Oonderdag 1 October. A0.1896 <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De leerling van den ouden detective. LEIDSCH T1A (IET, AT) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PBIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. TWEEDE HAMER. Nationale Schuld. Een ontwerp is ingedien I tot wyziging van het hoofdstuk Nationale Schuld voor het dienstjaar 1895 en wel tot verhooging van den post renten van vrijwillige en gerechte lyke consignation met f 2367.4972- Deze aan vulling is noodig door het opvragen van be langrijker geconsigneerde sommen dan ge raamd werd. Vtrhooging van hoofdstuk Financiën 1895 By wetsontwerp is een verhooging voorge steld van Hoofdstuk VII B (Financiën) voor 1895, o a.ter bestrijding der kosten van in dat jaar verrichte meerdere schattingen c-n tellingen van de eerste vier grondslagen der pTsoneele belastingvoor meerdere uitgaven voor verblijfkosten van ambtenaren, belast met toezicht op de beetwortelsuikerfabrieken en voor reis- en verblijfkosten der Inspecteurs van de directe belastingen wegens reizen in zake de bedryfsbelasting. Wijziging der Arbeidswet. By de Tweede Kamer is door de Regeering ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet, met bet doel om het ten aanzien van den vrouwenarbeid geldend absoluut ver bod tot het verrichten van Zondagsarbeid in fabrieken en werkplaatsen, niet van toepassing te verklaren op den, by algemeenen bestuurs maatregel, met name te noemen arbeid van vrouwen boven den leeftijd van zestien jaren, in boter tn kaasfabrieken, voor zooverre daarbjj de voorwaarden worden in acht genomen, voor alle of voor bepaalde gemeenten by dien algemeenen maatregel t9 stellen. f7et wets ontwerp voldoet derhalve aan den aandrang 'op eene wyziging in dien zin, dat in zuivel fabrieken de Zondagsarbeid van vrouwen zoude geoorloofd zyn. Vooral nu de Hooge Raad beslist heeft, dat het onverschillig is, of de vrouw den arbeid vry willig verrichte of niet, wordt, meent 'de minister van waterstaat, het bedryf der zuivelfabrieken in hooge mate bemoeiiykt. Volgens het wetsontwerp zal de vrouw van het hoofd of den bestuurder des Zondags enkele werkzaamheden mogen verrichten en omvat de bepaling alle zuivelfabrieken, dus ook die, waar geen echtpaar aan het hoofd der fabriek staat. De M nister acht het intusschen niet noodig, dat vrouwen Zondags gedurende langen tyd arbeid verrichten, zoo jat, wanneer vergund wordt gedurende eenige uren noodzaktlyke werkzaamheden te verrichten, het bedryf ge holpen zal zyn. Staatsbegrooting 1897. In het ontwerp betreffende uitgaven ten behoeve van de kolonie Suriname, wordt de bydrage aan de koloniale geldmiddelen vir hoogd met 23,738.45I/2 en alzoo getracht op 224,759.45'/a- Het totaal dor Ilde afdee- Ing wordt dus gesteld op 701,389,457,. De bydrage aan de koloniale geldmiiaelen \oor Curasao wordt verminderd met 5,780 08 en alzoo gebracht op ƒ92,199.92. Het totaal der lilde afdeeling wordt mitsdien gesteld op ƒ328,907 92. Het eindcyfer van het Xde hoofdstuk wordt derhalve verhoogd met ƒ17,958.371/, en ge bracht op ƒ1,333,579.37 Do gewyzigde ramingsommen zyn in over eenstemming met de wetsontwerpen tot defini tieve vaststelling van de koloniale huishoude- ïyke begroolingen. Schoolwet. Door den heer Gerritsen is als amendement op het wetsontwerp tot wyziging van eenige artikelen der wet tot regeling van het Lager Onderwys voorgesteld: Art.65fer, vaststellende de examengelden, geheel te doen vervallen. Gemeenteraad van Llsse. Tegenwoordig zes leden. Afwezig de heer G. Blokhuis. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede: lo. dat de rekening der gc-meente over 1895 door Ged. Staten is goedgekeurd; 2o. dat het besluit tot voldoening van gelden uit den post „Onvoorziene uitgaven" mede door dat College is goedgekeurd; 3o evenzoo de begrooting van bet 2de bataljon Rust. Schuttery, bedragende het aandeel der gemeente f 23.38. 4o. proces verbaal der op 26 Sept. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeenteontvanger, blykens hetwelk op dien datum in kas was/"3013.91 en dat de boeken en bescheiden in orde waren. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Daarna kwam in behandeling de gemeente- begrootiog voor het jaar 1897. De Voorzitter stelde het eerst aan de orde de uitgaven en las post voor post van de begrooting voor. Behoudens enkele vragen en opmerkingen werden deze onveranderd vastgesteld. Evenzoo de ontvangsten. Nadat de post Onvoorziene Uitgaven was vastgesteld op ƒ611.455, bracht de Voorzitter de begrooting in haar geheel in stemming en werd deze met algemeene stemmen vast gesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 16,706.33s. Vervolgens werd overgegaan tot een ver gadering met gesloten deuren ter behandeling van het suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag. Na heropening werd dit vastgesteld tot een bedrag van 49.645. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat nog waren ingekomen: Een circulaire van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, die voor kennisgeving werd aangenomen. Een verzoek van de erven J. Kroon om 4 maanden afschryving van den Hoofdelyken Omslag. "Werd met algemeeno stemmen verleend. Ten slotte besloot de Raad zich schriftelyk tot de directie d,er Holl. Spoorwegmaatschappy te wenden met verzoek, dat trein 6, die thans de nieuwe halte „Lisse" zonder oponthoud passeert, aldaar in het vervolg stoppe. Daarna werd de vergadering gesloten. Rijkspostspaarbank. In Aug. 1896 is ingelegd 2,417,297.45 en terugbetaald f 1,611,307.947a, zoodat meer ingelegd dan terugbetaald is 805,989.501/,. Aan het einde der maand Jipi 1896 was ten name van de verschillende inleggers inge schreven ƒ48,814,140.26, zoodat het tegoed op ultimo Aug '96 bedroeg f 49,620,132 761/,. In den loop der maand zyn 6640 nieuwe spaarbankboekjes afgegtvjc, 2061 geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand nog 544,178 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Aug. is voor een bedrag van 14,239 40Va aan ioschryving in een Groot boek van de Nationale Schuld, obligatlën ten laste van den Staat of certificaten van inschry- ving in een Grootboek ten behoeve van 27 inleggers aangekocht. Sts.'Ct Politietoezicht op de risschery. Uit een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast mot het politi-toezicht op de visschery in de Noordzee, van 3 tot 12 S?pt., blykt dat geen over tredingen werden opgemerkt, of byzonder heden betreffende de visschery vernomen. Geneeskundige hulp werd verleend aan M.D. 11, waartoe de officier van gezondheid met de reddingboot zich naar dat vaartuig begaf. Op van Hr. Ms „Zeehond" gedaan sein om de zieken te zenden, ten einde ze te kunnen onderzoeken, werd toch door dat vaartuig geseind dat hy geene boot had - of dat zyne boot niet koD varen. Aangezien zulks niet vertrouwd werd en hooge moeiiyke zee het stryken van een sloep aan boord van Hr. Ms. „Zeehond", die veel harder slingert dan een vischsloop, zeer bezwaariyk maakte, werd met de reddingboot een officier medegezonden om een onderzoek in te stellen. Het bleek toen dat de M.D. 11 wel degelyk een sloepje aan boord had eD het beweren van den schipper, dat dat sloepje lek gesprongen zoude zyn kon hy niet door uiterlyke teekenen aan dat vaartuigje staven, terwyl de ziekte ook niet van dien aard was, dat de patiënt niet aan boord had kunnen komen. De reddingboot bekwam kleine averyen. G emengd Nieuws. Yoor de rechtbank te 's-Graven- hage had zich Maandag een loopjongen van 14 jaren te verantwoorden, die, in dienst by een uitgeversfirma daar ter stede, boeken, die hy „op zicht" moest bezorgen, ten eigen bate had verkocht voor twee kwartjes, hoewel de nog onopengesneden werken een verkoops- waarde hadden van ongeveer 2.50. De bestolen patroon verklaarde de vervol ging van den köaap alleen gevraagd te hebben om het publiek eens duideiyk te maken hoe er „boekhandelaren" aldaar zyn, die splinter- r ieuwe boeken 50 a 60 procent beneden de v rkoopswaarde verkoopen kunnen. Hy was io'; de ontdekking van den diefstal gekomen doordat by boeken uit zyn winkel, doorhem persoonlijk afgeteekend, in een winkel van goedkoope boeken daar ter stede voor de ramen had zien liggen. De eerste opkooper van de boeken kreeg een berisping van den president en voor den knaap werd ontslag van rechtsvervolging gevraagd, voorloopig, zonder opzending ia 't vertrouwen dat de knaap zich zal beteren. Eenige zakkenrollers hadden zich verzameld voor het paleis op den Dam te Amsterdamallen keken naar boven, zeggende: „Jongen, jongen, wat een waagstuk, om aan één hand te hangen in dat klokken spel." De nieuwsgierigheid en het gedrang werden hoe langer hoe grooter en het emde van de geschiedenis was, dat een byzonder oplettend of onoplettend heer het verlies van zyn gouden horloge en dito ketting kon consta- teeren. De rechtbank te Utrecht veroor deelde C. J. D. L en H. A. S., beklaagd van dirfstal van verschillende gouden en zilveren voorwerpen en huishoudeiyko artikelen, met ver'or- king, in de woning en ten nadeele van dr. H. L Oort te Utrecht gepleegd, ieder tot een gevangenisstraf van vier jaren. Men meldt uit Heerde aan de „Arnh. Cl.": Toen eenige dagen geleden de vrouw van den brievengaarder alhier, door ziekte van haar man, de zaken op het kantoor gaande hield, kwam zy spoedig tot de weten schap, dat de gelden tot het i itbetalen van postwissels niet aanwezig waren en de kas een tekort had van 6 a 700 gulden. De man scbynt stervende en kan zich niet verklaren. Een surnumerair is thans met de waarnemiDg belast en het kantoor is naar een andere localiteit verplaatst. Een horlogemaker te Deventer, de heer E. Mathys, heeft, naar gemeld wordt, electrische uurwerken vervaardigd, die 2 a 4 jaren kunnen loopen, zonder dat zy opge wonden behoeven te worden. Zy behoeven niet waterpas te staan en zyn ongevoelig voor koude, hitte en stof. Te Staphorst is Zondag een 3-jarig knaapje in een sloot by de ouderiyke woning verdronken. Te Groningen veroorzaakte een militair heel wat drukte. Onder den invloed van sterken drank verkeerende, was hy in de Waagstraat over bet hek voor het huis van den heer Bablmann geklommen en de kelderwoning ingegaan. Daarmede joeg hy eene juffrouw, die daar in de kamer z«t, een hevigen schrik op het ïyf. Op haar geschreeuw snelde een bediende toe, die deu soldaat ge lastte zich te verwijderen. Toen deze weigerde, werd de hulp der politie ingeroepen, en ook toen nog verzette do soldaat zich zoo hard nekkig, dat ettelyke politie-agenten noodig waren, om hem naar het bureel te brengen, waar by met het oog op zyne woestheid ge- bo id werd. Gisteren vierde te Utrecht mej. H. H. Muller haar lOOsten verjaardag. De krasse vrouw verheugt zich in eene goede gezondheid en is nog in het volle bezit harer vermogens. Buiten de haven van Hellevoet- sluis is een lyk opgevischt, naar men ver moedt, van Ary De Waard, schipper van de vischsloep „Pionnier", welke vischsloep op den avond van 19 Sept. in het Goereesche Gat is verongelukt en waarvan de overige bemanning zich in de boot heeft gered. De schipper wilde, hoe de anderen ook aanhiel den, zyn schip niet verlaten. Het lyk was in staat van ontbinding en met touwen omstrengeld. Naar aanleiding van een adver- tentie in de „Zw. Ct." waarin een heer de aardigheid had een quasi-afspraakje te maken met een gefingeerde dame, was er eenige dagen geleden op de plaats voor het rendez vous aangewezen, een groote toevloed van nieuwsgierigen. Natuurlijk liet het verliefde paartie, dat men zich voorgesteld had te ver rassen, op zich wachten. Een tweede adver tentie volgde en boven verwachting liet het publiek zich voor de tweede maal foppen 1 Een groote menigte was op bet aangegeven uur op de tbans bepaalde plaats, het Konings plein te Zwolle, aanwezig. Nu wilde het toeval, dat een heer met zyn aanstaande door de Diezerstraat gaande een zysteeg insloeg die op het Koningsplein uitkomt. „Daar zyn ze" riepen een paar kwajongens. De heer liep, vergezeld van zyn dame, verder, met het gevolg dat ze omsiogeld wer den en achtervolgd tot in de Walstraat, waar ze in bet huis van den commissaris van politie een schuilplaats vonden. Te Spokholzerheide (L.is gister- ochtend dood op een bank liggende gevonden een onbekend manspersoon, dien men den avond te voren dronken over den weg bad zien loopen. Op zyn rechterarm was getatou- eerd H. G. 1860 en op zyn linkerarm eeno vrouwenfiguur op een aardbol, De „Haagsche Ct." maakt de vol gende opmerking: De heer P. Timmermans, gemeente-secre taris Van Posterholt, die ruim vyf maanden te Roermond gevangen heeft gezeten onder verdenking van medeplichtigheid aan valsch- heid in geschriften, is op vrye voeten gesteld. De man is dus niet schuldig gebleken. Wie vergoedt hem nu de schade en het leed van die vyf maanden gevangenis? Eene arbeidersvrouw te Stave- nisse had d9zer dagen eene paD, waarin zy de aardappelen had afgegoten, in de nabyheid van een byna 3-jarig kiod op den vloer laten staan. Het kind viel in bet kokende water, zoodat een groot gedeelte van het lichaampje met hevige brandwonden bedekt is. Osman-pacha, de held van Plewna, is tegenwoordig verzegelaar in de keizerlijke keuken. Iedere schotel, die voor den Grooten heer persooniyk bestemd is, wordt verzegeld, om pogiDgeD tot vergiftiging te voorkomen. 't Is misschien een heel gewichtig ambt, maar zóó wordt een held toch een keukenpistl .Dat moet ik eens onderzoeken," mompelde Nick, en als een kat sloop hy door de kamer, luisterend naar ieder geluid. In een oogen- blik had hy den sleutel omgedraaid en in de kast gekeken, die hy leeg vond. Met zyn hand voelend langs den achterwand voelde hy een klein knobbeltje en toen hy er met kracht op drukte, week de wand achteruit en zag hy de kamer voor zich, waarin Mabel haar toevlucht had gezocht. Niets buiten gewoons ontdekkend, stapte hy weer terug, toen hy plotseling schrikte door het gerinkel van een electrisch schelletje. Op hetzelfde ©ogenblik sloot de opening zich weder. Plotseling echter schoof de schoorsteen in het vertrek, waar hy stond, ter zyde en 'kwam de man binnen, dien hy dien morgen hid tegen den grond geslagen. Gelyktydig werd een deur geopend aan de etraatzyde en trad een mooie jonge vrouw hiunen. Wie meer verbaasd was laat zich moeilijk uitmaken, het eenige verschil was, dat de schurk en het meisje hun verbazing toonden en dat Nick uiterlyk volkomen kalm bleef Met d' n vinger voor den mond maande by tot Btilzwygen. Dadeiyk bootste by de stem na der vrouw, die hem had ingelaten. „Sim Carter, de detective, heeft my achter volgd; hy is nu hier in huis." „Zyt gy dat, moeder?" riep het jonge meisje in uiterste verbazing, „hoe komt gy aan die vermomming?" „O, zyt gy het!" was al wat de man zeide. „Dat zal ik later wel uitleggen," fluisterde hy; is daar nog iemand?" „Neen," knikte de man, „daareven is Mans- field heengegaan. Nick wist nu ten minste, dat de bovenste verdieping van het huis bezocht werd door een bende schurken, waarvan óén Mansfield heette. „En het meisje?" vroeg hy zonder aarzelen. „Het meisjer' vroegen beiden in de uiterste verbazing. Nick begreep, dat hy een fout maakte en zeide nu maar: „O, hebt ge haar niet gezien Zy bracht de boodschap vange weet wel wie ik bedoel." „Van mevrouw L.?" Nick knikte toestemmend. Mevrouw L. kon niemand anders zyn dan mevrouw Livingston 1 „Waar ging Mansfield heen?" vroeg Nick, doch eer de man kon antwoorden, hoorde men voetstappen op de trap. „Er komt iemand aanl" fluisterde hy; „gauw terugI" En beiden verdwenen even geheimzinnig als ze gekomen waren tot Nicks be- en verwondering. Hy zelf sprong in de kast, drukte op het knopje en haastte zich door de opening, die ontstond. In een oogenblik was hy de trap af. VIII. Nick was nog geen tien huizen ver, of hy wist, dat by achtervolgd werd, en wel door denzelfden kiemen man, die zyn vader was nagegaan. By zyn woning gekomen, merkte hy tot zyn onaangename verbazing, dat het mannetje hem tot daar was gevolgd. „Het kwaad is nu toch gebeurd en erg is het ook niet," dacht Nick. „De volharding van het manneke is te be wonderen. Het spyt my nogmaals van avond vader te moeten gebruiken." „Ik heb dat ventje laten loopenriep zyn vader hem toe, zoodra hy binnentrad, „en hoe hebt gy het gehad?" Nick stelde hem op de hoogte van het gebeurde. „Nu, ik zal hem vanavond nog maar eens een flinke wandeling laten maken," zeide Sim- Carter. „Ja, en ik zal nog eens van uw identiteit moeten gebruik maken, vader." „Zooveel ge wilt, beste jongen." „Neen, vader, van avond moet het de laatste keer zyn, want het is klaarbiykelyk een heel komplot, dat een rypelyk overdacht plan uit werkt. Ik kan het eind er van nog niet voor zien, hoewel ik al belangryke ontdekkingen gedaan heb." „Ja, wanneer do vrouw en dochter van een millionnair zich met portiers en dergelyk gespuis inlaten, dan zullen het ook wel de eerste honderd duizend dollars niet geweest zyn, die naar de maan zyn."^ Het was nu vyf uren eu Nick nam nu weder alle voorzorgen, om sprekend te gelijken op zyn vader. Vyf minuten nadat deze was uitgegaan, begaf de zoon zich naar de woning van Ralph Moreland. De portier zeide hem, dat deze heer kamers bewoonde op de tweede verdieping. Nick klopte aan, doch kreeg geen antwoord; blijkbaar was de heer des huizes nog niet teruggekeerd. „Ik zal maar vast naar binnen gaan," dacht Nick en de daad by het woord voegend, nam hy een loopbr uit zyD zak, waarmede hy het slot forceerde. Hy stak vervolgens het gas aan en wierp een blik in-den haard, waar papier lag, gereed om aangestoken te worden, zoodra do heer des huizes thuiskwam. Zorg vuldig doorzocht hy het wel ingericht vertrek, dat klaarbiykelyk de zitkamer van den jongen man uitmaakte. Geen lade of kast bleef oadoorzocht. „Hier vind ik Diets verdachts," mompelde hy, „doch wellicht vind ik nog iets in de slaapkamer." Ook daar ontstak hy het gas en doorzocht hy alles nauwkeurig. Toen Ralph Moreland thuiskwam, vondhy den detective rustig in zyn zitkamer gezeten. Te verbaasd om te spreken, bleef hy den ongenooden gast aanstaren, tot Nick dood bedaard zeide: „Kom binnen, mynheer More land, „ik heb alvast het myzelf gemakkeiyk gemaakt." „Hoe durft u, mynheer l" schreeuwde de huisheer verbolgen. „O, wat dat betreft, ik durf alles. Apropos, mynheer Moreland, hoeveel brieven hebt u al van Mabel gehad sinds zy ls gevlucht?" „Wat bedoelf gy?" vroeg Ralph, met een mislukte poging om onschuldig te schynen. „Wel, dien brief, die begon met „Beste Ralph, wees voorzichtig, detectives zyn my op hei spoor," enz. Herinnert ge u dien nu al niet meer? Terwyl ge uw handen waschtet, haalde ik dien uit uw zak." Een oogenblik stond de kassier verbluft; toen kwam op zyn trotsch gelaat een uit drukking van toorn. „Schurk I" En meteen wilde hy op den detective, die achterover lag in een gemak- keljjken stoel, toespringen. Doch reeds klemde deze de polsen van zyn aanvaller in zyn yzeren greep en terwyl de jonge man vruch teloos worstelde om los te komen, giDg Nick kalm voort: „Weet ge wel, jongmenscb, dat ik u naar de gevangenis kon zenden, alleen op de brieveu, die ge nu nog by u hebt." En snel liet Nick den kassier los, om, voor hy er op bedacht was, zyn zak om te keeren. „Arresteer my, indien gy wilt, maar ik ben onschuldig, evenals Mabel. Ik zweer het u, ten spyt van wat er in deze brieven staat." „Wilt gy alles bekennen?" „Neen." Nick doorbladerde de zakportefeuille en vergeleek het schrift. Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 7