Op last van boogerhand Is het schieten op de banen zonder Veltman-inrichting ge staakt. De z g. kogelvangers en borstweringen van den observatiepost worden verzwaard. Door den heer H. Vliegenthart, onlangs te Dordrecht overleden, zijn de navolgende legaten vermaaktaan het Mannen- en vrouwen huis der diaconie van de Ned.-Herv. gemeente te Zwijndrecht ƒ2000; aan de diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Zwijndrecht ƒ2000; aan de diaconio-bewaarsckool der Ned.-Herv. gemeente aan de Yest te Dordrecht ƒ1000; aan de Yereeniging voor christelijk onderwijs voor de christelijke school aan de Linden- gracht te Dordrecht ƒ2000; aan de Vereeni- ging tot opneming en opvoeding van ver waarloosde weezen te Neerlosch, directeur J. Yan 't Liadenhout 2000; aan de wees- inrjchting Bethel ƒ1000, en aan het Kinder- ziekenhuis te Dordrecht 1000, alles vrij van rechten en kosten. Door de R.-K. Katoenbewerkersgilden te Almeloo, Borne, Enschedee, Haaksbergen, Hengeloo, de afdeelingen van „Patrimonium" te Almeloo, Enschedee en Hengeloo, den „Yer- zoeningsbond" te Enschedee en Steunt elkan der" te Almeloo is opgericht een Twentsche Katoenbewerkersbond, waarvan het doel is: mede te werken tot den bloei en de geleide lijke ontwikkeling der Twentsche katoen industrie, de bevordering van het zedelijk en stoffelijk welzijn van den katoenbewerker en zijn gezin, de krachtige ontwikkeling der beroepsorganisatie onder de Twentsche katoen bewerkers, de oprichting te verkregen van fabrieksraden en arbeidsraden of Kamers van arbeid, en de totstandkoming van een wetboek op den arbeid. —Te Amsterdam zyn aangekomen de heeren Hollan de Kislöd, Ministerialrath, en dr. Alexander Halasz, Ministerial Sectionsrath, van Buda Pestb, die door de Hongaarsche regeering zijn belast met het maken eener studie van de organisatie en de werking onzer Rijkspostspaarbank. De heeren hebben in het Amstel-Hotel hun intrek genomen. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Sept. Lizard; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Sept. te Padang; do „Maasdam" vertrok 26 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 26 Sept. Kaap St.-Yincent; de „Reichs tag" vertrok 27 Sept. van Amsterdam naar O.-Afrika; de „Schiedam", van Amsterdam naar Niouw-York, passeerde 27 Sept. Dover. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten Vergund aan mej. F. E. Gierse, geboren te Boedefeld, in Duitschland, liet geven van middelbaar onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eiscken voldoe. De minister van binnenlandscbc zaken heeft, met wijziging in zooverre van zijne beschikking van 31 Augustus jl., bepaald, dat de bij laatstge noemde beschikking gedane benoeming van dr.J. W. Chr. üoetkart tot conservator bij 's Rijks her barium aan de Rijksuniversiteit te Leiden en het aan hem verleend eervol ontslag als adsistent voor het bacteriologisch onderzoek aan het Rijks land bouwproefstation te Hoorn, worden gerekend in te gaan met 1 Januari a. s. De minister van financiën heeft bepaald: a. dat op 23 November a. s. en volgende dagen te 'a-Gravenhage zal worden afgenomen het tweede examen van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art. 5 van het koninklijk besluit van 23 April 1887, no. 35 (Verzameling no. 38), waaraan echter slechts kun nen deelnemen zij, die in 1893 en 1894 hot in art. 4 van dat besluit bedoeld examen met gunstig ge volg hebben afgelegd; b. dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot hot afleggen van hot examen voor de betrek king van adspirant-verificateur; e. dat de verzoekschriften om tot dio examens te worden toegelaten vóór of uiterlijk op 31 Oct. a. s. bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, vergezeld van de noodige stukken; (L dat de adspiranten voor het examen van sar- namerair, die Levens in aanmerking wenschen te komen voor adspirant-verificateur, hiervan in hun adres melding moeten maken. Gr e ui e ii g- cl Nieuws. De brievenbesteller A. T. Staal, het Rykspo&tkantoor alhier, zal a. s. Don derdag, 1 October, den dag mogen herdenken, waarop hy 25 jaar gelecten als zoodanig werd aangesteld. Gedurende dien tyd heeft hy dus al menig voetstapje binn^a Leiden liggen en zjjn medeburgers al heel wat brieven thuis bezorgd. Yan de haringvisschery is te Katwijk aan Zee aangekomen: KW. 47, sch. J. Yan Duyn, reeder L. Parlovliet, met 400 kantjes pekelharing. Door den d i s t r 1 c t v e e ar ts p laat s- vervanger, den heer M. Flobil, te Zoetermoer, is een geval van besmettelijke ziekte, schapen- schurft, geconstateerd by den landbouwer N. Huisman aldaar. Gisteren hield de wielryders- vereeniging ,,'s-Gravenhage" hare jaarlyksche wedstrijden op den Wassenaarschen weg. De afstand bedroeg 15 KM. Het kampioenschap van die vereeniging werd door den heer Broese, van Den Haag, in 26 min. 24 sec. gewonnen. Tweede was de heer Adrian. Daarna had de nationale wedstrijd voor amateurs plaats, eveneens over 15 KM. Acht deelnemers verschenen aan den start. Eenige tandems en tripiets waren voor gaDgmaking aanwezig. De uitslag was- 1st© prtfs, groot verguld zilveren kruis, de heer H. Van Koolbergen, te Lei Jen, in 25 min. 10 sec., direct govolgd door den heer H. G. I. Driedonks, van Stand- daardbuiten, in 25 min. 11 sec., die dus den tweeden prijs, zilveren medaille, won. De derde prijs, bronzen medaille, werd door den heer Th. Offermans, van Schiedam, behaald. Daarna had in „don Ouden Deyl" de pry's- uitdeeling plaats. De Wh lriider3verceniging „TJtilo Duloi" te 's Gravenhage hield tevens op het sportterrein een wielerwedstrijd, die door goed weer be gunstigd en door een talrijk publiek werd bijgewoond. De uitslag van eenige nommers was als volgt Invitatiewedstrijd met voorgift. Amateurs, leden van den „A. N. W.-B." 2 KM. lo. J. W. G. A. v. d. Tuyn, 3 m. 4'/s 2o* A. Th. Luijten, 3o. P. Koeners. Invitatiewedstrijd met voorgift voor pro fessionals leden van den „A. N. W.-B." 2 K.M. lo. K. F. v. Bijlevelt 3 m. V/s sec., 2o. W. Mans, 3o. P. M. v. Wijk. Consolatie wedstrijd voor deleden van „Utile Dulci." Amateurs, die in voorgaande nummers geen prijs hadden gewonnen (1 Eng. Mijl), lo. E. Moulders 3 m. 3*/5 sec., 2o. R De Wilde. Als extra nummer werd door den heer Yan der Mey, uit Leiden, het Nederlandsch record Wittoveen (10 K.M. in 13 m. 102/6 sec.) verbeterd en gebracht op 13 m. 4*/s sec. De toestand van den sergeant- majoor titulair van de jagers Malhc-rbe, die Donderdag bij de manoeuvres in het vuur in do vlakte van Waalsdorp een schampschot in het gelaat ter hoogte van het oog kreeg, ls zeer pijnlijk. Hoewel 't nog nic-t zeker is dat hij het gebruik van het linkeroog zal moeten missen, vreest men toch dat hy voor verderen militairen dienst ongeschikt zal blijven. De soldaat Yan Wyck van het regiment grenadiers en jagers, die de vorige week bij het schijfschieten een schot in de dij kreeg en naar het militaire hospitaal werd vervoerd, zal binnen enkele dagen deze inrichting kunnen verlaten. De kogel is niet gevonden. Bij den militairen afstandsrit kwam Zaterdag als eerste uit Winterswijk te 's-Gravenhage aan de militaire wielrijder J. P. Smit, nl te 3 u. 9 min. Hij legie den afstand af in 10 u. 7 min. De rijder kwam in ze;r goeden toestand aan. De tweede aangekomene was A. L. Couvee, uit 's-Gravenhage, die om 3.52 uur in goede conditie van zijn machine afstapte. Latere berichten melden dat de militaire wielrijders Kluiver en Yan Berkel tegelijk met de anderen waren afgereden. De Scheveninger bom „Sch. 268", schipper L. v. d. Zwan, is Zaterdag met 26 last haring te Nieuwediep binnengekomen, wegens gebrek aan drinkwater en ongesteld heid van een der opvarenden, die ter behan deling naar het marine hospitaal werd over gebracht. De schuit is daarna naar zee terug gekeerd. Naar de openbare terechtzitting is verwezen de zaak tegen Tj. S., gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, als ver dacht van diefstal van 5 rijwielen ten nadeele van de firma Reeuwyk Co. aan de Zomer hofstraat to Rotterdam. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes dezer dagen aan een schutter te Amsterdam, die wegens over treding der schuttorywet door den rechter in alle instanties tot een gevangenisstraf van 14 dagen was veroordeeld, van die straf gratie verleend, doch hem een geldboete opge legd van 200. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de gemeente Gendringen breidt zich in de laatste dagen uit. Thans is van eenige gevallen, voorkomende onder een 150 stuks vee, weidende op de gomeenteweide, aangifte gedaan. Hetiyk van den vermisten Johannes Poepenborg, uit Denekamp, is in het kanaal Almelo-Pruisische gienzen drijvende gevonden. Het zilveren horloge, dat op 10 minuten over twaalven stond, zat nog in den vestzak, terwijl ook een bedrag van ƒ1.23 aan klein geld in den broekzak aanwezig was. Blijkens de lijkschouwing waren geen teeke nen van geweld te bespeuren. Te Steenwijkerwold is Vrijdag- avond de boerenbehuizinge, bewoond door de gezinnen J. Boensma en P. Westerbeek, te Zuidvebn, eigendom van W. Nijsinb, afgebrand. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, konden zich ternauwernood redden. De geheele inboedel van beide gezinnon, zoo mede een groote boeveelheid hooi, vele hecto liters aardappelen, rogge, haver, odz. gingen verloren. Ook een 20-tal kippen en 2 varkens kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Het aantal brigades dor bereden marechaussóes in Friesland zal in den loop van 't volgend jaar weer met vier vermeerderd worden. Er zullen dan brigades worden uit gezet in Noordwolde, Lemmer, Grouw en Sneek. Friesland heeft er dan 18 en voor- loopig zal dan met verdere uitbreiding worden opgehouden. In de nabijheid van het Duitsche grensplaatsje Borken zijn Vrijdag-avond twoe personen door een trein overreden en spoedig daarop aan de gevolgen gestorven. Zy zaten in een wagen en zagen den trein niet aan komen. Het paard heeft geen letsel gekregen. De kracht van hot water. Thans, nu de polder Madroel, onder Pernis, weder droog is, kan men zien, met welk een kracht de nieuwe kade door het water is vernield. Bazaltsteenen van 50 tot 60 kilo zijn van 30 tot 40 meter ver den polder ingeslingerd, en dat zijn er niet weinig, maar minstons 500 stuks. Het puin, dat onder de glooiing gestort was, ligt veel verder. Het water is eerst over de kade heengevloeidtoen werd door den golfslag de binnenkant afgebrokkeld. Slechts een heel klein gedeelte heeft niet geleden, overigens is alles beschadigd. Als een bewijs van de kracht, die de golven tijdens den storm van Woensdag hadden, kan dienen, dat enkele granietblokken van den muur te Scbeveningen, die wel gesteld, maar nog niet verbonden waren, geheel verplaatst zijn. Zulk een blok weegt meer dan duizend kilo. Het stoomschip „Capo Col onna", te Antwerpen aangekomen van Ayres, heeft 90 ossen en 800 schapen verloren, terwijl verscheidene veestalen zijn stukgeslagen. De Engelsche regeering heeft aan de Fransche officiéél aanzoek gedaan tot het uitleveren van Tynan, wegens het ver moorden van den heer Burke in het Phoenix Park te Dublin. Uit Engelsche bron komt het bericht, dat te Divrig, in het vilayet-Kharpoet, 100 Armeniërs zijn vermoord. Een bronzen deur Aan het reus achtig paleis van justitie te Brussel is thans een kolossale bronzen hoofddeur aangebracht met twee vleugels, naar het ontwerp van den bouwmeester Mansfeld. De deur weegt 12,000 KG. en overtreft in grootte alle andere metaloD deuren in Europa. Zij heeft dan ook met minder dan 60,000 franken gekost. Zaak-Bmldcnborg c. a. Nadat door den griffier der Haarlemsche rechtbank op den derden dag der behandeling van deze zaak verschillende brieven en beschei den waren voorgelezen, kwam mr. Rethaan Macaré aan het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Spr. ging alle elementen na, die volgens art. 341 Wetb. van Strafrecht het misdrijf „bedrieglijke bankbreuk" daarstellen. Da zaak van den lsten beklaagde, Bud- denborg, was zeer verward geweest en niet minder dan negen rechterlijke beslissingen wareo er noodig, voor deze failliet was ver klaard. Beklaagde wist zeèr goed, dat hij in benarde omstandigheden verkeerde in den tijd vóór de rechtbank te Haarlem hem voor de eerste maal failliet verklaarde. Hij verpande zjjn horloge, leende geld van een zekeren v. Ooy en Uitc-nbosch om proceskosten te betalen en toen een wissel reeds uitgesteld was, verklaarde hij, dat hij geen geld in kas had. De zes punten in de dagvaarding nagaande, kwam de officier van justitie tot de conclusie, dat deze alle volkomen bewezen waren; de overdracht van goederen is bewezen door de opgemaakte akte; het vervoer der bollen ge schiedde geheimzinnig in den nacht onder het schenken van onnodig veel jenever; hot be- voordoelen van sommige crediteuren is door hen zelf erkend, terwijl getuige Yan den B-rg zelf den brief zag, dien de griffier der recht bank aan Buddenborg schreef om hem op to roepen voor zijn faillissements-aanvrage. Wolff en Granneman ontvingen zelfs meer dan hun toekwam; ook het vertrek naar Engeland ge schiedde geheimzinnig in een dicht rijtuig. Wat beklaagde jDe Groot betreft, deze heeft niet geschroomd om, wetende van Buddenborgs benarden toestand, zich diens goederen te doen overdragen en op die wijze is hy zoet gehouden, toon hij 't vervoer der bollen ontdekte. Serné hielp, ook bowust van B's positie, de bollenzaak aan kant maken, als mede plichtige van lsten beklaagde, verkocht diens bollen op eigen waren, nam diens meu belen in bewaring en verzond zijn boeken, wetende dat die aan den boedel behoorden. Volgens het O. M. zijn dus alle feiten in de dagvaardiging naar eisch van rechten be wezen. Wat de appreciatie betreft, er is ge handeld ter bedneglyke verkorting van de rechten der schuldeisebors, ter bedrieglijke, wat blijkt uit de karakters der beklaagden. Da Groot verdiende gaarne iets, al was er een luchtje aan; Serné was van een klein barbiertje een groot bloemist geworden, maar wie was Buddenborg? Als zoon van een gezeten dokter was voor hem oen schoone toekomst weggelegd. De vader zette zyn zoon in een groote bloembollenzaak, doch beklaagde, die voor z\jn broeder reisde vooral in Engeland, was een duur reiziger en de associatie ging uit eem Beklaagde begon voor zichzelf, en asso cieerde zich later met z keren Thomas, doch dit ging ook niet. Beklaagde deed, als hy geld noodig had, een greep uit de wissels, incasseerde en noteerde niet welke. Niet minder dan 4 processen werden tusschen Thomas en hem gevoerd. In geldnood geraakt, leende bekl. van een Engelschcn vriend, James O. 1000 Pond Ster ling, doch nooit gaf by dit terug. De weduwe heeft hem in rechten moeten aanspreken, doch op een der wissels stond dat bekl. 't geld moest teruggeven „as soon as possible" waarachter deze zich verschool. Twee andere vrienden spraken borg voor hem by de Haarlemsche Bank en hebben nog ƒ13,000 van hem te vorderen. Toen kwam bekl. in kennis met mevr. Yan Pappelendam, verloofde zich met haar dochter; de bruidschat werd uitgekeerd vóór 't huwe lijk tot stand kwam en de verloving raakte af. Mevr. Van P. stak nl. 35,000 in de zaak van Buddenborg, eischt9 daarvoor zijn bollen- kraam, waarvoor ze 5 pet. per jaar zou ont vaDgen, terwyi h(j administrateur zou worden en de resUnt-winst ontvangen. Mevr. Van P. zou altijd recht hebben hem te ontslaan. Buddenborg bleef in gebreke rente te be talen. Tosn werd de heer J. H. Yan Waveren aangesteld als gemachtigde van mevrouw van P. Yan "Waveren, die door beklaagde en zijn raadslieden altyd als de boeman is beschouwd en tegen wien zelf een klacht werd ingediend wegens diefstal der boeken van bekl. Yan Waveren had daartoe volko men recht; een maand te voren was aan bekl. het administrateur3chap by exploit vol gens contract opgezegd en bovendien heeft van W. gewaarschuwd, dat hy den vo'genien dag de boeken zou komen halen. Buddenborg was niet op 't kantoor en de klerk gaf ze mede. Mevr. v. P. kon niet als getuige ge hoord worden, zei het O. M., om den diep ellendifen toestand, waarin ze door de schuld van beklaagde verkeerde, zoodat haar zenuwen haar niet toelieten te verschenen. De bronnen droogden langzamerhand op; er moest geld zyn. Toen kwamen de moei lijkheden tegen het faillissement. Nadat de 1ste bekl. by Serné aan huis was gekomen, waar hy vroeger zelfs nooit zou wil len komen, kwam een overeenkomst tusschen hem en Serné tot stand, waarby de laatste den boedel van bekl. kocht. 26 Sept. is toen na 't bollenvervoer de transactie met De Groot gesloten: het geheele kantoor van beklaagde was toen ontruimd en zelfs zijn ledikant ver kocht, wel een bewys, dat bekl. zich ver wijderen wilde. Uit dit alles blykt voldoende de bedriegiyke verkorting. Volgens het O. M. was de samenspanning deze: Buddenborg, die zich met lyfsdwang bedreigd zag, zou naar Engeland gaan, met Sernó's zuster trouwen, als agent van dezen in Londen optreden in plaats van Serné's vrouw, die in Holland terug zou komen, ter- wyl De Groot, de gewassen, die nog niet leverbaar waren zou opkweeken. Het bedrog blykt ook uit den schynkoop aan De Groot en Serné. Welke straf moet nu geêischt worden? De getuigen a décharge hebben juist Buddenborg ni;t verlicht, maar verzwaard. Mr. Macaré eischt voor dezen wegens bedriegiyke bank breuk (art. 841 W. v. Str.) 5 jaar gevangenis straf, tegen De Groot, wegens overtreding van art. 344 Str. 9 maanden en tegen Serné als medeplichtige aan bedriegiyke bankbreuk en overtreding van art. 344 en 348 Str. 18 maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van preventieve hechtenis. Des middags na de pauze kwam de ver dediger van Buddenborg, mr. Biederlack, aan 't woord. Allereerst wees hy er op, dat èn beklaagde èn verdediger dankbaar waren voor de objectieve behandeling der zaak. Bekl. had vroeger anders gedacht. Volgens spr. had het O. M. zich blind ge staard op één punt en heeft daardoor niet onbevangen kunnen oordeelen. Buddenborg wist niet, dat zyn faillissement niet te voorkomen was; daarvoor voert pleiter zeven gronden aan: bekl. miste zyn boeken, kon dus uitstaande pretention niet innen, had een groote bollenkraam, die hy hoopte te verkoopen en ook zeker gunstiger zou kunnen hebben verkoopenh(i erkende meerdere groote crediteuren niet, zoodat hy hun vorderingen niet als liquide beschouwde. Ten slotte is bekl. een groote optimist (zoo als veel kooplui, zegt pleiter), die altyd hoopt met hier wat af te doen, daar wat te betalen, bier wat te plooien en daar wat te schikken er nog door te zeilen. Pleiter verzocht ten slotte vryspraak voor zyn cliënt. De verdediger van De Groot en S?rné, mr. Simons, wees er vooral op, dat vóór de bollen kraam overgedragen was „zooals hy reilde en zeilde" aan mevr. Van Pappelendam, 't dus geen onttrekkon van goederen aan Budden borgs boedel was, maar deze bollenkraam aan mevr. P. toebehoorde, toen ze wegge voerd werd. Ook pleiter vroeg vryspraak voor De Groot •n Serné. 't O. M. repliceerende, wees er nog op, dat in casu het zeldzame geval zich had voorge daan, dat 't O. M. de invryheidstelling ver zocht van iemand, die 10 maanden in preven tieve hechtenis zat. Die lango tydsruimte ont stond, doordat de vroegere raadsman van Buddenborg de zaak steeds rekte door incident op incident. Ten slotte verzocht mr. Macaré der recht bank krachtens art. 227 v. Strafvordering de gevangenneming van beklaagden Buddenborg en Serné en wel omdat 't hoogst twyfelachtig is of beklaagden in het land zullen blyven en dus ter beschikking van de justitie. Mr. Biederlack en Simons dupliceerando komen vooral ten sterkste op tegen onmiddel lijke inhechtenisneming: in 't byzonder de laatste pleiter wees in een welsprekend be toog op 't onwaarschynlyke dat Serné. die voor de behandeling der zaak uit Londen was overgekomen, zich aan den langen arm der justitie zou trachten te onttrekken en op 't verderfelijke voor Sernó's handelszaak, waar uit hy niet op eens gemist kon worden, Pleiter eindigde met der rechtbank toe te roepen als variant op een bekend gezegde „fiat justitia, no perest mundes", De rechtbank, zich in raadkamer hegeven hebbende, besliste, dat er geen termen aan wezig waren om aan het verzoek van het O. M. tot onmiddellijke inhechtenisneming te voldoen. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 8 October. KOLONIËN. BATAYIA, 26-27 Aug. (Engelsche mail.) Deli-couranten tot 1 September. AT JE IB. Bnitenzorg, 27 Augustus. Bcgeeringstelcgram. De nacht van 23 op 24 dezer ging in de bivaks te Samahanie, Lamara en Temboh rustig voorby. Maandag-morgen werd opgerukt met twee bataljons marechaussee, cavalerie, artillerie en genie, terwyi een bataljon de bivaks bleef bezetten. De tegenstand was betrekkelyk gering; de vyand werd van stelling tot stelling verdre ven, en te elf uren werd de missigit Indrapoerl genomen. Tot dusver zyn onzerzyds twee minderen gewond. Toekoe Baid meldde zich met zes volge lingen te Lamara aan en werd naar Kotta-Radja opgezonden. Volgens gisteren ontvangen nader bericht rukte Dinsdagochtend een mobiele colonne van een bataljon met marechaussee uit over Moeroei naar Glieóng, de verbiyfplaats van Panglima Polim. Een tweede colonne, sterk twee compag nieën en een peloton cavalerie, werd langs do Djerïrivier gezonden tot Ritieng, vergezeld door imam Sihoen, die zich na oproeping met een aantal andere hoofden had aangemeld. Het gebied van imam Sihoen is in alle rich-i tingen doorkruist; geen schot werd gelost, docb de bevolking was nog niet in de kam pongs teruggekeerd 1 Kotta-Radja, 28 Aug. De kolonel is gisteren met de troepen teruggekeerd. Tekoe Panglima Polim is ge vlucht, *Qn huis werd verbrand. Het 9de bataljon maakt tydeiyke verster kingen te Anagaioeng, Longi en Samagami.' Tekoe Imam Lami-ilir is heden te Kotta-Radja gekomen. De „Jav. Crt meldt het volgende, gedeel telijk reeds uit een regeenngstelegram bekend Den 23sten dezer werd van Lambaroe uit gerukt tot Tjot Basatoel, waarby betrekkelyk weinig tegenstand werd ondervonden. Te 2 uren n.m. werd een bivouak betrokken te Pasar Samahani, Lamara en Temboh, waarna van de zyden des vyands meer actie werd bespeurd. Aanraking met de hoofden werd nog niet verkregen Onzerzyds sneuvelde de korporaal Wilhelmi, terwyi levensgevaariyk gewond werd de fuselier Zingers, en niefc levensgevaarlijk de sergeant-majoor 6tafhoorn- blazer Schuster, de sergeanten Van Heumen, en Driesschen, de fuseliers Holland, Yan Malm en Willemsen, één inlandsch sergeant en vier inlandscbe fuseliers. De vyand liet in eene versterking zes en later nog vier dooden in onze handen. Indien de weersgesteldheid het toeliet, zou de tocht gisteren worden voort gezet tot Glé Kambing en Indrapoeri. Aan den ambtenaar op wachtgeld, laat stelijk commies op het residentiekantoor te Patti, D. F. Van Genderen, ia een genees kundig certificaat voor een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte uitgereikt. Naar ons wordt gemeld, staat het thans vast, dat de kolonel J W. Stemfoort niet definitief tot gouverneur van Atjeh zal wor den benoemd, en zulke omdat hy het niet wezen wil. Met de geschiedenis dor laatste twintig jaren in de hand, kan men dan ook niet zeggen dat het, hoe goed ook betaald, een ambt is, waarvoor men iets kan gevoelen. (B. N.) - De plaatselijke commandant te Batavia, de luit.-kolonel jhr. E. H. F. Leyssius, heeft ontslag uit 'a lands dienst gevraagd. 2V.) - Twee jonge meesters in de rechten, pas uit Nederland aangekomen, de heeren J. Van den Brand en Yan Delden Laerne, zoon van den asa.-resident van Djombang, zyn volgens de „Soer. Crt." voornemens, te Soora- baia een nieuw advocatenkantoor op te richten*' Bovendien wordt in October daar ter plaatso een nog jonge rechtsgeleerde verwacht, mr. Van Lennep, die op het kantoor van mr Gericke zal worden geplaatst. Door deo gouverneur-generaal van Ned.-IndiC zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Met ingang van 6 September 1896, op verzoek, eervci uit 's lands dienst, de tolk voor do Chineesche taal te Soerabaia, tevens buitengewoon lid van de Wees en Boedelkamer aldaar M. Yon Fabor or de tolk voor do Chineesche taal te Medan M, Schaalje. Benoemd: Met ingang van 1 October tofc ambteoftar voor Chineesche zaken A. A. DeJough, thans tolk voor de Chineesche taal. te Batavia, B Hoetink. thans tolk voor oc Chineesche taal, tevens buitengewoou lid der Weeskamer aldaar, te Semarang, J. W. IJoung, tkan9 tolk voor do Chineesche taal. tevens buitengewoon lid dei Weeskamer aldaar; te Soerabaia, H N. Stuart, thans tolk voor de Chineesche taal te Makasser, tevens buitengewoon lid der Weeskamer aldaai te Medan. A M. Moll, thans tolk voor d* Chineesche taal te Padang, tevens buitengewoon lid der Weeskamer, aldaar, to Pontianak B. A. J. Van Wottum, thans tolk voor de Chineesche taal aldaar; te Tandjong Pinang J. L. J. F. Ezerman, thans tolk voor de Chineesche taal te Muntok; te Makasser. H J. F. Borel, thans tolk voor Cz Chineesche taal te Tandjong Pinang; met bepaling, dat de tolk A. A. De Jongh voornoemd met don rang en titel van inspecteur bij den dienst der opiumaangelegenheden tydelijk ter beschikking blijft gesteld van den hoofdinspec teur voor de opium-nangelegenheden. Verleend Met ingang van 4 September 1896, wegens ziokte. een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur der in en uitvoerrechten en accijnzen te Soerabaia J. Góbel Ontheven- Eervol van zijn toevoeging aan den resident van Bali en Lombok de controleur 2de kl F. A. Palmer van den Broek. Toegevoegd Aan den resident van Bali en Lombok de controleur 2de kl J C. Van Eerde. Verplaatst: Van de residentie Bali en Lombok naar het gouv. Sumatra's Westkust, de contr. 2de kl. F. A Palmer van dc-n Broek Ontslagen: Wegens ziekte eervol nit zyn betrokking, de opzichter 2de kl. bij den water staat en 's lands burg. op. werken H. Klasing Benoemd: Tot assistent resident van India majoe iCheribon), de assistent resident van Wono- giri (Soerakarta) L. B. Paardekooper. Gesteld: Ter beschikking van den president van don Raad van Justitie te Semarang, ten einde te worden belast, met griffierswerkzaamheden bi dien Raad, de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. E. A. Hoefi'elman, thans ter beschik king van den Officier van Justitie bij den Raa- van Justitie te Batavia. In de residentie Bantam. Geplaatst: In de controle afdeeling Goenoenp Kontjaua, afdeeling Lebak, de controleur 2do kl W, F. Van Zutphen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2