schuwt nu des jonkers oom, baron Van Mat thysen, en legt hem den geheelen toestand bloot. *Dezo oom is een bejaarde hommo du monde. Hy maakt zich op om zijn neef eens te gaan bezoeken en hem het verkeerde en onpractische van zijn gedrag eens onder het oog te brengen. In gezelsohap met Van Ram dejeuneert hij bij Arneman, die juist vernomen heeft, dat mevr. Luts al zijne accoptaties he.-ft opgekocht en daarbij doen uitkomen, dat hare dochter Anna zoo dweept met den eleganten jonkheer. Anna, die, dank zij het parvenu's- fortuin harer moeder, eeno welverzorgde opvoeding ontvangen heeft, is verzot op Arneman en kan het niet verkroppen, dat hij Helena heeft verkozen boven haar. Terwijl het dejeuner en de raadgevingen van oom Mattbijsen in vollen gaDg zijn, komt Helena haar beminde bezoeken en wordt, zeer tegen haar zin, gedwongen aan het gezelschap deel te nemen. De oom behandelt haar als „de belle" van zijn neef, spreekt over en tegen haar op dien toon en wil zich, als oud amateur, aangenaam maken b\J wat hij enkel een los dametje vindt. Als zij weg zijn, vordert Helena rekenschap van Arneman en eindelijk komt het hoogb woord er uit, hoe zij hem aangeraden hebben zijne beloften te verbreken, ter wille van zijne carrière, z(jne positie enz., Anna Luts te huwen en hoe hy daar wel ooren naar heeft. Nu barst alles los wat het arme meisje weken lang opgekropt heeft. De vreeselyke waarheid staat haar nu duidelijk voor oogen en in edele verontwaardiging stort zy haar toorn en verachting in bittere verwyten over den verleider uit. Zy verlaat hem zonder de reken schap, die zy vorderde, verkregen te hebben. Arneman volgt den raad van zyn oom en verlooft zich met Anna Luts Juist op den dag van het verlovingsfeest komt de oude Richter ten huize van zyne schoonzuster om onderstand te ontvangen en verneemt daar de verpletterende tyding dat de jonkheer zyne dochter aan haar lot en hare schande heeft overgelaten. Verwoed weigert hy alle verdere hulp en wil het huis verlaten als ook Helena er binnen treedt om Arneman te zoeken. Na een droevig wederzien volgt eene verzoening tusschen vader en dochter, en juist willen zy samen heengaan als Arneman in de kamer komt. Dan barst de laatste bom los en na een heftig tooneel trekken èn Richter èn Helena 2ich terug, terwyi de laatste den verloofden als slotwoord toevoegt: Behoudt elkaar, jullie bent elkaar waard I" Nu vraag ik in gemoede: waar schuilt bier htt specifiek bedendaagscbe? In Arnoman? In Helena? In Anna? In eene der verhou dingen? In een of meer der karakters? Och koml „Afgozaagde liefde" ware een passen der titel geweest. Het is alles oud als de weg naar Kralingen. Oude gedachten, oude motieven, oude karakters, alles scbon dago wesenl Het doet hier denken aan „Do Moeders daar aan het „Fabriekskind", en ian weer aan ik weet niet wat all Als nu ten minste de behandeling een sterk persoonlyk karakter droeg, als er daardoor over een oud onderwerp toch een nieuw, individueel licht geworpen ware, het stuk zou althans eenige verdienste gehad hebben; nu is die, helaas, al zeer gering. Één ding is goed, nl. het korte, bytende slot. Het afbreken met dat: „Jullie bent elkaar waard" is zeer goed gezien. Es ist eine alte Geschicbte, doch bltibt sie ewig neu, dat kunnen wy, met h6t oog op dit bepaalde onderwerp, met recht zeggen. Maar om nieuw te zyn moet dan ook een kunstenaar zyn talent er aan geven en ons zyne opvatting schilderen, en eene artis tieke kracht heeft de schryver zich in dit werk zeker nog niet geloond. G oot n lof verdienen de Rotterdammers ▼oor hun spel. Met stygende bewondering hebben wy gezien, hoe zy, ondanks het banale van hot stuk, toch nog zooveel kracht en glood in hunne vertolking hebben kunnen leggen. De hoofdrollen (Arneman en Helena) waren in handea van Brondgeest en Alida Klein Dj eerste was niet gedisponeerd door het gemis van zyn stem. Daardoor kon hy niet ail-.s geven waarover liy beschikken kan. Toch zagen wy met genoegen dat hem door do studenton-commissie by zyn wederoptreden in dit seizoen, als waardeerend welkom, een prachtige bloemkrans werd aangeboden. Eene uitstekende proeve van haar groot talent gaf Alida Klein. Vooral in de derde en vierde acte, was haar spel, zelfs voor haar do3n, buitengewoon mooi. In het vernederend samonzyn met den oom Matthysen, in het treffend wederzien van haren vader en in het heftige slottooneel overtrof zy zichzelve. Jan C De Vos was als de Baron Van Matthysen uitstekend. Zonder te chargeeron gaf by e n prachtig type van den bejaarden, mondainen heer. Dirk Haspels was Richt- r en natuurlyk een goede Richter. Een euccèsje part had Alex. Faassen ais Palke, de drankminnende werkstaker. Voor derge lijke rollen heoft hy een byzonder talent. - Dj rol van Mevr. Luts was als geknipt voor Mevr. Burlage, terwyi ook Mevr. Van Eysden als Anna zeer goed op haar plaats was. Het nastukje was kapitaal flauw en kolos- ?al onbeduidend. Een jong paartje uit Rot terdam, dat een huwelyksreisje beet te doen niar Italië, maar het niet verder brengt dan Hilleg-irs .i.rg, van waar zy Papa fraaie brieven zenden met rcisbeschryvingen enz. enz., dat is wel wat al te veel van onze toegerflykbeii gevtrga. Enfin, het werd los en aardig go speel J door Rika Haspels, Brondgeest (nog altyd schor) cn Alex. Faassen. Ook Victor Faassen, de erfgenaam van den gevierden n a gewoonlijk zoo bescheiden weggedoken in knechtsrolletjes, gaf hier een aardig bowys dat hy een goed zoon is, door naar zyn vader te aarden. Wy vergaten nog te melden dat a3n Alida Klein door de Schouwburg-commissie eene prachtige corbeille met bloemen werd ge schonken, eene attentie, die ongetwyfeld by val heeft gevonden by het publiek. De Schouwburg was nog maar matig bezet. Laten wy hopen ophierna beterv. B. Gemeenteraad van Warmond. Tegenwoordig de voorzitter en al de leden. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt ter taM de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1897, in de vergadering van 27 Augustus 11. aan den Raad aangeboden, en die van den 27sten Augustus tot en met den 12den September 11. ter secretarie der gemeente ter lezing heeft gelegen en algemeeq ver- krygbaar gesteld is geweest. Zy wordt na beraadslaging vastgesteld; in ontvang op /"8162.13Vi en in uitgaaf op f 8162, dus sluitende met een batig saldo van f 0.137»- Vervolgens wordt voorlezing gedaan van de ingekomen stukken. Verder niets te behandelen zynde, wordt do vergadering na de gewone rondvraag door den voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Om halfnegen hedenmorgen bad een schipparsjongen, doordat zyn boom in den grond bleef vastzitten, het ongeluk van zjjn vaartuig in den Nieuwen Ryn te vallen. Daar de schipper dit bemerkte, was de jongen spoedig door hem op het droge gebracht. Door den heer Z. Fokken te Oude-Wetering is in zyn tuin brongas ont dekt Eene door hem genomen pro9f heeft dit schitterend bewezen. Te dien einde heeft hy een open ton omgekeerd iD eene sloot gezet en daarin het in den bodem door roering opgewekte gas opgevangen. In don naar boven gekcerden bodem van het vat heeft hy oen gasbek (vleermuis) aangebracht. Wanneer men daar nu een brandende lucifer by houdt, ontstaat onmiddeliyk een groote, zoer heldere en levendige vlam. Of deze ont dokking nog leiden kan tot exploitatio? Wie weet I To Oude Wetering is plotseling overleden de postbode P. Schuilenburg, die jarenlang het postverkeer tusschen Leiden cn Alkemade heeft onderhouden. De deelnemers aan denjl. Zaterdag gehouden estafette rit Winterswyk - 's Gra venhage, scbynen nogal met veel wederwaar digheden te kampen gehad te hebben; van daar dan ook, zegt het „U. Ddat geen mooie tijden gereden zyn. De heer Van Berkel, uit Utrecht, had byv. groote kans derde aan te komen, daar hy to Utrecht nog eerder aankwam dan de heer Couvee, die aldaar doorreed, toen de heer Van Berkel zich er een weinig restaureerde, terwyi de door den heer Van Berkel genom.en weg over Apeldoorn 5 a 6 K. M. langer, doch in aitktekenden staat was, wat met den weg over Arnhem lang niet overal het geval was. Maar door Harmeien overkwam hom een ongeval, ten gevolge van het op den weg vallen van een opgerolden mantel, die achter aan de pace-makende tandem was vastgemaakt geweest. Daardoor kwam hy hals over kop in den Leidschen Ryn terecht. Zyn mederyöers hielpen hem natuurlyk weer spoedig op 't droge, doch de heer Van Berkel had geen lust meer met z(jn nat pak door te karreo eD ging verder per spoor naar 's Gravenhage. Derd9 aankomende is thans geweest de beer Van Eden, van Amersfoort. De Hooge Raad heeft verworpen 't cassatie-beroep van oen verver-glazenmaker en twee arbeiders te Beetgum, dcor 't gerechts hof te Leeuwarden veroordeeld resp. tot 12, 11 en 6 jaren gevangenisstraf wegens poging tot diefstal met geweld tegen personen des nachts in een woning door middel van braak en inklimming, de eerste en de tweede boven dien wegens poging tot doodslag Behandeld werd o. a. het beroep van een persoon uit Zeeland, door de rechtbank te Zierikzee en het Hof te 's Gravenhage tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van een haas, welken een jager ge schoten, doch nog niet bemachtigd had. Mr. J. M. Van Stipriaan Luïscius ontwikkelde namens den requirant de reeds voor het Hof door hem voorgedragen stelling, dat hier geen diefstal was, aangezien de haa3 nog niet door den jager was bemachtigd en derhalve nog aan niemand toebehoorde. Het Openb. Ministerie zal 13 Oct. a. e. conclusie nemen. Zooals reeds werd medegedeeld, zal den lsten October het haltegebouw te Venenburg gesloten en op dien zelfden dag een halte, genaamd Lisse, geopend worden voor vervoer van reizigers en go?d ren en aan de Hillegommerboek eene hslte, genaamd Hillegommerjeek, voor hit verveer van reizi gers en bestelgoaderen. Venenburg komt als station ni t mqer voor. Het „Haarl. Dag d." verneemt, dat de heer Leemtruggo zich dis opheffing mot laat wel gevallen en op grond van het bestaande contract de Maatschappy in een proces zal wikkelertf Gisternacht kwam van den circus Schumann ean artist, die Jydelyk aan de Oudegracht t9 Utrecht op kamers woont, thuis komende tot de minder aangename ont dekking, dat tydens zyne afwezigheid zyn kaffer opengestoten en daaruit ruim f 200 ontvreemd was. Spoorloos is verdwenen een knecht van d-;n circus, die met den bestolene samenwoonde. De politie stelt een onderzoek in omtrent het verband tusschen beide feiten. In Amsterdam gee ft ln deze dagen Ben All Bey wederom voorstellingen in de tooverkunst, die zóó in den smaak ▼allen, dat avond aan avond de zaal stamp vol i9. Reeds is gemeld, dat de tjalk van don schipper D. De Jong te Dedemsvaart, die op de Fnesche kust by Laaksum strandde, geheel uit elkander is geslagen. Wellicht is nu een twee ie ongeval gevolgd. De 19-jarige zoon van dien schipper is nl., alleen in een open stoep, van Laaksum over zee naar Dedemsvaart vertrokken en daar niet aange komen. Men vermoedt, dat hy Jtydens den jongsten storm verdronken is. Die zelfde storm sloeg 3 visscbers-aken te Wierum (Fr.) los van de ankerkettingen en joeg ze voort naar de Groninger wadden. Een werd achter het visschersdorp Paesens aan den grond gezet, de andere twee go- raakten vast op de Groninger kust. Het klok- bakenschip, dat te Terschelling lossloeg, is aan de Friesche kust by Holwerd terugge vonden, waar het op de zoogenaamde Blyen vastzat. M e n s c h r y f t u i t R en en Door het gerechtshof te Arnhem is uitspraak gedaan in de zaak wegens mishandeling van den matroos Kreuze, die spoedig daarop alhier overleed. Da straf van D Van Baaren te dezer stede bleef op 1 jaar cel bepaald, terwyl die van P. J. Laros, te Lienden, van een half j3ar op 1 jaar celstraf werd gebracht. De bekende wielerkampioen H. J. Gorter moet vast besloten hebben niet meer aan wedstryden deel te nemen. Onder de gemeente Oosterbeek zyn dezer dagen by het baggeren in den Ryn door de machine opgehaald verschillende voor werpen uit den tyd der Romeinenvazen, pannen en ook een zwaard De merkwaardige voorwerpen verkeerden nog in uitstekenden staat Men meld aan de „Asser Ct.": HedeD ontvingen de postboden op het plat teland een nieuw zomertenue, bestaande uit blauw linnen kiel (colbert model), grys linnen broek en dito pet. Is er iemand met de jaargetyden in de war? Een zomertenue en volgens den almanak gaan wy naar den winter! By een hevig onweer is teLyasby Privas (Frankryk) de bliksem geslagen in eene kerk, waardoor 2 kinderen gedood en eene vrouw en een 2 jarig kind doodelyk gewond werden. Do overige 7 personen, die er zich bevonden, btoven ongedeerd. Eon advocaat te Zal&gerzeg (Hon gary had geweigerd met een officier te duel toeren Toen de officier den advocaat op een plein tegenkwam, viel hy hem met zyn sabel aan. De advocaat schoot zyn tegenstander met eon revolver dood. Te Beu then is in eene tjzergieter.y een gietwag?n gekanteld, waardoor een stroom gesmolten yzer in een waterkuip vloeide en eene ontploffing veroorzaakte. Het dak werd weggeslingerd en 3 personeB werden gewond. Dit jaar schy'nt het jaar der vorstelyke bezoeken te zyn. Eerst het bezoek van keizer Nicolaas aan den keizer van Oos- tenrykdaarna het bezoek aan keizer Wilhelm thans de, zoo het heet, zeer onschuldige visite aan koningin Victoria, welke za! worden ge volgd door het bezoek hetwelk van be- teekenis wordt geacht aan den President der Fransche Republiek. Men zou mogen veronderstellen, dat al deze bezoeken voldoende waren om een adem van vredelievondheid te doen waaien over gansch Europa. Dit schynt echter niet het geval te zyn. De te Moskou gevestigde correspondent der „Standard" weet nl. mede te deelen uit particuliere, maar gewooniyk zeer vertrouw bare bron dat in de buurt der Russische grens ook nog een ontmoeting zal plaats hebben tusschen twee, zoo niet de drie keizers. Zulks zal geschieden op de terugreis van den C-zaar en de correspondent meent te kunnen verzekeren, dat de bijeenkomst vermoedelyk te Czernowitz zal plaats vinden. Te Londen duurt eeoe staking onder de huurkoetsiers, die daar sinds eenige dagen is uitgebroken, nog steeds voort. De „Great Eastern Railway Company", dio daar van veel last ondervond, doordien er geen genoegzaam aantal rytuigen meer onder de kappen der stationsgebouwen aanwezig was, heeft nu aan de 6rma, waarmede zy een contract had, aangezegd, dat, indien deze niet zorg droeg voor een geregelden rytuigendienst, zy hare koetsiers in het geheel niet meer aan de stations zal toelaten. De koetsiers van de „South Eastern and Brightonspoor", die byzondere voordooien ge nieten, doen tot nu toe aan de staking niet mee. Te Londen bad een meisje hare verloving verbroken en weigerde haar ver loofde 2 ringen terug te sturen, die ze van hem had gekregen. De eigenlyke verlovings ring was effen goud, de andere was met een diamant De zaak werd voor do politie-recht- baDk gebracht, en hier werd beslist, dat zy den verlovingsring moest teruggeven, maar den anderen n ocht behouden. Maar dien ring wilde de jonge man niet hebben, die nu de rechtzaal verliet. De torenhooge huizen, zooals men die tegenwoordig in sommige steden van Amerika vindt, zyn volstrekt geen uitvindsel van den laatsten tyd. Ook in vro9ger tyden bezat men ze in Babylon, Carthago, Rome en Konstantinopel. Htorby kwam nog dat de straten in den regel zeer smal warei, de breedste straten van Rome waren 7 M., de gerniIdelde breedte was 4 a 5 M. En dit was ni t alleen zoo in Rome, maar in by na allo steden uit dien tyd. Het verkeer met wagens en rytuigen was daar natuurlyk zoo goed als onmogelyk. Dan bouwde men zeer onregel matig en waren de straten slecht geplaveid, zoodat het er in die steden wel is waar schilderachtig, maar ook zeer onzindeiyk uit zag. Met het bouwen zelf ging men in het oude Rome ook zeer slordig te werk; het instorten van een huis was dan ook een heel gewone zaak. Daar de huizen grooten- deels uit hout bestonden en men geen trappen maar een soort van laddertjes gebruikte, was het brandgevaar zeer groot. Stond eenmaal een huis in brand, dan was blusschen in den regel onmogelyk. Daarom was het werk van de brandweer te Rome meer het voorkomen, dan wel het blusschen van een brand. Op het Houtensche pad, onder de gemeente Utrecht, had gistermorgen omstreeks 8 uren eene brutale aanranding plaats. Ter wyl nameiyk het 16-jarig dochtertje van den fortwachter De V stadwaarts ging, kwam op eens een jonge boerenman, die aan den weg in het gras scheen te hebben gelegen, naar haar toe en poog ie haar te omhelzen. Toen zy zich met kracht daartegen ver zette, wierp hy haar tegen den groni, onder bedreiging van haar te zullen vermoorden, indien zy niet ophield met schreeuwen, en scheurde haar gedeelteiyk de kleeren van het lyf. Gelukkig voor het meisje kwam op dat oogenblik een landbouwer met e?n met een paard bespannen wagen den weg afryden, die, door het hulpgeroep opmerkzaam geworden, onmiddeliyk van den wagen sprong en haar te hulp kwam. Dceriyk gehavend en zeer ontdaan, ver telde het meisje hem wat er had plaats gehad, waarop hy haar op zyn wagen deed plaats nemen eD naar de stad reed. De onverlaat, die zich door de vlucht had weten te redden, moet reeds by de politie bekend zyn, zoodat hy zyn verdiende straf zeker niet zal ontgaan. De opening van de „IJzeren Poort." Naby Orsova, ongeveer op het punt waar de grenzen van Hongarye, Roemenië en Ser vië by elkander komen, breekt de Donau zich door de Zuidelyke Karpathen een door gang van de Hongaarscho vlakten in die van Wallachye. De breede stroom werkt zich hier door een betrekkeiyk nauwe engte en vormde zeven stroomversnellingen, die elk jaar ge durende 5 maanden de vaart voor allo sche pen van eenigen diepgang onmogelyk maakten. De gevaarlykste dezer stroomversnellingen beet de IJzeren Poort. Reeds sinds 70 jaar is gewerkt aan het vraagstuk, op welke wyze dit gedeelte der rivier bevaarbaar to maken. In zyn „Reis indrukken" heeft onze Parysche correspondent onlangs beschreven, hoe de zaak eerst flink is aangepakt, nadat de Hongaarsche rogee- ring in 1878 van het Berlynsche congres de opdracht had gekregen, het vraagstuk tot oen oplossing te brengen. Er werd een internationale technische commissie be noemd om een plaatselyk onderzoek in te stellen en daarover rapport uit te brengen, en nadat de Berlynsche Discontobank de voor het werk benoodigde millioenen had verschaft, werd den löden September 1890 een aanvang ga- maakt met het werk, dat met het volste recht onder de reuzenwerken van onzen tyd mag gerekend worden. Het heeft in hoofdzaak bestaan in hot op ruimen van rotsen en het aanleggeD van een kanaal. Behalve de groote klippen hooger op in de rivier, moest alleen by de IJzeren Poort 294,000 kubieke meter rotsstean door dyna miet worden verwyderd. Verder moest aan den Servischen oever een kanaal van 2480 mater lang, 80 meter breed en 4 meter diep worden gegraven in den rotsachtigen grond. Jarenlang i3 men met boormachines en dyna miet aan het werk geweest, voordat het eerste werkschip door het kanaal kon. Er waren reusachtige moeilykhoden te overwinnen, maar nu is de Donau daar ter ptoatso bevaar baar voor schepen van 2000 ton en 2,5 meter diepgang. Het werk is uitgevoerd volgens het plan van den Hongaarschen ingenieur Wallandt, die ook met de leiding was belast; het doorzetten der onderneming, waartegen aanvankelyk groote bezwaren bestonden, is boofdzakeiyk te danken aan de energie van den (thans overleden) HoDgaarschen minister van verkeerswezen Baross de Belus, wiens naam ook verbonden is aan het zooestelsel, dat hy in Hongarye invoerde. De voltooiing van het werk is met groote foesteiykheii gevierd. In tegenwoordigbeiJ van drie koningen, die van Hongarye, Servio en Roemenië, is Zondag het kanaal ingewyd. Onder het gebulder van het geschut voer de nieuwe pakketboot „Franz Joseph I" met de drie koningen aan boord en gevolgd door een aantal pleizierbooten en jachten met de genoodigden, door den nieuwen waterweg. Nadat de bisschop van Czanad 's hemels zegen over het werk had afgesmeekt, werd door den Horgaarschen minister van koop handel den koningen de oerewyD aangeboden in expresselyk voor deze gelegenheid ver vaardigde gouden bokaton, en verklaarde koning Frans Josef het kanaal voor geopend in de volgende bewoordingen: „In dit plechtig oogenblik, dat ons ver- eenigt om een groot werk der openbare wel vaart te vieren, acht ik my gelukkig den welkomstgro.-t aan te bieden aan de souve- reincn van twee bevriende landen, wier door de wateren fan den Donau bespoolde oevers in hun wederkeerige nabyheid de scbappeiykheid onzer belangen syr bol ro-, H t werk, dat aan Oostenryk-Ho «garde is opgedragen door den in Berlyn v rgaaerden ar opagu8, is voltooid. De laatste hindernissen, die aan het vrye verkeer in den loop v?n den grooten stroom ln den weg stonden, zyn verwyderd. Trotsch op de opdracht, die ons ten deel is gevallen, verklaar ik den nieuwen waterweg voor geopend, en in de overtuiging, dat deze een machtigen heilzamen stoot zal geven aan de even vreedzame als vruchtbare ontwikkeling der internationale betrekkingen, drink ik op het geluk en het welzyn van onze volken." De Monarchen klonken daarop met de gou den bokalen De Rumenicrs hadden een ver rassing bereid, en op den RumoeDschen oever eeD gebeele divisie opgesteld, 13 bataljons infanterie, 4 escadrons cavalerie en 6 batteryen veldartillerie. Deze troepen riepen als één enkel man „hoerahl" toen de monarchen pas seerden. Daar de waterstand op den Donau thans buitengewoon gunstig is, liep de tocht door het kanaal zonder bindernis af. Aan het einde van het kanaal gekomen, ging de 6toet langs denzelfden weg terug, en men stoomde de rivier op tot aan den twee uur stroomopwaarts gelegen pas van Kasan, waarna de terugreis naar het feestelyk versierde Orsova werd aan vaard. Des namiddags vertrokken de monar? chen met een extra trein naar Hercules-bad, waar in de kurzaai een galadiner werd gege ven by die gelegenheid werden door de drie monarchen de toosten gehouden, welke men onder de telegrammen vindt. De inwyding van de IJzeren Poort, waar door de geheele rivier bevaarbaar wordt van de Zwarte Zee tot de stad Passau, opent een nieuw tydperk van bloei voor het handels verkeer tusschen Duitschland, Oostenryk, Hongarye en de Balkan-Staten. De Donau kan nu weer de groote handelsweg worden tusscheD Oostelyk en Midden-Europa, en daarom heeft Hongarye door de voltooiing van dit werk aanspraak op de dankbaarheid van de landen, wier handel er door gebaat wordt. BUITENLAND. Frankryk, Te Beaune zyn Zondag twee standbeeiden onthuld, één ter nagedachtenis van de ge sneuvelden van 1870 en één ter eere van den heer Carnot. By de plechtigheid waren o. a. tegenwoor dig de heer Delpeuch, onder-staatssecretaris, generaal Brugóre, de familie van president Carnot enz. Te Alais is Zondag een standbeeld onthult1 van Pasteur, ln tegenwoordigheid van zyD schoonzoon en dochter, den heer en mevrouv Vallery Radot. Duf tsohland. Binnenkort zal de Duitsche Koloniale Raad byeenkomen tor behandeling van da ver schillende zaken, welke dien Raad in he' byzonder aangaan. Ook de heer Von Wiss mann, de gouverneur van Oost-Afrika, dir zich thans met verlof in Europa bevind* (bet is nog niet bekend of hy naar Oost- Afrika zal terugkeeren), zal aan de beraad slagingen deelnemen. In behandeling zullen komen de begroo tingen voor de protectoraten, waarvan de ramingen thans, nu ook die van Zuid-West- Afrika ontvangen is, allo zyn binnengeko men. Verschillende voorstellen, welke niet in de vorige zitting konden worden afge handeld, zulleo thans ter sprake worden gebracht; daartoe behooren het voorstel tot afschaffing der slaverny, het regalen van straffen, het opleideD van koloniale ambte- aaren. Er wareD reeds vragenlysten rondgezonden naar de koloniale autoriteiten, waaraan rege lingen omtrent de emancipatie van slaven op Borneo, in Indië en aan de Britsche Goudkust zyn toegevoegd. Verder is er een speciale commissie benoemd om naar deze aangelegenheden een onderzoek in te stellen, terwyl voor het straffen een andere commissie noodzakelyk bleek. De commissie, belast met het bespreken van de opleiding van de koloniale ambte naren, heeft in het voorjaar reeds haar rap-* port uitgebracht. Vermo9deiyk zal de Koloniale Raad ge- durendo twee weken zitting houden. In Elzas-Lotharmgen is eeD exemplaar in beslag genomen van de „Petit Bleu," verscbyuende te Brussel, waarin een artikel was gewijd aan het Franscb-Russische ver bond en het bezoek van den Czaar aan Frankryk. Italië. De voltrekking van het huwelyk van den prins van Napels met prinses Helena van Montenegro is nu vastgesteld op 24 October. De bureaux en de voorzitters der beido Kamers hebben gisteren besloten, na do bruiloft aan den koning en ae koningin en de jonggehuwden op plechtige wyze adressen van geluk- wensching te overhandigen. Volgens de „Optoione" heoft koning Humbert een decreet onderteekend, waarby bepaald wordt dat voorloopig geen wyziging is gekomen in de heffing der rechten op goederen, die uit TuDis komen of uit Italto in Tunis ingevoerd worden. Groot-Brita u u ië. Aan de „Kölnischo Ztg." wordt uitLonder gemeld dat de oogarts dr. Pagenstecher uiü Wiesbaden naar Balmoral ontboden is, on

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2