k Firma C. KOOYKER, Harlekin. Eieren, Groot en Versch, Leesbibliotheek Twaalfde Vervolg Wijnkooperij: KLIKEE. J. De Wilde, Iloogewoerd 00. Kantoor Hartesteeg. Telephoonn. 178. N9.11210. Donderdag ÏO September. A°. 1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. i CATALOGUS Hollandsche, Fransche, Engel- sche en Duitsche NIEUWE RIJN 16. JOHANN C. GEIJP. WT AMSTERDAM. „Circus REIV Z." LUSTIGE BLADEN, EEN BUS?! WAAR?? HaarliimeritraatNo. 63, tl LiiAin. StoomtramLeiden - de Vink - Voorschoten - Venr (Leidschendam) - de Wijkerbrng -Voorburg-'s-Gravenhage. In de trammen van 7.55, 12.en 4.10 (Amster- damsche Tijd) naar 's-Gravenhage bij mooi weer open Tramrijtuig. 5i76 is Médoc f24.— fo.eo Belegen Médoc S8. 0.70 St.-Julien 0.80 St.-Estèphe 0.90 f 0.80, f 1. f l.SO per 11. ROLLANDET Co., H. J. VAN NOUHUIJS, Amerikaansch Orgel. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommorsn n" PRIJS DER AD VERTEN T1ÜN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad Tweede Blad. De Standaardaldus zegt Het Centrum, bevatte een ingezonden stuk van den secretaris ©ener anti-revolutionnaire kies vereen'ging, die de aandacht vestigt op de noodzakelijkheid, dat men in deze vereonigingen goed op de hoogte zy van den inhoud der nieuwe k i e 8 w et, wil men met succes werkzaam zijn. Deze opmerking geldt ook ongetwijfeld voor de katholieke kiesvereeniging. Herhaaldelijk ia ons gebleken, dat vaak in toongevende kringen een nog zeer gebrekkige kennis heerscht omtrent de werking der nieuwe wet. Men verkeert nog te veel in de meening, dat alles op dezelfde manier zal loopen als nu. Het onderscheid is evenwel zóó groot, dat de voorbereiding op geheel andere wijze zal moeten geschieden. Vermoedelijk zullen zelfs de reglementen der kiesvereenigingen moeten gewijzigd worden met het oog op de can- didaatstelling, al ware het slechts, omdat de Btemming over een candidaat volkomen nutte loos zal zijn, wanneer men niet vooraf zeker is, dat minstens 40 kiezers uit het district 1-ereid zijn hem officieel candidaat te stellen en hem openlijk met hun naam te steunen. Tot dusver werd de candidaat der meerder heid in eene vereeniging geacht te zijn de Candidaat der geheele vereeniging, iets, wat voor de minderheid gemakkelijk ■was. By den nieuwen toestand is het echter bezwaarlijk te verwachten, dat alle leden ©ener minderheid in eene vereeniging, bij ernstig verschil van meening, bereid zullen zijn te teekenen voor een candidaat, dien zij niet hebben gewenscht. Met het oog hierop hebben wij reeds vroe ger geschreven, dat de beteekenis eener kies vereeniging zeer veel gewijzigd wordt en wij herhalen nogmaals, dat men verstandig doet, Zich wegens gebrek aan kennis omtrent de ■werking der wet, geen illusiën te scheppen, tlie later met de werkelijkheid in felle botsing moeten komen. Bi1 de Anti-Revolutionnairen schijnt men flit in te zien en daarom wordt voor hen een reeks artikolen uit De(n) Stayidaard over de practyk der kieswet verzameld tot een brochure ten dienste der kiesvereenigingen. Een milicien van een oudere lichting schrijft in het Handelsblad: "Wy hebben nieuwe geweren, en dat te noodig waren, betwijfelt niemand. De Wapen-hervorming heeft voor my ten gevolge gehad, dat ik een drietal weken heb „op te komen", om het nieuwe geweer te leeren? Ja, dat is maar zóó-zóó. Wij hebben er mee geëxerceerd en wy hebben het uit elkaar gehaald en er is theorie over gehouden, door kader, dat zelf nog onderwijs in het nieuwe geweer noodig heeft 1 En dit is werkelijk Diet te verwonderen, als men in aanmerking neemt, dat het kader er zich nog maar weinig mee Vertrouwd heeft kunnen maken. De lichting van dit jaar nl. is met de oude geweren afgericht, doch zy heeft de handgrepen van het nieuwe geweer geleerd. Op het oogen- blik is het een zonderlinge toestand. Wij, d. w. z. de lichtingen '92 en '93, zijn opge roepen uitsluitend met het doel, het nieuwe geweer te leeren. Maar men heeft hoegenaamd geen rekening gehouden met den toestand van halfheid, die tot gevolg heeft gehad, dat alle nieuwe gewerenzijn ingeleverd en vervangen door de oude, waarmee wij nu weer exerceeren 1 Manoeuvreeren met het nieuwe g6weer? Geen denken aan; wij nemen de oudjes mee, om de eenvoudige reden, dat do munitie nog niet klaar is, d. w. z. de losse patronen, waarmee wy zouden moeten manoeuvreeren. Maar wij zijn toch opgeroepen Het grappigste evenwel is, dat men bij de manoeuvres het vuren moet uitvoeren volgens de oude school (want de wijze van uitvoeren met het nieuwe geweer verschilt van die met het oude). En dit zal het gevolg hebben, dat de voor het nieuwe geweer onder de wapenen geroepen manschappen weer glad vergeteD, wat hun gedurende die paar dogen vóór de manoeuvres betreffende het nieuwe geweer geleerd is 1 Of het nieuwe geweer bevalt in het ge bruik? Nu, ik heb de meenmg daaromtrent eens gevraagd van een paar officieren, die mij verklaarden, dat het geweer model 1895 in alle opzichten voortref?dijk is. En dezer dagen is my de waarheid van die be wering klaar gebleken. Wij hebben er nl. mee geschoten en ik moet eerlijk zeggen, dat ik nog nooit in mijn diensttijd met zooveel genoegen de kogels in de schijf heb gejaagd. Wy schoten op een afstand van 100 meter, eerst opgelegd en daarna uit de vrije hand; maar het was een lust om te zien, met welk een juistheid de kogels het doel troffen, waarop de schutters mikten. En of het geweer nu al een minder sierlijk uiterlijk heeft dan het oude, zooals sommigen wel vinden, en of de handgrepen nu al niet zoo fraai zijn als de vorige, het doet er allemaal niets toe; de hoofdzaak is, dat het zuiver schiet, en daarom is ons leger door de nieuwe bewape ning zeer zeker vooruitgegaan. Naar aanleiding van een bericht omtrent het ergerlijk feit, dat een kind van naar schatting tien jaren boodschappen moet doen en allerlei huiselijke aangelegenheden verricht in qualiteit van dagmeisje, schrijft de Haagsche Courant, dat huisarbeid als die van dagmeisjes thans nog in 't geheel niet onder de wettelijke bepalingen tegen den kinderarbeid valt". Het Haagsche Dagblad daarentegen meent, dat de wet wel degelijk toelaat dagmeisjes in enkele gevallen door haar voorschriften te beschermen. DW(j lezen toch in art. 1 der wet van 5 Mei 1889: Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve lo. werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, veehouderij of veenderij; 2o. werk zaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem, by wien degene, die ze verricht, inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedryf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen." Dagmeisjes kunnen onder de hoofd- bepaling gebracht worden, wanneer gecon stateerd kan worden (by v. zooals in dit geval), dat zy boodschappen doen voor de zaak of byv. ramen schoonhouden, die tevens voor uitstallingen dienst doen. Zy verrichten dan „werkzaamheden voor een bedryf." Vallen zy onder de uitzonderingen? Onder lo. niet, door den aard barer werkzaamheden, onder 2o. niet, omdat zy niet „inwonend zyn. Art. 1 is dus toepasselyk op het onderhavige geval." Met de Haagsche Courant verklaart het Dagblad zich voor eene groote uitbreiding der beschermende bepalingen tegen overmatigen arbeid van kinderen en vrouwen, en vooral ook voor eene zoo groot mogoiyke vryheid van ambtenaren, om naar bevind van zaken te handelen, zonder belemmerd te wezen door al te enge voorschriften. Er behoeft, zegt de Prov. Groninger Crt. de verkiezing te Winschoten maakt deze uit spraak weinig gewaagd geen ernstige vrees te bestaaD, dat het spook der protectie, hetwelk Donderdag door den heer Muller in de Eerste Kamer is opgeroepen, zal gaan huis houden in onze vertegenwoordigende lichamen als deze zei ven en de Regeering haar plicht doen. Toch mag, meent het blad, „de ware be teekenis van de uitspraak der stembus te Winschoten niet worden miskend. Zeis nega tief, maar positief tegelykertyd. Negatief in zoover zy luidt, dat in protectie geen heil wordt gezien. Maar positief in zoover het feit alleen reeds, dat deze uitspraak gevraagd is, er op wyst, dat onze landbouw opbeuring volstrekt en tot iederen pry8 van noode heeft. Opbeuring door de wet; opbeuring door meer dere zorg van de zyde van 's lands Regeering. Langs verschillende wegen kan dat geschieden. Zelfs hebben wy in den laatsten tyd enkele aan de hand gedaan; in hetontwerp-program der Liberale Unie zyn eenige denkbeelden neergelegd en ongetwyfeld zullen in den boe zem der belanghebbenden meerdere kunnen worden aangewezen. Maar dit ééne staat vastzoo zeker als protectie niet kan leiden tot een beteren dageraad, zoo zeker kunnen wetgeving en bestuur tot het doen aanbreken van betere tyden medewerken en moeten zy dit doen, zullen niet verarming en onte vredenheid vry spel hebben. Dat nog de protectie de meerderheid niet gewonnen heeft, is een verbiydend verschynsel, maar Regee ring en vertegenwoordiging hebben dan ook te zorgen, dat het niet zoo ver kome. „Zal de troonrede, die in aantocht is, het besef toonen van den hoogst ernstigen tyd, dien landbouw en veeteelt doormaken? Wy hopen het." Prof. mr. J. Baron d'Aulnis de B o u r o u i 11 is door de Regeering aange wezen om Nederland te vertegen woordigen op het Internationaal L a*n d- bouwcongres te Buda-Pesth. Naar aanleiding daarvan werd den beer Bultman van verschillende zyden gevraagd of, en zoo ja, op welken grond door het Ned. Landbouw-Comité tot uitnoodiging van prof. d'Aulnis gemotiveerd is. „Ik gevoel my gedrongen," schryfl de beer B. in het Landbouvj-Weekblad, „in het open baar te verklaren, dat de Regeenog het niet noodig geoordeeld heeft, om in deze met de vertegenwoordiging van den landbouw te raadplegen. „Zonder in eenig opzicht te kort te doen aan de juridische bekwaamheid van prof. d'Aulnis en onder waardeering van den per soon, meen ik met velen de keuze te moeten betreuren. „Object en doel van het congres wordt als volgt aangegevenlettende op den hacheiyken toestand, waarin de landbouw in alle landen der wereld is geraakt, door de daling der graanpryzen, heeft het congres tot uitsluitende taak om de oorzaken van dezen toestand te onderzoeken en middelen op te sporen tot herstel. De besprekingen hebben in drie secties plaats en omvatten de volgende vraagpunten lste sectie. Over de productie. 2de sectie. Handel en transport. 3de sectie. Inkomende rechten en voorwaarden voor krediet. „Ik acht de veronderstelling niet gewaagd, dat de beantwoording van deze punten niet tot den gewonen werkkring van een professor behoort, terwyi bet velen met my onbekend is, dat de benoemdo hooggeleerde heer ooit iets heeft gepresteerd, dat aanleiding tot deze benoeming zou geven „De handeling onzer Regeering maakt een scherp contrast met de uitnoodiging, van de Hongaarsche regeering uitgegaan Deze toch vroeg den heer Eauduin, voorzitter van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, een groot landbouwer, die dagelyks in aanraking is met de mannen van het vak. „De professor, afgevaardigde der Regeering, neemt de eerste plaats in; de vertegenwoor diger van den landbouw wordt No. 2 op een landbouwcoDgres." Aan het slot van zyn schryven slaakt de heer B. de volgende verzuchting: „God gave, dat onze Regeering de oogen wilde openen voor de zoo groote belangen van onzen vaderlandschen landbouw. De treu rige toestanden worden daardoor niet geheel verkeerd in goede, maar vele wonden verzacht en andere geheeldde eensgezindheid tusschen de bevolking onderling zou dan niet verbroken worden, het platteland niet vyandig gesteld tegen de steden en den weg voor eene betere toekomst gebaand." Uit de Leidsclie Gemeente-begrooting voor 1897. Voor kosten van het aanleggen en byhou- den der registers van den burgeiyken stand werd in den regel een bedrag vaD f 900 vol doende geacht. In verband met de grensuit breiding echter wordt dit artikel nu met f 200 verhoogd, voor het aanleggen van meer registers. Met het oog op de verkiezingen voor den gemeenteraad en de vele vergaderingen van de commission wordt voor kosten van verte ringen ten behoeve van het huishoudelyk bestuur, bureel van stemopneming en van genoemde commission een bedrag van fö50> noodig geacht, tegen ƒ300 voor 1896 en 523.60 in 1895 B. en Ws. deelen mede dat eene nadere regeling van de plaatsing der publicatiën, waarvoor tot nog toe 200 werd uitgetrokken, in overweging wordt genomen. Voor het onderhoud van straten en pleinen is een bedrag van 32,838 uitgetrokken, tegen f 26,040 in 1896 en f 22,948.71'/; in 1895. Onder dat onderhoud zyn o. a. begrepen 150,000 Ourtbekeien a 54 f 8100 voor de bestrating van Doezastraat van Raamsteeg tot Doezabrug, het Gerecht en de St. Aagten straat; 25,500 Lavakeien a f 65 1657.50 voor bestrating van oprit brug DonkersUeg aan den Ouden Ryn (St.-Jansbrug) en Heeren- graebt (Groenesteeg); - 90,000 Waalkllnkers a 18 f 1620 voor bestrating der 4de Bmnenvestgracht, Rynsburgerstraatweg vóc'r en over den spoorweg; - 264,000 Rynklinkers a 15 ƒ3960 voor bestrating van Gerecht, Breestraat van 18 44, St. Aagtenstraat, Var kenmarkt en Narmstraat. Voor nieuwe boomen ter vervanging der gestorvene is 900 uitgetrokkenvoor kosten van sneeuwopruiming 500; voor straatwieden 200; voor arbeidsloonen voor alle bestratin gen ƒ7000, hieronder echter niet begrepen het opbreken, straten en herstraten voor gas- en waterleidingen en van de trambaan, waar voor ƒ3400 is geraamd, welke post weer in de ontvangsten terugkomt. TWEEDE KADER, Weesen Momboirkamers. Uit het door den minister van financiën uitgebracht verslag aangaande den toestand der "Wees- en Momboirkamers blykt o. a., dat voor eenige fondsen de conversie der 3-per- cents in 3-pCts. Nationale Schuld het gevolg zal hebben, dat voor volgende jaren de studio beurzen verminderd moeten worden. Volgens de rekening is aan bulanghobbenden een bedrag van 43,838.21 uitgekeerd uit de stichtingen, waarvan het rechtstreeksch beheer aan den Minister is opgedragen, en werd een bedrag van 2475.57l/i aangewend tot aankoop van inschryvlngen in het Groot boek der 27,-50(8. Nationale Schuld. Ingevolge art. 22 van het koninkiyk besluit van 13 November 1859 werd een som van 1992.80 als administratieloon in 's Ryks schatkist gestort. de Ited. Werklnr. zyn opgenomeu: DATUIL DAQBB. Volw. pers. Klndo- rou. Totaal 80 Aag. Zondag 49 13 62 31 Maandag. 61 8 69 1 Sept. Dinsdag 74 19 93 2 Woensdag. 82 19 101 8 Donderdag 80 16 96 Vrgdag 80 19 99 S Zaterdag. 76 12 87 Vervolg der Advertentiën. Heden verschijnt: OP DEN DER VAN Prys ÏO Cents. 6330 22 Verschenen by BLANKENBERG Co., Mare No. 58: jüicherz-Polka für Pianoforte, TON 6471 11 CP 18. puurs f ©.«o. Allen, die nog iets van ondergeteekende hebben te vorderen, worden verzocht daarvan opgave te doen aan zyn adres: Zoeterwoudsche Singel 50. 6494 6 Mr. L. G. CA8TEXS. (Maatschappy „ARENA") lieden en volgende avonden, te 8 uren precies: Aanvang van het BALLET. Oorspronkelijk Noviteit l Oorspronkelijk I Creatie van don Dir. FRANZ RENZ en den Groothertogel. Hessischen Hot Balletmeester A. SIEMS, met geheel nieuwe Machinerieën en Verlichtings- Werktuigen. Oorspronkelijke Voor stelling in 2 Afdeolingen en het Pracht- Divertissement: •WERELDSTAD-TOONEELEN. Muziek van A. SIEMS, voor Orkest gear rangeerd door den Kapelmeester C. KRUGER. Dit Ballet is een Origineele en eigenaardige Specialiteit van den Circus-Renz, daar het, in eene doorloopende Handeling, die den ge- heelen avond vult, zoowel alle Circensische als Choreographische en Pantomimische Kunsten vertoont. ggEgr* Voor prijzen der Plaateen en Biljet- Voorverkoop zie men Aanplak- en Strooi biljetten. 6453 30 4, en 5 Cts. 5360 8 Voor versch wordt ingestaan. Waarvoor dient die bus? 6404 7 6517 34 Per anker. Per flesch. Madera en Punch Port 1. 1-95, 150 i. 0.89, 1.18, I SO ii n Agen ten der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", Nieuwe Rijn 3. Agent der Stoomvaart-Maatschappij „Rott. Lloyd", W est havenstraat 2. By vertrek naar Indië met de booten van eene dezer beide Maatschappyen, wordt den Passagiers, alhier woonachtig, ook in hun eigen belang, aangeraden van geene andere tusschenkomst gebruik te maken dan van de Agenten hunner woonplaats. 1095 18 TE KOOP: een prachtig AJV1ERI* KA1NSCH ORGEL, zoo goed als nieuw, zeer mooi van toon, voor 115 Gulden. Te bevragen: Rapenburg 75. 6463 6 De Reek-extracten, Poudrc de Rlz de Java en Tollct-Zeepcn der Parfumerie A. BOURJOIS Co., te Parys, worden meqj en meer in Nederland gezocht sedert dat zy de Gouden Medaille op de Tentoonstellingen te Antwerpen 1894 en Amsterdam 1895 ver kregen hebben, zynde de twee hoogste beloo ningen, toegekend aan de Parfumerie. Paül Piórard, Depothouder, Bclgiö en Nederland^ 17 Rue de Bavière, Brussel. 4Ö9l

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5