondt en A. P. F. Laterveer, allen van Leiden, en te Dordrecht mej. A. M. Hoek, van Leiden. De Nederlandscho mail, met berichten uit Batavia tot 29 Sept., wordt hedenavond alhier verwacht. Het kerhalingsonderwjjs aan de openbare school te Bodegraven zal een aanvang nemen op 2 Nov. a. s. Belanghebbenden kunnen zich tot 31 October aanmelden bij het hoofd dor school. In een vergadering der commissie voor het Nicolaï-huldeblijk te 's-Gravenhago is besloten van de ingekomen bijdragen een fonds te vormen, waarvan de rente, op nader te bepalen wijze, zal worden gebruikt om als Nicolal- prijs te worden toegekend aan leerlingen der Koninklijke Muziekschool, die daarvoor het meest in aanmerking komen. H. M. de Koningin-Regentes heeft gister middag tot het overhandigen zijner geloofs brieven ten gehoore ontvangen den nieuwen Britschen gezant bij ons Hof, sir Henry Howard. Door de arrondissementsrechtbank te Arnhem is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lfist van aanbeveling: mr. A. H. C. Roessingb, kantonrechter te Terborg mr. S. Sleeswjjk, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, en mr. C. J. A. Spiering, substituut-griffier bfi eerstgemelde rechtbank. De gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van den Protestantenbond werd ge opend door den voorzitter, prof. Oort, die dankbaar melding maakte van de toeneming van opgewektheid, maar ook wees op nieuwe behoeften, waarin voorzien, en op nieuwe toe standen, waarom gedacht moet worden. Vrij wel in gelijken geest sprak de secretaris, die meedeelde, dat, na het uitbrengen van het gedrukt verslag over 1895/96, het getal leden nog was toegenomen, zoodat het thans ruim 18,200 bedroeg, maar die ook klaagde over werkeloosheid van sommige afdeelingen. Verder werden de gewone administratieve Werkzaamheden behandeld zonder dat daarbij iets bijzonders plaats had. De kas bleek te sluiten met een vrij belangrijk voordeelig saldo. „Nieuw Leven" telt tfikans 9000 abon nés. De commissie voor colportage ontving steeds meer aanvragen om boeken. Het gym nasiumfonds bleek niet genoeg gewaardeerd en daarom niet voldoende gesteund te worden. Bfi het bespreken van het advies van de commissie voor maatschappelijke belangen in zake „Armenzorg" werd er met nadruk op gewezen, hoe de Bond ón voor de kerkelijke quaestiën èn voor de toepassing der Christe lijke beginselen in de maatschappij ha l te zorgen, zonder aan het eene boven het andere de voorkeur te geven. Er waren aanwezig 108 afgevaardigden en ruim 30 leden. Joban Schmier, van de opera Van der Linden, heeft eene inschrijving geopend voor een eigen orgel voor die opera. De „Tijd" verneemt, dat de hoogw. apos tolische vicaris van Suriname, Mgr. Wulfingh, C. SS. R., om gezondheidsredenen op reis naar het vaderland, in gezelschap van den eerw. patc-r OlJenhoven, behouden te Havre is aangekomen en dezer dagen te Amsterdam verwacht wordt. Met aanvulling der bepalingen betreffende het groot-ambtenaarsexamen voor den Indi- schen dienst, beboorende bij het koninklijk besluit van 20 Juli 1893, is bij koninklijk besluit van 19 dezer, opgenomen in de Staats courant van 28 dezer, op de voordracht van den minister van koloniën het volgende bepaald „Voor elke maal, dat een candidaat zich voor een der beide gedeelten van bel groot ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst aanmeldt, moet hfi een examengeld van 25 in 's lands kas storten. „Het bewijs der storting moet bfi hot request om tot het examen te wordon toegelaten worden overgelegd. „Dit examengeld wordt het eigendom van den lande, tenzfi de candidaat op grond der daarvoor geldende bepalingen niet tot aflegging van het examen wordt toegelaten, in welk geval de som wordt teruggegeven". De heer Reitz, gewezen president van den Oranje-Vrfistaat, die eenigen tfid te 's-Gra- venhage vertoefd heeft, neemt heden de terug reis naar Zuid Afrika aan. Naar het „Hbl." verneemt, is in een Maandagavond gehouden vergadering besloten, dat de Vereeniging van Kantoorbedienden „Mercurius", te Rotterdam, geen deel zal nemen aan het eerstdaags te Utrecht te hou den congres van kantoorbedienden. Thans is de oproeping verschenen voor de gewone algemeene vergadering der „Libe rale Unie" op 14 Nov. a. s. te Amsterdam. Er zal o. a. ook een nieuw bestuurslid moeten gekozen worden, In de plaats van mr. E. W. Ebünge, die in den loop Yan dit jaar zfin ontslag nam. Naar men aan het „Haagsche Dagbl." verzekert, heeft de heer G. Lavino, consul- generaal van Nederland to Singapore, wegens den ongunstigen staat van zfin gezondheid, 't voornemen 's lands dienst te verlaten. De Raad der gemeente Ede heeft be sloten voor een bedrag van 22,000 deel to nemen in het aandeelen kapitaal voor eene stoomtram-verbinding cusscben de haven van Nfikerk, Voorthuizen, Barneveld. Luntoren, Ede en station Ede De vee-uitvoer langs bet grensstation Rozendaal was in de afgeloopen week van veel beteekenis niet minder dan 107 waggons werden naar het buitenland verzonden De lading bestond uit 75 stieren, 123 ossen, 357 koeien, 416 vaarzen. 126 kalveren. 152 schapen en 215 varkens Vfif waggons waren bestem i voor Spanje, de overige voor België en Frankrfik. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft op hot behalen der akte tekenen L. O. een premie gesteld fn den vorm van een verhooging der jaarwedde tot een bedrag van f 50. Die prikkel beeft sterk gewerkt; althaus in dit jaar waren onder co 378 candidaten niet minder dan 76, ia Rotterdam woonachtig, van Welke de grootste helft voor het eerste gedeelte is geslaagd. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is aan S C. Loeff, leeraar in de oude talen aan het gymnasium, op zfin verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor i de diensten, gedurende vele jaren door hem aan het gymnasium bewezen Hr. Ms fregat „De Ruyter", onder bevel j van oen kapitein ter zee H. Feith, is in j den namiddag van 26 dezer te Sint Vincent aangekomen. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Oct. van Southamp ton; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Oct. van Camaran. Uit de „Staatscourant". j Kon besluiten Pensioen voileend aan mr. j II. D Guyot. ten bedrage v ;n 1934 's jaars. Met ingang van 16 Nov a s. benoemd tot com- nuod der posterijen van do -1de kl F. F. NV. IJago- dorn. (hans surnumerair der posterijen, en met ingang van dien datum bevorderd tot commies der posterijen van de '/de kl. J. Waale Jr., thans commies der posterijen van de 3de kl., en tot commies der posterijen vaD de 3de kl. M. P. J. Snijders, thans commies der posterijen van de 4de klasse. De minister van marine beeft den luitenant ter zeo der 1ste klasse E. E. Dullomond, gedetacheerd te Utrecht, met 1 November a e. op non-activiteit gesteld. Gemeenteraad van Leiderdorp. Zitting van gisteravond. Deze vergadering, die de belangstelling van veel publiek had gewekt, werd te ruim half zeven door den burgemeester met gebed ge opend, iu tegenwoordigheid van de heeren Yan Dommelen, Van Leeuwen, Boot, Koning, Sillevis en Koot. Dadelfik na de opening herdacht de Voor zitter in waardeerende woorden het overlfiden van den heer C. Bos, wien hfi roemde als een man van rfike ervaring en uitgebreide kennis wat het bestuur der gemeente aan belangt. Na voorlezing en onveranderde vaststelling der notulen kwamen de volgende ingekomen stukken ter tafel: I. Kennisgeving door mej. wed. C. Bos van het overlfiden van haar echtgenoot, welke kennisgeving de Raad besloot met een briof van rouwbeklag te beantwoorden. II en III. Missives van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de gemeente rekening over 1895, en bet Raadsbesluit betreffende wfiziging der begrooting, dienst 1896. IV en V. Missives van id., ter begeleiding van koninklijke besluiten, waarbfi rfiksbfidra- gen worden toegekend in de kosten voor ver pleging van de krankzinnigen M. Borst en O Van IJzendoorn «n waarbfi wordt meege deeld, dat een prov subsidie van ƒ50 zal worden verleend. VI Een adres van het hoofdbestuur der Ned. Ve-r^en. tot Afschaffing van sterken drank. Aan dit -verzoek za! op aandringen vqd de heeren Sillevis tn Boot worden voldaan door in nestekken voor gemeentewerken verbods bepalingen op te nemen betreflfer.de het ver- koopen van sterken drank op het werk en het ander9 dan in gopast geld uitbetalen van loon. VU Missive van Ged. Staten betreffende de .splitsing van de gemeente in 2 onderkies districten voor nei hoofdkiesdistrict Katwfik en waarbfi -ie gemeente wordt aangewezen als onderkiesdistrict ir. gemeld kiesdistrict tot verkiezing var, leden der Tweede Kamer VIII. Missive *ac het Dagel Bestuur van Leiden, dar geen aanplakborden kunnen ge mist worden, docb geen bezwaar bestaat tegen plaatsing van een aanplakbord aan het Zfilhek, mits dit geschiede overeenkomstig aanwijzing var. den gemeente-architect en een jaarlfiksche recognitie van f Da Voorzitter doelt mede, dat voor dit bord wel een plaats zal worden gevondeD, zonder dat aan Leiden recognitie wordt betaald. IX. Missive van den Commissaris der Konmgin, bevattende de benoeming van de heeren P. Rfinsburger en Yan der Wal tot zetters van 's Rfiks directe belastingen. X. Proces-verbaal van kasopneming bfi den gemeente-ontvanger over het 3de kwartaal 1896, waaruit blfikt, dat de ontvangsten K 061.50s, do uitgaven 9545.81 bedroegen. XI. Missive van Gedep. Staten, waarbfi wordt toegezonden de oproepingsbrief van den heer P. V. Sibinga, student, die zich bezwaard acht met zfin aanslag in den hoofdelfiken omslag, dienst 1896, en voorts of de Raad een gemachtigde wil zenden, om den aanslag toe te lichten bfi voornoemd college. Daar het verschil slechts over 2.33s loopt, besluit do Raad Ged. Staten schriftelijk in te lichten. XII. Verzoek van dr. Van RbfiD om gecon tinueerd te worden als gemeente-geneesheer. Dit verzoek wordt voor kennisgeving aan genomen. In een volgende vergadering zal omtrent deze zaak nadere beslissing worden genomen. Nadat de heeren Van Leeuwen en Boot waren benoemd tot leden van het stembureau voor de eerstvolgende verkiezing, en het kohier van het schoolgeld, 3de kwartaal, was vast gesteld, kwam de begrooting in behandeling. Aldra vroeg de heer Sillevis het woord, om den Raad in overwegiag te geven, der> post, uitgetrokken voor presentie-gelden dei Raadsleden, te schrappen. Hfi acht het beneden hun waardigheid, dat zfi voor de weinigr keeren, dat zfi samenkomen, om in het belang der gemeente werkzaam te zfin, nog geldelfiks vergoeding ontvangen. Aangenaam zou hef hem zfin, indien ook de jaarwedden der wet houders vervielen Tegen dit laatste voert de Voorzitter hei bezwaar aan, dat die jaarwedden bfi besluit van Gedeputeerde Staten zfin goedgekeurd en vastgesteld, waarom de hter Sillevis ver klaart van deze zaak af te stappen. Zfin voorstel, om eerstgenoemden post te doen vervallen, blfift hfi echter handhaven. Waar er bezuinigd moet worden, begint spr. liefst bfi zichzelf. De verlaging der salarissen van den ge meente opzichter van ƒ250 op ƒ130 en van den gemeente-bode van 125 op 40 vindt de heer Sillevis nogal sterk, al merkte ook de heer Van Dommelen op, dat de bevolking met Vj >s verminderd en vroeger voor d6n gemeente-opzichter in de stadswfik nogal wat te doen viel. Beide posten worden aangehouden en zulle in een gesloten zitting worden besproken. Bfi den post, uitgetrokken voor bezoldiginb van d6n brugophaler, vraagt de heer Sillevis, boe men er toe komt dezen post van 100 tot f 40 te verlagen Hij kan moeiifik gelooveD, dat men dit ook ai 1c verband brengt met de annexatie De heer Van Dommelen antwoordt hierop, dat de brugophaler geen drukken dienst heeft en zelden 's nachts dienst verricht. Voor den heer Sillevis Is dit goen motief, om het salaris te verlagenz. i. moet men niet vergeten het verband, waarin de brug ophaler verkeert, onverschillig of bfi veel of weinig keeren de brug moet ophalen. Spr. stelt voor, den post op 50 te brengen. Over dit \oorstel staken de stemmen, zoodat; het, als zfinde de vergadering voltallig, wordt geacht te zfin verworpen. Tegen waren de heeren Van Leeuwen, Van Dommelen en Boot. Evenoens wordt verworpen het voorste1 van den heer Sillevis, om de presentie gelden af te schaffen. Tegen dit voorstel waren dg heeren Van Dommelen, Boot en Koning. Bfi den postjaarwedde van den gemeente veearts, welke op hetzelfde bedrag is uitge trokken als het vorig jaar 100), vraagt de heer Sillevis, of er geen argumenten zfin aap te voeren om ook dezen post te verminderen* waarop wordt geantwoord, dat de gemeente er op deze wfize het voordeeligst aan toe is De post, uitgetrokken voor de bezoldiginf der veldwachters, op ƒ900, evenals ten vorigei jare, doet den heer Sillevis zfin verwondering uitspreken, dat men in een kleine gemeentp als Leiderdorp twee veldwachters wil be houden, in aanmerking ook nemende, dat er bezoldigde rfiksveldwacht en 3 a 4 onbezol digde rijksveldwachters zfin. De Voorzitter zegt, dat een vermindering van het aantal gemeente-veldwachters behoort tot de bevoegdheid van den Commissaris der i) Het was een lieflfike zomeravond. Op een met gras begroeiden heuvel van een tuin in Devon zat een jong meisje en keek peinzend en met eenigszins vochtige oogen naar het landschap voor zich. Het uitzicht was fraai genoeg. Tegenover zich had zfi groene weilanden, die in lichte glooiing afdaalden naar het gele zand, waarop de brekende golven haar zachte, welluidende muziek deden hooren. Aan beide zfiden waren vruchtbare velden en een rfike plantengroei, en het huis, waartoe de tuin behoorde, werd aan den achterkant beschut door zware, oude boomen met dichten bladerdos. De schaduw van een prachtigen kastanje viel over haar heen, en rondom haar groeiden bloemen van allerlei kleur. Maar die mooie omgeving had de macht niet haar schoonheid te verbleeken. Integendeel, zooals Cynthia Needham daar zat, met haar bevallig figuurtje en haar blond kopje, met de groote lichtbruine oogen, vormde zfi een zeer geschikt „middenstuk" voor de schoonheden der natuur, die haar omringden. Zfi was zeer eenvoudig, zelfs armoedig ge kleed; maar deze omstandigheid deed haar buitengewone bevalligheid des te moer uit komen. Haar katoenen japonnetje vormde zulk een tegenstelling met het kastanjebruin haar, dat er los overheen golfde; haar lompe schoenen bepaalden slechts te meer de aan dacht tot den fijnen vorm harer kleine voeten. En wie eenmaal een blik op Cynthia's gelaat geslagen had, met de edele trekken en de rooskleurige tint, had geen oog meer voor Cynthia's kleederen. Zoo dacht er blfikbaar ook een jonge man over, die tegen den stam van den kastanje boom geleund stond en haar onafgebroken bewonderend aanstaarde, terwfil zfi naar de zee keek en het tennis-rakot op haar schoot liet rusten. „Welk een heerifiken zomer hebben wfi gehad 1" zeide Cynthia na een poosje, met een lichten zucbt; „geen enkele kleine tegen valler zelfs heeft ons geluk verstoord, wel?" „Neen, geen enkele," bevestigde Granville Mostyn, met vuur. „Het was inderdaad buiten gewoon. Geen pic-nic door regen bedorven, geen partfi om het weer uitgesteld, goen ruzie of onaangenaamheden. Het was de prettigste tfid. van mfin geheele leven. Denk eens wat het voor mfi is, nu te moeten heengaan!" „Vertrekt ge al spoedig?" vroeg het meisje. „Overmorgen; het kan niet anders, hoe graag ik zou willen. Mfin moeder is ziek, en mfin vader zegt, dat ik al veel te lang weg ben geweest. Ik kwam op het kasteel met het plan op een veertiendaagsch bezoek, en ik ben er ten slotte meer dan twee maanden gebleven. Gfi weet wel waarom het mfi onmogelfik viel deze plaats te verlaten." Het meisje bloosde even en hernam: „Gfi komt toch zeker wel weer terug 1" „Dat hangt van u af, Cynthia." „Van mfi!" „Ja zeker. Ge hebt natuurlfik gemerkt wat ik voor u voel, en ik durf zeggen, eenigszins aangemoedigd hebt ge mfi ook. En wat be- teekent ons geluk, als wfi samen zfin, onze droefheid bfi iedere scheiding, wat beteekent dat anders dan liefde „O, houd op, Granville Mr. Mostyn gfi moogt niet zoo tegen mfi spreken." „Dat mag ik juist wel het is mfin plicht zoo te spreken," vervolgde de jonge man, terwfil hfi zich op het gras aan Cynthia's voeten liet neervallen en haar hand greep. „Je weet het, Cynthia, dat ik je liefheb. In al mfin blikken heb je het iederen dag, ieder uur kunnen lezen. Wat geef je mfi daarvoor terug?" „Ik kan je niets geven. Het is onedel moedig van je, mfi zoo iets te vragen. Ben ik dan niet met een ander verloofd?" „Met iemand, om wien je niets geeft. Dat huwelfik mag niet plaats hebben. Verzeker mfi, dat je mfi lief hebt, en die zaak komt gemakkelfik genoeg in orde." „Onmogelfik het kan niet. Kapitein O'Neil zou mfi nimmer mfin vrfiheid teruggeven." „Dan zou bfi geen fatsoenlijk man zfin, en dan is het je plicht jezelve vrfi te maken. Je hebt bem in geen jaar gezien, en je zult hem waarsebfinifik nimmer terugzien. Zeg, dat je mfin vrouw wilt worden, en dan zal mr. Needham wel zorgen, dat die kapitein O'Neil je nimmer weer lastig valt." Cynthia keek verschrikt op. „Speek er om 's hemels wil niet met papa over. Hfi zou zoo vreeselfik boos op mfi zfin! Hfi houdt zooveel van Lucius O'Neil, en stelt hem zoo bijzonder hoog.'' „En blfikbaar geef jfi niets om mfi," zeide Mostyn, en keerde zich beleedigd af. „O ja, Granville, werkelfik wel. Veel meer dan ik eigenlijk moest. Ik ben een ongelukkig meisje," zeide Cynthia, weenende. Tot antwoord kwam hfi dichter bfi haar en kuste haar wang. Zfi klourde hevig en schoof een eind van hem af. Boos was zfi niet, maar wel diep ontroerd. Wat was Lucius O'Neil, die met zfin regiment ver weg in Soedan zat, op bet oogenblik voor haar, ver geleken met den mooien, innemenden Gran ville Mostyn, die haar den geheelen zomer het bof had gemaakt? Haar blos en haar stilzwijgen maakten den jongen man stouter. „Wees dapper, lieveling," fluisterde bfi. „Verbreek deze hatelijke verloving en laten wfi geheel voor elkander leven." „Als ik maar kon," zuchtte Cynthia. „Niets gemakkelijker dan dat. Niemand kan je dwingen een man te huwen tegen je wil. Schrfif hem en zeg, dat je geduld op ia, dat je niet langer op bem wilt wachten. Als hfi eenig eergevoel heeft, zal hfi je na dien brief wel met rust laten." „O Granville, de verleiding is zoo groot," begon zfi, maar op datzelfde oogenblik werd zfi geroepen door haar vader. Beiden sprongen op en Cynthia veegde haastig haar oogen af, terwfil zfi den ouden man tegemoet gingen. „Hola," riep hfi niet bijzonder vrien delijk uit, toen hfi Mostyn in het oog kreeg. „Zoo, zfit gfi hier? Nu, Cynthia," vervolgde hfi tot zfin dochter, „zeg je vriend vaarwel en ga naar je moeder, die ai een uur lang op je gewacht heeft." Granville had geon andere keus dan beiden te groeten en don terugtocht naar het kasteel te aanvaarden. „Wat doet dat jonge mensch bier altfid nog te slenteren?" vroeg mr. Needham, ter wfil hfi zich met zfin dochter naar huis begaf. „Het schfint mfi een luie, onbeduidende jongen. Hfi mag wel oppassen, dat Lucius hem niet te pakken krfigt als die ziot, dat dat heertje altfid zoo achter je aan loopt, blfift er geen been in zfin lichaam boel, dat kan ik je verzekeren." „O papahoe kunt u zulke dingen zoggen?" antwoordde Cynthia verontwaardigdrMr. Mostyn vertrekt overmorgon al." „Des te beter," verklaarde de oude man kortaf. De Needhans waren niet rfik en Cynthia was hun eenig kind; dientengevolge was zfi weinig alleen. Zfi waren zeer trotsch op haar verloving met kapitein O'Neil, en (misschien met het oog op de hofmakerfi van Granville Mostyn) behandelden zfi dit onderwerp de twee volgende dagen met zoo buitengewone voorliefde, dat Cynthia or bfina wee van werd, Lucius' naam voortdurend te moeten hooren Het arme kind had een moeilfiken strfid met zichzelve vóór Granvilles vertrek. Zfi hadden nog één samenkomst, bfi welke gelegenheid hfi haar opnieuw zfin liefde verklaarde en haar verzokerde, dat hfi onmiddellijk terug zou komen, zoodra zfi hem schreef, dat zfi vrfi was; dan zou hfi de vervulling eiscben der belofte, die zfi nu nog niet wilde geven, maar die bfi lezen kon In haar mooie, door tranen verduisterde oogen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1