N°. 11238. Dinsdag 13 October. A0.1896 (goarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 October. feuilleton. De leerling van den onden detective. LEIDSCH DA&BLAD. PBUS DEZER COURANT: J I Voor Loidon per 3 maanden. a Franco por post a Afzonderiyko Nommers a *- 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DEB ADVERTEHTTEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. In verband met de hooge inschryvings- pryzen is de levering van aardappelen voor het garnizoen te Leiden niet aan den minsten inschrijver toegewezen en zal op Donderdag 15 October a. s. eene herbesteding worden gehouden. Respectievelijk was ingeschreven voor 2.50, 2.50 en ƒ2.48 per HL., wegende 61 KG. Zooals uit achterstaande aankondiging blijkt, is by den muziekhandelaar en uitgever Joh. J. Eggers alhier, verschenen een religieus lied, getiteld „The Holy City", d. i. „de Hei lige stad", muziek van Stephen Adams, dat wy hun, die prys stellen op een degeiyke en religieuze compositie, ten volle durven aan bevelen. De uitvoering is, zooals wy die van die firma gewoon zijn, net. De 1ste luit. R. E. Dittlinger van het dopot-escadron van hot 3de reg. huzaren te Leiden, is overgeplaatst by het escadron ordon nansen te Amersfoort. De by het 4de reg. inf. benoemde 2de luit. J. Van Kaathoven komt te Leiden in garnizoen. 's Ryks Etnographisch Museum te Leiden heeft van den heer Ko Mo An, te Djokjakarta, ten geschenke ontvangen: drie bamboezen fluiten met respectievelijk 4, 5 en 6 galmga ten, behoorende de eerste by de gamêlan sléndró, en de beide andere by de gamölan pélök. Geïnventariseerd als serie 1103, nos. 1—3. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Met 15 October wordt van hier naar Goes overgeplaatst, op verzoek, de he6r B. v. d. Linden, commies der posterijen. In zfin plaats komt hier de heer D. J. Braakenburg Jr., uit Goes. Benoemd Is tot ondorwyzer aan een bfizondere school te Leiderdorp, de heer A. Veefkind, te Leiden. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 15 Sept., wordt hedenavond alhier verwacht. De loting voor de nationale militie zal dit jaar voor de gemeente Hillegom plaats hebben op Woensdag 14 October te Sas- s «nheim. Het aantal loteliDgen bedraagt 52. De herhalingsschool in de gemeente Voorschoten, welke op 1 Oct. 11. is begonnen, telt op het oogenblik 21 leerlingen, waaronder 4 meisjes. Wel een bewys, dat dit onderwys in eene behoefte voorziet. Bedankt is voor het beroep naar de Gereformeerde kerk te Hazerswoude c. a. door ds. H. Bouman, te Berlikum. Te Leidschendam hield de vereeniging „Ziekenhulp" bare 3-maandeiyksche verga dering in het café „de Zwaan" aldaar. Na lezing en goedkeuring der notulen bleek uit de rekening van den penningmeester, dat er een saldo in kas was van f 27 83, welke rekening op voorstel van de commissie, die de rekoning had nagezien, werd goedgekeurd. Ingekomen was een schry ven van den 2den president, den heer Yleut, dat hy als bestuurs lid zjjn ontslag nam. Vervolgens werden zeven personen als nieuwe leden aangenomen, terwyi van één de toelating word aangehouden tot na over legging van een attest van den geneesheer, zooals art. 2 voorschryft. Voorts bleek, dat ce Vereeniging telt 30 donateurs en 55 leden. Hot aftredende be stuurslid, de heer H. Noordormeer, werd by acclamatie herbenoemd en voor de vacature- Vleut werd met gioote meerderheid van stem men de heer Van Niel gekozen, die zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. Na een kort9 red9 van den als gast aanwezigen voorzitter der zuster-vereeniging te Voorburg, die hot bestuur eenigo wenken gaf, en het antwoord van den eere vooizitter, sloot de voorzitter onder dank voor de trouwe opkomst de vergadering. De heor Commissaris der Koningin in deze provincie heeft te Voorhout tot zetters voor 's Ryks directe belastingen benoemd de heeren G. Prins en P. Van Ryn. Omtrent de door een ingezetene van Hillogom ingediende klacht by de Holl. IJz. Sp.-My. betreffende het vervoer van yi- en vrachtgoederen met betrekking tot Hillegom op hare lyn, is van de Maatschappy het navolgende antwoord ontvangen: „In -antwoord op uwe briefkaart dd. 3 dezer, hebben wy de eer u mede te deelen, dat de stations Vogelenzang en Lisse voor het bestel-, yi- en vrachtgoederen verkeer by aankomst en vertrek; de halte Hillegom (vroeger de stop plaats aan den Loosterwpg) voorloopig alléén gedurende de Bloembollencampagne voor het yl- en vrachtgoederen verkeer by vertrek, en verder de halte Hillegommerbeek voor het bestelgoederenverkeer geopend zy'n. „Wy moaten het nu aan u overlaten, op welke dezer stations u de zendingen wil laten aankomen. „Aan de Regeering is verder toestemming gevraagd om bovendien do halte Hillegom voor het onbeperkt goederenvervoer open te stellen." Do synagoge te Alfen aan den Ryn zal, wegens vertraging in den bouw, niet op 8 Nov. kunnen ingewyd worden. De plechtig heid is nu tot een nader te bepalen dag uitgesteld. Den 18den November zal te Hilversum door de afd. Gooi- en Eemland der Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde en de tuinbouw-vereeniging „Theorie en Praktyk" oene onderlinge tentoonstelling van Chrysanthemums gehouden worden. Er is sprake van het invoeren voor andere rations, samengesteld uit andere dan tot dusver gebruikeiyke artikelen voor de menages by de landmacht. De gas tentoonstelling te Gouda is ge opend in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken, die daarby het woord heeft gevoerd. De beide Koninginnen woonden gister ochtend de godsdienstoefening by in de Ned.- Herv. Kerk te Apeldoorn, onder gehoor van I ds. J. Wieten. Zaterdag werd te Arnhem onder voor zitterschap van jhr. mr. W. H. De Beaufort de algemeene vergadering gehouden van do „Nederlandscho Maatschappy van Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter opende de vergadering met een welkomstgroet aan de afgevaardigden; tevens wees hy op de opening der Tuinbouw school als een heugiyk feit voor de maat schappy. Vertegenwoordigd waren 26 afdeelingen. Do gevoerde beraadslagingen hadden tot resultaat, dat het voorstel-Boskoop tot instel ling van arbitrage-commissiën zonder st6m ming word aangenomen; dat met 69 tegen 37 stemmen werden aangenomen do voor- stellen-Leiden Arnhem, tot het uitschreven van een prysvradg voor een beknopte hand leiding tot de beoefening der planten-aardryks- kunde, en dat na hevige discussiön by accla matie het voorstel Amsterdam werd aange nomen tot uitbreiding der redactie en ver grooting van het formaat van het „Tuinbouw blad" en evenzoo het voorstel Arnhem, om den prys der annonces in dat blad meer te regelen op de wyze van andere vakbladen. Het voorstel-Wageningen ora wyziging te brengen in het reglement omtrent de fruit- tenloonstellingen, werd na veel discussie inge trokken en een nieuw voorstel over dit onder werp gedaan, dat naar de volgende alge meene vergadering werd verwezen. Verder werd by acclamatie het voorstel van AmsterJam aangenomen tot bevordering van den aanleg van schooltuinen, terwyl de ver gadering zich vereonigde met de praeadviezen van het hoofdbestuur ter zake van de voor stellen Utrecht, omtrent een vaste regeling der lessen van de tuinbouw-wandelleeraars, Leiden, opzichtens een aan de Regeering te ver zoeken wyziging en verscherping der „voge len wet", en Arasterdam ovor het drukken van een catalogus der boekerij van de Maat schappy. De rekening over 1895 en do begrooting voor 1897 werden goedgekeurd. Tot voorzitter der maatschappy werd be noemd de heer J. D. Onderwater, te Heem stede. De heeren De Grancy, S. A. De Graaff te Leiden, jhr. D. Bas Backer te Apeldoorn werden tot leden van bet hoofdbestuur, en jhr. mr. De Beaufort, aftredond voorzitter, tot eerelid der Maatschappy benoemd. Ten slotte werd op vriendelyke uitnoodi- ging Dordrecht aangewezen als plaats voor het houden van de volgende vergadering. De onlangs nieuw benoemde officieren by de beide legers worden op den 17den Oc tober a. s. beëodigd en in functie gesteld. De Stadsdrukkery te Amst-.rdam ver keert in een toestand, die veel te wenschen overlaat, zeggen B. en Ws. Al moge het gebouw vele jaren geleden misschien voldoende zyn geweest voor het doel, nu is dit zeker niet meer het geval. "Wat het gebouw en de geheele inrichting, als drukkerij betreft, zoo is do toestand van dien aard dat cone vergelyking met andere drukkeryen zeer in het nadeel der Stadsdruk kery moet uitvallen. B. en Ws. hebben zich dienaangaande nader vergewist door een nauwgezet en tot in byzonderheden voortgezet deskundig onderzoek. Dat onderzoek heeft duideiyk gemaakt, dat eene geheel nieuwe, op het doel aangelegde inrichting by oordeel kundige exploitatie eener jaarlyksche besparing op de kosten van drukwerk van 11000 a f 12000 zoude geven. Dit zou op zichzelf reeds de uitgaven voor een geheel nieuw, met den eisch des tyds overeenkomend etablissement rechtvaardigen, maar bovendien is het gebouw, als gebouw waarin werklieden moeten verbiyfhouden en arbeidyn, als fabriok dus, ten eenenmale af te keuren. Da Commissie van By stand in het Beheer der Publieke Werken, zich by het denkbeeld van verbouwing aansluitende, heeft zich ver- eenigd met een voorloopig, in overleg met den bedoelden deskundige opgemaakt project, van welks uitvoering de kosten op ƒ80,000 zyn geraamd. De vraag, door B. en Ws. overwogen, of het mogeiyk zoude zyn, de Stadsdrukkery op te heffen, hebben zy ontkennend beantwoord, vooreerst omdat aan deze gemeente-inrichting, met het oog op spoedwerk en geheimhouding, zeer byzondere eischen worden gesteld, en verder omdat het materiaal voor sommige werken, ten gevolge van de noodzakelyke wyze van behandeling der stukken, vaak langer in beslag moet kunnen worden ge nomen dan elders zonder technisch en geldelyk bezwaar zoude kunnen geschieden. B. en Ws. vragen dus machtiging tot den bouw van een nieuwe Stadsdrukkery op het terrein, te verkrygen door amotie van de thans bestaande inrichting, en daartoe te be steden ƒ80,000. Voorts zullen B. en Ws. een voorstel doen tot de finantiëele regeling van bedoelde gelden en van die, welke nooiig zullen zyn om eene of andere gemeente-localiteit tydens den bouw als Stadsdrukkery te kunnen gebruiken. Vrydag en Zaterdag vergaderde in het hotel „Victoria" to Amsterdam het Centraal Comité van anti-revolutionnaire kiesvereni gingen, tot het nemen van voorbereidende maatregelen voor de stembusactie van 1897. De vergadering was druk bezocht, en ook jhr. mr. T. A. J. Van A6ch van Wyck, oud secretaris van het Comité, was als gast tegen woordig. Te 's-Gravenhage is overleden jonk- vrouwe E. baronesse Van Zuylen van Nyevelt, voormalig hofdame van wyien H. M. Koningin Sophie der Nederlanden. De „Noord-Br." weet mede te deelen, dat mr. Th. J. M. Smits van Oyen niet In aan merking wenscht to komen voor het lidmaat schap der Eerste Kamer en in zyne plaats als candidaat wordt genoemd mr. A. Yer- heyen van Estvelt, kantonrechter te Boksmeer. Daarentegen vermeldt- „De Tyd", dat in invloedrijke kringen in Noord-Brabant als can didaat genoemd wordt de heer mr. Jac. W. Van den Biesen, buitengewoon lid van Gede puteerde Staten in Noord-Brabant, te Ginnekon Hr. Ms. fregat rDe Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee H. O. Feith, is in dtn voormiddag van 10 dezer van Vlissingen ver trokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Naar de „Tel." verneemt, bestiat het plan voor den dienst van het Loodswezen in het 3de district te Amsterdam een inspectie vaartuig te doen aanbouwen. In hun jongste byeenkomst besloten de katholieke leden der Tweede Kamer, tot het vaststellen van een staatkundig program over te gaan. Tot dat einde benoemden zy eene commis sie, bestaande uit de heeren Bahlmann, Dob- belmann, Schaepman, Travaglino cn Ver meulen. Deze commissie heeft hare taak onmiddel- lyk aangevangen. Centrum Het stoomschip „Prins Willem II", van Amsterdam naar Suriname, is 10 October Ouessant gepasseerd; de „Veendam" arriveer de 10 October van Rotterdam te Nieuw- York; de „Bundesratb," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok fi Oct. van Marseille; de „Koningin-Regentes," van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Oct. te Genua en heeft de reis voortgezet; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 11 Oct. kaap St. Vincent; de „Voor waarts" van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 11 Oct. Dungeness. Suikeraccijns. Het Nederlandscb Landbouw-Comitó heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden in zake het wetsontwerp op den suikeraccyns. By adressant rees de vraag, of de bedoe ling van dit schynbaar zoo onschuldig wets ontwerp niet is, om van de Kamer reeds by voorbaat eene zedeiyk bindende beslissing over het hoofdprincipe, neergelegd in het definitief wetsvoorstel, te verkrygen, zoowel wat betreft het entrepótstelsel als de hoe grootheid van het premiebedrag. Het Comité vreest verder dat het wets voorstel alleen ten gevolge hoeft in onze beetsuikerindustrie deD landbouw ernstig te benadeelen. Even ernstig acht het Comité den toestand voor den Nederlandschen landbouw, wan neer Diet spoedig eene beslissing valt onder welke wetteiyko aceynsbepalingen op de suiker de aanstaande campagne 1897/98 door de industrie zal kunnen gewerkt worden. Reeds einde December toch is het tydstip voor het contracteeren der beetwortelen weder aanbrekende, en de landbouw heeft dringende behoefte in vele gevallen aan de voorschot ten, die op de contracten worden verstrekt. Ten slotte richt het Landbouw-Comitó tot de Tweede Kamer het verzoek zoo mogelyk het wetsvoorstel, behelzende eene herziening van de wetteiyke bepalingen omtrent den accyns op de suiker alsnog spoedig tot be slissing te brengeD, zoo noodig onder opname van zoodanige bepalingen, waardoor een mini- mum-accynsopbrengst voor 1897 wordt ver zekerd. Maar zoo dit verzoek niet te verwo- zeniyken is, dan het wetsontwerp alleen te 24) „Ik kan u niet beschuldigen, maar Wat kunt ge dan niet vergeten?" „Wat wildot gy, dat ik niet vergeten zou?" „Dat ik heb gezegd, dat ik u liefhad." XXIX. „Hoe kan ik van een man houden, wiens naam ik niet eens weet?" „Nicolaas Carter." „Dat dacht ik wel; wat moet er nu van my worden? Zal ik naar mevrouw Ross teruggaan? Dat herinnert er my ineens aan, dat ge den brief niet hebt gekregen, waarin ik u vroeg my in Union Square to ontmoeten." „Neen, die moet nog in het postkan toor zyn." „Weet ge hoe 't komt, dat de inkt twee dagen oud was?" „Ik ben er erg nieuwsgierig naar." „Eer we Philadelphia bereikt hadden, begon ik de zekerheid te krygen, dat juffrouw Gilbert uw moeder niet was. Zoodra we daar aankwamen schreef ik den brief, om dien by de eerste de beste gelegenheid in een bus te kunnen werpen. Was dat niet flink bedacht?" „Dat zou ik denk6nl" „Eerst gisteravond kon ik wegkomen, zóó bewaakten ze my." „Ik zal u naar het huis brengen, waar Mabel ook is." „Weet ge dan, waar zy zich bovindt?" „Ja. Ge zult zeker van haar houden; zeis byna net zoo lief en mooi als gy." Nick begreep, dat men hen volgde, daar hy om den hoek eener straat Dave had zien staan. Ethel moest lachen om do wyze, waarop hy hem telkens misleidde. Mabel was blijde Ethel te ontmoeten, vooral toen Nick de reden van haar komst verklaarde. Hy verliet hen, belovende den anderen dag terug te komen of een vertrouwbaar persoon te zenden. Nick hoopte, dat het Moreland zou zyn. En nu begaf hy zich op weg naar mevrouw Livingston, om haar de goede tyding mede te deelen. „Ik ben de detective, door uw man in vertrouwen genomen," aldus stelde Nick zich zelf voor. Zy werd doodsbleek, doch hield zich moedig. „Ik kom u goed nieuws brengen, mevrouw." „Zal ik myn man roepen?" „Dank u; ik wenschte alleen u te spreken. Gy hebt niets te vreezen; ik weet alles. Gy behoeft u geen verwyten meer te maken omtrent den dood van uw eerste kind; het stierf op zeer natuurlijke wyze. En hier is uw brief aan Jane Manning." „O, mynheer, is bet werkeiykheidl" „Gy kuDt my gelooven." „Goddank!" Tranen rolden langs de ingevallen wangen der zwaar beproefde vrouw. Zy wilde den brief in het vuur werpen, doch Nick hield haar tegen. „Zie eerst of die echt is." Mevrouw Livingston las het briefje en erkende de echtheid, waarop Nick het in het vuur gooide. „Uw huweiyk met den heer Dalton was wettig." „Dat heb ik ook steeds gedacht." „Mabel is terecht en weet alles." „Gy weet zeker, dat ze myn kind niet is. Myn eigen dochter kan ik, helaas, nooit onder myn dak laten wonen." „Gy meent Ethel?" J a. „Zy is uw dochter niet; ze is veel ouder dan Mabel." „Dan heeft die vrouw my belogen." „Over eeuige dagen zal ik u meer kunnen modedeelen. Vrees echter van niemand meer iets; ik sta er voor in, dat men u Diet meer lastig zal vallen. Had u my maar dadelyk in vertrouwen genomen." „Ik had u nooit gezien." „Ik ben hier den dag na Mabels vlucht geweest." „Myn man hoeft my verteld, dat die detec tive vermoord was." „Dat was myn vader." „Ik dacht, dat ik een moordenares was en een dievegge," snikte de arme vrouw. „Nu, alles is geleden," troostte Nick, die medelyden met haar gevoelde; „zeg vooral niets aan den heer Livingston, want zyn oDgeduld om Mabel te zien, zou myn plannen in de war brengen." XXX. Dien avond drentelde Nick, als landlooper verkleed, Jerry's logement binnen. Hy was er van overtuigd, dat de heer Dalton niet zyn natuurleken dood was ge storven, en nu wilde hy de uitwerking beproeven van een plotselinge beschuldiging. Terwyi hy daar zoo tusschen allerlei gespuis zat, zag hy Dave binnenkomen. Er was iets in zyn manier van doen, dat Nicks nieuws gierigheid opwekte en hy volgde hem buiten de deur. Dave werd op straat opgewacht door Billy en deze twee spraken enkele oogenblikken zeer ernstig met elkaar, waarna Dave iemand ergens op straat wenkte, die niemand anders bleek te zyn dan Gilbert. Het drietal trad weer by Jerry binnen en toen Nick even later daar ook binnen giDg, waren zo nergens te ontdekken. Z9 moesten dus naar boven zyn gegaan en Nick had hen gaarne gevolgd, als hy het niet verstandiger gevonden had hen beneden te blyven wachten. Het was over negenen, toen zy de zaal binnentraden, deze doorliepen en aan den overkant een der drie huurhuizen binnen traden. Van Mansfield had Nick gehoord, dat ze daar hun verblyf hadden opgeslagen, en daar hy wilde weten waar mevrouw Valdron woonde, volgde hy hen op den voet. Zy klommen tot de bovenste verdieping en traden daar, na geklopt te hebben, een kamer binnen, Zonder zich te verraden bereikte Nick die deur. Plotseliog hoorde hy angstkreten, door een vrouwestem geslaakt, en juist wilde hy de deur openbreken, toen deze door do scha vuiten geopend werd. Nick kroop in een donkeren hoek en de drie mannen liepen hem voorby do trap af en de straat op. In de kamer op den grond lagen tweo ïyken: Mansfield en mevrouw Valdron. Naderby gekomen, zag hy, dat deze laatste niet dood wasze opende de oogen en steundo „Wie zyt gy? Ik sterf." „Ik ben de detective, die zyn hulp ver leende in de zaak Livingston." Een straal van doodelyken haat echoot uit haar oogen en ze trachtte hem van zich af te duwen en viel toen dood neder. Nick zag, dat zo voortdurend haar hand hield op haar boezem, alsof zo daar iets ver borg. Hy voelde en haalde heel spoedig een hard, klein pakje te voorschyn, zorgvuldig in eeD stuk linnen genaaid. Het bleek een boek to zyn. Ook vond hy nog op elk der dooden een waarde vaD twintig duizend dollars. Bang, ontdekt te zullen worden, verliet Nick haastig het vertrek, om eensklaps to bemerken, dat het huis in brand stond. Voor zichzelf had hy geen vrees, want met de brandladder kon hy gemakkeiyk het dak bereiken. Hy nam de doode vrouw in zyn armen en haar de ladder opdragende, legde hy haar op het dak neer, waarna hy ook Mansfield haalde, (Slot volgt-)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1