N°. 11222. Donderdag 24 September. A°, 1896 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBJLJ3 DK7.HR COURANT; I •- Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlyke Nommers i 1.10. 1.40. 0.06. PRUS DER ADVERTENTTEN: Van 1 6 regels I 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet mcasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noiuiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofüciëele Kennieffeyingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat, wegens het invallen ▼an den 3 d n Ootober, den Gedenkdag an Leidena Ontzet, op Zaterdag, de boter-, bloom- en weekmarktoD, in plaats van op dien dag, op Donderdag den lsten Ootoberto voron zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, H. O. JUTA, Weth., lo.-Burgemeeeter. 17 Sept. 1896. EL EIST. Secretaris. Leiden, 23 September. De voorstelling op 2 October, des avonds in den Schouwburg, blijkt een feestavond to sullen worden. Het bestuur der 3 October- Vereeniging wordt ,nameiyk hoffelijk uitga noodigd de uitvoering van „Leiden's Ontzet" bij te komen wonen, zoodat aan het geheel een officiéele tint wordt gegeven. Het zou ons dus niet verwonderen als de Schouwburg dien avond overvol zal zijn en men zal goed doen spoedig eene wandeling naar juffrouw Andreae te ondernemen, de helpster uit den nood, wanneer men behoefte heeft aan goede plaat sen. Maar toch, thans wachtte men niet te lang: hare hulp zou anders wel eens kunnen falen en men voor een „uitverkocht" komen te staan. Zaterdag-avond zullen we een beknopt over zicht geven van den inhoud der opera. De lste luit. S. M. S. De Ranitz, van het 2de reg. veld-art., is overgeplaatst van Leiden naar 's-Gravenhage. De kapt. J. Francois, die by het 2de reg. veld artillerie is overgeplaatst, is nader ingedeeld te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: E. Bolke, Elsendoorn, AmsterdamDisselveld, Delft, G. Baan, L. Mulder, L. De Bruijn, 'Gration, 's-Gravenhage; M. Van Hartingsveldt, Kampen; Smit,LeidonHiebrink, Voorschoten J. G. Freederiks, Zwolle; P. Berbee, niet vermeld. Briefkaarten: S. Schulenberg, Enschedee; Van "Wi-r.nge, F. H. Mandors, Leiden. Brieven, verzonden naar het buitenland A. Cijfer, Brussel; A. C. Anger, Aich; H. Kuyper, Rippoldsau; J. v. d. Broek, Kediri. Naar men verneemt, zal de burgemeester te Alfen aan den Rijn nog in het einde dezer of in het begin der volgende week eene ver gadering beleggen in het hotel „St.-Joris", om te spreken over de wijze van feestviering binnen aie gemeente by gelegenheid van de inhuldiging van H. M. De Koningin. Tot zetter der directe belastingen te Zwammerdam is door den Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd, de heer P. G. H. Blommesteyn aldaar, en zulks in de plaats van den heer G. Van Dam, die als zoodanig zyn ontslag had genomen. De verkiezing van een lid van den Raad zal te Zwammerdam plaats hebben op "Woens dag 7 October a. s. en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ingezonden ontslag van den heer G. Van Dam. De heer G. Van Dam heeft als Raadslid gedurende negen en twintig jaren onafgebroken zitting gehad in den Raad te Zwammerdam, terwyi hy byna een en twintig jaren de betrekking van wethouder dier gemeente vervulde, in welke laatste betrekking hy in April 11. zyn ontslag nam. Beide betrekkingen werden door hem steeds met yver waargenomen, zoodat een woord van hulde hem niet kan worden onthouden. Uit Wadding8veen meldt men' ons, dat tot wethouder is benoemd de heer J. C. v. d. Torren, nadat de heer G. Spruyt Az. als zoo danig had bedankt. Moj. V. Hymans, onderwyzeres aan de openb. school D te Waddings veen, heeft tegen 15 Oct. haar eervol ontslag aangevraagd. De heer Blanken heeft als tweede genees heer te Waddingsveen zyn functie als zoodanig aanvaard. Omtrent den aanlog van een tram tusschen Boskoop en Gouda kunnen wy naar aanleiding der daartoe gemaakte kaarten melden: dat de tram zal gaan van den kanaaldyk over oen gedeelte der Dorrekenskade langs de bebouwde kom van Waddingsveen, om dan by de draaibrug den Kerkweg te bereiken. Over een nieuw te leggen brug kan de tram dan langs den zoogenaamden Onderweg naar Boskoop ryden. 't Is een heele omweg, om tot bet doel te komen I Mej. Mooy, van Dordrecht, heeft hare benoeming tot onderwyzeres aan de byzon dere school te Oude-Wetering (hoofd de heer G. J. B. Bontje) aangenomen. By de op 22 September te Hoofddorp gehouden aanbesteding van de levering van 110 M' grind, ten dienste van de dorpswegen te Hoofddorp en Nieuw- Vennep, is ingeschreven door: J. v d. Heuvel voor 360, A. Den Breejen voor 375 en W. De Boo voor 385. Er moet eene berbesteding plaats hebben, als zynde iugeschreveQ boven de begrooting van kosten. Ds Th. G. C. Rappard, predikant te Zuilichem, heeft voor de beroepen naar My- drecht, Fynaart en Heiningen bedankt, docb dat naar Waarder aangenomen. H. M. de Koniugin-Weduwe, Regentes heeft Hare goedkeuring verleendlo. aan het besluit van de Provinciale Staten van Zuid- Holland tot wyziging van het Reglement op de wegen en voetpaden in dit gewest, rege lende het gebruik van hondenkarren en het gebruik van trekhonden; 2o. aan het be sluit der Staten tot vaststelling van een regle ment ter bevordering der veefokkery in deze provincie. Naar men verneemt, hebben Burg. en Weths. van Den Haag kort na de verleden week gehouden raadsvergadering het Neder- landsch Tooneel in kennis gesteld met de door den gemeenteraad in de concept-overeen komst met die vereeniging omtrent de be speling van de schouwburg aldaar by amende ment opgelegde verplichting tot het geven van Fransche opera-voorstellingen. Die wyziging moet by den Raad van be heer ernstig bezwaar hebben ontmoet. De beslissing over do al of niet aanneming der nieuw opgelegde voorwaarde kan spoedig verwacht worden. H. K. H. de prinses Yon Wied, met de beide prinsesjes en gevolg, zyn gistermorgen van Middelburg vertrokken. In de wachtkamer van "het station waren aanwezig de Commis saris der Koningin en echtgenoote, welke laatste der Yorstin een ruiker aanbood, de kamerheer in buitengewonen dienst graaf W. A. Yan Lynden, de vice-president der arrond.- rechtbank, eveneens vergezeld van hunne echtgenooten, en de oud-burgemeester van Oo8tcapelle jhr. De Jonge van Ellemeet. Met al deze personen onderhield de Vorstin zich gedurende haar kort oponthoud. Nadat de reizigers waren ingestapt, plaatste de Vorstin zicb voor het geopende portierraam en riep allen een tot weerziens toe. By den gemeenteraad te Rotterdam zyn ingediend voorstellen van B. en Ws. tot regeling vaD het lager onderwys in de nieuwe gemeente. De voorstellen vormen met de toelichting en de verschillende adviezen en rapporten een eerbiedwaardig lyvigen bundel. Hoofdzaak is eene nieuwe regeling der schoolgeldheffing, waarvan men verwacht dat de opbrengst der schoolgelden zal stygen, in die mate zelfs, dat daaruit de hoogere kosten, welke deze reorganisatie van bet school wezen medebrengt, zullen kunnen worden gevonden. O. a. wordt voorgesteld, de afzonderlyke kostelooze scholen te doen vervallen en de kinderen dezer scholen te verdeelen over de 2de tusschenscbolen. Daarvan wordt-verwacht, dat van de gelegenheid om hunne kinderen kosteloos te doen onderwyzen, door minder ouders zal worden gebruik gemaakt. De gemeenteraad van Olst heeft eene verordening vastgesteld, waarby het verboden is op openbare wegon of voetpaden, luid roepen de of scbreenwende te koop of om niet aan te bieden boeken, couranten, dag- en week bladen en andere gedrukte of geschreven stukken aan te bevelen of den inhoud daarvan bekend to maken. Uit het thans verschenen jaarverslag ▼an de „Maatschappy van Weldadigheid" blykt, dat men alle redenen heeft om tevreden te zyn over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het onderwyzerspersoneel, voor zooverre het de hoofden der lagere scholen betrof, onderging geen verandering. Het onderwys wordt gegeven aan de meisjes van de bevol king, die ontslagen zyn van de Ryks lagere scholen, gedurende 2 uren daags en dan over een tydvak van minstens 2 jaren. De vruchten vaD dit onderwys zyn zeer merkbaar. Daar in Willemsoord geen gelegenheid bestond om jongens der bevolking, die geen werk op het land konden vinden, bezigheid te verschaffen, werd aldaar in 1895 eene mandenmakery opgericht. Ongeveer 60 personen vinden nu geregeld werk in die inrichtingen en leeren een ambacht, waarmede zy later voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien. Jute- en katoen wevery en cocosmattery dienen hoofd zakelijk als werkverschaffing. Zal do Maat schappy, die vele jonge menschen tot nuttige leden der maatschappy vormt, aan deze hare schoone roeping kunnen beantwoorden, dan is het hoog noodig dat als lid velen toetreden. Van geldeiyk bezwaar kan geen sprake zyn. De contributie bedraagt slechte 2.60 per jaar. Thans heeft de directeur van het Ryks- telegraaf kantoor te Rotterdam bekend ge maakt, dat de Ryksspreekcel op de Groote Koopmansbeurs ten behoeve van den inter nationalen telephoondienst Nederland - Belgié met ingang van heden uil den graanhoek is overgebracht naar het nieuwe lokaal in den effectenhoek, waar, met ingang van 1 Oct. a. 8., tevens de gemeenschappeiyke telephoondienst zal worden uitgeoefend. De cel is geopend op Maandag van 92 en op de overige werk- dagon van 12.30—2 uren. De minister van binnenlandache zaken heeft de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Yenloo, in de plaats van wylen mr. J. H. L. Haffmans, bepaald op Dinsdag 13 October a. 8. Is een herstemming noodig, dan zal zy geschieden op Dinsdag 27 October daaraanvolgende. Heden is het 25 jaren geleden dat mr. A. H. Balbian Yerster te Oosterwyk, benoemd werd tot kantonrechter to Tilburg. Deze ge denkdag zal eerst feestelyk gevierd worden by de opening van het nieuwe kantongerechts gebouw. Naar Oost-Indiê keeren terug: de majoor der inf. N. C. Van Heurn, 10 Oct. per stoom schip „Lawoe"; de lste luit.-kwartiermeester P. L. v. d. Kasteele, 14 Nov. per stoomschip „Koningin-Regentes." Na voor drie weken uit Ned.-Indiö te zyn teruggekeerd, overleed Zondag te Werken dam de luit. ter zee 2de kl. G. v. d. Pol. Onder de met de „Prins Hendrik" uit Oost-Indie gerepatrieerde militairen bevond zich ook de sergeant van de genie P. M. Nieuwland, die als korporaal van dat wapen de Militaire Willemsordo voor Tjakra Negara op Lombok verwierf, nadat hy reeds twee jaren te voren voor zyn kloekmoedig gedrag op Atjeh eervol werd vermeld. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den weleerw. heer Th. J. Van Swieten; tot kapelaan te Den Helder den weleerw. heer C. J. Tholenaar; tot kapelaan te Amsterdam (Vondelstraat) den weleerw. heer J. Goense; tot kapelaan te Zieriksee den weleerw. heer A. Van Scbyndel; tot kapelaan te Egmonden den weleerw. heer A. M. J. I. Binnewiertz; tot kapelaan te Purmerend den weleerw. heer W. F. Roozen (de laatst genoemde drie op 15 Aug. 11. priester gewyd); tot kapelaan te Maassluis den weleerw. heer F. C. Van Beukering; tot kapelaan te Den Burg op Tessel den weleerw. heer J. Ruyter (15 Aug. 11. priester gewyd); tot leeraar aan het seminarie Hageveld te Voorhout den wel eerw. heer B. P. Aalberse; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Hart van Jesus) den wel eerw. heer A. Vinkensteyn; tot kapelaan te 'Weesp den weleerw. heer G. M. A. Beukers (15 Aug. 11. priester gewyd); tot rector van het pensionaat der eerw. Zusters van het H. Hart te Bennebroek den woleerw. heer Th. H. J. Abels; tot kapelaan te Amsterdam (HH. Petrus en Paul us) den weleerw. heer J. Th. Boonekamp; tot kapelaan te Naaldwyk den weleerw. beer W. J. Van Turnhout; tot kapelaan te Kralingon den weleerw. heer C. J. F. Heiwig; tot kapelaan te Halfweg en Houtrakpolder den weleerw. heer J. H. Niedfeld; tot kapelaan te Langendyk den weleerw. heer L. H. J. Beysens (15 Aug. 11. priester gewyd)tot kapelaan to 's Qraven- hage (H. Jacobus) den weleerw. heer J. C. Van der Loos (15 Aug. 11. priester gewyd); tot kapelaan te Delft (St-Josephskerk) den weleerw. pater P. J. A. De Graaf, en tot kapelaan te Woerden den weleerw. pater A. J. F. Koch. Aan het diner vaD het Nederlandsch congres voor openbare gezondheidsregeling in het „Restaurant Royal" te 's-Gravenhage namen ongeveer 80 leden deel, waaronder de minister van binnenlandsche zaken, mr. S. Van Houten. Do ry der toosten werd geopend door den minister van Staat, mr. J. Heems kerk Az., op de Koningin Regentes, waarvan telegrafisch bericht werd gezonden, in ant woord waarop staande de vergadering de dank van HH. MM. aan het congres werd overgeseind. Door den voorzitter werd aan de Regeering en in het byzonder aan den raiDistor van binnenlandsche zaken dank betuigd voor de biyken van belangstelling aan het congres betoond. De minister Van Houten bracht op gees tige wyze aan mr. Heemskerk den dank der vergadering voor de uitstekende leiding van het congres. Hem volgden vele sprekers, die allen getuigden van waardeering voor de organisatie en de werkzaamheid, door het congres ontwikkeld, en voor de goede zor gen, daaraan door verschillende leden van het comité gewyd. Te Rotterdam is in den ouderdom van 67 jaar overleden de zeereerw. heer A.Kouwen bergh, pastoor der O. L. Vrouwekerk aan de Wynbaven, die 18 jaar daar werkzaam was, eerst als kapelaan en sedert 1880 als pastoor. - Kerkvoogden der Herv. gem. te Deventer doen een beroep op hunne leden om gelden te helpen byeenbrengen tot een bedrag van 17,000 om de Groote kerk des winters te kunnen verwarmen. In het „Hotel de l'Europe" te Utrecht werd gisteren de 4de algemeene vergadering gehouden der Protestantsche vereeniging in het belang van lydende Nederlanders, verpleegd te Gheel, iD Belgié. De toestand der vereeniging is gunstig. Het aantal der verpleegden is in dit jaar geklommen van 70 tot 90. Op het oogenblik heeft de ver eeniging 300 leden en 25 begunstigers. De voorzitter, de heer M. W. Scheltema, te Amers foort, nam zyn ontslag als voorzitter en be stuurslid. Met algemeene stemmen werd tot bestuurs lid gekozen de beer J. G. Brouwer Nyhoff, notaris te Utrecht. De volgende jaarvergade ring zal weder te Utrecht worden gehouden. - Het stoomschip „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Sept. van Southampton. Gemeenteraad van Zoeterwoude. De gistermorgen gehouden zitting werd door negen leden bygewoond en geopend door den heer J. H. Slicher, burgemeester. Afwezig was de heer Kort3, nog steeds ongesteld, terwyi de heer Kaptein nog geen zitting had genomen. Wel had deze zyn geloofsbrieven ingezonden, die in orde werden bevonden, zoodat tot zyn toelating kon worden besloten. Nadat de notulen waren gelezen en met een kleine wyzigiDg goedgekeurd, richtte de Voor zitter, die, wegens ongesteldheid, do vorige zitting niet presideerde, eeD woord van welkom tot de in Augustus verkozen leden, de heeren Van Konijnenburg en Van der Poel, en wenschte ook den heer Pieterse in bartelyke bewoordingen geluk met zyn herbenoeming tot wethouder. Vervolgens kwam o. m. ter tafel het request van aangezetenen van den Ryndyk, en werd medodoeling gedaan van het rapport door dr. Schlogel te Amsterdam uitgebracht, betreffende het chemisch onderzoek van water uit de aortonpomp aan den Hoogen Ryndyk. Hoewel de uitkomsten van dit ODderzoek niet schitterend zyn, verklaart genoemde deskundige het geschikt voor drinkwater. Daarna kwamen aan de orde de voorstellen betreffende de gemeente-ambtenaren, die in de vergadering van het Dageiyksch Bestuur met 2 tegen 1 stem, die van den burgemeester, waren aangenomen. Gevolg gevende aan het verzoek van den Voorzitter, lichtte de heer Lagerberg zyn voor stellen toe. Deze voerde aan dat, ten gevolge der annexatie de werkzaamheden der gemeente ambtenaren, aanzienlijk, wel tot op de helft verminderd zyn, en een vermindering hunner salarissen daarom biliyk is. Hy beriep zich bierby ook op het gemeenteverslag van 1872. Toen bedroeg de bevolking 3349, thans be draagt ze 3201 zielen. Toen leefden we in een tyd van vooruitgang, thans in een tyd van achteruitgang. Tood genoot de gemeente secretaris een honorarium van 600 en keerde ƒ100 vergoeding aan de gemeente uit voor huishuur, bedroeg het salaris van den ge meente-ontvanger 350 en bezat de gemeente geen opzichter. Worden nu de salarissen ge regeld overeenkomstig sprekers voorstellen, dan worden de gemeente-ambtenaren nog ruim betaald. Het voorstel van spr. om hun tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag te ver- leenen, bedoelt het verkrygen van oen zui veren toestand. Ten slotte gaf spreker zyn verwondering te kennen, dat, blykens mede- deeling van den burgemeester, de commissaris der Koningin, verlangt dat het aantal veld wachters van thans behouden biyven. In 1872 kostte de politie, toen de bevolking nog iets grooter was dan thans ƒ830, tn nu wordt er 1650 150 premie aan de gep. veldwachter La Rie) voor uitgegeven. Spr. acht 3 veldwachters in een kalme ge meente als Zoeterwoude, waar vechtpartyen zelden of nooit voorvallen, overbodig. Hy stelde voor, den heer Commissaris met deze toestan den schriftelyk bekend te maken en hem te verzoeken, den Voorzitter het recht te geven, een der veldwachters de gelegenheid te bieden, naar een andere betrekking uit te zien, en slaagt deze daarin niet spoedig, hem dan op wachtgeld te stellen. De Voorzitter ontwikkelde, nadat de heer Van Outeren zyn stem tegen de voorstellen- Lagerberg had gemotiveerd met de opmerking, dat de gemeente finantiëel dezelfde is gebleven, verlaging der salarissen dus niet noodzakelyk is, ja, ze innobel vindt, zyn bezwaren tegen deze voorstellen. De heer Slicher wil een rechten weg be wandelen en geen omweg, geiyk de heer Lagerberg wil inslaan, door de ambtenaren met Januari te ontslaan, zy het dan ook eervol. Spr. vindt het onbiliyk, ambtenaren, die steeds hun beste krachten in den dienst der gemeente hebben besteed, zoo te behande len. Een rechten weg zou de Raad bewandelen, wanneer hy mindere bedragen voor salarissen aan de gemeente-ambtenaren op de begrooting toestaat en hen vryiaat, of ze al of niet voor bet verlaagde salaris in dienst der gemeente willen blyven. Wat den gemeente-secretaris betreft, was spr. van oordeel, dat aan diens betrekking veel meer werkzaamheden zyn verbonden dan in 1874. Ook rekende spr. met de mogelykheid, dat de thans in functie zynde ambtenaren niet worden herbenoemd en hun carrière hierdoor gevaar loopt, geheel te worden vernietigd. Wat den gemeente opzichter betreft, geloofde spr., dat het voor den heer Van Ryn, wiens traktement de Raad het vorig jaar met ƒ75 als waardeering voor langdurige diensten verhoogde, niet aangenaam zal zyn, indien het thans met een aanzieniyk bedrag wordt verminderd. Wat den gemeente-bode aangaat, zeide spr., dat, al is de gemeente kleiner, de afstanden in de gemeente dezelfde zyn gebleven en de vervulling zyner betrekking evenveel tyd eischt als te voren. De vermindering der be looning van den schatter der dranklokalen voDd by spr. geen bezwaar. Of de ambtenaar ter secretarie overbodig is, kan thans nog niet beoordeeld worden. Spr. achtte verlaging der traktementen bovendien onnoodig met het oog op de be grooting, waarvan de uitgaven met de in komsten, al bedragen deze ook minder, volkomen kloppen en waarop een post onvoor ziene uitgaven tot een bedrag van 1500 kan worden uitgetrokken. Voorts voerde spr. nog aan, dat de Hoofdeiyke Omslag niet be hoeft te worden verhoogd, ja zelfs lager geraamd is. De hoer Lagerberg merkte op, dat het hie* niet zoozeer een quaestie van noolzakelykheid als wel van billijkheid geldt en vroeg of mon by volgende rekeningen op zoo'n batig saldo zal kunnen bogen als by die over 1896. De Voorzitter geloofde de bezwaren uit een billijkheidsoogpunt voldoende in het licht te hebben gesteld, en meent, dat het den Raad niet onverschillig mag wezen, welke personen in dienst der gemeente zyn. De heer Van der Poel wees er op, dat in een landelyke gemeente als Zoeterwoude met een gedrukten boerenstand, bezuiniging eisch is en wil door verlaging der traktementen komen tot verlaging van den hoofdeiyken omslag. De Voorzitter merkte nu op, dat de ge meenten met het oog op de ingediende wet, regelende de gemeente-financiën, in een tyd van overgang verkeeren. Thans geniet do gemeente nog ƒ11,000 uitkeering personeel krachtens do annexatiewet. Doch zal dit zoo blyven En nu meent spreker, dat indien men dit jaar den hoofdelyken omslag aanzieniyk verlaagde en een volgend jaar, door den nood gedrongen, weer verhoogde, dit ontevreden heid zou wekken. De heer J. Van Konynenburg vroeg of het niet wenscheiyk ware met het nemen van beslissingen te wachten tot het volgende jaar, wanneer er een beslissing betreffende de wet, regelende de gemeente-financiën, ls gevallen, waarop de beer Lagerberg antwoordde, dat er thans gegronde redenen zyn, om te han delen in den gee6t van zyn voorstel. De Voorzitter bleef dit laatste ontkennen, nogmaals als zyn gevoelen uitsprekende, dat hy het geen nette, ja een unfaire behandeling acht, die de heer Lagerberg voorstelt. Deze zeide daarop: ,We zullen uit da stemming over myn voorstel zien, of da Raad netter ia dan ik ben." Na nog lange discussie, die de plaatsruimte niet toelaat verder weer te geven, werden do voorstellen van den heer Lagerberg in stem ming gebracht met den bekenden, in ons vorig nommer vermelden uitslag, welke da Voorzitter betreurde met de byvoeging, dat hy niet wenscht, dat onaangoname toestandea het gevolg er van zullen zyn.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1