N°. 11219 Maandag 31 September. A". 1396 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven F emlleton. MAR3 Eft VROUW. IDSCH DAGBLA PRIJS DEZER C0ÜRA2TT: Voor Leidon per 8 maanden. s Franco per post i Afzonderlijke Nommers 0.05. PEUS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Leiden, 19 September. Een der grootste Vereenigingen uit ons land, nl. de „Vereeniging tot Christelijke Verzorging Tan krankzinnigen en zenuwlijders In Nederland", .hoopt de volgende week te Leiden haar 12de jaarvergadering te houden. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, werden door doze groote corporatie de bekende krank zinnigengestichten „Bloemendaal" te Loosdui nen, „Veldwijk" te Ermeloo en „Dennenoord" te Zuidlaren gebouwd en worden deze door haar onderhouden met de ruim 800 ver pleegden. Op de vergadering, welke gepresideerd zal worden door prof. Lindeboom, te Kampen, het vorige jaar gedecoreerd met de orde van den Nederland8chen Leeuw als president dezer Vereeniging, zullen o. m. verkiezingen plaats hebben wegens de periodieke aftreding als bestuursleden van de heeren: Ds. A. Brum- meikamp te Velp en J. Den Boer te Almkerk. Behalve de meer huishoudelijke zaken, w. o. de rekening van den penningmeester, baron Van Heemstra, aanwijzende over het afgeloo- pen jaar aan uitgaven f 581,220.76s, zullen aan de orde komen voorstellen der afdeelin- gen uit Hoogeveen, Oosterbeek en Zeist. Des namiddags te twee uren wordt eene openbare samenkomst gehouden, waarin door dr. J. H. A. Van Dale, geneesheer-directeur van „Veldwijk" zal ingeleid worden„Bezeten heid en krankzinnigheid". Na deze redevoe ring zal gelegenheid bestaan tot debat. Naar wij vernemen, zal de heer Anton Tierie, van Amsterdam, daari03 aangezocht door de dames B, Sissingh en Betsj Hol, een cursus geven in de theorie der muziek, in het Loge gebouw, Steenschuur, alhier. De heer A. Tierie is o. m. directeur van verschei 'ene zangvereenigingen, leeraar in theorie en solfège aan de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam. De heer J. M. Spijker alhier, heeft voor een eventueel© benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Benthuizen bedankt. Het getal lotellngen voor de nationale militie van de lichting 1897 bedraagt voor de gemeente Ter-Aar 15, een getal, dat gedurende 17 jaren niet zoo gering voor deze gemeente is geweest. Tot onderwijzeres aan de Cbr. School te Oude-Wetering, is, in te gaan 1 November a. s., benoemd mejuffr. J. A. Mooy te Dordrecht. Naar men verneemt, zal met 1 December a. 8. door aankoop in eigendom van H. M. de Koningin Regentes overgaan het aan het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's-Gra- venhage grenzende huis, thans bewoond door den eigenaar, den minister van Staat~~Mr. J. Heemskerk Azn. E?ne bepaalde bestemming zal voorloopig aan dat huis na do eigendomsoverdracht niet worden gegeven. Mr. J. D. Verbroek heeft wegens zijne betrekking van secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, ontslag genomen als bestuurslid en secretaris der Vereeniging voor Handel, Nyverhrid en Gemeentebelangen aldaar. Blykens een kennisgeving van den direc teur van het telegraafkantoor te Rotterdam, tot wiens ressort het telephoonverkeer met België behoort, zal de spre3kcel, die ter Beurze in aanbouw is, 21 dezer voor het publiek ver keer toegankelijk z\jn en wel op Maandag van 9 tot 2 uren en op de overige werkdagen van 12 30 tot 2 uren. De duur van een enkelvoudig gesprek blijft op werkdagen van 11.41 tot 3.41 uur tot 3 minuten beperkt. Do commissie uit Gedeputeerde Staten van Friesland, belast met het beheer van hot door wijlen dr. L. A. Buma aan de provincie ten dienste der landbouwkunde vermaakt legaat, heeft de volgende prijsvraag uitge schreven: „In verband met het feit, dat het in do laatste jaren bij herhaling is voorgekomen, dat ontwijfelbaar echte en onvervalschte natuurboter door buitenlandsche analytici is verklaard te zijn vervalscht met margarine of met andere vreemde vetten, wordt gevraagd een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek naar den invloed, dien de aard en samenstelling van het voeder, zoowel in den staltijd als bij weidegang, alsook in de lactatie-periode, ieder afzonderlijk of gezamenlijk, uitoefenen op de samenstelling en eigenschappen der Neder- landsche boter." Voor het goedgekeurde antwoord wordt een som van f 500 uitgeloofd. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1898 worden ingezonden aan den secretaris der commissie, mr. C. B. Menalda, griffier der Staten van Friesland. Aangezien zich voor de betrekking van leeraar in de plant- en dierkunde aan de H. B.-School te Sneek (vacature-dr. Oudemans) geen sollicitanten hebben aangemeld, is dit onderwijs tijdelijk opgedragen aan de leeraren dr. J. L. Andreas, directeur, en dr. A. Nyiand. Laatstgenoemde was gisteren 25 jaar als leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Sneek werk zaam. De minister van oorlog heeft door tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin aan de burgemeesters verzocht voortaan te willen mededeelen: indien miliciens-verlof gangers hun verlofpas niet binnen den ge stelden termijn hebben doen afteekenen bij vertrok uit of vestiging in eene gemeente, of wel indien verlofgangers van de Militie te land zonder toestemming van den minister van oorlog, of zeerailiciens, zonder toestemming van den minister van marine langer dan vier weken buitenslands hebben doorgebracht, of zich bij deze overtreding hetzij vorscboonende hetzij verzwarende omstandigheden hebben voorgedaan. Aan de 2de luits. der genie H. Van Tongeren en Th. Van Erp, beiden bestemd voor het leger in Nod.-Inaié, is telegraphisch de opdracht verstrekt reeds den 3den Oct. a. s. per stoomschip „Prinses Marie" hun be stemming te volgen. De off. van gez. C. W. Broers, van het 5de reg. inf. te Amersfoort, is te Breda ge- pliatst bij de Kon. Mil. Academie. Met zekerheid kan het „H. D." mede deelen, dat tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Groot-Brit&nnië en Ierland bij het Nedorlandsch Hof benoemd is do heer Henry Howard, vroeger gedurende vele jaren secretaris van het Britsch gezant schap. Blijkens nadere mededeeling in de „Staats courant" is den benoemden Rykslandbouw- leeraar H. K. H. A. Mayer te Wageningen, die werkzaam zal wezen binnen de provincie Gelderland, als standplaats aangewezen de gemeente Arnhem. De „Staats-Ct." bevat het besluit van den lOden Sept. 1896, houdende goedkeuring van de op 20 Juli 1896 te Budapesth geslo ten overeenkomst, tusschen Nederland en Duitschland, omtrent eene telephoonverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam eenorzyds en Berlijn, Hamburg en Bremen anderzijds. De Vereeniging voor scholen met den bijbel te Batavia, ontving het laatste jaar aan contributiën en giften de som van f 1257, waarvan f 811 uit Nederland. De Rogeering gaf een subsidie van f 4500. De school op Pasar Bahroe werd geopend met 19 leer lingen en telt er nu reeds 91. Die op Salemba met 8 scholieren begonnen, heeft nu 84 leer lingen. De zendeling Albers heeft gedurende zijn verblijf in Nederland f 22,000 voor deze school ontvangen, om schoolgebouwen aan te koopen. Men heeft dringend behoefte aan meer onderwijzers uit Nederland. Te Wageningen werden de feesten, ter viering van het 20-jarig bestaan der Rijks- Landbouwschool, voortgezet, 's Morgens was er concert van de Arnhemsche Orkestvoreeniging Ook hield de vereeniging van oud-leerlingen de jaarvergadering. De penningmeester, de heer Hoppe, wenschte niet voor eene her benoeming in aanmerking te komen. Als zoodanig is gekozen de heer Ten Rodengate Marissen. De overige bestuursleden werden herkozen. Daarna had er in „Juniushoff" een gemeen schappelijke maaltijd plaats en 's avonds was er in den tuin van „Juniushoff" weer concert, dat besloten werd met een zeer geanimeerd bal. Ter gelegenheid van hot feest verscheen de „Wag. Ct." in feestgewaad en gaf een paar afbeeldingen van de R. H. B.-S. en van de Rijks-Tuinbouwschool. Aan het slot van een hoofdartikel zegt ze: „De Rijks-Landbouw school was een zegen voor ons vaderland, voor Indië, voor onze goede stad. Wy verwachten, dat zij dit na hare reorganisatie nog meer zal worden. Daarom blyde feest gevierd, op de lippen en in het hart de juichkreet: „De Rijks-Landbouwschool, zij bloeie en groeiel" Door den burgemeester van Achtkar- spelen (Fr.) is eene vergadering gehouden met eenigo invloedrijke personen uit de gemeente, waarin de voorloopige regeling van een feest werd vastgesteld, dat aan alle schoolkinderen zal worden gegeven op den dag der troons beklimming van H. M. de Koningin. De kosten van dit feest moeten uit vrijwillige bijdragen worden gevonden en worden op f 1200 ge raamd. Uit eene nadere bijeenkomst, te houden met de hoofden van scholen uit de gemeente, zal blijken of dit plan levensvatbaarheid heeft. Gemengd Nieawa. Gedurende deze week werden op „Rbynzigt" genomen 201 zwembaden door heeren en 23 door dames. Temperatuur van het water 16° Celsiu3. Ongeveer vijf uren gisternamid dag geraakte aan de Heerenstraat naby de spoorbaan, door het schrikken van het paard, voor een vrachtwagen gespannen, een der strengen aan stukkon, met hc-t gevolg, dat do voerman, dia het paard trachtte ln te houden, van den wagen viel en een eind weg werd medegesleurd. Toen het paard tot staan kwam, bleek, dat de voerman, hoewel erg bemorst, er nagenoeg zonder kwetsuren was afgekomen. Men schrijft ons uit Noordwyker- hout: Meldde ik voor eenige dagen dat, naar de toebereidselen te oordeelen, de kermis niet minder zou zijn dan andere jaren, onze ver wachtingen zijn verre overtroffen, 't Is veel drukker dan andere jaren. Zelfs Hart en Blanus zijn met hunne groote tenten aanwezig. Misschien heeft het landbouwfeestje daartoe het zijne bijgedragen. Wat dit betreft, meen ik u nog te moeten melden, dat keurmeesters waren de heeren C. Dobbe en Jb. Hoogeveen, van Noordwijk, en dat de regelingscommissie, door wier goede zorgen alles zoo wolgeslaagd is, bestond uit de heeren P. De Kan, A. Van Dijk, J. Wassenaar, J. Van Schie, J. Bouw meester Lz. en C. Boezel te Noordwykerhout en F. Dommer Van Poldersveldt en C. Was senaar te Noordwyk. Tijdens de kermis is het gewoonte in de verschillende café's biljart-wedstrijden te hou den. In hot „Zwaantje" waren winnaars: J. Brama, P. Warmerdam en A. Audier. In het „Wapen van Noordwykerhout"P. War merdam, J. Heemskerk Pz., T. Meyer en G. Bulten. In het café „Heemskerk": J. Bouw meester Jz., W. v. d. Burg en L. De Wilde. Te Noordwijkerhout heeft sedert onheuglijke tijden elk jaar het vogelschieten plaats op het terrein van het café „Het Wapen van Noordwykerhout". Dit jaar was er weer veel deelneming ook door schutters uit den vreemde, zoodat jl. Donderdag 40 schutters hun scherp oog en vaste hand tegen elkander beproefden. Er werden 2 vogels geschoten. De uitslag was: lste vogel: romp. L. v. d. Lans, van Zoeterwoude; kop, D. Koudijs; staart, J. Kerkvliet, beiden te Noordwyker hout; 1ste vleugel, L. v. d. Lans; 2de vleugel, A. Van der Geest, van de Kaag; vlag, J. Kaptein. 2de Vogel: romp, E. Oostdam Hz.; kop, J. Kerkvliet; staart, L. v. d. Lans; 1ste vleugel, P. Duivenvoorde Bz., van Noordwyk, en 2de vleugel, J. v. d. Klugt, van Noord wykerhout. De krygsraad te 's-Gravenhage veroordeelde A. W. d. M., milicien by hot 4de reg. infanterie, tot veertien dagen militaire g angenisstraf wegens diefstal in de cham- bree ten nadeele van eon kameraad. C. v. d. P., milicien by het 4de reg. inf, tot 3 maanden militaire gevangenisstraf ter zake van een zolfdo feit. Do ontploffing in het Café Delayer te Lyon wordt toegeschreven aan het gebruik van onzuiver acetyleengas; het gas was niet bereid volgens de methode van Raoul Pictet. De koffiehuishouder en zyn vrouw zy.n aan hun wonden overleden. Te Beriyn, waar de klassen in de lagere scholen veelal onbevolkt zyn, zal het getal leerlingen allengs tot 50 in elke klasse worden verminderd. Tevens is besloten by wyze van proef, aan één middelbare en aan één lagere school onderwys in handenarbeid in te voeren. De echtelieden Autin, te Notre- Dame, Du Hamel, hadden hunne vier kinderen alleen thuis gelaten. De oudste ging kersen plukken in den tuin, terwyi de andere kin deren sliepen. Toon hy terugkwam, vond hy hunne verkoolde ïyken. E?n vonk van een brandend komfoor was op het bed gekomen. De ouders moesten toen terechtstaan wegens manslag en de vrouw werd veroordeeld tot 2, de man tot 1 maand gevangenisstraf, met de bepaling' dat de straf eeröt zou toegepast worden, by herhaling van die onvoorzichtig heid. W o e n s d a g-a vond ging het paard van een rytuig op hol, op esne helling by Joigny (Frankryk). Het rytuig kwam tegen een trottoir terecht en brak in stukken. Yan de vyf personen, die zich in het rytuig be vonden, bleef een dame op de plaats dood, eene andere stierf 's nachts, een knaapjo brak een arm, en de beide anderen werden licht gekwetst. Een zekere vrouw Lacoste, to Gublac (dep. Corrèze) had ruzie met hare tante, de wed. Dumas. Hare dochter kwam haar te hulp en sloeg de wed. Dumas met een grooten knuppel dood. De 75-jarige schoon vader van vrouw Lacoste wilde tusschen- beide komen, maar hy werd door de beide vrouwen zoo toegetakeld, dat by weldra stierf- Daarna hebben moeder en dochter zich opge< hangen. Te Pagny, aan de Moezel, heeft een bliksemstraal verscheidene slachtoffers gemaakt. Een kudde van 100 schapen werd te gelyk gedood. De herder verloor zyn ooren, zyn zoontje en dochtertje vielen bewusteloos neer en hadden de eerste uren de spraak verloren. Ook een koe werd in de nabyheid doodgeslagen. Te Nieuw-York vond men in een politiebureel oen juffrouw opgesloten; men wist niet waarom, evenmin hoe ze daar ge komen was. Zy vertelde op straat, toen zo een boodschap deed, door twee mannen in burgerkleeren te zyn medegenomen naar het bureel en te zyn opgesloten in de cel. Ze hadden haar niets gezegd, niets gevraagd, zelfs niet haren naam. De juffrouw was zeer bedroefd en verontwaardigd, en de politie natuuriyk ten hoogste verbaasd. Een officiöel onderzoek naar dit geheimzinnig geval wordt ingesteld. Eerst zeide de juffrouw te hoeten Bessie Thompson, later bekende zy aan een 30) Amalia verzocht hem nog eenige. dagen by haar moeder te mogen blyven. Nu, nadat hem de cogen waren opengegaan, durfde hy er zich met blik noch woord tegen verzetten. Maar op Halleborg was hy byna voort durend in Amalia's kamer, waar de schrik en het haastige vertrek haar hadden ver hinderd alles in orde te maken, zooals de vorige maal, toen de meeste kleinigheden, die aan haar herinnerden, zorgvuldig waren weg geborgen. De oude Kerstin wilde de kamer in orde maken, maar een scherp „laat dat maarl" van den baron deed haar verschrikt terugdeinzen. Hoe liefkoosde hy niet die voor werpen met bikken, handen en lippen? Hoe vaak begroef hy niet zyn gloeiend gelaat in de kleine coquette nachtjapon l En in zyn vroeger heiligdom, waar hy zyn oude liefde tegen de nieuwe had te hulp geroepen, keek Julia kalm en zacht op hem neer alsof zy wilde zeggen: „Ik kan je niet helpen, liefste 1 Maar ik ben er niet boos om 1 Je moet je stryd zelf uitstrydenl Er is slechts Eén, Die van uit de oneindige ruimte ons troost kan toezenden in de kleine begrensde wereld 1" Eerst nu ontdekte hy, dat de sleutel in haar kleine secretaire was blyven zitten l Twee dagen lang staarde hy op dien sleutel en hield zichzelf voor, dat hy in 't geheel geen recht had hem om te draaien en de secretaire open te doen. Het zou slecht, bepaald slecht van hem zyn, als hy het deed. Had zy niet bewezen, dat zij den inhoud voor vreemde blikken wilde beveiligen, door by haar vroegere afwezigheid de secretaire zorg vuldig te sluiten en den sleutel er af te nemen? En bovendien, misschien zou by er wel brieven vinden van haar naaste betrekkingen, smar- teiyke ontboezemingen, weeklagen over de zware keten, die haar aan hem had vast geklonken, en dan zou zyn wanhoop nog verdubbelen l Het was echter juist die laatste gedachte, die hem alle bezinning deed verliezenen de secretaire was openl Hy greep een hoop losse bladen en wierp er den blik op. Alles begon voor zyn oogen te draaien en het bloed steeg hem naar 't hoofd Hy vloog naar het raam en opende het, deed de deur op slot, verzamelde al de losse bladen, ging er mee naar de canapé en begon met ze te lezen, maar over de regels heen te vliegen met koortsig glanzende oogen, halve kantjes, soms twee, vier bladen over- slaando, om hier en daar eenige regels in zich op te nemen En wat zag by op die bladen? Hy wil my weg hebben, hy kan myn uit geteerde zieke gestalte niet langer zien. „Naar een zachtere luchtstreek om my verlichting te geven," zegt hy. Ja ik zal hem zooveel mogelyk sparen. Arme manl Maar ook arme ik! Hy kan nog gelukkig worden na myn dood. Mama gaat mee. M(jn arme lieve mamal Hoe zal bet gaan afscheid van papa en de anderen te nemen, terwyi wy weten, datwy elkaar nimmer, nimmer meer zullen zien? Dat ik op reis niet gestorven benl O, wat heb ik geleden, maar wat is het hier heeriyk, nu ik weer kan zien, weer kan ademhalen en leven I Ik denk aan de duizenden, die daar by ons leven en niet weten, hoe schoon en merkwaardig de aarde is misschien is het tehuis even mooi, maar het oog ziet nauwe- ïyks datgene, waaraan het gewend is. Ik denk veel aan hem. Misschien is hy wat gelukkiger nu, of wordt hy misschien ge kweld door de vrees, dat ik zal terugkomen? Hy kuste me vaarwel I Ik zag aan zyn gezicht, dat het hem zwaar viel, maar hy vond zeker, dat hy het voor het volk moest doen, dat buiten stond. Zoo heb ik dan toch voor het eerst van myn leven een kus van een man gehad 1 Welk een gevoel zou het wezen, als twee elkaar kussen, die wel erg veel van elkaar houden? O, ik heb natuuriyk myn lieve mama ontelbare malen gekust, maar ik meen een man en een vrouw! Hy is mooi. Ach, hoe zal hy haar niet gekust hebben, die hy met al de kracht zyner ziel heeft liefgehad I Ik schrei dag en nacht. O, die ongelukkige reis. Waarom moest hy er my toe u*wingen? Anders zou hy nu gelukkig en vry geweest zyn, en ik ook. Het is somber en akelig ge noeg af te dalen in de schaduwen des doods, maar twee vaderarmen wenken en het zou nu reeds voorby zynIk vond het een bittere gedachte ter dood veroordeeld te zyn, maar het is nog bitterder tot leven veroor deeld te zyn, wanneer men geen recht meer heeft om te leven. Ik heb hem immers be loofd te zullen sterven. De angst maakt my waanzinnig, met schrik voel ik, hoe myn krachten dagelyks toe nemen en de pyn in de borst vermindert. Gisteren heb ik den geheelen dag byna niet gehoest. En de blydscbap vac die arme mamal Dat is het ergste van alles. Heeft zy dan ver geten, dat ik sterven moet? Hy vraagt telkens zoo deelnemend hoe het met my is. Hot is of er tusschen de regels een klacht stond, dat ik niet reeds weg ben Ik zal me dun kleeden en 's avonds laat, als de lucht koel wordt, op een klip gaan zitten en myn zieke borst ontblooten. Dan zal de dood toch wel komen Naar huisNaar hem toe l Hem verschrikken en zyn teleurstelling zien, als hy my weer vindt, zooals ik nu ben 1 Ik beef, als ik my in den spiegel zie. Ik zie er byna gezond uit. Gisteren heb ik een myner oude japonnen aangepast, ze kon lang niet meer dicht. God helpe myi Ik begryp het niet, ik ben een ander mensch geworden in deze heerlyke balsamieke lucht. O, waarom zond hy my hierheen? Het is vreeseiyk een heimelyke vrees voor het leven te hebben, en tegelyk een steeds toenemend verlangen naar het leven myn hart te voelen binnenstroomen. Misschien sterf ik wel spoedig, heel spoedig, als de koude winter van het Noorden komt? Hemelsche Vader, Uw wil geschiede, maar dezen angst houd ik niet uit. Het erg6te is voorby. Ik ben reeds vier dagen thuis. Het is gevaariyk en dom deze bladen te schryven. Ik zal ze verbranden, als ik weer storker ben; maar ik durf zelfs niet al myn gedachten aan mama toever trouwen, zy heeft al zooveel te dragen en het is nu, of het neerschry ven van een angst kreet my soms voor stikken behoedt. Ik be gryp het niet, ik voel het maar zoo. O, wat is hy goed en edel! Duideiyk zag ik, hoe hy byna verstomde van angst en schrik, toen hy op myn gelaat las, dat ik van den dood tot het loven was teruggekeerd. Maar hy was vriendoiyk, byna teeder tegen my en ontving my, arme, met feesteiykn aanstalten, wier ironie my het hart ver- scheurde, hier in dit huis, dat hy reeds van my had hopen bevryd te zien. En toen ik alleen met hem was en voor hem op de knieön zonk en hem om vergiffenis smeekte, hoe zacht en dringend zocht hy my I toen niet te overtuigen, dat hy slechts ter j wille van my bezorgd was Hy zou onze, verbintenis nimmer als een keten voelen, zyn liefdesroman was voor altyd voorby. {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9