(§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. 11198. sti/Doiiderdag 2^ Aug us lus. A0. 1896 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PTtT.TS DEB ABVEBTENTXËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit iiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OfAciëele HennisffeTinffen. Inschrijving voor de Nationale Militie. WAARSCHUWING Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze de ingezetenen, dat, uit kracht van de wet van 4 April 1892 (Staats blad No. 56), het register van inschrijving voor de Nationale Militie den 31sten Augustus aanstaande, des middags te vier uren, voor goed wordt gesloten, en roepen mitsdien de militieplichtigen, die in het jaar 1877 zijD geboren en zich nog niet hebben laten in schrijven, op, om de aangifte daartoe nog vóór dat tijdstip te doen, ten einde do nadeelige gevolgen, die uit verzuim ten deze voor hen zouden ontstaan, te voorkomen, ook al mochten zij tengevolge eener vergissing omtrent het juiste jaar hunner geboorte, in de meening hebben verkeerd, dat z\j nog niet tot de aangifte ter inschrijving gehouden waren. Zü noodigen daarom belanghebbenden, die 18 of 19 jaren oud zijn, uit, zich zoonoodig spoedig omtrent het jaar waarin zij geboren zjjn, te vergewissen, en zich, zoo ait jaar 1877 is, alsnog onverwijld aan te melden ter Secretarie dezer gemeente (Afd. Nationale Militie en Schutterij), op de werkdagen tus schen des voormiddags haltticn en des namiddags drie uren, tot 31 Augustus 1S96. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1896. Leiden, 26 Augustus. De groote zaal van „Zomerzorg" was gister avond geheel bezet bij gelegenheid van het opera-concert, in ons blad aangekondigd. Zelfs was de zaal te klein, want er waren er, die zich met een plaats in de achteraan gelegen koffiekamer moesten tevreden stellen. Het viertal concert gevende personen, de dames Gertrude Donker en Frederica Frans man, alsmede de heeren Johan Schmier en Herman Yenverloo, de drie eerstgenoomden van de Nederlandsche Opera, behaalden ook hier succes met hun voordrachten van aria's, duo's of trio's uit oratorium of opera, of ook wel van eenvoudige liederen. Na sommiger optreden viel hun zelfs een luid en aanhoudend applaus ten deel, terwijl 'e coloratuur zaDgeres Fransman bovendien een gedeelte van het „Klokkelied" uit de „Lnkmó" herhaalde. De tweede afdoeling van het programma viel evenwel blijkbaar meer in den geest dan de eerste. Tot besluit der soirée bezorgde de heer Johan Schmier velen met een viertal zijner naturalistische muzikale voordrachten weer eenige amusante oogenblikken, helzu de kennismaking er mede voor de eerste maal, hetzij 20 bÜ vernieuwing geschiedde. Het zou niet te verwonderen zijn als met het oog op het talrijk opgekomen publiek, waaruit de groote belangstelling bleek, het viertal nogmaals hier optrad. De schout-by nacht, directeur en com mandant der marine te Amsterdam, vergezeld van den dirigeerend officier van gezondheid in de directie der marine aldaar, inspecteerde heden de Kweekschool voor Zeevaart alhier. De beer J. H. Landwehr, te Leiden, heeft bedankt voor de benoeming als voor ganger in de Geref. kerk B te Giesendam. De heer J. J. Brouwers, alhier, is met ingang van 1 September benoemd tot onder wjjzer aan de R.-K. Burgerschool te Alkmaar. Bjj gehouden aanbesteding is door burgemeester en wethouders van Oegstgeest on Voorhout de leverantie van grind voor heide gemeenten voor dit jaar gegund aan D. Van Leeuwen, te Leiden. De Nederl. mail, met berichten uit Batavia tot 28 Juli, kan morgenvoormiddag hier worden verwacht. Te Oegstgeest is nog eene Protestanten- kiesvereeniging opgericht. Het voorloopig be stuur bestaat uit de heeren J. Verhoef, voor zitter; E. Broekhuis, secretaris; H. Van den 'Ameele, penningmeester; en A. Den Haan en L. Schouten. i. Op de voordracht voor leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe be lastingen zyn door den Raad der gemeente Koudekerk geplaatst de aftredende heeren A. Dorrepaal en C. M. Oppdaar en als tweede dubbeltal de heeren G. Dorrepaal Gz. en N. Blonk. Te Oude Wetering bedroeg op 31 Dec. 1894 bet saldo der inlagen en terugbetalingen ter Rijkspostspaarbank 2291.56. In 1895 is aldaar ingelegd 6268.87 en terugbetaald 4924.39, saldo 1344.48, weshalve uit. Dec. 1895 het saldo der inlagen en terugbetalingen beliep 3636.04. Waren er uit. Dec. 1894 72 boekjes in omloop, einde 1895 was dit cijfer goklommen tot 85 Niettegenstaande te Oude-Wetering sedert jaren eene bloeiende Nuts-spaarbank is gevestigd, wordt ook van de Rjjks postspaarbank alzoo een toenemend gebruik gemaakt. Te Woubrugge bedroeg het saldo der in lagen en terugbetalingen by de Rijks-post spaarbank uit. Dec 1894 4506.91; werd ingelegd in 1895 1991.52s, terugbetaald 700 54, saldo 1290.98®, weshalve uit. Dec. 1895 het saldo der inlagen en terugbetalingen beliep - 3215.925. 31 December 1895 waren er 62 boekjes in omloop, tegen 59 op 31 December 1894. Zondag had in de kapel aan het gymna sium te Katwijk een indrukwekkende pioch- tigheid plaats Na gedurende drie dagen zich in strenge afzondeling te hebben voorbereid, legde de weledtlgestr. heer mr. Rudolf Benjamin Ledeboer in handen van zijn Mentor, den weleerw. heer pater H. Van Scbyndel, de Roomsch Katholieke geloofsbelijdenis af. Onder de plechtige H Mis ontving de bekeerling op stichtende wyze uit de handen van den Zeereerw. directeur van het gymnasium de eerste H. Communie. Dit alles geschiedde in tegenwoordigheid van verscheidene protes- tantsche fimiüeleden en van eenige katholieke vrienden, waaronder de hei r mr. Van IJssel- stein, die eenige jaren geleden in den schoot, der Kerk wederkeerde. {Tijd.) Met ingang van 1 September a. s. wordt de diensttijd op werkdagen van het post- en telegraafkantoor te Alfen (Zuid Holland), in de avonduren, verlengd tot 8 u. 50 m. 's namid dags. Do diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. De predikant by do Ned.-Herv. gem. te Houten, ds. K. A. De Groot Az., heeft een beroep ontvangen naar de NeJ.-Herv. gemeente te Ter-Aar. (Z. Holl.) De burgemeester van Den Haag, de heer Roest, is uit het buitenland terug en heeft zijne ambtsbezigheden weer hervat. Een groot gala-diner ten Hove zal dit jaar op den verjaardag van Koningin Wil- helmina niet plaats hebben. De viering van Hr. Ms. verjaardag op bet Koninklijk Paleis te Soestdyk zal zich in hoofdzaak tot den hofkring bepalen. Bero&pen is by de N.d.-Hervormde ge meente ta Poed-royen cn Loevest in ds. Th. G. C. Rappard, predikant te Zuiliohem. De Broederschap van Can Jidaal-Noturissen in Nederland liield Maandag te Arnhem hare jaarlykschealgemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer N. J. Verkoren, te 's Gravenhage. Tot voorzitter van het Hoofdbestuur, ter vervanging van den heer Verkoren die wegens zyne benoeming tot notaris moest aftreden werd gekozen mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, met 40 van de 57 uitgebrachte stemmen. Tot lid van het Hoofdbestuur werd gekozen de heer A. C. RoelofTs Valk, te Utrecht, met 32 van de 59 stemmen. Op de heeren F. Kat en mr. H. Van Loghem de Josselin de Jong waren elk 13 stemmen uitgobracht. Voor deelneming aan het nationaal hygië nisch congres hebben zich reeds 150 personen aangemeld. Als datum van samenkomst is definitief 21 September bepaald. De besprekingen der eischen van de volks huisvesting zullen worden ingeleid door den hoogleeraar prof. Van Overbeek de Meyer en dr Wintgens; die der waterleidingen door den directeur der Utrechtsche Waterleiding, den ingenieur Ryk en door den geneeskundigen inspecteur dr. All Cohen, van Groningen. De heer Westenberg, onze gezant by het Italiaansche Hof, wordt Donderdag a. 8. in Den Haag verwacht. De Koningin-Regentes heeft als biyk van hare belangstelling in den arbeid van den Oranjebond van Orde voor een bedrag van 2000 deelgenomen in de obligatie- leening voor de stichting „Huis en Hof" te Amersfoort. Op verzoek van den heer L. B. Mölraan is ingetrokken de resolutie van den minister van koloniën, voor zooveel hy daarby ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië werd gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk- gestelden daar te lande. {Sts.-Ct.) De 2de luit. J. D. Besier, benoemd by het 2de reg. huzaren, komt te Venloo in garnizoen. De 2de luit. C. Visser, van het 6de reg. inf. te Geertruidenberg, wordt by het 4do reg. te Haarlem overgeplaatst. Door den minister van koloniën zijn de heeren R. A. Kern, E Moresco, P. J. F. D. Van de Riviöre, L. H. W. Van Sandick, T. Van Dissel, C. Lulofs, J. C. Van der Meulen, S. Van Nouhuys, C. Poortman, N. Scheltema, S. Chavannes, C. L Stoli, W. K. H. Ypes, H J. Hofman, C. F. Gor,salves en L. P. Hartwig gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, om in admi nistratieve betrekkingen daar te lande te wor den geplaatst. De directeur-generaal der posteryen en telegraphic brengt ter kennis van belangheb benden, dat het aantal beschikbaar gestelde plaatsen voor sur<n urnerair der pooteryen en telegraphic voor 1896 nader is bepaald op ten hoogste vyf en twintig, blyvende het getal door vrouwelyke candidaten te ver vullen plaatsen op ten hoogste twee vast gesteld. Sts.-Ct Door den heer G. F. Duif, te Maar6eveon, voorzitter der „Vereeniging van Weesvaders in Nederland", is onder de lettors K L. een bedrag van /"1000 ontvangen tot instand houding der weesmrichtiug „Lindelaan", te Maarsen, eene stichting voor onverzorgde weezen van alle gezindten in Nederland, wa.roy de edele geefster den wensch uit spreekt, dat dit voorbeeld navolging moge vinden, en eene zoo nuttige stichting daardoor niet opgeheven zal moeten worden. „De geldelyke omstandigheden zjjn thans bitter slecht", voegt de berichtgever aan deze me.edeeling toe. Kerkvoogden der Ned. Herv. gom. te Ter-Aa hebben van iemand uit Schotland (dezelfdü, di> onlangs eene som van 10,000 geschonken heeft aan de di.ikonie aldaar) toe zegging ontvangen van eene som gelds, waarmede de golmele schuld kan worden afgedaan, wc-arooor deze gemeente werd gedrukt. De heer A. E. Van der Dusseo, predi kant by de Ned.-Herv. gemeente te Amster dam, hoopt den lOden September a. p. zyne 25 jarige evangelie-bediening te herdenken. De beer Van dtr Dutsen was achtereen volgens predikant: to Schaarsbergen van 1871—74; Harmeien van 187477; Renen van 1877—80; Bennekom van 1880—83, en sedert 4 April 1883 te Amsterdam. Het stoomschip „Koningin Wilhelmiüa," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Aug. te Po.t-Said; de „Laertes," van Jav.i en Si-.gapore naar Amsterdam, arriveerde 24 Aug. te Suez; de „Obcam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 25 Aug. Lizard; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 24 Aug. van Amsterdam te Paramari.o; de „Prins Willem II" vertrok 23 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 25 Aug. Kaap del Arrni; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Aug. van Southampton. De gewone auoië .tie van den minister van waterstaat, handel en nyverbeid zal a. s. Zuterdag 29 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd tot kantonrechter te Ridderkerk, mr. J. H Van Bri, thans substituut-griffier by de arrondisse meats rechtbaDk te Maastricht; tot substituut- griffier by de arrondissements rechtbank te Maastricht, mr. J. C. Immink, oud-rechterlyk ambtenaar in Nederlandsch Indië, thans werk zaam ter griffie van het kantongerecht te Leiden. Met ingang vaD 1 Oct. a. s. aan C. J. De Vulder van Noorden, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Tholen, met dankbetuiging voor de diensten, door hom in die betrekking bewezen. Gemeenteraad Tan Oegstgeest. Voorzitter: de heer J. M. De Kempenaer, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: lo. Een verzoekschrift van den heerVrug gink, om zyne moeder, mevr. de wed. Vrug- ging, thans te 's-Gravenhage woonachtig, wegens vertrek uit de gemeente 8/,2 afschrij ving te verleenen van haren aanslag in den hoofdeiyken omslag, waarop gunstig wordt beschikt. 2o. Een verzoekschrift van D. Groenendyk, om vrystelling van zyn aanslag in den hoofd. omslag, waarop eveneens gunstig wordt be schikt. 3o. Een verzoekschrift van B. W. H. Klan- dermans, om wegens vertrek voor de helft van zyn aanslag in den hoofdei, omslag af- schryvicg te verleenen, waarop mede gunstig wordt beschikt. Op het verzoekschrift van den heer Bytel, ta Leiden, wordt besloten hem 8/i* restitutie van zyn aaüslag te verleenen. Op het verzoekschrift van mevrouw de wed. A. C. M. Hojal, geb. Bloys Van Treslong, te Breda, om haren onder curateelen gestelden zoon, te Oegstgeest woonachtig, vry te stellen van zyn aanslag in den H. O., wordt besloten die reclame te renvoyeeren naar de Commissie van Onderzoek. 4o. E^ne misoive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarby wordt teruggezonden het Raadsbesluit van 14 April 1892, betreffende de vurdetling der gemeente in af'Je-.lingen voor verkiezingen, met verzoek eerstgenoemd Raadsbesluit te rectificeeren, en daarna terug te zenden waarop wordt besloten daaraan te voldoen. 5o. Eene missive van hetzelfde college, waarby de ontvangst wordt bericht van de in afschrift medegedeelde, door den Raad vastgestelde vtrordoniQg, houdende wyziging en aanvulling dor Algemeene Politieverorde ning, welke missive voor kennisgeving wordt aangenomen. 6o. Een verzoekschrift van den heer A. Mulder, waarby hij wegens woonplaatsver andering, ten gevolge van de grensregeling, ontslag vraagt als lid en voorzitter van het Algemeen Armbestuur te Oegstgeest, waarop wordt besloten hem dit ontslag eervol te verleenen. Vervolgens wordt overeenkomstig het advies der Commissie van Onderzoek, besloten tot voorloopige vaststelling eer gemeenterekening over 1895: de ontvangsten op 21,343.29, de uitgaven op 19,274.64®, het batig saldo dus op 2068.645. De Voorzitter brengt alsnu ter tafel de begrooting der benoodigde kosten voor het 2de bataljon Rustende Sohuttery in Z.-Holland voor het jaar 1897, en maakt de opmerking, dat Oegstgeest op die begrooting nog staat aangegeven met eene bevolking van 4362 zielen, hetgeen evenwol thans ten gevolge der annexatie niet meer zooveel is, waardoor het aandeel in de kosten door de gemeente te dragen voor 1897 toch wel aanmerkeiyk minder zal zyn. De opmerkingen van den Voorzitter over die begrooting worden door den Raad gedeeld, en er wordt besloten den Schuttersraad en Ged. Staten daarmede in kennis te stellen. Ten slotto wordt overgegaan tot het onder zoek der geloofsbrieven van de Raadsleden de hoeren J. C. Spaargaren, A. Den Haan, P. Kromhout, A. Juffermans, H. Duiven voorde, D. Van der Putten en J. J. baron Taets van Amerongen, den 19denjl. gekozen; en daar die stukken in orde werden bevonden wordt tot toelating besloten. De Voorzitter sloot na geheuden rondvraag daarna de openbare vergadering. Gemeenteraad van Llsse. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergaderiDg legt het nieuw gekozen Raadslid, de heer A. Van der Mey, in handen van den Voorzitter de by de wet voorgeschreven eeden af en neemt hy zitting, na door den Voorzitter te zyn gelukgewenscht. De notulen der vcrige vergadering worden vervolgens gelezen en goodgekeurd. Alsnu wordt door den Voorzitter tor tafel gebracht de Rekening der Gemeente over het jaar 1895. Na voorlezing van het Rapport der Com missie van Onderzoek, waaruit blykt, dat de rekening tot geene op- of aanmerkingen aan leiding heeft gegeven, wordt met algemeene stemmen (de beide wethouders hielden zich buiten stemming) het navolgende besluit ge nomen: De Raad der gemeente Lisse, gelet op Art. 220 der Gemeentewet, besluit: het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de rekening der gemeente over het dienstjaar 1895 vast te stellen als volgt: ontvangsten 16,706.26, uitgaven ƒ15,597.29, batig saldo ƒ1108.34. Daarna wordt mede goedgekeurd de reke ning van bet Burg. Armbestuur over 1895, in ontvang op 1227.90, in uitgaaf op ƒ552.98, batig saldo ƒ674 92. Goedgekeurd wordt nog een concept-besluit tot het voldoen van gelden uit den post „Onv. Uitgaven" op de Begrooting voor 1896. Eindeiyk besluit de Raad nog voorshands alleen een riool te leggen in den Bro'kweg en aan den metselaar Barnhoorn op te dragen het maken van bestek en begrooting. De kosten daarvan zullen, zoo mogelyk, gevonden worden uit het batig saldo der Rekening over 1895. Niets meer aan de orde zü'nde, sluit de Voorzitter de vergadering. Hollandsche iMaatschappij yan Landbouw. Te "Woerden werd gisteren onder voor zitterschap van den heer D. Bauduin de jaariyk- sche algemeene vergadering gehouden van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw." In zyn openingsrede zeide de voorzitter, dat er thans op weinig lichtpunten valt te wijzen. By den minister van financiën heeft men voor belangryke zaken tot nogtoe vtrgeefs aan geklopt. Den 13den Augustus 1895 werd nl. herziening verzocht van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen met het oog op onze schuren enz., die eenvoudig lastposten zyn, zooals algemeen wordt erkend. De minister meent nu niet beter te kunnen doen dan de moest drukkende en ODmogelykste basis daar voor aan te bevelen, nl. de slichtingskostent terwyl zy eigeoiyk geheel vry moesten wezen. Tevens werd gevraagd, ingevolge het be sluit der algemeene vergadering, om de grond belasting op de ongebouwde eigendommen te verminderen tot op 3 pCt. met het oog op den achteruitgang in den landbouw en de bevoorrechting van het effectenbezit tegenover grondeigendom. Het antwoord daarop i3 niet ontvangen. Ook op andere adressen is geen antwoord ontvangen. Zoo moet het met leedwezen geconstateerd worden, dat by het ministerie van financiën niets anders is gebleken dan de zucht om nog maar meer van de landbouwers te trekken. Ik noem de suikerwet, waarvan het resultaat een voudig een nieuwe belasting op den akker bouw zou zyn. Het is merkwaardig, zeide spr., dat juist het tydperk, waarin de akkerbouw zjjn eenigen steun vindt in de bieten-cultuur de minister vtn financiën hier te lande er niet tegen opziet ook die cultuur nog te benadeelen. In Duitschland, Frankryk, Oostenryk enz. doet men op dit oogenblik precies het tegen deel om den akkerbouw op de been te houden. Onze minister van financiën zou 't een ramp voor Nederland achten, als de Neder landsche suikerindustrie te gronde ging on daarom wil hy wel uit 's lands kas een premie geven voor die nyverheid, doch elk jaar verminderend, met de wetenschap, dat die vermindering den boer wordt afgetrokken. Do goede wil vervolgde hy schynt te ontbreken on het zal wel oyzonder aanbevoling verdienen om by de aanstaande verkiezingen voor ons parlement alleen die candidaten te steunen, welke onze belaDgen kennen en bevorderen willen. Het is wel waar, dat de Hollandsche Maatschappy van Landbouw zich steeds ont houdt van inmenging in hooge politiek, doch waar 't bier geldt onze materiöele belangen, die zoo hoog noodig verzorging behoeven, mogen wy ons niet onttrekken, on 't schynt wel, dat wy geen stap verder komen zon Ier dat men meerderen steun vindt in 's lands Vertegenwoordiging. Haddon wy oen minister van landbouw, dit alles zou zoo niet wezen. Spr. meende dan ook, dat de Holl. Mij. van Landbouw met alle andere maatschappy en, cie zich in dezelfde richting hebben uitge pro ken, moet blijven aandringen op een ministerie van lan lbouw zoo noodig te zamen met handel en nyverheid. Spr. bracht hulde aan minister Van Houten voor hetgeen hy deed in 't belang van 't land- bouwondor a ys. Verder besprak spr. de tuberculose, er aan herinnerde, dat het hcog tyd wordt maatrege len te nemon om dit kwaad tegen te gaari, want het woekert voort. Het raiddel tot voor koming is gevonden door inspuiting. Het volgende jaar viert de Maatschappy haar vyftigjarig bestaan, dat te 's Gravenhage herdacht wordt. Voor de tentoonstelling is 21,000 aan pryzen uitgeloofd. Spr. hoopte op ;:lgeme8ne medewerking, daar er 48,000 voor noodig is. De Koninginnen gaven reeds medailles. De vooizitter herinnerde voorts, dat de heer "Waldeck, secretaris penningmeester, voor 25 jaar als zoodanig benoemd werd. Spr. bracht den heer Waldeck buide voor zyn onvermoeide werkzaamheden in het belang der Maatschappy. Hy hoopte, dat het hem met zyn familie nog lango jaren goed mocht gaan en hy nog vele jaren in het belang van den landbouw zou werkzaam biyven {luid applaus).

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1