Volleniioven's STOUT Vollenboven's LAGER KOOYKER's Leesinricliting van TIJDSCHRIFTEN en ROMANS. Luxor-Sigaretten Jenever f 0.73, f 0.83 Brandewijn 0.73, 0.83" Cognac 1.05, 1.39 Punch f 1.-, 1.25, 1.50 LANGEVELD's Theehandel, Gasornamenten, Gasgloeilicht, J. L. CREYGHTON, GEORGE VAN DER WERF, Hoogewoerd 8, N°. 11233. Woensdag 7 October, A0.1896 (Eleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. GEVESTIGD L.MEIJBOOM, meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. I. P. RIEDEL, BcommarkL AALMARKT 25. Het Eau d'Amérique van BOLLINGER Vraagt <le LEIDEN. Pakhuis Hartesteeg, KLIKEE. Nederlandsche Gasgloeilicht-Maatschappij. Ruim 1600 verschillende soorten Stoelen, MARE 82, LEIDEN, 5878 20 Monsters gratis. Bij 27a K.G, franco toezending, bij 5 K.B. extra rabat -AJvJI'M LEIDSCK DA&BLAD PRIJS DEZER COXJRAOT: Voor Leiden per 3 maanden. f -t t Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grooter® letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad Tweede Blad. Do invrijheidstelling van W. J. De Vos. Ten vervolge op het korte bericht in ons vorig nommer schrijft men aan de „Telegraaf" uit Rotterdam: Na 134 dagen en nachten in den kerker te zijn opgeeloten geweest, werden ZaterJag- avond de gevangenisdeuren voor W. J. De Vos geopend, andermaal zonder dat het der justitie is mogen gelukken, in zake den moord Hoog steden, die thans bijkans een jaar geleden in geheel Nederland en nog ver daarbuiten zooveel sensatie verwekte, licht te verspreiden. Vier personen, Willem Yan Berkel en diens echtgenoote, Catharina Wilhelmina Hoogsteden en W. J. De Vos zijn door de justitie ge- ruimen tjjd in preventieve hechteDis gehouden en ten slotte, na herhaalde malen ondervraagd en geconfronteerd te zijn, zonder dat de ge ringste bewijsgronden konden worden aan getoond, in vrijheid gesteld. De correspondent van de „Tel." bracht Zondag een bezoek aan den werkman W. J. De Vos, die hem het volgende omtrent zjjne preventieve hechteDis en de aanleicing, die politi9 en justitie vonden om tot zyn arrestatie over te gaan, mededeelde: Volledigheidshalve gtven wij hier hot ge- heele onderhoud weder. Een paar jaren geleden werd in de Paradijs laan onder Crooswijk een manspersoon gezien met een paar kleine meisjes, hetgeen de aan dacht trok van een gemeente-arbeider, wien het voorkwam, dat hier minder goede bedoe lingen in het spel waren. Ook werd het drietal toen nog opgemerkt door zekeren Boelhouwer, die in den man W. J. De Vos meende te herkennen, waarvan door hem aan de politie werd kennis gegeven. De Vos werd toen by de politie ontboden en met de meisjes geconfronteerd, maar daar De Vos zijn alibi kon bewijzen en ook de bewuste meisjes in hem den bedoelden mans persoon niet herkenden, bleef dit geval onop gehelderd. Tydens den sensatie-makenden moord op den scholier Hoogsteden werd De Vos ander maal op het politie-bureau ontboden en met verschillende medescholieren van den jeug digen Hoogsteden geconfronterrd, die in hem geen van allen den persoon herkenden, dien zij in de Josephstraat met hun schoolkameraad hadden zien medegaan. De Vos deelde ons mede, dat, toen de moord op Hoogsteden bekend werd, zyne moeder ernstig ziek was en korten tijd later over leed, waardoor De Vos eenige dagen zijn werk verzuimde. Nog geruiinen tijd bleef bij zeer onder den indruk van het sterfgeval, zoodat hij weinig met zijne kameraden sprak. Dit trok de aandacht van een zijner kame raden, die tijdens de voorloopige hechtenis den rechter van instructie daarvan in kennis stelde. Na bovenomschreven redenen zal die teruggetrokkenheid een ieder zeer verklaar baar toeschijnen en de vermoedens van be doelden kameraad waren dan ook ongegrond. Omtrent de aanleiding tot zijne arrestatie d elde De Vos het volgende mede: In den loop van de maand Mei van dit jaar was De Vos in het huwelijk getreden en daarbij moest Lij ten Stadhuize zijne handteekening plaatsen. In zijn handschrift meenden de amb tenaren ten Stadhuize het schrift te herken nen van de sensatie-make de-brieven, tijdens den moord Hoogsteden. De politie werd hier van in kennis gestald, die De Vos op het centraalbureau ontbood. Het was toen juist tijdens de werkstaking der bootwerkers en om geen argwaan te wekken betreffende den moord, lieten de politie-inspecteurs De Vos een brief schrijven, een met potlood en een met iDkt, handelende over de bekende werkstaking. Den daaropvolgenden dag, het was toen de 22ste Mei, deed de justitie een inval in de woning van De Vos in de Djeroekstraat, des namiddags te halfvier, hetgeen een niet geringe sensatie in de buurt verwekte. De Vos was afwezig, doch werd per rijtuig van zijn werk gehaald aan de "Wilhelminakade. In zijne woning aangekomen, werd hem door de justitie medegedeeld, dat men hem verdacht van moord op den scholier Hoogsteden, zoodat zijne inhechtenisneming werd gelast. Niet alleen de woning van De Vos, doch ook die van bloedverwanten werd door de justitie onderzocht, om uit te maken of zich daar ook schrifturen of wellicht de kleederen van den vermoorden knaap bevonden, doch deze pogingen waren vruchteloos. Na zjjne inhechtenisneming werd De Vos naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overge bracht en in een der gewone cellen opgesloten. Herhaaldelijk werd hij in veihoor genomen door den rechter van instructie, mr. Van Meurs en geconfronteerd, zoowel met medescholieren van den vermoorden knaap, als met mans- en vrouwspersonen, die hem op enkelen na allen geheel onbekend waren. Ook met den vader van den vermoorden knaap, dien hij nooit te voren gezien had, werd hij geconfronteerd. Enkelen zijner vrienden kwamen voor den rechter van instructie verklaringen ten gunste van hem afleggen. Ten nadeele van De Vos meenden te kunnen spreken zekere Bo Ihouwer, een zoon van den boven voornoemden Boelhouwer en zekere Bons, bootwerker, welke laatste getuige in bijzijn van den rechter van instructie De Vos aansprak of zij de beste vrienden waren, terwijl De Vos hem slechts ternauwernood kent. Bons verklaarde niet meer en niet minder dan dat hij De Vos, den avond van het ver dwijnen van den knaap gezien heeft in de Hoogstraat nabij de Nauwe Marktsteeg in bijzijn van een knaapje en een heer, die een jas over den arm droeg. De Vos heeft echter kunnj bewijzen, dat hfj dien avond in gezel schap van zijne aanstaande vrouw was, zoodat de verklaringtn van Bons ongegrond blyken. Op onze vraag aan De Vos, of het waar heid bevatte, wat wij in een der dagbladen gelezen hadden, dat hy bjj zijn confrontatie met den bootwerker Bons, ten zeerste ontstelde, antwoordde hij bevestigend. Hij had niet kunnen begrijpen wat Bons te zijnen nadeele zou kunnen aanvoeren. Uit de verklaringen van Boelhouwer kan men de leering trekken, dat men toch vooral goed van de waarheid overtuigd moet zijn, alvorens iets in het openbaar tu verklaren. Op een avond was De Vos in een cafó met eenige vrienden aan het biljarten; daar bevond zich ook Boelhouwer. In het gesprek had men 't o. a. over „Groot Mookein," welke uitdrukking in een der brieven over den moord Hoogsteden voorkomt en waarmede Amsterdam beaoeld wordt. De Vos zeide, ook wel in „Groot Mookem" geweest te zijn, het geen tor kennis van den rechter van instructie gebracht werd. Toen ia 't café over „Groot Mookem" ge sproken werd, was De Vos ver.iept in het biljartspel geweest en hij had het gesprek niet goed gevolgd. Vreemd keek hij dan ook op, toen dit gesprek voor den rechter van inslructie kwam, daar De Vos in de meening was, dat in het cafó gesproken was over de 26 Moekims op Atjeh, waar hij als gepas- porteerd marine-matroos meermalen geweest was. Meer dergelijke verklaringen, die geen steek hielden en waarvoor geene bewijzen te vinden waren, kwamen tydens de hechtenis ter sprake. Ook hebben schriftkundigen eigenhandige brieven enz van De Vos onderzocht. Aan uw correspondent vertoonden De Vos en zyne echtgenoote ook verscheidene brieven, waar van zy zelve verklaarden, dat het schrift wel wat geleek op dat der bekende brieven. Niettegenstaande het uitgebreide getuigen verhoor is het der justitie dus niet mogen gelukken, voor de vtrlenging der voorloopige hechtenis gemotiveerde bewysgronden te vin den Vrydag jl. werd De Vos een stuk van den officier van justitie ter teekening voorge legd, waarin deze zyne invryheidstelling ty de rechtbank aanvroeg. Zaterdag daarop ver gaderde de rechtbank in raadkamer en ge lastte de invryheidstelling Pas 14 dagen was De Vos gehuwd toen hy gearresteerd werd. Meermalen werd hem toe gestaan zyne vrouw in de gevangenis te ont vangen. Over de behandeling, die hy tydens zyne hechtenis ondervond, was De V03 vol lof, niettegenstaande hem ook het gevangenis-rog gebrood werd voorgezet. De Vos, die als brandweerman verbonden is aan brandspuit no 15, heeft gedurende zyne gevangenschap de meest mogelyke sym pathie en steun van de brandmeesters, spuit- meesters en spuitgasten van 8puit no. 15 ondervonden. Waar hy eenmaal by een brand by de redding van een persoon uit een der bovenverdiepingen zich den terugtocht zag af gesneden, en met levensgevaar ontkwam, wisten zyne raedebrandweermannen zyne deugden op prys te stellen en gedurende zyne ^hechtenis hebben zy door geregelde bydragen in het levensonderhoud van zyne echtgenoote voorzien. Waar dus de wet in te kort schiet, daar zyn de Rotterdamsche brandweermannen in de bres gesprongen. Poging tot doodslag. Voor de Haagsche rechtl ank had zich gisteren alweder een man te verantwoorden wegens poging tot doodslag, ditmaal een tuindersknecht uit Naaldwyk, beklaagd: op 28 Mei jl. getracht te hebben eene weduwe aldaar, met wie hy in vertrouweiyke betrek king zou gestaan hebben, welke relatie door de vrouw plotseling zoude zyn verbroken, van het leven te berooven door een schot ganzenhagel te lossen door de ruiten der woning van de weduwe, in de richting, waar de vrouw gewooniyk zat, of zich bewoog, zynde zyne poging mislukt doordat de vrouw, den loop van het geweer voor het raam ziende, achter in de kamer was biyven staan. Voorts had de man zich nog te verant woorden ter zake van het opnemen van geld op naam van bedoelde weduwe by een koop man te Amsterdam, met wien de vrouw zaken deed. De beklaagde verantwoordde zich eenvoudig met de bewering, dat hy zich niets van het voorgevallene herinnerde, hoewel hy èn voor den burgemeester van Naaldwyk èn voor den rechter van instructie een zeer uitvoerige bekentenis had afgelegd. Daar de beklaagde eenigen tyd ziek was geweest, ten gevolge van zenuwoverspan ning zooals by beweerde, was een onderzoek naar zyn geestestoestand ingesteld, waarby echter niet is gebleken, dat er iets abnormaals by den man viel waar to nemen ten gevolge waarvan hy zoo plotseling het herinnerings vermogen zou verloren hebben. De weduwe in quaestie, door den president zeer ernstig ondervraagd omtreDt het bestaan van eenige intieme verstandhouding tusschen haar en den beklaagde, ontkende die zeer stellig. Uit het uitvoerig getuigenverhoor bleek, dat de beklaagde en niemand anders op den gemelden dag één of 2 schoten op de woning van de weduwe gel03t had, terwyi zyne uit drukkingen by de arrestatie duidelyk aan toonden dat hy er spyt van had dat de vrouw ongedeerd was gebleven. Ook had beklaagde gezegd dat hy zyn geweer vooraf geprobeerd had om te zien op welken afstand hy de vrouw nog zou kunnen treffen. Van al cie uitdrukkingen verklaarde be klaagde zich evenmin iets te herinneren en deze verdediging hield hy de geheelo zitting vol. Subst. offic. van justitie mr. Pleyte vorderde veroordeeling van den bekl. G. v. L. wegens poging tot moord op de weduwe K. t9 Naaldwyk, en wegens oplichting, tot 15 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. C. Feith vroeg vryspraak zoowel van de ten laste ge legde oplichting, als van de poging tot moord. De uitspraak wordt later medegedeeld. gemeng d. J>ïie u. ws». Te Amerongen heeft eenige dagen geleden een kind onder 't spelen een boon in den neus gekregen. Men is er niet in ge slaagd het voorwerp te verwyderen, maar het kind heeft er, zegt men, geen hinder van. Door den landbouwer D. Van Zyt- veld, te Loo8drecht, zyn ingevoerd oranje kleurige varkens. Een soort, die, voor zoover bekend is, daar en in den omtrek nog niet voorkwam, 'fc Schynen Hongaarsche varkens te zyn, echter nog niet geheel en al raszuiver. Zaterdagavond is teWagenin- gen door de Oosterstoomtram overreden G. L., die in zwaar beschonken toestand op de rails was geraakt. Zyn linkerbeen werd verbryzeld. Naar het ziokcnhuis overgebracht, werd dit lichaams deel onder de knie geamputeerd. Terwyi men op de stoomboot „Dyze," die te Delfzyi in de haven ter los sing ligt, bozig was, de brug naar boven te hyschen, brak het touw, waardoor een ar beider op 't dek onder de brug geraakte. Hy werd zwaar gekwetst, vooral aan de borstkas, en stierf na weinige uren. Sedert eenige dagen ziet men in een der achterbuurten te Amersfoort (achter den wal by de groote Haag) een huisgezin op straat, bestaande uit man, vrouw en kindereD, die wegens wanbetaling uit hunne woning zyn gezet. Als beschutting tegen regen en koude heeft men twee ladders rechtop ge plaatst, waarover men eenige kleederen heeft gespannen, 't Ameublement bestaat uit een kastje, eenige stoelen, tafel, wieg, kachel en verder wat beddegoed. 's Avonds kan men 't lampje lustig zien branden. Ongeveer eene maand geleden berichtte men, dat er in New-Foundland groote hoeveelheden goud waren ontdekt. Thans maken de berichtf-n melding van een nieuwe goudader, die te Cape Broyle is ontdekt. De kwarts-laag is 300 yards lang en 33 voet breed; de diepte is nog onbekend. Uit Nag asaki is bericht ont van gen, dat eene sloep van het Engelsche oorlogs schip „Narcissus" omgeslagen is en de kapi tein ter zee Lang en drie matrozen verdronken zyn. Eb de Sted. Werklur. zyn opgenomen: DATUM. DAGIS. Volw. pers. Kinde ren. Totaal 27 Sept. Zondag 52 12 64 28 Maandag. 76 14 89 29 Dinsdag 74 15 89 30 Woensdag. 79 21 100 1 Oot. Donderdag 80 20 100 2 Vrijdag 77 20 97 3 Zaterdag. 69 20 89 Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in September. 1895. 1896. Verechil. Beizigora. 8309.29s 7763.04 546.25s Goederen. r 1278.33 1312.54s 84.21s Diversen682.04 w 465.19 216.85 Te zamen ƒ10269.66» 9540.77s 728.89 Vorigomaanden 75201.68 75588.70 -+- 887.02 Tot. opbrengst ƒ85471.345 85129.47s 4- 341.87 Per dag-kilom. 11.181 11.096 -f- 0.085 Vervolg der Advertentiün. Tandarts, BLOBMMAEKT 5. Spreekuren: 10(ot3. 6940 10 Kosteloos Tan 9 tot ÏO aren. Uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Hoofdagent te Leiden 1^" Ecalg vertegenwoordiger voor Lelden en Omstreken. 712 TELEPHOONNUMMER 122. N.B. Het Extra-Stout wordt onvervalscht afgetapt in 1/i fl. van 8 en in ,/2 fl. van 4 maatjes. 6328 10 is het beste, goedkoopste en gcmakkc- ■ykste middel om het grijs geworden liaar de natuurlijke kleur terug te gevenmen bevochtigt het haar slechts drie- of viermaal met een sponsje, het vlekt de handen of het linnen niet en de flacon kost maar een Gulden. Het is thans te verkrygon by den Heer C. WAGENAAR Jr., Drogist, Nieuwe Ryn by de Korenbeurs. 4552 11 BIJ 7248 20 7240 28 Tnlandscha Brandewijn en Oude Klare 0.93 Liter. 6681 26 Abonnementen worden buiten de stad ook aangenomen. Prospectus wordt op aanvrage franco toegezonden. PateDt Dr. AUER VON WELSBACH, N. Z. Voorburgwal 310, Amsterdam. Alle KOUSJES en BRANDERS zijn voorzien van nevenst. 6736 12 Te Lelden by DE TRIES A STEVENS. aangehouden op de grenzen, uit eene der eerste fabrieken, zullen volgens de getaxeerde pry zen der douanen in de Meubel- en Stoelenfabrlck van Firma B. F. RAlfARERS 173 Haarlemmerstraat 173 UITVERKOCHT worden en 13 Nlcuwstraat 15. 2714 10 is het adres, waar U dagelijks versch gemêleerde Theeën liunt koopen voor sterk concurreerende prijzen, gepaard niet prima qualiteit.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5