KOOYKER's Leesinrichting van TIJDSCHRIFTEN en ROHANS. 100 Visitekaarten, KOOYKER's Boetadel. MUZIEKINSTITUUT. „DE VOLHARDING." Gasornamenten, Gasgloeilicht, J. L. CREYGHTON, Jenever f 0.73, f 0.83 Brandewijn 0.73, 0.83 Cognac 1.05, 1.39 Punch f 1-, 1.25, 1.50 Passagiers- en Goederendienst tegen concurreerend tarief. van af 60 Cents, 11224. Zaterdag 36 September. A0.1395 feze €ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eton- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Abonnementen worden buiten de stad ook aangenomen. e&si 26 Prospectus wordt op aanvrage franco toegezonden. Nederlandsche Gasgloeilicht-lVlaatschappij. Stoombooidienst. Station Baven. 2-maal daags naar .Z^.iOCAS'fceiHT'CiLca.XTCS., 5-maal daags naar Gouda en alle tusschenliggende plaatsen. Goederen worden aan huis afgehaald. 1990 30 Eerste Nod. Verzekering-P. 11 TeleptLoonnummer 67. op fijn Karton Mej. B. SiSSINGH, Piano. Mej. BETSY HOL, Solo-Zang. Kinderkoorklassen. Mej. LENAMIE DE NIJS, Viool. De Heer ANTON TIERIE, Theorie Solfège. Muziekgeschiedenis. Aanvang nieuw kwartaal 1 October. Aanmelding NIEUWE LEERLINGEN dagelijks van 12 - -5 uren, Steenschunr 4. AALMARKT 25. Pakhuis Hartesteeg, KLIREE. LEIISCH DA&BLAD. Voor Leiden per 3 Franco per post Afzondorlyke Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden. f 1.10. PBT.TR DER AD VERTEN TIÉN Van 1-6 regols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad Bedreiging met een misdryf tegen het loven en doodslag. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren behandeld de zaak van Adr. Jan Beudeker, werkman te 's Gravenhage, wien, na binnen de laatste 5 jaren wegens mishandeling ver oordeeld te zyn geweest, ten laste is gelegd dat hy op den 15den Juli jl. Jan Fortuin, atukryder by de treinafdeeling, gedetacheerd te 's Gravenhage, die zich met nog een militair in het koffiehuis van Albers daar ter stede bevond, gedreigd heeft met een mes door zyn lichaam te steken, hem daarby bedreigende met oen dolkmes; en dat hy genoemden jFortuin een steek in den rug heeft gegeven, jwelko in een der longen is doorgedrongen en deii dood ten gevolge heeft gehad. Zoowel binnen als buiten de rechtszaal was een zeer talryk publiek aanwezig. Aan donderden moest de toegang geweigerd worden. Om negen uren reeds stonden zooveel men- schen voor het gerechtsgebeuw, dat de tram heel zachtjes er door moest, terwyi zes agenten en verschillende ryksveldwachters hunne han den vol hadden om het volk langzaam in het gebouw te laten. Alvorens met de behandeling der zaak werd aangevangen, vroeg de verdediger mr. Jules Enthoven het woord om nietigheid van de dagvaarding te pleiten, daar deze, zyns inziens, zóó onduideiyk gesteld was, dat met duideiyk is aangegeven, welk strafbaar feit den bekl. wordt ten laste gelegd, hetgeen de wet toch vordert. Subst -officier van justitie, mr. Van Buttingha Wichers, de dagvaarding verdedigende, be toogde getracht te hebben een zoo juisT mogeiyke photographie te geven van hetgeen in den avond van den 15den Juli is voorge vallen. Mr. Enthoven nam daarna zyne verdediging op dit punt terug en de behandeling der zaak ving aan met het booren van professor Siegenbeek van Heukelom, die het lyk ge schouwd heeft. Uit diens rapport blykt, dat aan Fortuin een steek moet zyn toegebracht met een dolk (oen soort mesaanzetter met punt), welke een long slagader heeft aangesneden en een der longen heeft doorboord, waarvan de dood het gevolg is geweest. Volgens den hoogleeraar was de toegebrachte steek per se doodelyk en had zelfs dadelyk aangebrachte genees of heelkundige liulp hier niet kunnen baten. Vervolgens werd gehoord de commissaris van politie Dietz, die beklaagde dadelyk in den nacht na het misdryf hoeft ondervraagd. De beklaagde was toen onder den invloed van sterken drank; doch met stom dronken en volgens de meening van den heer Dietz moet hy zeer goed geweten hebben wat hy eenigon ty i van te voren gedaan had. Beklaagde, die zeer zenuwachtig is, verklaart zich weinig of niets meer te herinneren van hetgeen dien avond is voorgevallen. Hy had nooit iets met den verslagene gehad; hem vroeger nooit gezien of ontmoet en „zou den stumperd zelfs nu nog niet herkennen." Uit het verhoor der 23 getuigen, die verder werden gehoord, volgen hier thans de voor naamste verklaringen, in de eerste plaats die van de kasteleines en van hare dienstbode. Volgens beider getuigenis was Beudeker vooral als hy beschonken was een zeer gevaariyk persoon, die altyd een mes of dolk in den zak droeg en dikwyis bezoekers van de herberg bedreigde. Dit geschiedde ook in den avond van 15 Juli, toen hy eerst een huzaar bedreigd had; toén de kasteleines, die by den dolk op het barr zette, en toen Jan Fortuin met zyn kameraad, die voor de juffrouw party trokken, althans iets zeilen over die handeling. Èn de juffrouw èn de dienst meid hadden duideiyk gehoord, dat beklaagde de twee artilleristen dreigde door hun lichaam te steken, en gezien dat hy Jan Fortuin een stoot met den dolk in de richting van den rug toebracht, waarop de getioffene in elkaar was gezakt met de woorden: „O God Jan, hy steekt me." Vermolding verdient nog, dat beklaagde vroeger de dienstmeid gedreigd had aan den muur te st-ken. Ook daarvan verklaart bekl. zich niets te ku nen hcrinneren. De artillerist B. van bet Indische leger, de kameraad, die met Fortuin op den bewusten avond in het koffiehuis was, verklaarde mece dat bekl. met zyn dolk gedreigd had. Den steek had hy niet zien toebrengen en hij kon zich ook niet herinneren of do stoot binnen of buiten het bierhuis was toegebracht. Hy had zyn kameraad alleen in elkaar zien zakken met de woorden, hiervoran vermeld. Vooraf was er niet de minste ruzie geweest en zeker geen klap gevallen. Ter eigen verdediging had getuige een tafeltje stuk geslagen en met een poot om zich heen geslagen zonder Beu deker evenwel te raken. Dit was ook vrywH onraogeiyk daar een meisje, mede in her berg aanwezig, duidelyk had gezien, dat hy met het taf-ltje naar buiten liep en het daar stuk sloeg. Bang geworden wa3 dit meisje ook naar buiten geloopen, een oogenblik daarna kwam Fortuin mede naar buiten, bloedende uit den mond, en zakte kort daarna ineen. Een tweede meisje, ook dien avond in het koffiehuis aanwezig, verklaarde weer nagenoeg het tegenovergestelde. Volgens haar zou de verslagene het eerst naar buiten zyn gekomen. Een andere getuige beweerde, buiten staande, door het gordyntje van de herberg gezien te hebben dat de artillerist Fortuin in de herberg aan Beudeker den eersten slag met een stoel gegeven zou hebben, eene verklaring, waarvan hy in de instructie geen woord gezegd had, waarop de president hem opmerkzaam maakte, terwyl ZEd. Achtb. dien getuige tevens tot de orde moest roepen wegens zyne onbe- tamelyke houding. Door andere getuigen, o. a. door de dienst meid en den artillerist B., werd die verklaring zoo beslist mogelyk tegengesproken. De beklaagde zelf vermoedt dat hy een klap heeft gekregen. Nog een getuige een zetbaas in een kroeg op de Kalvermarkt bewotrde ook, buiten staande, door de deur gezien te hebben dat Fortuin aan Beudeker het eerst een slag met een stoel gegeven had. Ook deze getuige werd door den president ernstig onderhanden genomen en er op ge wezen dat hy, evenals de vorige getuige, alleen had gezien wat Beudeker tot verlichting kon strekken en verder niets. De dienstbode hield evenwel vol dat Fortuin hoegenaamd niets in de handen heeft gehad om zich te verdedigen, Z<y is van bet begin tot het c-inde in de gelagkamer gebleven en heeft alles gezien tot Fortuin naar buiten ging en Beudeker, naby den uitgang, een sloot met den dolk deed in de richting van den rug van Fortuin. Nog van betcekenis is do verklaring van eene vrouw, die kamers boven de herberg bewoonde op 15 Juli. Staande in een poort naast de herberg met een manspersoon zag zy plotseling een man komen door de poort, die haar toeriep „ga uit den weg of ik steek je overhoop." Eerst na lang aanhouden verklaarde de vrouw, die door het „meisje" van beklaagde was bedreigd, dat die man Jan Beuceker de beklaagde was. In verband hiermede dient gemeld, dat die gang gemeenschap heeft met het koffiehuis van Albers en beklaagde dus langs dien weg de herberg verlaten heeft in plaats van door de voordeur. Den volgenden dag werd door bedoelde meid, met nog een andere, de dolk in het fornuis achter de gelagkamer van vrouw Albers gevonden met versch bloed aan de punt. Een viertal getuigen a décharge verklaarden nog, dat zij den artillerist Fortuin aan Beudeker eer) slag met een stoel hadden zien toebrengen, waarop de commissaris van politie Dietz nog mededeelde hetgeen -in 4e stukken niet was vermeld dat hy in de gelagkamer inderdaad 's nachts een stoel had gevonden, waarvan een derpcoten versch was afgeslagen. Nadet het getuigenverhoor was afgeloopen, en bekl. nogmaals had herhaald niet te weten of b\j den artillerist gestoken had, volhoudende dat de dolk hem totaal onbekend wa9, nam subst.-officier van justiiie, mr. Van Buttingha Wichers, zyn requisitoir en vorderde de ver oordeeling van Adr. Jan Beudeker, wegens bedreiging met een misdryf tegen het leven gericht en doodslag, tot 20 jaren gevange nisstraf. Mr. Jnies Enthoven betwistte, dat hier een bedreiging met een misdryf tegen het leven, in den zin der wet, heeft plaats gehad, daar het noodzakeiyk element de bedreiging: „Ik zal je doodmaken" - ontbreekt. Hoogstens kan er sprake zyn van bedreiging met mis handeling. Wat dus het eerste punt der aan klacht betroft, concludeerde pleiter tot ont slag van rechtsvervolging. Voorts betoogde pleiter, dat volstrekt het bewys niet is ge leverd, dat de steek is toegebracht met bet doel om te dooien en concludeerde by dus ten aanzien van het tweede punt der dag vaarding, er nog op wyzende, dat bekl., eerst met een stoel geslagen zynde, uit noodweer had gehandeld, tot vryspraak. Na re en dupliek wtrd de uitspraak be paald over 8 dagen. Gemengd Nieawa. Te Amsterdam is op verzoek van een geneesheer naar het binnengasthuis ver voerd eene 44-jarige vrouw, wonende Olie- slagerssteeg, die volgens verklaring van den dokter door het innemen van loodsuiker zich had vergiftigd. Door den directeur van Open bare Werken te Suriname is aan de bekende firma D. Vredenburg Zoon te Zutfen op gedragen de roeubileering van een gedeelte der zalen van het gouvernementsgebouw te Cur-Q.ao, wel een bewys dat de industrie dezer firma een goed klinkenden naam heeft. De heerLissoneJr., uitAmstordam, die op "het oogenblik als geleider van een reizend gezelschap te Rome vertoeft, schryft van daar: „Wy hebben hier volslagen zomer, alle dagen schynt de zon fel, maar door de regens van de afgeloopen maanden is 't toch niet te warm". De conclusie is: menschen, die dezer dagen steen en been over het weer klagen, moeten zich zoo spoedig mogelyk naar Rome be geven. (T.) Hoewel het snuiven meer en meer uit de mode raakt, is het gebruik van snuif toch nog wel zoo belangryk, dat er een aparte snuifdoozenindustrie bestaat. By voorkeur worden ba9tdoozen gebruikt. De oorspronkelyko fabricage hiervan wordt ge dreven in het dorp Spittel, op kleinen afstand van Saargemünd in Lotharingen. Daar zyn 7 werkplaatsen, waarin oen twintigtal personen werken. Jaariyks worden daar 36,000 dozyn doozen vervaardigd, welke eene waarde ver tegenwoordigen van 12 15 duizend gulden. Berkenbastdoozen worden het meest vervaar digd, jaarlijks ongeveer 7200 dozyn. Over 't algemeen is men van meening dat een echt snui je alben uit oen doos genomen kan worden. In de boschstreken van Oo3telyk Bei-ren evenwel wordt de snuif bewaard in een klein plat blauw fleschje. Te Catania (Italië) had een echt paar Zermo 3 zoontjes verloren door den dood. Ze schreven dit onheil toe aan de buren, die de kinderen behekst-hadden en om zich daarover te wreken hebben zy 10 kinderen met vergiftigen wyn ge lood. Daar do beroemde professor in de psychiatrie Dabundo verklaarde, dat de beschuldigde» beslist krankzinnig waren, heeft de jury hen vrygesproken en waanzinnig verklaard. In het Fransche leger worden de caoutchouc luchtbanden der rywielen ver vangen door een aan scherpe voorwerpen meer weerstand biedende stof, welke tevens elastisch genoeg is, om geen nadeeligen invloed op de snelheid van het ryden uit te oefenen. Door leder op een bepaalde wyze zy is een geheim van genoemd leger te bereiden, is h-t gelukt een dergelyke stof te verkrygen, welke tevens weerstand blykt te bezitten tegen veranderingen in de weersgesteldheid. Nu de Russische Czaar kort ge leden de kostbare sabel van Rakoczy aan de Hongaarsche Regeering heeft geschonken, wordt onwillekeurig de aandacht gevestigd op andere kostbare sabels. De duurste, die bestaat, is in het bezit van den boheerscher van Baroda, in Indië. De waarde er van schat men op f 2,640,000. Het gevest en de scheede zyn bezet met zeldzame diamanten, robynen en smaragden. Dat een Indisch vorst een sabel of degen bezit, welke een millioen waard is, is volstrekt geen zeldzaamheid. De degen, die de Shah van Perzië in zyn bezit heeft, is f 120,000 waard. In Engeland heeft men een sabel, die 25,000 waard is. Deze werd door de Egyptenaar aan Lord Woheley geschonken. Te Rejkjavik, op IJsland, zjjn in den nacht van 5 op 6 dezer weer twee aardschokken gevoeld. Een huis stortte in, waarby een oude man en vrouw het leven verloren. In den laatsten tyd zyn in het ge heel 155 boerderijen door aardschokken ver nield. De czaar heeft 4000 kr. bygedragen in het ondersteuningsfonds, de keizerin-weduwe van Rusland 3000, de koning en de koningin van Denemarken te zamen ook 3000 kronen. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: Th. H Nieuwland en W. M. E. Koens, Den Haag H. Stokhuijzen en A. Van der Zeenw, id. H H. A. Plijnaer en M. A. II. Boelaars, id E. A. A. Van Heekeren en A. L. Stolk, id. J. M. A. Sleurs en C. A. H F. Boers, Dordrecht H. W. A. Voorhoevo on J. C. Haspel, St, Anna bij Nijmegen. Mr. L. B. Lohman en \V. M. Geertse- ma, Groningen. A. Beunders en J. H. Behrns Arnhem. Bevallen: G. Nijpels geb. Zellner, d. Breda. H. F. Eliassen geb. Kluit, z. Rotterdam. F. Ingen- Housz geb. De Bruijn, d Breda. E. A. Koch geb. Do Vlucht, z. Kotta Radja. S, Ten Bokkel geb Saltet, z. Haarlem. Overleden: J. D. Ferwerda, m. 11 j., Hilver sum.Wed F. Van der Linden—De Greef, 57 j t Soest. E. Korven, m. 72 j., Hilversum J Booreo, m. 26 j., Haarlem. A. M. Kisselada, v. 61 j., Joure. INGEZONDEN. Mijtiheer de Redacteur Nu het seizoen ingetreden is, waarin de dagen kort en de avonden lang zyn en dus het kunstlicht vroegty&g ontstoken moet worden, verneem ik weder als S ngelbewoner de opmerking, dat het by hot Schuttersveld toch zoo'n leelyke donkere hoek is. ^Steller dezes weet niet of die opmerking volkomen gegrond i3 in do oogen der bevoegde autoriteit, om daarin verandering te brengen. Alleenlyk zy vermeld, dat hy dikwyis in de gelegenheid is om medeburgers met een niet al te best gezicht er voorby te leiden. De gelegenheid aaDgrypende, nu voor het 3de-October-fee8t de benoodigde verlichting wederom, ook op den Singel, wordt aange bracht, zou hy geheel ten behoeve der mensch- heid, wel in overweging willen geven, om daar een blyvende lantaarn te behouden. Met dankzegging voor de opneming, heb ik de eer te zyn, Uw Dw. Dr., v. H. Patent Dr. AUER VON WELSBACH, V^-V IV. Z. "Voorburgwal 310, Amsterdam. ALLE KOUSJES ZIJN VOORZIEN VAN NEVENSST. 6736 12 Te Lelden by DE TRIES «S 6TEVEK8. op hei Leven, legen invaliditeit en On gelukken, gevestigd te 's-Gravenlmge. Directeuren: Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, Lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, en Jhr Mr. W. SIX, Oud-Minister van Binnenl. Zaken. 160 11 Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrygen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Plantsoen 103, Leiden. IN 3 5807 12 Diploma Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Diploma Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Eind-Diploma Conservatorium. 6930 42 6328 10 •O Inlandsche Brandewijn en Oude Klare /"0.93 p. Liter. 6832 23

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5