KOOYKER's BoetaM Chocoladefabriek f. G. LAKGEVELD, RIAHr47*> 100 Visitekaarten, van af 60 Cents, in de Koffiebaai N". 11222. ^Donderdag 34 September1^ A0.1896 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven PERSOVERZICHT. AMSTERDAM. „CircusREIVZ." Heden en volgende avonden, LUSTIGE BLADEN, op fijn Karton, zuivere Preanger-Koffie, Rechts liet gebrnik Grossierderij Q W SCEBETLEN Slijter^ Inlandsche, Fransche en Barceiona-Brandewijn, Vraagt alom LAKGEYELD's 5,4,3,2 en 1 C'ts. Roepen, Kooiustamnien, Crème- en Kougattalilctten, waarvan de goede qualiteit alom nordt geroemd. Chocoladewafels, Suprafine, in doozen netto x/4 KG. TABLET-CHOCOLADE met en zonder Vanille in verschillende prijzen. ECHT \Oberlahrasteira Verkrijgbaar bij de Firma Wed. FISCHER Co., Leideo. LEIDSCH DAGBLAD. "p~rt.tr dezer courant: Voor Leiden por 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad C 0.05 bnr~1"-n'-'!, Heeft hot verzamolingblazen van den minister Van Houten by het kieswet dobat voor de liberale party in de pers al tot eer.ige bedenkingen geleid, op hen, tot wie het ir. de allereerste plaats gericht was, de liberale leden van de Tweede Kamer zelfs, heeft het zeer weinig uitwerking gehad, zegt de Arnh. Ct. Dit bleek al by de allereerste handeling in de nieuwe zitting, by het opma ken van de voordracht voor het voorzitter schap. Het opmaken van deze voordracht werd, evenals die van de vorige, door kiesrecht rancune beheerscht. Zoolang de hoogbejaarde generaal Van der Schrieck de doyen d' Age was, werd zyn naam onvoranderiyk en zonder noemenswaar dige oppositie op de voordracht aangetroffen. Thans echter, nu de heer Donner de oudste in jaren is, gaat men hem voorby om den heer Michiels van Verduynen, een van de jongsten in leeftyd van de Kamerleden, die eer te gunnen. Deze stemming kan twee beteekenissen heb ben. Men kan er in zien een streven om een katholiek lid, als zoodanig, op de voordracht te plaatsen, en de leden, die in plaats van Donner, Michiels stemden, zouden kunnen beweren, dat de generaal Van der Schrieck zooveel jaren achtereen niet omdat hy de oudste, maar alleen omdat hy katholiek was op de voordracht was geplaatst. Die bewering ware wel met de ook vroeger gevolgde tra ditie in stryd, maar dwalen is menschelyk, zelfs voor een Tweede-Kamerlid. Indien dit echter het geval is, dan heeft Van Houten's 8trydleus voor de hereenigde liberale party al zeer weinig in de gemoederen ingeslagen. De keuze van de meerderheid zal echter, naar de Arnh. Ct. meent, moeten verklaard worden uit kiesrecht-rancune, uit de nog onverzwakte animositeit van de voorstanders van Van Houten's wet tegen hen, die Tak's wet hooger stelden. Daarom koos men, in plaats van den anti-revolutionnair, die tegen Van Houten's wet stemde, terwyi hy de „doyen d'age" .is, den katholiek, die er zyn stem aan gaf, schoon een der jongste leden. Was dit een protest tegen de non- possum u 8 verklaring van de anti-revolution- naire party in de Eerste Kamer, dan was zy zeer zeker in de Tweede misplaatst, waar de anti-revolutionnairen eene andere houding hebben aangenomen. Maar de kieswet-meerder heid logenstrafte in elk geval de verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat met de aanneming zyner wet de stryd over het kiesrecht voorgoed uit, de vrede en politieke samenwerking van allen, die den naam van liberaal voeren, hersteld zyn. In een artikel van De (liberale) Nederlander over de nieuwe campagne, leest men o. a- „Reconstructie van de vroegere liberale party uit conservatieve, liberaal conservatieve en progros8i8tische elementen schynt ons onder de bestaande omstandigheden ondenk baar. Een kiesrecht in den geest van het ont werp-Tak zou waarschyniyk ten gevolge gehad hebben, dat de liberaal-conservatieve party zich in de hervormingsgezinde oploste; maar daaraan valt onder het thans tot stand gekomen kiesrecht niet te denken. De minister Van Houten en de zynen beoogen juist het tegen overgestelde, nameiyk oplossing van de vooruit strevende elementen in de liberaal-conserva tieve. Eene liberale party met een negatief program, dat bestryding van anti-liberalisme en protectionisme ten doel had, zou uit den aard der zaak slechts kunnen werkzaam zyn voor hetgeen hare leden vereonigdo, doch moeten laten rusten hetgeen hen verdeelde. Nu worden de liberaal-conservatieven van do vooruitstrevende liberalen gescheiden door de overtuiging van laatstgenoemden, dat in het belang der maatschappelyke misdeelden maatregelen van overheidswege vereischt worden, die met de liberaal-conservatieve leerstellingen in stryd zyn. Door dit verschil te laten rusten, zouden dus de vooruitstre vende liberalen, zoo al niet hunne overtuiging verloochenen, dan toch voor onbepaalden tyd er van afzien haar in daden te belichamen. Of de minister Van Houten staatkundig en tactvol gehandeld heeft door de bedoelde strydieus aan te heffen, blyve te zyner ver antwoording. Dat hy de vooruitstrevende liberalen onder dezen hoed heeft willen vangen, biykt uit zyne rede niet duideiyk. Aangenomen echter dat dit zyn oogmerk was, zoo staat het naar onze meening vast, dat de onzen voor het zoet gefluit van dezen vogelaar doof behooren te biyven. Door zich in het ge stelde geval in het voor hen gespannen net te laten lokken, zouden zy biyk geven van weinig vastheid van overtuiging, of al thans van eene aan onnoozelheid grenzende argeloosheid, en zouden zy het vertrouwen van hunne geestverwanten in den lande bitter teleurstellen." De minister van financiën heeft terstond na de opening der zitting gedaan, wat de Arnh. Ct. van hem verwachtte: hy heefteen wetsontwerp tot invoering van de perso- neele belasting met 1 Januari 1897 en een tot invoering van een wielryders- belasting ingediend. De Arnh. Ct. komt nogal wydloopig op tegen de keuze van den naam: het is geen rywielbelasting, maar een rywielerbelasting. (Zou wielryderbelasting niet de voorkeur verdienen?) Voor de geheel van de oorspronkeiyke be doeling afwykende uitvoering van een besluit der Tweede Kamer, tot welks bewonderaars de Arnh. Ct. nooit behoord he?ft, scbynt geen andere reden te bestaan dan het bezwaar, dat de belaste rywielen ter wille van de controle zouden voorzien moeten zyn van eenig merkteeken, waarvan fraude gevreesd wordt. Maar is dit bezwaar wel van zooveel belang om daarvoor alleen de thans voorge stelde regeling te verkiezen, die, wil er eenige contrölo op de richtige inning bestaan, en gezorgd worden dat het Rijk verkrijgt wat aan het Ryk toekomt, voor den gebruiker van het versneld vervo°rmiddel zeer lastig en hinderiyk kan zyn en noodwendig htt verkeer op de groote wegen en in de drukke straten der groote steden verstoren moet? De wielryders, die evenals de sportliefhebbers in het algemeen, wel eens veeleischend zyn, klagen nu al over het voorschrift van num mering of kenmerking met in het oog val lende kenteekens hunner machines, in som mige plaatselyke verordeningen voorgeschre ven; deze klachten kunnen den minister tot de voorgedragen regeling hebben gevoerd. Maar het is de vraag, of de wielryders niet nog veel luider klagen zullen over een voor schrift, dat aan elk politie- en belastingbeambte de bevoegdheid geeft om den wielryder te doen ophouden in zyne snelle vaart tot het vertoonen en nazien van de „wielryderskaart". Reeds de verplichting om de kaart steeds btf zich to dragen, zal door hen waarschyniyk al lastig genoeg gevonden worden. O. v. B. antwoordt in het Utrechtsch Dag blad op de door ons overgenomen opmerkingen, die de gepensionneerde luitenant-kolonel G. B. Hooyer in de N. Rott. Crt. gemaakt heeft naar aanleiding van het eveneens door ons vermelde artikel: „Voorspel van Toekoe Oemar's verraad." O. v. B. verklaart, dat hy zich verplicht gevoelde het ongeduldig wachtende, vaak verkeerd ingelichte publiek, eindeiyk op de hoogte te stellen van de wyze waarop het z. g. Oemarverraad heeft plaats gehad. Overste Hooyer raadt hy ook aan by personen in Atjeh te informeeren naar de toedracht. Het zal hem dan biyken, dat de schryver zich noch door wrok, noch door afgunst, ten op zichte van generaal Vetter heeft laten leiden, maar dat zyn mededeelingen juist waren. Ter weerlegging van de meening, dat gene raal Vetter, in zyn qualiteit van luitenant- generaal, het recht bezat om in d9 Atjeh- politiek van generaal Deykerhoff, die generaal- majoor is, in te grypen legt v. B. uit welke de positie is van een gouverneur van Atjeb, „Deze is in de eerste plaats de uitvoerder van een politiek beleid, vastgesteld door per sonen, hooger in rang dan Z. Ex. de leger commandant. De gouverneur is de verant- woordeiyke persoon, niet de commandant van het Ned.-Indisch leger. Generaal Vetter had dus niet het recht, als legercommandant en superieur van generaal Deykerhoff, eigener autoriteit eene verandering in de Atjeh-politiek van laatstgenoemde te brengen. „Dit doed hy echter wol, op indirecte wyze, door Oemar te hoonen en te beleedigen." Vervolgens merkt de schryver op dat op de karakterschets, die overste Hooyer Tan Toekoe Oemar gaf, rogal iets is af te dingen. En de teekening van generaal Vetter's beeld weerlegt evenmin de door schryver genoemde feiten. „Integendeel zegt hy iedereen, die het opstel van den heer H. aandachtig ge volgd heeft, zal moeten bekennen dat generaal Vetter op Atjeh allerminst „the right man in the right place" was." Vervolgens deelt O. v. B. nog enkele byzon- derheden mede omtrent hetgeen op Atjth gebeurde, gedurende generaal Vetter's verblyf aldaar, in December jl. Na het bezoek van generaal Vetter aan Toekoe Oemar, werd de wenschelykheid ge voeld om ook Toekoe Necq in zyn woonplaats te Oleh-leh een visite te maken. Daarom werd een toevallige samenkomst tusschen deze beiden op touw gezet, ten huize van majoor Hagendoorn, plaatselyk militair commandant te Oleh-leh. Vandaar reed de generaal naar T. Necq's woning. Daar aangekomen vroeg hy aan zyn gastheer: „En hoe gaat het tegenwoordig met Toekoe Oemar?" (dan pigimana sekarang sama T. Oemar „Om al de kracht te vatten van dit onnoo zei vragen naar den bekenden weg" voegt O. v. B. hierby „öiene men te weten, dat T. Necq en T. Oemar doods-vyanden zyn T. Necq, de eenige en trouwe vriend der Hollanders, kon het niet verdragen, dat T. Oemar die reeds tweemaal afgevallen was, hooger dan by in do gunst van het gouver nement stond. „Aangemoedigd door den generaal begon T. Necq natuuriyk op Oemar's verleden te wyzen Het spreekt vanzelf dat hy niet ver gat zyn eigen goeden wil en edele hoedanig heden op de gunstigste wyze te doen uit komen. „Met zichtbaar welgevallen nam Z.Exc. van deze betuigingen van oprechte vriendschap en diepe trouw kennis. „Wellicht was het van generaal Deyker hoff minder juist gezien dezen „vriend" zoo geheel te laten loopen voor iemand als T. Oemar, maar dit belette niet, dat generaal Vetter in zyn hooge positie zeker beter had gedaan deze zaak te laten rusten. Het was spelen met vuur. „Na afloop van het bezoek zorgde T. Necq er wel voor, dat den volgenden dag te Lam- pisang (d. w. z. by T. Oemar) bekend was wat er tusschen hem en generaal Vetter was verhandeld. Schooner gelegenheid had zich in jaren niet voorgedaan, om den gehaten vyand eens te doen gevoelen, dat hy (T. Necq) nog steeds by de regeering in hoog aanzien stond. „Het was evenwel niet alleen uit generaal Vetter's optreden tegenover T. Oemar op te maken, dat de legercommandant ongenegen was met het systeem Deykerhoff mede te gaan, maar ook bleek dit duideiyk uit andere kleinere incidenten, die zich tydens het ver blyf van Z.Exc. op Atjeh voordeden. „Te veel om in al deze détails te treden, stip ik enkel aan het gezegde van generaal Vetter: „hoeveel hebt u wel betaald, dat zy vandaag niet op my schieten?" welke woor den gericht waren tot den lsten luitenant N., destyas controleur der XXVI Mo&kims. „Z Exc. deed deze vraag aan den heer N., toen de generaal, vergezeld van den gouver neur en den luitenant, by het inspecteeren der buitenlinie een eer pooten bezocht, die gewooniyk nogal druk besjboten werd, het geen juist dien dag niet plaats greep. „De aangesprokonc, dio zich terecht ge krenkt gevoelde, antwoordde dat hy niet ge woon was, met den vyand te heulen. „Dit flinke antwoord ontnam den generaal blykbaar de lust in het gezelschap van zynen gastheer, diens subalterne verder op dit punt uit te hooren. Althans gedurende den verderen loop van het gesprek roerde Z.Exc. dit onder werp niet meer aan. „By het vertrek van generaal Vetter waren alle hoofden, die Z.Exc. bezocht had, op de pier te Oleh leh. aanwezig, om den legercom mandant uitgeleide te doen. Ook Toekoo Oemar was onder de aanwezenden, en bood de ver trekkende hooge autoriteit een kostbaren „pedang Atjeh" (Atjeehsche sabel) aan. Wel was dit niet door den „adat" voorgeschreven, zoodat hy evengoed als de andere hoofden deze beleefdheidsbetuiging achterwege had kunnen laten, maar dit wenschte hy juist niet te doen. Vooral niet na do hem aange dane bejegening. „Generaal Vetter had gedurende zyn ver blyf op Atjeh duidelyk en afdoende getoond, geen tegrip van etiquette en „adat" te heb ben. Een reden te meer voor het op dit punt zoo uiterst gevoelige inlandsche hoofd om van zyne zyde te toonen, dat by wel wist hoe het behoort. „Generaal Vetter gevoelde de beteekenïs van dit geschenk in het geheel niet. Hoe zou dat ook mogeiyk geweest zyn? „Z.Exc. nam de sabel aan, en gaf die zonder eenige omslag of een woord van dank dadeiyk aan zynen adjudant." Onder den titel „de gepens. overste G. B. Hooyer. weersproken", schryft L. in Insulinde „De gepens. overste van het Indische leger, de heer G. B. Hooyer, vraagt in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 17 September jl. „Is generaal Vetter te laken?" „En om die vraag te beantwoorden, haalt hy het hoog op, en maakt een bespiegeling over het karakter van ons Nederlanders. „Het geval ligt veel lager by den grond. „Er was door de regeering van Nederlandsch- Indiö een politieke gedragsiyn aangenomen voor Atjeh. „Wy beoordeelen nu deze gedragsiyn niet. „Generaal Vetter, als eerste dienaar van het gouvernement, behoorde zich daarnaar te ge dragen. „Hy stond hoog genoeg, om, indien het te veel van zyn fierheid gevergd was Toekoe Oemar als bondgenoot te bejegenen, te ver zoeken van de opdracht om met den civielon- en militairen gouverneur van Atjeh ter plaatse de maatregelen ter betere afsluiting van het gebied buiten de geconcentreerde linie te bespreken verschoond te biy ven en die aan een ander te doen opdragen. „Dat had hy te eerder kunnen doen en het zou getuigd hebben van zelfkennis omdat een van de officieren van den generalen staf, beter dan by kon beoordeelen, welke verande ringen moesten worden gebracht in de posten- linie buiten de geconcentreerde stelling. „Welke goede eigenschappen de heer Vetter ook moge bezitten, de kunst van gehoorzamen bezit hy niet in voldoende mate. „Het is niet voldoende om op te volgen het: „pink op de naad van de broek"." Vervolg der Advertentiën. (Maatschappij „ARENA") te 8 uren precies: Aanvang van het BALLET. Oorspronkelijk l Noviteit! Oorspronkelijk! Creatie van den Dir. FRANZ RENZ en den Groothertogel. Hessischen Hof Balletmeesler A. SIEMS, met geheel nieuwe Machinerieën en Verlichtings- Werktuigen. Oorspronkeiyke Voor stelling in 2 Afdeelingen en het Pracht- Divertisseraent: WE RELDST AD-TOON EELEN. Voor pryzen der Plaatsen en Biljet- Voorverkoop zie men Aanplak- en Strooi biljetten. 6453 33 IN 5807 12 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, Prijs per 5 on, 75 Cents. VERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. K/van een werkelijk goede on- vervalschte Zeep waarborgt het behoud eener frfssche Celui. Koopt daarom voor uw Toilet Doerlng's Zeep met den Uil. De uitwerking is verrassend, en zy is voor slechts 26 Cents per stuk overal verkrygbaar. 6852 14 Hooigracht 49. Telephoon No. 66. PRIMA QUALITEIT IN DIVERSE PRIJZEN. 6856 2f Bij elke hoeveelheid, verkrijgbaar. NEEM PROEF! VRAAG PRIJSCOURANT! Hollandscho IJzeren Spoorweg. Extra Nachttreinen ioJeron Dinsdag en Zaterdag van AMSTERDAM naar DEN HAAG, stoppende HALFWEG, HAARLEM, VOGELENZANG, VEENENBURG, PIET GIJ- ZENBRUG, WARMOND, LEIDEN en VOOR SCHOTEN. Vertrek van Amsterdam 's avonds 11.45 (Tjjd van Greenwich). Op die Treinen zullen Retourkaarten en Abonnementskaarten GEL DIG zijn. FRAXZ RENZ, Koninklijke Commissionsrath tn Directeur. MAKE S3. FLIKJES met en zonder Vanille, INougat-Balon, Vanille- Baton, Croquetten. 5906 32 Alle artikelen zijn zindelijk, doch eenvoudig en degelijk verpakt. het vooral op de nandteekeninQ znet roodo letters. DIRECTEUR DER VICTORMBRON. OBERLAHRSTEWu °'t Er*?] hei vs&y/H o c c. 848*} /r

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5