r l.io. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11214. Dinisdag 1£5 September. A0.1896 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZEB COUBANT: Yoor Leiden per S maanden. Franco per post-> n Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DPP, ADVERTENTDSN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 14 September. Om verzekerd te wezen, dat een Italiaansch Opera gezelschap van 36 personen, dat met October in ons land komt, ook te Leiden zyn voorstellingen komt geven, heeft de direc tie der Nederlandsche Buffetmaatscbappy, pachtster der Stadszaal, besloten met boven genoemd gezelschap een overeenkomst te treffen voor zes voorstellingen, te geven in den loop van den a. s. winter. - Tot de Evangeliebediening in do Ned.- Herv. Kerk is toegelaten de heer A. Burger, candidaat te Leiden. - Aan de stemming over het voorstel van het Hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, om aan den ontslagen onderwijzer M. Den Hartog, te Amsterdam, zijn traktement uit te keeren uit de Weerstands- kas tot zün zaak in hoogste ressort beslist zal zijn, is door 85 leden der afdeeling „Leiden' deelgenomen. Yan deze hebben 31 vóór en 4 tegen gestemd. Naar aanleiding van dezelfde circulaire van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd door de afdeeling „Zuid-Hollands Noord- hoek" in hare vergadering van 11 dezer met algemeene stemmen ook besloten goedkeuring te hechten aan het besluit van het Hoofdbe stuur van den Bond om Den Hartog z\jn salaris uit te keeren, totdat Hare Majesteit de Koningin op wie hij zich beroepen heeft, eenige beslis sing zal hebben genomen. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 18 Aug., kan morgenochtend alhier worden verwacht. De algemeene vergadering van de ver- eeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders in Nederland zal niet op 17 September, zooals eerst was be- Vfouuoio oaixioiiiCOijjo'V LLfOfc UGdafc'jp 1 <KTt1S~ufaOÜVir, waarbij door dr. J. H. A. Dale, geneesheer- directeur van het gesticht Veldwijk, het onderwerp „Bezetenheid en krankzinnigheid zal worden ingeleid. Beroepen is bij de Geref. gemeente te Haz^rswoude ds. H. Bouwman, te Berlikum. Zaterdagnamiddag begaf de minister van binnenlandsche zaken mr. S. Yan Houten gezeten in een staatsierijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een detachement huzaren, naar het gebouw der Tweede Kamer tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Een talrijk publiek was aanwezig op de beide tribunes. Behalve de leden van het bureau voor de vereenigde zitting en de commissie van in- en uitgeleide, waren in de zaal aanwezig: Mr. v. Zinnicq Bergmann, lid van do Eerste Kamer; mr. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer, en de leden dier Kamer, de heeren Van Gijn, Goekoop, Lely, Van Bylandt (Gouda), Travaghno, Knijff, Pijnacker Hordijk en Van Limburg Stirum. Bij het p&sseeren van de hoofdwacht werd aan den stoet het voorgeschreven eerbetoon bewezen. Na een verblijf ongeveer zes weken in de badplaats Scheveningen zijn de groot hertog van Saksen-Weimar en de hertogin van Mecklenburg Zaterdagochtend met den trein, waarvan een salonrijtuig bestemd voor de vorstelijke reizigers en gevolg, deel uitmaakte, naar hunne woonplaats teruggekeerd. Tot afscheid kreeg de dochter van den groothertog te Scheveningen verschillende bloemruikers en daarbjj werden bij Haar aan komst in het Staatsspoorstation te 's-Graven hage nog twee gevoegd, de eene door baro nesse Van Grove8tins, de andere door mevr. Von Schlözer, echtgenoot© van den gezant- schapsraad van Duitschland. Geruimen tijd vóór het vertrekuur in de wachtkamer voor de vorstelijke familie aanwezig, hadden HH. KK. HH. gelegenheid van allen, die er saamgekomen waren om hen uit te leiden, met een vriendelijk woord afscheid te nemen, o. a. van den Duitschen gezant, den gezantschapsraad by die legatie, generaals Verspyck en Dumonceau, vice-adm. jhr. Roëll; den commissaris der Koningin; den burgemeester; den oud minister Van Tienhoven; kolonel Beyerman, luit.-kolonel Bierman, pi. comm.; intendant Vinkhuijzen, den directeur en onder-directeur van het Kon. Schilderijen-kabinet, de heeren Bredius en Hofstede; eenige dames en heeren der hof houding, den zeeschilder Mesdag e. m. Allen begeleidden de beide verwanten onzer Koninklijke familie tot aan den trein, die te 7 u. 43 min. naar Duitschland afreed. De groothertog van Saksen heeft aan ver schillende leden van het dienstpersoneel aan het Kurhaus te Scheveningen en aan degenen, die van het koninklijk stalpersoneel bij den vorst dienst deden, geschenken in goud met edelgesteenten gegeven. De groothertog betuigde bij zijn vertrek zijne tevredenheid over de zorgen, hem tijdens uü-DiWir&Üjö.oan hAt" Kurhaus bewezen Het bestuur der mannen-zangvereeniging „Zang en Vriendschap" to Haarlem deelt het volgende mede: De jury ter beoordeeling van de prijsvraag voor een mannenkoor zonder begeleiding en met Hollandschen tekst, dit jaar ten tweeden male uitgeschreven door „Zang en Vriend schap" te Haarlem, en bestaande uit R. Hol, F. Coenen, Jan Blockx, Leon. C. Bouman en W. Robert, heeft tot haar leedwezen weder geen der inzendingen de bekroning kunnen waardig keuren. De compositiën, benevens het verzegeld naambriefje, kunnen, volgens het reglement, onder het motto of de spreuk, vóór 1 Nov. aan den secretaris den heer T. C. Niephaus, worden teruggevraagd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging, dat ten gevolge van het overlijden van den heer mr. A. J. W. Farn- combe Sanders eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Haarlem, bepaald, dat die verkiezing zal gehouden worden op Dinsdag 6 October a. s. Is een herstemming noodig, dan zal die plaats hebben op Dinsdag 20 Oct. d. a. v. Door den minister van waterstaat, 1 and 1 en nijverheid is eene commissie ingesteld, ten einde hem van advies te dienen ter zake van het onderhoud en de eventueele herstelling van het gerechtshof en de groots zaal op het Binnenhof te 's Gravenhage. De commissie bestaat uit de volgende leden: C. Muysken, ingenieur-architect te Am sterdam, tevens voorzitterF. J Nieuwenhuis, architect-directeur der gemeentewerken te Utrecht; C H. Peters, Rijksbouwmeester in het 1ste district der landsgebouwen, en D. E. C. Knuttel, Ryksbouwmocster in het 2d© district der landsgebouwen, tevens secretaris. In de te Bolsward gehouden algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen: in plaats van dr. H. G Hagen, te Leiden, mr. Y. De Koek, te Delft; in plaats van dr. A. W. Bronsveld, te Utrecht, de heer J. Quast, pred. te Utrecht. De heer De Koek nam deze benoeming aan, en daar de heer Quast niet tegenwoordig was werd voor hem een secundus benoemd, de heer D. Snyder, pred. te Gorkum Tot leeraar in de staatswetenschappen aan de H. Burgerschool te Tiel is benoemd de heer A. Feenstra, te Gorkum. Uit de handelsreizigers heeft zich een comité gevormd, om aan H M. by hare kro ning een huldeblijk namens handelsreizigers in Nederland aan te bieden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren Johs. Meyerink, Henri A. Van Eysden en J. J De Kort, allen te Amsterdam. Naar aanleiding van de aangekondigde byoenkomst van Friesche Kamerleden om te overwegen welke middelen in het werk te stellen waren om aan de achterstelling van de Hollandsche zuivelproducten op de Engel- sche markt een einde te maken, vestigt men de aandacht op het feit, dat van 27 tot 31 uooperatrei uongres zal worcren gehouden in het Musóe Social du Comte de Chambrun. Daar zullen de afgevaardigden van de tal- looze Engelsche consumptie- en andere ver- eenigingen zich zeker in grooten getale be vinden en de Nederlandsche afgevaardigden kunnen daar dus in het belang van den Ne- derlandschen landbouw werkzaam zyn. Het Dagelyksch Bestuur van den Neder- landschen Coöperatieven Bond, Suriname- straat 48 te 's Gravenhage, is bereid alle gegevens, klachten en opmerkingen over den handel in zuivelproducten met het buitenland te ontvangen, te ordenen en aan de afge vaardigden naar het congres ter hand te stellen. Van 7 tot 12 September slaagden voor het Notariëel Staatsexamen, voor het eerste gedeelte, de heeren: J. Gideonse, te Arnhem; A. M. R. Beguin, to Voorburg; C. Goderie, te Wouw; P. A. C.J. Sprengers, te Wamel; en J. De Lyster Fz., te IJselmonde; - en voor het tweede gedeelte de heeren: A. Feikema, te ArnhemMr. P. D. Poelstra, te Groningenen W. De Baat, te Sliedrecht. Den 22sten Sept. e. k. zullen onder lei ding van pater Broekman, vroeger missionaris in China, thans sedert eenigen tyd met ver lof hier te lande, 18 paters van de orde der Franciscanen van Rotterdam naar Shanghai vertrekken, om in China als missionaris werk zaam te zyn. Van de ingekomen antwoorden op de prijsvraag„Wat moet de varkenshouder nood zakeiyk weten?" uitgeschreven door de afd. „Venendaal" van het genootschap van land bouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, werd bekroond het antwoord van den heer K. De Vrieze, leeraar aan de rykslandbouw- winterschool te Groningen. Het „Venl. Weekbl." deelt mede, dat de toestand van den bejaarden lyder mr. Hall mans vooruitgaande is en de geneesheer op herstel hoopt. In de plaats van dr. J. Van der Hoeven, wien onlangs op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend als heelmeester aan het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam, wordt thans door de commissie 7an administratie aanbevolen de heer dr. J. A. Guldenarm, te Utrecht. Uit een rapport van den commandanfe van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met het toezicht op de visschery in de Noordzee, van 22 tot en met 29 Aug. jl.„ blykt dat geen klachten werden vernomen en geen over tredingen opgemerkt. Geneeskundige hulp werd verleend aan AM 19 (aan boord van dit vaartuig had een matroos den arm verrekt) en aan M. A. 23, wegens ziekte van den schipper. De schipper van S. C. H. 276, die van wat steenkolen werd voorzien, waaraan by gebrek had, deelde mede vier weken in zee te zyn en verzocht te rapporteeren, dat hy 18 last haring aan boord had. Het stoomschip „Obdam" is 12 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 12 Sept. Gibraltar; da Hanrofirg; MftfllHW Fe'^pISS] de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Sept. Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 13 Sept. te Genua en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Veen- dam" vertrok 12 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam met 2225 vaten margarine; de „Koningin Wilhelmina" arriveerde 13 Sept. van Amsterdam te Batavia. Hr. Mb. schoener „Zeehond". Mot denzelfden datum worden geplaatst aan boord van genoemden schoener de luitenants ter zee 1ste kf. C. W. De Visser, en die der 2de kl. C. L. Van Buuren, eerstgenoemd© als eerste-officier. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 17 Sept. a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten: Benoemd tot notaris binnen bet arrondissement 's-Hertogenboscb, ter stand plaats de gemeente Almkerk.J.J. Van der Kaaden, candidaat-notaris te 's-Hertogenbosch. De heer A. H. Berkhout, laatstelijk houtvester der 2de klasse bij het boschwezen op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op z\jn verzoek, gerekend van 1 dezer, wegens physieko ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienstin Neder- landsch-Indie ontslagen. De minister van marine heeft het volgende be paald: lo. de luit. ter zee 2de kl. R. J. Casten- aijk, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld; 2o. met 22 Sept. a. s. worden op non-activiteit gesteldde luit. ter zee lste kl. r. H- Van Voorthuyzon, dienendo als eerste-officier aan boord van Hr. Ms. schoener .Zeehond," en de luit. ter zee 2de Id. E. L. F. Bolomey, dienendo aan boord van Hr. Ms. artillerie- instructieschip „Bollona," laatstgenoemde onder intrekking van zijne overplaatsing aan boord van F" eullleton. r^AN EN VROUW. 23) Was zy, achter dien dichten sluier, Amalia? Hy hielp haar uit het rytuig, sloeg zyn sterken arm om haar middel en droeg haar half de groote steenen trappen op. Wat was het, dat zyn arm omsloot? Een vrouw, slank en teer wel is waar, maar een vrouw van vleesch en bloed, met jeugdige veerkracht in de leden. Een gezond lichaam, dat zyn kracht weerstreefde in de pogingen om zichzelf te helpen. Groote Hemel, wat was er geschied? Boven gekomen, keerde zy zich om, evenals op den dag der bruiloft, om de versiering nog eens in oogenschouw te nemen; ze sloeg daarby den sluier terug Gö3ta deinsde een pas achteruit. De knappe professor had ongeiyk gehad. Het wonder was geschiedt In een eenvoudig, maar net reiskostuum, slank, teer en zwak, een weinig wankelend door vermoeidheid en gemoedsbewegingen, maar met een maagdelyken blos op de waDgen en een frissche gelaatskleur, met leven in de blauwe, wonderbaar achoone, vochtig glan zende oogen, en met een houding vol lief talligheid, stond baronesse Amalia Hallen- hjelm geboren Silfverspjut vóór hem, niet alleen teruggekeerd uit het schoone Zuiden, maar ook uit den voorhof des doods. Gösta boog zich tot haar neer en stamelde iets, dat niemand boorde, en waar hy zelf geen idee van had. Maar haar te kussen zooals hy dat by het afscheid had gedaan, dat was hem onmogelyk. Deze vrouw zou diep gekrenkt worden door elk liefdeteeken, dat niet uit de liefde zelf voortkwam. Ze ontving er genoeg, waarmede dat wel het geval was, in de liefdevolle omarming van den ouden vader en van zeven paar jonge roode lippen. Vandaag was zy het, die de 'sterkste was, die de meeste tegenwoordigheid van geest bezat. Zy liet haar blik over het volk gaan, dat daar met tranen van vreugde in de oogen stond, en zeide: Hartelyk dank, goede vrienden 1" In de vestibule, aan den voet van de trap, die naar de bel étage voerde, liet Gösta haar hand los, boog zich naar beneden en wilde mot oen krachtigen greep de armen om haar heen slaan en haar naar boven dragen. Maar zy hield hem terug met een zacht, maar beslist „dank jel" en legde haar arm in den zynen. Amalia en haar moeder trokken zich in de slaapkamer terug, maar na een half uur rust kon Amalia aan tafel verschynen. In den tusschentyd hadden de kinderen het gehoele huis met hun gejuich vervuld en de jonker liep met tranen in de oogen heen en weer, snoot elke minuut uit ontroering zyn neus met zyn grooteD, roodzyden zakdoek en mompelde: „Wonderbaar, wonderbaar." Gösta was voortdurend nog als verdoofd. Geneeen? Gezond? Was het de bedoeling, dat hy voortaan moest leven naast een jonge, schoone, warmbloedige, vreemde vrouw, die zyn naam droeg? Misschien nietl Mevrouw Ragnhild sprak er aan tafel over, dat de dokter daarginds, verwonderd over Amalia's spoedige beter schap, toch vreesde, dat de worm nog voort durend onder de rozen lag verborgen, dat het herstel maar scbynbaar was en dat alles in het ruwere klimaat van het Noorden spoedig weer zou zyu als vóór de reis. Gösta viel terstond in: Maar dan moet Amalia er natuuriyk weer heen. Als men ziet, wat er nog te red Dat niet," viel Amalia hem met een donkeren, ernstigen blik in de rede, zóó kort en beslist, dat men gedurende een paar minuten niets anders vernam dan het rinkelen van mes en vork tegen de borden. Dat nietl Waarom dat?" dacht Gösta. Was het met haar evenzoo gesteld als met hem, beefde zy in haar hart ook terug voor de samenleving, die hun wachtte, en wilde zy liever sterven? Hy keek haar onderzoekend aan. Nooit had een vriendelyker en beminnenswaardiger burchtvrouw op de eereplaats in Halleborgs zaal gezeten. En deze, de weer tot het leven geroepene, zou terugverlangen naar het ryk der schaduwen, en dat ter wille van hem! O, hoe haatte hy zichzelfl Hy greep zenuwachtig naar zyn glas en dronk op de behouden thuiskomst van de vrouw des huize9. Hy zocht zoo gematigd mogeiyk ia zyn woorden te zyn, maar hy kon toch niet verhinderen, dat een woord van blydschap en hoop hem ontviel, dat haar als een onwaarheid zou voorkomen. Hy zag hoe zy er onder leed, hoe zy tot hem opzag met oogen, die smeekten om verschooning, en hy brak kort af. Gösta keek naar den kant, waar zyn schoon ouders zaten, en zyn hart werd vervuld met bitterheid over den vreeselyken hoon van het noodlot. Daar zaten Amalia en hy, beiden jong 6D scboon, elkaar volkomen waardig en begunstigd met de beste gaven van het geluk, en huichelden met vriendelijke woorden, terwyl zö beefden voor het leven met elkaar. Maar naast hen zat het oude echtpaar. Hy ruw, onbeschaafd, zwak en karakterloos. Zy voor naam, beschaafd, warm voelend, edeldenkend en begaafd. Toen zy met elkaar aanstieten, lag er toch in beider blik een gansche wereld van echte warme gevoelens, van toederheid, van onvermengde vreugde over het weder zien, van smart over zyn gezondheidstoestand en van de herinnering aan gemeenschappeiyk gedragen kommer 1 Voor het vertrek der ouders, broers en zusters tegen den avond richtte Gösta het zóó in, dat hy mevrouw Ragnhild ©en oogen blikje alleen te spreken kreeg, en vroeg haar op een toon, waaruit hy tevergeefs eiken zweem van verwyt zocht te verwyderen: Maar waarom heeft u noch Amalia my voorbereid op dezedeze gunstige veran dering?" Zy zag hem lang en ernstig aan en ant woordde: Omdat ik terugbeefde voor den afgrond, die zich aan onze voeten opende; omdat ik vreesde, dat alles een bedrieglyke scbyn Van de meeste woningen aan de Oude Vest tusschen Mare en Janvossensteeg wappert het nationale dundoek, ter eere van het gouden echtpaar BomliSinteur. De paardenmarkt te Valkenburg was dit jaar zeer geanimeerd. By vry goeden aanvoer weinig minder dan 600 stuks was de handel recht levendig in jonge paarden, die voor goeden prys van de hand gingen. Evenzoo ging het met de veulens, maar naar werkpaarden was de vraag niet byster groot, zoodat daarin weinig omging. Van een student ea zyn geleider schryft men uit Delft aan de „Tel.": Dezer dagen was een Delftsch student in de residentie aan het fuiven geweest en vrat zwaar in de beenen geworden; zóó erg, dat hy er geen gat in zag thuis te komen. Ge lukkig ontmoette hy een medelydenden (I) Hagenaar, die aanbood hem in Delft te brengen. Dankbaar aanvaardde onze studioos dit aan bod en werkelyk door dik en dun kwamen de beide heeren 's avonds op de kamer van den student. Voor den Hagenaar was het nu echter wat laat geworden om naar zyu woon plaats terug te keeren, en zoo nam deze op zyn beurt bet vriendeiyke aanbod van den student aan, om den nacht in zyn kamer op een canapé door te brengen. Hoe echter den volgenden morgen de stu dent raar keek, toen hy, in plaats van zyn logé, diena oude plunje bespeurde en daarby fAwens moest _ervaren, dat zyn beste kostuum was 6o»iugoii, Oobvcrt gcAogü worden. Inmiddels doet de politie onderzoek naar den vriendelyken gids. Naar het militair -hospitaal te 's-Gravenhage is vervoerd een milicien-artil lerist, gedetacheerd aan den Hoek-van-Holland, die by een val van een gymnastiektoestel zware inwendige kneuzingen had bekomen. Onder begunstiging van goed weder werden Zat., .ag de wedrennen te Clingendaal gehouden. Er waren slechts weinig toeschouwers. Een achttal bookmakers be vond zich op het terrein. Naar aan de „Veend. Ct." uit ver trouwbare bron wordt medegedeeld, is door de directie en aandeelhouders der aardappel meelfabriek „Orania" te Oude-Pekela besloten, met de aanstaande campagne niet te werken. Dank zy de activiteit der recherche te Rotterdam, is in den nacht van Vrydag op Zaterdag in een logement in de Raamstraat aldaar een minderjarige Duitsche knaap aangetroffen in het bezit van een som van omstreeks 4000 Mark. De politie nam den jongen, die biykbaar de ouderlyke woning in Duitschland ontvlucht is, mede naar het centraalbureel en heeft een nader onderzoek ingesteld. was, en dat zy toch nog zou kunnen sterven. Nu komt het ongeluk, Gösta 1 Myn arm, arm kindl" Toen zy alleen waren, de vlaggen waren gestreken en rust en stilte zich uitbreidden, waar zooeven nog bet opgewektste leven heerschte, ging Gösta met aarzelende, zware schreden naar de zaal, waar zyn vrouw voor een der ramen stond en droomerig de rytuigen nakeek, die haar geliefden wegvoerden, en die nog door een opening in het berken- bo8ch zichtbaar waren, waar de weg langs het meer liep. Hy kreeg een vreemde, ongekende gewaar wording. Alleen met een vreemde vrouw l Jong, schoon, rein, maagdeiyk en reeds sedert twee jaren zyn naam dragende 1 Elkaar be minnende mannen en vrouwen, die elkaar nooit meer zoo iets groots kunnen geven, dan dat zy elkaar te voren niet reeds iets grootera, hooger8 en beters hebben gegeven, worden angstig en nauwkeurig bewaakt, maar zfl beiden, die niets gemeen hadden dan den uiterlyken band, zy werden hier alleen opge sloten, als eikaars bewakers. Een vroemde jonkvrouw, weerloos onder zyn dak, voor altyd buitengosloten van een leven vanliefdo en geluk, eer zy nog was ontwaakt tot het bewustzyn, wat dat eigeniyk beteekendel Een diep en innig medeiyden vervulde zyn gemoed en zacht zeide hy: Amalial" Zy sidderde en keerde zich om met eei^ gelaat, waarop de hevigste angst stond te lezen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1