ATJEH. Duifcsohland* Men is het er nu tamelijk wel over eens, id at de bezoeken, die de Duit6cbö en Russi sche keizers Dinsdag en Maandag hebben gewisseld, enkol haast vanzelf sprekendo beleefdheidsbezoeken waren, waarvan de politieke beteekenis niet behoeft te worden Overschat. I Ten allen overvloede wijst de „Köln. Ztg." er op, dat de reis vaD den Duitschen keizer van het feest aan de Porta Weatphalica, ter inwijding van een standbeeld van keizer "Wilhelm I op den Wittekindsberg, naar Wiesbaden, om de opvoering van eene nieuwe opera, waarvoor een vriend des keizers, graaf Sporck, den tekst geschreven had, bij te wonen, sedert maanden vaststond, lang voordat er iets bekend was van een gelijktijdig verblijf van keizer Nicolaas te Darmstadt. Het achterwege blijven van die reels onmiddellijk na de terugkomst des keizers van lijn NoorJzeetocht in de pers aangekondigde eis, omdat de Czaar toevallig gelyktyjig te armstadt was, zou allicht ongewenschte en oellooze politieke commentaren hebben uitge lokt. „Even onvriendelijke uitleggingen zou 't atuurlyk ten gevolgen hebben, wanneer do Czaar en de Duitsche keizer, twee na verwante en nauw bevriende monarchen, verscheidene dagen zoo dicht bü elkander hadden vertoefd, [zónder elkaar wederkeerig te zien. Do her- aaldo ontmoetingen, die thans volkomen patuurlfjk en in overeenstemming met do ersooniyke betrekkingen tusschen de beide onarcbenparen plaats hebban, missen daarom, oor zoover men dat voorloopig kan beoor- [deelen, elke bijzondere politieke beteekenis naar de eone of de andere zyde, des te meer, 3>mdat de beile monarchen zonder elk politiek geleide zyn." De antisomietische „Staatsbürger Ztg." Is in beslag genomea, omdat zy, by de be spreking van de gisteren gemelde arrestatie van de journalisten Yon Lützow en Leckert- Larsen, den staatssecretaris Marschall en het departement van buitenlandscbe zaken had aangewezen als de bron der pers-intriges egen de personen, die het vertrouwen des keizers hebben. De rijkskanselier en baron Marschall zyn vast besloten, door een proces te doen uit maken van wie eigenlijk de intriges uitgaaD, waardoor men hen by den keizer verdacht wil mak6n. Door de verklaringen van getui gen is reeds vastgesteld, dat de belesdigeode artikelen tegen de hooggeplaatste personen zyn binnengesmokkeld in de pers onder oorgeven dat zy afkomstig waren van baron arschall. Mujoor Yon Wissmann, gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, sinds eenigen tyd met verlof in Duitschland, zal met naar zijn post terugkeeren, daar hot klimaat zyna gezond beid heeft aangetast. Waarschijnlijk zal hem een ambt worden gegeven aan het departe ment van koloniën. To Karlsruhe is een druk bezochte open bare vergadering gehouden naar aanleiding van het geval-Brüsowitz de officier, die in een bierlokaal een weerloozen man^doodstak, omdat deze bij ongeluk aan zyn stoel had gestooten. In deze vergadering sprak de af- jgevaardigde van den Landdag Muser over de militaire rechtspraak ia strafzaken. Hy wilde niot de schuld van den officier nagaan, maar Wleen het systeem aforeken. Onder stormach- tigen byval leverde spreker een vernietigende critiek van de militaire rechtspraak en brand merkte het valsche begrip van eer by officieren. Spreker verlangde openbaarheid bij de behan deling van militaire strafzaken en toelating van verdediging, en verder, dat alle delicten, die geen zuiver militair karakter dragon, voor rden gewonen rechter zullen behandeld worden. Met een scherpe veroordeling van den on- gezonden geest van het militarisme besloot spreker onder aanhoudenden byval zyn rede. - Te Berlijn stond dezor dagen de redac teur terecht van de antisemietische „General- Atizeiger," beschuldigd, dat hy in ee.. artikel, getiteld„De jongsto ritueele moord, in het openbaar God gelasterd en den Joodschen godsdienst gesmaad had. De beklaagde bestreed, dat hy zyn aanvallen gericht had tegen den Joodschen godsdienst; hy wilde alleen het Joodsche ras bestryden. ï)e verdediger vroeg toelating van bewys door getuigen, dat de Jode.i zich Chiistenbloed Verschaffen voor ritueele doeleinden; ook de beklaagde trachtte door allerlei verhalen uit de middeleeuwen het oude praatje van de ritueele moorden te bewyzen. De rechtbank weigerde echter het aange boden gctuigenbswys en veroordeelde bekl. tot een gevangenisstraf van drie maanden. ItolSo. Generaal Baldissera heeft volgens de „Messagero" aan de Italiaanscbe regeering medegedeeld, dat ras Mangascia op do grens der Italiaanscho kolonie in Afrika een aan- zleniyke strydmacht beefc vereenigd, naar hy voorgaf om eenige oproerige stammen te on derwerpen. De andere ras zyn, o. der voor wendsel proviand ts rno ten halen, opgerukt in de richting van Borumieda. De „Savoya," het Italiaanscbe schip, dat de prinsen en prinsossen van Montenegro aan boord heeft, is "Woensdag te Bari aangeko men. Do vertegenwoordigers van h.tKoriink- lyk Huis, benovens de minister van justitie, hebben zich aan boord van liet schip begeven om de vorstelyko gasten te begroeten. Spunje. Te Madrid loopt het gerucht, dat het ministerie Caflovas voornomenis aftetreien en zal worden vervangen door een kabinet, dat ongeveer alle partyen omvat. De officieuze „Epoca" spreekt evenwel dit bericht tegen. Telegrammen. LONDEN, 21 October. (A. H.) De Chartered Company zal 500,000 nieuwe aandeelen aan de aandeelhouders aanbieden voor 2 pd. st. De plaatsing is gegarandeerd door een syndi caat, zonder commissie, maar zy heeft de optie op verdere 500,000 aandeelen h 2'/t pd. st. gedurende twaalf maanden. De mynmarkt was vast op de vorming van het syndicaat. LONDEN, 22 October. De „Daily Chronicle" verneemt van zeer gezaghebbende zyde, dat het tractaat voor het Fransch-Russisch Ver bond in December 1893 get3ekend is; het is zuiver defensief en is gegrond op de aanne ming van het tractaat van Frankfort, waarom het door Frankryk niet kan gebruikt worden voor het terugkrijgen van Elzas en Lotharingen. LONDEN, 22 October. Uit Kaapstad werd gisteren aan de „Times" gemeld, dat het ge schil met den Oranje-Vrystraat over de spoor wegen geschikt is door concessies van beide zyden. Een gisteren door het „Hbl." ontvangen telegram van zyn Indischen correspondent bevestigt het bericht, dat overste Van Vliet benoemd is tot kolonel en gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. Gemeenteraad van. Leidon, Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer Was, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturler, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockoma Andreso, Fera, Kerstens, Van Rhijn, Kroon, Stadhouder, Cock, Van Hoeken, Van Kempon, Van Dissel, De Vries, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Siegenbeek van Heukelom en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Verhey van Wyk en Verster van Wulverhorst. Wegens ook vooraf bekende afwezigheid van den secretaris, mr. E. Kist, en van den jongsten wethouder, dr. M. C. Dekhuyzen, werd het secretariaat waargenomen door den tweeden wethouder, den heer A. L. De Sturler. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school dor 2.1e klasse voor jongens en meisjes (Leerschool). (229) 2°. Verzoek van de bewoners van Vreewgk, in zake het kosteloos gebroik van de overha&lschouw in den Witten Singel en het leggen van eene brng. (230) 3°. Verzoek van J. Van Aken, om eervol ontslag als derdo onderwijzer aan de Jongensschool 2do klasse. (231) 4°. Verzoek van het hoofdbestuur van de Nederl. VereenigiDg tot afachaffiug van sterken drank tot opneming in bestekken van aanbesteding van Gemeentewerken, van bepalingen tot verbod van het gebrnik van sterken drank op die werken, en tot hrot uitbetalen van het loon in gepast geld. (232) 5°. Bogrooting, dienst 1897, van de Stedelijke Werkinrichting. (234) 6°. Id. als voren van de Stadsbank-van-Leening. (234) 7°. Id. als voren van het Gereformeerd Minne- of arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (235) 8°. Voorstel tot rooiing van boomen bij de remise van de Katwykache stoomtram. (237) 9°. Idem tot overneming van fjTODd aan de Haven, van de Provincie ten behoeve van de ge meente. (238) 10°. Voorstel tot onveranderde vaststelling van het Raadsbesluit, regelende de heffing van eene be lasting ODder den naam van bruggeld en van de verordening tot invordering dier belas ting. (239) 11°. Verzoek van het Bestuur dor Gymnastiek- en SchermvereeniglDg „Heroules", om het gebruik der Gymnaatiekechool aan de Picterskerkgracht. (240) 12°. Concet-t-Hnishoudelgk reglement voor hot krank zinnigengesticht „Endegeest." (23G en 241) 13°. Benoeming van vier leden vau de Commissie van beheer over het krankzinnigengesticht „Endegeest." Punt 1 werd benoemd mej. C. W. S. Nagel, volontair aan bedoelde school, met 23 stem men. Een biljet was blanco. By punt 2 deelde de heer Van Hoeken mede, dat hy vroeger tegen het leggen van een brug was, maar dat hy er nu niet tegon zou zyn als er een brug gelegd werd alleen voor voetgangers, byv. zooals aan de Heeren poort, en daarom zou hy wel willen voorstel len B. en Ws. uit te noodigen een plan van kosten in dien geest te doen opmaken. De Voorzitter merkte op, dat B. en Ws. zich niet direct tegen een brug hebben ver klaard, maar in deze zaak niet wenschen te prejudicieeren. Er kunnen zich verschillende omstandigheden voordosn, welke nog moeten worden onderzocht. Nog niets is met zeker heid te zeggen, ook niet of byv. de Singel tot de Neksluis zal worden gedempt, waar door een brug overbodig werd. Adressanten zyn te voorbarig en daarom houden B. en Ws. zich aan hun voorstel. De heer Van Hoeken bleef zyn denkbeeli by mogeiyke plannen by B. en Ws. verder aanbevelen. Het voorstel van B. en Ws. werd onver anderd en zonder stemming goedgekeurd. Op dezelfdo wyze werd overeenkomstig de uitgebrachte adviezen van B. en Ws. of de commissie van financiën gunstig op de punten 3 11 beschikt. Daarna kwam in behandeling punt 12, waarby wat art. 2 betreft door de Commissie voor de huishoudeiyke verordeningen een wyziging was voorgesteld in dien geest dat de directeur en geneeskundigen geen andere dan „consultatieve" praktyk mogen uitoefe nen, doch na door den Voorzitter gegeven inlichtingen decWe de heer Cock namens die commissie mede dat zy van die wyziging afzag en zich met de meening van B. en We. vereenigde. Ook by punt 11, volgens hetwelk de Com missie van Beheer de overeenkomsten tot opneming en verpleging der patiënten sluit, was door de commissie een wyziging voorgesteld, aan welke de Voorzitter met eene andere bepaling wenschte te voldoen, waarmede de commissie zich eveneens ver eenigde. Wat betreft de benoeming van goesteiyken (art. 14) had de heer Van Kempen bezwaar, dat die door de Commissie van Beheer zou geschieden, althans wat den Protestantschen geestelijke aangaat, omdat de Katholieke, zooals de Voorzitter opmerkte, door den bis schop wordt aangewezen. De heer Van Kempen wenschte dat de be noeming van den Protestantschen geestelyke zal geschieden op voordracht van de kerke raden der te Leiden gevestigde Protestantsche genootschappen. De Voorzitter opperde daartegen verschil lende bezwaren, doch de heer Van Hoeken ondersteunde het voorstel Van Kempen, want waarom zou den Protestanten het recht wor den onthouden, dat den Katholieken wordt toegestaan Verder bespraken dat onderwerp de heeren Van Rhyn, Zillesen en Kerstens, welke laatste in overweging gaf, ten ein-le aan het b.ezwaar van den heer Van Kempen te gemoet te komen, ook toegang tot het gesticht aan andere geestelyken te verleenen. Daartegen verklaarde zich de Voorzitter ten sterkste, omdat het krankzinnigengesticht een inrichting is van byzonderen aard. De heer Van Kempen bleef niettemin de Commissie van Beheer incompetent verklaren tot hot benoemen van een Protest \ntschen geestelyke. De heer Drucker kon niet met het voorstel- Van Kempen medegaan, omdat hot hier een ander geval geldt dan b. v. by de Katbolioken. By de protestantsche gemeenten tu h zyn zeer veel uiteenloopende elementen, wier harmonie te wenschen overlaat. De heer Fockema Andreae wenschte de benoeming van de Commissie van Beheer opge dragen te zien, welke zal bestaan uit vier leden, door den gemeenteraad benoemd, zoodat men ze ook in deze alleszins vertrouwen mag schenken. Nadat nog de heer Pera zich vóór het amendement-Van Kempen had verklaard, werd dit verworpen met 21 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Hoeken, Pera en Van Kempon. Het geheel j concept-huishoudelyk reglement werd goedgekeurd zonder hoofdelyko stomming Vervolgens kwam aan do orde punt 13. De heer Pera bracht echter eonige bezwa ren in het midden omtrent de opgemaakte voordracht, die bestaat uit vier gegradueerde personen, waar hy tegen is, omdat ze z. i. moet bestaan uit p-rsonen, zich bewegende op verscbiilend maatschappelijk gebied, en moet enkel uit geneeskundigen, die het ge sticht uit den aard der zaak reed3 bezit. De Voorzitter merkte op dat er goen sprake is van een voordracht, maar van een aanbe veling, waarvan de leden kunnen afwyken, verder verdedigde hy de voordracht. Nadat de heer Pera echter had opgemerkt dat het toch meestal de gewoonte is uit de voordrachten te kiezen, werd tot stemming overgegaan over diens amendement, ver zoekende een nieuwe voordracht in te dienen, hetgeen dus tegen B. en Ws. optrad. Het werd verworpen met 12 stemmen. Vóór waren er 4 en buiten stemming hielden zich 8 leden. Vóór stemden de heeren Van Kempen, Van Hoeken, Stadhouder en Pera. Buiten stemming hielden zicli de heeren Kerstens, Van Dissel, Van Rhyn, Zaayer, Zillesen, Hasselbach, De Vries en Siegenbeek van Heukelom. IflDe motie-Pera luidde woordelyk aldus: „De Raad alle achting betuigende voor, en ver trouwen stellende in de door B. en Ws. voorgestelde heeren om benoemd te worden tot leden voor de Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht „Endegeest" acht het toch beter dat deze Commissie worut samen gesteld uit personen, wier dagelyksch beroep meer verscheidenheid aanbiedt en verzocht daarom het Dagelyksch Bestuur den Raad een gewyzigde voordracht te willen aanbieden, waarmee hiermede rekening gehoudeb is." Tot leden der commissie werden gekozen de heeren prof. dr. T. Zaayer met 20 stemmen, prof. dr. E, Siegenbeek Van Heukelom met 20, dr. E. F. Van Dissel met 18 en mr. Egb. De Vries met 18 stemmen. Allen namen voorloopig de benoeming aan, onder voorwaarde nl. dat hunne tegenwoor dige werkzaamheden de vervulling er van niet verhinderden. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat B. en Ws. bepaald hebben dat hy zelf als voor zitter der Commissie zal optreden en dat er als secretaris aan wordt toegevoegd mr. M. C. De Vries van Heyst, commies-redacteur ter gemeente-secretarie. Niets meer te behandelen zynde, wera de vergadering hierop gesloten. De Voorzitter had nog medegedeeld dat er a. s. Donderdag namiddag om óén uur weer zitting zal zyn. LEIDEN, 22 October. In do buitengewone vergadering van leden der Leidsche „Roomsch-Katholieke Studenten-vereeniging" opende de president, de heer P. J. M. Aalberse, de vergadering met een uitvoerige rede, waarin hy erop wees, dat deze vergadering wel buitengewoon hseten rro ht: buitengewoon, omdat het gold een afscheidsgroet te brengen aan den mode rator, die voor het laatst aanwtzig was, maar ook, een welkom toe te roepen aan zyn opvolger, Pater Exler, die voor het eerst tegenwoordig was. Spr. schetste wat Pater Van Scbyndel gedurende de ruim drie jar>.n, dat zy bestaat, voor de Vereeniging gedaan heeft. Vervolgens memoreerde hy, dat Pater Van Scbyndel zichzelf eens had genoemd„de oudste dc-r Kameraden," wat hem aanleiding gaf, enkele oogonblikken stil te staan by ;de vriendschappeiyke verhouding, die steeds tus schen den Moderator en deleden der „R.K.S.-V." had böstaan. Spr. hoopte, dat, wanneer het oogenblik daar was, de leden zich zouden mengen in den wereldkamp tusschen geloof en ongeloof, om te strijden met de wapenen, die hy had leeren hanteeren, gedekt door 't schild, dat hy om den arm had gegespt Hierby booi spr. namens de loden der „R.-K. S.-V." den scheidenden priester als aanden ken een fraaian, in gothieken sty 1 op het atelier van den heer Mesker uitgevoerden bidstoel aan, de hoop uitsprekende, dat deze bidstoel hem nog vele jdren zou herinneren aan den laatsten wensch der „R.-K. S.-V." aan haar booggeschatten Moderator, pater Van Schyndel! Toan betrad pater Van Schyndel het spreek gestoelte. Hy dankte den president voor de woorden, tot hem gericht, hy dankte den leden voor hun volgzaamheid, hun vriend schap, hun vertrouwen Hy verklaarde hoe byzonder aangenaam het hem was geweest in Leiden to werken Op dien stoel zal hy bidden voor degenen, die, hy is er van over tuigd, als onverzwakte strijders zullen optre den, een machtigen phalanx vormende in den stryd tegen het ongeloof, een keurbende, waarmee de vijand zal te rekenen hebben. En de Leidsche Univo:sitoit, de oudste en waardigste in don lande, zal trotsch mogen zyn op zulke zonen. Ook hy beveelt zich aan in ce gebeden der leden. Hy verzekert, dat hy hen nimmer zal vergeten, en zoo-oei mogelijk, door raad en gebed, zal bystaan. Daarna stelde hy de „R. K. S -V." pater dr. Exler als zyn opvolger voor. Pater Exler verklaarde, getroffen te zyn door do bewyzen van wederkeerige sympathie tusschen Moderator en Loden. Had hy eerst er tegen op gezien, zyn nieuwe taak te aan vaarden. thans scheen de last hem licht toe, als hy op dezelfde vriendschap zou kunnen rekenen. Ook hy kwam tot de leden als vriend, ook hy hoopte zich den naam van „oujste der kameraden" te verwerven. Dan zal zyn woord vruchtbaar zyn, en rijk aan vele en goede vruchten. Vervolgens richtte hy het woord tot pater Van Scbyndel. Hy hoopte, dat deze tolken jare nog eens in do Vereeniging zou terugkeeren, en dan zien zou, dat er kloek was voortgegaan op den weg, door hem gebaand. De vice-president, de heer L. VonFisenne, herinnerde er daarna aan, dat reeds door den president was gezegd, dat dez9 vergadering buitengewoon was, ook omdat de nieu\ve Moderator voor 't eerst in de Vereeniging vei toefde. Hy herhaalde dat woord van „Wel kom!" Hy was er van overtuigd, dat tusschen pater Exler en de leden een zelfde vriend schappeiyke verhouding zou heerschen, als tusschen pater Van Schyndel en de R.-K. S.-V." De president sloot hierna de officieel© zit tiüg, waarna men nog lang byeen bleef in huishoudelyke vergadering. Het comité ter opleiding tot ziekenver pleging to 's Gravenhage heeft, na afgelegd examen, het diploma van ziekenverpleegster uitgereikt aan mejuffrouwen B G. J. Vieh- mat n, verpleegster in het „Höpital Wallon" te Leiden, H. A. De Leeuw en P. De Vries, vryo verpleegsters in Den Haag. Heden had op do Alg. Burg. Begraaf plaats te Leiderdorp de ter-aarde-best riling plaats van den heer W Bos, in leven wet houder van die gemeente en hoofdingeland in het Hoogheemraadschap van Rynland. Talryk was do schare, opgekomen om den overledene nog de laatste eer te bewyzen. Onder de aanwezigen bevonden zich, behalve de vele familieleden, de burgemeester van Lei derdorp, de loden van den Raad en de secre taris der gemeente, leden van colleges, waarin de heer Bos tydens zyn leven zitting had gehad, en overigens belangstellende gemeen tenaren. Nadat de zware kist onder indrukwekkende stilte in de groeve was neergedaald, nam het eerst het woord de heer T. H. Woudstra, predikant der N. G.-G. to L iderdorp. Zyn eerwaarde ving zijn toespraak aan met er op te wijzen, dat in den overledene een liefheb bend vader en grootvader was heengegaan, voorts wat hy geweest was op het gebied der Kerk on School. En ofschoon Bos, wegons zyn groote diensten, kon aanspraak maken op roem en eer, begeerde hy deze ï.iet, wel wetende, dat die aan God, en aan Dezen al leen, toekomen. Voorts herinnerde de spreker aan het kort stondige van hot mcnschelyk levendat onder vinden wy ook heden. Immers de man, die nu rust, was voor nog weinige weken tegen woordig geweest by de begrafenis van een anderen broeder en thans werd hem de laatste eer bewezen. Ten slotte hoopte spreker, dat de mensch ten allen tyde bereid mocht gevonden worden om voor den Rechterstoel te verschynen en dat op diens grafzerk mocht kunnen gegrift worden: In God ontslapen. Hierop herdacht mr. A. D. Van Assendelff do Coningh, burgemeester der gemeente Leil derdorp wat de overledene was geweest in het openbaar leven. Hy schetste dezen als deö man van buitengewone werkkracht, heldoB inzicht, en groote onpartydigheid. Een man, wiens oordeel in bet Dagelyksch! Bestuur zoo op prfls werd gesteld, wienÉ tegenwoordigheid daar zoo gewenscht wan om zyn kennis van locale toestanden, en met wien spreker had gehoopt nog ver* scheidene jaren te mogen samenwerken to£ bloei der gemeente. Helaas, het heeft nieé mogen zyn, hy is ons ontvallen, niets achter latende dan eene aangename herinnering, did nog lang by allen, dio met hom werkten, en die hem kenden, zal biyven voortbestaan. Ten slotte uitte de heer Van Assendelffc de Coningh den wonsch dat het werkzaam leven van dezen afgestorvene voor zyna kinderen en kleinkinderen een spoorslag zal zyn, om, zoo deze ooit wereldscha teling^ te beharligen zullen hebben, dit dan met di§ zelfde belangloosheid en yver te doen. De heer C. Bos zoide dark voor de laatst» eer, den overledene bewezen. Dr. Salverda de Grave is heden met bet geven van onderwys aan de Koningin ge ëindigd. By het afscheid nemen vereerden H.H. MM. hem het portret van Koningin Wilhelmina, in zilveren lyst met chiffre, en een fraai sou venir in zilver. De Koningin-Regentes benoemde bem tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw. Hoden werd aan den op zyn verzoek eervol ontslagen kapitein der Haagsche dd. schuttery M. M. Couvée Jr. namens officieren en kader zyoer compagnie, by monde van den 1st n luit. A. J. H. Van Ryn een bewy» van hoogachting en waardeering overhandigd, by zyn vertrek uit het corps. Het huldeblijk bestaat uit de photographic in groep van officieren en kader, waaronder een fraai gecalligrapheerd onderschrift, waaruit blijkt dat kapitein Couvóe zich do sympathie en hoogachting van .illen heeft weten te verwerven Aan don Gemeenteraad van Den Haag zyn voorgedrag:n ter benoeming van. lo. eene onderwyzeres lste klasse aan de openbare burgerschool aan den Zuid wal: mej. E Groothof!, W. E. Kerlen en S. Lazonder, resp. te Gouda, Deventer en Arnhem; 2o. eene onderwyzeres 4de kl.; aan dit school: moj. S. C. Privé, A. M. Van der Veen en J. Dykman, resp. te Gorkum, Deventoé en Leiden; 3o een onderwyzer 4de kl. aan do openb. tusschenscliool aan de Hoefkade: de heeren A. Van Leeuwen, W. A. Bouman en J. Vac Doorno, resp. te Haastrecht, 's-Gravendeel en Terbreggen. Hoewol de uitreiking van kaarten earsfc om tien uren zou beginnen, stond reedo vóór achten hedenochtend by de Kloosterkerk ia Den Haag een groot aantal personen te wacht ten om toegangskaarten te halen voor de godsdienstoefening op Zondag a. s., waarin Koningin Wilhelmina zal deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Om tien uren was er een ry van ettelyke honderden personen, die van af den toegang in het Voorhout tot in de Parkstraat file maakte. Hedenmorgen bevond de daggelder van den heer R. zich met paard en wagen aan het Leiderdorpscbe hek Om goederen op ^e laden, spande men het paard uit, maar, bond het niet vast. Bruintje ging er van door naar huis, maar werd teruggehaald en moest toch den wagen huiswaarts trekken. Gelukkigj veroorzaakte het dier geen ongevallen. Beursbericht. Amsterdam, 22 October.' De Engolsche Bank heeft heden het Disconto, met 1 pet. verhoogd. De Beurs was vast, uoch er was weinig handel. Aande»len Ned. Petr. Maatsch. waren zwakker, 745. Amtrikaansche Sporen waren nageno ouver- anderd. Prolongatie 4'/t. Reeds meermalen is het voorgekomen, dat brievou, vvaarin acht blauwe posticgcl» waren gesloten voor een kleine advertentie, niet aan hun adres door de post werder. bezorgd. wy radon daarom ernstig aan, voor da toezending der 40 cents gebruik te maken van een postwissel, ook daarom, omdat de advertentie zelve aan den acüterkant van het stiookje geschreven kan worden, dat door ons mag worden afgesneden. De frankeerkosten bedragen 2'/z cent. -- MarUtberlohten. Delft, 22 October. Granen. Do prrjzeo waren Reden belangrijk hooger ou het aanbod niet troofc. "Witte Tarwe 6.a f 7.7 Roodo G.50 uf'i.25 Rogge ƒ4.— a 4.40. Zooiorg ri-t ƒ3.99 h ƒ4.30. Cbo/aber- 4.70 e ƒ9.'.0. Bav.r ƒ2.80 o 3.75. üroano Erwten 5.80 a f 6 50. Blanne Erwten a Brain'.booten ƒ8.75 ft f 10.25 Paar icnb-oouen ƒ4.85 a f 5.20. Daivenboo-icn ƒ6.a 6.25. Koolzaad] ƒ8.50 a f 9. Zomer-Kooizaad a Ka .aria-i zaad ƒ5. - a ƒ6.75. Hennepzaad ƒ5.75 a ƒ6.50,J allee por HL. Schiedam, 21 October. Noteorinsj van de Halte- sar Moutwijn 8.Jenover f.2.-, idem Amat. roei ƒ13.50 per Ned. vat ea z üier foet, zonder de bo.aatmg. Spoeiing ccmmiesie 1.2.0 per kete Notering van den L:r.-.ndcrebond. Moutwijn f "'At a 8 o- beet. ct„ zender f na o..«-r mi.. Woerden, 21 October. Op do h-den gebonden, groote uaj&araveomarkt waren 2358 atuka aangevoerd» Hoowcl voor beate melkkoeien t;oede prxjzoa worden, beatoctf wae do handel toch niet zoer Jercmlif; U noemer

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3