N°. 11230. Zaterdag 3 October. A0.1896 feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. 3 October. KLEINE ADVERTENTIËN Feuilleton. De leerling van den onden detective. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maanden. i f Franco por post Afzonderlijke Nommera I. f if 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedere regoi meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Wcgcna de feestviering op morgen, Zaterdag, zal het LEIDSCH DAtBL.lD des middags te 12 UREN Verschijnen. Adverteerders gelieven hiermede rekening te houden en hunne adver- tentlën zoo tijdig mogeiyk, uiterlijk tot HAL.FTIEN, ln te zenden. Het kantoor ran het „Dagblad" zal horen- dien heden-, Vrijdagavond, tot tien aren geopend z(jD. kunnen eveneens tot HEDEN AVOND tien uren bezorgd worden. Leiden, 2 October. De inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch studentencorps is bepaald op Zaterdag 10 October. De „Staatscourant" van heden bevat het koninklijk besluit van 30 September, jl. waarby, gelijk wjj gisteren reeds meldden, de heer J. H. Donner, lid van de Tweede Kamer, wordt benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De Fransche mail, met berichten uit Ned. Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. Dr. H. Yan Gelder, privaat-docent in Dude Geschiedenis aan de universiteit te Utrecht, zal Zaterdag 3 October, te drie uren, zjjne lessen aldaar openen met eene rede in het auditorium der literarische faculteit. Aan het postkantoor Leidon en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maanden Juli, Aug. en Sept. inge legd 141,006.34s; terugbetaald ƒ84,813 22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11,916. Aan het postkantoor te Noordwyk werd gedurende het 31e kwartaal 1896 ingelegd ƒ4757.09; terugbetaald ƒ2965.10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 438. Men schrijft uit Zoeterwoude aan „de Nederlander," dat alleen wanneer de vroe gere Protostantsche bewoners van Zoeter woude, nu Leidenaars geworden, kerkelijk tot Zoeterwoude blijven behooren en hun hoofdelijken omslag voor de kerk blijven betalen, het gevaar van den ondergang der Protestantsche kerk aldaar kan geweerd blijven. Op 't oogenblik durft men nog niet tot het beroepen van een predikant over te gaan, maar zoodra het blijkt, dat de toestand blijft als bjj thans is, als m. a. w. ook de financiën het toelaten, zal onverwijld met beroepen worden aangevangen. Ten Raadhuize te 's-Gravenhage werd gisteren aanbesteed: het maken van een machine- en ketelgebouw met stortkelder, en Bchoorsteenfundeering met voet voor het stoomgemaal, voorts een machinistwoning en een brandstoffenbergplaats, alles aan de N.-zJjde van de Duinstraat; benevens het leggen van riolen en van ijzeren leidingen en het maken van bijkomende werken, een en ander ten behoeve van de rioleering van Scheveningen. Minste inschrijver J. Yan der Elshout te Scheveningen, voor ƒ74.444. Onder hartelijke blijken van achting en toegenegenheid zijner parochianen vierde de zeereerw. heer De Groot, pastoor in de Bode- graafsche Meyery, zijn 25 jarig feest als pastoor. Ook van protestantsche zijde werd hem belangstelling betoond. Gisteren viel aan den Minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., lid van den Raad van State, het voorrecht ten deel, zyn 50-jarige echtvereeniging te mogen beleven. Overeenkomstig den wensch van den ju bilaris werd deze dag slechts in den intlemen familiekring herdacht. Desniettemin mocht het gouden echtpaar zich in talrijke blijken van belangstelling en sympathie ook buiten den familiekring ver heugen. Aan den vorschenen staat van het Hulp pensioenfonds voor emeriti predikanten, is 't volgende ontleend: De ontvangsten over 't jaar 1895 bedroegen de som van f 7787.185, waarvan 5300 aan cODtributiën van deel- gerechtigde gemeenten en 2153.125 aan renten. De uitgaven bedroegen 7678.765, waarvan aan emeriti predikanten werd uitgekeerd 5137.92. Er is dus een batig slot vaa 108.42. Drie gemeenten hebben voor haar lidmaat schap bedankt, 't Ware te wenschen, zegt 't verslag, dat vele gemeenten lid werden van dit fonds voor 10 per jaar. Daardoor verzeke ren zij haar predikant 100 per jaar, na 40 jarigen dienst. Men schrijft ons uit Amsterdam: Naar men wil, denkt men er over, met het oog op de vacature, welke door het ontslag van mr. Treub in den Raad zal ontstaan, tot can- didaat te stellen jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, thans lid van de Tweede Kamer. Deze Amsterdamsche afgevaardigde was reeds vroeger tweemalen lid van den raad, is lid van de commissie voor het Noordzee kanaal, en staat bekend ook technisch zeer goed ontwikkeld te ztfn. (U. D.) Door wijlen mevrouw Van Nellesteijn, geb. Hartsen, is aan de Ned.-Herv. diaconie te Leersum eene som van 25,000 vermaakt. Te Haarlem is overleden de oud-strijder W. Kooijman, versierd met het Metalen Kruis. Met ingang van 5 October 1896 zal een internationale telephoondienst tusschen Am sterdam en Rotterdam eenerzijds en Bremen anderzijds voor 't publiek verkeer geopend zyn. De uitbreiding van den dienst tot Berlijn en Hamburg zal nader worden aangekondigd. Volgens telegram uit Rome, is de pause lijke internuntius te 's-Gravenhage, mgr. Loren- zelli, bevorderd tot nuntius te München. Prinses Frederik Leopold van Pruisen, zuster van de keizerin van Duitschland, die onder den naam van gravin Von HoheDstein eenige weken in het Kurhaus te Schevenin gen heeft verblijf gehouden, is gisteren naar Duitschland teruggekeerd. In de gisteren gehouden zitting van den Utrechtschen Raad werd, op voorstel van den heer Yan Beuningen, besloten, de quaestie van het al of niet aanstellen van den hoofd opzichter tot onder-directeur der gemeente werken, by de behandeling der begrooting in de afdeelingen te onderzoeken, dewijl de heer Gerlings tegen deze benoeming bezwaar had. Tot commandant van de brandweer, op een salaris van 1400, werd, na een verga dering met gesloten deuren, met 17 stemmen benoemd de heer C. J. Van Veldhuizen, oud- lste commandeur. Aan „Ornitophilia" werd voor het houden van een tentoonstelling van 9—14 Dec. de fruithal verhuurd a raison van 100. Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadema, is in den namiddag van 1 dezer van Willemsoord naar zee vertrokken, met be stemming naar Smyrna. Door den minister van marine zijn der Tweede Kamer aangeboden 14 schetsen, be vattende de avant projets van de gewijzigde pantserschepen type Kortenaer, van de moni tors A en B en van de kanonneerbooten, alle opgenomen in het plan van reconstructie van de vloot, ontwikkeld in de Memorie van Toel. by het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1897. Tevens deelt de Minister mede, dat de kos ten van aanbouw en uitrusting der pantser- schepen, type Kortenaer, voor de schatkist heb ben bedragen: Kortenaer 2,649,622.72Vi.Fiet Hein 2,771,399 61, Evertsen 2,748,014.38Vi. Met zekerheid kan „DeTyd" mededeelen, dat nu do heer Houben. burgemeester van Venloo, zyn cancidatuur voor de Tweede Kamer,vacature Haffmans, heeft ingetrokken die van den zeereerw. heer dr Nolens gehand haafd blijft. Gisteren werd door 28 leden van de Provinciale Staten van N.-H., vergezold van den hoofdingenieur van den provincialen water staat, een bezoek gebracht aan de zeeweringen te Kallantsoog en de Groote Keeten In verband met eene wyziging in de vaart van de Duitsche paketbooten vsd Bremen en Hamburg naar Nieuw-York zullen de ver zendingen van Donderdag 15 October a. s. langs den weg van Southampton, en van Zaterdag 31 October a. s. langs den weg van Cherbourg niet plaats hebben, en zal op Vrfidag 16 October a. s. eene verzending ge schieden langs den weg van Southampton. Met het oog op de dracht der nieuwe gewer-n, pl.m. 4000 M., en het feit, dat de schietbanen met Veltman-inrichting te Laren op ongeveer 3000 M. gelegen zijn van de spoorlijn BaarnHilversum, zyn op last van den inspecteur der infanterie de veiligheids maatregelen by het schieten verscherpt Op den pl.m. 80 M. hoogen toren van de N.-A. waterleiding moet telkens een hoornblazer geplaatst worden; by aankomst van den trein blaast hy „ophouden met vuren" en zoodra hy voldoende gepasseerd is, wordt een roode vlag omhooggestoken en het sig naal „vuren" gegeven. Voor de betrekking van tweeden leeraar in het hand- en mechanisch weven aan de Ned. school voor nyverheid en handel te Enschedee hebben zich 21 sollicitanten aange meld, waaruit de volgende voordracht aan den Raad zal worden ingediend: 1. Fr. Brenger, te Hamburg, 2. M Jackisch, te Fulda in Nassau; 3 G. Strahl te Gera. De Russische regeering wenscht bekend te worden gemaakt met den toestand van het lager, middelbaar en hooger onderwys in ons land De Russische consul-generaal te Amsterdam heeft daartoe de noodige opgaven enz. van de consulaire agenten in ons land gevraagd. Men deelt aan het „H. Dagbl." uit goede bron mede, dat van eea niet-aanvaarding der concessie voor het bespelen van den Haag- schen Schouwburg door „Het Ned. Tooneel", geen sprake is Er worden omtrent de voor waarden nog onderhandelingen gevoerd. Naar het „Hbl." verneemt, is in een Woensdag gehouden vergadering van leden der „Nieuwe Nederlandsche Opera" besloten haar te ontbinden en mr. D. E. Lioni tot liquidateur te benoemen. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, passeerde 1 October Ouessant, de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 October Perim; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 October Dungeness; de „Telemachus", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 October te Suez; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 October Lizard. Gemeenteraad van Etljneburg. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzittter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter meent uit de discussiên tydens de vorige vergadering bespeurd te hebben, dat de meerderheid der leden tegen den Zon dagsdienst is met betrekking tot de telepboon. Hy iaat de beslissing in dezen aan den Raad over, die uren van dienst enz. te regelen heeft. Hy stelt voor een bestelbon te heffen van 10 cents per telegram ten behoeve van den te benoemen telephonist. De heer A. Van den Eykel merkt op, dat in de meeste plaatsen geen bestelbon wordt geheven en zou zulks in Rynsburg ook niet willen doen. De Voorzitter vindt het echter beter bestel bon te heffen, omdat daardoor de telephonist zyne zaak beter zal behartigen. Besloten wordt hierop: geen Zondagsdienst te houden en het salaris van den telephonist te bepalen op ƒ120 plus 10 cents bestelbon voor ieder telegram. Ingekomen zyn twee requesten met verzoek te worden benoemd als telephoniste. Op het request van de vroedvrouw, die als plaatsvervanger haar echtgenoot wenscht, kan niet worden ingegaan, daar bedoelde echtgenoot uitlandig en niet by den Raad bekend is, waardoor dus niet kan geconstateerd worden of hy wel geschikt is. Tegen de tweede requestrante, de huisvrouw van P. Goemaat, heeft de heer A. Uittenbo- boogaard bezwaren. Hy vreest dat requestrante door haar drukke zaak en die van haar echtgenoot, deze bediening niet naar behooren zal kunnen waarnemen. Na eenige discussie wordt tot stemming overgegaan en benoemd mejuffr. Van der Ploeg-Goemaat en als haar plaatsvervanger de heer P. Goemaat. De Voorzitter zal zoo spoedig mogelykter bevoegde plaatse kennis van deze benoeming geven. De Voorzitter deelt mede, dat de hoofdeiyke omslag, niettegenstaande de oprichting van een telephoonkantoor, slechts met ongeveer 100 behoeft verhoogd te worden. Deze mede- deeiing valt by de raadsleden in goede aarde. De begrooting, in de vorige vergadering aangeboden, wordt nu vastgesteld. By het onderzoek over het ai of niet voor uitbrengen van de lantaarn op den hoek van de Langevaart is gebleken, dat zulks niet noodig is. Verder acht de Voorzitter het niet noodig een lantaarn te plaatsen aan den ach terkant van het huis van één ingezetene, daar de gemeeDte Oegstgeest het niet noodig oordeelt een lantaarn te behouden voor drie huizen en haar daarom heeft weggehaald. Op het request van den beer J. Kromhout wordt alzoo afwyzend beschikt. De heer H. Van Egmond wyst er op, dat het hoognoodig is de straat by de Noord- wykertrambrug te verbeteren. Zulks zal wor den gedaan. By de rondvraag deelt de heer A. Van den Eykel mede, dat de schippers gaarne de Valk- brug zouden verbreed hebben. Dit is echter voor de gemeentefinanciën voorloopig te kost baar. Niets meer aaD de orde zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. Hillegom. Men ecbryft aan de „Haarl. Crt.": Naar aanleidiDg van de vraag, in verband met de opheffing van het station in „Vee- nenburg", waar de halte „Hillegom" ligt, dient dat de balte „Looaterweg" den naam „Hille gom" heeft gekregen. Sommigen vonden dien naam gepaster voor de halte Hillegommerbeek, omdat deze dichter by de kom van het dorp ligt dan de oude halte „Loosterweg". Anderen meenen te weten, dat men het voornemen heeft, om niet ver van den Loos terweg een bepaald station to bouwen en dat de naam „Hillegom" daarvoor gereserveerd zou zyn. Reizigers, die in het dorp Hillegom moeten zyn, mogen zich echter door den klank wel niet laten misleiden, daar de halte Hillegom merbeek zeker 5 a 7 minuten dichter by het dorp ligt dan de halte Hillegom. 9) De laatste slag in den nek werd hem toe gebracht door den laDgen man, omdat de kleine vlak in het midden zou hebben ge slagen. Het gas is niet aangestoken door vader, daar de byzondere soort van lucifers, welke hy gebruikt, onder hem lag. Het werd hem dus uit de hand geslagen. Een andere lucifer, geheel verschillend van dien wy gebruiken, lag op het kleed, uit gebrand. De kleine man kon niet by het gas, dus heeft de groote bet moeten doen. De lange man droeg een ruige, gryze jas en had een roode snor, die zwart geverfd was. Onder vaders nagels zyn wollige gryze haartjes, van de jas natuuriyk, en op een hand lag een zwart geverfde roode snorhaar, die in den eersten tyd den lange was uit getrokken'.' De inspecteur keek den jongen man vol verbazing aan. „Ik heb u dit alles medegedeeld," ging Nick voort, „om u te toonen, dat deze zaak my toevertrouwd is. Myn vader had zich tot levenstaak gesteld van my een goed detec tive te makenlaat my dus de moordenaars opsporen. Het heele komplot, zy, die dien moord ten uitvoer brachten, eveDgoed als zy, die dien beraamden." „Dat kan niet, de moord moet publiek gemaakt worden en dus is de zaak voor de politie." „Dat maakt geen verschil, gy kunt den moord op de gewone wyze laten onderzoeken 1 Niemand weet iets van my af en ik wensch niet bekend te worden. Ik heb, hoop ik, Diet tevergeefs op uw hulp en uw vriendschap gerekend." „Wat wenscht ge nu, dat ik doe?" „Den heer Livingston zeggen, dat Sim Carter dood is en dat gy nu een anderen detective in z'Jn plaats hebt gesteld. Verzeker hem, dat zyn dochter gevonden zal worden op voorwaarde, dat hy niet spreekt van den nieuwen detective. „Ik beloof het u, indien ge my bewyzen kunt de zoon van Sim Carter te zyn en niet zyn moordenaar." In zyn hart twyfelde Brynes er niet aan en gelukkig kon Nick hem het beste bewys leveren. „Ik ben overtuigd; wat kan ik nu voor u doen?" „Op 't oogenblik niets; als de tyd daar is, zal ik er u aan herinneren." „Van avond zal ik iemand zenden, die den moord komt ontdekken." „Wacht liever tot morgen; des te minder zal de verdenking zyn." „Juisti Vaarwel, ik wensch u van harte veel succes toe." „Ik zal zeker slagen." Nick vertrok, den inspecteur aan de uiterste verbazing ten prooi latend. X. Nick begaf zich naar een tapytwinkel, ywaar by zich verschillende stukjes zeildoek liet iDpakken, waarmede hy zich naar de drie huizen begaf. Onderweg maakte hy eenige kleine veranderingen in zyn toilet, door een verguld koperen speld in zyn das te steken, zyn hoed met een air van zwie righeid op één oor te zetten en een valsche naar boven gestreken snor aan te plakken. Zoo uitgedost, zou ieder hem voor een Nieuw- Yorksch handelsreiziger verslyten. Hoewel hy nog maar tweemaal in de bewuste straat geweest was, wist hy toch reeds, dat zich aau den overkant een bier huis bevond. En daarheen begaf hy zich nu. Het was er leeg; slechts de eigenaar en een kellner bevonden zich in de zaal. „Goeden avondl" riep hy vroolyk, „kom wat by my zitten, oude. Aannemen l twee bier, en geef my een broodje met kaas." „Gaan de zaken slecht?" vroeg de eigenaar, die met een genoegiyk lachje op het dikke gelaat, aan het tafeltje van Nick had plaats genomen. „Och, slecht iB nu juist bet woord niet." „Wat verkoopt gy?" vroeg de man, om zyn belangstelling te toonen. „Zeildoek; toen ik hier laatst was, had ik monsters van karpetten by me." Hy haalde de stukjes zeildoek uit. De man knikte alsof hy het zich heel goed herinnerde. „Ziet gy dat patroon, mooi hè? minstens een dollar de el waard I En voor dertig cents kunt ge het krygenl Kunt ge me niet eens zeggen wat dat hier aan den overkant voor menschon zyn? Morgen wil ik eens probeeren er wat te verkoopen; misschien kunnen ze wel zeildoek gebruiken." De man schudde twyfelachtig het hoofd. „Zes maanden geleden is er alias nieuw gekomen." „Nu, ik zal 't eens probeeren; wie woont op de eerste verdieping?" „Dat weet ik niet, want de portier betaalt de rekeningen." „Nu, dan zal ik hem eerst wat zien te verkoopen." „De portier is een vrouw en zy heet Valdron." „En woont er in dat middelste hnis geen mooi meisje?" „De dochter van mevrouw Valdron; zy is actrice." „Nu ze is in ieder geval een beauté. En wie woont er op de bovenste verdieping van het eerste huis?" „Niemand." „En van het laatste?" „Een klein schoolmeestertje, zóó groot." „Zou die nu thuis zyn? Dan ga ik er dadeiyk heen." „Dat weet ik niet." „Woont hy alleen?" „Ik geloof het wel." „Zou ik mevrouw Valdron nu ook knnnen spreken „Neen, want ze is met haar dochter naar de komedie." „Ze begeleidt haar zeker?" „Ja." „Nu, van avond is het tóch te laat ge worden; dus zal ik maar naar huis gaan* goeden nachtl" XI. Nick vond, dat het uurtje in het bierhuis wèlbesteed was, al was 't maar alleen, dat hy de gelegenheid had gevonden om te eten. Hy was vast besloten nog dien zelfden avond in de geheimzinnige appartementen door te dringen. By het middelste huis wilde hy beginnen. Van de afwezigheid van den schoolmeester was hy nog zoo heel zeker niet. Dadeiyk had hy begrepen, dat de kleine moordenaar en de kleine schoolmeester dezelfde porsoon waren; het was dus heel mogelyk, dat deze met den grooten schurk zich op zyn kamers bevond. Hy maakte geen verandering in zyn kleeding, daar hy zich zoo het zekerst voelde tegen ontdekking. Men kende hem alleen in de gedaante van zyn vader en zyn tegenwoordige vermomming was wel zoo gemakkeiyk mogelyk. Hy probeerde zyn pistolen of die nog in orde waren en een mes van een duim breed en acht duim lang verborg hy onder zyn vest, zoodat 't handvatsel in zyn broekzak stak. Een zeer klein dievenlantaarntje had by reeds in den zakmen behoefde slechts op een knopje te drukken en het gaf oneindig beter licht dan die van do gewone soort.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1