Volgens bericht van de directie van de Holland-Amerika-Lijn passeerde het stoom schip .Zaandam", van Nieuw-York naar Am sterdam, den 24sten October des v.m. te 2 u. 15 m. Lezard en te 7 u. 50 m. v.m. Prawle Point. Het lid van de Tweede Kamer de heer Conrad is naar Parijs vertrokken tot bijwoning van de jaarlyksche internationale vergadering van de Suez-kanaal maatschappij. Aan den van Atjeh geëvacueerden luit. ter zee 1ste klasse R. Reinders is vergunning verleend om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren per particuliere gelegenheid. —De „Res. bode" meldt, dat Z. Exc. mgr. Lorenzelli, laatstelijk Apostolisch Internuntius bij ons Hof, door H. M. de Koningin-Regentes is benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Uit Rome wordt bericht, dat mgr. Farnassi benoemd is tot internuntius van Z. H. den Paus bij ons Hof. De minister van buitenlandsche zaken zal 2 November een afscheidsdiner geven ter eere van mgr. Lorenzelli. Z.Ex Mgr. Lorenzelli celebreerde gisteren, Zondagavond, tot sluiting van een plechtig tridium bij gelegenheid van het 25-jarig be staan der H. Josef parochie te 's-Gravenhage, een plechtig lof, bijgestaan door een breede schare van E.E. H.H. geestelijken der ver schillende parochieën. De predikatie werd go- houden door pater W. Knukkel, redemptorist. Onder de talrijke geschenken, op dezer, dag ontvangen, mag bijzonder worden vermeld een prachtvolle communiebank nameus de parochie. Gisteren is te Amsterdam overleden de heer H. Heimig van der Vegt, directeur der Am8terdamsche Voorschotbank. De heer Heimig van der Vegt was reeds geroimen tyd sukkelend. Een paar weken geleden onderging hij een operatie in het ge bouw der Ziekenverpleging op de Prinsen gracht aldaar. Ze mocht evenwel niet baten; de toestand verergerde de laatste dagen zeer en gistermiddag overleed hij in het Ziekenhuis. De heer Heimig van der Vegt was in Am sterdam een bekend man. Voor de tentoon stelling, aldaar in 1895 gehouden, gaf h\j zich veel moeite, die de Regoering toonde te waar- deeren door hem de Oranje Nassau orde te verleenen. De Raad der gemeente Haskerland heeft benoemd tot gemeente-geneesbeeren dr. J. Driessen, te Westermeer; M. Risselada, te Joure; dr. H. J. Rinkes en dr. G. Van Scboawen, beiden te Nyehaske. De bij het 3de regiment infanterie be noemde kapitein J. G. A. Fromman is be stemd voor het 4de bat., in garnizoen te Vlissingen. De bij het 2do regiment infanterie benoemde fcar*i><"r» v rr rt a a sohmafi» komt te 's Hertogenbosch in garnizoen. De predikant B. H. Van Breemen, to Durgerdam, is, met ingang van 4 November, door het Provinciaal Kerkbestuur in Noord- Holland ontzet uit zijn ambt. (N. v. d. D) Het stoomschip „AdmiraV' vertrok 23 Och van Delagoabaai naar Hamburg; de .General" vertrok 23 Oct. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Obdam" vertrok 24 Oct. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 25 Oct. Bevezier; de .Zaandam" arriveerde 25 Oct. van Nieuw-York te IJmniden; de „Prins "Willem III" arri veerde 24 Oct. te Havre. De Leidsche Gemeentebegrooting TOOI- 1897. Omtrent de uitgaven wordt uit het Algemeen Verslag het volgende aangeteekend Volgn. 56. Jaarwedde van den Burgemeester if 4500), en volgn. 57, jaarwedden van de drie wethouders f 1000). In eeno sectie werd op verhooging aange drongen wegens de vermeerderde werkzaam heden na de uitbreiding. De opmerking werd evenwel gemaakt, dat deze zaak langs een anderen weg zou moeten worden behandeld dan eenvoudig in de begrooting. B. en Ws. antwoorden hierop: Zelfs al mocht het vaststaan, wat eerst de toekomst zal kunnen leeren, dat de grensuitbreiding op zichzelve verhooging hunner jaarwedden zoude wettigen, dan nog zouden B. en Ws. meenen, dat de kiesche aard van het onder werp hun verbood van hun gevoelen daar omtrent bljjk te geven. Volgn. 62. Jaarwedden van den concierge en van do boden (/"3450). Op de vraag van een lid, welke werkzaam heden door den bediende ten Raadhuize (jaar wedde f 400) worden verricht, in verband met art. 74, dagelyksch onderhoud, antwoorden B. en Ws., dat de werkzaamheden van be doelden bediende wol niet velerlei, maar toch vele z(jn. Het dagelijks aanvegen en stof- schoonhouden der verschillende bureaux, als mede der politie-vertrekken, is zijn hoofdtaak. Daarbü komt dan in den winter het aan maken en aanhouden van alle kachels, bene vens het aanbrengen van braudstoffen. Bü onderzoek is gebleken, dat dit laatste werk in normale winters zooveel tijd vereischt, dat het door hem alleen onmogelijk zou kunnen worden verricht. Vandaar dan ook, dat in volg. 74 alsnog van een assistent voor hot aanbrengen van brandstoffen wordt ge sproken. Voorts zijn den bediende verschil lende huishoudelijke bezigheden opgedragen, zooals het vullen en schoonmaken der karaffen en fonteintjes en het doen van boodschappen. E nde/pk is hij den concierge behulpzaam in het sluiten en bewaken van het Raadhuis. Verder werd gevraagd of zijn woning reeds in verbeterden toestand is gebracht, waarop B. en Ws. antwoorden, dat, in afwachting van het tijdstip, waarop den bediende ten gevolge van de verplaatsing van het centraal- telefoonbureel naar het Waaggebouw, een betere woning zal kunnen worden verstrekt, inmiddels de meest noodzakelijke verbeterin gen aan zijn tegenwoordige woning zijn aan gebracht. Volgn. 74. Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergadering van den Raad en van B. en Ws., mitsgaders van de Secretarie der Gemeente f 2218). Van verschïlTende zijden worden beden kingen geopperd tegen het hooge bedrag van schoonmaken en schoonhouden aan den con cierge ad f 550. Antw. van B. en Ws.Na deze zaak bü herhaling te hebben onderzocht, zijn B. en Ws. tot de overtuiging gekomen, dat een be drag van f 550 voor het behoorlijk onder houden en schoonhouden van alle bureaux en vertrekken van bet Raadhuis niet te hoog kan worden geacht. Volgn. 76. Kosten van vertering ten behoeve van het huishoudelijk bestuur, bureau van stemopneming en van de Commission {f 550). Door een lid is de vraag gesteld of de bureaux van stemopneming niet moeten wor den veranderd en de post verhoogd. B. en Ws. beamen de juistheid der opmer king en stellen voor den post te brengen op f 1000. Volgn. 79. Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen. if 500). De opmerking wordt gemaakt, dat de kosten der kiezerslijsten minder geraamd worden, ofschoon het getal kiezers en lijsten is uit gebreid. Antw. van B. en Ws.: Hoewel uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat de voorstelling, als zouden de kosten der kiezerslijsten lager geraamd zijn, niet geheel juist is, en hoewel ook nog moeielijk vooruit te zeggen is, welke uitbreiding het kiezerscorps ten gevolge der nieuwe kieswet zal ondergaan, hebben B. en W6. echter geen bezwaar den post wederom op f 600 uit te trekken. Volgn. 83. Belooning der Buurtcommissa- rissen 1500). Een der leden bad verwacht, dat het getal der buurtcommissarissen vermeerderd zou dienen te worden. Antw. van B. en Ws.: Voor deze verwach ting schgnt geen grond, waar de Raad nog zeer onlangs bij Besluit van 30 Juli 1896 bun aantal op drie heeft gehandhaafd. Volgn. 87. Onderhoud van straten en plei nen if 32,838). In 2 secties werd de aandacht gevestigd op de vele jonge boomen, die dood gegaan j. r.0JuB, v/ui 111 OUUldlO VUU1 jaarsdagen meer water te verstrekken, aan bevolen. Te zijner tijd, antwoorden B. en Ws., zal gaarne met den gegeven wenk worden reke ning gehouden. Een der leden vroeg of de Breestraat van de Korenbrugsteeg tot de Vrouwesteeg niet met klinkers kon bestraat worden ten gerieve van het Stadhuis en de Gehoorzaal vooral. Hierop antwoorden B. en Ws. het volgende: Aan bestrating met klinkers valt in een straat met zoo druk verkeer als de Breestraat heeft, niet te deDken. Ieder oogenbhk zou deze broze bestrating moeten hersteld worden en de onderhoudskosten zouden dientengevolge zeer groot zijn. Ook een plan, hun door de Commissie van Fabricage in overweging gegeven, om nl. dit gedeelte van de Breestraat met een nieuw soort steen, de zoogenaamde scoriabricks, te bestraten, meenden Burg. en Weths. door de hooge kosten, daaraan verbonden, te moeten prijs geven. Volgn. 88. Onderhoud van wegen en voet paden if 4563). Op het onooglijke der glooiing van den Vestwal en van sommige huizen tegenover het Kruithuis vestigt een der leden de aandacht. Antw. van B. en Ws.: Gelijk bekend is, verkeert de Vestwal nog in een tijdperk van overgang. In do laatste jaren werden daar niet onbelangrijke verbeteringen tot stand gebracht. Burg. en Weths. meenen het ver trouwen te mogen uitspreken, dat binnen enkele jaren de toestand aldaar aan alle bill\jke eischen zal beantwoorden. Een ander lid merkt op, dat aankoop van 6 zwanon is voorgesteld, terwijl er in elk der 2 bassins slechts 2 zwanen kunnen zijn. Met waardeering wordt door B. en Ws. van deze opmerking kennis genomen en dienten gevolge voorgesteld den post met f 20 te verlagen. Volgn. 89. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen if 5300). In eene der secties is opgemerkt, dat het plantsoentje bij de Morschpoort telkens ver- Dieuwd wordt, terwijl in een andere de som van f 200 voor vernieuwing wat hoog is be vonden, daar hetzelfde ook in den post van gewoon onderhoud wordt genoemd. Antw. van B. on Ws.: Met het oog op de hoogst ongunstige ligging van bedoeld plant soentje, waardoor het feitelijk alleen strekt en kan strekken ten genoegen van de bal dadige straatjeugd, zijn ook Burg. en Weths. bij nader inzien van oordeel, dat het niet wenschelijk is nogmaals een poging, om het in behoorlijken staat te brengen, aan te wenden. Zij stellen mitsdien voor, de daarvoor uitge trokken f 200 uit de begrooting te schrappen. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezon den stukken moesten tot een volgend nommer blijven liggen. Geen nitzonderingsrecht. De aandrang, om, met het oog op een aan staand huwelijk der Koningin, het huwelijks recht speciaal te haren opzichte te wijzigen, die blijkens de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting weerklank gevonden heeft in de Tweede Kamer, geeft het „Vad." aanleiding er op te wijzen dat de vraag aan de Regeering, of zü zulk een speciale regeling van het huwelijksrecht der Koningin noodig acht, wel ontkennend zal worden beantwoord. Het blad is het eens met mr. G. Witte- waal, die in 1892 in „Themis" daarover schreef: dat, zoo een regeling noodig was, z\j tot stand moest komen, voordat de Koningin een leeftijd zou hebben bereikt, waarop de openbare discussie van deze aangelegenheid voor haar pijnlijk moest worden, en voordat ze geacht kon worden met het oog op een bepaald persoon te worden gemaakt, wat haar een kwetsend karakter kon geven. Zoo de Regeering tot nog toe bleef stilzitten, zoo dat de gewenschte regeling kwalijk meer tot stand zou kunnen komen, zonder in deze beide opzichten haar bedenkelijke zijde te hebben, zal men wel mogen aannemen, meent het „Vad.", dat zjj de noodzakelijkheid van 't gevraagde speciale recht niet inziet. Ook mag men het er voor houden, dat de Koningin- Regentes evenmin van die noodzakelijkheid is overtuigd, daar zij anders niet in gebreke zou zijn gebleven in een zaak, die haar als moeder na ter harte moet gaan, al haar in vloed te gebruiken om een tijdige afdoening te bevorderen. Een goede zjjde vindt het „Vad." in deze discussie, dat te meer de aandacht gevestigd wordt op de onhoudbaarheid der regelen, die naar ons recht de positie der gehuwde vrouw beheerschen. En zoo langs dier* weg de aan leiding mocht worden gegeven om spoedig tot herziening der wetgeving op dit stuk te komen, dan zou deze discussie haar groot nut hebben. Het eenige, wat noodig zal zijn bij 't huwe lijk der Koningin, maar wat bij de wet, die de toestemming der Stat en-Generaal tot het huwelijk zal behelzen, eenvoudig kan geregeld worden, is, zegt het „Vad." ten slotte, dat de Prins-Gemaal bij speciale naturalisatie tot Nederlander worde verklaard een geval, door de wet op het Nederlanderschap zelve kenne lijk voorzien. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. B. Ten Broecke Hoekstra, on zijn verzoek, met ingang van 27 dezer, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht le Geldermalsen. Toestemming verleend aan den heer J. M. De Kempenaer, burgemeester der gemeente Oegstgeest en Voorhout, om tot 1 Juli 1901 te Leiden te wonen. w nunnmuc küiuuoi in. A. viexnoi, comman dant dor 4de divisie Koninklijke marechaussee, op zijne aanvrage op ponsioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1 1800 'sjaars. Benoemd bij bet wapen der cavalerie, bij het ode regiment huzaren, tot kolonel en comman dant van het corps, de luitc-nant-kolonel W. E. A. Wuppermann, van den goneralen staf. Met ingang van 1 April 1897 aan G. C. Meijer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der telegraphic van de eerste klasBe. Benoemd de voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en hunne plaats vervangers voor de lichting der national© militie van 1897 en daaronder voor Zuid-Holland: in bet lste militiedistrict tot voorzitter R. A. W. Sluiter: tot zijn plaatsverv. mr. J. G. S. Bevers, beiden lid der Prov. Staten; tot lid A.J. C. baron Yan Pallandt, tot zijn Diaatsverv. J. C. Van Hattum van Ellewoutedijk, boiaen lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage; in het '2de militiedistrict, tot voorz. H. De Bie, tot zijn plaatsverv. mr. S. Muller Hz., beiden lid der Prov. Staten; tot lid mr. P. D. Kiev, tot zijn plaatsverv. dr. E. Van Rijckevorsel, beiden fid van den gemeenteraad van Rotterdam; in het 3de militiedistrict, tot voorz. J. Rinkos Borger, tot zijn plaatsverv., J. M. Noothoven van Goor, beiden lid der Prov. Staten; tot lid J. A. Van Hamel, tot zijn plaasverv. P. L. C. Driessen, beiden lid van den gemeenteraad van Leiden; in het 4de militiedistrict, tot voorz. J. M. P. De Joncheere, tot ziin plaatsverv. W. Van Schaarden burg, beidon lid der Prov. Staten; tot lid A. C. Crena do Jongh, tot zijn plaatsverv. D. Van der Made, beiden lid van aen gemeenteraad van Dordrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor bel tijdvak van 26 October tot en met 30 Novem ber 1896 benoemd tot assistent aan hot Rijksland bouwproefstation to Goes G. Azing Venoma, te 's-Gravenhage. De minister van marine heeft het volgende be paald lo. de luitenant ter zee der lste klasse J. W. Termijtelen, dienende als eerste officier aan boord van Hr. M9 pantserschip TKortenaer," en die der 2de klasse S. F. Nolst Trénité, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen," worden respectievelijk met 10 en 3 November a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee lste klasse J.A. A. C. ridder Van Rappard en dien der 2de kl. J. J. Oudemans 2o. de luit. ter zee lste kl. P. H. Brocx, geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam, wordt mot '21 No vember a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. G. R. Van Nauta Lemko. Met genoemden datum wordt do luit. ter zee lste kl. J. A. L. Van den Bosch geplaatst als l9to officier aan boord van Hr. Ms. monitor .Corberus." Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 29 dezor niet worden geboudeD. Geveildo perceelen. Gehoudon verkooping in het Notarishuis aan Den Burg alhier, op Zaterdag 24 Oct. 1896, ten overstaan van: lo. Mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden. Het winkelhuis c. a. Haarlemmer straat No. 242 en twoo huizen in de Groene- poort Nos. 9 en 10, samen in bod f 7690, kooper de heer L. J. Van Sonderen qq., voor f 8540. 2o. L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden. Het winkelhuis met bovenwoning, Groene- steeg Nos. 62 en 62a, in bod f 3630, kooper de heer W. J. Van Harteveld qq. KOLONIËN. BATAVIA, 23—24 Sept. (Engelsche mail.) Volgons een schrijven uit Batavia aan de „Loc." is het nog niet bepaald, wat men met Toekoe Baid zal doen. Een onderzoek naar zijne houding in den laatsten tijd zal ingesteld worden en van don uitslag hiervan zal afhan gen zijne toekomstige positie Door den gouverneur-generaal van Ned.-fndië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aaa den referendaris ter Algemeene Secietarie W. F. Loudon. Ontslagen: Eervol uit 's lands dionst, de klerk ter griffie van de landraden te Karang-anjar en Keboemen (Bagelen) Ph. F. L. Smolders, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan op 5 Augustus 1896- Benoemd: Tot commies-boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabain, de adjunct boekhouder bij de Wees- en Boedelkamer te Padang C. Verleije. Door den directeur der Burg. Openb. Werken. Bij don post- en telegraafdienst. Ontheven: Van het beheer van bet kantoor te Tandjongpandan en overgeplaatst naar Soera- baia, de commies 3de kl. P. H. L. De Graaff; van het beheer van het kantoor te Tandjong pinang en overgeplaatst naar Weltevreden, de commies 3de kl. W. C. Risa. Benoemd: Tot chef van het kantoor to Tandjongpandan de commies 3de kl. W. H. Sleebos te Soerabaia; tot chef van het kantoor te Tandjong-pinang de commies 3de kl. B. Degener te Palembang. Overgeplaatst: Van Medan naar Soera- karta do commies 2de kl. P. C. Baaij; van Soera- k#rta naar Medan de commies 2de kl. G. Th. Van Leeuwen; van Weltevreden naar Palembang de commies 3do kl. H. Harbord; van Singaradja naar Salatiga de commies 3de kl. J. W. Hendriks; van Soerabaia naar Singaradja de commies 3de kl. A. E. Tuijbe.ds; van Salatiga. naar Soerabaia do commies 3de kl. A. C. Bogaardt. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Tijdelijk hel ast: Met de opneming en inrichting van uit te besteden boschperceelen, gelegen in de districten Pandangan en Temajong der afdeeling Bodjonugoro, residentie Rembang, en voorts met zuodanigo andere werkzaamheden, als in het belang van hot boschbeheer wordt wenschelijk geacht, J. C. Claasen, thaus opziener 3de kl., en H. Bellers, thans particulier. Benoemd: Tot griffier van den landraad der stad en voorsteden van Batavia, do ambtenaar voor de rechterlijke macht Mr. Ph. S. De Laat de Kanter, thans ter beschikking van den voor zitter van den landraad te Sidoardjo; tot lsten commies bij de Algemeene Reken kamer, de ambtenaar op wachtgeld J. C. De Quack, laatst die betrekking bekleed hebbende; tot opzichter 3de kl. brj den Waterstaat en Burgerlijke Openbare Werken F. A. Westerbeek. Benoemd: Tot tijdelijk 2deD commies bij de Weeskamer te Batavia, de tijdelijke 3de commies A. B. Brouwer. DEPARTEMENT VAN MARINE. Bij de com missie tot het afnemen te Batavia van de oxamens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen: Ontheven: Eervol als lid, P. Houthoff, oud- scheepagezagvoerdcr, gewezen inspecteur bij de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij. Benoemd: Tot lid, H. S. Vismau, oud-scheeps- gozagvoerder, inspecteur bij de Koninklijke Paket- WOort.Vo olonlinp|i\j Overgeplaatst: Van Hr. Ms. „Merapi" naar Hr. Ms. flottiljevaartuig BJava," de luit. ter zee 2de kl. J. M. L. Gerken; van Hr. Ms. flottiljevaartuig Java" naar Hr. Ms. .Bromo" de luit. ter zee '2de kl. G. A. F. Raland. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 25 October. T. L. W. Musers jm. 29 j. en W. Mulder jd. 19 j. J. Boezelijn jm. '23 j. en J. Rietkerken jd. 25 j. C. Van der Heijden jm. 20 j. en E. M. Van der Zanden jd. '21 j. F. X. Kiel jm. 23 j. en M. C. Ranselaar jd. 21 j. J. R. Baart jm. 23 j. en L. G. Van Delft jd. 18 j. mr. J. E. Boddaert w. 35 j en ikvr. A J. De Jonge jd. 25 j. N. J. Van Voortnuisen jm. 30 j. en F. Veldkamp jd. 30 j. M. Kleijne jm. 29 j. en A. J. Popma jd. 24 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: H. De Nijs jm. 28 j. en A. Kaal jd. 31 j. Getrouwd: A. P. J. Ter Woort jm. 31 j. en G. M. Rijke jd. 26 j. Geboren: Wilhelmus Christiaan, Z. van J. Warmerdam en J. S. Boerings. Jacobus, Z. v. J. Serjsener en C. ICapteijn. Wilholmina, D. v. D. Jongkind en J. Imanse. Johannes Gerhardus, Z. v. Borger en H. R. Foks. Willem Jan Herman, Z. van W. J. Gijselaar en M. Koopmans. Overleden: Johs. Derni6on, 52 j., echtg. v. J. Schuit. Gemengd Nieuws. De stalhouder J. Warmerdam, aan de voorm. Hoogewoerdspoort, had Zater dag avond het ongeluk z\jn eenig best paard dood in het land te vinden. Hot dier werd geslacht en geschat op 800 pond. Hedenmorgen trof hem een tweede ongeluk doordien het dier werd afgekeurd en onteigend. Het hevige onweder, dat zich gisteravond tusschen vjjf uren en halfzes boven deze gemeente ontlastte, deed zich ook in den omtrek gelden. De groote hagelsteenen, welke nedervielen, alsmede de hevige wind, dro gen niet weinig b\j, om het weder den naam van noodweder te geven. Behalve het afwaaien te Hillegom van eenige 'pannen van huizen, had het ook aldaar echter geen nadeelige gevolgen, en eindigde met hevige regenbuien. By den heer P. Schieving, te Haarlemmer meer, bjj Bennebroek, sloeg de bliksem in den paardenstal, welke spoedig in lichter laaie stond. Door het overwaaien der vonken geraakte ook de hooischelf in brand. Drie brandspuiten waren spoedig aanwezig; het woonhuis bleef behouden. Al het vee is gered; alles was verzekerd. Op den Scheveningschen weg, op het lage pad, nabü het „Hotel Promenade", werd een zware boom door den bliksem getroffen op hetoogenblik, dat een teScheveningen wonende winkelier er langs liep. Met een vreeseljjk gekraak stortte de boom neder op den voor byganger, die met gebroken been en wonden aan oog en schouder werd opgenomen. In het hotel verleende dr. De Niet, van Scheveningen, de eerste hulp, waarna de gekwetste naar het R.-K. ziekenhuis in Den Haag werd vervoerd. De Haagsche rechtbank v er o or« deelde hedende juffrouw uit Leiden, dte zich schuldig maakte aan mishandeling, tot f 5 boete; de twee arbeiders uit Leiden, wegens wederspannigheid tegen de politie alhier, ieder tot 1 maand; den warmoezier uit Leiden, die bü oen tapster de ruiten insloeg, tot f 10 boete; - de breister uit Leiden, die in diezelfde herberg het geheele raam er uit gooide, tot 7 dagen; den arbeider uit Noordwükerhout, die aldaar een ambtenaar beleedigde en mishandelde, tot 7 dagen, en den boomkweeker uit Boskoop, die zich aldaar aan soortgelük misdrüf schul dig maakte, tot 14 dagen. Vrijgesproken werd de landbouwer uit Loos- duinen, die terechtstond wegens beleediging van een ambtenaar. Van de werf van den heer J. Boot, te Woubrugge, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten een üzeren roeftjalkje, groot 40 ton, gebouwd voor rekening van schipper B. De Groot, te Leiden. Onmiddellqk daarna werd de kiel gelegd voor een soortgelük vaartuig, groot 50 ton, te bouwen voor rekening van schipper C. Mulder, te Purmerend. Onlangs maakten we melding, dat de heer K. Hagedoorn, te Hillegom, ver gunning had gevraagd tot het bouwen van een scheepmakerq met smederü, waartoe hü ook verlof gekregen heeft. Thans is mon üveriS bezig, het duin tc ontginnen, ter plaatse, waar genoemde scheep- makerü komen zal. Men schrüft ons uit Hillegom: Onlangs werden alhier door don veldwachter P. en een nachtwaker eenige bekeuringen gedaan, wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergunning. Bp den heer R. alhier had die op de vol gende wüze plaats De nachtwaker, schilder van beroep, kwam met een verfpotje in de hand binnen, en be stelde een half fleschje jenever. De heer R. weigerde dit, dewül hü daartoe geen vergun ning h§d, herhaaldelijk. Met allerlei slinksche praatjes, als„Kom, geef het maar, ik kan je immers niet bekeu ren," e. a., wist hü den heer R., die dezen persoon niet kende in qualiteit als nacht waker, over te halen. Nadat de heer R. dit gegeven had, gooide de nachtwaker een gulden op tafel, waarvan de heer R. 65 cents terug gaf. Op dit oogenblik kwam de veldwachter P., die om een hoek van da deur had staan luisteren, binnen, en bekeurde den heer R. Bü drie andere personen giogen zü evenzoc te werk. De bakkersknecht P., van wien we de vorige week gewaagden in zake de vecht partij tusschen hom on don gexneento-vold- wachtor P is met de noorderzon vertrokken. Wanneer hü schuldig is, zal dit zyn toe stand eerder verergeren dan verbeteren. Op het cassatieberoop van den heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, veroordeeld wegens smaadschrift jegens den luitenant der huzaren J. M. H. Tei, Kate, te Amersfoort, heeft de Hooge Rtud heden het veroordeelend arrest van het Gerechtshof te Amsterdam ambtshalve wegens een vorm gebrek vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te 's Gravenhage. Te Vogelenzang brak Zaterdag- nacht te 12 uren brand uit in schuur, behoorende bü en grenzende aan het huis van mejuffrouw Tulkens, welke brand, door den sterken wind aangewakkerd, een ernstig aanzien kreeg. Door het optreden der brandweer mocht het echter gelukken, den brand tot de schuur te beperken. Ongeveer 20 kippen, 1 hond, 1 handkarretje, 1 vat petroleum, benevens een partütje aardap pelen, werden een prooi der vlammen Een en ander was verzekerd. Oorzaak on bekend. In eene door het district Vfiio- singen der vereeniging „Eigen Hulp" gehouden vergadering is besloten tot opheffing van het district. Zaterdag-namiddag is door de stoomboot „Harmonie", van Rotterdam naar Tiel, bü bet uitvaren van de Noord voor Dordrecht, een schokker in den grond gevaren. l)e schipper van den schokker, de laatste van een sleeptrein, bad de tros losgeworpen, daar zijn bestemming Dordrecht was, en het schqnt, dat de „Harmonie", mede uit de Noorp komende, zün koers niet meer kon veranderen. Hoe dit zü, de botsing had plaats met het vermelde noodlottige gevolg. De schokker is zinkende zoo dicht mogelük bü den Zwün- drechtschen wal gebracht, terwül dc beman ning aan boord van dë ^Harmonie" werd opgenomen. Zaterdag-nachj werd de stal houder P. in de Lange Molenstraat te Haar lem gewekt door leven in zün stal. Een züner paarden (een nieuwkoopje) sloeg hevig, zoodat hü vermoedde, dat het aan iets leed. In tegen woordigheid van den inmiddels gehaalden veearts werd het beest buiten geleid, waar het spoedig zoo wosst werd, dat de aan wezigen het lüf moesten bergen. Het vloog met den kop door een eensteensmuur, ver- brüzelde de glazen deuren van een naast gelegen koffiehuis en bracht daar belangrijko schade aan meubilair en glaswerk toe. Einde- lük met de pooten in het buffet beklemd ge raakt, werd het dier met een goed gerichten slag afgemaakt, De krügsraad te 's-Gravenhage veroordeelde: W. G., milicien bü hst 2de regiment veldartillerie, J£t een maand gevaa*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2