kooper overgaan zonder dat hiervoor noodig is eene afzonderlijke overdracht, die eerst voor den huurder verbindend is, als ze hem beteekend of schriftelijk door hem erkend is. De kantonrechter en de rechtbank te Win schoten beantwoordden die vraag bevestigend en verklaarden op dien grond den kooper gerechtigd om van den huurder nakoming of ontbinding te vorderen van de huurover eenkomst, door den huurder met verkoopar vóór den verkoop aangegaan. Yoor den huurder trad op mr. P. J. Snel en voor den kooper mr. W. Thorbecke. Te Boskoop is een felle brand uitgebroken in het koffiehuis „Ruimzicht". Het koffiehuis, zonder vergunning, stond naast een nieuw gebouwd hotel. Htt is met drie er naast staande huisjes verbrand. De weduwe v. d. Gr., in een der huisjes wonende, stierf van schrik. De uitspraak in de zaak van Beudeker, gisteren voor de Haagsche Recht bank behandeld (zie het vervolg in ons Tweode Blad), is bepaald op Donderdag 8 Oktober. Gisteravond ruim kwart over achten brak, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleumtoestel, brand uit in een benedenhuis aan den Overtoom 277, by de Frederikstraat te Amsterdam. De vlammen verspreidden zich spoedig; vaa de bewoners was alleen de vrouw thuis, die zich dadelijk op straat redde. De brandweer trad het eerst op met een wagen met standpijpen, een bestendigd over schot van de vroegere Nieuweramstelsche vrjjwilüge brandweer. Van het Leidscheplein en het Concertgebouw rukten stoomspuiten aan; eveneens van verder gelegen posten. Mee slaagde er echter in met een paar Vecht- slangen het vuur meester te worden. Het benedenhuis, bestaande uit een suite van twee kamers, brandde gehe9l uit; op de bovenwoningen was eenige waterschade. Het geheels geval was in een groot half uur afgeJoopen. De boedel was verzekerd, doch de bewoners waren eerst sedert enkele dagen in het buis komen wonen. Of depoliB was overgeschreven, werd niet bekend. Verder bluschte de brandweer nog, even hierna, een brand in den Langen Niezel No. 12. Hier waren de omstandigheden zóó dat voor uitbreiding van het vuur groot gevaar be stond. In den kelder van het perceel, waar een nering in brandstoffen en dergelijke werd gedreven, was de brand; daarboven bevindt zich «en bakkerij. Het optreden der brand weer voorkwam grooter onheil: alleen de kelder brandde nagenoeg uit. Het is gebleken, dat de brand der lucifersfabriek „Lumen" Woensdagavond te Schiedam een offer heeft geëischt. De 18- jarige Anthonius Looman, ook aan de fabriek werkzaam, heeft zich waarschijnlijk niet tijdig genoeg kannen redden, althans te ongeveer 10 aren werd zyn reeds verkoold lyk ge- voaden. Omtrent den ontzettenden brand zeiven deelt men nog het volgende mede: De omgekomen jongen i3 de onmiddellijke oorzaak van den brand geweest, want door eeno onvoorzichtigheid geraakten zijne kleeren in brand; de directeur, dit ziende, trachtte hem te redden, waarbjj hij ook brandwonden kreeg, maar intusschon hadden zich de vlam men reeds aan iets anders medegedeeld, zoo dat ieder op lijfsbehoud bedacht moest zijn. Enkele jongens sprongen het raam uit en kregan nogal belangrijke kwetsuren. De brand weer hield zich goed én zorgde dat de aan grenzende gebouwen gespaard bleven; deze hebben dan ook niet de minste schado geleden. Onder den grond waren eenige kisten met buskruit; de ramp zou niet te overzien zyn geweest, wanneer die ook vlam gevat hadden. De brand, vooral noodlottig door het ver lies van een menschenleven, heeft dit goede, dat men in het vervolg voorzichtiger zal zijn met het geven van vergunning aan een zoo ge vaarlijke fabriek midden in de bebouwde gemeente, want in den korten tyd van baar bestaan heeft de fabriek reeds herhaaldelijk kleine branden gehad, die tjjdig konden ge- bluscbt wor-ien. En dan nog iets: moet het niet onverant woordelijk worden geacht, dat het zoo ge- vaarlyko werk voor een groot deel door jongens werd gedaan? Men zegt dat cit in andere lucifers-fabrieken ook zo) is, maar als dat waar is, is het dan niet höog tijd, dat daarin zoo spoodig mogelijk verandering wordt gebracht? Men schrijft uit Amsterdam: Ook gisteren had er weder eene botsing plaats tusschen het publiek en de politie. Twee agenten wilden op de Geldorsche Kade een beschonken persoon arresteeren en naar het bureel brengen, doch de arrestant en hit publiek verzetten zich hevig tegen de arrestatie, zoodat er zelfs door de agenten van de sabel moest worden gebruik gemaakt. Een der 'agenten, die zijn collega's assistentie wilde verleenen, moest het weder duur betalen. Hy werd op den grond gegooid en getrapt, zoo dat zelfs zijn pantalon scheurde. Toch gelukte het den agenten nog, behalve den dronkelap een der personen, die verzet pleegden, tevens in arrest te nemen. Door den commissaris van politie met eenige agenten is oen man uit zijne woning aan do Oude Looierstraat te Amsterdam gobaali, die verdacht wordt van ciefstal met inbraak. Hy had zijne woning dichtgespijkerd, maar by de 'koai6t der politie bedacht bij zijh en ontsloot zjjne deur. Op de Bikkersgracht te Amsterdam is een man van uit den vierden zolder van een pak huis gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de punt van een vrachtwagen terecht en stierf onmiddellijk, i Gisternamiddag had op de Maas voor Rotterdam ter hoogte van de Willemskade een droevig ongeval plaats. Het petroleum- 1 bootje van het „Vriesseveem" is n). overvaren door een tankboot, ten gevolge waarvan een der opvarenden, een baas der wegers, in de diepte verdween. Hij laat een vrouw met zes kinderen na. Te Wijdene8 brandden gister- nacht huis en werkplaats van den schilder N. Mol af. Door den feilen wind kon er weinig of niets gered worden. Waarschijnlijk is de brand in de werkplaats ontstaan. Alle buitengronden langs den Zuiderzeedijk, in Noord-Holland, zijn gister morgen vroeg ondergeloopen. Het water wies tot 1.20 boven A.P. Het water by Zwolle blijft nog wassende, de peilschaal teekende gistermiddag 1 uur 1.72 M., te 3 uren 1.82 en te halfvyf 1.85 M. -+- N.A.P. De weg in het Groote Weezen - land, de buitenkant en Thorbeckegracht staan reeds onder en zijn niet meer te voettepas- seeran. De nachtboot van Amsterdam kwam des namiddags 2 uren te Zwolle nog aan. Wind W.N.W., doch minder buiig weer. In den waterkeerenden d(jk, welke in den afgeloopen zomer voor den polder Madroelen te Pernis gemaakt werd en pas drie weken gereed is, zijn drie gaten geslagen. De polder is overstroomd, terwijl de huizen aan den Nieuwendyk daardoor veel water inkregen. Gistermorgen is een groot schip met kolen, bestemd voor Leerdam, op de Merwede voor Gorkum by het inzeilen der haven gekanteld, zoodat de voorraad geheel te water is gegaan. Het schip is gezonken; de opvarenden werden gered. Bij een hevig onweder, dat gis teravond boven Hoorn woedde, werd de Ban- gertsche molen, op de grens van Zwaag, door den bliksem getroffen en brandde totaal af. Door den brand van de hout zagerij van den heer Schilte, te IJselstein, zijn do 80 werklieden zonder werk De fabriek is niet tegen brandschade verzekerd. De glasblazer Robeers, te Maas tricht, die tegen zijn© verwijzing naar de terechtzitting in appèl gekomen was, is by beschikking van het gorechtshof te 's Herto genbosch buiten vervolging gesteld. Zooals men weet, werd Robeers verdacht by de jongste opstootjes te Maastricht verzet tegen de politie te hebben gepleegd. Men schryft nit Tessel: Dat sommige doelen van dit eiland nogal eenig wild bevatten, kan blyken uit eene jacht- party, op Maandag jl. gehouden, toen in één perceel der duinen ruim 50 hazen en konynon werden geschoten. Ook waterwild komt .er veel voor, vooral eenden, terwijl ook roods de grauwe gans zich weder vertoont. De goudplevier is in grooten getale alhier ge arriveerd en de groote wulp laat op byna alle landeryen zyn gefluit hooren. De jagers kannen hier thans hun hart ophalen, wat zy dan ook doen, terwijl voge laars met hunne slagnetten het vooral ge munt hebben op het leven der plevieren. De rechtbank te Heerenveen, veroordeelde gisteren Tjibbe Bruinsma te Appelscha, die verleden week terechtstond wegen twee diefstallen te Appelscha, tot eene gevangenisstraf van 1 jaar. De ei6ch tegen hem luidde zos jaren ge vangenisstraf. H. die verleden week voor dezelfde recht bank terechtstond wegens mishandeling van een drietal personen te Kallenkote (gomeente Steenwykerwold), werd overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 6 maandeD gevange nisstraf veroordeeld. Kort geleden verloor de gewezen koningin Nathaliö van Servië te Eiarritz een diamant uit haar armband. De steen werd teruggevonden, en nu liet zy hem in een ring zetten. Thans verloot ze hem voor een liefdadig doel. Denkelyk zal de steen f 10,000, het dubbele van zyn waarde, opbrengen. Dicht by het station Biarritz- Bayonne stonden op een zyiyn een paar goederenwagens. Door een paar knapen werden de stutten onder de wielen weggenomen en daar het terrein helde, raakten de wagens in beweging met het gevolg, dat zy in stukken op een andere baan terecht kwamen. Juist kwam er een trein aan, maar men wist dezm gelukkig nog tot staan te brengen; anders zou er een groot ongeluk gebeurd zyn. Dinsdagnamiddag daalde een luchtballon, te Brussel opgelateD, met drie reizigers, waarender een dame, in Boeimeer neder. Het landen ging heel last.igr, omdat het anker niet wilde pakken, doch ten slotte ge lukte het dan toch met behulp van eenige monschen uit den omtrek. Schrik en door gestane angst had de damepassagur echter zoodanig aangegrepen, dat geneeskundige hulp voor haar moest worden ingeroepen. Te Saint-Etienno hebben de werk stakers van de kolenmyn Rimbaut t-ot de algemeene werkstakh g voor alle mynen der maatschappy besloten. &fen hecht echter niet veel waarde aan dit besluit. In het Eden-Theater te Hyères gaf men een stuk „Frankryk en Rusland," waar in een der acteurs als Duitscher „weg met Frankryk!" moest roepen. Nauwelijks had by dit gedaan, of er ontstond in de zaal een groot lawaai, en het scheelde weinig of de acteur had een pak slaag opgeloopen. Eerst door het uitdraaien van het gas word de orde hersteld. De kreet „weg met Frankrijk" was juist in het stuk gezet, om de kreten „Leve Frankryk," „Leve Rusland 1", sterker te doen uitkomen. Do Festspiele te Bayreuth werd en dezen zomer door 282 Nederlanders bijgewoond, dat is naar verhouding meer dan uit elk ander land. Het zyn er 60 per inillioen inwoners, tegen byv. uit Duitschland 44 per millioen inwoners. De byna tachtigjarige koningin van Denemarken zal zich naar Gmunden be geven naar haar dochter, de hertogin van Cumberland, die een treurigo gebeurtenis te gomoet gaat. De zoon van den hertog van Cumberland ljjdt sedert maanden aan bload- vergiftigiogreeds geruiraeo ty d geleden stelden de geneesheeren voor, het aangetaste been to amputeer en, maar de ouders, aJtyd nog op beterschap hopende, waren er tegen; nu is het te laat om door een oporatie den xieke nog te redden, en zyn toestand moet hope loos zyn. De detectives van New-Scotland Yard" hebben nog drie of vier personen op het oog in verband met het dyoamietkomplot. De arrestaties zijn 6poeoig te wachten. De akte van beschuldiging tegen Bell is aangevuld met de nieuwe aanklacht van „helpen en helen" en men meent ook voor deze aanklacht yoI doend bewijsmateriaal te hebben. Als verde diger voor den beschuldigde is aangewezen de advocaat Charles Guy. Het proces is in Bowstreet voortgezet mBt de aanklacht van den ambtenaar van het openbaar ministerie, den heer Gill. Deze deed uitkomen op welke wyzo B II, Tynan, Kearney en Haines zich uit Am.rika langs verschil lende wegen naar Antwerpen begaven om daar hun bommen te vervaardigen. Zy zouden te Londen en Glasgow personen ontmoeten, die zich belasten zouden met de uitvoering der plannen. Men w&s overeengekomen de geheele voorbereiding vóór 15 September ge- resd te hebben. De zaken liepen echter ni.t best. De samenzweerders schenen elkander niet geheel te vertrouwen; enkelen hunner hadden zelfs het voornemen de party te ver laten toen de politie de arrestaties deed. Een omvangryke correspondentie, die op Bell werd gevonden, geeft byzonderhedea omtrent het geheelo plan. De getuigenverhooren zyn begonnen. Zaak-Baddenborg c. a. Op 27 September 1894 werd door den officier van justitie by de Haarlemsche recht bank aangebracht do zaak van H R Budden- borg, bloembollenhandelaar te Hillegom, be schuldigd van bedricglyke bankbreuk, en van J. B. Serr.é en P. G. De Groot, beticht van heling. De zaak kon toen niet ten einde worden gebracht omdat Buddenborg in verzet wr.s gekomen togen zyn faillietverklaring, doch nu de Hooge Raad, by sententie van 24 April jl. had uitg-.maakt, dat Buddenborg op 13 October 1S9-3 coor de Haarlemsche rechtbank terecht was verklaard te verkeeren in staat van teJrieglyk faillissement, kan de behandeling der strafzaak worden voortgezet, en ciende deze dan ook gisteren voor do kamer van strafzaken van de Haarlemsche rechtbank. Buddenborg wordt ten laste gelegd: ter bedrieglyke korting zyner schuldeiscbers, einde Sept. 1893, aan P. G. D^ Groot, bloemist te Hillegom, by onderhandsche akte voor ver onder de waarde te hebben overgedragen de opstallen van een steenen gebouw, zynde kantoor en tulpenhuia, een pakplaats en een houten bloombollenschuur met de stellingen, voor f 500, welke som Buddenborg by de akte verklaarde van De G. te hebben ontvangen, en daarvoor kwijting te verleenen; dat B. voorts by quitantie heeft verklaard van De G. te nebben ontvangen f 900 voor meubilair uit zyn kantoor en huisraad, waaronder zelfs zyn ledikant, voor to velde staande gewas sen, schuren en schuit, gereedschappen, krui wagens, bloembolstelhngen, enz., dat by by quitantie van 250 een koopmansboek, waarin zyn vorderingen voor in 1893 geleverde bollen aan hem heeft overgedaan, benevens een aan tal in blanco geteekende en van plakzegels voorziene quitai tiën. Bovendien wordt hem ten laste gelegd op 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Sept. 1893 des nacht heimelyk per waggon of schip te h=bben doen vervoeren aanzienlyke hoeveelheden bloem- bollin, en die te doen opslaan in de schuren van den bloemist J. B. Sernó, te Heemstede aan dezen te hebben overgegeven een q#antie, erkennende van J. B. Serné Zoon f 2000 te hebben ontvangen voor in 1893 geleverde bollen, by denzelfde heeft doen brengen koop mansboeken, meubilair, zelfs portretten en souvenirs, met opdracht die hem (B.) naar Engeland na te zenden, gelyk bleek uit een telegram, 14 October 1893 uit Londen ver zonden. Doch ook G. v. d. Berg, die /T100, H. A. Wolff, die f 600, D. Granneraan, die f 250, en Serné, die f 463 had te vorderen, heeft B. be voordeeld door bun bollen, stellingen, mest enz. te geven, tot bedragen, gelyk aan de aan hen verschuldigde 60mmen, terwyi hy wist die bedragen niet meer te kunnen voldoen. Voorts heeft B. zich te verantwoorden wegens het in zyn boeken geen melding maken van al deze handelingen en de daar door ontvangen baten, waarmee by zich in Engeland dacht te vestigen, en verder, door aan De Groot een koopmansboek te hebben overgedragen, dus niet te hebben voldaan aan zyn verplichtingen als koopman. P. G. De Groot wordt ten laste gelegd, dat hy, van B.'s financiëelen toestand bewust, ter bedrieglyke korting der andero schuld- eischers, zich opzettelyk bovengenoemde goederen heeft doen overdragen, en wat J. B. Sernó betreft, deze heeft zich eveneens voor hetzelfde feit als De G. te verantwoorden, met dien verstande evenwel, dat hy B.'s bollen in bewaring nam, de werklieden, voor 't vervoer dier bollen, heeft betaald, de bollen ten eigen bate heeft verkocht, en de koop mansboeken van B. in bewaring nam en die aan B. naar Engeland heeft opgezonden, dus dat hy getracht heeft die ook aan den boedel te onttrekken. By den aanvang der zaak wenschte de officier van justitie, jhr. mr. Rethaan Macaré, de verzekering te geven, dat hy zich in deze zaak nooit had laten leiden door persoonlijke gevoelens. Er was hem uit geschriften van beklaagde gebleken, dat deze het liet voor komen alsof hy, officier van justitie, eeno persoonl^ke veete zou hebben tegen Budden borg. Dit nu moet^yn oorsprong' hebben'in een misverstand, deaikeiyk daardoor dntiitaan, doordat de verdediger van beklaagde een exploit, dat aan het parket had behooren bezorgd te worden, heeft dosn bettekenen aan het huis van den heer Macaré en wel door de dienstbode. Volgens spreker is zulks met voorbedachten rade geschieL Da officier stelde er daarom prys op hier tB verklaren, dat hy nooit iets met den be klaagde heelt gehad dan zou hy trouwens dezo zadk niet zelf hebben behandeld en dat hij zal handelen zooals plicht en geweten hem voorschrijven. Alle beklaagden waren tegenwoordig. Er wiron opgeroepen 39 get ui i en charge, waarvan 37 waren opgekomen. Vanwege den verdediger van Buddenborg waren nog 16 ge tuigen gedagvaard. Als verdediger van Buddenborg trad op mr. H. J. Biederlack, van Amsterdam, en als verdediger van S9rné en Dd Groot mr. D. Simons, eveneens van Amsterdam. Het eerst werd gehoord als getuige mr. C. G. Von Reeken, als curator in het faillissement. Deze deed eenige mededeeliogen aangaande hetgeen hy in Buddenborg's bezit had gevon den te Vreeland, waar beklaagde leefde onder ein pseudoniem v- d. Berg. Vtrder bleek uit zyne mededeeliogen, dat het geheele passief ongeveer f 76,000 bedroeg; dat der geverifieerde vorderingen f 35,000. Het actief bedroeg ongeveer f 10,000. Het verhoor van den curator duurde tot de pauze. Na de pauze werl het eerst gehoord de postdirecteur van HiUegom, wien door mr. Biodorlack werd gevraag! of niet de heer P. H. Van Waveren hem in 1892 of 1893 had verzocht alle brieven en stukken, die ten postkantore te Hillegom voor Buddenborg zouden komen, aan hem, Van Waveren, af te staan. De getuige herinnerde zich dit niet, doch zeide in geen geval aan zulk een vtrzoek te zullen hebben voldaan, als zynde dit in stryd met de wet. De heer Honders, raadsman van mevr. Van Pappelendam, vertelde dat Buddenborg nooit rente had betaald. Waar dat zoo was, had hy haar aangeraden tegen B. op te treden, te meor daar hem bleek dat deze reeds was begonnen de bollen te verkoopen die eigenlyk zyn cliënte toebehoorden. Daarna werden nog achttien getuigen ge hoord, maar veel nieuws leverde die auditie niet op. Daar waren o. a. de voormalige knechts van Buddenborg, de vrachtryder on de schipper, die verklaringen kwamen afleggen over het vervoer van bollen by nacht, dat trouwens door de beklaagden Buddenborg tn Serné niet werd ontkend. De vragen van den verdediger van eerst genoemde leidden daarheen, dat Sernó de bollen niet gekocht had, maar dat Budden borg ze slechts had opgeslagen in zyne schuren en dat ze Buddenborg's eigendom waren ge bleven. Betoogd werd, dat Buddenborg bang was voor het optreden van den heer Van Waveren, die als zaakgelastigde van mevr. Van Pappelendam reeds eenmaal Buddenborg's boeken was komon halen en een andermaal, volgens zeggen van één der getuigeü, met paard en kar op een stuk land van Budden borg was gekomen om te veld staande ge wassen te komen weghalen, hetgeen hem toen door dezen getuige, een knecht van Budden borg, was belet. Feitelyk was de voornaamste getuige Bud denborg's voormalige boekhouder, die van December 1892 tot in September 1893 in zyn dienst was geweest. Deze vond by zyn komst geen boeken (de heer .Van Waveren bad ze meegenomen) en moest dus alles opnieuw aanleggen en byhouden. Daarby was ook htt kasboek, doch de kas hield de heer Budden borg zelf. Op zekeren avond in de maand September kwam deze getuige uit Amsterdam terug naar Hillegom en vond daar de werk lieden bezig, bollen in schuiten te pakken. Zy wisten niet waarheen die moesten worden verzonden; hem als boekhouder was daarvan geen mededeeling gedaan en dit was, naar get, destyds aan den rechter commissaris opgaf, een van de redenen, waarom hy de zaak heeft verlaten. „Al die geheimzinnigheden" stondon hem niet aan. Het trok de aandacht, dat de schipper, die door Sernó besteld was om des nachts bollen te gaan halen, niet wist by wisn hy wezen moest, doch order ontving om in de Vosse- vaart te wachten tot hy geroepen werd en dan een lyn uit te gooien. Hy transporteerde dien nacht niot minder dan 600 mud. Te halfvijf waren 21 getuigen gehoord. Het bleek overigens dat velen hunner geen goede voorstelling meer hadden van de zaak, die reeds drie jaren geleden geschied is. Ver- scheidenen herinnerden zich niets meer van hetgeen zy vroeger aan den rechter-commis saris vaak ondereede hadden verklaard. Wegens h«t vergevorderde uur werd df behandeling der "zaak geschorst en zou deze heden worden voortgezet. Buddenberg was zeer kalm en Serné vat de zaak biykbaar als een aardigheid op. De behandeling van de zaak zal 3 dagen duren. BUITENLAND. Frankrjjk, Te Toulon is bericht ontvangen, dat vier oorlogsschepen zich moeten gereed houden om zoo spoedig mogelyk naar de Levant te vertrekken. Deze vier schepen zyn' „Neptune", „Redou- table", „Fronde" en „Iberville". Op zyn villa te Passy is, in den ouderdom van 90 jkar, overleden de bekende zang- en muziekleeraar Gilbert Louis Duprez. Inder- tyd heeft hy verschillende rollen gecreëerd, waarvan vooral uitmuntten die in „GuiUaume Teil" en „La Juive". Meer dan veertig jaar geleden, in 1849, heeft hy zich van het tooneel teruggetrokken en zich van dien tyd af uitsluitend aan het zang-onderwjjs gewijd. Dal tschland. Het internationaal vrouwencongres te Berlyn heeft zich Maandagmiddag eokel beziggehou den met de betrekking der vrouw tot de school. O. a. sprak mej. Schlieraann uit Parys over den arbBid en het streven der PaTysche vereeniging van Duïtsche onderwyzeressen, die zieh als hoofddoel stelt aan de Duitsche onderwyzeres in Frankryk aanzien te ver schaffen. De keizer heeft uit zyn particuliere kas 60,000 Mk. gegeven als bydr.ige in den wederopbouw van het verleden jaaT afge brande dorp Brot/terode. (Een konïnk]„ke Verordening werd indertyd afgekondigd, waarby deze opbouw in hoofdzaak volgens het systeem-Adicke8 werd geregeld.) Italië. De Italiaansche regeering zal onmiddeliyk na de opening by het Parlement een voorstel indienen om den kroonprins een apanage van 500,000 fr. te geven. Tot dusver gaf de koning zyn zoon uit zyn privé kas een jaargeld wegens dB benarde omstandigheden, waarin Italië fkiancièel verkeerde. Het huwelyk van den prins met prinses Helena van Montenegro is definitief vast gesteld op 22 October; het zal zeer stil woTden voltrokken; geen enkele buitenlandsche vorst zal vertegenwoordigd zyn noch de plechtigheid by wonen, verzekert de Temps." Groot-Britanuië. Te Edinburg heerschte onder de talryke menigte groote geestdrift by de ontvangst van het Russische Keizerpaar. Zeer plechtig was de tocht van de landingsplaats tusschen. de en haie opgestelde troepen naar de recep tiezaal. Van de gebruikelyke begroetingsartikelen der couranten verdient alleen dat van do „Daily Telegraph" de a«.n lacht. Het behoeft geen betoog, zoo zegt het blad, dat Nicolaas II van de pracht en den luister van Balmoral weinig zou genieten, zoo hy daar over de politiek kwam beraadslagen, dia tegenover den sultan behoort gevolgd te worden. De czaar komt niet naar Eogeland met staatkundige bedoelingen. Reeds het feit, dat hy zyn gewone raadslieden niet medege bracht heeft, wÖ8t daarop. Ooateurljk-Houg.-Moun rohlfli De afgevaardigden van Istrië hebben te Triëst een vergadering gehouden om zich te verstaan ever een vereeniging van alle Sla vonische en Kroatische afgevaardigden in het Oostenryksche parlement. De nieuwe club zou bestaan uit alle Slavonische afgevaardig den van Istrië, Dilmatië, Krain, Karinthië en Stiermarken, en dertig afgevaardigden omvat ten, die in nationaliteitenquaesties zouden samengaan met de Czechische club. De nadering der algemeene verkiezingen voor de HongaaTsche Kimer blykt uit de krachtige agitatie, niet a'leen onder de -Ma- gyaarsche bevolking, m ar o )k onder de Sla ven en de Rumeniërs, di byna de helft der bevolking van het gtrh-ele lmd uitmaken. Do Servische en de SI ivncUe lei er-;onltreeren cruk over de houding, io zy hebt en aan te nemen tegenover de Magyaron, ho wel de kieswet met haar hoogen census hun weinig kans geeft op vertegonwoordigiPg in het Parlement. Tot dusver zyn zy er ni t in ge slaagd een der hunnen af te vaaraig-m naar de Kamer. Zald-Aft-lUa. In Calvinia, een stadje van circa 3- a 4000 inwon rs, liggende in het Kaapland, hrerscht een vreeselyke hongersnood. Do „South-Africa Tel.graph" publiceerdo daaromtrent het vol gende telegram, Zaterdag van daar verzonden „Door een klein deel van 't district reizende, 4 personen gevonden, van honger gestorven zynde, en menigten die op den rand van den hongerdood stonden, zoowd blanken als kleur lingen. De regeeringson ersteuning is onge noegzaam als een druppel water in zee. Do toestand is vreeselyk." Een telegram, Zaterdag door de „Cap j Times" ontvangen, van Calvinia afgezonden, luidde nog somberder: „Op de plaats Beeswater is één man over leden von honger, één te Louriesfonttin; 2 op de plaats Toren. Blanke en gekleurde families zyn zonder vleesch en brood, stervende. Hongersnood myien ver rondom. De men- schen te zwak om voedsel te halen. Nog maar weinige dieren zyn overgebleven."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2