N°. 11224. Zaterdag; 26 September. A0,1896 <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven -aw- LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. g i f 1.10. Franco per post. i i i g 1-40. Afzonderlyke Nommers .va 0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offioiëele Kennisgevingen. Burgemeester <m Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van J. J. WEIJLL, houdende ver zoek om vergunning tot oprichting van eene elaohterrj en rookerg in het peroeel Yalkenateeg No. 20 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 96); Geven bjj doze kennis aan bet publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede, dat op Vrijdag 9 Oct. a. s., 'e voormiddags to elf uren, op het Itaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaron tegen dat verzoek in te bresgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, H. O. JUTA, Weth., lo.-Burgemeester. 25 Sept. 1896. B. KIST, Seoretaris. Leiden, 25 September. In „Zomerzorg" werd gisteren de twaalfde jaarvergadering gehouden van de „Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwiyders in Nederland." De vergadering, bijgewoond door afgevaar digden uit afdeelingen uit alle oorden des lands, werd geopend met psalmgezang, gebed en het voorlezen van Efeze 11523. Door den voorzitter, prof. L. Lindeboom, werd een keurige openingsrede gehouden, waarin hy wees op den grooten bloei der vereeniging, en de groote moeilijkheden, waarmede het bestuur, de doctoren, de geestelijke verzorgers, maar in het bijzonder de verplegers en ver pleegsters te worstelen hebben. Het jaarverslag van 1895/96 werd goedge keurd, nadat opmerkingen gemaakt waren door de afdeelingen Hazerswoude en Zaandam. Besloten werd, aan het bestuur op te dragen, een onderzoek in te stellen, of de familien geen rocht hebben op de subsidie van ge meenten, Rijk en provinciën, om haar patiënten naar de gestichten der vereeniging te zenden, en alles te doen om dit jaar nog in die richting te arbeiden. Goedgekeurd werd, een leening te sluiten van f 100,000, tegen 4 pet., voor den ver bouw van paviljoenen op „Dennenoord," „Veldwijk' en voor eenige verbouwing op „Bloemendaal." Besloten werd, uit het bestuur een com missie te benoemen, die haar aandacht wijdt aan de verzorging van zenuwlijders, en van haar werkzaamheden een volgend jaar rapport zal uitbrengen. De vraag van Hoogeveen: „Verdient het geen ernstige overweging om den correspon denten der Vereeniging eenige tegemoet koming te schenken voor hun arbeid (b. v. 5 pet. van de geïnde contributie te laten houden)?" werd ontkennend beantwoord. Een vraag van Oosterbeek, geamendeerd door de afd. Hoogeveen, dat de afdeelingen 10 pet., desverkiezende van de contribution mogen aftrekken voor kosten van afgevaar digden, enz., werd eveneens ontkennend beantwoord. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heer J. De Boer, van Almkerk, en ds. A. Brummelkamp, van Velp. Genoraal Van Marle sloot de ochtend vergadering met dankgebed. Alsnu scheidde men tot des namiddags 2 uren, toen dr. J. H. A. Van Dale, geneesheer- directeur van het gesticht „Veldwijk" te Ermeloo, in eene openbare samenkomst het onderwerp „Bezetenheid en Krankzinnigheid" inleidde. Spr. behandelde eerst een tweetal in Duitsch- land over dit onderwerp verschenen brochures, waarvan éón opgedragen aan de Duitsche vereeniging van krankzinnigen-artsen en de uiteenloopendo meeningen, welke daarin ver kondigd werden. Daarna besprak de redenaar het onderwerp, beschouwd van het standpunt der vereeni ging, welke zich Christelijke verzorging der arme krankzinnigen tot taak stelt. Voorts haalde hy tallooze plaatsen aan uit de H. Schrift, in de voornaamste plaats uit de Evangeliën, waaruit hij meende te kunnen bewijzen dat de H. Schrift bezetenheid wel degelijk onderscheidt van krankzinnigheid. Uit de lotgevallen uit het leven van den Heiland hier op aarde, meende spr. te mogen opmaken dat het demonismo, de bezetenheid, juist ten t\)do van Jezus' rondwandeling hier op aarde zich vele malen vertoonde, wat volgens hem eene buitengewone machtsont wikkeling aanduidde van den Satan, welke zich aankantte tegen den Zaligmaker en diens leerlingen. Vervolgens weidde spr. in den breede uit over krankzinnigheid en de merkwaardige verschijnselen, die deze krankheid des geestes vergezellen, of zich by den leider voor.oen, om te besluiten met de bede dat God, die in z(jne ondoorgrondelijke wijsheid alles ten goede leidt, het verstand moge verlichten, ook der psychiatren, ten einde hun de symp tomen der geestesziekte te doen ontdekken, en met vrucht te doen bestrijden. Van de gelegenheid tot debat werd slechts gebruik gemaakt door den voorzitter, prof. L. Lindeboom. Met gebed en psalmgezang werd hierop de vergadering gesloten en vereenigden het be stuur en een aantal afgevaardigden zich aan een vriendschappeiyken maaltijd in het Hotel Levedag. Dr. L. Serrurier, oud-directeur van het Ethnograpbisch Museum te Leiden, die naar Batavia gaat, is thans te Parijs en onder zoekt daar op last van onze Regeering het anthropometrische systeem van dr. BertHlon, dat ook in Indië toegepast zal worden. De burgemeesters van de gemeenten, waar de a. s. loting voor de nationale militie plaats heeft, zijn door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland verzocht tot het houden der loting zoo mogelijk een lokaal aan te wijzen, zoo ver mogelijk verwijderd van herbergen en andere plaatsen, waar sterke drank te ver krijgen is, en wijders om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden ter voorkoming van dronkenschap by gelegenheid der loting. De gemeenteraad van Leimuiden heeft de begrooting in ontvang en uitgaaf vastge steld tot een gelijk bedrag van f 9,688.78* en alzoo f 1000 lager dan in het vorige jaar. Sommige posten, zoo schrijft men ons, moesten dan ook zoo laag geraamd worden, dat byna wiskunstig zeker te voorspellen is, dat het uitgetrokken bedrag te gering is. Het is te wenschen, dat niet moge blyken, dat in dezen de zuinigheid de wijsheid beeft bedrogen. Woensdagavond werd in de kolfbaan van den heer v. Locbem eeDe vergadering gehouden van de leden der afdeeling Roelof- Arendsveen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke zich kenmerkte door buitengewone gezelligheid. Deze ontsproot grootendeels uit de toegevoegde verloting. Door het bestuur was uit de kas een achttal pryzen aangekocht, bestaande uit fijne soorten tulpen- en narcissenbollen. Ieder lid kreeg twee loten cadeau; de resteerende en dat waren er nogal eenige werden door den penningmeester ten voordeele der kas op practische en geestige wyze aan de meest biedenden verkocht. Hierdoor werd vaak de lachlust opgewekt, terwyi het trekken en aflezen der nummers de gehoele vergadering wel een uur in aangename spanning hield. Als eene zeldzaamheid mag wel vermeld worden, dat het laatst uitkomend nummer, waaraan eene premie in geld verbonden was, door niemand kon worden vertoond, terwyi toch alle nummers waren uitverkocht. Dit voordeeltje kwam nu de kas ten goede. Onder al die bedryven, waarby ook het uitreiken der pryzen, had het politieuur geslagen en keerde elk hoogst voldaan over den prettigen avond huiswaarts. Op het adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede is het volgende schry ven ontvangen van den directeur van het Kabinet der Koningin: „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, heb ik de eer U HoogEdelGestrenge te verzoeken aan de Tweede Kamer der Staten Generaal den dank van Hare Majesteit te willen over brengen voor het Hoogst Dezelve, onder dagteekening van den 22sten September 1896, aangeboden adres van antwoord op Harer Majesteits rede by de opening der zitting van de Staten Generaal. „Hare Majesteit draagt my tevens op U HoogEdelGestrenge te verzoeken aan de Kamer mede te deelen, dat het Hoogst Derzelve zeer aangenaam was de verzekering te ontvangen, dat de Tweede Kamer Harer Majesteits ver trouwen op haren yver en toewyding tot het volbrengen van hare veelomvattende taak op pry8 stelt, en dat ook z'y haren arboid, onder Gods Zegen, hoopt te doen strekken tot wel- zyn van het Vaderland." Ter voldoening aan de toezegging, gedaan by de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van een aankoop ten behoeve van het kroondomein van eenige perceelen grond, heeft de minister van finan ciën aan de Tweede Kamer ingezonden een staat, houdende een overzicht van de onraads- penningen, gedurende de jaren 1892 en 1894 bedongen by openbare veilingen van onroerende goederen. De heer J. De Goeyen heeft ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten van Overysel. Tot de leden der Tweede Kamer, die by de verkiezing in het volgend jaar niet meer in aanmerking weDschen te komen voor het lidmaatschap dier Kamer, behoort volgens het „Vad.", ook de heer Viruly Verbrugge. De kapt. A. W. De Jonge van der Halen, van het 2de reg. veld-art., is overgeplaatst van Leiden naar Den Haag; de lste luit. W. L. Overduin wordt overgeplaatst van Gouda naar Delft en ingedeeld by de lste compagnie van het lste bat. 4de reg. inf.; de by het 3de reg. huzaren benoemde majoor L. Bolle komt te 's-Gravenhage in garnizoen. De cadetten P. V. M. F. Amiot, G. T. H. Ragay en G. A. Scheffer, van de Cadetten school te Alkmaar, hebben alsnog met gun- stigen uitslag het overgangs examen voor het tweede studiejaar afgelegd. Uit het jaarboekje van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen'' blykt, dat op l Juli 1896 genoemde Maatschappy telde: 314 departementen met 13670 leden en 289 eere leden. Tot de vele instellingen worden o. a. genoemd 68 bewaarscholen, 37 bibliotheken voor jongelieden, 23 floralia vereenigingen, 23 gymnastiekschoen, 26 hulpbanken, 30 scholen voor handenarbeid, 30 scholen voor vrouwelyke handwerken, 163 spaarbanken, 30 teek en- scholeo, 328 volksbibliotheken, 83 commissiën voor volksvoordrachten en 30 ziekenfondsen. De begrooting voor 1895/96 wyst aan uit gaven een bedrag aan van f 44,845.44 en aan ontvangsten dezelfde som, waarvan even wel als vermoedeiyk tekort f 11,300 uit het kapitaal der Maatschappy zal genomen worden. Uit Venloo wordt gemeld dat dr. W. Nolens, thans professor te Rolduc, officiéél candidaat gesteld is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in de plaats van mr. Haffmans. Mgr. Boermans, bisschop van Roer mond, zou zyn goedkeuring hebben gehecht aan deze candidatuur. Daarentegen verneemt de „L. K." van wel ingelichte zyde dat de heer Diechof, gep. kapitein der marechaussees te Maastricht, candidaat gesteld zal worden. En in hetzelfde blad leest men in een correspondentie dat de broeder des overledenen, de heer E. F. A. Haffmans, lid der Provin ciale Staten, daartoe aangezocht, zich bereid heeft verklaard de candidatuur te aanvaarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 25 September 1896, het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit een kring in de ge meenten Vlissingen en Oost Souburg, alsmede in de gemeente Ritthem. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, heeft mr. A C. Waller te Haarlem op de vraag van het bestuur der kiesvereeniging „Vooruit gang", of hy eene eventueele definitieve can didatuur voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal zou aanvaarden, geantwoord, dat zyne werkzaamheden hem voor het tegen woordige weerhouden zich voor zoodanige candidatuur beschikbaar te stellen. Te Ede is aan den Raad verzonden een adres van adhaesie aan het adres der „Antirev. Kiesvereeniging" in zake den stoom tramweg NykerkBarneveldEde, voorzien van ongeveer 150 handteekeningen. In het adres der kiesvereenigiDg werd verzocht eene andere richting dan de voorgestelde, en wel door het centrum van het dorp Ede en buiten den openbaren weg van Ede af naar het sta tion van den Staatsspoorweg. Dr. mr. E. Jorissen, rechter in de Zuid- Afrikaansche Republiek, die reeds eenigen tyd met verlof in Nederland vertoeft, en zich thans te Rotterdam bevindt, zal in den loop der volgende maand naar Transvaal repatrieeren. Benoemd zyn tot tydel. leeraar in de natuurk. vakken aan de burger-avondschool te Utrecht gedurende den cursus 1896/97, dr. J. Robbers en de heer J. N. Lancel, Reeds by het aanvaarden der candida tuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zeide mr. A. Van Delden in de verga dering van de kiesvereeniging van "„Vryheid en Orde" by de vorige verkiezing te Deven ter, dat dit de laatste maal was, dat hy de candidatuur zou aannemen, wegens gevor derden leeftyd. Het stoomschip „Amsterdam" van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 24 Sept. van Boulogne-sur Mer; de „Buluwayo, van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 23 Sept. te Londen. TWEEDE HAMER. Dienstregelingen der spoorwegmaatschappijen. Naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tiel, gesteund door 30 Kamers hier te lande, heeft de minister van waterstaat eene Nota van Inlichtingen aan de Tweede Kamer ingezonden, waarin by, achtereenvolgens de 33 voorbeelden in het adres voormeld, toelichtende, tracht aan te toonen, dat de aangevoerde bezwaren over de gebrekkige aansluitingen en correspon- dentiën op de spoorwegen gedeelteiyk op onnauwkeurige kennisneming van den loop der treinen berusten, of het gevolg zyn van overdreven eischen. Hy ia van oordeel, dat over het algemeen de loop der treinen in ons land aan biliyke eischen voldoet. Klachten, welke hetzy rechtstreeks of door middel van de pers ter kennis der Regeering komen, worden nauwkeurig onderzocht, terwyi geen niouwe dienstregeling wordt vastgesteld, zonder dat is nagegaan, of de tegen de bestaande dienstregeling ingebrachte bezwaren voor op lossing vatbaar zyn. Op die wyze wordt er naar gestreefd om den loop der treinen met de belangen van het verkeer zooveel mogelyk in overeenstemming te brengen. Om het missen van aansluitingen zooveel mogelyk te voorkomen, zyn voorschriften ge geven voor het wachten van correspondeerende treinen. Aanvullingsbegrooting Oorlog 1896. Het bedrag op bet artikel „herstellen van schaden, ontstaan door storm, water en brand", zal niet toereikend zyn om in de behoeften van den dienst te voorzien. Een windhoos heeft in den nacht van 26 op 27 Juli jl. in de legerplaats by Millingen groote verwoestingen aangericht en daardoor zyn aldaar het fouragemagazyn, twee hooi- magazynen, de smedery en een stal geheel en drie stallen voor een groot deel ingestort. Wyders zyn de kazerne, evenals de cantine met woning, zeor beschadigd, zoodat het eerste gebouw afgebroken en aan het tweede groote herstellingen verricht zullen moeten worden, terwyl elf hooibergen herstelling be hoeven en aan alle overige gebouwen veel schade is toegebracht. - In verband met een en ander wordt eene verhooging van het genoemde artikel met een bedrag van f 70,000 noodig geacht, waar tegen over verminderingen tot geiyk bedrag op andere posten der begrooting staan. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot directeur van 's Rijks Prenten kabinet te Amsterdam, dr. C. Hofstede de Groot, thans onderdirecteur van hot Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage, uit welke laatst genoemde betrekking hij, met ingang van denzelfden dag, eervol wordt ontslagen. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatavervanger in het kanton Alfen, mr. K. N. Hengeveld- Benoemd. J Vlielander, tot burgemeester der gemeenten Zuidland en Oudenhoorn. Met ingang van 1 Oct. a. s. aan mr. L. Serrurier, op znn vei zoek, eervol ontslag verleend als lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Aan den luit. ter zee 2de kl. L. A. F. E. Peltzer, op zijn verzoek, mot 26 Sept. a. s., eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De officier van gez. 2de kl. J. W. Van Rijn, van het personeel van den geneeskundigen dieDst der landmacht, gedetacheerd by de landmacht in West- Indië, voor den tijd van twee jaren, de heen-en terug reis daaronder begrepen. De commies bij het departement van koloniën R. P. Van den Bosch, op zijn verzoek, wegens physioke ongeschiktheid, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van den titulairen rang van hoofdcommies. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accynzen en van den waarborg en de belasting op gouden eD zilveren werken to 's-Gravenhage de heer E. A. Tissot van Patot, than3 ontvanger der invoerrechten te Dordrecht. De luit. ter zee 2de kl. F. C. W. Moorrees, dienende aan boord van Hr. Ms pantserschip ,Kortenaer", wordt, in stede van 1 Oct. a. s., met den lüden dier maand op non-act. gesteld en als dan vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. G. C. Quarles van Ufford. In-, uit- en doorvoer. Het eerste gedeelte der jaariyksche statis tiek van den in-, uit- en doorvoer over 1895- bevat, evenals dat over 1894, de artikelsge- wyze staten van den in-, uit- en doorvoer. De uitkomsten der statistiek over 1895, ten opzichte van de handelsbeweging in het al gemeen zyn: Algemeene invoer; 17,843,392,888 KG.; invoer tot verbruik: 1,443,839,400 guldens; algemeene uitvoer: 10,630,329,437 KG.; uit voer uit het vrye verkeer: 1,178.079,187 gids.invoer met overlading 800,283,456 KG. doorvoer zonder overlading3,070,336,479 KG. Uit de cyfers over 1895, vergeleken met die over 1894, blykt, dat de algemeene in voer is vermeerderd met 8 09 pCt.de alge meene uitvoer met ruim 8.28 pCt.; de uitvoer uit het vrye verkeer met ruim 5.37 pCt.de doorvoer met overlading met 9.95 pCt. en de doorvoer zonder overlading met ruim 9.01 pCt. Daarentegen is de invoer tot verbruik ver minderd met ruim 1.16 pCt. Cxemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halftwee ontstond by de wed. v. S., wonende aan de Heerenstraat, een schoorsteenbrand, welke zich ernstig liet aanzien. Het vuur werd echter spoedig in zyn voortgang gestuit. Hedenmorgen werd naby huizo „Ter Wadding" voorby „de Vink" aange reden door de stoomtram van halfzeven de melkwagen van C. v. V. De voerman sprong er nog tydig af, maar kon niet voorkomen dat de wagen omvergeworpen werd. Van de tram ie een lantaarn stuk, terwyl de melk wagen zóó verminkt was dat men er niet mede kon ryden. Met vereende krachten kon men den wagen overeind zetten en de hit ervan los maken. Te Rypwetering zou gisteren (Donderdag)-middag de alleenwonende barbier S. een paar kistjes sigaren, die vochtig waren geworden, drogen. Te dien einde plaatste hy op een brandend petroleumstel een plankje en daarop de gemelde kistjes. Daarna verliet hU zyn woning om eenige klanten te bedienen. Het duurde niet lang of plankje en kistjes vatten vuur, waardoor reeds een begin van brand in het vertrek ontstond. Eenige kinderen, die door de glazen de vlam zagen, maakten alarm, waarop een buurman, P. Smeele, het kloeke besluit nam, om de gesloten deur der woning met een byi te forceeren. Na dit volbracht te hebben, had hy weldra met eenige emmers water den brand gebluscht. By de gisteren gehouden ma- noeuvres in het vuur in de vlakte van Waals dorp heeft een sergeant-majoor der jagers, die zich op ongeveer 300 passen van de teen party bevond, een schampschot aan het voor hoofd bekomen, zoodat het vermoeden bestaat dat een scherpe patroon tusschen de losso is geraakt. Op het terrein werd door de hospitaalsoldaten een voorloopig verband ge legd en de getroffene daarna naar het militair hospitaal overgebracht. Onlangs bevond een inspecteur van politie te 's-Gravenhage, nadat de sedert jaren in een café chantant ingestelde politie post was ingetrokken, dat in de vestibule dier inrichting een bediende van den eigenaar stond in een nagebootste agenten-uniform met een eveneens nagebootsten agenten-wapenstok als wapen langs de zyde. Voor het doen dragen nu van een wapen stok door een daartoe onbevoegd persoon was de eigenaar van het café chantant gisteren voor den kantonrechter gedaagd. Beklaagde's gemachtigde, de deurwaarder Mansveld, betoogde in de eersto plaats, dat in deze de drager van den wapenstok had behooren gedagvaard te worden, waar de wapenwet aansprakelyk stelt dengene, die bet verboden wapen „by zich heeft". Art. 47 van het Strafwetboek bevat wel omtrent het doen plegen van misdryven bepalingen, doch daarby zyn bedoeld bepaald verboden misdryven, terwyl bet dragen van een wapen niet absoluut verboden is, daar een categorie van personen bestaat, o. a. gemachtigde zelf in zyn hoedanig heid van deurwaarder, die wapenen mogen dragen, ja zelfs die bevoegdheid kunnen dele- geeren op hen, die hen in hun functièn bystaan. Afgescheiden van deze vraag echter, trachtte de gemachtigde, ook door een onderlinge ver- geiyking van verschillende wapenstokken of daarop geiykende voorwerpen, te betoogen, dat de stok, die tot voorwerp van deze be keuring heeft gediend, geen wapen is in den zin der wet en ook niet is aan te merken als de wapenstok der Haagscbe politie agenten daar hy het wapen der gemeente 's-Graven- hage mist, te vinden op alle wapenstokken der agenten daar ter stede. Buitendien is de omschry ving, dat als wapenstok moet worden aangemerkt de stok, die door de politie als wapen gebezigd wordt, te vaag, waar byv. die wapenstok te 's-Hage bestaat uit een knotsvormig hout, te Amsterdam uit een Spaansoh riet laugs de sabel, terwyl het wapen der gemeente-veldwachters te Loosduinen bestaat uit een gewonen wandelstok. De wapenwet nu, die een Rykswet is, gedoogt niet, dat zy op dergelyke wyze door plaatse- ïyke gebruiken kan worden gewyzigd. Hy drong derhalve aan op ontslag van rechtsvervolging tegenover de vordering van f 3 boete door het O. M., dat van oordeel bleef, dat de stok in quaestie was een ver boden wapen. De uitspraak wordt later medegedeeld. De Haagsche rechtbank ver-; oordeelde gisteren den jongen man te 's-Gra venhage, die zich in verschillende steden schuldig maakte aan oplichting en verduis tering van ry wielen, tot 1 jaar en 6 maanden. Voor den Eoogen Raad werd gisteren gepleit over de vraag of, wanneer een aan een ander verhuurd huis door den eigenaar (verhuurder) wordt verkocht, met het verhuurde zelf ook de rechten en ver plichtingen van den vorigen eigenaar, voort vloeiende uit de huurovereenkomst, op den

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1