N\ 11228. Donderdag X October. A0.1896 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Feuilleton. De leerling van den ouden detective. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers<">05. PRIJS SER ADV EKTEE TIÉNI Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wor'"- f O 05 he Tweede Blad. De Maasbode dringt aan op een pro gram en meent, dat de kansen daarvoor gunstiger staan dan in 1884, toen een ont werp van Onze Wachter geen instemming vond. Zy acht „de aanneming van een pro gram niet onmogelijk, indien het slechts niet te veel punten bevat en zich duidelijk uit spreekt. Op dat program kunnen zuiver poli tieke zaken voorkomen de Atjeh-quaestie bijv. maar zal vooral gezorgd moeten wor den, dat de religieus-politieke vraagstukken niet ontbreken, want de mensch leeft niet van brood alleen. In de laatste jaren beeft het al den schijn gehad, alsof er geen Katho lieke party meer bestond. Eenerzyds werden de religieus-politieke quaestiën zelfs niet met den kleinen vinger aangeraakt, van den anderen kant sprong by eon optreden der Katholieke Kamerleden het allereerst hun verdeeldheid in het oogBy de begrootin gen kwam alles ter sprake behalve de quaes tiën, waarby de zedeiyke welvaart van Neder land een groot belang heeft. Geen Katholiek lid verhief zich om te spreken over het her stel van het Nederlandsch gezantschap by den Paus; niemand trad op voor weder invoering der doodstraf; het vorfoeilpk Mal thusianisme wachtte tevergeefs op een aan klager of een bestryder; Bolland bleef onge moeid; men liet Van Houten zqn meisjes scholen eischen, zonder hem met afstemming zijner begrooting te dreigen, enz. De verdeeld heid der Katholieken bleef by de stemming over de kieswet en by het opmaken der nominatie voor de presidentskeuze. En dat een party, die by de principiëele verdeeldheid der antagonisten zoo machtig kon zyn! Een program is noodig, dat door het katholieke volk aangenomen en by de verkiezingen zyn aanstaanden vertegenwoordigers opgelegd wordt. Hot bezwaar dat dit een imperatief mandaat zou zyn, laat de Maasbode niet gel den. Daar er keus van candidaten genoeg zal zijn, kan niets den kiezer beletten zyn stem alleen te geven „aan hem, die uit vröé be weging zich verklaart voor een krachtige katholieke politiek, aan een man, die niet naar de Kamer wil, om bloedverwanten en vrienden aan betrekkingen te helpen, maar om de taak te vervullen, waartoe by geroe pen is, nl. om het Nederlandsche volk waar- ïyk te vertegenwoordigen, d. w. z. om te stryden met al de kracht, die in hem is, met een moed, die naar geen menschelyk opzicht vraagt, met een volharding, die met de „gematigdheid" spot, voor de politieke maar ook voor de moreele belangen der natie". Het volgende program van actie voor de katholieken wordt in De Resi dentiebode door „Pbèsoi" aanbevolen. Op onderwijsgebied: lo. aansluiting zoeken by de pacificatie van 89 en daarop voortbouwen, door het subsidie stelsel, waar noodig, uit te breiden en ook in te voeren voor het middelbaar en het voor bereidend hooger onderwys (gymnasia); 2o. eischen, dat de vryheid, inderdaad het hooger onderwys in grooter mate dan aan de middelbare en lagere school verleend, in dien zin worde voleindigd, dat ook het jus pro movendi aan vrye universiteiten zy toege kend, houdende de Staat de bevoegdheid, een examen te vorderen, om practische redenen by voorkeur voor de promotie af te leggen, van hen, die naar ambten dingen, waarvoor tot nog toe alleen gepromoveerden aan een der universiteiten in aanmerking kwamen. Op sociaal gebied dient de Zondagsrust te worden geregeld, verder invoering van een bepaalden maximum arbeidstyd te worden gevraagd, en verzekering voor den ouden dag, als verzekering tegen ongelukken ten minste gunstig biykt te werken. Op oeconomisch gebied bewerke men het eindigen met vryhandolen door dik en dun, en zoo mogeiyk ook herstel der differentiëele rechten in Indië. Daarmee zou men, meent de schrijver: lo. op de sympathie der katholieke kiezers staat kunnen maken2o. niet zich tot vrome wen- schen behoeven te bepalen, doch by andere partyen steun kunnen vinden. De Standaardbetoogende dat het hui- dige kabinet is opgetreden om de elec torale quaestie op te lossen, dat het hiertoe de personeele belasting en in verbond daar mee de gemeentefinancién moet regelen, komt tot de conclusie, cat het zyn taak beeft vol bracht, zoodra het de agenda tot een goed einde heeft gebracht, en dat het dan dus in elk geval in Juni den eindpaal van zyn weg heeft bereikt. „Dit sluit natuuriyk de mogelykheid niet uit, dat een nieuw Kabinet uit dezelfde per sonen (desnoods met vervanging van enkele) worde saamgesteld. Maar het Kabinet, dat in Juni de leiding van zaken in handen zal krygen, moet een geheel normaal Kabinet zyn, en kan niet meer zyn het Kabinet, dat zyn etiket van oorsprong vond in de stem- busactie van 1894." Onder de gegeven omstandigheden acht De Standaard het „eisch van politieke cor rectheid, dat een Kabinet van zoo specialen oorsprong, en dat zyn triomf aan de sa&m- werking van zoo heterogene factoren dankt, niet eenvoudig zichzelf continueere, maar, ook al bood de uitslag van de stembus in Juni kans op voortbestaan, dit voortbestaan niet aanvaarde, dan krachtens opnieuw ver leend mandaat; een mandaat, alsdan voor zooveel noodig te wyzigen naar de gegevens van den alsdan ontstanen toestand." By het afsteken van het slotvuurwerk in zake de kieswet, heeft het Kabinet, meent De Standaardeen houding aangenomen, die hiermede in slryd is. En geheel afgescheiden van de vraag, of de anti-liberale trawanten van 1894 dit vriendelyk zullen aannemen, volgt er h. i. uit, dat het Kabinet zich als pretendent opwerpt voor het regeeringsbeleid by en na de komende stembus. Ook Het Vad. beaamt het bezwaar, door de Arnh. Ct. te beide gebracht, dat by de bepalingen van de nieuwe kieswet niet is gelet op het mogeiyk samenvallen van ver kiezingen m e t d e 18 r a 1 i e ti s c h e feestdagen. „By tusschentydsche verkiezingen zal de minister van binnenlandsche zaken en zullen andere bestuurscolleges er het oog op kunnen houden. Niet alzoo echter by de gewone periodieke aftreding der leden van de Tweede Kamer, die de wet op den eersten Dinsdag van Juni stelt. „Het zal zich meermalen kunnen voordoen, dat het Isr. Pinksterfeest met deze verkie zingen samenvalt; dat feest wordt meestal in de eerste helft van Juni gevierd en in 1903 byv. is 't op 1 en 2 Juni Pinksteren voor onze Joodsche medeburgers, 2 Juni 1903 nu is de eerste Dinsdag der maand. Een samen loop van omstandigheden zou ten gevolge kunnen hebben, dat in dat jaar verkiezingen vielen, al is dit thans niet te voorzien en by een gewonen loop der zaken niet waar- schyniyk. „"Waar zich echter het geval kan voor doen en byv. te Amsterdam duizenden kiezers, meertndeels in hetzelfde district woonachtig, van bun kiesrecht er door zouden worden verstoken, mag wel worden overwogen, of niet een kleine aanvulling der wet noodig is. Haast is er niet by. Men lette er slechts by een mogelyke wyziging der wet in de eerst volgende jaren op". Het adres, door de tandartsen Ingediend, om in Indië niemand als tandarts toe te laten, dan die öf een gymnasialen cursus öf een cursus aan een Hoogere Bur gerschool nut vrucht heeft sfgeloopen, sluit, meent De Standaard, in, dat wie uit beginsel de Hoogere Burgerschool mydt, niet waardig is, ztlfs in Indië een Chinees of Javaan een kies te trekken. „Onrechtvaardiger kan het al niet", zegt het blad. „Dat onze tandartsen hun kunst en hun stand pogen te verheffen is uitnemendmaar eilieve, wat ter wereld is het nu noodig om ter bereiking van dat doel aan het vrye on derwys weer een tik te geven. Bovendien, zulke onwyze maatregelen treffen toch geen doel. Hier te lande bestaat reeds dezelfde onverstandige bepaling. „Zelfs een doctor in de tandheelkunde kan hier geen arts worden, zoo hy ongelukkigerwys het gymnasium of de H. B.-S. niet afliep. En waartoe leidt dit nu? Hiertoe, dat zoo iemand naar België gaat of eeDig ander land, waar zoo zotte bepaling niet bestaat, dóór examen doet, en met zyn diploma zich bier aanmeldt. Dan moet hy worden toegelaten. „En zoo verkrygt men de absurditeit, dat wie b. v. aan een uitstekende universiteit in Amerika, waar de tandheelkunde het hoogst staat en over een aparte faculteit beschikt, tot doctor promoveerde, hier niet terecht kan. Maar dat wel terecht kan wie naar België heensluipt, waar de tandheelkunde vergely- kenderwys zooveel lager staat." Personeel en rywiolbelasting. Het Vad. is allerminst een bewonderaar van de nieuwe wet op het Personeel, doch ziet geen enkele reden om de invoering er van tegen te houden. Het blad had liever gezien dat de Minister over de verdiensten der wet niet zoo had uitgeweid, daar dit tot verzet moet prikkelen. Van de rywielbelasting, die het blad niet noodzakeiyk acht, zegt Het Vad., dat de Minister den weg heeft gevonden om de heffing zoodanig in te richten dat zy matig is, het publiek weinig overlast veroorzaakt en de controle geringe zorg baart. De Minister is door den inval der vyf Kamerleden, om het ry wiel tot een grondslag van het Personeel te maken, vry wel gedwongen om een duitje uit dat vervoermiddel te slaan, doch van het denkbeeld dezer heeren is niets meer over: noch is het rywiel een grondslag van het personeel en evenmin is het rywiel, maar wel het wielrfidon belast. En om dat laatste vindt het blad de nieuwe belasting hatelyk, daar wielryden niet altyd uit weelde geschiedt. Het Vad. is evenmin ingenomen met de uniformiteit dezer belasting. Wie meer betalen kunnen dan drie gulden profiteeren er van, wie minder kunnen betalen lyden er door. Juist door all9n goiykeJyk te treffen, werkt deze belasting averechts progressief. Ieder, die rydt, betaalt 3. Derhalve merkt Het Vad. op hy, die zich van meer dan één rywiel, of ook met anderen van een tandem of meer samenge stelde machine bedient, betaalt eenmaal ƒ3; personen uit een zelfde gezin, die zuinigheids halve beurtelings van een zelfde rywiel ge bruik maken, betalen elk ƒ3; wie van tyd tot tyd een machine huurt, of er ook maar voor een enkel ritje van gebruik maakt, heeft eveneens zyn 3 te offeren; de vreemdeling, niet alleen als hy korter of langer hier ver toeft, maar ook als hy een dagje over de grenzen komt ryden, moet zich eerst een kaart voor 3 verschaffen (slechts als hy in 't tweede halfjaar komt 1.50). Is dat billyk? vraagt eveneens Het Vaderland. En met het oog op de bekende uitzonderings bepalingen vraagt het blad: Hoe zal het gaan mot ambachtslieden, zooals die in 't bouwvak, die nu hier, dan daar werken, soms 4, soms 1 kilometer van hun woonplaats? En waarom geldt het privilege alleen voor ambachts- en handwerkslieden, niet voor werklieden in fabrieken, niet voor kleine ambtenaren, kantoorklerken, winkel bedienden en dergelyken? Waarom aan den anderen kant het privilege uitgebreid tot alle militairen in uniform, .ook al behoeven zy voor den dienst niet te wielryden? Waarom voorts by de faciliteit voor hen, die 't rywiel in hun bedryf gebruiken, alleen gedacht aan 't doen van bestellingen en 't bezorgen van waren, en dus alleen aan den eigenlyken winkelstand? Dat de druk van 3 voor allen matig is, ontkent Het Vad. eveneens. Hy is zeer hoog, wanneer men een tweede-, derdehandswiel voor 50, 60 heeft gekocht, en er van profi teert met 2 of 3 leden van 't gezin, waardoor de belasting ƒ6 a ƒ9 'sjaars wordt. Het blad zou zich hiermee nog kunnen vereenigen, wanneer de schatkist zóó noodiydend was, dat uit alle hoekjes sommetjes by een moeeten worden geharkt. Thans echter is de staat der financiën gunstig, en verandert dit later, dan zullen vruchtbaarder bronnen van inkomst, dan dit belastinkje, dat misschien een ton opbrengt, moeten worden gevonden. Daarom vindt Het Vad. dat de Kamer deze peuterige wet moet afstemmen, eeriyk go* tuigende, dat zy zich heeft vergist. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam viel een dienst- meisje, uit de tram op de Weteringschans stappende, door het licht van de straatlan taarn op het Leidshoplein, misleid, van de hooge kade in de Lynbaangracht. Gelukkig werd het ongeval door een agent van politie gezien. Hij begaf zich onmiddellyk gekleed te water en slaagde er, door herhaald duiken, geassisteerd door een tweeden agent, met zeer veel moeite in, de drenkelinge op het droge te brengen. Het meisje werd per raderbaar naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd, alwaar zy ter verpleging werd opge nomen. Het is te hopen dat men door het spoedig aanbrengen van een hek, anderen voor een dergelyken noodlottigen val behoedt. Ook het vorige jaar greep op dezelfde plaats een der- geiyk ongeluk plaats. Een 27 jarige zoon van eene weduwe, wonende op de Hoedemakerskade, sloeg eergisteren, onder den invloed van sterken drank, huisboedel en glasruiten in de woning stuk. Toen de moeder hierop deü bystand dor politie inriep en een brigadier met 4 agenten den woesteling in hechtenis wilde nemen, dreigde deze hem met een groot stuk fecut te slaan. De agenten trokken nu hun sabelc, doch hoefden er geen gebruik van te maken, daar een hunner den dronkaard reeds gegre pen had. By de overbrenging naar het bureel beet de arrestant een der agenten in de lin kerhand, waardoor eene bloedende wond ont stond, die by een apotheker werd verbonden. Ia de Jan-Yan-der-Heidenstraat is een vrouw, oie aan toevallen leed, van de trappen gevallen en bewusteloos opgenomen. Toen do in alleryl gehaalde dokter kwam, bleek zy reeds dood te zyn. Te Rotterdam is in het Zieken huis overleden een jongeling van 19 jaren, die Donderdag te Feyenoord van een in aan bouw zynd schip viel, waarby hy een schedel breuk bekwam. In een achterbuurt van Rotter- dam staat voor het raam van een schoen makertje te lezen„Hier zet men onzichtbare stukjes op alle schoenen". Twee 16jarige jongens teTiel kregen Zondag onder het kaarten twist over het inzetten van één cent. Deze twist liep zoo hoog, dat de een den ander met een knipmes een diepen steek in de heup toebracht 8) „Ik ben de detective van den heer Living ston," begon hy vooruittredend, „en ik hoop, dat ge my zult kunnen helpen in het vinden van Miss Mabel." „U wilt my zeker ondervragen?" vroeg Ralph, terwyi hy Nick wantrouwend aanzag. „U weat, dat zy eerlang myn vrouw zou worden „U moet my excuseeren, indien ik schyn- baar ongevoelige of indiscrete vragen doe, maar het is de hoop, om daardoor Miss Livingston te vinden, die my daartoe dryft. Weet u een enkele reden, waarom zy haar huis kan verlaten hebben?" „Geen enkele." „Was het voorgenomen huwelyk naar haar vrye keuze?" „Ja; ik ben even verzekerd van haar oprechte liefde, als zy bet was van de myne." Nick begreep, dat, indien beiden over de zaak gecorrespondeerd hadden, hy de bewyzen daarvan in de jas van Ralph had te zoeken. En nu was zyn plan gemaakt. „Mfinheer Moreland!" riep hy eensklaps, als overvallen door droefheid, „ik ben een oud man, terwyi gy nog jong zyt. Ik geloof, dat gy Miss Mabel harteiyk lief hebt en zy u, en toch geloof ik, dat hier iets is, dat ja, hoe zal ik het uitdrukken Ik ben niet alleen oud in jaren, maar ook oud in ondervinding, en ik zeg uDoor het heftige gesticuleeren gooide hy don inkt koker om, zoodat het zwarte vocht over Ralph's handen vloeide. „O, hoe dom van my, neem 't my toch niet kwaiyk; hier is een vloei, laat ik het daar mede afnemen. Zoo; en wasch nu vlug uw handen vóór het indroogt; hier, ik zal uw jas wel vasthouden." En met een ongelooflyke snelheid trok Nick hem zyn jas uit, om hem vervolgens naar de wascbtafel te sleepon. Nick onderzocht heel handig den zak, ter wyl hy voorgaf naar de inktvlek te kyken. Hy nam er ongemerkt een enveloppe uit, waarin een briefje van den volgenden inhoud „Beste Balph, Wees voorzichtig, detectives zyn me op het spoor. Ik heb het geld. Ont moet my hoek Avenue A en Eight Street om tien uren precies. Met liefde, Je Mabel." Bedaard gaf hy de jas weer terug aan Ralph, na het briefje er weer ingestoken te hebben. Hy vroeg hem nog naar allerlei en zeide dikwyis, boe vreeselyk hy het geval vond, tot by eindeiyk tot Moreland's onuitsprekeiyke verlichting aftrok met de woorden: „Geloof me, ik zal Miss Mabel wel vinden en nog van uw bruidstaart eten." VII. Nick had nog heelwat te doen, doch daar hy jong en gezond was, wilde hy eerst naar huis gaan om te eten. „Wel, jongen, succes gehad?" zoo verwel komde hem zyn vader. „Of ik! Ik weet evenveel als toen ik van ochtend wegging. Maar doe my nu een ge noegen en geef my te eten voor drie; eerder ben ik niet in staat iets mede te deelen." Oude Sim deed een wit boezelaar voor, terwyl Nick zich langzaam metamorphoseerde in een vroolyke, jonge Duitsche vrouw. De oude man keek hem vol trots aan. „Gy kunt u nog beter vermommen dan ik en vertel my nu eens, wat ge vandaag hebt uitgevoerd, terwyl ik hier gevangen zat." Nick gaf een getrouw verslag en eindigde met te zeggen: „U ziet dus, vadertje, dat het een- heel ingewikkelde zaak is." „Ja, maar Nick, gy zult er u wel uit redden." „Met uw hulp altyd, vader." „Hoezoo?" „Ik wilde, dat ge voor de spysvertering een wandelingetje gingt doen naar Tompkins Square." Verbaasd keek de oude man hem aan. „Opdat de man, die my gevolgd heeft, op een verkeerd spoor zal gebracht worden." „Met genoegen, Nick, ik zal hem eens een flink eindje laten loopen." De zoon zag zyn vader na; een klein, mager mannetje volgde hem op korten afstand. „Nu ben ik vry om dat huis eens op te gaan nemen," zeide Nick en zich met vol maakte gemakkeiykbeid bewegend in zyn vermomming, ging hy de straat op; op de deur van het eerste der drie huizen was een bordje, waarop stond te lezen: „Portier hiernaast." Alsof hy dit niet zag, trok Nick hard aan de bel van het eerste huis. Een groote Iersche vrouw, van een forsch voorkomen, deed met een nydigen ruk de deur open. „Hebt gy gebeld?" „Ja, hebt ge dat niet gehoord?" „Een doode zoudt ge er mede levend ge maakt hebben!" „Hebt gy ook kamers te huur?" „Kunt gy niet lezen?" vroeg zy, op het bordje wyzend, „de volgende deur, bovenste verdieping." Juist wilde juffrouw MaDigan de deur voor zyn neus dichtsmyten, toen hy met zyn vriendeiykst lacbje zeide: „Neem my niet kwalyk, ik zou hier graag wonen, want de menschen staan my wel aan." „Ja, maar de kamers zyn alle verhuurd; op de bovenste verdieping hiernaast woont de portier. „Ik kon dadeiyk wel zien, dat gy een echte dame zyt; daarom zou ik ook graag hier willen wonen. Men heeft my gezegd, dat hier de bovenste verdieping leeg was." „Nu, die zullen zy heusch aan niemand verhuren l" „Niet? Nu, dat spyt my, dan zal ik hier naast maar eens gaan zien." Het was Nick wel de moeite waard te weten, dat men die bovenste verdieping niet wilde verhuren. Hy klom nu de trappen op naar de bovenste verdieping van het naaste huis en op zyn kloppen deed een knappe vrouw van middel baren leeftyd open. „Hebt gy kamera te huur?'' „Ja, wilt gy die zien, hier beneden, achter." „Heel graag." De vrouw ging de sleutels halen en liet Nick voor de deur wachten, waaruit hij op maakte, dat zy niot wilde, dat by naar binnen keek. Toen de vrouw terugkwam, stond do Duitsche vrouw tegen den post geleund. „Wat scheelt u?" vroeg ze boos. „Ach Himmell" kreunde de Duitsche, „die trappen myn hart, myn hart! Ach, ach. spoedig een dokter." De vrouw sleepte Nick in haar kamer en legde hem met inspanning van allo krachten op de sofa. „Bloed bloedt Een dokter!" zuchtte en steunde hy maar steeds door. En met een wilden greep naar zyn h2rt, zachtte hy in elkaar. „Waarom kon zy niet op straat sterven?" riep de vrouw boos; „nu moet ik wel eon dokter halen, of ik wil of niet." En een hoed en mantel omdoende, vloog zy de trappen af. Nick sloeg voorzichtig de oogen op en fcesk in het rond. Hy bevond zich in een zeer net ingericht vertrek, doch niets verdachts trof zyn blik. Met alle aandacht keek hy naar don muur, die dit huis scheidde van het andere en een groote kleerkast boezemde hem byzondero belangstelling in. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5