N°. 11251. Woensdag 38 October. AM896 <geze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. i) LEIDSCH BAG-BLAB. PEUS DEZER COTJRA2TT: Voor Leiden per 3 maanden. i it. v f 1.10. Franco per post. i i »'i 1.40. Afzonderlijke Nommers i v 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootorc letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offlciëele Kennisgevingen. Inkomstenbelasting 1896. Burgemeester on "Wolhonclere van Leiden brengen in berinnering, dat met 81 Oot. a. s. de vierde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den leten Nov. a. a. minstens vier zesdo gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van bet verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouder* voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 24 Oot. 1896. A. L. DE 8TUBLER, Weth., l.-Beor. Leiden, 27 October. De „Vereeniging tot bevordering der Bouw kunst te Leiden" zal s. Donderdagavond in het Nutsgebouw haar vijfde vergadering houden, waar o. a. als spreker zal optreden de heer W. Kromhout Cz.f architect te Amsterdam, ter behandeling van 't onderwerp „Romaansch, Romeinsch, Modern", toege licht mot plaatwerken. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen is te Haarlem geslaagd de heer J. Francken, uit Leiden, en te Dordrecht mej. H. v. d. Laan, ook uit Leiden. B\j de gisteren gehouden verkooping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 beet., waren de hoogste prijzen 43, 22, ƒ4.70 en ƒ2.35; de laagste ƒ43, 22, 4 60- en 2.30. Den llden Nov. a. 8. is het 25 jaren geleden, dat mr. C Fock benoemd werd tot zijn tegenwoordig ambt van Commissaris der Koningin ia de provincie Zuid-Holland. Het „Dagblad" verneemt, dat door alle burgemeesters van dit gewest en door de Staten van Zuid-Holland den jubilaris een blijvend aandenken aan dezen gewichtigen dag zal worden aangeboden. Met 31 Oct. a. 8. worden de volgende officieren eervol ontheven van hunne deta chering aan de hoogere krijgsschool: de lsto luits. P. W. Weber, bestemming 4de reg. inf. Leiden, J. P. A. Van Weeren, reg. gren. en jagers, Den Haag, J. M. Mazel, 6de reg. inf. Breda, E. P. Van Andel, 3de reg. veld-art. 's-Hertogenbosch, H. G. De Bruine, lste reg. vest.-art. Zwolle, Y. A. J. Bloem en W. F. Miolée, 4de reg. vest -art. Den Helder. Bovendien de navolgende lste luits. van het Ind. leger, die in verband met hunne onthelfing weldra naar Indié zullen terug- keeren, van de inf. C. H. Van Rietschoten, J. J. Stolk, P. J. Spruyt en H. L. Beuse; van de cav. A M. C. J. Van Exter en van de art. H. R. Mac Gillavry. Op het zestal, opgemaakt uit de 104 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der Chr. school te Kinderdijk, komt o. a. voor de heer Snoek, hoofd der Cbr. school te Nieuwerbrug, onder de gemeente Bodegraven. De vice-president van den Raad van State jhr. mr. Van Panhuys zal tot aan zijn vertrek naar Groningen eenige weken intrek nemen in het „Hotel de Bellevue", te 's Gravenhage. De nieuwbenoemde secretaris van de Engelsche legatie de bon. A. P. Peel is in de residentie in het „Hotel den Ouden Doelen" aangekomen. Do algemeene leden-vergadering der Nederlandsche Export-Vereeniging, wier werk zaamheden zich steeds uitbreiden, heeft besloten aan deze instelling een vast karakter te geven. Mr. H. J. A. Mulder, voorloopig belast met de directie, is met 1 Januari a. s. benoemd tot definitief directeur en aan hem zal een vaste secretaris van het bureau worden toe gevoegd. Onder voorzitterschap van mr. Tak van Poortvliet heeft de Commissie, belast met het afnemen der examens voor de betrekking van leerling-consul, gisteren in het gebouw van de Eerste Kamer het onderzoek aange vangen. Er hebben zich 15 deelnemers aan gemeld, zoodat het examen de geheele week dagelijks zal worden voortgezet. Gisternamiddag was er ten Hove diner ter eere van den generaal Von Hahnke, adjudant-generaal van den Duitschen keizer, waarbij tevens waren uitgenoodigd baron Von den Brincken, de Duitsche gezant te 's Graven hage, en jhr. Van Tets van Goudriaan, Hr. Ms. gezant te Berlijn, die thans in Den Haag met verlof is. De Duitsche luitenant-generaal Von Hahnke is heden uit Amsterdam, werwaarts hij zich nog gisteravond begeven had, naar Berlijn teruggekeerd. H. M. de Koningin-Regentes heeft be noemd tot grootmeesteresse van H. M. de Koningin, baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht, die eervol ontheven wordt van hare taak by H. M. de Koningin-Regentes; tot hofdame van H. M. de Koningin, gravin Van Limburg Stirum; tot hofdame van H. M. de Koningin Regentes jonkvrouw Van de Poll, onder ontheffing uit hare betrekking van sur- intendante dor opvoeding van de Koningin. Voorts is miss Saxton "Winter op de meest eervolle wijzo ontheven uit hare betrekking van Engelscho gouvernante van H. M. Beide Koninginnen hebben Zondag ge zamenlijk in oen open rijtuig van halftwee tot omstreeks drie uren een toer in de om streken van Den Haag gemaakt. De vreemde gezanten on andere leden van het corps diplomatique, de burgerlijke en militaire autoriteiten, de president en ver schillende leden van de Tweede Kamer, in Den Haag woonachtig, hebben door inschrij ving in een ten paleize aanwezig boek van hunne belangstelling doon blijken ter gelegen heid der aanneming on bevestiging van Koningin Wilhslmina. Te Amsterdam is in den ouderdom van ruim 74 jaar overleden de heer W. A. J. Elzevier Dom, notaris aldaar. De overledene, nestor zijner Amsterdamsche ambtgenooten en voorzitter van de Broeder schap der Notarissen in Nederland, was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag a. s., des voormiddags te 12 uren, te Diemerbrug. Do toestand van den minister van staat, den heer Cremers, wiens tijdelijke verblijf plaats niet meer te Davos, doch te Zürich is gevestigd, is sedert de jongste berichten niet verergerd. Den 2den November e. k. zullen in het concertgebouw van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap te 's-Gravenhago de schriftelijke ex mens aanvangen voor boekhouden (middel baar onderwijs) en wiskunde (lager onderwijs). Voor beid3 vakken hebben zich 270 candidaten aangemeld. De minister van financiën maakt, op verzoek van den inzender, bekend, dat h\j „brief no. 2" heeft ontvangen, inhoudende 2100 ten bate van 's Rijks schatkist. Sts. Gt Naar men aan het „Haagsche Dagbl." ver zekert, kan de bijeenroeping der Tweede Kamer van de Staten-Generaal vroeger dan 10 November worden tegemoet gezien. Men spreekt zelfs van 4 of 5 November. Met ze kerheid is nog niets vastgesteld, daar de voorzitter der Kamer ditmaal het gevoelen wenscht 'te hooren van de centrale afdeeling uit de Kamer,, welke door ongesteldheid van een der ledeD nog niet byeen kon komen. Door den minister van financiën zyn de noodige voorschriften vastgesteld omtrent de, volgens de kieswet, door de ontvangers der directe belastingen aan de burgemeesters en aan Ged. Staten in te zenden opgaven. Onder anderen is bepaald, dat de inspec teurs zich moeten overtuigen, dat de werk zaamheden door de ontvangers tydig aange vangen en mot bekwamen spoed voortgezet worden en dat daaraan in alle opzichten de noodige zorg wordt besteed. Biykt dit niet te geschieden en helpen de aansporingen van den inspecteur niet, dan moet daarvan onverwijld rechtstreeks aan den minister worden kennis gegeven, casu quo met de noodige voorstellen ter voorkoming, dat de opgaven niet op t\jd gereed zouden zijn. Bfi de inzending der opgaven moeten deze, ook voor zooveel de wanbetalingen en de ontheffingen betreft, tot den dag zyn by- gewerkt. Ten overvloede wordt door den minister er op gewézen, dat, volgens art. 114 der kieswet, de duplicaat-aanslagbiljetten, voor hare toepassing gevorderd, kosteloos worden verstrekt. De vergadering der „Katholieke Kamer club," te Utrecht gehouden, moet zich door volkomen eensgezindheid gokenmerkt hebben. Tegenwoordig waren de heereu Kolkman. Borret, dr. Schaepman, Dobbelmann, De Ras, Bahlmann, mgr. Everts, TruyeD, Van der Kun, Lambrechte, De Ram, Michiels van Verduynen, Van Basten Batenburg, Loeff, Van Vlymen, Travaghno, Mutaaers, Vermeulen, Van den Berch van Heemstede en Van Berckel. Dr. Nolens was aanwezig, alzoo in 't geheel 21 leden. Het ontworpen program werd in hoofdzaak onveranderd goedgekeurd, doch om gewichtige redenen werd voorloopig tot stipte geheimhouding besloten. {L. E.) Do gemeenteraad van Deventer heeft gisteren weer het subsidie van 1500 aan de muziekschool aldaar toegestaan. De gemeenteraad van Assen heeft den prys van het lichtgas van 9 op 7 centen gebracht. Een voorstel om den prys van het kookgas op 5 centen te brengen is aan gehouden. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter Z9e L. A. H. Lamie, is in den namiddag van 25 dezer te Santa-Cruz te Teneriffe aangekomen. In eene vergadering van het Bureau van Consultatie, gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden onder voorzitterschap van mr. J. M. Van Stipriaan Luïscius, bracht mr. Jelling- haus de vraag ter. sprake, of het niet op den weg kan liggen van het Strafbureau, om steeds aan alle jeugdige beklaagden een verdediger toe te voegen en niet af te wachten totdat men zich daartoe aanmeldt. Dit zou dan het begin zyn van een meer uitgebreide taak, waarover men zich later beter nog zou kunnen verstaan, nl. de oprichting van een veroeniging op lut voetspoor, zooals thans in Amsterdam opgericht („Pro Juventute") en geiyk ook in Beigiö reeds bestaat, om zich de geheele criminaliteit der jeugd aan te trekken. Na eenig debat hierover meende de voor zitter, ondanks alle sympathie, die hy voor de zaak had, dat dit onderwerp meer in een vergadering der Orde thuisbeboorde, waarom hy dan ook spr. den raad gaf dit punt eventueel aldaar ter sprake te brengen. De heer W. J. Van Duysberg, leerling- tolk by het Nederlandsche gezantschap in China, te Peking, is benoemd tot ridder 4de kl. der orde van don Le-uw en de Zon van Perzié. Door de Algemeen- Arheiders-Vereeniging to Zutfen is aan den Raad het verzoek ge richt, niet tot do voorgesteld® heffing van opcenten op de personeele belasting over te gaan. Zutfen is een van die weinige gemeenten in Nederland, waar tot heden geen opcenten op de personeel© belasting werden geheven. Nu echter de gewone ontvangsten vermin deren, hebben B. en "Ws. gemeend den Raad te moeten voorstellen, om, behalve de ver- hoogin.; der inkomstenbelasting, ook opcenten te keffen op do personeele belasting. Naar wy vernemen, zyn by hot Dep. van Oorlog plannen in overweging om voor de infanterie een schietkamp in te richten als voor de artillerie te Oldebroek. Het is te hopen, 6chrljft onze correspondent, dat deze over wegingen niet te lang mogen duren, daar het aantal geschikte uitgestrekte terreinen in de laatste jaren door cultiveering snel inkrimpt. Verplaatsing van de Normaal-schietscbool te 's-Gravenhage zal vermoedeiyk met de inrichting van het nieuwe schietkamp ge paard gaan. {.Tel.) De "West-Indische bladen .melden, dat een concessie-aanvraag is ingekomen voor den aanleg van een spoorweg van Paramaribo naar het Lawagebied en de exploitatie van meer dan 500,000 hectaren in het terrein tusscben de Suriname en de Marowyne. De aanvraag is gedaan doer de heeren De Gelder, oud-lid van den Raad van Indië, do oud-ministers JaDsen en Lely en mr. Struben. In de eerste plaats wordt door deze heeren gevraagd vergunning tot ondenoek van het terrein tusschen de beide genoemde rivieren, geologisch en landbouwkundig. Zy rekenen voor dat onderzoek een som van 250,000 en een tydvak van twee jaren le behoeven. Hun bedoeling is, dat het zal worden geleid door technische ambtenaren uit Oost Indië, Aan de Koloniale Staten is reeds een ont werp-verordening ingediend, waarby de Gou verneur tot het verleenen van bedoelde ver gunning wordt gemachtigd. Het stoomschip „Edam" arriveerde 26 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Oct. van Suezde „Prins Frederik Hendrik" vertrok 26 Oct van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem II" arri veerde 25 Oct. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Alexander", van Batavia niarAm sterdam, arriveerde 27 Oct. te Genua; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Oct. te Genua; de „Reichstag" arriveerde 26 Oct. van Hamburg en Am sterdam te Tanga; do „Prinses Sophie" arri veerde 26 Oct. van Amsterdam te Batavia; de „Cyclops", van Amsterdam naar Java vertrok 24 Oct. van Liverpool. De Leidsche Gemeentebegrooting voor 1897. Omtrent do uitgaven wordt nog uit hef Algemeen Verslag het volgende aangeteekend Volgn. 90. Onderhoud van bruggen en over zetveren (ƒ10,860). De vraag wordt gedaan of dezelfde brug steeds door hetzelfde personeel wordt bediend men acht afwisseling gewenscht. Antw. van B. en Ws.Met betrekking tot de bediening der bruggen zyn geen vaste regelen te stellen. Kan in sommige gevallen afwisseling gewenscht zyn en heeft zy dan ook wel plaats, daarentegen zyn er ook brug gen, ten aanzien waarvan het volstrekt ge wenscht is, dat zy steeds door hetzelfde per soneel bediend worden. Hoe eenvoudig de bediening eener brug ook moge schynen, toch hebben ook sommige bruggen hare eigenaar digheden, en alleen z(j, die daarmede volko men vertrouwd zyn, kunnen zulk een brug vlug en behooriyk bedienen. Verder wordt op de onvoldoende sluiting van de Blauwpoortsbrug gewezen, waardoor de tramwagens vaak ontsporen, wanneer, zooals dikwerf het geval ie, slechts één brug wachter aanwezig is. Hierop antwoorden B. en Ws., dat het ont sporen der tramwagens, hetgeeo trouwens in den laatsten tyd reeds voel minder veelvul dig voorkomt, niet het gevolg is van de onvoldoende bediening van de Blauwpoorts brug, maar van de slechte ligging der rails. Waarschyniyk zal daarin echter by het ver- schynen dezer Memorie reeds verandering zyn gebracht. Ook de mededeeling, dat dikwerf slechts één brugwachter aanwezig is, kan niet worden toegegeven. Dit moge een enkele maal het geval zyn, de bediening zelve ge schiedt toch immer door twee brugwachters. De zaak is aldusDe Blauwpoorts- en de Turfmarktsbrug worden ieder bediend door twee brugwachters. Nu kan zich het geval voordoen, dat een hunner door ziekte of om een andere reden niet op zyn post is, maar dan wordt daarom nog Diet een der bruggen Een geschuwd linis. Het eerste, wat Gastons aandacht trok, was, dat de man één voet nasleepte, alsof hy licht verlamd was. Of was hy misschien vroeger op de galeien geweest en had hy den wonderiyken gang van den grooten ijzeren kogel, dien deze gevangenen moeten meeslepen, overgehouden? Het was oogen- schyniyk een verloopen sujet, groot, met uitstekende beenderen en een stoppeligeD, di -hten, zwarten knevel. Het hoofdhaar was eenig8zins vergrysd. De man was Biet jong meer. Misschien vyftig jaar of nog ouder. Een oude, vette, harde vilthoed met vuilen rand zat scheef op zyn hoofd. Gaston kon hem van voren niet zien, maar hy had er op willen wedden, dat hy een blauw en rcod gotint alcohol gezicht had. snel, maar niet opvallend, verliet Gaston het paviljoen en liep in den tuin. De man slenterde langzaam langs de straat, voorby het hek, dat daar den tuin afbakende. Het wilde Gaston toeschynen, alsof hy nu en dan heimelijke blikken naar het roode huis wierp en dan, als hy zich daarop betrapte, gauw naar den anderen kant keek. Of ver beeldde Gaston zich dat? „Andréi" riep hy den tuinman toe, dien hy by de rozen aan het werk zag. „Och, kyk dien man, die daar langs het hek gaat, eens goed aan. Kent gy hem misschien?" „Die? Ja, baron, die is eigeniyk meubel maker, maar hy werkt byna nooit 1 Hij heet Louvain en is een verloopen kerel. Vroeger heeft hy hier in huis dikwyis werk gehad, maar nu is de dronkaard voor niets meer te gebruiken." „Zoo, zool" zeide Gaston. „Roep hem eens binnen, André. Ik heb een kleinigheid voor hem te doen." De tuinman deed eenige schre den. „Louvainl" riep hy, „hé, Louvain!" De geroepene keerde zich om en bleef staan. De tuinman was naar het hek geloopen en opende het. Louvain verroerde zich niet. „Wilt gy zoo vnendeiyk zyn, Louvain, een oogenblik nader te komen? De baron heeft wat voor u te doen." „Ik heb geen tyd," antwoordde Louvain byna verachteiyk. „Het is maar een kleinigheid,'" riop Gaston hem nu toe. „Ik betaal goed. Maar als gy volstrekt niet wilt Louvain was besluiteloos. Daarop vloog een merkwaardige glimlach over zyn trekken. „Waarom zou ik niet willen?" vroeg hy tameiyk uitdagend. „Kom dan," zeide Gaston, terwyi hy tevens Jean riep. „Myn bediende zal u w(jzen wat er te doen is. Er moet in de gang iets geverfd worden. Op een beschot is daar door het vochtige weer een donkere vlek ontstaan. Ik mag zoo iets niet zien. Hé, Jean, waar zit je? Gy zult wat goede olieverf maken, Louvain, en do vlek onmiddeliyk wegmaken. Niet waar?" Louvain lachte weer. „Natuuriykl" meende hy. „Waarom zou ik het niet doen?" „Dat dacht ik ook!" Jean kwam eindeiyk en Gaston vertelde hem gauw, wat er aan de hand was. Daarop gingen Jean en Louvain naar binnen. Onge veer vyf schreden achter hen volgde Gaston. Toen zy in de gang kwamen, scheen het, alsof Louvain door een eigenaardige onzeker heid overvallen werd. Doch het was slechts een kort oogenblik. Daarop hoestte hy op een wyze, alsof het hem er alleen om te doen was, alarm te maken, en ging verder. Zy stonden voor het beschot. „Waar is de vlek?" vroeg Jean, terwyihy zich naar zyn meester omkeerde. „Zie je haar nog altyd nietvroeg Gaston hem wrevelig. „Neen. Ik zal een kaars halen." „Dat is niet noodig. Ik zie haar al," meende Louvain. „Hier is zy." „Waar?" vroeg Gaston nogmaals, om zich te vergewissen, dat de meubelmaker ook de juiste plaats gevonden had. „Hierl" antwoordde Louvain en wees de plaats aan. De heer Do Maupourg was zeer verwon derd. Waarom zag Jean de vlek niet, die hy en Louvain toch onmiddeliyk vonden? Jean wist niets van miss Abbots ongeluk. Misschien was er werkeiyk geen vlek en speelde de verbeelding Gaston parten. Maar hoe kon Louvain de vlek dan zien? Kende hy het geval nog beter? Was hy er mis schien by geweest? De heer De Maupourg werd opgewonden. Maar hy zeide niets, hy was bang, dat hy zyn opgewondenheid zou verraden. Hy ging heen en liet de twee alleen. In zyn salon zittende, hoorde hy nog, hoe Louvain heenging, en direct daarna vroeg André den bediende: „Hebt gy hem geld gegeven?" „Ja, een frank. Hy zeide, dat hy verf moest koopen." André lachte. „Gy zult hem niet weerzien. Ik wed met u, zoo hoog als gy wilt, dat de deugniet naar de eerste de beste kroeg gaat en het geld verdrinkt." Gaston hoorde niets meer. Hy had nog slechts één gedachtel Was Louvain demoor denaar of was hy het niet? En indien hy het was, hoe kon hy zekerheid krygon? Hy had bewyzen noodig. Eerst dèn mocht hy van zyn verdenking spreken. Zyn waar nemingen waren van zóó onbestemden, vagen aard, dat het een misdaad zou geweest zyn, op grond daarvan een mensch verdacht te maken. Voorloopig had het roode huis alleen tot hem gesproken. Zou het verder spreken En zou het ook tot de anderen spreken? Gaston wist het niet. Hy wachtte in span ning op de terugkomst van den meubelmaker. III. De tuinman kreeg gelyk. Er ging een week voorby en nog een, Louvain liet zich niet weer zien in het roode huis. Nu kon dat een zeer onschuldige of althans weinig be duidende reden hebben, deze nameiyk, dat Louvain den frank, dien Jean hem gegeven had, werkeiyk uitgegeven had, zonder verf te koopen, en nu daarom niet terugkwam. André had dat voorspeld. Maar het kon ook zyn, dat Louvain niet weer durfde komen, uit vrees zich te verraden. Van den anderen kant evenwel was do heer De Maupourg weer onzeker in zyn onderstelling door het feit, dat naar den moordenaar van miss Abbot jaren lang door knappe beambten tevergeefs gezocht was. Hoe kon hy aannemen, dat hy direct op het juiste spoor was, dat de dader hem om zoo te zeggen den eersten dag tegen het ïyf geloopen wasl Hy mopperde op zichzelven on besloot, niet meer aan de zaak te denken. Doch op zekeren dag, toen hy per rytuig van de stad naar het roode huis terugkeerde,, zag hy op den Boulevard du Midi Louvaia voor zich uit drentelen. Hy liet den wagen onmiddeliyk stilhouden, betaalde den koetsier en volgde den meubelmaker op eenigen afstand. Louvain ging niet naar huis, maar trad een kroeg op den hoek van de rue de Provence binnen. Het lokaal, waar lieden uit de lagere volksklasse staande hun glas absint of rum dronken, was van oen eenigszins beter restaurant door een deur gescheiden. Het restaurant had aan de straat zyn aparten ingang, waardoor de heer De Maupourg nu binnentrad. „De politie zal hem wel pakken," hoorde Gaston in het zyvertrek iemand zeggen. Men sprak vermoedeiyk over den gevluchten kassier eener bank te Nizza; het geval had des morgens in de krant gestaan. (Wordi vcriolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1