N°. 11247. "Vrijdag 33 October. A0.1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven F1 emlleton. DE RIJKE SSV1ID. IEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. s i. i 1.10. Franco per post-,*3 1-40. Afzonderlijke Nommers s 4 .v» 0.05. PEIJS DEE ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Oiüciëele Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leidon brengt ter algomeene kennis, dat aan don Ontvangor der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedryfs- en andore inkomsten No. 5, van den dienst 1896/97, executoir verklaard den 20sten October jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting, om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet to voldoen. Leidon, De Burgemeester voornoemd, 21 Oot. 1896. F. WAS. Leiden, 22 October. In de gisteravond in het café „Den Burg" alhier gehouden vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd nadat mede- deeling was gedaan van enkele ingekomen stukken en rapporten en nadat de vooraf onderzochte rekening en verantwoording, loopendo over inkomsten en uitgaven tot be dragen van ruim 400 en sluitende met een batig saldo van 38.32, was goedgekeurd een spreekbeurt vervuld door den heer C. J. Kriebel, uit Dordrecht, beginnende met de herinnering, dat Mozes zijn volk van uit de woestijn zou voeren naar „het land van melk en boniDg." Hieruit blijkt, vólgens spreker, dat reeds in de oudheid melk naast honing, zoo niet in de eerste plaats, als een voornaam voedings middel word beschouwd. Het doel van spreker was dan ook om op scheikundige, natuurkundige en andere gron den aan te toonen, dat melk het voedings middel is, alsmede met cijfers te vergelijken het eiwitgehalte tegenover vleesch en eieren. In aanmerking de prjjzen van deze laatste voecmgsmiddelen, toonde spreker tevens aan, dat een zelfde hoeveelheid eiwitstoffen van melk verbazend veel goedkooper is dan die van eieren en vleesch, terwijl melk bovendien ook een goed verteerbare voedingsstof is, gelijk reeds bh jeugdigo kinderen blijkt. Wat is eigenlijk melk? Het vloeibaar ge worden vleesch van een gedeelte van de koe. Daarom bevat ze zooveel voediogsbestand- deelen. Al noemde spr. nu de melk het voedings middel bh uitnemendheid, zoo gaf hij echter toe, dat het bijv. voor iemand, die middel- matigen arbeid (niet zooals een polderjongen) moet veiricbten, niet voldoende zou zijn als hij 's morgens, 's middags en 's avonds een liter melk gebruikte. Bovendien eischt de werking van de maag en de ontwikkeling of het behoud van het gebit vastere zelfstan digheden, want werd het gebit buiten gebruik gesteld, het zou langzamerhand verdwijnen. Laat daarom honden maar gerust op een boutje of ander grootendeels reeds van vleesch ontJaan beentje knabbelen l Dat is goed voor hunne tanden. Lichaamsdeelen, die veel ge bruikt worden, ontwikkelen zich ook veel. Molk is en blijft echter het voedingsmiddel, dat niet allec-n staat naast, maar zelfs boven elk ander voedingsmiddel. Daarom kan daaraan niet genoeg aandacht geschonken, niet genoeg zorg besteed worden. Spr. drukte zelfs als zijn meening uit, dat, waar de Regeering een Boterwet heeft in het leven geroepen om natuur- en kunstboter van elkaar te onder scheiden, om knoeierijen met de eigenlijke boter tegen te gaan, er ook een goede Melkwet behoorde te zijn. Spr. had, ten einde van hetgeen hy had gesegd, een en ander duideiyk te maken, enkele praeparaten (o. a. nagemaakte melk) bereid, welke in de pauze onder den micros coop werden ter bezichtiging gesteld, evenals hy zyne causerie zelve ook met teekeningen op een bord had duidelyk gemaakt. Na de pauze gaf spr. echter toe, dat er ook op een schaduwzyde van de melk kon gewezen worden, want dadelijk zou men het oog op de bacteriën hebben, die besmetting zouden kunnen verspreiden. Roodvonk, typhus, diphtheritis en tuberculose werden in ver band daarmede door den heer Kriebel ook besproken, om daarna tot de vraag te komen of men eigeniyk wel weet wat bacteriën zyn of wel een middel om die onschadeiyk te maken. Spr. had eenige hoeveelheden melk op een verschillende temperatuur gebracht en minstens 12 uren op een temperatuur van 100 graden verwarmd en toch bleek eenigen tyd daarna, dat de bacteriën in alle nog niet gedood waren. Spr. heeft de ervaring opgedaan, dat men dan ook gesteriliseerde melk niet te lang moet bewaren, want ze gaat dan tot bederf over. Hoogstens moet men zo 12 uren bewaren. Hoofdzaak is, dat de melk zoo zuiver moge lijk in een zuivere omgeviug (vooral by het melken in een stal) mo9t behandeld worden. Ook wees hy op de hygiënische maatregelen, die ten aanzien van sommige lichaamsdeelen van de koe zelve moeten worden toegepast, alsmede op eigenaardige gevallen, die zich by hem in de praktijk hebben voorgedaan en waardoor hy den boeren wel zou willen toe roepen „Wascht de uiers in vredesnaam niet, want daardoor gaat ge de bacteriën niet tegen, maar doet ge juist het tegendeel 1" Spr. kwam ten slotte tot het punt van uitgang: dat melk een uitstekend, min kost baar voedingsmiddel is, waarby men er op moet letten, dat het aan de voornaamste vereischten voldoet, en het niet langer dan 20 minuten moet koken, waarna men het niet te lang moet laten staan. Nadat de voorzitter, mr. A. D. Yan Assen delft de Coningb, spr. voor zyn belangrijke voordracht (waarvan het eerste gedeelte ook door twee dames was bygewoond, die echter in de pauze vertrokken, waarvan, hoezeer hare tegenwoordigheid op pry's werd ge steld, toch het gevolg was dat spr. daardoor meer vryheid kreeg in het noemm van zaken by hun in de praktijk meer gebruikelyken naam) had bedankt, werd gelegerheid tot debat gegeven, waarvan werd gebruik gemaakt door den heer Rinkes Borger, die herinnerde aan de onderzoekingen welke zyn gedaan of typhus wel door melk ontstaat, waardoor by het publiek een vrees is gevestigd, die niet anders dan ten nadeele voor den landbouw kan werken en waarvan het gevaar zelf moet worden tegengegaan, terwijl door den heer De Jong als zijne meening werd uitgesproken, dat het menschdom zyn gebit buiten werking stellende en overeenkomstig do bewering van den heer Kriebel dat melk boven elk ander voedingsmiddel staat, niet anders dan melk gebruikende, gewis zou ten gronde gaan, en de heerCbristiaanse de wenschelykbeid toegaf dat, naar aanl. iding van het gesprokene, er controle op de melk worde ingevoerd, maar dat deze dan ook eveneens op brood dient te worden toe gepast, omdat niet is aangetoond dat dit zin- delijker behandeld wordt. De sprekers werden door den beer Kriebel beantwoord, waarna namens het bestuur nog enkele toelichtingen omtrent gebruik en prys van kunstmest- en stalmeststoffen werden gegeven, en eindelyk de vergadering werd gesloten. Wy vestigen de aandacht op een in dit blad voorkomende annonce aangaande eene belangrijke boekverkooping, welke de firma Burgersdyk Niermans alhier van 2 tot 10 November a. s. zal houden. O. a. worden dan onder den hamer gebracht de taal- en letter kundige bibliotheken van wylen den heer C. Honigh (den bekenden dichter en bewerker van den herdruk van JoDckbloet's „Geschiede nis dor Nederlandsche letterkunde") en wylen onzen stadgenoot, den heer Emile Seipgens, den bekenden auteur. Op het gebied der taal- en letterkunde bevat de catalogus niet minder dan 2000 nommers, waarby vooral Hoogduitsch en Nederlandscb. Tevens wordt geveild de rechtsgeleerde bibliotheek van wylen den oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indié mr. A. J. Duymaer van Twist. De catalogus is verder op elk gebied, vooral ook Botanie en Geneeskunde, waarby instru menten, belangryk. Belanghebbenden zullen zich gaarne een exemplaar aanschaffen en er menig werk in vinden, dat zy reeds lang zochten. Yoor het akte-examen in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek zyn te Dor drecht geslaagd de dames J. H. Friderichs en C. F. Pillard, beiden van Leiden. By de op 21 October gehouden aanbe steding, ten behoeve der Rijkswerkinrichting alhier voor bet jaar 1897, werden, onder nadere goedkeuring van den minister van justitie, tot aannemers aangewezen voor: Witbrood, de Leidsche Broodfabriek, voor 0.12 per KG. Tarwebrood, dezelfde, voor 0.0975 per KG. Roggebrood, dezelfde, voor 0 0685 per KG. Beschuiten, B. G. Beulink, voor 0.0664 per stuk. Aardappelen, J. Peereboom, voor 1.29 per 50 KG. Rundvleesch, A. Slok, voor 0.5348 per KG. Boter, S. Leman Mzn., voor 0.97 per KG. Ryst, J. W. Boekwyt, voor 0.10 per KG. Zout, B. G. Beulink, voor 0.0550 per KG. Peper, J. W. Boekwyt, voor 0.34 per KG. Azyn, dezelfde, voor 0.06 per liter. Stearinekaarsenj B. Hakvoort, te Amster dam, voor 0.5350 per KG. Zachte groene zeep, F. H. De Keuning, voor 0.135 per KG. Harde groene zeep, dezelfde, voor 0.135 per KG. Soda, J. W. Boekwyt, voor 0 0295 per KG. Koffie, dezelfde, voor ƒ1.09 per KG. Cichorei, dezelfde, voor ƒ0.145 per KG. Bruine suiker, B. G. Beulink, voor 0.22 per KG. Witte suiker, dezelfde, voor 0.44 per KG. Tarwebloem, J. W. Boekwyt, voor ƒ0 10 per KG. Stroop, B. G. Beulink, voor 0.12 per KG. Eieren, J. W. Boekwyt, voor 0.0384 per stuk. Sty feel, dezelfde, voor ƒ0.185 per KG. Bergblauw, dezelfde, voor ƒ0.40 per KG. Zoetemelk, Van Bergen en Henegouwen, voor ƒ0.0565 per liter. Karnemelk, J. Van Gaasteren, voor 0.017 per liter. Ligstroo, G. Rorayn, te Leiderdorp, voor f 12.99'/, per 500 KG. Steenkolen, H. J. Blommestein, voor ƒ0.72 per 100 KG. Baggerturf, J. J. Huy, voor 3.50 per 1000 stuks. Lange turf, dezelfde, voor ƒ3.95 per 1000 stuks. Gascokes, H. J. BlommesteiD, voor 1.05 per 100 KG. Heibezems, A. Lefeber, voor 0.08 per stuk. Heiboenders, dezelfde, voor 0.035 per stuk. Zwarte schryfinkt, H. P. M. Verlinden te Bergen op Zoom, voor 0.25 per flesch. Griffels, dezelfde, voor 0.25 per 100 stuks. Stalen pennen, dezelfde, voor 0.60 per gros. Potlooden, dezelfde, voor 0.90 per dozyn. Schakellym, dezelfde, voor 0.40 per flacon. Steilschrift-pennen, dezelfde, voor f 1.40 per gros. Gerhardt's steilschrift-cahiers, dezelfde, voor 1.75 per stel Nos. 1—8. Afval der menage, W. Van der Mey, voor f 24 per jaar. 6-draads breikatoen No. 12, Firma Van 't Hooft en Co., voor 0.86!/j per KG. Geene aanbiedingen kwamen in voor de levering van zand, witte en zwarte Drentsche scheerwol. By de te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden aanbesteding waren minste inscbryvers voor perc. 3, 800 wollen paardendekens, de firma Gebrs. Van Wyk Co., voor 7360; perc. 4, 2500 wollen dekens, de firma J. Zuurdeeg Zn., voor ƒ8000; perc. 6, div. wollen dekens en dweilenwol, de firma Gebrs. Van Wyk Co., voor 4241 perc. 7, 3900 m. div. kardoessaai, de firma Van Hartrop Zn, voor 1534; perc. 8, 3235 m. div. vlaggendoek, de firma P. Clos Leembruggen, voor 743.27,/a- Men scbryft ons uit Warmond: Gister avond gaf de muziek- en tooneelvereeniging „Harmonie van Warmond", onder directie van den heer J. Oostelaar, in het lokaal „de Zon" aldaar weer eene uitvoering voor hare leden. Gedurende een jaar ongeveer gaf deze ver- eeniging om verschillende redenen geene uit voering, waardoor de levensvatbaarheid by de leden eenigszins verloreu ging. Door flink optreden, vooral van den sympatbieken voor zitter en directeur, werd gisteravond weder het bewys geleverd wat deze vereenigiDg met een goeden wil kan ten uitvoer brengen. Een zevental nummers werd op uitstekende wyze ten gehoore gebracht; een daverend applaus was by ieder nummer het deel Na de pauze werd opgevoerd het tooneelstukje: „twee honderd gulden belooning", kluchtspel met zang in één bedryf, welk stukje in ruime mate den lachlust opwekte en ook daverend werd toegejuicht. Ieder deed op uitstekende wijze zyn best. De zaal was tameiyk bezet, maar het had beter gekend, en wy wenschen by een volgende uitvoering een beter gehoor, wat wy ook wel gelooven na deze uitvoering. Bereids heeft zich tevens alweder een zes a zevental leerlingen voor de muziek aangemeld, die reeds druk aan het studeeren zyn, ten einde spoedig een werkend aandeel te kunnen nemen. Wy wenscben hun leermeester met hen ook een goed succes. Alles liep, zooals altyd, in de beste orde af, en na afloop ging ieder wel voldaan naar huis, en wy wenschen hun een tot spoedig weerziens. Naar men ons uit Hazerswoude bericht, zal het den 24sten November a. e. 40 jaren geleden zfin, dat de zeereerwaarde beer H. Bosmans, van de orde der ongescheiden Car- melieten, tot pastoor aan den Groenendyk, gemeente Hazerswoude, benoemd werd, na gedurende 5 jaren de bediening van kapelaan te hebben waargenomen in de voormalige St.- Jozefs kerk, op het Utrechtsche Veer te Leiden. In allen eenvoud werd gisteren op de be graafplaats „Oud-Eik-en Duinen" te's-Graven hage ter aarde besteld bet stoffelyk over-cto van den gepensionneerden schout-'jy-nach' J. J. Westerouen van Meeteren, ridder var de Militaire Willemsorde. Onderscheidene rang- en tydgenooten, ondei wie de oud-minister van marine, de hee» Dy8ennck, de gepens. schout by-nacht Van develde, de heer Van Wely, gepens. hoofd inspecteur van administratie der marine en de oud kapitein ter zee Van der Sloot, bewezen hunnen vriend en oud-wapenmakker de laatste eer. Onder de kransen, welke de lykkist dekten, was een groot anker van witte rozen. Prof. Burr heeft aan de ambtenaren van het algemeen Ryksarchief te 's Gravenhage, die hem by den arbeid, welken hy voor de Amerikaansche Regeering in het grenzen- verschil tusschen Venezuela en EDgeland thans heeft volbracht, hulp verleenden, op waar- deereDde wyze van zyne erkenteiykheid doen blyken. De bedienden werden mede door hem bedacht. De Algemeene Rekenkamer heeft by de mededeeling aan de Tweede Kamer, dat er eene vacature ie ontstaan, aangedrongen op het opmaken der voordracht zóó spoedig, dat het college na 31 December 1896 voltallig zy. Aan de Tweede Kamer is ingezonden een wetsontwerp tot wyziging van hoofdstuk IV (Justitie) der loopende staatsbegrooting ter voorziening in de f 20,000 hoogere uitgaven voor gerechtskosten in strafzaken dan geraamd was, van welk bedrag ƒ8000 uit „onvoorzien" kan worden overgeschreven. De beer J. Lugtenburg, ambtenaar 3de kl. by 's Ryks directe belastingen, te Nispen, wordt overgeplaatst naar Roelof Arendsveen, ter vervanging van den onlangs overleden ambtenaar Fr. Roorda. Burgemeester en Wethouders van Naald- wyk hebben aan verschillende burgemeesters in deze provincie een schryven gezondeD, waarin zy er de aandacht op vestigen, cat binnenkort in hunne gemeente een Ryks- tuinbouwwinterschool zal worden opgericht welker directie zal worden opgedragen aan den Rykstuinbouwleeraar in deze provincie, den heer C. H. Claassea, aldaar. Het doel van het onderwys, dat op die winterschool wordt gegeven, is, aankomende tuinders in de gelegenheid te stellen, op weinig kostbare wyze de noodige theoretische kennis van hot tuinbouwbedryf te doen ver krijgen. Het onderwys draagt in hoofdzaak dén stempel van vakondorwys. De cursus op de winterschool duurt twee winter-halfjaren, die in October aanvangen en in Maart eindigen. Naar wy vernemen, wordt de dupliek van onze Regeering met betrekking tot de „Costa-Rica Packet" quaestie eerstdaags naar Rusland verzonden. Volgens pas aangekomen Australische bladen zou kapitein Carpenter, de gewezen kajfitein der „Costa-Rica-Packet", by een into-rvieuw kebben verklaard, dat de door hem gevorderde som thans tusschen de 31 en 33 duizend pond sterling bedraagt! N.R.G Slot.) „Gy, mynheer?" vroeg hy grimmig, „wat verschaft my de eer?" „Wat ik u verzoeken mag, mynheer Muller, vraag niet! Geef my den sleutel van den zolder, gauw gauw Frans is boven, en ik vrees „Zit de lummel boven? Wacht maar! Ik zal hera spoedig benedon hebben." „Om 's hemels wil, mynheer Muller, gy moogt niet naar boven! Ik bid u, biyf be daard riep Thalhofer en versperde den man den weg. „Wat! Niet naar boven? Nu, ik zou wel eens willen zien, wie my in myn huls wat te verbieden heeft." „Het geldt misschien bet leven van uw kindl" stootte Oscar heftig uit. „Gy hebt hem een doodsangst op het lyf gejaagd, zoodat hy in staat is naar beneden te springen, als hy u hoort komen! Ik waarschuw u als vriend!" De groote bezorgdheid, die uit de woorden klonk, miste ten slotte haar uitwerking niet. Muller gaf den sleutel en keek den leeraar na, die buiten adem de booge, donkere trap opliep. Op betzelfde oogenblik hoorde men beneden de stem van den kunstdraaier Gebbardt. „Meneer Mullerl Meneer Muller! Gauw uw zoon, Frans, brengt zich om 'tleven!" Met knikkende knieën kwam de buurman de trap op. Hy hield een papiertje in de hand. „Hier leesl Dat beb ik op m(jn draai bank gevonden. Ik heb gemeend, dat ik een beroerte kryg!" „Wat is er? Wat hebt gy?" bygde Muller en deed vergeefsche moeite, om zich te ver zetten tegen den angst, die zich van hem meester gemaakt had. Zijn hand beefde. De keel was hem als 't ware dicbtgesnoerd. Hy was niet in staat het briefje te ontcyferen. Angelina die door de stem van den geliefde uit haar kamer gelokt was, moest lezen. Daar stond met potlood: „Waarde heer Gebhardt, ik dank u, dat gij altyd zoo goed voor my geweest zyt. Ik houd het niet meer uit. Ik wil niet meer leven! Al het klagen helpt niets. Als ik dood ben, zeg dan vader, dat ik het niet helpen kon, dat ik geen hoofd had om te leeren." Een oogenblik keken de beide mannen elkaar sprakeloos aan. „Hy is boven op den zolder! Zyn leeraar is ook boven!" hygdo de smid. Angelina snelde schreiend de trap op, de kunstdraaier haar na. Muller volgde bun schuw en langzaam. Op elke trede bleef hy staan. Hy kon van hartkloppen niet ademen. Oscar werd byna wanhopig, toen de sleutel niet in het slot wilde draaien. Als de jongen de deur eens van binnen gegrendeld hadl Het koude zweet stond hem op het voor hoofd. „Fran8l" riep by. „Ik ben het. Schrik nietl Je vader zal je niets doen! Ik bescherm je!" Er kwam geen antwoord. Maar tindelyk gaf de deur toe onder de handen, die met alle geweld tegen het oude slot drukten. Het was half donker in do hooge ruimte, tus schen de balken. Slechts een smalle, dunne lichtstreep, waarin duizenden stofjes dansten, viel door een reet naar binnen. „Fran8l" Alles bleef stil. En toen weerklonk eens klaps een zwak, reutelend geluid. Oscar werkte zich zoo snel mogeiyk door een chaos van latten en planken naar den hoek voor het gesloten dakvenster, waaruit het geluid gekomen was. Zyn angst was niet tevergeefs geweest. Daar hing aan een balk de onbeweeglyke gestalte van den jongen, met een stevigen strik om den hals. De kist, waarop hy geklommen was, om den strik aan den balk te bevestigen, lag er naast, wegge8tooten door de voeten, in een laatst besluit. Oscar riep luid om hulp, terwyi hy haastig een mes uit den zak haalde, om den jongen zelfmoordenaar af te snyden. Nu was het gebeurd t Het kleine lichaam zonk zwaar in zyn armen. Open en strak keken de heldere oogen, waarin een paar tranen stonden. Zou by nog te redden zyn? Diep werd de leeraar aangegrepen door de herinnering aan het slechte opstel, dat de arme jongen over den zelfmoord van Brutus gemaakt had. Nu had hy zelf willen sterven, als een fiere Romein. Eindelyk naderden voetstappen. „Een dokterl Haal een dokter, Gebhardt!" riep Oscar, terwyi by met zyn last in de armen voorzichtig over den halfdonkeren zolder ging. Muller leunde tegen de zolderdeur. Zwaar adem halend, met verglaasde oogen, aan schouwde hy het onbeweeglyko lichaam en was met by machte te vragen: „Leeft hy of is hy dood?" Als een misdadiger sloop hy der leeraar na over de donkere trap naar de slaapkamer. „Het kon geen seconde meer ïyden," ver klaarde de inmiddels toegesnelde dokter. „Gelukkig, dat de heer Thalhofer het voor nemen van den jongen vermoedde." Toen stak de smid herademend den jongen leeraar de hand toe. Hy zeide geen woord, maar in zyn oogen stonden tranen. Den anderen morgen eerst, na een zorg- wekkenden nacht, keek do jongen weer helder, met een verbaasden blik in 't rond. Toen boog de strenge vader zich ontroerd over hem en streelde hem het haar uit het bleeke gezicht. „Frans, lieve Frans!" fluisterde de vader. „Je gaat niet weer naar de Latynsche school l Je moogt worden wat je wilt! Maar niet weer zulke domme dingen doen, jongen 1" Angelina en Oscar hielden elkaar vast er keken den vader smeekend aan. Hy knikte en begreep. Later, toen Muller van den schrik bekomen en weer zichzelf geworden was, antwoordde hy allen, die hem naar zyn voornamen schoon zoon, den baron, vroegen: „Myn dochter bield niet van bem, en ik geef myn kinderen graag hun zin. En Thalhofer is ook oen fijn bo- schaafd man en kan nog eenmaal minister worden."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1