It11231. Maandag 5 October. A0.189t feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. De leerling van den ouden detective, ui LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden. 1.10.' Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommersn PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootori letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ^•7-,—'L f r\ r\- V- Derde Blad. Finantiëele Kroniek. Het karakter der Beurs verandert snel. "Wanneer in een week handel en houding een onmiskenbaar teeken van lusteloosheid en ver veling dragen, kan een volgende een geheel tegenovergestelden geest te aanschouwen geven. Dit is nu waar te nemen bij een verge lijking tusschen de voorgaande en deafgeloopm week, waarby voor de laatste een belangryke wijziging in de stemming valt te constateeren. Hoofdzakelijk is dit te danken aan den gewij zigde toestand, welke in Amerika is ingetreden, waardoor ten slotte de Londensche Beurs zich uit haar gedrukte stemming heeft laten op beuren, Niet alleen dat de goud be weging ;e_eh gunstigen invloed heeft uitgeoefend, maar ook de kansen voor de verkiezing van Mac Kinley worden nu zoo goed als zeker geacht, waar door ook de algemeeno geest is verbeterd. Daarenboven begint het in de politiek er nu eerst recht vriendschappelijk uit te zien, het is over en weer bezoeken afleggen en vriend Bchapsbotuigingen van vorstelijke personen. De Russische pers heeft tegenover Engeland een veel vriendelijker toon aangeslagen en daaraan wordt reeds de mogelijkheid van een volmaakt Engelsch-Russisch verbond vast geknoopt. Dit zou een handige zet zyn tegen over het drievoudig verbond en tevens e n goede oplossing van het moeilyk vraagstuk be treffende een optreien tegenover Turkije. Rus land en Engeland zouden zich verbinden om, wanneer tot een ernstige handeling moest worden overgegaan, ieder voor zich van het verkrijgen van bijzondere voordeelen 20U afzien. Intusschen hejft deze vriendschappelijke verhouding werkelijk verlichting op de Lon densche Beurs teweeggebracht, waar, nu de verontrustende politieke berichten door meer gunstige zijn vervangen, een vaster stemming is gaan heerschen en tevens ook de voor uitzichten op goedkooper geld weer grooter zijn geworden. Als een zeer betrouwbare aan wijzer voor het karakter der markt kan steeds de noteering der Engelsche Consols worden beschouwd, welke in de laatste dagen weer «en omhooggaande beweging heeft aange nomen, terwijl ook de stemming als veel opgewekter wordt vermeld. De invloed bier van werd ook op de andere markten onder vonden en zoo heerschte over het algemeen een gunstige geest over de fondsenmarkten. De Amsterdamsche Beurs was dan ook in vrij gunstige houding, al was h<;t verloop voor alle fondsen niet even voordeelig. De Hollandsche Staatsfondsen gevoelden sterk den invloed der hooge prolongatiekoers en waren meer aangeboden. De verschillende tabaks-aandeelen hadden een onzeker verloop. De markt was bijna geheel verlaten en daardoor kon by onbeduidenden handel een tameiyk groot koersverschil ontstaan. Voor enkele soorten was dit fü verband te brengöri met den afloop der tabaks-veilingen, waar bijv. de Senembah- en Deli-merken zeer bevre digende pryzen konden maken. De Koloniale waarden hadden ook een nogal gunstige markt. Zoo konden aan- deeien Vorstenlanden en Intern. Crediet- en Handelsvereoniging een niet onbelangryken sprong maken, terwyl aandeelen Koloniale Bank iets terug liepen. De Soerabaiasche Bank waarom trent reeds vroeger werd gemeld dat zy moeilyk haar positie zou kunnen blyven handhaven, beeft zich genoodzaakt gezien hare betalingen te staken en surséance van betaling by de rechtbank aan te vragen. Uit de door haar overgelegde bescheiden zou biyken, dat volgens de balanscyfers de schulden ruim f 6,930,000, en de baten f 7,800,000 zouden bedragen, zoodat dan een overschot van ruim f 868,000 aanwezig zou zyn. De directie moont, dat zy in een tijdvak van anderhalf jaar de zaken weer op goeden gang kan brengen en heeft dienovereenkomstig een verzoek tot uitstel van betaling voor dien tyd ingediend. Voor Pandbrieven Northwestern Hypo theekbank bestond aanmerkelyk beter vraag, zoowel in verband met de vooruitzich ten eener verbetering der Amerikaansche toe standen en langzame verbetering der grond- pryzen, als met de regeling der tusschen de Bank en h3re vertegenwoordigers loopende procedure. De laatsten meenden eene vorde ring van 150,000 dollars te kunnen doen gelden, hetgeen echter nu is vervangen door eene afbetaling ineens van 38,000 dollars, zoodat daarmede een der donkere wolken boven het hoofd dezer maatschappy is weg getrokken. In aandeelen Nederlandseh Amerikaansche Stoomvaart, waarin aanvankeiyk nog een flinke ryzing werd waar genomen, kwam plotseling een scherpe reactie en maakte de vraag voor een sterk aanbod plaats. De Europeesche afdeeling verkeerde in ver deelde stemming, nu eens zonder leven, dan weer vast, doch zy bleef in gunstiger houding. Italianen en Oostenryksche fondsen hadden een vast verloop, Russische waarden over het algemeen iets afbrokkelend. By Portugeezen kwam de gewone koersverhooging by het vervallen der coupon tot stand, Tabaksobligatiön waren echter weifelend. Het voornemen der regeering om een nieuwe leening uit te schryven met een tweede verband op de opbrengsten van het Tabaksmonopolie, heeft allerwegen veel ontevredenheid verwekt. De regeering heeft aanbiedingen ook aan financiëele lichamen in het buitenland rondgezonden, hoewel zij toch eenigszins verwachten kan, dat het buiten land moeilyk daarvoor te vinden zal zyn. De financiëele geschiedenis, welke Portugal achter den rug heelt, is daarvoor eene te slechte herinnering. De gedwongen rentevermindering tot één derde, ligt nog in ieders geheugen en zal, al heeft men er zich in moeten schikken, nergens billyking hebben gevonden. Al beeft men de regeering over deze handel- wyze verder met rust gelaten, dat bewyst niet, dat geen groote ontevredenheid is biy ven heerschen en nu behoorde zy elke handeling te myden, welke opnieuw wantrouwen zou kunnen opwekken. Nu echter op de inkomsten van het tabaksmonopolie, hetwelk men geheel tot zekerheid der thans bestaande tabaks- leening verbonden- achtte, opnieuw een ver band wil vestigen ten behoeve eener tweede leening, nu is de ontevredenheid weer wakker geschud en wordt eene sterke oppositie merk baar, welke het daarheen wil leiden, dat de nieuwe leening op de Europeesche markten geen noteering zou kunnen verkrygen, dus daardoor een ernstige belemmering zou worden in den weg gelegd. Dat de Spaansche fondsen er niet op verbeterden, zal wel niemand verwonderen. De berichten omtrent het verloop der Spaan sche leening-aangelegenheden worden intus schen werkeiyk curieus. Dan zouden de onder handelingen over de groote leening, zoo niet afgebroken dan toch zeer bemoeilykt zyn door het terugtrekken der firma Rothschild, dan weer zou de kwikzilver-leening, met evengenoemd huis aangegaan, op het laatste oogenblik zyn afgesprongen. Noch het een, noch het ander is juist. Alleen gaat het met de toebereidselen voor de groote leening nog niet vlot, hetgeen niet erg bevreemdend is. Maar al zyn de vooruitzichten voor de groote leening nog onzeker, de overeenkomst betref fende de kwikzilver-leening is geheel tot stand gekomen. Het huis Rothschild heeft een leeningscon- tract aangegaan voor een bedrag van 100 mil- lioen Pes. tegen een koers van 93 pet., doch het tydstip om met deze leening aan de markt te komen wordt nog ongunstig geoordeeld. Wanneer nu het oogenblik voor een goed gedekte leening niet geschikt is, zal dit nog veel minder het geval zyn voor het enorme bedrag, hetwelk door Spanje gevrasgd wordt, hoofdzakelyk tot dekking der vlottende schuld, waarby nog komt de overweging of Spanje werkeiyk met het bedrag der nieuwe leening geholpen is, als de oorlog op Cuba en de Philipynsche eilanden nog langen tJM mocht aanhouden. Hiervan is men niet overtuigd en dit doet aan de stemming, waarmede de nieuwe leeningsplannen ontvangen worden, geen goed. Turkscbe fondsen waren dobberend en volgden geheel de stemming der Parysche Beurs. In sommige Russische bladen komt nu weer een tegenspraak voor van het bericht betreffende een ophanden zynde overneming van den Warschau-Weener-spoorweg door den Staat, in bet begin van het volgende jaar. Dit heeft vermoedelyk gedoeld op de overneming der Weichse 1-spoor, waarom trent de onderhandelingen reeds lang hangende zijn. Een dergelyk voornemen ten opzichte der Warschau Weener spoor zou echter ook kunnen bestaan, aangezien de regeering daar toe reeds lang de bevoegdheid heeft. De termyn, waarop de eind-afrekening der Russische regeering met de aandeelhouders van den Zuid-West-Spoorweg (reliquat-bewyzen) zal plaats hebben, begint te naderen, en aan gezien de Russische minister van financiën weinig geneigd schynt om nog wyziging te brengen in de eenmaal voor de eind-afrekening vastgestelde cyfers, zal het nuttig biyken te zfin deze reliquat-bewyzen zooveel mogeiyk te concentreeren, door inlevering by de firma Lippmann Rosenthal te Amsterdam. Daardoor zal wellicht een optreden mogeiyk gemaakt worden, des te krachtiger naarmate de ver- tegenwoor iging van meer belang is. De Zuid-Amerikaansche afdeeling was over het algemeen niet ongunstig gestemd, de meeste soorten verkeerden in vaste houding. Meer bepaald trok de ryzing der Colum- biaansche fondsen de aandacht. De bemoeiin gen der Londensche Council schynen ditmaal eenige vruchten te zullen afwerpen, wanneer ten minste de hangende overeenkomst met de Columbiaansche regeering tot stand zal komen. Hiervoor schynt veel kans te bestaan en zullen dan de obligatiehouders voor de zooveelste maal een nieuw schuldregelingsplan hebben aan te nemen. De rentevoet zou op 2»/4 pet. worden bepaald, terwyl voor de onbetaald gebleven coupons nieuwe schuld- bewyzen zouden worden uitgegeven. De Amerikaansche spoorwegmarkt hand haaft in den laatsten tyd een zeer flinke houding. Zy schynt zich blijkbaar weinig te storen aan de stemmingen der Londensche Beurs, maar draagt integendeel er toe by om deze markt op te beuren. Nieuw-York zendt over bet algemeen vaste koersen en neemt veel speculatief materieel van de markt, vooral 2-pct8. preferente Eric's en Wes tern-waarden. Voor Atchison's bestaat groote belangstelling in verband met de zeer gunstige netto-ontvangsten, welke aanzieniyk blijven toenemen. Atlantic's waren ook meer gezocht in verband met het gerucht, dat de Atchison meer toenadering zou be- toonen en niet ongeneigd zou zyn een nieuw contract aan te gaan of den weg over te nemen. Missouri-waarden bleven voor Londen ge vraagd en Canadian's toonen nog weinig onder den invloed te zyn der werkstaking van de telegraafbeambten deker lyn, eene staking, welke trouwens van weinig beteekenis wordt geacht. Bynlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Het jachtgezelschap van den heer De Bonat uit Amsterdam had geen reden tot klagen. Donderdag jl. met 4 geweren in do duinen onder Noordwykerhout jagende, schoten zy niet minder dan 50 fazanten, 13 hazen, 15 patryzen, 9 konynen, 2 bokjes en 1 pluvier. Men meldt uit Amsterdam: Een hofmeester van do stoomvaart-maatschappy „Nederland" werd gisternacht, toen hy naar huis terugkeerde, tot een danspartytje tegen wil en dank gedwongen. Op den Singel werd hy nameiyk door drie vroolyke onbekenden tegengehouden, die onder het zingen der woor den: „Kom, je bent ook een gezonde jongen", met hem gingen hossen. Toen hy ten slotte, na duchtig in den knel te hebben gezeten, op den Dam aankwam, bemerkte hy, dat de drie dansmeesters, niettegenstaande hun goede gedachten omtrent zyn gezondheid, toch een kleine aderlating noodig hadden geacht, ten minste zyn nikkelen horloge, sigarenknipper en brieven waren verdwenen. Yan een en ander is by de politie aangifte gedaan. De dader van den moord te Over- hoven, by Sittard, is weder op vrye voeten gesteld. Gebleken is, dat hy niet het plan had den 25 jarigen Jan Buster te dooden, maar uit zelfverdediging heeft gehandeld. Toen hy langs Busters woning ging, kreeg hy eensklaps een slag op zyn hoed. Hy loste hierop een schot in den grond en toen hy in de lucht wilde schieten, werd zyn revolver, doordat hy een slag tegen den arm kreeg, op Buster gericht, zoodat deze een kogel door de longen kreeg en weldra stierf. Uit de getuigenissen is gebleken, dat Buster zich met een z. g. ploertendooder gewapend had. De „Belgiam Times," meent te weten, dat Kaimes en Kearny doqr de Neder - landsche regeering zullen worden uitgeleverd aan de Belgische. Dezer dagen werd melding ge maakt van een romantisch huweiyk van een politie-agent te Londen, Macfarlane geheetsn, met een schatryke Iersche jonge dame met voorvaderen, die op den troon van Ierland hebben gezeten juffrouw Badham-Thornbill,— een huwelijk, dat zyn ontstaan dankte aan de kloekmoedige wyze, waarop de politie agent een schichtig geworden paard wist te grypen. De volgende byzonderheden maken het ge val nóg romantischer. Eén en al bewondering voor de moedige daad van Macfarlane, waarvan zy getuige was, zag de adellijke jonge dame geen reden om den wakkeren man hare sympathie te ver bergen, en er ontstond spoedig een zeer vriend- scbappelyke verstandhouding tusschen hen beiden. Toen de bekenden der jonge dame dit gewaarwerden, deden zy hunne uiterste best om het paar te scheiden. Toen hier geen kans op bleek te zyn, namen zy zelfs tot een denunciatie by de superieuren van den politie agent hun toevlucht. Maar ook dit was vruchteloos; de hinder nissen, die het paar had te overwinnen, brachten het slechts dichter by elkaar. Mejuffrouw Badham kon in het geheel niet buiten den uitverkorene haars harten. Was hy in dienst, dan volgde zy hem in een rytuig met ver- verscbingen uren lang door de straten. Was de jonge damo echter ziek, dan moest haar kamenier hem volgen, om haar over zyn doen en laten verslag te geven. Onder deze omstandigheden hebben dan ook de verwanten het voorgoed gehouden, de bruiloft vast te stellen. Het jonge paar zal zich in een stille streek, waar de geschiedenis van hun roman tisch huweiyk niet is doorgedrongen, terug trekken. Mejuffrouw Badham is geenszins eene „aftandsche" oude jonge juffrouw, die zich voor haar geld een jongen knappen man koopt. Zy is integendeel nog zeer jong, goei opgevoed, innemend en schoon. Tot voor weinige jaren was zy een zeer bo- kende figuur dpr Dublinsche Society met vele vereerders. De eenvoudige politie-agent wordt nu een groote Iersche landheer in het graaf schap Cork. Hy kwam zyn jas ophangen, vlak by de plaats, waar de detective stond. „Goeden avond, myoheer Gilbert," zeide de kleine beleefd en toch met eenige familiariteit. Weer ging het schelletje. „Daar is Mansfield," zeide Billy. Nick sloop van zyn schuilplaats tot onder den uloter, daar hy zoo dicht mogelyk by de deur der voorkamer wilde zyn. En hij was bang, dat hy misschien geen kans meer zou zien om van plaats te verwisselen. Daarby verborg de lange ulster hem beter, al benam die hem tegeiykertyd meer het gezicht op de vier boeven. „Zoo, is alles naar wensch gegaan?" vroeg Gilbert. „Ja. „Waar praat ge over?" vroeg Mansfield. Gilbert lachte luid. Nadat gy gisteren den detective Carter verlaten hebt, is hy doorgedrongen in mevrouw Yaldrons kamer, waar hy het geheim van den schoorsteen heeft ontdekt en ook uw naam heeft hooren noemen?" „Wie was dom genoeg „Die er dom genoeg voor was, weet er wel raad op, dat het niet verder komt," snauwde Billy. „Wat bedoelt gy?" „Onder ons gezegd en gezwegen, we hebben den defective naar de andere wereld helpen verhuizen." „Watt Hoe?" „Dave en ik hebben hem den schedel ge spleten." „Hebt ge hem gedood?" „Juist, ge behoeft echter niet bang te zyn, dat iemand er achter zal komen. Nu is de beurt aan Ralph Moreland en dan mevrouw Livingston. Maar, wacht, eerst zal ik wat uit myn jaszak halen, dat ik u wilde laten zien." Nick hoorde hem opstaan en naar de deur gaanhy begreep, dat hy in zyn ulster kwam zoeken en dat ontvluchten onmogeiyk was. Hy zette de tanden op elkaar en omklemde zyn mes vaster. Hy had niet gedacht zoo spoedig zyn vader te moeten wreken, doch hy was volkomen bereid. Gilbert 6tond voor hem, doch onwetend van Nicks tegenwoordigheid. Het volgend oogenblik klonken er ruwe kreten, die de drie mannen naar de aangrenzende kamer deden snellen. XIII. Nick had zich nog niet verroerd. Hy be greep wat de kroten en vloeken van den man beteekenden, en hy verwachtte ieder oogen blik ontdekt te worden. „Wat gebeurt er?" riep Billy. „De briefl" En hy bleef steeds in zyn zakken zoeken, waarby hy de jas zoo heen en weer sloeg, dat Nick zeker ontdekt zou zyn, indien het niet zoo donker ware geweest in het vertrek. De moedige detective vertrok geen spier; zoodra by begrepen had, dat de brief ge wichtig nieuws bevatte, had hy dien voor zichtig uit den zak gehaald. „Wat was het voor een brief?" vroeg Mansfield. „Van Gertrude Dalton aan Jane Manning." Zulk een epistel te verliezen gaat niet aan! Vertel nu maar eerst aan Billy, wat gy te zoggen hebt; dan kunnen we later naar den brief zoeken." „Ik heb een vermoeden omtrent de plaats, waar Mabel zich ophoudt, en als myn gissing juist is, zal ik het morgen weten. Het zou het beste zyn, dat gy en Billy morgen met een rytuig om elf uren op de bekende plaats waart." „Gy blyft in de koets en houdt het oog op Moreland en Billy moest sturen. Ik zal zelf er zyn of Dave zenden in myn plaats. Ik heb Ethel ook noodig; ge begrypt toch wat myn plan is?" „Ja," antwoordde Mansfield. „Ik niet," zeide Billy „maar dat komt er ook niet op aan. Sinds ik die twintig duizend heb gezien, volg ik blind." „Nu, dat is alles, of go moest nog willen hooren welk een verrassing ik den jongen Moreland bereid heb." „Iets in den geest van dezen avond?" „Neen, geen geweld; dit moet bereikt worden door mevrouw Livingston." „Nu, dan ga ik er van door. Denk om uw alibi, Dave." „Daar zal ik wel voor zorgen," zeide Gil bert; „ik zweer, dat hy by my was op dien tyd. Ik geloof echter niet, dat het noodig zal zyn." „En nu nog eens gezocht naar den brief 1" Nick, die dit verwacht had, had een kleine list bedacht, waardoor hy ongezien buiten de kamer kon geraken. Met alle kracht had hy in de gaspyp geblazen, die vlak naast hem in den muur was, waardoor oogenblikkeiyk het gas was uitgegaan. Terwyl de drie mannen nu al vloekend rondtastten, ging ook het licht in de andere kamers uit en in dien tyd verborg Nick zich in een muurkast. Met genoegen luisterde hy naar het tastend stommelen der booswichten. Eindelyk vond een van hen lucifers en stak opnieuw het gas aan. Het zoeken naar den vermisten brief begon nu opnieuw. Met vreeselyke vloeken verklaardo Gilbert, dat hy zelf den brief had medegebracht en dat iemand hem dien ontstolen moest hebben. „Denkt gy, dat wy dat een van allen heb ben gedaan?" vroeg Mansfield ongeduldig. „Natuurlyk niet; als Sim Carter niet dood was, zou ik zeggen, dat hy het gedaan had." „Nu hebben we nog niet afgesproken, waar Gilbert en ik elkaar morgen zullen ontmoeten." „Laten we dat dan nu afpraten. Dave kan het dan morgen aan Billy mededeelen." „En waar moet ik Billy vinden?" Hy zal 't er van nacht maar eens van nemen; dus zal hy morgen wel een gat in den dag slapen." „Heb maar geen zorg omtrent Billy," zeide Dave; „hy zal op tyd met de koets ter be stemder plaatse zyn. Laat Mansfield in Ruther- ford Place op hem wachten 1" „Het is nu te laat, om nog naar den brief te zoeken; kom dus in de andere kam rf Mansfield, en schryf daar een paar brieven voor my." De mannen keerden naar het andere ver trek terug en Nick, die gaarne wilde weten wat die brieven zouden bevatten, kroop voor zichtig uit de kleerkast." „Eerst een van Moreland aan Mabel," hoorde hy Gilbert zeggen; „begin maar met „Lieveling." „Nick trok haastig zyn hoofd naar binnen, want de geheime deur van mevrouw Valdron ging open. Dave, die gewaarschuwd was door het schellen, kwam ook in de kamer. Een lang fluisterend gesprek volgde, waarvan Nick geen syllabe kon opvangen en wat hem tevens belette iets te verstaan van wat inde aangrenzende kamer gesproken werd. „Denk er om, dat Ethel er niets van komt te weten, want dan wil ze er zich niet meer mede inlaten l Ik vind het zelf ook ellendig, maar het was zyn eigen schuld," zeide mevrouw Yaldron luid; „wat behoefde hy hier te komen spionneeren?" Zy keerde naar haar eigen woning terug en Dave naar de voorkamer. „Hier, Dave, lees die brieven eensl" riep Gilbert, zoodra hy binnenkwam. De falsaris was biykbaar gereed met zyn werk. „Prachtig 1 Prachtig l Maar wat zult gy met Moreland doen?" klonk hot onder herhaalde tus8chenpoozen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9