11200, Zaterdag SO Augustus. A0.1896 (geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Augustus. Feuilleton. IETS VERDACHTS. LEIDSCH DAG-BLA PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. s 1.10. Franco per posti r 1-40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Yan 1 6 regols 1.05. Iedere regel moer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Yoor bet examen voor de hoofdakte is geslaagd mej. C. W. S. Nagel, van Leiden, en voor bet examen Fransch, lager onderwijs, mej. P. W. Keors, van Hazerswoude. De kapiteins F. B. A. Van Steenhardt Carré, van bet reg. gren. en jagers te 's-Hage, en P. A. Van Buuren van het 6de reg. inf. te Breda, worden binnenkort bevorderd tot majoor en de lste luitenants G. J. baron Van Slingeland, van het 7de, A. Kraak, van het 4de, en G. A. Van Driel, van het 6de reg. inf., tot kapitein. De lste luit. W. L. Overduin, van het 4de reg. inf., werkzaam onder de bevelen van den gen6raal-majoor chef van den gene- ralen staf, wordt te rekenen op 1 October a. 8., onder eervolle ontheffing uit gezegde betrekking overgeplaatst van de residentie naar Delft en aldaar ingedeeld bij het lste bat. van gezegd corps. De majoor J. Doornbos, van het 8ste reg inf., wordt 15 Sept. a. s. eervol ontheven van het bevel over het 4de bat., van hot corps te Arnhem, en overgeplaatst naar Alkmaar, alwaar by op 1 Oct. d. a. v. zal optreden als directeur der cadettenschool ter vervanging van den luit. kol. L. De Vlaming, die, naar wfi vernemen, alsdan op zijn verzoek wegens ziekte op non-activiteit wordt gesteld. Op 1 Aug. ontbraken bij de verschillende wapens van ons leger de volgende officieren infanterie 64, artillerie 19, genie 5, en bij de militaire administratie 16, terwijl bij de cavalerie 1 tweede luit. overcompleet was. De 2de luit. J. M. C. Van Borselen, van het 4de reg. inf. te Haarlem, heeft overplaatsing gevraagd by het O.-I. leger. Onder beschermheerschap van den groot hertog van Saksen zal den 2den September a. 8. in de Kurzaal te Schevoningen een concert plaats hebben ten bate van de nage laten betrekkingen van de omgekomen be manning van den Duitschen oorlogsbodem „litis." Ter vervanging van den heer dr. A. E. Van Royen, leeraar aan de Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus te Haarlem, bevelen B. en Ws. ter benoeming aan: lo. dr. H. Van Erp, te Leiden; 2o. dr. J. G. C. Vriens, te Nijmegen, en So. dr. A. C. An- tusch, te Zaandam. De aan den heer N. G. Van der Lee te Winsum (Apeldoorn) verleende concessie voor het gebruik maken van 's Rijks werken ten behoeve van een aan te leggen tramweg Apeldoorn"Winsum, is door den minister van waterstaat ingetrokken. De minister van w., h. en n. heeft be paald, dat tijdens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 5de inspectie van 2 Sept. a. s. tot 2 Oct. daaraanvolgende, de inspectour van den arbeid in de 6de inspectie mede bevoegd zal zjjn in de 5de arbeids inspectie. Sts.-Ct De minister van marine heeft den lsten luitenant by het corps mariniers E. Berdenis van Berlekom met 1 October a. s. ontheven van do betrekking van adjudant by de lilde afdeeling van het corps mariniers en geplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip Buffel," terwyi te zijner vervanging als adjudant is aangewezen de lste luitenant by gemeld corps J. C. Schraver. De heer F. H. Van Leent, te Amsterdam, de welbekende kinderschryver en verzamelaar van Neerland's Dichtschat, vierde gisteren zyn 40-jarig huwelyksfeest. Eene commissie uit den boekhandel, bestaande uit de heeren J. H. De Bussy, P. Gouda Quint, Arnhem, H. J. W. Becht, Joh. G. Eftemler Cz., S. Waren- dorf Jr. en L. Van Dam Pz., bood den jubilaris by monde van laatstgenoemde een geschenk aan namens den boekhandel, welke algemeen daaraan bydroeg. In zake het door Ged. Staten van Zuid- Holland opgemaakt ontwerp van wet tot wyziging der grens tusschen Dordrecht en Dubbeldam hebben B en Ws van Dordrecht by den gemeenteraad een ontwerp-besluit in gediend, waarin de Raad als zyn gevoelen omtrent dat ontwerp kenbaar maakt, dat hy zich volkomen met de ontworpen grens- wyziging vereenigt, daar, indien dit ontwerp tot stand komt, de groote nadeelen, verbonden aan de tegenwoordige begrenzing, zullen wor den weggenomen. Een ernstig bezwaar is echter de bepaling, volgens welke de gemeente Dordrecht aan Dubbeldam een bedrag van 14,000 zou hebben te vergoeden „als schadeloosstelling." Te Maastricht heeft de commissie van ingezetenen, bedoeld by art 131 der Ge meentewet, met algemeene stemmen hare instemming betuigd met het plan tot uit breiding der gemeente, zooals dit door Ged. Staten is ontworpen. Met het oog op de wenscbeljjkheid, om de vergunningen tot huwen van militairen beneden den rang van officier meer te be perken, is aan den minister van oorlog in overweging gegeven om de waschbazen by de corpsen van het leger geleidelijk te doen verdwynen en in verband daarmede het was- schen van de ïyfgoederen der militairen voort aan te doen plaats hebben in een of meer contrale militaire wasschepen. Alvorens echter daarin een beslissing te nemen, wil hy eerst nog worden iogelicht omtrent de kosten, die thans verbonden zyn aan de reinigiDg van de ïyfgoederen der militairen, en ook omtrent die, welke besteed moeten worden, indien de bewass:hing aan militaire of wel aan parti culiere wasinrichtingen zal worden opgedragen. Ter gelegenheid van de herdenking van het ontzet van Groningen (28 Augustus) he6ft de commissie van administratie van het Museum van Oudheden een tentoonstelling geopend, waarin zooveel mogelyk alles byeen is verzameld, wat op het beleg en ontzet van Gruno's veste betrekking heeft. Alle mogeiyke resolution van borgomeesteren en Raedt der stad, een oorspronkeiyke brief van den bis schop van Munster, om de stad in zyne han den te geven, zyn aanwezig. Vooral uit een historisch oogpunt heeft deze expositie groote waarde. Portretten van de hoofdpersonen, die by het beleg betrokken waren, schilderyen over het beleg zelf, medailles noodpenningen, waarvan enkele uniek zyn, Latynsche Lofzangen, publicatiön van stu denten om de wapens op to nemen, bevelen van Ged. Staten tot het uitschpven van bede dagen, zyn tentoongesteld; in één woord: op deze tentoonstelling doorloopt men het beleg van Groningen van zyne wording af tot de glorieryke overwinning en de daarop gevolgde feesten, waarmede door onze vaderen vreugd werd bedreven wegens de zegenryke verlossing- De minister van waterstaat keert Zaterdag terug uit het buitenland De gemeenteraad van Bergb heeft be sloten een jaarlyksche rentegarantie van ƒ2000 te verleenen voor den aanleg van een stoomtramverbinding van Zutfen naar Em merik. Op Curacao heeft zich op initiatief van don heer J. H. Hamelberg, onder leiding van don gouverneur, eon genootschap geconsti tueerd, oat zich ten doel stelt do studie van do geschiedenis der West Indische eilanden in het algemeen en der Nederlandsche West- Indiën in het by zonder to bevorderen. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, passeerde 26 Aug. Gibral tar; de „Prins Maurits" vertrok 27 Aug. van Amsterdam naar West-Indiè; de tPrinsee Wilbelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Aug te Suez; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw York. passeerde 27 Aug. Wight; de „Prinses M.irie," van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. Ouessant; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Aug. te Genua; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Aug. van Marseille. By koninklyk besluit is op pensioen ge steld de eerste luitenant E. J. H. Van der Veen, van het lste regiment vesting-artillerie, krachtens art. 42, sub. 2c, der wet van 28 Augustus 1851, en het bedrag van het pensioen bopaald op ƒ1080 's jaars. Landbouwtentoonstelling te Woerden. Vervolg der bekroningen. Hengsten: lste pr. C. Van Eek, Houten, met „Brinio"; 2de pr. P. Czn. Boekei, Schagen, met „Éclair". VeuleDmerries met haar veulens: lste pr. G. Sturkenboom, Jutfaas; 2de pr. F. Hamoen, Utrecht. Merries geb. in 1890, '91 '92: lste pr. C. Van Schaik, 2de pr. H F. Bultman, Haar lemmermeer; 3de pr. C. W. Hoogendyk, Zwammerdam. Merries, geb. in 1893/94: lste pr. G. De Haas, Benschop; 2de pr. J. W. A. De Wit, Linschoton; eerv. vermeldingen: W.Timmer mans, Hazerswoude, G Van Houweninge, Gouda Ruin van 3 tot 6 jaarlste pr. J. Lekker- kerktr Sr., Linschoten, 2de pr. C. Vroege Jz., Rietveld. Tweejarige rystieren lste pr. H. J. Doude van Troostwyk, Nieuwersluis; 2de pr J Laan Rzn Beemster; 3de pr. W. Verwey, Lange- ruigeweide. Pinkstierenlste pr. Joh. J. Van Weede Jr., Utrecht2de pr. Wed. D. De Bruyn, Waarder; 3de pr. A. De Goede Hzn., Beemster. Kalfsleren; lste pr. S. De Heer, Schermer; 2do pr. D Hoogentoorn, Beemster. Melkkoeien lste pr. W. Bakker, Beemster; 2de pr. J. Freyers, Meern; eerv. verm. W. Bakker, Beemster. Melkschottenlste pr. J. C. Laan, Wormer- veer, 2de pr. H Kop Jr., Aarlanderveen. Melkvaarzenlste pr. C. Heynis, Beemster; 2de pr N Vossenstein, Groenekan. Kuispinken lste pr. J. v. d. Wind, Rietveld; 2de pr Joh J. Vao Weede Jr., Utrecht. Kuiskalverenlste pr. J. Van Schaik, Woer den. 2de pr. J A. Yiveen Gzn., Harmelen; eerv. verm. J D Binnendyk, Aarlanderveen. Vette koeien: lste pr C. Christiaanse Jr., Leiden2de pr. J. Troyers, Meern. Vette Schotten: lste pr. Gebr, Dorrepaal, Koudekerk; 2de pr. J. Freyers, Meern. Tweejarige springrammenlste pr. J. Plomp, Zuilen; 2de pr. E. A. Gehrels, Haarlemmermeer. Eenjarige springrammen: lste pr. L. A. Van den Berg, Willeskop; 2de prys J. Van der Vaart, Zuilen. Óoischapen met lammeren: lste prys Gebr. Clay. Haringhuizea; 2de pr. A. C. Van den Akker. Hazerswoude. Vette schapenlste pr. Gebr. Dorrepaal, Koudekerk 2de pr. A. Van Rooyen, Barwouts- waarder. Lammeren: lste pr. H. De Goede, c. s., Beemster en Purmerend; 2de pr. J. Van der Wind, Rietveld Beeren lste pr Wed J. Van de Weerd, Maarsen2de prys H. P. F. Van Roosendaal, Kockengen. Zeugen met biggen: lste pr. H. Kompier, Hazerswoude; 2 3o pr. D. Van den Akker, Alfen aan den Ryn Vette varkens: lste pr. D Op 't Land, Rietveld. 2de pr J. Kleyne. Rietveld. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag werd do pas sage voor rytuigen door de Watersteeg ge durende eenigen tyd gestremd, doordat van een met twee paarden bespannen rytuig de as der achterwielen in genoemde steeg was gebroken De passagiers, die zich in dat voer tuig bevonden, moesten natuurlyk uitstappen. Het rytuig werd er zoo goed mogelyk gere pareerd om den tocht te kunnen voortzetten. Over de Havon kwam gister avond een paard, bespannen voor eon rytuig, ia vliegenden draf aanrennen. Het cier had waarschynlyk geschrikt en was er „van door" gegaan Aan de Zylpoort werd de harddraver tot staan gebracht. Te Leimuiden doet zich een geval voor van febris typhoïdea. Van de h a r i n g v i s s c h er y z\jn te Katwyk aan Zee aangekomenKW. 86, sch. M. Van Duyn, van de reedery „Katwyk aan Zee," met 420 kantjes; KW. 15, sch. Jb. Zwaan, reeder H. Van der Marei, met 360 k.; KW 17, sch. IJ. Plokker, roeders Parlevliet en Van Blaaderen, met 375 k., en KW. 64, sch. Jb. Plug, reeder P. Haasnoot, met 365 k. Verkocht 19 kantjes steurharirig (met de ton) voor 7.75 tot ƒ8.10; 28 kantjes (zonder ton) 8.20 tot 8.40; voor zoutevisch werd ƒ14.10 tot 15.50 en voor koolvisch 7,35 per kantje besteed. Een schutter te 's Gravenhage werd eenigen tyd geleden, toen hy van eene schuttery oefenmg kwam, op de Ve6nkado bemoeilykt door zyne echtgenoote, met wie hy in onmin leeft, en door een manspersoon, en geraakte by die gelegenheid zyn geweer kwyt. Dit werd hem ontrukt of wel hy werd gedwongen het af te geven en de vrouw hield het wapen in bezit, meenende hierdoor een middel in de hand te bobben om haar man, wiens woning zo had verlaten, omdat zo de samenwoning met hem onmogelyk achtte, te dwingen eene naaimachine af te geven, waarop zy beweerde recht te hebben en welke ze behoefde om brood te vercienen, wyi haar man weigerde haar te onderhouden. De vrouw werd echter wegens haar ge weldig optreden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en verscheen gisteren als appellante van dit vonnis in hooger beroep voor het Hof te 's Gravenhage. Het Openbaar Ministerie by dit college eischte bevestiging der veroordeeling De verdediger, mr. L. R. Teltirsg, pleitte voor de vrouw ontslag van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie by hetzelfde ge rechtshof vorderde tevens bevestiging van: lo. het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarby een poelier van 68 jaren en een van 26 jaren, beiden wonende te Hansweert (gem. Kruiningen), resp. tot 4 en 3 jaren gevange nisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal van kippen; 2o. het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarby twee zeer ongunstig bekende personen tot 18 maanden zyn veroor deeld wegens diefstal van verschillendo voor werpen uit een tentje op een Lawn-tennis- terrein aldaar. Men herinnert zich, dat eenige dagen geleden de Haagsche rechtbank iemand veroordeelde tot terugbetaling van de hel t van een twintigste van de „100,000", die by op oen eigenaardige wyze met zyn huishoud ster samen uit de Staatslotery had getrokken. Naar men aan de „Haagsche Courant" meldt, schiet de juffrouw er nochtans een aardig sommetje by in. Want wèl veroordeelde de rechtbank tot terugbetalen; maar.... de in 't geiyk gestelde eischeres heeft zich ten slotte genoopt gezien, genoegen to nemen met een accoord voor wat zy krygen kon: ƒ350 contant en 500 by afbetaling in ter- myntje8. Op last van den waterschout te Scheveningen zyn Woensdag twee matrozen opgepakt en onder politiegeleide naar Vlaar- dingin vervoerd. Zy maken deel uit van de equipage van een bomschuit van den reeder A. Hoogenraad, welk vaartuig wegens desertie der matrozen reeds geruimen tyd werkeloos lag Te Rotterdam is kwade droes geconstateerd by twee paarden, uit Engeland ingevoerd en geslacht aan het abattoir aldaar. Een dier paarden heeft gestaan op d-n stal van Meyer Pool, naby de Veemarkt ulJaar. 2) Myn boosboid verdween met den laatsten zonnestraal, verdronken in een fijnen motregen, die loodrecht neerviel. Geen denken aaü, vandaag een voet buiten de deur te zetten! „Wat een weerl" zeide ik ten hoogste voldaan, met de vingers op de ruiten trom melend. „Vindt je 't zoo prettig?" zeide Emilie, die 't niet met me eens scheen. „Zeker, wyfjel Wat is er heerlyker dan een dag met ons beidjes in dit kleine paradys? Je zult wat muziek maken, my dat adagio van Beethoven voorspelen, je weet wel?" Emilie keek me teeder aan en legde haar korje op myn schouder. Dat adagio had ze me voorgespeeld op den dag, dat ik haar ten huwelyk vroeg; 't was ons een herinnering vol onuitsprekeiyke zoetheid. Haar vochtige oogen blikten tot op den bodem van myn ziel; ik op myn beurt zag haar diep in de oogen en ik las daar dat volle vertrouwen, die algeheele overgave, die me zoo zalig gemaakt hadden, die me een leven beloofd hadden vol ongestoord geluk. „En je zult niet uitgaan, kleine lieve dwingeland," zeide ik, haar kussend. Ze beantwoordde myn kus; toen schitterde er in haar blik een vonkje, van ondeugendheid of vrooiykheid? En we gingen déjeuneeren. Nadat de tafel was afgenomen, keek Emilie neerslachtig naar buitende goudenregen hing zwaar naar beneden, het grasveld stond onder, groote plassen bedekten den weg we waren midden in don zondvloed verplaatst. „Wil je in een bootje uit?" vroeg ik myn vrouw, „anders zie ik geen kans...." „Niet?" zeide ze met iets spottends in haar stem. „Kom, laat ik je het adagio gaan spelen." Met muziekmaken ging een verrukkelyk uurtje voorby; toen herinnerde ik me, dat er boven in myD bureau vyf of zes zakenbrieven ter beantwoording lagen. Buiten schryft men enkel als het regent; wee, wie haast heeft als de zoele lucht en de blauwe hemel u naar het bosch lokken I Myn vrouw had bezigheden in de keuken; ze moest het toe zicht houden op een soort gebak, waarop ik dol was en dat Monica geregeld liet mis lukken. „Ze heeft miostens een uur werk," zeide ik by mezelf en ging naar myn kamer, om een eind te maken aan de vermoedelyke verwonschingen van myn correspondentie. Niet één, maar twee uren namen die ver velende brieven in beslag; toen ik weer be neden kwam, zat myn vrouw voor het raam in de eetkamer te borduren. Een frisch blosje kleurde haar wangen, in haar verwaaide vlechten glinsterden een paar regendroppels, ze zag er allerbekooriyk3t uit, maar ik moet bekennen, dat ik daar heelemaal geen oog voor had. „Ze is uit geweest," was myn eerste ge dachte „laat zien of ze 't me zeggen zal," myn tweede. Waarom zou ze 't me niet gezegd hebben Ik had het maar te vragen. Ik durfde niet. „Regent het nog altyd?" vroeg ik onnoozel. De regen was al heviger geworden en kletterde tegen de ruiten. „Zooals je ziet!" zeide Emilie glimlachend. „Wou je uitgaan?" „Neeu, en jy?" „Neen, waarlyk niet 1zeide ze met een vroolyken lach. 't Schoot me te binneD, dat ze misschien enkel het raam had opengezet om een luchtje te scheppen en ik schold mezelf uit voor de dwaze denkbeelden, die me sind3 den vorigen avond door 't hoofd spookten. „Ik heb myn werkmandje in 't salon laten staan," zeide Emilie. „Zou je 't even voor me willen halen?" Om naar 't salon te gaan, moest ik de gang door; ik deed de deur open, de sporen van myn vrouwe kleino voetjes liepen van de stoep naar de keuken, zichtbaar door vochtige plekken, en door de half geopende deur meende ik haar regenmantel voor 't fornuis te zien hangen. „Ze is stellig uit geweest," zeide ik. Welk belang kon ze er by hebben het me te ver bergen? Terwyi ik daarover peinsde, had ik Emilie's werkmandje opgenomen; 't gezicht van den inhoud gaf myn gedachten een andere wending, 't Waren lapjes flanel en katoen van allerlei kleur, kleine pakjes, mutsjes „Laat me, terwyi we zelf geen kinderen hebben," had myn vrouw gezegd, „wat voor do arme kindertjes uit het dorp naaien; 'tzal ons geluk aanbrengen en wie weet of ik er later wel tyd voor heb." Ze was uit geweest, zeker maar voor een werk van barmhartigheid. Dat ik daar niet eer aan gedacht had! Ze deed in stilte wèlMyn hart vloeide over van blydschap en trots; toen ik haar het werkmandje aan reikte, drukte ik een kus op de hand, die ze er naar uitstak. „Beste Ferdinand," zeide ze teeder, „ga daar zitten en laten we wat praten." De avond vloog om als een droom. Ik was trotsch op myn vrouw, ik zou de heele wereld hebben willen verkondigen, dat ze regen en wind had getrotseerd om een liefdadigheids bezoek te brengen; ik wilde, dat ze wist welke gevoelens haar toewyding me inboezem den Aan het diner kon ik het niet langer uithouden. „Wat hebben je oude luitjes je van ochtend verteld?" vroeg ik, haar met de oogen lief- koozend, terwyi ze de sla aanmaakte. „Wel, heelemaal niets," zeide ze, de ebben houten vork op de zacht groene blaadjes leg gend; „wie nog niet van honger sterft, waagt zich als hy geen schoenen heeft met dit weer Diet door bet bosch naar ons afgelegen huisje." 't Was of ik een koud bad kreeg. Emilie gaf me de sla aan. „Ik heb geen trek meer," zei ik koeL „Ben je ziek, mannetje?" vroeg ze bezorgd. „Ik heb hoofdpyn," antwoordde ik. Ik moest wel een voorwendsel zoeken. Gingen we voor elkander een verachteiyke coroedie spelen? Moest het voortaan tusschen ons een leven van leugens en argwaan zyn Dat denkbeeld kneep me de keel dicht. „Je ziet werkeiyk bleek, beste," zeide ze, terwyl ze opstond en me opmerkzaam aan keek met de hand op myn schouders. BJe hebt den heelon dag thuis gezeten, daar kan je niet tegen. Wil je geen dessert? Dan zal ik je zelf eens een lekker kopjo koffie zetten." Ik liet haar praten, ik liet haar begaan, verstomd over Zooveel tegenwoordigheid van gee3t, zooveel dubbelhartigheid. Daar zat ik by haar, gemarteld dooi afschuwelyke vermoedens; ze wist het, want ze zag, dat ik er onder leed; met een enkel woord kon ze myn ïyden doen ophouden en dat woord sprak ze niet uitl Dus kon ze 't uitspreken? „Ik moet veinzen," dacht ik, „anders kom ik niets te weten; ze is al te geslepen." Ze was inderdaad geslepen, ik kon nergens achter komen. Een rechtstreeksche vraag doen, dat was gemakkeiyk genoeg maar zou ik me tegen over een brutale leugen kunnen inhouden? Ik wendde een gewichtig werk, waar haast by was, voor; ondauks Emilie's dringende tegenwerpingen, ging ik naar myn kamer en begroef me in pachtersrekeningen. Tegen tien uren kwam ze boven, een-beetje treurig, een beetje ongerust, en vroeg me of ik niet zou gaan slapen. „Slapen?" herhaalde ik op strengen toon. „Neen, myn zaken ïyden geen uitstel. Ga maar naar bed en wacht niet op me." „Arme Ferdinand!" zeide ze, terwyl zsmy op 't voorhoofd kuste, „ziek en dan gedwongen om te werken! Zal je gauw komen, zeg?" i „Ik kan er niets van zeggen," i.ntwoorddu I ik; „je moet niet op me wachten." (Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1