A. B. TI a fi.- ATJEH. r oNTVA^GSa: gdfiH alle genres en verdere jrrï5irP Yoile-Ivües en Kouv/a rtikelen. Ai Te Zwolle is Maandag-avond om 7 uren de 86-jarige H. F. Souman in het kleine "Weezenland naby de Sassenpoorten- brug van den hoogen kademuur in de gracht gevallen. De brugwachter Nieuwenhuis, die in een roeiboot zat te peuren, haalde den drenkeling uit de gracht, waarna by naar het Ziekenhuis werd gebracht, waar hy '8 avonds om elf uren is overleden. Een vischwedstryd. Een lange van honderd hengelaars was Zondag ochtend te kwart vóór zessen langs het Al- meloosche kanaal opgesteld, met vyf pas tus- achen iedere twee personen. Het waren de deelnemers aan den vischwedstryd van de Zwolsche Hengelaars vereenigiDg. Op het ge noemde uur daalden de angels op een trom petsignaal in het water en met een korte pauze, te acht uron, duurde zy voort tot kwart voor elven. Voor den eersten, den zwaarsten en den kleinsten visch werden pry?en to°gekena, die des avonds in een gezellige byeenkomst uitgereikt worden. De kapitein van de Noorsche bark „Hanöy," .T. Dahl, heeft op de kust van Newfoundland een paar weken geleden, by het peilen, in de talk aan het dieplood een klompje zuiver goud, ter grootte van een erwt, opgehaald. Er is den kapitein reeds eene groote som gelds geboden, als hy precies wil le aan wezen, waar hy het goud gevonden had, maar hy heeft geweigerd. Hy wil afwachten wat de regeering van Newfoundland doet. Te "Wintraeken by Amstenrade (L.) werd eergist ravond ter herberge „Extra" hevig gevochten en duchtig van het mes ge bruik gemaakt. Drie personen, zekere J. R. en J. Wzoomede een meisje A. E., be kwamen min of meer gevaarlijke wonden. Men zegt, dat minnenijd den twist deed ont staan. Door de marechaussee van Sittard is procesverbaal opgemaakt. Men schryft uit Wilp aan de „N. R. C": Naar wy vernemen, zal aan de sedert jaren hier en in aangrenzende plaatsen op GT00t9 schaal gedreven frauduleuze slachting on rundvee, bestemd voor de worstfabrie- ken, een einde worden gemaakt. De steeds strengere maatregelen, die ook nu weer in de laatste dag n zyn genomen, hebben de worstfabrikanten doen besluiten hun mede- werk'ng te verleenen om dit euvel uit de wereld te helpen. Zy zullen den prys van het vleesch een kleine verho >ging doen onder gaan en zullen dan geen vleesch meer in ont vangst nemen, waarvan niet getoond kan worden, dat de verschuldigde accyns is betaald. Honderden stuks vee werden er in deze stre ken jaarlijks frauduleus geslacht. Te Patras is een vergadering belegd om de middelen te beramen om een eind te maken aan de crisis in den handel iu 'rennen. Verschillende afgevaardigden van provinciën, die rozynen voortbrengen, namen aan de vergadering deel. De bekende Engelsche teokenaar Fred Barnard is op noodlottige wyze om het Jeven gekomen. Hy logeerde by een vriend te Wimbledon en werd Zondagmorgen om halftlf gewekt; eenigen tyd daarna zag men ook uit zyn slaapkamer komen en vond ien den artist met brandwonden overdekt en Btervende. Naast het gedeeltelik ver brande bed lag zyn pyp; hy had blykbaar ia bed liggen rooken en was weer in slaap gevallen, en een vonk uit zyn pyp moot het oeddegoed in brand gestoken hebben. Barnard is vooral bekend door zyn illustra tion van Dickens' werken en zyn toekeningen in de „Illustrated London News." De openbare tentoonstelling van de bommeD, die by Armeniërs heeten gevon den te zyn, is op aandringen der gezanten te Konstantinopel gesloten, omdat de gemoe deren er door verbitterd werden. Onlangs is gemeld dat een broeder van een Oostenrykschen vice consul in Mace donië, de heer Zlatko, door roovers is weg gevoerd. De roovers vroegen een losgeld van 2000 Turksche ponden en de Turksche regee: ring heeft dat ook uitbetaald, maar de sol daten, die zich van de roovers moesten meester maken, hebben by vergissing den heer Zlatko gedood. In de gevangenis te Rhodes is een hevig oproer uitgebroken onder Griek6che en Turksche gevangenen. Volgens de berhhten zya twintig personen gedood en veertig gewond. De Turksche soldaten maakten van de ver warring gebruik om verschillende winkels te plunderen, die aan Grieken toebehoorden. De gouverneur van het eiland neemt krachtige maatregelen om de orde te herstellen. De correspondent te Batavia van de „N. R. C." seint onder dagteekening van 29 Sept. „Toekoe Baid is naar Banda verbannen." Over het gebeurde met Toekoe Baid leest men in een particuliere correspondentie uit Kotta Radja io het „N. v. d. D." van gister avond Op den 23sten rukten wy op tegen de XXII Moekims, tegen Toekoe Moeda Baïd, Panglima Polim en den pretendent sultan. De termyn van 14 dagen, voor hun onderwer ping gesteld, was verstreken. Al zonden èn Panglima Polim èn Toekoe Baïd brieven, al kwam zelfs de zoon van Toekoe Baïd te Lam- boeroe, niets kon het nadertnd onheil meer afwennen of vertragen. De eisch was: per soonlijke komst te Kotta-Radja; werd hieraan geen gevolg gegeven, dan kwam de Kompagnie zelf. Do Atjeher ziet, dat we niet meer leven in een tydperk van looze, machtelooze bedrei gingen. Wy houden ons nu strikt aan het geen we der bevolking by proclamatie, den hoofden per brief mededeelden. Daar Paüglima Polim op Moeroe was terug getrokken en de hoofden van- Moeroa en Gliëng hun onderwerping nog niet hadden aangeboden, werd besloten om den volgenden dag (25 Aug.) in die richting op te rukken. Aan Toekoe Baid, die zich in het gebergte Gle Loemoek ophiold, werd bekend gemaakt, dat hy zich mo.st komen melden, wilde hy niet, dat z'n geluele gebied verwoest werd. Een paar uur later meldde meneer zich, ver gezeld door 6 volgelingen, in het bivak te Lamara, nu bezet evenals Temboh door het 12de bataljon. De gouden medaille van ver dienste prykte op z'n borst. Toekoe Baïd wist van den prins geen kwaad; hy had zelfs geen schieten gehoord, en begroep maarniet, waarom de Kompanie z'n goederen verwoestteMeneer werd onder gewapend geleide opgezonden naar Lambaroe en van daar den volgenden dag naar Kotta-Radja, waar hij voorloopig onschadeiyk gemaakt is. Z'n brutaliteit had hy nog niet verloren. Toen hem in het bivak te Possoe- Sibreh Apollinaris w^.ter te drinken werd ge geven, dorst hy zelfs om ys er in verzoeken 1 Burgerlijke Stand yan Leiden, van §4 tot en met 80 September. BEVALLEN: W. M. Van der Linden geb. Bave- laar Z. J. De Bruin geb. Koetzo Z. C. Pre- voo geb. Van der Linden Z. A. Roemer geb. Koekkoek D. W. De Kier geb. Van Eyk de Lauge Z. J. M. Stikkelorum gob. Stouten Z. A. J. Ranselaar geb. Van Wyk Z, H. LaRnoy geb. Verhoeven Z. A. Ginjaar geb. Stikkelorum Z. E. J. Christiaan9e geb. Borgerding D. J. Verbiest geb. Noest Z. M. Brakhoven gob. La Rooy D. J. Vogelenzang geb. Van der Reyden D. C. C. Martijn geb. Van den Dop D. A- Van Haa9teren geb. Van der Meer Z. C. Van der Schaaf geb. Van Zonneveld D. C. Van Leeuwen geb. Slootweg D. A. J. Meershoek geb. Van den Brom D. J. C. Segaar geb<;Moyer Z. A. Waasdorp gob. Van den Nieuwendijk Z. C. Van Tbemsche geb. Arnoldue Z. C. Van Rossen geb. Pelt Z. J. Van der Veer geb. De Wit Z. M. L. Brusseo geb. Van der Wildt D. M. Van Egraond geb. Veerman Z. L. Eradus geb. Jong en Eel D. J. E. De Haas geb. De Graaf Z. E. M. Steenbergen geb. Stenzier Z. W. Wolter9 geb. Langozaal D, J. C. Der Kinderen gob. Faes C. M. C. Sjardijn geb. Van dor Keur D, N. Langezaal geb. Van Leeuwen D. J. Jongeleen gob. Van Putten D. GEHUWD: J. Landesbergen jm. en S. J. Hnner jd. J. Bekooij jm. en J. A. De l'Ecluse jd. P. Mieremet jm. en J. Eikerbout jd. J. P. Bonnet jm. en E. Hudepool jd. OVERLEDEN: H. J. Hartog W. 87 j. D. Van Zonneveld M. 89 j. W. Ranselaar W. 75 j. E. De Carpentier D. 9 ra. EL v. d. SandeBak- huyzen z- 17 j. F. Prins, D. 5 m. ALFEN. Bevallen: G. A. Ivleyn geb. Both D.— G. Van lievelingen geb. Komneer Z. Overleden: I. Van Otterloo D. 4m. J. Van Leeuwen, laatst gehuwd met _N. Plooi, 77 j. |J. W. Van Wyngaardon jm. 27 j. Gehuwd: A. Den Brave jm. 20 j., en A. Van Leeuwen jd. 18 j. BODEGRAVEN. Bevallen: J. De Jong geb. v. Bergen Z. L. J. Grundmann geb. v. Tol D. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: N. Stokman en J. M. Meiman. J. De Boer, wedr., en H. Van Wijk. Gehuwd: O. Van Dalen, wedr., en J. M. Van Wijk. P. De Vries en G. Dannijs. C. Blokker en A. Eveleens. 0. De Jong en A. Van Kleef. Bevallen: M. Goossena geb. Van Gellekom D. C. Verhoeven geb. Spreeuw D. T. West maas geb. Kars D, P. C. Van Niel geb. Droogh 1). I'. Van der Meer geb. Krijgsman D. S. Klomp geb Huizinga D. H. Faas geb. De Jong Z. S. O- Baartman geb. Sandifort Z. W. P. Van der Riet geb. Kroezen D. C. Janssen geb. Van Roon Z. N. Flobbe geb. Lolkema D. C. Van Damme geb. Kroezen D. Overleden: G. De Vries 56 j. A. A. Van Schajik 2 m. J. Buijn 30 j. D. Boterblom 7 w.C. Spijker geb. Üaberlandt 84 j. OUDSHOORN. Bevallen: N. Van Varik geb. Rietkerk Z. H. Baane geb. v. Ommeren Z. TER-AAR. Bevallen: J. Van Leeuwen geb. Kempenaar Z.A. Voordouw geb. Van Leeuwen Gehuwd: H. Ubink jm. 27 j., en J, Van Rijn jd. 21 j. J. Van der Hoorn, wedr. van M. Ver laan, 45 j. en M. C. Buys jd. 25 j. buitenland. De Belgische ministerraad heeft het wets ontwerp omtrent de legerhervorming vast gesteld. Daarin is het beginsel van den per- sooniyken dienstplicht aangenomen, terwyl de stoikte van het leger op 216,000 man wordt gebracht. Groot-BrltanniS. De keizer en de keizerin van Rqsland zullen, volgens de „Westminster Gazette", Zaterdagavond van Bal moral vertrekken en zich onmiddellyk naar Portsmouth begeven. De reis is strikt particulier en geen adreseen zullen worden aangeboden behalve te Ports mouth, waar de keizer en de keizerin zullen worden ontvangen door den prins van Wales en den turtog van York. Hunne Majesteiten zullen zich onmiddellijk aan het havenhoofd, waar de trein aankomt, inschepen aan boord van het keizerlyke jacht, waar het diner wordt gebruikt, waaraan ook de prins van Wales en de hertog van York zullen deel nemen. Maandagmorgen vroeg vertrekt het kelzor- ïyk paar naar Cherbourg. Oo»tenrjik- £io u^.-Monarohlfl» Te Buda pesth wordt op 1 October een gym nasium voor vrouwelijke leerlingen geopend. De vakken zyn dezelfde als op de jongens scholen van dien aard, behalve dat het onder- wys in de Grieksche taal wegvalt. Ook op de Hongaarsche jongensscholen wordt aan de oude talen lang zooveel tyd niet besteed als elders. Daarentegen heeft men in het leerplan der meisjesschool ook een cursus voor lessen in het koken opgenomen. Er is over 't algemeen in de laatste jaren in Hongaryo zeer veel werk gemaakt van het onderwy8 der vrouwelyke jeugd. De Staat geeft thans jaarlyks ruim 15 millioen gulden uit voor onder wyszaken en daarvan komen 6 millioen ODgeveer ten goede aan meisjes scholen. De volksscholen tellen 4000 onder- wyzeressen en aan de burgerscholen zyn ongeveer 600 aangesteld. Met algemeene stemmen hebben de werklieden der Staatsspoorwegen te Weenen besloten, hsden, Woensdag, den arbeid neer te leggen. De „Neuo Freie Presse" meldt dat het geschil tusschen Frank ryk en Oostenryk over de handelspolitiek bygelegd is. Frankryk wil niet langer de bepaling betreffende den invoer van wynen in zyn voordeel uitleggen, Oosten ryk zynerzyds die betreffende de behandeling als meest begunstigde natie in Tunis; ook zal het geen bezwaar maken tegen een tolver bond tusschen Frankryk en Tunis. In ons vorig nummer werd melding ge maakt van een bericht, hetwelk do te Madrid verschynende „Imparcial" bevatte over den opstand op de Philippynen. De Engelsche bladen bevatten .enkele nauwkeuriger by zon derheden, wolko bier in haar geheel volgen De opstandelingen waren voornemens op 1 September Manilla te plunderen en zich meester te maken van de regeeringsbureelen. De huizen zouden in brand worden gestoken, de mannen gedood, de vrouwen weggevoerd. De samenzwering werd evenwel verklapt voor de opstandelingen nog geheel met hun plan gereed waren, zoodat de toeleg mislukte. Het aantal opstandelingen wordt op 15,000 geschat. De inlandsche „half caste'1 vrouwen nemen een yverig deel aan den opstand, sommigen harer weten zelfs zeer good gebruik te maken van vuurwapenen. Meer dan 100 monniken worden opgegeven als te zyn vermoord, verscheidenen hunner zyn aan de boomen opgehangen of levend verbrand. Door de overheid zyn documenten gevonden, die als hoofd dragen het opschrift: „De Republikeinsche regeering der Philip pynen." Nader wordt uit Manilla gemeld, dat de toestand op de Philippynen verbetert. Een revolutionnaire bewegjng te Bucalan is in haar geboorte onderdrukt. Daarentegen komt een minder gunstig bericht uit Cuba. De politie te Havanna heeft nl. in de nabyheid eener gasfabriek een dyna- mietbom gevonden, welke 14 pond dynamiet bevatte. Kuinenië. Keizer Frans Jozef en koning Karei van Rumenië zyn Maandagnamiddag te Bucharest aangekomon, en werden aan het station onfcif vangen dooi" koningin Elisabeth, prinsjes l?ê'r- dinand van Rumenië en den libftóg vAVi Saksen-Coburg-Gotha met gevolg. Alle bladëVn j van Bucharest heeten don keizr;riyken gast welkom. Do keizer heeft koningin Elisabeth (Carmeit Sylva) persoonlijk het eereteeken voor kunsfilj en wetenschap in briljanten overhandigd. Dtf koningin is de eerste dame, aan wie dez<) onderscheiding te beurt valt. Over de politieke beteekenis van het bezoek laat het „Berl. Tagebl." zich als volgt uit; Ongetwyfeld is het verschynen van keizer1 Frans Jozef aan het Rumeensche hof een zeer belangryke gebeurtenis. De beide monar- j chen bezegelen door deze ontmoeting da intieme vriendschap, welke sedert lang tus- schen hum ryken bestaat, op een duidelyk sprekende wyze, maar er worden geen nieuwa politieke afspraken gemaakt, waartoe trouwona geen aanleiding is, juist om de bestaande intimiteit. Twee eeriyke, trouwe vrienden 1 bekrachtigen harteiyk en plechtig hun be sluit, ook voortaan eeriyk en trouw naast elkander te staan. Zuld-Afrika. Geven de Johannesburgsche samenzweer ders hunne plannen tegen Transvaal niet op? De „Hamb. Nachr." vermoedt zulks, omdat Alfred Beit in een tegen haar gericht bezwaarschrift spreekt van het slechts „voorr loopig" mislukken der plannen, die tegen Transvaal gesmeed zyn. Het blad acht zich verplicht op deze bekentenis te wyzen, opdat de belanghebbenden gewaarschuwd zyn tegen een herhaling van de poging. Te Kaapstad moet groote ontevredenheid hesrscben onder de in de Zuid Afrikaanscho Republiek aangenomen wetten op de pers en het verbannen van vreemdelingen Geen enkele wet heeft ooit zooveel ongenoegen verwekt als deze beide, zegt een telegram uit Kaapstad aaD de „Times." En dan wordt aangehaald, hetgeen de „Cape Argus" zegt; „De Brit8che regeering zal genoodzaakt zyn op te treden, als eeu geval, waarin door een der beide wetten wordt voorzien, zich voor doet. Beide weiten kunnen leiden tot schen ding der conventie en wanneer de regeering van Groot-Britannië daarby gebruik raaaktö van haar macht, zou zy, voor het eerst ge heel in baar recht zynde, gerechtvaardigd zyn in de oogen van gansch de werell. „Het is een zeer ernstig geval en onza warmste sympathie behoort aan het moeder land, alleen by het vooruitzicht, dat h:t tot zoo iets sal sün gedwongen door de dwaze tirannie van de Transvaalsche regeering en den Volksraad." ACADEMIE-NIEUWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot? doctor in de geneeskunde de heer K de Lint, geboren te Piquetberg, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Bydrage tot de kennis van het electrocar-' diogram van den mensch". Geslaagd zyn voor het doctoraal-examen in de geneeskunde de heeren B. Roest en R/ Birkhoff; Voor het Theoretisch geneeskundig examen de heeren A. H. C. Van Engelen en C.; Tirion Voor het candidaats-examen in do genees-' kunde de heer j. T. By.l. Voorheen •c'I K-A •Bericht groote en fijne collectie nouvemjtés- in xn ïrimadnaVtótöataaBteèown

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2