griffier by het kantongerecht te Zuidhorn; tot griffier by het kantongerecht te Zuidhorn, mr. F. Beudeker, advocaat en procureur, tevens beöedigd klerk ter griffie van de recht bank te WinschoteD, wonende te Stadska naal, gemeente Oostwedde. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrond. Leeuwarden, voor de kantons Harlin- gon, Bolsward en Sneek, ter standplaats Leeu warden, mr. P. Peeroboom, werkzaam aan het parket van den officier van justitie te ZutfeD, wonende te Apeldoorn. Met 1 Sept. a. s.: lo. aan G. Scheltema Tzn., te Groningen, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als onderw. in anatomie, physiologie en gezondheidsleer aan de Ryks- kweekschool voor onderwyzers te Groningen en als onderwyzer by don aan die inrichting verbonden cursus tot opleiding van gym- nastiekonderwyzers, en 2o. benoemd tot onderwyzer by den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwjjzers, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Gro ningen H. Burger, onderwijzer aan de Rgks kweekschool voor onderwijzers te Groningen. Benoemd tot subst.-griffier by de recht bank te Zutfen, mr. Van Logbem de Josselin de Jong, thans kantonrechter-plaats- vervanger, alsmede advocaat en procureur aldaar. tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn J. H. L. Ryken, te Deventer. Aan den luit. ter zee 2de kl. C. C. A. Last vergunning verleend tot het waarnemen van een landsbetrekking buiten het zeewezen, voir den tijd van één jaar, ingaande 1 Sept. 1896, onder 6tilstand van non activiteits-trak- toment en zonder opklimming in de ranglyst. Gemeenteraad ran Zoeterwondc. Zitting van gisternamiddag. De heer J. H. Slicher, burgemeester, opende te twee uren de vergadering, in tegenwoordig heid van de heeren raadsleden Lagerberg, Van Outeren, v. d. Salm, Van Leeuwen, v. d. Velde en Pieterse. Afwezig waren de heeren Korts, wegens ziekte, en Hoogeveen. Na onveranderde goedkeuring en vaststelling der notulen, kwam allereerst ter tafel een schrijven van den ryksontvanger, meldende, dat het aandeel dor gemeente in de kwade posten bedraagt: grondbelasting ƒ7.385, per soneel© belasting 211.22s. Vervolgens werd de Raad in kennis gesteld met twee missives van Gedeputeerde*Staten. De eene meldt, dat door den burgemeester aan de Koningin-Regentes per request dispen satie is verzocht van de verplichting om binnen do gemeente te wonen; de ander, dat de heer Boonekamp, gemeente-ontvanger, zich per request tot H. M. heeft gewend, om buiten de gemeente te mogen biy ven wonen. De burge meester grondt zyn verzoek op de omstandig heid, dat de huur van zyn tegenwoordige woning eerst in 1901 eindigt en in de gemeente moeilijk een voor hem geschikte woning is te ver kregen, de heer Boonekamp voert in zyn rtquest aan, dat zyn tegenwoordige woning tevens z\jn eigendom is en hy ter gemeente secretarie zyn vaste kantooruren heeft. Overeenkomstig het verlangen van Gedepu teerde Staten worden deze stukken in den Raad gebracht, opdat deze er zyn gevoelen over uitspreke. De heer Lagerberg zou het wenschelyk vinden, dat de burgemeester in de gemeente woonde. Hy neemt echter de omstandigheden in acht, die een momentelyke vestiging in de gemeente bemoeilijken en is daarom voor een voorloopige dispensatie. Tegen een voor 5 jaren heeft by echter bezwaar, aangezien zich in dien tyd een gelegenheid kan voordoen, om in de gemeente te komen wonen. De heeren v. d. Velde en Pieterse deelden dit gevoelen. Eerstgenoemde meende, dat de Raad niet gebonden moest zijn aan een tyd- vak van B jaren en laatstgenoemde herinnerde aa i een soortgelijk geval met den burge- moester van Boskoop. De heer Van Outeren deelde echter het bezwaar van don heer Lagerberg niet. Hy nam in aanmerking, dat de omstandigheden een gevolg zijn van de annexatie. De Voorzitter repliceerde, dat hy gaarne in do gemeente zou wonen, doch omstanaig- hoJen, buiten zyn wil om, hem dat onmo gelijk maken en merkte op, dat hy thans op geen ongelegen punt ten opzichte van de gemeente woont; z. i. zou het voor vele gemeentenaron ongeriefelyker zijn, indien hy am den Haag weg of den Hoogen Ryndyk woonde. De heer Ligerberg zou het minder bezwaar lijk vinden, indien de Burgemeester aan den Ryndyk woonde, evenals met vroegere Bur gemeesters hot geval was. Hiermede eindigde de discussie, waaruit genoegzaam het gevoelen van den Raad bleek. Een niet minder broede discussie ontspon zich over het request van den heer Boone- kamp, tegen welks inwilliging de heer Lager berg zich krachtig verklaarde. Hy gaat uit van het beginsel, dat een ambtenaar der ge meente hierin wone, zoodat hy niet alleen do lusten geniete, maar ook de lasten helpe dragen. De Voorzitter merkte op, dat de heer Boone kamp zich in omstandigheden togen zyn wil geplaatst ziet, dat vestiging in de gemeente voor hem financieel nade9lig zou kuünen zyn, wyi het niet zeker is, dat zfln eigendom zou worden verhuurd, voorts dat hy zyn vaste kantooruren ter gemeentesecretarie hoeft en eindeiyk, dat het zolfs voor de bezoekers van de Vrydagsche en Zaterdagsche markten in Leiden, gemakkelyk is, dat hy in zyn tegen woordige woning blyft De heer Van Outeren was één van gevoelen met den Voorzitter en wees er ook nu op, dat requestrant zich door de annexatie in deze omstandigheden zag geplaatst. Spr. was voor inwilliging. De heer Lagerberg was van meening, dat de heer Boonekamp heeft kunnen voorzien, dat hy binnen niet al te langen tyd Leidenaar zou worden. Voor den heer Pieterse was het t grootste bezwaar, dat de heer Boonekamp, buiten de gemeente wonende, niet in de gemeentelasten bijdraagt. Spr. vroeg o. a. of men den heer B. niet in den hoofdeiyken omslag zou kun nen aanslaan. De Voorzitter antwoordde, dat dit niet kan en acht ook andere middelen, door den heer Pieterse genoemd, om diens hoofdbezwaar uit den weg te ruimen, niet voor toepassing vatbaar. Voorts wees spr. er op, dat de heer Boonekamp een ijverig gemeente-ambtenaar is, die een onaangename bejegening door den Raad geenszins heeft verdiend. De heer Van der Velde verklaarde zich vóór een voorloopige di6pensati6. Ten slotte werd een voorstel van den heer Lagerberg, het gevoelen uitsprekende, dat op het request van den heer Boonekamp, zooals het aan de Koningin-Regentes is ge richt, af wy zend moet worden beschikt, in stemming gebracht. De uitslag was, dat de 6temmen staakten. De heeren Van Outeren, Van Leeuwen en Van der Velde stemden tegen. Hiermede ook deze zaak als afgodaan be schouwende, werd overgegaan tot het onder zoek der geloofsbrieven van de gekozen Raadsleden, de heeren v. cL Poel en Kony- nenburg, tot wier toelating werd besloten. Ter vervulling in de vacature, voortdurende door het bedanken van den heer Graaf Van Bylandt, zal 3 September a. s. een verkiezing plaats hebben. Vervolgens besloot de Raad tot vernieti ging der stembriefjes van 1895, waarna ten slotte de volgende voordrachten werden op gemaakt voor het college van zetters: de heeren lo. Lagerberg (aftr.) en C v. d. Velde; 2o. Pieteree (aftr.) en C. v. d. Salm; 3o. P. J. v. d. Poel (in de plaats van den heer Dingjan) en J. Van Kony nenburg. Hierna werd de vergadering gesloten. Wet op het faillissement. De minister van financiën heeft de aan dacht van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en acc'ynzen gevestigd op het met 1 September 1896 in werking treden der nieuwe wet op het faillissement. Vooral voor de ontvangers, die in een faillissement van belastingschuldigen voor de belangen van 's Ryks schatkist moaten op treden, wordt gewezen op de noodzakelyk- heid, zich van de nieuwe bepalingen omtrent het faillissement op de hoogte te stellen. In de bestaande voorschriften omtrent het voorrecht van 's Ryks schatkist en de invor dering der belastingen is geen verandering gebracht. Inzonderheid zal, geiyk tot dusverre, by faillissoment van een belastingplichtige, die de door hem verschuldigde directe belasting nog niet ten volle heeft voldaan, onverwyld tot den curator de vordering gericht moeten worden. Met het oog op de artt. 163 en 183 der faillissementswet is het echter noodzakelyk, dat, indien aan de bovenbedoelde vordering nog niet is voldaan, wanneer de dag, waarop de verificatie-vergadering zal worden gehouden, in nieuwsbladen is bekend gemaakt, de ont vanger zorgt, dat de belastingschuld worde geverifieerd en het Ryk als bevoorrecht schuld- eischer in het faillissement erkend. Overigens zullen de ontvangers, gelyk reeds is voorgeschreven, zich by voortduring op de hoogte houden van den gang van zaken in het faillissement, ten einde naar de omstan digheden maatregelen te nemen ter verzeke ring van 'e Ryks rechten. Yoor verschuldigde invoerrechten en accyn- zen blijft het doen oener vordering, als voor de directe belastingen is voorgeschreven, achterwege. Yoor zooveel noodig wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat het faillissement voortaan niet meer tot kooplieden beperkt is, doch ook kan worden uitgesproken tegen ambtenaren, particulieren, enz. Arrondissementsrechtbanken, enz. Bljjkens de memorie van antwoord van den minister van justitie op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wettot nadere wyziging der wet tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondiss9mentsrechtbanken, onz. heeft het wetsontwerp geen ander doel dan het voor die rechtbanken bepaalde maximum van vier rechters te brengen op vyf. Aan het stelsel is het tweeledig voordeel verbondeD, dat, waar do eischen -der rechts pleging uitbreiding van het personeel eener rechtbank tot een noodzakelykheid maken, de Regeering niet genoodzaakt is telkenmale een afzonderiyk daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen en dat vermindering van personeel, indien de dienst dit zonder bezwaar toelaat, evenzeer kan geschieden, zonder afzonderlyke regeling by de wet. En het 6telsel heeft ook uit een financieel oogpunt voor de schatkist heilzamer gewerkt dan verwacht mocht worden en by een wettelijk fixum van ambtenaren mogeiyk was geweest. Eene toezegging, om in het geval, dat de onder- werpelyke voordracht tot wet mocht worden verheven, telkens wanneer uitbreiding van personeel by eene der rechtbanken noodig wordt geacht, deze by afzonderiyk wetsont werp voor te dragen, kan de Minister niet doen. Dat de voorgestelde maatregel verband zou houden met de invoering van het thans tot wet verheven wetsvoorstel, houdende wyzigingen in Wetb. van Burgl. Rechtsvorde ring, ontkent de Minister. Mocht intusschen de praktyk de noodzakelykheid aantoonen tot uitbreiding van h6t personeel eener recht bank tweede klasse, als gevolg van de invoe ring dezer wet, dan zal de thans voorgedragen regeling, wordt zy tot wet verheven, daartoe de mogelijkheid openen. Een novelle tot wyziging der wet, die eerst over ruim 4 maanden in werking zal tredeD, is by het departement van justitie niet in bewerking. Van den Minister kan een voorstel tot wyziging vsn hetgeen daarin bepaald is omtrent het zoogenaamde getuigenverhoor in pleno niet verwacht worden. Tot. eene ver meerdering van het aantal rechters by de rechtbanken te Breda en te Roermond zal de Minister in geen geval overgaan dan nadat de noodzakelykheid daarvan is gebleken. De Minister kan voorts niet erkennen, dat in 1877 de rechtbank te Eindhoven ten onrechte zou zyn opgeheven, en evenmin inzien, dat deze thans zou behooren te worden hersteld. De Min. verzekert, dat zoolang hy aan het hoofd van het departement van justitie staat by de benoeming en bevordering van rechter lijke ambtenaren steeds zooveel mogelijk niet alleen op bekwaamheid en werkkracht, maar ook op ijver is gelet. Tegen het aanbevolen stelsel om den dienst in twee arrondissementen op t9 dragen aan het personeel van éóne rechtbank heeft de Minister bezwaar. Marktberichten. Rotterdam, 24 Angnstue. Wederom toocdo do markt een diaken aanvoer, doch er was ook meer kooplust, zoodat de prijzen der hoofdartikelen maar weinig lager liepen. INLANDSCHE GRANEN. Witto Tarwe. De Nieuwe werd dooréén 10 cents lager afgedaan. Enkele puike zware partijtjes konden nog iele boven de noteering opbrengen. Ten slotte was do geheole aanvoer verkocht. Jarige. Do pnikste werd onveranderd geDomondo goode soorten 10 cents lager, doch voor de mindere was weinig koopla«v, zoodat die maar gedeeltelik verkocht word. Nieuwe Canada werd weinig gevraagd. Nieuwe Vlaam. en Zeeuw., de beste ƒ6.tot 6.20 dito dito middelb. 6.60 5.80 JFlakk. en Overm., de beate 5.80 G.10 dito dito middelb. 5.40 „5.70 Jarige Vlaam. en Zeouwsche 6.20 6.40 Flakk. eu Overmaaacbe 5.80 6.10 Mindere en geringoro qnal. 4.80 5.40 Nieuwe Canada4.80 5.15 Voorts word verkocht per 100 Kilo. Goede qualiteit Jarige Witte ƒ7.60 tot 7.75 Mindere dito „7.25 „7.50 Goode Nienwo dito 7.60 7.65 MiDdcro dito 7.25 7.40 Roodo Tarwe sleohte enkele partijtjes aangeboden, doch boven koers gehouden. Rogge word onveranderd verkocht. De beste soor ten gingen bet vlugste van de hand. Zeeuwecbe en VI., naar qualiteit ƒ3.60 tot 3.90 Overm. en N.-Brab., 3.50 3.70 Goringora soorten3.20 3.40 Gerat. Wioter- ala vorige weak. Zomer- iets meer ter maTkt. Chevalier goed prgaboudend. VI. en Zeouwache Wi tor- van 4.10 tot ƒ4.60 Overm. en FJakk. 3.60 4. Afw. enmind.soort. „3.„3.40 VI., Zeenw. en Flakk. Zomer- „3.70 „3.90 Mindere qnaliteit 3 40 3.60 Chevalier„4.50 6.— Per 100 Kilo werd verkocht. Extra blanke puike Winter ƒ7.tot f 7.20 Middel qaal. dito 6.50 6.75 Mindero dito 5.75 6.20 Zomer „5 75 6.10 Chevalier7.25 „7.40 Haver. Onder den aanvoer was veel v.m afwijkondo qualiteit, die 10 cents lager moest afgegeven worden. De beste onveranderd. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ2.90 tot ƒ3.10 Zeouwsche en andereinl. Voera.. „2.60 „2.76 Lichtere dito dito 2.30 2.40 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Voerqualiteitvan 5.80 tot /6.10 Spelt 2.— tot 2.40. Paarde nboonen, Duivenboonen, Schapenboonen en Witteboonen kwamen niet voor. Enkele klosjes Nienwe Brmneboonen bleken niet droog en kleio van stok te zqn. Voor Blauwe Erwten waren minder kooperB en de pr'qzen dooréén 60 cents lager. Waloborscbevan 7.— tot 7.25 De boete Zeeuw, en Vlaam. „6.75 „7. Middelb. qual. dito eu Flakk. 6.25 6.75 Geriugere5.75 G.— Schokkers bleven ontobandeld. Koolzaad 25 cents hooge Het beBte ƒ8.tot 8.25; overigens ƒ7.tot ƒ7.76. Hennepzaad 5.76 tot f 6.75. Kanari6zaad zonder verandering. Het beste ƒ6.25 tot ƒ6.50, middel-qualiteit ƒ5.25 tot 5.75 en geringere soorten ƒ4.tot ƒ6.—. BUITENLAND8CHE GRANEN. TaTwe werd niet aangeboden. Redwinter 2 tot 171 verkocht. Het weiDige, dat naar liter onderweg is, kostte nn ƒ6.tot ƒ8.meer. Op aflading waren de prijzen merkelijk hoogcr, doch ook daarvan waren maar weinig offertes. In Rogge is vrij wat omgegaan tot stijgende prijzen. Helenaƒ107 tot ƒ110 Nieuwe Helena afgeladen 108 Taganrog104 B 106 dito stoomende 104 Bulgaars:he98 99 108/109 Petersb. 6ept,/Oci. aflading 92 Geret zonder loco-voorraad; op levering hooger. Odessa stoomonde97 tot 93 Theodosia97 98 Haver schaars. Amerikaaneche5.65 tot 5.75 Boekweit vaet, doch met kleine zaktn. Statetot 136 BookweitgTuttcn met weinig omgang. Men wacht spoedig wat moer aanvoer. Voererwten vaster; naar qualiteit ƒ4.50 tot 4.70. Maïs eerst onverandord, la-er Taster. Bonte Amerikaanscbetot 65 dito iets defect 81 83 dito dagelyks gewacht 82 83 Lapl&ta dtfect 78 80 Cinqantine „102 „110 Schiedam, 24 Augnstue. Noteering van deilako- aare. Moutwijn 6.50, Jenever ƒ10.50, idem Amst. proef ƒ12.— per Ned. vat en zonder fuet, zondsr do betasting. Spoeling-commissie /0.80 per ketel. Notoering van den Brander3bond. Moutwijn 61/8 a 1/4 per beet. et., zonder fuet en zonder belasting. Louden, 24 Aug. Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 1600, schapen en lammeren 9000, kalveren 10, varkeno Prijzen: beste runderen 2/4 a 4/4, ecbapcn en lammeren 3/2 a 5/4, Kalveren -/- a VarkoDB -/- a -/- ah. Gr e m engd Nieuws. Wy vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de simultaan-blindséance, die de beroemde schaker R. J. Loman zich voorstelt alhier to geven. Wy vertrouwen er op, dat het schaaklievtnd publiek, evenals twee jaar geleden, zich ook nu weder niet onbetuigd zal laten. Een 22-jarige bakkersknecht te Leiden, reeds vroeger veroordeeld wegens valschheid in geschrifte, had zich heden voor de Haagsche rechtbank to verantwoorden wegens verduistering van een dogear met hit, ter waarde van 2B0. Hy had dit alles by iemand te Leiden op 30 Juli 11. gehuurd en op 1 Aug. d. a. v. by een verhuurder van paarden en rytuigen te 'e-Gravenhage voor 62.50 verkocht en deze gelden in gezelschap met eene vrouw ver teerd. De eigenaar moest zyn goed terug- koopen voor genoemd bedrag van ƒ62.50 -f- f 5 voor onderhoud van het paard door den kooper ten koste gelegd. Beklaagde Jegde eene volledige bekentenis af. Het Openbaar Ministerie vorderde eene ge vangenisstraf van 1 jaar. De verdediger mr. Bydendyk beval den bekl. in 's rechters clementie aan. De uitspraak is bepaald op Vrydag a. 6. Een elfjarige knaap, Fr. De Gr., werd gisteravond in de gemeente Leiderdorp zwervende aangetroffen. Yolgens den jongeling woonde hy te Sassenheim, was zyn moeder gestorven toen hy 3 jaar was en ontviel zyn vader hem in het laatst van de maaDd Jnni van dit jaar. Na diens begrafenis had hy zyn peetoom, die naar Amerika zou vertrekken, naar Rotterdam gebracht en by het afscheid- nemen van dezen een muntje van tien gulden gehad. Geen ouderlyk huis meer hebbende, was hy met dit geld maar gaan zwerven, met het treurige resultaat, dat hy na zonder iets ter wereld rond moest loopen. Dit verhaal deed hy met het onschuldigste gezicht der wereld, en hiermede wi3t hy dan ook menigeen te bewegen, hem in eenig op zicht te helpen. Ten slotte -werd hg door de Leiderdorpsche politie naar zyn woonplaats teruggevoerd, waar bleek, dat men niet met een armen jongen te doen had, maar met een gerouti- neerden deugniet, die maar al te goed zyn rol had gespoeld. Het geheele verhaal was verzonnen. Vader en moeder waren spring levend en de peetoom bestond niet. Hot is dus zeker te wenschen, dat de knaap, nu weer in het ouderlyke huis teruggekeerd, onder een streng opzicht worde geplaatst, wil hy niet voor altyd voor deze maatschappij verloren gaan. In Hillegom is sedeTt eenige dagen een warme stryd gevoerd tusschen den eigenaar van een vaart by de Pastoorslaan en den man, die beweert daarvan bezit te hebben. De eigenaar wilde niet hebben, dat da bezitter voor, en de bezitter wilde varen. Daarom wierp da eigenaar zand in de vaart en de bezitter haalde het er we?r uit Toen kwam er een dam in de vaart en die verdween ook wser, een tweede dam volgde en terwyl de bezitter liet uithalen, bleef de eigenaar volstorten, met gevolg, dat de werk lui van weerskanten begonnen te zeggen: „Laten wy het nn allebei maar langzaam doen, en af on toe een pyp opsteken, want wy vorderen toch geen van bei don." De bezitter liet nu verleden week den eigenaar dagvaarden in kortgeding voor den president der rechtbank te Haarlem, met verzoek een sequester of gerechtelyk bewaarder te benoemen, die zorgen zou, dat de stoornis in zyn bezit ophield. Mr. J. G. Schölvinck, te Amsterdam, trad voor den bezitter op en mr. H. Ph. De Kanter, te Haarlem, voor den gedaagde. In den loop van de discussies voor den president mr. Sloet tot Oldhuis bleek, dat de eischer den bewaarder aldus wilde beno?md zien, dat deze zou zorgen, dat de eigenaar ophield met storten en hg rustig kon uithalen. De advocaat van den gedaagde betoogde, dat dit niet kon, want dat een gerechtelijk bewaarder te zorgen had, .dat alles bleef zooals hy het vond, en hy zich alleen din met den eisch kon vereenigen als een zoodanig bewaarder benoemd werd. De president sprak den volgenden dag zyn vonnis uit en besliste in den zin des gedaagden, met benoeming van den gemeente-veldwachter tot bewaarder, aan wisn by de beslissing gelast wordt te zorgen, dat de toestand ge handhaafd biyve, zooals hy dien vinden zal. Yoor de Haagsche rechtbank had zich heden wederom een aantal bedelaars te verantwoorden. Yelen waren van elders gekomen blijkbaar met de bedoeling zich te '6-Gravenhage te laten opnemen. De meesten waren reeds meermalen in de „Kolonie" ge weest en sommigen waren daaruit ontslagen met uitgaanskassen van ongeveer 70, welke gelden in 4 a 6 dagen waren opgemaakt. Hedenochtend vroeg is uit den Hofvyver te 's Gravenhage opgehaald httiyk van een tot dusver onbekende vrouw, dat naar de algemeens begraafplaats is over gebracht. Door de politie aldaar is proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die by een lier- huishoudster in de Bagynenstraat esn nage bootst bankbiljet, recht gevende op 60 sigaren, trachtte in te wisselen tegen geld. Door de-recherche te Rotterdam zijn Zondag aangehouden drie soldaten van de koloniale reserve te Nymegen, die uit hun garnizoen gedeserteerd waren. Ook werd aangehouden een marinier, uit Amsterdam weggeloopen. Allen zijn ter^ beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Door de politie te Rotterdam werd gisteren by de winkeliers in goud en zilver kennis gegeven van de ontvreemding van oen groot aantal gouden en zilveren voor werpen, waaronder met edelgesteenten. By een winkelier werd Zondag avond door een hosr en dame, zich noemende B. uit 's Gra venhage, eene gevlochten broche verkocht, overeenkomende met zulk een voorwerp, op de ïyst omschreven. Deze heer en dame vroegen in den winkel den weg naar Station, Beurs, om volgens hun zeggen naar 's Gra venhage te vertrekken. In een der logementen in de "Warmoesstraat te Amsterdam ontdekte men, dat de dour van oen der kamers niet wtrd geopend en vreesde men, dat don man, die daar logeerde, een ongeluk was overkomen. Politis werd ontboden en toen de deur opengebroken was, zag men, dat de logeergast met een gewoon zakmes zich een doodelyke wonde had toegebracht aan de ke.l. Hy lag gekleed te bed en zyn hoed, die naast hem lag, was half vol bloed geloopen. Het lyk is naai de Westerbegraafplaats overgebracht. {Echo.) Trein 38 der H IJz.-Sp.-My. kwam gisteren met een aanmerkelijke vertraging te Amsterdam aan. By het vertri k uit Roozon- daal was hy reeds 12 minuten te laat, maar tusschen Roozendaal en Lage Zwaluwe liep de rem van een der rytuigen vast, hetgeen cok 12 minuten deed verloren gaan en den machinist noodzaakte, te Lage Zwaluwe 12 minuten oponthoud te nemen om stoom te maken, zoodat ten gevolge van oen en ander de trein ruim een half uur te laat was. Door de directie der North- Western en Pacific-Hypotheekbank is by de rechtbank te Amsterdam voorloopig surséance van betaling aangevraagd. Gisteren werd dit verzoek behandel! en werden eenige belang hebbenden gehoord. Een beslissing is nog niet genomen. Voor ruim 3 jaren kocht de ha er A. Robertus, boomkweeker te Winschoten, een jongen vos. Dank zij de goede verpleging, doorstond hy ruim 2 j.iren zyn gevangenschap, doch verleden winter ging hy zonder groet de wyde wereld in, zyn halsband en ketting met zich voerende. D.-zer dagen kwam Reintje z\jn oude woonplaats eens weer opzoeker, van halsband en ketting nog vooraten. Hy was echter nog niet besloten zich weler in hechtenis te begeven, want toen men op 2 meter was genaderd, nam hy weer de vlucht. Zaterdag-avond meldde zich te Utrecht aan het politiebureel een jongen van 17 jaar uit Den Helder aan, dis naar Nymegen was geweest, om dienst by de Koloniale Reserve te nemen. Hy verzocht der politie ora weder naar zyne ouders te worden opge zonden. Tusschen Beersel en Huyssingen reed een wielryder een berg af, maar kon wegens een gebrek aan do machine zyn vaart niet verminderen en rolde daardoor met zulk een vreeselyke kracht tegen een huis aan, dat hy afschuwelijk verminkt werd opge nomen; zijn hersenpan was vaneengespleten en zyne handen waren verbryzeld. In Dongen (Brabant) is het aan 't spoken geweest, 's Avonds als 't donker was en stormachtig, als groote donkere wol ken voortjoegen aan den hemel, als de wind door de boomen gierde, zag men op eene weide in de nabyheid van het „Eind", die daar dan doodsch lag en somber, in do verte witte gestalten zich langzaam en regelmatig voortbewegen langs de heggen en slooten, die de weide omzoomen. En telkens als 't ongunstig weder was, herhaalde zich dit schouwspel, dat natuuriyk veel, en een niet geheel van angst vry te spreken publiek trok. Doch eindelyk is het raadsol opgelost. Ge noemde weide is een verzamelplaats van patrijzen. De patryzen nemen gewooniyk by scholen hun nachtrust op eene uitgestrekte weide. Eenige stroopors kwamen nu, als 't een beetje spookachtig weer was, slaepten een groot, aan weerszijden vastgehouden net, over de dieren en maakten zoodoende vaak een goede vangst. Zy hadden zich, om het volk en de politie by hun patryzen vangst op een afstand te houden, van een schrikaanjagond kostuum voorzien. Natuuriyk spookt het er nu niet meer. Een koemelker te Terhorne vond in den laatsten tyd meermalen zyn vee zi k zonder dat men den aard daarvan kon bepa len. Een naawlettend onderzoek van denstal en toezicht op het vee mochten oik geen licht ontsteken. Langzamerhand rees vermoeden nn kwaadwilligheid, waarom de hulp der politie werd ingeroepen. Werkelyk mocht het den vel - wachter en twee getuigen gelukken, het onge veer 20 jarig buurmeisje, tot een gegoede familie behoorende, doch waarmede de koe melker op vyandigen voet stond, op heeterdaad te betrappen, terwyl zy bezig was fijngemaakt glas te mengen in pas gemaaid gras, dat den volgenden morgen bestemd was tot voedering van het vee. Natuuriyk is proces verbaal op gemaakt. Het gryze adellyke slot „TJnema State" in de Friesche gemeente Forwerdera- deel zal afgebroken worden. De nationale Bloemententoon stelling, te Deventer gehouden, werd in 't geheel bezocht door 3443 p9rsonen. OmtTent Nansens plannen voor de toskomst wordt uit Christïania gemeld, dat hy in de eerste plaats voornemeus is, een expeditie te ondernemen tot verkenning der Zuidpoolstreek. Hy zou met twee schepen gaan en een groot aantal honden medo- nemen, om een sledetocht te maken naar hot Zuiden.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2