die zich ter gelegenheid van de opening der sitting van de Staten-Generaal in de omgeving van het paleis bevond, met luide hoezeed begroet. Ook prinses Pauline van "Wurtemburg reed gistermiddag in een open rytuig uit. Stipt te 5 u. 37 min. verliet gisternamiddag de trein, waarmede Hare Majesteiten do Ko ninginnen, prinses Pauline van Wurtemburg en leden van het gevolg naar Soestdyk terugkeerden, het Hollandsche spoorstation te '8-Qravenbage. Op het stationsplein en langs den weg van het Paleis naar het stationsgebouw begroette een belangstellende menigte de Vorstinnen en haar koninklijke gast. Toen de trein langzaam buiten het station stoomde, weerklonk uit de monden van hon derden kinderen, die zich buiten langs een gedeelte van den weg, dien de trein volgde, geschaard hadden, een daverend afscheids- hoezee, dat door koningin Wilhelmina met bandgewuif en minzame buigingen beant woord werd. TWEEDE KAMER. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het 5de hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1895. De verhooging strekt tot dekking van het tekort in de kosten van verpleging van be hoeftige krankzinnigen over 1895, die de ra ming met 14,903.26'/^ hebben overschreden. Nog is eene verbooging van 128.62 noodig tot betaling van declaration en boekwerken, ten behoev# van het dept. van binnenl. zaken geleverd. Wijziging Pensioenwet. Het thans aangeboden wetsontwerp houdt rechtstreeks verband met de wet, houdende wijziging en aanvulling van sommige artikelen der wet van 9 Mei 1890 tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en wel bepaaldelijk met de voorgestelde wyziging van art. 22 dier wet. De strekking van het ontwerp is om te bepalen, dat ten aanzien van de schorsing van het genot van pensioen bij veroordeeling tot gevangenisstraf, hechtenis of tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting, voor alle ge- pensionneerden, zoowel militaire als burgerlijke dezelfde regelen zullen gelden. Verhooging Water staatsbegrooting voor 1S96. Deze verbooging dient om in beginsel te óoen uitmaken, dat van Rijkswege het inter communale telephoonnet zal geëxploiteerd worden. De minister van w., h. en n. bepaalt zich thans tot het aanvragen van gelden, welke vereischt worden om do noo.'ige verbindingen te maken tot aansluiting van de bestaande Intercommunale iynen aan de Rijkstelegraaf kantoren ter plaatse, waar thans communale petten met het intercommunale net aange stoten zijn. Bi) de begrooting van 1897 zal dan te >ekenen zyn op de uitkeering aan de Nederl. Bell-Telephoon-Maatschappij wegens de over neming van het net. Waarschijnlijk zal bij aanneming van dit ontwerp, de exploitatie door het Ryk met 1 April 1897 kunnen aanvangen. De intercommunale aansluitingen, welke naar den tegenwoordigen stand van zaken in het volgende jaar zijn over te nemen, zyn die tusschen Amsterdam, Arnhem, Amers foort, Bussum, Baarn, Dordrecht, 's-Graven- bage, Groningen, Haarlem, Hilversum, Leiden, Maassluis, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Ylaardingen, IJmuiden (in aanleg), Zaandam en Zandvoort. De som, aan de Bell-Telsphoon-Maaty. op l April 1897 to betalen, wordt geraamd op 214,000. De exploitatie-kosten door het Rijk worden geraamd op 56,600, zoodat van ae geraamde opbrengst in 1897 ad ƒ74,739 ruim ƒ18,000 zal overschieten. Bij het wetsvoorstel is een ontwerp besluit gevoegd tot regeling van de voorwaarden tot overneming van het net der N. B.-T.-M. en tot regeling van de Byksexploitatie. Overgang gronden vati het Kroondomein. Yoor de verbetering van de Rijkswaterlei ding beoosten het kanaal van Ter Neuzen is het noodig, dat eenige tot het Kroondomein beboorende gronden worden gevoegd by het Staatsdomein. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bi) de Tweede Kamer ingediend. Personeele belasting. Thans is door den mini-.ter van financiën een wetsontwerp voorgesteld tot invoering van de nieuwe regeling der personeele belasting op 1 Januari 1S97 Nu de Kieswet is tot stand gekomen en een wetsontwerp betreffende de gemeente- fiDanciën wordt aangeboden, kunnen de be zwaren tegen de invoering gerekend worden te z(ja vervallon. Na eene uitvoerige uiteenzetting der voor- deelen van de nieuwe wet, zegt de minister, dat, waar ettelijke honderdduizenden belasting plichtigen door de invoering der nieuwe wet zullen worden ontheven van een doel der thans onregelmatig opgelegde last n, terwijl, zooals bekend is, niet weinigen geheel zullen worden vrijgesteld, mag vertrouwd worden, dat thans de toepassing der nieuwe bepalingen, met bare mildere beginselen geen bezwaar meer zal ontmoeten. Ook de overweging dat voor sommigen een hoogcre aanslag daaruit zal voortvloeien, en anderen voor het eerst zullen worden aangeslagen, mag zeker niet tot uitstel leiden. De verdere artikelen van het ontwerp zijn administratieve bepalingen, o. a. om te voorkomen, dat over de eersto maanden van 1897 dubbel belasting worde betaald. In een afzonderlijk ontwerp zijn bepalingen opgenomen tot vergoeding aan do gemeenten, die aan opcenten over 1897 minder zouden ontvaDgen ingevolge de nieuwe wet, ten ge volge van de verlaging der hoofdsom. De Minister stelt voor te doen bepalen, hoeveel de gemeonte minder ontvangt over het nieuwe belastingjaar 1897, vergeleken met de waarschijnlijke hoofdsom volgons de oude rekening over 1897/189S, waarbij reke ning wordt gehouden, dat de belasting in dat laatste dienstjaar in dezelfde mate zou zijn toe- of afgenomen als in het voorafgaande. Daar deze laatste (de belasting over bet dienstjaar 1896/97) echter niet bekend wordt, omdat het oude personeel reeds ultimo 1896 eindigt, neemt het ontwerp aan, dat de belas ting over de opeenvolgende dien-tjaren 1895/96 en 1S96/97 door de overeenkomstige aanvul lingskohieren evenredige verhooging zou heb ben ondergaan. Ook is in een afzonderlijk artikel rekening gehouden met de kwade posten. Het minimum der uitgaaf voor het Ryk wordt geraamd op f 767,500, waarvan later een zeer belangrijk deel zal worden terugontvangen als meerdere vergoeding voor kwade posten. Kiesdistricten. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende missive gezonden aan de Gede puteerde Staten der onderscheidene provinciën VolgeDs art. 128 der Kieswet worden de kiesdistricten, na ingewonnen advies der Gede puteerde Staten, door den minister van bin nenlandsche zaken verdeeld in stemdistricten. In de gemeente, welke hoofdplaats is van het kiesdistrict of in bet deel der gemeente, het welk een kiesdistrict uitmaakt, wordt tege lijkertijd het stemdistrict aangewezen, waarin het hoofdstembureau zitting heeft. De ver deeling geschiedt in dier voege, dat een stern- district in den regel niet meer dan duizend kiezers bevat en in geen geval samenvoeging van gemeenten of deelen van verschillende gemeenten plaats heeft. Voor zooveel noodig vestig ik er de aan dacht op, dat het laatste lid van gemeld art. 128 een grenslijn trekt, welke in het alge meen niet mag worden overschreden, doch aan den anderen kant volle vrijheid laat, om, waar zulks met het oog op plaatselijk3 omstandigheden in het belang der kiezers, wenscheiyk schijnt, stemdistricten, die een veel giringer aantal dan duizend kiezers be vatten, in het leven te roepen. Er behoort naar te worden gestreefd, de stemdistricten op zoodanige wfjze in te richten, dat voor de groote meerderheid der kiezers geen groot tijdverlies uit deelneming aan de verkiezing vooitspruito. Anderzijds moet intusschen reke ning worden gehouden met de wenschelyk- heid, dat voor elk stembureau een voldoend aantal g-.schikte leden en plaatsvervangende leden binnen de gemeente te vinden zijn. Ik heb de eer uw college te verzoeken mij zijn advies zoo mogelijk, spoedig, uiterlijk den lsten November te doen toekomen. Koord-Zuid-Hollandschc Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. O pbrengst in Augustus. 1896. 1896. Verschil. Reizigers. 9954.46s 9954.91» f 0.46 Goederen3384.20 2271.87* 112.32* Diversen 584.87* 480.87 104.-, To zamen ƒ12923.53 12707.66 216.87 Vorige maanden 62278.15 62820.53 -4- 642.38 Tok. opbrengst ƒ76201.68 75528 19 326.61 Per dag-kilom. 11.052 11.055 -+- 0.003 Marktberichten. Rotterdam, 15 September. Boter. Aanvoer 88*8, 79/16 ton en 570 stokken van i/s kilo. L'o prijzen vrarsn als volgt: lete qual. ƒ0.52, 2de qual. ƒ0.48, 3do qual. ƒ0.44. Voor stukken van i/s kllo werd 55 a G5 cents bttaald. Vee. Aanvoer 64 Paarden, 1 Venlen, 1383 magere en 500 vette BundereD, 515 votte- on graskalTereD, 73 nuchtere Kalveren, Schapen of Lammeren, - Varken, 230 Biggen, Bokken of Geiten, Ezels. Men noteert: Bunderen lste qnal. 68 a 2de qnal. 60 a 3de qnal. 64 a cents. Kalveren 1ste qual. 85, 2de qual. 74, Sdo qnal. 64 cents, alles per KG. Oasen lste qnal. 66. 2de 68, 8de 52 ceots. Stieren lste qnal. 68. 2do 50, 3de cents. Stieren 70 a ƒ210, Graskalveren 25 a ƒ60, Melkkoeien ƒ165 a ƒ240, Kalfkoeien 180 a ƒ300, Vaarzen ƒ65 a 185. Paardon ƒ30 a ƒ150. Pinken f a per stuk. Handel in vette runderen door grooten aanvoer in allo qnaliteiten iets minder. Handel in kalveren middelmatig. Schiedam, 16 September. Ncteoring van do Mafco- anre. Moutwijn ƒ6.75, Jenewr ƒ10.75, idem Amst. proef ƒ12.25 per Ned. vat en zonder lest. zonder do belasting. Spoeling-commieaie 1per ketel. No.eoring van don Brandorebond. Moutwijn 61/4 a s/s Per heet. ct„ zonder fast en zonder belasting. KOLONIËN. BATAVIA, 19-21 Aug. De commies lste kl. by den post- en tele graafdienst te Mr. Cornells, E. F. Fromberg, heeft Zaterdag-middag zelfmoord gepleegd. Het ïyk werd omstreeks vier uren gevon den op een twintig meter van den weg van kampong Makassar, langs ean zijpad. Door de politie vervoerd naar de gevangenis te Mr.-Cornelis, werd daar geconstateerd, dat de dood het gevolg was van een schot, in gaande boven het rechteroor en uitgaande in het achterhoofd en een tweede scbot in den mond, doorgedroogen tot in de hersens. De heer Fromberg was sedert 1878 werk zaam bjj den post- en telegraafdienst en sedert eenigen tyd verbonden aan de tweedo afdeeling v(in het hoofdbureel, waar men hem leerde kennen als een intelligent man. De redenen van z(jn zelfmoord moeten ge zocht worden in grieven, die by tegen den dienst had. Het „Bat. Nbl." verneemt toch, dat bet hem sterk aangegrepen heeft dat hy gepasseerd is voor den rang van hoofdcommies. Verder moet hem kort geleden een verzoek om osn eenjarig verlof naar Europa beslist geweigerd zyn, met bedreiging van ontslag, terwyl oen verzoek om binnenlandsch verlof, Vrijdag jl. gedaan, eveneens werd afgewezen. Hy is Zaterdag-middag zon-'er iets te zeggen te 2 uren van het kantoor gegaan en schijnt zich daarop, geheel voorbedacht, gekleed te hebben en naar kampong Makassar te zyn gegaan, waar hy met een z. g. bull-dogg- revolver de daad volvoerde. De by hem gevonden sleutels passen alle op zyn koffers en de kast in het Java-hotel", waar hy logeerde. Van andere zyde verneemt bovengenoemd blad, dat de heer Fromberg niet in allea deele in zyn dienst voldeed. Vroeger te Bandong geplaatst als chef van het kantoor aldaar, moet zyn overplaatsing herwaarts hoofdzakelyk het gevolg zyn geweest van zyn gemis aan tact om met het publiek om te gaan. Dit moet ook den doorslag gegeven hebben aan zyn passeering voor den rang van hoofd commies. Do Semarangsche bladen melden dat de officier van gezonch8id dr. Kessler, die onL- slag uit den dienst heeft gevraagd, zich to Semarang als geneesheer zal vestigen. Mejuffrouw H. E. Humme, hulponder- wyzeres aan de school te Saiatiga, heeft, met ingang van 4 September, eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Met het stoomschip „De Carpentier" zullen van Semarang naar Atjeh vertrekken vierhonderd soldaten, vrouwen en kinderen, be- hoorende tot het 6de en 7de bataljon infanterie en de genietroepen, afkomstig van Magelang. Mr. H. B. Pleyte, van 't advocatenkantoor mrs. v. Deventer en Andries te Semarang, gaat met een halfjaar, en de heer F. A. Abeleven, adjunct ingenieur, werktuigkundig chef der fabriek van de K-In!. Sp.-My te Semarang, met een jaar vacantia naar Europa. De heer P. C. B. Van Houweninge, van de Deli maatschappy, die te Penang in het hospitaal verpleegd wordt, is in zooverre her steld, dat hy over veertien dagen naar Europa denkt te vertrekken. (N. Bat. Ebl Nog versch ligt in veler geheugen, zegt de „Sem. Ct.", de moordzaak van Kali- Benteng, waarby de inlander Sa-Ari, niet tegenstaande de meesterlyke verdediging van Mr. Joekel, in de maand Januari jl. door het omgaand gerecht te Semarang ter dood werd veroordeeld. Men weet dat de ter dood veroordeelde Sa-Ari van dat vonnis ia revisie is gegaan en dat het Hooggerechtshof, niettegenstaande al de door Mr. Jeekel gereleveerde argumenten, de doodstraf slechts veranderd heeft in vijftien jaren dwangarbeid in den ketting. Mr. Jeekel, die geheel belangloos zich met de verdediging belast heeft, gaf den moed niet op en riquestreorde aan den Opperlandvoogd om gratie, op grond dat Sa-Ari, volgens zyn innige overtuiging en deze overtuiging werd met authentieke stukken gestaafd onschuldig het slachtoffer van valsche getuigen was geworden. Het mocht niet baten, want de Opperland voogd weigerde gratie en indien we ons niet vergissen, werd aan Sa-Ari Padang als straf plaats aangewezen. Op het punt van vertrek staande, komt er een telegram uit Batavia, dat het vonnis niet ten uitvoer mag worden gelegd voor en aleer de zaak nader onderzocht is. Niet minder dan zeventien persooen, die tydens de terechtstelling van Sa-Ari onder eede verklaard hebben dat Sa-Ari, en niemand anders dan Sa-Ari, de moordenaar was, en op welke getuigenissen de doodstraf door het omgaand gerecht is uitgesproken, hebben nu by authentieke acte verklaard dat zy meineedig zyn. Z9 wisten niets van do zaak af, maar verklaarden toch maar tegen Sa-Ari, omdat ze daartoe door politie-spionnen geprest werden. Nu wordt de geheele zaak opnieuw door den officier van Justitie onderzocht en blykt het, om maar iets te noemen, dat destyds verzuimd is Sa-Ari te con fronteeren met het slachtoffer, dat nog twee dagen na de ver wonding geleefd heelt en by vol bewustzyn was. Dit had toch in de eerste plaats moeten geschieden, aangezien men daags na de ver wonding, Sa-Ari reeds als vermoedelijk schul dige arresteerde. Vrydagavond, 14 Aug., omstreeks half acht, heeft volgens de „Loc." de Europeesche fuselier Loonsteyn, stamboeknummer 38956, van het aubsistentenkader, i i het lokaal der politiewacht van dat gebouw, door middel van een geweerschot in den mond zelfmoord geploegd. De ongelukkige telde pas vyf en twintig jaren en zou binnen korten tyd naar Nederland vertrekken, wyl hy wegens een ongeneeslyk gebrek voor den militairen dienst was afgekeurd. Dit laatste is hoogst waar- scbyniyk de reden tot zyn wanhopige daad geweest. Het geweer, waarmede de zelfmoord gepleegd werd, behoorde aan een op transport zynden in het subsistentenkader vertoevend sergeant; de scherpe patroon had Loonsteyn onbemerkt weten weg te halen uit de lade der tafel in het lokaal der politiewacht, waar de bedoelde sergeant zyn patronen had opge borgen. Loonsteyn is daarna in de kamer naast het wachtlokaal op een stoel gaan zit ten en heeft door middel van een stok het geweer afgetrokk.n, waarvan hy do tromp in zyn mond had geplaatst. Het schot heeft hem evenwel niet onmiddeliyk gedood, waar- schynlyk ten gevclge van het afwyken van den loop van het vuurwapen, wyl by zelfs niet eens eerst de bajonet van het geweer genomen had. Terwyi hy naar het hospitaal werd vervoerd, bezweek by echter; zyn aan gezicht was door het schot op vreeselyke wyze misvormd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang van 3 September 1896, wegens langdungen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den hoofd ingenieur lste klasse bij den Waterstaat en 's lands Burg. Op. Werken VV. F. Heskes. Ontslagen. Op verzoek, eervol als advocaat en procureur bij den raad van Justitie te 8oera- baia mr. M. Enschedé. Bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen builen Java en Madoera. Benoemd: Tot controleur lste klasse J. Van Zon, thans waarnemend controleur 2do klasse Belast: Met de waarneming der betrekking van controleur 2de klasse Cb. Kemper, ambtenaar op non-activiteit, laatst controleur lste klasse, mét bepaling dat hij geplaatst wordtin do residentie Lampongsche districten. Benoemd: Tot hoofd-inspecteur dor spoorweg diensten en van het stoomwezen, tevens chef der afdeeling spoor- en tramwegen en stoomwezen van bet dep. der Burg. Op. Werken, de hoofd ingenieur bij den aanleg van Staatssx>oorwegen op Java R. H. J. Spanjaard. OntslagenEervol als hoofd-ingenieur der spoor- wegeu bij do afdeeling spoor- en tramwegen van het dep. der Burg. Op. Werken D. R. J. baron Van Lijnden, wordende hij tevens benoemd tot hoofd-ingenieur bij den aanleg van Staatsspoor wegen. belast: Met ingang van 18 September 1896 met de functiën van hoofd-ingenieur, chef van den dienst der Staatsspoorwegen en der kolen- ontginning ter Sumatra's Westkust, Th. A M. Ruijs, thans tijdelijk werkzaam als chef der exploitatie on chef van de tweede afdeeling dier spoorwegen, met bepaling, dat hij tevens als zoo danig werkzaam zal blijven. In do residentie Preangèr Regentschappen. Ve rplaatst: Van de contróle-afdeeling Soeka boemi. afd. van dien naam, naar Garoet, ter be schikking van den assistent-resident van Lim- bangan, de adspirant-controleur A J. H. Eijken; van de afd. Limbangan naar de afd. Soekaboemi, ter beschikking van den assistent-resident aldaar, de adspirant-controleur J. J. Coert. In de residentie Cheribon. Van de afd. Koeningan naar de afd. Madjalongka, ter beschikking van den assistent-resident aldaar, de burgerlijke ambtenaar E. Frieswijk. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Met ingang van 2 September 1896, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Br. Ms. militairen dienst, do dirigeerenae apotheker lste klasse E. Polak. Opgedragen: Aan den voor den tijd van drie jaren bij het Indische leger gedetaclieerden lsten luit. der cavalerie van het Nodeilandscho leger Jhr. K. H. Meijer, om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. Overgeplaatst: Bij de comp. koloniale reserve van het 12de bataljon infanterie, de lste luit. bij het 6de bat. inf. O. W. Gobius; bij de Ilde afd. van het D. v. O. (hoofdbureau) als adjudant van den chef van het wapen der infanterie, de lste luit.-adjudant bij het 3de bat. inf. W. W. Onland; bij de Ilde aid van het D. v. O. de lste luit. bij het 9de bat. inf. C. Reedijk; bij het 16de bat. iDf. de lste luit. by het 14de bat. inf., geëv. van Atjeh naar PadaDg, W. Wolf; bij de troepenmacht in Atjeh, t. n i de lsto luit. bij het 3de dopot-bat. J. J. B. Fanoij; bij het 2do recruteD-bat. de kapt. bij het 5de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, J. P.Linck; bij het garn.-bat. der Westerafdeeliug van Borneo, de lste luit. bij hot 18de bat. inf. W. W. Van Gelder; bij het garn.-bat. der Westerafdeeling van Borneo, de lste luit. bij het 2de depot-bat. H. G. E. Granpré Molière; bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de 2de luit. bij het garn.-bat. der W. afd. Borneo, te Nanga Pinob, J. H. G. Wichers; bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. de lste loit. bij het garn.-bat. der W. afd. Borneo, te Sintang, M. Van de Siepkamp; brj de troepenmacht in Atjeh, t. n. i. de 2de luit. bij het 13de bat. int. J. Prager; bij het garn.-bat der Oostkust van Sumatra, de lste luit. bij het 1. h. 4do bat. inf. J. Wolf. Teruggeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeb, t. n. i. de 2de luit. bij bet 5de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Padang, A. C. Hoedt. Benoemd: Tot instructeur bij de kaderschool van het lste depot-bat. de lste luit. bij het lste depot.-bat. F. L. De Kroon. Verleend: Drie maanden verlof naar Soeka boemi en Garoet, wegens ziekte, aau den lsten luit. der art., geëv. van Atjeh naar Batavia, G. H. Vrgdag; twee maanden verlof naar Soekaboemi en Garoet, wogen8 ziekte, aaD den militairen ambtenaar 3de klasse bij de 5de afdeeling D. v. O., A. V. L. Barre. Ingetrokken: De plaatsing bij liet reserve- bat. te Malang en geplaatst bij het 10de bat. inf., de kapitein der inf., van verlof uit Nederland teruggekeerd, G. W. L. Hollenbach. Verleend: Twee maanden verlof naar Soeka boemi, wegone ziekte, aan den 2den luit.-kwr., geëv. van Atjeh naar Batavia, VV. F. 11. Verhoeff. Teruggeplaatst Als commandant der Veld en Borg-battcrijen te BaDjoo-Biroe, de lste luit. kolonel-commandant der bereden artillerie te Atjeh, W. Loetje. OvergeplaatstAls commandant der bereden artillerie te Atjeh, de majoor-commandant der artillerie in de 3de militaire afdeeling op Java te Soerabaia, M. B. Rost van Tonningen. Verleend: Drie maanden verlof naar Soeka boemi en Garoet, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid lste klasse, geëv. van Atjeh naar Batavia, L. 11. Lebbe: drie maanden verlof naar Sindanglaja en Garoot, wegens ziekte, aan den lsten luitenant der infan terie, geëv. van Atjeh naar Batavia, Baron L. K. J. Van Utenhove. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboemi, aan den lsten luit. der infauterie, geëv. van Atjeb naar Batavia, Th. Ketjen. DEPARTEMENT VAN MARINE. Over- feplaatst: Van Poeloe Bras naar Bantam, e licht opzichter lsto klasse Ch. F. A. Kempen; van Bantam naar Poeloe Btss, de lichtopzicliter W. C. J. A. Somer. Opgavo van passagiers, van Batavia vertrokken per ss. Prins Hendrik" naar Genua en Amster dam: kapt. ter zee H. G. Hildebrandt, Mr. J. M. Brooshooft met echtg., mej. A. Snellen, de heeven J. Plemp, Buiendrecht, E. O. B. Vom llath, secr. J. J. Verwijk met echtg., onderwijzer 2de kl. P. Van de Steeg met echtg. en 5 kind., hoofdonder wijzer A. Roose, Dr. L. B. E. Ledeboer met echtg. en 1 kind, mevr. de wed. J. Radersma met 2 dochters en 3 zoons, N. Dames, P. Van Heijningon met echtg. en 2 kind., Ch. Qoick, mevr. de wed. J. H Dijkstra en zoon, G. J. J. Gort mans. P. M. Nieuwland, J. J. Van Keil, J. W. L. Van Ark, J. G. Jerschaven, Hr. Ms. militairen en schepelingen. To Padang embarkeeren: familie Pajjen, lste luit. inf. A VV'. A. De Koek Van Leeuwen, jongo- heer G. Schaap. =a Uet Byuamiet-koniploL De tweede der in het „Queenshotel" U Rotterdam gearresteerde anarchisten blykt inderdaad Thomas H tines te boeten. Evenala John Kearney blyft hy volhouden Ameri-, kaansch burger te zyn, natuurlyk met de bedoeling zyne uitlevering aan de Britsche justitie te voorkomen. Het schynt tamelijk vast te staan, dat de beide gearresteerden met Bell en Tynan de hoofden zyn van eene samenzwering om aanslagen in Eogeland te plegen. Aangaande de huiszoeking in de door Kear ney in de Antwerpsche voorstad Berghem gehuurde woning, meldt het „Handelsblad van Antwerpen", dat de politie het huis ge sloten vond en daarom over den tuinmuur van het aangrenzende pand in den tuin van het bewuste perce.-l klom, om vervolgens, door eene ruit in de tuindeur in te drukken, deze deur te openen. De politie was toen wel in de gang, maar alle kamerdeuren waren gesloten, zoodat een smid moest gehaaid worden om die open te steken. In de keuken vond men porseleinen en glazen toestellen voor het bewerken van scheikundige producton. Een dezer stond te midden van eeüe hoeveelheid fis, om den inhoud op eene lage temperatuur te houden, wat genoeg aantoonde, dat het eene gevaar- lyke stof moest zyn. De Engelsche detective, onder wiens leiding de huiszoeking geschiedde, lichtte het deksel op en nu verspreidde zich door de keuken een zoo onverdraaglyke stank, dat men versche lucht moest laten binnen komen. In eene kast stonden twee flesschen van ongeveer 40 liter inhoud, de eene gevuld met vitriool, de andere met glycerine. Het salon tegen de straat en de daaropvol gende kamer bevatten eenige meubelen, een stel gordyneu, gereed om aan de vensters ge hangen te worden en eenige kleeren met plekjes er op, die aantoonden, dat er druppels brandende of invretende vloeistof op gemorst waren. Ook lagen er eenige couranten, die in Antwerpen gekocht waren, biykbaar om te zien Of er nog niet over hen gesproken werd. Boven was het nog erger. Op eene dar kamers stond eene kist met kleiaarde. Zy was half uitgeschud op den vloer en in dit gedeelte zag men duidelijk, dat er in gewerkt en zelfs met de bloote voeten in gekneed was. Daaren boven stonden er drie dame-jeannes, waarvan de eene nog gesloten en gevuld en de andere reeds begonnen waren. Vrouw G., de verhuurster der woning, werd eindelyk- in de buurt gevonden. Zy was dronken en, behendig uitgevraagd, kwam men eindelyk van haar te weten, dat haar schoon broer Kerry en zjjn gezel naar Rotterdam waren vertrokken. Dat zy nog niet lang weg waren, bleek duideiyk uit de nog versche sporen in de kleiaarde en uit het nog onge- scr.olten ys in de keuken. Beseffende, dat zy nog niet verder gereisd konden zyn, misschien zelfs nog niet eens daar aangekomen waren, werd dadelyk een telegram naar Rotterdam gestuurd en daar werden zy door de politie aangehouden. Onder de brieven, op de gearresteerde anarchisten to Rotterdam gevonden, kwam er o. a. één voor dd. 12 dezer uit Boulogne ver zonden door den anarchist Patrick J. Tynan, doch onderteekend George Gordon, waarin o. a. heb volgende voorkomt: Lafhartigheid mag in onze broederschap niet geduld wordenAls je niet dadelyk naar Schotland durft gaan, kom dan naar Boulogne en xoo spoedig mogelijk, dan zullen wy er over spreken." Het einde van 4ea brief luidt: „God bless you, my dearbrtiher (God zegene u, myn waarde broeder)." Het schfint dus hun doel geweest te itjn met de Amerikaansche boot „Spaarndam" zich naar Boulogne te begeven. Door- de Rotterdamsche politie zyn nog andere brieven onderschept, afkomstig van een der medeplichtige dynamietmannen te Boulogne s/M. De medeplichtige te Boulogne s/M. werd ook reeds, biykens een telegram, gearresteerd. Daar het bewuste hotel te Rotterdam aan de Terwenakker bewaakt blyft, zyn reeds meer brieven en cijfertelegrammen onderschept. De gevangenneming van Ward Bell, in het „Victoria-hotel", te Glasgow, liep zonder moeilijkheden af. De man protesteerde tegen de overbrenging naar het politieburoel, voor gevende, dat hy een Amerikaanach toerist was. Men vroeg hem daarop zyn toeristen- kaart te willen toonen, doch hy kon ze niet vinden. Bell is in het laatst van de vorige week te Glasgow aangekomen. Hy ziet er als een heer uit, doch had de opmerkzaamheid der overige gasten van het „Victoria-hotel" ge trokken door de weinige notitie, die hy van hen nam, en door zyn terughoudendheid. Echter verraste de inhechtenisneming hen zeer, daar zy op zyn gedrag niets wisten te zeggen. Bell is een forsch gebouwd man van 28 jaar. Toen de detectives des avonds in het hotel kwamen, vonden zy hem in opgewonden toe stand in den corridor op en neer loopen, alsof hy iemand verwachtte. Hy had ongeveer 300 pd. st. op zak, maar droeg geen wapen by zich, en in zfin bagage werden geen bommen of ontplofbare stoffen gevonden, wel eenige documenten, waaruit bleek, dat hy in connectie stond met Tynan. De gevangene beweerde, dat hy deze documenten in een retirade had gevonden l De Engelsche regeering heeft reeds van verscheiden Europeesche gouvernementen e?n dankbetuiging ontvangen voor den grooten dienst, welken de Londensche politie bewe-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2