11203. Woensdag 2 Sej)tember. A\ 1896 igeze €ourant wordt dfigelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IViAftl Efi VROUW. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAET: Voor Leiden per 3 maandon. i Franco por post - -i f Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIJEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 1 September. De navolgende platen zyn o. a. In onze vestibule opgehangen: Het Amsterdam8ch Vocaal-Kwartet. Ge zichten langs den Canadian-Pacific-spoorweg. De begrafenis, het graf en de lykkist van Sir John Millais. - De onlusten in Creta. Zonsverduistering op Nova Zembla. Plaats op Spitsbergen, waar de ballon van dr. Andrée werd govuld. De lampions-» ballons- en gasver lichting van de Beestenmarkt, alsmedo de schutterij-muziek van halfacht tot halftien in de opgeslagen tent aldaar, had gisteravond naar dat feestterrein een ontzaglijke men- schenfhassa doen stroomen, ondanks den regen, welke er nu en dan viel, doch aan de illumi natie geen hinder veroorzaakte. Meermalen werd er van de omgelegen woningen en van het terrein zelf be/ngaalsch vuur ontstoken. De Leidsche Wielryders-vereenlging „De Albatros" gaf aan haar voornemen, om met versierde en door ballons verlichte rijwielen een optocht te houden, uitvoering. Niettegen staande den regen, werd met zestien machines (althans zooveel telden wij er, toen om negen uren de stoet van het café „Die Porte von Cleve", aan de Breestraat, afging) een groote ommegang, beschenen door een tooits van bengaalsch vuur, gemaakt. Overal was er veel bekijks. De stoet keerde even elf uren in 't club lokaal terug, alwaar onder spel en zang en menigen hartelijken wensch voor den bloei der vereeniging nog een paar hoogst aangename uurtjes werden doorgebracht. De rector-magnificus aan de universiteit alhier, dr. K. Martin, zal Dinsdag 15 Sept. a. s., de3 namiddags te twee uren, in het openbaar zijn waardigheid overdragen aan zijn ambts opvolger, prof. dr. A. C. Yreede, en te dier gelegenheid overeenkomstig art. 80 der wet op het hooger onderwijs, een rede uitspreken, houdende overzicht van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen academiejaar. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Aug. ingolegd f 63,899 01 x/% en terugbe taald f 44,052.63, terwijl zijn afgegeven 74 nieuwe en geheel afgelost 53 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 10,725 deel hebbers bedroeg einde Aug. f 2,062,705.15. In de omliggende gemeenten hadden heden zoovele gemeenteraadszittingen plaats, dat onze verslaggever niet in staat was ze alle by te wonen. Benoemd is tot brievenbesteller te Zeg waard en Benthuizen A. W. Rinkel, thans in gelyke. betrekking te Aalsmeer. Op de vierde lijst van de achttiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in de „Standaard" komt o. a. voor: Sassen- heim met Voorhout, met f 125.05. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Aug. in de Rykspost- spaarbai k ingelegd f 7112 18, verdeeld over 84 inlagen; terugbetaald f 3611.47verdeeld over 41 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, toekje draagt het nummer 776. Gedurende die maand werden door het Rykstelephoonkantoor aldaar behandeld 168 telegrammen, t. w. 97 verzonden en 71 ont vangen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H H. Nicolaus en Barbara) den weleerw. heer C. L. A Delf- gauw, en tot kapelaan te Dordrecht den weleerw. heer J. G. Van der Weiden, die kapelaan was te Aarlanderveen. De voorbereidselen voor de Huygens- tentoonstelling, in het Gemeente-museum te 's-Gravenhage te houden, zyn thans zoo ver gevorderd, dat hare opening nog in 't begin der maand September met zekerheid kan worden tegemoet gezien. Reeds nu kan wor den geconstateerd, dat zy hoogst belangwekkend zal zyn, dank zy den inzendingen van H. M. de Koningin, van verschillende Ryksinstellin- gen, van de Koninklyke Academie van Weten schappen, van enkele gemeenten en van ver scheidene particuliere personen. Ook in het buitenland wofdt de onderneming op hoogen prys gesteld; verschillende .der ten toon te stellen voorwerpen leveren daarvan het bewys. De „Royal Society" te Londen byv. staat van hare schatten het belangrykste af ten behoeve van die afdeeling der tentoonstelling, welke aan den grooten Christiaan is gewyd. Aan het „Hötel des Indes" te 's-Gra venhage zyn gisteren afgestapt jhr. Von Pestel, Hr. Ms. gezant te Brussel, en De Gretzulesco, zaakgelastigde van Rumenië, die beiden hebben deelgenomen aan den gala-maaltyd, gisteren door den minister van buitenlandsche zaken gegeven. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben, naar w'd vernemen, hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad van Hoevelaken tot opheffing van de openbare school. (T.) Te Groningen is overleden de heer J. Kater, hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat, officier in de orde van Oranje- Nassau. Uit tal van plaatsen komen meer of minder uitvoerige berichten over de viering van den Koninginnedag. Daaruit biykt, dat de verjaardag van Koningin Wilhelmina van jaar tot jaar een nationale feestdag wordt. Behalve dat vele ingezetenen van Valken burg hunne belangstelling toonden in den verjaardag onz r jonge Koningin door het uitsteken der vaderlandsche driekleur, vierde de schooljeugd als in andere jaren vrooiyk feest. Van geachte zyde werd ze in de school lokalen weer rykelyk onthaald, terwyi eene wandeling door het dorp en het zingen van feestliedoren op sommige punten oud en jong genoegen verschaften. De 16de verjaardag onzer Vorstin zal by de jeugd van Valkenburg nog wei eenigen tyd in gedachtenis blyven. Niettegenstaande er zoo nu en dan zich een donker wolkje aan den hemel vertoond had, is het to Amsterdam, zoolang het dag licht was, droog gebleven. Des avonds scheen de regen alles to zullen bederven, maar het bleef by een motregentje en om 9 uren was de lucht zelfs zeer helder. De verlichting is dus goed geslaagd, en duizenden bewogen zich op straat, vooral in de buurten, waar de illuminatie was aangebracht, om van bet vuurwerk en den gondeltocht niet te spreken. De volledigste verlichting was die van restau rant Riche op het Rokin. Aan het Stadhuis waa evenals vorige jaren ook nu weer een toe- passelyke verlichting aangebracht: een W met een kroon er boven, omgeven door een lauwerkrans van groen licht. Verschillende winkeliers haddon ook geïllumineerd en aan den gevel van de Nederlandsche Bank prijkte weder de zon. Iq den Jordaan was het in de Tuinstraat het brandpunt. Over de straat hingen guir landes met lampions en een muziekcorps zorgde, dat men in de feeststemming bleef. Zoo was het ook in de Lange Houtstraat by het Waterlooplein, terwyi in de Ververstraat eveneens een mooie lampionsverlichting was aangebracht. Tot laat in den nacht bewoog zich door de straat een groote menigte, haar gemoed lucht gevende door het zingen van vaderland sche liederen. Het vuurwerk was volgens het „Hbl." in één woord slecht. Er is te Amsterdam op dit gebied reeds zooveel ten beste gegeven, maar altyd komen er duizenden kykers, gereed mooi te vinden wat er verschynt. Zoo'n teleur stelling als nu is echter nog zelden onder vonden. De regen is niet van dien aard ge weest, dat het vuurwerk er onder behoefde te lyden, en toch ging er geen enkel stuk goed. 't Is het beschry ven niet waard. Het eenige, wat niet mislukken kon, was het portret van de jonge Koningin, transparant geschilderd en verlicht. Maar dat was nog zoo leelyk, dat men er zich aan ergerde. Men mocht wel haast straf gaan stellen op het maken van een slechte beeltenis van het hoofd van den Staat. Het van gemeentewege te 's-Gravenhage ontstoken vuurwerk, dat de feestelykheden aldaar besloot, is grootendeels mislukt door de regenbui, die tusschen 5 en 6 uur de stukken doorweekt had, terwyl ook de rook te veel bleef hangen. Slechts enkele stukken, o. a. het naamcyfer der Koningin in violet licht, gelukten. De duizenden, die in het Malie veld waren, werden zeer teleurgesteld. In de stad waren voor de openbare gebouwen de gebruikelyke verlichtingon ontstoken, terwyl vele magazynen met electrische en andere illuminaties prykten. In den Dierentuin en de Sociêteits tent in het Bosch, beide ver licht, werden concerten gegeven. Eene fees- telyke stemming bleef tot laat heerschon. De Vereeniging voor Volksvermaken te Groningen had een bloemencorso georgani seerd. Te 3 uren begon de optocht door de stad, om in de Passage te Helpman tegen 4 uren te arriveeren, waar vervolgens van 4 5 uren eene matinóe musicale gegeven werd. De geringe verwachting, die men over het algemeen van het bloemen corso had, werd overtroffende deelneming was wel klein, maar wat gegeven werd, was aardig om te zien. Voorop ging „de wording" van het rijwiel, het oudste en het nieuwste model en de daar- tusschen gelegen schakels. Verder een groep rywielen van „De Adelaar", aldaar, met guir landes van goudbloemen, en heerlyke rozen op de stuurstang; dan een groep van „All Right", van Leiden, met kosteiyke, zacht- klöurige rozen. Voorts eenige dames- en heeren- rywielen, met een W. van chrysanthemums, een verkapping van gladiolussen en andere sierlyke bloemendecoraties. Nog een Eiffeltoren van groen en bloemen op een vierwieler, een reclamewagen van eenige bloemisten en ten slotte nog een zesspan, een vierspan en een drietal aogcars, alle heel mooi met bloomen getooid. Het corso bracht duizenden menschen op de been. In de Harmonie was des avonds eveneens eene muziekuitvoering, waar tevens de pryzen van het bloemencorso uitgereikt werden. Te Domburg werden de kinderen van alle scholen door de prinses Von Wied onthaald. Zy ontvingen uit handen der jonge prinses sen cadeautjes. De prinses met haar gevolg bezocht de scholen. Gisteravond werd een concert gegeven en een vuurwerk afgestoken aan het Badpaviljoen. Het dorp was met vlaggen versierd. Het bloemencorso te Utrecht is uitnemend geslaagd. Het aantal deelnemers bedroeg ongeveer 40, die door hun grappig kostuum en mooi versierd rywiel overal door de dicht toegestroomde menigte werden toegejuicht. O. a verschenen Robert en Bertram op twee ouderwetsche lage rywielen, Li Hung Chang; een bewoner van het eiland Markon met zyn vrouw in een scheepje, een keukenmeid, die een sport wagentje, waarin eeD kleine lag, voorttrok; Chineezen; boeren, boerinnetjes, enz. Ook de reclame was vertegenwoordigd; o a. werd de 6toet gesloten door een grooten zegewagen van den rywielhandelaar W. F Emmelot. Te Apeldoorn werd het Koninginnefeest eveneens met opgewektheid gevierd; 3000 kinderen gingen in optocht naar het feest terrein, waar volksspelen plaats hadden en draaimolens, enz. de feestvreugde verhoogden. De vliegerwedstryd ging niet door wegens windstilte. Velen teekenden de aan het Paleis liggende registers. Te Baarn beerschte van gisterochtend 8 uren af een bedryvige en gezellige drukte op het veld van den heer Elink Schuurman, gelegen aaD den Eemnesserweg naby den Brink, om de laatste hand te leggen aan kostume8, vlaggen, wagens, enz., enz. voor den vroeger aangekondigden optocht. Om streeks halftwaalf werd de stoet opgesteld Te ongeveer halfeen zette de stoet zich in beweging en werd voorafgegaan door een trompetter, gevolgd door landbouwers te paard daarna volgden: het Baarnsche muziekcorps „Concordia," voorafgegaan door banier. Twee landauers, waarin leden van de feestcom missie zaten. Een landauer voor de pers. Groep der Batavieren, bestaande uit: a. Claudius Ci- vilis met vi -r Bataafsche b. Druïde, getrokken door twee ossen c. Batavieren. Deze groep, die vooral de aandacht trok, was gevormd door de B.tarnsche Volks-gym- nastiek-vereeniging. Daarachter kwam de ba nier van de R.-K. Vereen. „Onderling Hulp betoon," gevolgd door eenige leden. Hierna kwam de groepDa slotheer van het huis „Ter Eem" met 2 pages, voorafge gaan door 2 wapenherauten on gevolgd door een hopman met een vendel hellebaardiers. Karos, waarin Stadhouder Willem III, stichter van het lustslot Soestdyk, vergezeld door de heeren J. Van den Keppel, later baron van Albemarle, en den graaf van Ben- tinck. Deze prachtige karos werd voorafgegaan door een baaier en 2 wapenherauten, begeleid door 2 pages, waarachter een afdeeling sol daten. Zegewagen „Nederland", getrokken door 4 zwarte paarden, geleid door pages. Voor op den wagen was gezeten de Hollandsche Maagd. In het midden bevond zich een be- kleede kredens, waarop de buste van H. M. was bevestigd, beschermd door den engel des vrede8. Het achterste gedeelte van den wagen was ingenomen door de draagsters van den boom des overvloeds. De wagen werd geës corteerd door turners van de Baarnsche gym nastiek en scherm vereeniging. De Lombokgroep, bestaande uit: a. Gene raal Vetter te paard, omringd door 4 hoofd officieren en gevolgd door eenige Indische soldaten, b. Drager van het kussen met de wapens van den Radja, een prins van den bloede. De Radja werd gedragen door 8 Bali- neezen. o. Eenige Indische solcaten. Tusschen deze en nog verschillende andero nummers waren dragers met nationale, oranje- en Baarnsche vlaggen. De 6toet kwam na enkele kleine hinder nissen te ongeveer kwart voor tweeën te Soestdyk aan, waar zy, voorafgegaan door het bestuur, tot voor de stoep van het paleis marcheerde, waar HH. MM. met hare hof houding veroenigd waren. De Koningin droeg een gestreept wit zyden robe met ivoorkleurige blouse en den traditio- neelen witten hoed met dito veeren. Do Koningin- Regentes was gekleed in zwaar grys zyden kostuum, van voren geborduurd. Toen bood de heer J. H. Van Dodeweerd HH. MM. een programma aan van rood pelucbe met gekroonde W en E en hield vervolgens tot de Koninginnen de volgende toespraak: Majesteiten l Het zy my veroorloofd Uwen Majesteiten het programma te overhandigen van bet feest, dat heden hier gevierd wordt, om den dag te herdenken, die met guldon letteren in de geschiedenis van het Neder landsche Volk staat opgeteekend. Het is voor my een groot voorrecht te mogen optreden als tolk van de Baarnsche burgery, om Uwen Majesteiten te zeggen, dat deze feestvreugde de uiting is van een diepgevoelde en onver- getelyke liefde voor bet Huis van Oranje, waarvan de onvergetelyko geschiedenis van Uwer Majesteiten voorvadtren zoo dikwerf is saamgeweven met Baarn en Soestdyk. Van dit feest zullen de nagalmende vreugdezangen wegsterven, maar de indruk zal blyven be staan, evenals de geliefde en eigenaardige volkskreet. „Oranje Boven". 2) Ja.... maar heb nog wat geduldl Als het speelseizoen voorby isl" Dan kon hy opbruisen, haar op armslengte van zich af houden en zeggen: Je huichelt, Julia 1 Het is de kunstenares in je, die haar eerzuchtige droomen niet wil opgeven. Het is de actrice, die de rollen, waarop zy eens hoopt, niet wil opgeven voor ~de éóne, die van myn vrouw." Dan steunde zy peinzend het hoofd in de Jiand en fluisterde: Je hebt geen golyk, waariyk niet, maar er ligt toch Iets waars in hetgeen j9 zegt. Ik dweep met myn kunst; men heeft my gezegd, dat ik iets goeds zou kunnen prestoeren. Zou het jo zoo zwaar vallen nog een poosje te wachten met den storm over onze hoofden te doen losbarsten? KanjyDog niet eenige maanden je vader en ik myn kunsteDaarsdroomen behouden?" Kort daarna werd de oude baron Rutger Hallenhjelm van Halleborg ziek en stierf. Toen Gösta Julia het doodsbericht meedeelde, ontroerd on geschokt, zag hy een zonnigen glimlach over haar gelaat glyden. Hy keerde sich af. Ik kan het begrypen en het je vergeven, dat myn8 vaders sterven je vreugde veroor zaakt. Maar.... het doet me zeer, dat je het zoo duideiyk toont, Julia." Zy voerde hem naar de parelgryze canapé en sloeg haar ronde, zachte armen om zyn hals. Wie heb je het te danken, Gösta, datje vader zyn eenigen zoon onverminderd liefhad, en hem zegende op zyn sterfbed, zonder stryd tusschen gekrenkten trots on vaderlyke liefde ln zyn md hart; hy, de eenzame weduwnaar, die niemand op de wereld bezat dan jou?" Gösta boog het hoofd en kuste haar kleine, kinderiyke hand. Aan jou alleen!" En dan gun je my de vreugde niet by die gedachte? Zie, dat was het, wat my verheugde, niet de verbroken keten voorden erfgenaam van Halleborg." Toen de oude Malena dien avond met het eenvoudige souper binnenkwam, werd er veel van bruiloft, afscheid van het tooneel en een stil tehuis vol liefde en vredige kalmte ge sproken. Maar toen Malena weer weg was, kwam er een schaduw op Julia's gelaat, ze drukte zich dicht tegen hom aan en zeido: „Maar je moet dat fameuze artikel uit den majoraatsbriof niet vergeten, waarover we een paar maal hebben gesproken. „Paragraaf 17," geloof ik, dat het was. Wat staat daarin?" Gösta lachte, trok een guitig gezicht, vouwde zyn handen en begoen alsof het een van buiten geleerd lesje was: Valt het majoraat aan een ongehuwden majoraatsheer toe, dan moet deze, vóór hy zyn vyf-en-dertigste jaar heeft voltooid, een huweiyk hebben aangegaan met eenadeliyke en deugdzame jonkvrouw, wil hy het majoraat behouden. Is hy by de intrede van zyn zes endertigste jaar nog niet gehuwd, of op een wyze, die aan de bovenstaande eischen niet beantwoordt, dan gaat het majoraat over op don naasten majoraatsheerin het laatste geval dadelyk na het huweiyk. Komt het majoraat aan een ongehuwden majoraatsheer, die zyn vyf-en-dertig9te jaar voltooid heeft, dan moet deze binnen twee jaar na de aanvaarding van het majoraat een huweiyk hebben aangegaan met Ik weet al genoeg, het is immers alleen het eerste punt, dat betrekking op jou heeft. Heb je er wel goed over gedacht, dat je te kiezen hebt tusschen Halleborg en my?" Ja, lieveling, ik heb reeds gekozen en de keuze is my licht gevallen." En je zult er nimmer berouw over hebben Nimmer." Neen, misschien niet nu, maar eens, als Julia oud en grys is geworden, wanneer je eigen kracht om je rechterlyke loopbaan, die nu slechts spel voor je is, maar dan een broodwinning zal worden, voort te zetten, misschien verslapt, wanneer teleurstellingen en zorgen komen, hoe zal het dan zyn, Gösta?" Altyd, altyd zaligheid met je, kwelling en verlangen zonder je." Zy kon hom niet langer kwellen, al wilde ze ookhaar ongeruste vragen en zyn warme verzekeringen gingen over in een langen, innigen kus, die zóó lang wc-rd herhaald, tot Ualloborg met zyn heerlykheden wigsmolt en zóó klein word, dat Julia het met haar rozigen pink kon bedekken. Een windvlaag? Een verraderlyke tocht- stroom?" Een kleine kiem van den dood, die reeds lang bezig was d6 hoop van leven en liefde te ondermynen? Wie zal het zeggen? Acht dagen later was Julia Malmborg zielloos stof en niets meer. De gedachten aan dat alles gingen door de beide hoofdeD, die daar in sombere wanhoop tegen elkander lagenbet eene oud, eeuvoudig en met grove trekken, het andore schoon, edel en zwartgelokt, maar beide vereenigd door ééne liefde en ééne smart. Het gryze hoofd verhiel zich hot eerst. O, God mogo my troosten I Vergeef my, mynheer de baron, dat ik my zoo tegen u ^gedraag; vergeef my ter wille van juffrouw Julia." Gösta stond op en streek met zyn fijne, smalle hand over het bruine, rimpelige gelaat. Lieve, oude Malena 1 Zoo lang je leeft moet je by my blyven en over haar spreken." Hier zyn de sleutels van de la en van haar lessenaar, mynheer de baron." Hy nam ze aan en ging naar de deur van de achterste der drie kleine, eenvoudig, byna armoedig gemeubileerde kamers, die zelfs voor dien tyd geen passende omgeving waren voor de „minnares" van den ryken majo raatsheer van Halleborg. 01 die smet kon hy nu nimmer, nimmer meer afwasschenl Niemand, zelfs gy niet, mag my storen, oude Malena 1" Hy stak deir sleutel in de bovenste bu reaulade, maar toen hy het halfvoltooide pypensnoer van blauwo en witte paarlen zag, dat zy voor hem maakte, viel hy op zyn knieën en barstte in een zenuwachtig snikken uit. II. Baron Gösta sloot zich op in zyn kamera in de We3terlangstraat in de nabyheid van de verschillende colleges, waar hy volgens de gewoonte van dien tyd was ingeschreven, en wachtte met de naïveteit der jeugd af, dat het verdriet hem zou doodtn, en weer met zyn beminde vereenigen. Ach, geen hoop is bedrieglyker dan dezel Een verkoelend windje des zomers, terwyl twee geliefden in zorglooze droomeryen verzonken zitten, om geven door de schoone natuur, kan reeds een bode des doods zyn; maar jaren van smart, van verterend verlangen kan een hart verduren en toch voortgaan met kloppen. Hy vertoonde zich niet meer op de bureaux. Niemand lette daar byzonder op; het getal jonge toehoorders was groot genoeg zonder hem, en menigeen dacht, dat de jonge ma joraatsheer zich op zyn landgoed bevond. Dat dachten de dames, die toen algemeen als restauratie-kellnennnen dienst deden, ook, toen de jonge baron zich niet moer in heur lokalen liet zien. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1