P. VM ES, ATJEH. gadering in de Victoria brouwery to B.rlyn, waar Albert Traeger en Eugen Richter, afge vaardigden van de vrijzinnige party, de feest reden hielden. Met bewonderenswaardige frischheid beantwoordde Virchow hen in eene toespraak, welke stormachtige toejuichingen uitlokte en waarvan het voornaamste deze verklaring was: de geschiedenis van de ont wikkeling der menschelyke beschaving leert, dat het voornamelijk aan de steden te danken is, als de wereld vooruit is gegaan. In Duitsch- land moet men nog veel doen, zal bjj de een heid ook de vryheid worden govoegd. De heer dr. Kayser, directeur van het koloniale departement van Duitschland, heeft in den laatsten tyd niet op rozen gewandeld. Van verschillende zyden is hem het leven onaangenaam gemaakt, zyn er aanvallen gedaan op z\jn beheer, zoodat by thans z\jn ontslag heeft gevraagd hetgeen zijn vy an den waarschijnlijk victorie zal doen roepen. De „Kölnische Zeitung" erkent, dat er uiterlijk veel reden is voor hun vreugde; maar dit blad kan beslist mededeelen, dat de regeering niet teruggeweken is voor de aan vallen, die op dr. Kayser gedaan zijn, en hem niet aan zyn vijanden heeft opgeofferd. Reeds herbaalde malen moet de heer Kayser zijn ontslag gevraagd hebben, maar steeds is hij daarop teruggekomen op verlangen van zijn superieuren, die zijn aanblijven dringend noodzakelijk achtten. „Gedurende de zes jaren van dr. Kayser's werkzaamheid en zes jaren vormen geen kleine tijdruimte voor koloniale zaken is oneindig veel gedaan. Wanneer de thans bijna voltooide afba kening onzer koloniale grenzen nog niet tot volle bevrediging onzer „Colonialfreunde" is doorgevoerd, dan heeft dit allereerst gelegen aan den algemeenen politieken toestand, maar ook daaraan, dat ons koloniaal bestuur niet die aanzienlijke middelen te zijner be schikking heeft, welke Frankrijk en Engeland in de ruimste mate kunnen besteden. Niette min is er nog altijd uitgehaald wat er uit gehaald kon worden en in elk geval zijn er zekere toestanden geschapen. Er is een tijd geweest, dat er ernstig sprake was van het verlies onzer kolonie in West-Afrika. Toen is het Kayser gelukt", zoo vervolgt het liberale Keulsche blad, „met inspanniog van alle krachten geldmiddelen te verkrijgen om te beletten, dat deze kolonie in handen der Engelschen viel. Togo en Kamerun onderhouden zich zelf of vragen slechts geringe toelagen en wat Oost-Afrika betreft, is daar toch, hoewel ver schillende ontgoochelingen niet zijn uitge bleven, de grond gelegd voor een groot be schavingswerk, dat zelfs volle erkenning vond bij ijverzuchtige vreemdelingen, dï9 deze kolo nie hebben bezocht. Dat dit alles mogelijk is geweest en dat uit den chaos, die daar voor zeven jaar grootendeels nog heerschte, geregelde toestanden zijn geboren, daaraan beeft de thans heengaande directeur van koloniën zijn betamelijk aandeel, en trots den 6maad en de miskenning, welke thans uit het kamp van ondergeschikte tegenstanders op hem neer regenen, zal zijn naam op andere wijze met de eerste geschiedenis onzer kolo niën verbonden zijn dan die van zjjn tegen standers." De keizer en de keizerin van Rusland worden heden, Vrijdag, te Cronberg verwacht, om op hot kasteel „Friedrichshof" een bezoek te brengen aan keizerin Frederik. De Wurtembergsche „Staatsanzeiger" kondigt de conversie van 315 millioen mark 4 pets.-schuld in een 31/1 pets. fonds aan. De kapitalen van het pensiuenfonds worden van dezen maatregel uitgezonderd. Tevens is be paald, dat binnen 10 jaar geen verdere rente verlaging zal plaats hebben. Rusland. De „Times" beweert, dat vermoedelijk niet de heer Cblchkine, maar prins Vorontzoff- Dashkoff zal worden benoemd tot opvolger van prins Lobanoff, don overleden Russischen minister van buitenlandsche zaken. De Par-ysche correspondent van betzelfde blad, sprekende over Rusland en Frankrijk, zegt o. a.Twee dingen zijn zeker. In het vervolg zullen beide naties in tijd van vrede slechts één hoofd, ia den oorlog slechts één arm vormen. TnrkUe, De „Standard" beweert, dat de Paus een schrijven heeft gezonden aan den Sultan, waarin hij dezen in naam van God verzoekt, een einde te maken aan de wreedheden, welke tegen de Christenen worden gepleegd. De brief werd overgebracht door Monseig neur Bonetti, Apostolisch vertegenwoordiger ce Konstantinopel. De sultan kon een audiëntie niet weigeren, zegt de „Standaard"'maar ontving den gezant met grooto koelheid, nam het schrijven aan, doch behiold zich een antwoord voor. Zuld-Afrlka. De Transvaalsche wetten op de pers en het verbannen van gevaarlijke vreemdelingen zijn ofüciëel afgekondigd. De hoofden der Matabelen in de Matoppo- heuvele hebben zich eindelijk onderworpen. De besli8seude Indaba werd 13 October ge bonden in het kamp van den heer Rhodes. Tegenwoordig waren van Engelsche z'yde de heeren Lord Grey, Coarles Metcalf, Rhodes en Colenbr.inder. Da Matabelen bleven vasthouden aan hun eisch, dat er een verantwoordelijk hoofd zcu worden benoemd, aan hetwelk zij meleJeehug van hun grieven konden do3n. De Engel schen hebben aan dezen eiscli toegegeven en Lord Grey heeft daarna de volgende districts hoofden benoemd: Gambo, Faku, Unjana Sikombo, Soranabulana, Dkiiso en Maledo. De hoofden dankten „hun vader" voor do goede regeling van het geschil, verklaarden dat de oorlog voorbij en de vrede hersteld was, en als de blanken hen niet aanvielen, zouden ook Xü zich niet tegen de blanken keeren. Tnrkije en de Ter. Staten. Het bericht van de oorlogszuchtige plannen van Amerika tegen Turkye is niet meer dan een canard geweest. Het zoogenaamde oorlogs schip „Bancroft", dat de Dardanollen zou moeten forceeren, is een klein adviesjacht en zou zelfs met behulp dor Amerikaansche vloot in de Middellandsche Zee niets tegen de forten van do Dardanellen kunnen uitrichten. In Amerika lacht men dan ook om het bericht, en een officieel© tegenspraak is niet eoos noodig geacht. De Vereenigde Staten hebben geen rechtstreeksch belang bij de Oostersche quaestie en geen reden om af te wijken van hun traditioneele gewoonte om zich niet te bemoeien met Europeesche aan gelegenheden. "Wel wacht Amerika nog altijd op de betaling van een schadeloosstelling voor de Ameiikaaasche burgers, die in Turkije mis handeld zijn, maar daarvoor zal het Turkye geen oorlog aandoen. Telegrammen. MADRID, 15 October. Een Spaansch deta chement is door de rebellen van Manilla (op de PhilippijneD) aangevallen en had 18 dooden, waaronder 2 officieren, en 23 gewonden. Kerkeiyke Berlohten Alfen: Zondag voormiddag te halftien ds. Van der Ent, te Woerden. Des namiddags te halfzeven, ds. De Lindt van Wijngaarden, te Utrecht. Benthuizen: Ds. Klercq, van Koudekerk, zal Zondagnamiddag te 2 uren in de vacature alhier optreden. Kaag: Zondagmorgen te halftien, ds. Wüs- tenhofE, van Sassenheim. H. A. Sassenheim: Zondagmorgen te 10 uren, de heer v. d. Spiegel, hulpprediker van Kaag. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gem. Zoodag a. s., '6 ochtends te tien uren, ds. G. Van Herwaarden, pred. te Leiden. ACA UEMIE-IHIGUWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot arts de heer C. C. De Loos en toegelaten voor het arts examen eerste gedeelte de heer P. P. C. Prtjn. Geslaagd zijn: voor het propaedeutisch examen in de geneeskunde de heer A Verwey voor -het candidaats-examen in de godgeleerd heid (2de ged.) de heeren K. F. Sparaaay en G. A. Slagmolen. Voor het candidaats-examen in de rechten de heer T. Binnerts. Bjj het Departement van Koloniën is van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het volgende, van gisteren ge- dagteekende, telegram betreffende de krygs- verrichtingen in Atjeh: Drie tochten hadden plaats uit Tjot Mand- jang naar het gebergte in de XXTI Moekims, waa-rby acht militairen beneden den rang van officier gewond werden, één van deze levens- gevaariyk, sedert overleden. Marktberlehtea. Leiden* 16 Oot. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 43 atuke ƒ62 a 236. Kalf- en Melk koeien 670 etuk8 ƒ105 a 239. VaTekoeien 158 stake ƒ87 a ƒ280. Vette Osscu en Koeion 216 stuks ƒ115 a 261. Graeli alver en 219 etake 14.— a 64. Kalveren (vette) 42 etake ƒ31 a /82. Kalveren (magere) 33 atuke 3.a 21. Hamels (vette) etuke a Hamela (magoro) etoka a Schapen (vette) 723 etake J17. a ƒ28.50. Schapen (woido) 110 stuks 14.a 21. Lammeren (magere) 30 etake 11.a ƒ16.—. Varkens (magere; 101 etuka 10.a 28.— Varkens (vette) etnke a per KG. Varkena (biggen) 404 stake 8.a 9.Paarden 8 stake a Veulens 18 etake a Ter markt aangevoerd: 1140 runderen, 75 kalveren, 833 eohapen, 30 lammeren, 101 varkens, 404 biggen, 3 paarden, 13 venlene. Ter wekelijkeche Kaasmarkt aangevoerd 67 "«rt'rjeD. Besteed word voor Goadeohe Kaas var ld—, tot ƒ26.—; Derby-kaae van tot Loiaache Kaas de 150 K 4. f tot Edammer Kaas (2de qnal.) tot Aan do Stadswaag go.vo.joa 59 partijen, 3623 stake keas. wegende 16,402 KG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 15 Oct. Roodf Wintertarwe 6.25 a Jarige Tarwo a Witto Tarwe ƒ6.10 a ƒ6.75. Zomer rietarwe a Rogge 3.90 a 4.25, Haver fc. a ƒ6.50, Ohevaliorgeret ƒ6.— a Wintergoret a Duivenboonen a Paar- denboonen ƒ4.75 a ƒ5.Brainonboonen a Groene orwten 5.76 a ƒ7.—, Grauwe erwten Kaoarioraad a Karwei- zaad ƒ10.75 a ƒ10.90, per 60 kilo. Delft, 15 Oct. Aan de Btadewaag gewogen: 510 achtsten en 88 zeetienden vaten Boter, wegende te zamen 11,030 kilogrammen. Prje 63 a/73 het vierde, /1.32Va a 1-82/a het KG. Gouda, 15 Oct. Aangevoerd 68 partijen kaae lete qml. 27.— a 29.—, 21e qnal. 23.— a ƒ23.-. Neordhollantbche 23. a ƒ28.Goeboter ƒ1.40 a ƒ1.50, weiboter ƒ1.20 a ƒ1.80. Utrccllt, 16 Oct. Aan de kaaemarkt waren heden aangevoerd 66 wagens kaas, wogondo 16,000 kilo, die verkocht werdea voor 88 a ƒ52 de 100 kilo. Mappel, 15 October. Aan de markt van heden was de aanvoer van boter 11,800 kilo; lete soort per Vs vat a 2de soort 23.50 a 8de eoort 21.60 stukken van Vf3 kilo ƒ1.65 a ƒ1.85. Schiedam, 16 Ootober. Noteering van de Makc- aare. Moutwijn 7.Jenever ƒ11.—, idem Amat. proef ƒ12.50 per Nod. vat en zonder fnet, zonder de belasting. Spoeling-commissie 80 per ketel. Noteering van den Brandorebond. Moutwijn f 6»/g a Va per beet, ct,, zondor fuat cn zonder belasting. LEIDEN, 16 October. Den gemeenteraad zya thans, onder No. 228 der Ingekomen Stukken, door den heer H. C. Juta, wethouder, aangeboden de cyfers, waarmede de „Statistiek van Leiden" voor het jaar 1895 kan worden aangevuld, in vervolg op den arbeid van het geachte vroegere medelid, den heer H. J. Bool. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor de begrooting van Marine kwam heden byeen. Naar men verneemt, zyn de heeren T. Ph. baron Mackay en L. J. Wysman, ouder lingen by de Ned.-Herv. gemeenten te 's-Gra- venhage, door den Byzonderen Kerkeraad aangewezen om dienst te doen by de aanne ming, bevestiging en deelneming aan het Heilig Avondmaal van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De mioi8ter van marine begaf zich gisteravond ter inspectie naar het Nieuwe- diep. De luitenant generaal Bergansius, inspec teur van het wapen der artillerie, is gisteren met den luit. kol. Schluiter naar de leger plaats van Oldebroek vertrokken. Naar wy vernemen, nadert het gedenk- teeken voor Constantyn Huygens zyne vol tooiing. Intusschen zullen er nog eenige maanden moeten verloopen voordat het geheel gereed is. De onthulling zal vermoedeiyk eerst in het voorjaar van 1897 plaats hebben als de Scheveningsche weg en de boschjes in hun lenteios prijken. Onder voorzitterschap van ds. Kouwen- hoven is te Groningen eene talryke bezochte Unie-vergadering gehouden. Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman besprak het Unie-rap port voor schoolwet wyziging, uitgebracht in de te Utrecht op 16 April 1895 gehouden vergadering, en de grieven, die de commissie had tegen de bestaande regeling van het lager onderwijs. De heer Lohman toonde aan, dat er niet meer bestaat een school-quaestie, doch verschil over de volksopvoeding, waarby allen belang hebben. In de genoemde vergadering zyn de volgende conclusion aangenomen: de gemeenten worden niet laDger met de bekostiging der lagere scholen belast. Door het Ryk worde voor elke lagere school eene vaste bydrage uitgekeerd. De uitkeering van die bydrage worde, evenals thans, aan voorwaarden verbonden. Voor zoover de ingezetenen niet zelve in hun on- derwys voorzien, treden in hunne plaats de gemeentebesturen op. Na het Unie-rapport verder verdedigd te hebben, riep de heer Lohman allen op om te stryden onder de leuze: „De vrye school voor heel de natie." Het wenscheiyk achtende dat gedurende den a. s. winter, waar de gelegenheid -zulks- toelaat, aan officieren, niet tot de bereden corpsen befioorende, onderricht in de rijkunst worde gegeven, heeft de minister van oorlog bepaald, dat die oefeningen voor officieren van onbereden wapens en diensten iü de garni zoenen, waar zich bereden corpsen bevinden, evenals vorige jaren zullen plaats hebben. Voor de officieren, beboorende tot het wapen der artillerie, te Dordrecht en Gorkum in garnizoen, zullen die rylessen worden gegeven in de Burgermanëge te Dordrecht. Wederom is het getal oud-stryders te Utrecht met één verminderd. De heer A. Van Maastricht, oud-strydor van 1830-1831, is in den ouderdom van 85 jaren overleden. Het stoomschip „Ajax", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 14 Oct. te Singapore; de „Herzog", van Oo6t-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 15 Oct. to Aden; de „Kaiser" arriveerde 14 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Spaamdam" arriveerde 16 Oct. van Nieuw- York te Rotterdam. In September is de opbrengst der rijks middelen weder zeer ruim gewoest. De ge middelde raming voor één maand werd met 1 millioen en de opbrengst van Sept 1895 met 578,006 overschreden. De hoogere opbrengst boven de raming is vooral toe te schryven aan de betaliDg van een groot deel der aanslagen in de personeel© belasting, waardoor de directe belastingen millioen meer inbrachten, en de aanzuiverin gen op den suikeraccyn8, welke ruim 3 ton boven het gemiddelde bedroegen. De successie rechten gaven echter 150.000 minder, zoo dat de overige middelen te zamen nog 4£ ton boven raming opleverden. Daarvan komt l£ ton op rekening der invoerrechten. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is alhier door de politie een minderjarige meid aangehouden, die zonder geld of middel van bestaan rond zwierf. Zjj is naar haar woonplaats terug gelei 1 ei aldaar ter beschikking harerouders gest ld. Hedenmiddag omstreeks twaalf uren had de 14 jarige C. v. L., by het beladen van een vaartuig met groenten in een sloot aan de Kooilaan, het ongeluk van zyne schuit te water te vallen. Zyne ouders, mede in do nabyheid op het land aanwezig, vermisten hem na ongeveer 10 minuten en vonden hem in voormelden toestand. Eai toevallig aanwezig geneesheer stelde nog pogingen in het werk om de levens geesten w&er op te wekken, doch ten slotte kon deze, helaas, slechts den dood consta- teeren. Men begrypt hoe groot de smart der ouders is. Werkstakende we'rkeloozen. Te Terwispel (Fr.), wasr het armbestuur werk verschaft aan ongeveer 40 werkeloozen, heb ben deze het werk gestaakt. Z(j vragen meer loon, daar xty volgens hun zeggen n et meer dan 50 cents» per dag kunnen ver dienen. Per roe wordt voor hot spitt n 6 cents loon betaald, en de beste arbeiders zouden per dag niet meer dan 9 roeden kunnen bewerken. Een schipper, wonende te Schie dam, viel te Rotterdam van zyn loopplank in de Binnenhaven en verdronk. Hu laat een weduwe en 5 kinderen na. By de aan het Oude Slot te Hoem- stede gehouden wedloopen werd onder ande ren behaald door: „Kees", eig. J. Erkelens, te Nieuwveen, de 3de prys in No. 1 RiDg- vaart-prys. Harddravcry, aangespannen voor hitten van alle landen en rassen. Handicap. Een Italiaan sch militair is voor nemens naar Afrika te gaan en koning Mone- lik te verzoeken hem aaa te nemea als plaats vervanger voor een der gevangen soldaten. Hij verzo.kt zyn landgenooton hetzelfde te do n en dan samen te Venetië scheop te -gaan. „Als Italiaansche soldaten zyn wij alhn ge- lyk", schrijft hy, „en de eenige belooning, welke ik voor myn persoonlijke opoffering verlang, is de terugkeer, zoo spoedig mogelyk, van een onzer broeders naar zyn land en familie." Door het provinciaal bestuur van Groningen worden nieuwe en strengere maatregelen genomen met het oog op het toenemen van het mond- en klauwzeer in Duitschland, in de onmiideliyke nabyheid van onze grenzen. De totstandkoming eenerwie- lerbaan te Baarn, is verzekerd. Het kapitaal f 25,000) is reeds voltoekend. Het terrein, in 't Wil bel mi nap ark gelegen, zal door over dekte tribunes omgeven worden, waarop 3500 bezoekers plaats kunnen vinden. Dierenleven. In de Rotte r- damsche Diergaarde zyn 3 of 4 leeuwen ge boren. Ook eene puma verwacht in de vol gende maand een jong. Een der vestibules van de wildedierengaandery zal ingericht worden tot tydeJyk verbiyf voor de moeder en hare jongen, zoo^at het voortaan onnoodig zal zyn, zooals tot dusver, de geheole wiriter- gaandery af te sluiten als een der dieren jongen heeft. In de „N. R. Ct." worden eenige byzon- derheden gemeld over den Siberïschen konings- tyger, die doodelyk ziek is geweest. Drie en twintig dagen lang had hy niets gegeten en by na niet6 gedronken, en bovendien leed hy aan een hardnekkige verstopping. De directeur had eerst getracht den zieke te genezen door hem eerst met sla-olie en toen met wonder olie te hespuiten; maar het dier was te zwak om zich schoon te likken. Toen kreeg de directeur een fortuinlyken inval. H'y gaf zijn zieke gras te eten, en dit had dezelfde, uit werking op de maag, als die zich bfj katton vertoont. En toen kwam de oerzaak van de kwaal te voorschyn: een groote massa haar. De patiënt was in die weeë stemming steeds zeer kalm. By lag recht uitgestrekt, den kop naar de tralies; tonn hield de directeur hem, door veel liefkoozingen, langen tyd rustig en van die gelegenheid maakte de dierenopzïchter gebruik óm den tyger een glyccrine-lavement te zotten. Deze bewerking, waarby de tyger zeer kalm bleef, werd vyfmaal herhaald, en daarna.was hy genezen. Door de slappe werking van de darmen had het haar, dat hy zich aflikte, zich daarin opgepropt; toen dit aldus verwyderd was, was by hersteld. Aando.nlyk waren de liefdebttuigingen zyner wyfjes, toen hy weer in hun gewone verbiyf kwam, zy lieten hom geen oogenblik met Tust, en toen hy eindeiyk gevlucht was op een tafel, gingen zij met hunne voor- pooten daartegen op staan, om hem nog te vinden. Het derde eeuwfeest van den aardappel. Aan wien is toch oige: lyk Europa de invoering van den aardappel ver schuldigd? heeft zich misschien meenigeon wel eens afgevraagd. De invoering van het smakelyk knolgewas dateert van drie eeuwen geleden, en de invoerder was sir "Walter Raleigh. Den 4den Oct. jl. vierde het syndi caat van Iersche warraoeziers het derde eeuw feest van den aardappel, want op den 4den October 1596 kwam in de kleine Iersche haven Youghal het eerste vaartuig aan be laden met aardappelen, die werden gepoot op een veld beboorende by een pachthoeve van den avonturier sir Raleigh, een gunsteling, zei men, van koningin Elisabeth, en onder Jacobus I in 1628 op het schavot terecht gesteld. Sir Raleigh, die een veelbewogen leven leidde, vond den aardappel in Guyana. Daar hadden op zekeren dag zyn mannen, eenUe v.irkens medevoerend, om die op hun zwerf tocht te verorberen, opgemerkt, dat deze dieren met hun snuiten zekere wortels op wroetten, waarop zy zeer belust schenen. Zy kwamen toen op bet denkbeeld, ze ook zeiven eens te proeven, maar konden ov- r het heer ïyke van het gerecht niet roepen. Een van hen echter liet toen, uit dronkc-nmans-aar- digheid, met een stuk van een varken eenige wortels koken die niets anders waren dan aardappelen en deze hutspot, met zout bereid, bleek volstrekt niet verwerpeiyk te zyn. Naar aanleiding van die toevallige proef neming deed 6ir Raleigh, in Europa terug gekeerd, op zyn gronden van Youghal den aarlappel kweeken; en van daar verspreidde het gebruik ervan zich zeer langzaam in Ierland, vervolgens in Engeland en daarna over het vaste land, waar Hannover, destyds afhankelyk van de Engelsche kroon, en d« eerstelingen van had. De kleine pachthoeve van Youghal, waar de eerste aardappelen werden gekweekt, werJ eenige jaren geleden gekocht door John Hennessy, die er een soort van her inneringsmonument van heeft gemaakt, dat door toeristen wordt bezocht. Gedurende byna twee eeuwen, zegt „Do Tyd", is de aardappel in Europa alleen in tuinen gekwo kt. Men wantrouwe© hem, want er waren geneesheeren. die den knol vergif tige eigenschappen toeschreven, waarom hjj slechts met de meeste omzichtigheid en voor zorgen kon worden gebruikt. Eerst in het laatst der vorigen eeuw werd aan den gdas- terJen aardappel de eer gegeven, welke hem toekomt, en sedert heeft hy zich snel populair gemaakt, en speelt hy elndeiyk, wat ons land betreft, een hoofdrol op de tafel onzer volks klasse. Er zyn weliswaar herhaaldeiyk pogingen gedaan om op zyn belangrijkheid als voedings middel af te dingen, en warme pleidooien zyn gehouden ten behoeve vaD boonen en erwten, die veel meer voedingsstof bevatten dan de aardappel, voor meer dan 90 pet. niets dan water, doch eer zal de Zuiderzee zyn ge-: dempt dan dat ons volk zich van de waarheid daarvan laat overtuigen. Zonder aardappelen zou het, meent het, niet kunnen leven. Alle bezwaar togen de geringe percentage vaste stof van den aardappel, en derhalve Ugen zyn gering voedingsgohalte, alle beden kingen ten opzichte van het „branderige" van het knolgewas en het zeer nadeelige ervan voor klierachtigi personen, 'tis alles in öen wind gezaaid. Zel:s by de keuze tusschea broor en aardappelen iydt het schier geen twyfel, of zeer velen zouden de laatsten kie zen. Vecht daar maar eens tegen! Beursbericht. Amsterdam, 16 Oct. De fondsenmarkt was heden meerendeels iets lagf-r, zoowel voor Europeesche als voor Ame- rikaanscho fondsen. Aandeelen Nederl. Petroleum Maatschappij gevoelig lager, 92'/„. Aandeelen Kon. My. van Petroleumbronnen in Ned.-Indië willig, 619. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 12.5° C. 54.5° Fahrenheitoeaenmotgen 3 uren 13.5^ C. 56.3^.; 's middags cm 12 uren 11° C. 51.8° F.; 'snamida^ 4 uron 9^ C. 48.2" F. iDVERTRNTTËN Den 17den October hopen onze gehefcf Ouder6, J. J. VAN REEN Etf E. LUT, hunne 12£-farige EchtFereenfgleg te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Pleegkind. Leiden, Narmstraat No. 7. 7539 10 Getrouwd: JOH. VAN OOSTEN en H. M. G VAN ANDEL, die, ook namens wederzydsche familie, hun dank betuigen voor de hartelfike bewyzen van belangstelling, by hun huwolyk o der- vonden. 7550 9 Alpen a/d. Run, 15 October 1896. Geboren JOHANNA PETROS ELLA AUGUSTA Dochter van F. W. BIEGSTRAATEN en P. M. BIEGSTRAATEN, De Keuning. Georgetown Demerara, 25 September 18: 6 (British Guiana.) 7563 8 Heden ontvingen wy uit de Congo (Afrika) het telegraphisch bericht, dat aldaar is overleden onz3 geachte Broedt-r in Zwager, de Heer JACOBUS VAN ROOJEN, op den leeft yd van ruim 22 jaren. A. C. C CATS-Van Roojen. Dr. C. W. CATS 7562 11 "Waddinxvekn, 15 Oct. 1896. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm, na oen kortstondig, smarteiyk lyden, myn bartelyk geliefde Echtgenoot, JOHANNES CORNELIS KRES, in den ouderdom van byna 56 jaren, diep betreurd door my en verdere familie. Wed. J. C. KRES-Provoo. Leiden, 16 October 1896. (Vliet No. 16.) 7559 8 Voor de vele bewyzen van deelneming, by de ziekte en het overiyden van onzen geliefden Zoon HENDRIK ontvangen, inzon derheid van den Heer en Mevr. HOEFFTCKE, betuigen wy onzen hartelyken dank. P. WERK. 7584 A. C. W. WERK-Labordus. Prinsensteeg 12, ho.k Lammermarkt. De '£clfsprlngerjde Fontein coor verkoop beden- on Zaterdag avond voor 't laatst In werking te zien. Hoosewoerd B6, na>-y <io Breestraaf. 756ö 7

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3