Ook een schryvan van dank van het hoofd der school te Nieuwe "Wetering aan den Raad en aan allen, die hebben medegewerkt tot eene zoodanige verbetering van de openbare school aldaar, dat èn onderwijzers èn leer lingen den heilzamen invloed daarvan onder vinden. Doch evenals hier beneden alle men- 8ch9nwerk het stempel der onvolmaaktheid draagt, zoo wijst genoemd hoofd ook op een paar schaduwzijden, o. a. dat de steenen vloer in de urinoirs, voor de voeten van de Nieuw- Weteringsche jeugd te koud zal zijn, en dat het gebrek aan schaduw op de speelplaats voor de hoofden van dit genus te warm is. De Voorzitter deelt hieromtrent mede, dat het bezwaar omtrent genoemde vloeren reeds door het leggen van houten vlonders is opge heven, en dat to bekwamer tijd om die speel plaats e?mge schaduwgevende boomen zullen worden geplant. Op Z.E As. voorstel wordt verder dit schrij ven voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den gemeente-opzichter over belooning van buitengewone werkzaamheden en do zaak van een nachtwacht te Nieuwe- Wetering, benovens een groote reeks reclames over den Hoofdelyken Omslag, worden daarop in besloten vergadering behandeld. By heropening deelt de Voorzitter mede: dat den opzichter een buitengewone belooning van ƒ105 wordt toegestaan, en aan L. Kreling 2 per dag voor dagelyksch opzicht gedurende 40 dagen by den verbouw der school te Nieuwe-Wetering. Dat echter het verzojk des opzichters, om 5 °/0 van de aannemingssom te ontvangen, is gewezen van de hand. Dat de nachtwacht, tevens lantaarnopsteker en buitengewoon gemeente veldwachter te Nieuwe-AVetering, is ontslagen en in diens plaats benoemd G. Vergunst. Eene lyst van meer dan twintig reclamanten over hun aanslag in de gemeentebelasting, waarbij die van sommigen (die *t meeste geven) is gehandhaafd, terwijl die van de overigen voor een meer of minder groot ge deelte is verminderd, gezamenlyk met ruim 20 gulden. Daarna niets meer aan de orde zijnde en op de vraag des Voorzitters niemand het woord meer verlangende, wordt de vergadering gesloten. Schadeloosstelling voor afgemaakt vee. De minister van binnenlandsche zaken; Gelet op artikel 3, laatste lid, van het Koninklyk besluit van 10 Juli 1896, waarin onder a is bepaald, dat in de gevallen en naar den maatstaf, door den minister van binnenlandsche zeken te bepalen, door een burgemeester op Rykskosten eene gedeelto- lyke schadeloosstelling wordt gegeven voor de huid van een dier, dat, aan oene besmet ttiyke ziektu lydende, is gestorven en daarna verbrand, begraven of op andere wijze, door don districts-veearts te hepalen, onschadeJyk gemaakt is; Hoeft bepaald: lo. dat aari een eigenaar van een dier, dat, aan miltvuur lydende, is gestorven en daarna verbrand, bsgrav.n of op andere wyze onscha deiyk is gemaakt wanneer hy te dezer zake volgens wet of wettciyk voorschrift op hem rustende verplichtingen naar behooren heeft nagekomen door den burgemeester op Ryks- kosten eene gedeeltelyke schadeloosstelling voor de huid van dat dier zaL worden gegeven, bedragende het twee-derde gedeelte van de waarde, waarop de huid door den districts veearts wordt geschat; 2o. dat dit bedrag door den burgemeester van het Dep. van Binnenlandsche Zaken kan worden teruggevorderd, overeenkomstig de „Voorschriften aangaande de verrekening der koston, voortvloeiende uit de toepassing der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131)", behoudens dat by de desbetreffende declaratie ook moet worden overgelegd de verklaring van den districts-veearts, waaruit blykt, of de eigenaar van liet dier de ter zake van het ziektegeval volgens wet of wettelyk voor schrift op hem rustende verplichtingen naar behooren heeft nagekomen en op welk bedrag de districts veearts de waarde van de huid van htt oïer heeft geschat; 3o. dat deze beschikking ook van toepassing zal zfjn voor do gevallen van miltvuur, die vóór hare dngteekemng zyn voorgekomen; 4o. dat by andere besraettelyke. veeziekten dan miltvuur de beslissing over de toepassing van het in den aanhef dezer beschikking ge noemde voorschrift voor elk geval in het byzonöer blyft voorbehouden. Gr emeng d Nieuws. De door do Leidscbe wielryders- verceniging „AU Right" voorden a. s. Zondag te houden internationalen wegwedstrijd Leiden Utrecht en terug uitgeloofde prijzen zyn ter bezichtiging gestelJ by den leverancier, de heer W. Van Rossum du Chattel. Haarlem merstraat schuin over da Donkersteeg. ïo mnden van gro^n en bloemen is er in de uitstalkast een nette étalage van gemaakt. In eene dezer dagen docr de afdceling RoJof-Arendsveen van de Algemeene Veroeniging voor Bloembollencultuur go houden vergadering is besloten, om op Donderdag 3 September a. s. eene openbare veiling van droge bloembollen te doen houden. Als notaris werd gekozen de heer P. Van Greunmgen, te Oude-Wetering, en als direc teuren- de heeren Homan en Alkemade, te Noordwyk. Veraeu werd bepaald, dat de deel nemers aan die veiling daarvan aan het be stuur opgaaf zullen doen vóór of op Zondag 30 Augustus. Advocaat mr. S. J. Enthoven, te 's-Gravenhage, is door de rechtbank aldaar als verdediger toegevoegd aan den beklaagde B., beschuldigd een artillerist op de Kalver markt om het leven te hebben gebracht. Sedert eenige dagen loopt in Den Haag het gerucht, dat het hoofd eener bekende kassiersfirma daar ter stede zich naar het buitenland heeft begeven, zonder achter lating van eenig adres. Ongelukkige speculatie in Amerikaansche spoorweg waarden moet de oorzaak wezen. De internationale lawntennis- wedstryd op de banen van „De Bataaf" te 's Gravenhage werd gisteren voortgezet. De uitslag was als volgt: „Nieuw Championaat van Nederland", werd eergisteren gewonnen door jhr. C. Ridder Van Rappird. „Heeren double", dezelfde tegen den heer K. Beukema. „Dames-single", won mej. Van Aken tegen meg. C. Van Lennep. Prjjs een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Maatschappy Zeebad Sche- veningen. Heden heeft er een final mixed double plaats tusschen mej. E. Vïruly met jhr. C. Ridder Van Rappard tegen mej. A. Van Aken en mr. J. JE v. Rhede v. d. Kloot. Gistermorgen is aan de machinale garenspinnery te Gouda, waar ODgeveer 120 personen werken, het werk gestaakt. De werkstaking is onder de mannelyke arbeiders ontstaan, doch ten gevolge daarvan hebben ook de vrouwen het werk moeten nederleggen. Eerst waren de arbeiders tevreden geweest met de door henzelr vastgestelde lconlysten, doch ten gevolge van nieuws inmenging hebben ze het werken gestaakt. Direct werd door de arbeiders bericht van de staking gezonden aan den Ned. Bootwer kersbon te Rotterdam, waarvan gistermiddag een deputatie overkwam, die met al de sta kenden vergadering hield. In die vergadering werd er meermalen op aang drongon, dat m?n in zyn optreden kalm en ernstig zou zyn. Woensdag-namiddag nam men even buiten Woerden een windhoos waar, die van een loods op eene houtzagery een 80 pannen van het dak rukte en de vruchten van een pereboom afwierp, waarna by verderop verwoestingen aanrichtte. Een flinke regenoui volgde daarop. Woensdagavond te 9 uren ontstond orand, ten gevolge van een hrivig onweder, in de bcerdery van W. Spoeltman, aan den Berg en Dalscbenweg te Nymegen. Wegens het aanwezige hooi en stroo stond het huis in enkele oogenblikken in lichterlaaie, zoodat alleen het vee is gered kunnen worden. Alles was verzekerd. E?n onweder, dat te Brummen Woensdag avond woedde, heeft nogr.1 rampen veroor zaakt. Te Hall sloeg de bliksem in de womrg van don po-,ttodo, er ontstond een üegin van brand, welko spoeaig gebluscht werdjteCor- tenoever werd eene koe in de weide gedood in het dorp werden een paar boomen getrof fen In de richting van Steenderen werd een vuurgloed waargenomen; daar is de woning „de Vree" afgebrand. Denzelfden avond circj 7 uren sloeg te Doodowaard de bliksem in een zesroedigen berg, gevuld met koren en toebehoorende aan den heer De Leeuw. Berg met inhoud en ook eene in de nabyheid staande nieuwe schuur zijn ge'neel door de vlammen verteerd. Het dorp Driel, in de Over-Betuwe, het welk by den jongsten orkaan reeds zoo ernstig werd getroffen, ia nu door een bevi gen hagelslag geteisterd. Het prachtig te veld staand tabaksgewas moet geheel verloren zyn. Omtrent de laaghartige daad by den slager G. Van Dijk, te Hilversum, zyn twee slagers, tegen wie vermoedens waren gerezen, in verhoor genomen. De daad zou echter in geen verband staan met die van het ingooien van eene ruit. Dit is gedaan door een jongen, en wel by ongeluk en niet uit wraakneming. De firma P. Regout <fe Co., te Maastricht, is vpor eene som van 850,000 eigenares geworden van de aardewerkfabriek der firma F. Regout, to Limmel-Meersen. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde S. Klein en Louis Posthumus, wegens diefstal in het Café Meyer, Kal verstraat, ieder tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. De harddraver ij en, vanwege de Groningscbe Harddravery-vereeniging op 6 September te houden, beloven zeer interessant te worden. Niet minder dan 46 paarden zyn daarvoor aangegeven. Ter gelegenheid van de voltooiing van den toren der R. K. kerk te Bussum en de wycing dei klokken aldaar, was gisteren het dorp in feestdos. Overal wapperden de vlaggen en gisteravond werd op den toren een vuurwerk afgestoken, terwyi in do gemeente allerwegen werd geïllumineerd. Het feest is echter treurig geëindigd. Een der vuurpylen ontplofte te laat en kwam op een hooiberg terecht, waardoor deze in brand geraakte en een boerderij en buitenplaats mede in asch werden gelegd. De bewoners en het vee waren bytyds in veiligheid. Er is kans, dat do onhoudbars toestand van het stationsemplacement te Hen- geloo een einde neemt. Van Regeeringswege is namelyk aan de daarby betrokken spoorweg- maatschappyon een plan van uitbreiding van dit station ter beoordeehng gezonden. Evenals te Utrecht heeft de go- meenteraad van Leeuwarden besloten, van draaimoleus, caroussels, hippodromes en der- gelyke inrichtingen geen marktgeld maer te heffen, maar de standplaatsen aan de meest biedenden te verhuren. Deze maatregel heeft zoo goed voldaan, dat men van plan is daar aan uitbreiding te geven en ook de plaatsen voor beignetwafel- en zuurkramen te ver- huren. Ter algemeene geruststelling kan het „Utr. Dbl." mededeelen, dat Van A., uit de Notenboomenlaan te Utrecht, die in don nacht van Zondag op Maandag, als ver- moedelyk lydende aan cholera, nair do barak aan het stedelyk ziekenhuis werd overgebracht, bevonden is geheel niet aan cholera lijdende te zyn. Don volgenden morgen was de man reeds hersteld, doch is nog eenige dagen in het Ziekenhuis gehouden, waaruit hy gister morgen is ontslagen. Men meldt uit "Werkendam: Dinsdag-morgen heeft hier in de nabyheid een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 15 Jarige A. Pellikaan, zoon van den bedrjjf- boer van don polder de Zalm, had het ongeluk, dat het paard, gespannen voor den wagen, waarmede hy een vracht mest naar 't land gebracht had, op hol sloeg, waardoor by van den wagen viel en onder de wielen geraakte, die hem over het hoofd gingen, met het nood lottig gevolg, dat zyn hersenpan werd mge drukt en hy vreeseiyk verminkt, zonder een toeken van leven meer te vertoonen, werd thuis gebracht. Door schoon weder begunstigd werden gisteren te Purmerend twe6 hard draveryen gehouden. De eerste nam 's mor gens om halfelf een aanvang en bestond uit aangespannen paarden, die nooit een prys van 25 of meer gewonnen hadden. De prjjs was 40, de lste premie ƒ20 en de 2de premie 10. Ei waren 21 deelnemers. Ongeveer half twee was -de stryd beslist. Do prys werd behaald door J. Blokker, te Wyde-Wormer, de lste premie dooi P. Jonge3, te Beemster, en de 2de premie door P. Van Kampen, te Hoog Karspel. Om 3 uren nam de groote harddravery een aanvang door aangespannen paarden van zessen klaai en in Nederland gel oren. Er waren 13 deelnemers, waaronder de bekende draver „Jonge Tabor II", van A. De Ridder, IJpolder te Oostzaan. De prys was 200, de lste premio ƒ100 en de 2de premie 50. Om 6 uren was de wedstryd afgeloopen, waarvan de uitslag was als volgt: prys „Jonge Tabor II" boven genoemd; lste premie „De Vliegende Hol lander" van J. Smulders te Utrecht en de 2de premie „Ristjek" van A. H. Van den Berg te Haarlem. De eerste harddravery werd opgeluisterd dooi het stedelyk muziekcorps onder leiding van den heer J P. Groot, de tweede door dat ondei leiding van den heer A. C Provily 's Avon :1s wera een gondel va irt met vuurwerk gohouden op de kom van het Noord Plollandsch Kanaal, die uitstekend slaagde. IadeNauernasche vaart (N. -11.) is schipper A. Van 't Voer van Assendelft van zyne schuit gevallen en verdronken. Zondag-avono viel iemand uit Heimond tusschen de halte „de drie ossen" en Beek-en-Donk van het balkon dei stoom tram. Aan een aar armen wera hy erg ver wond. Hy wera opgenomen ui het Liefdehuis te Helmond. Te Albergen ontstond 16 Aug. brand in het huis van den winkelier en land- bouwci Haarhuis, rerwyl de bewoners sliepen. Zy konden zich slechts in hun nachtgewaad redden De vrouw nam de twee kleinste kin deren onder den arm, en ook de overige huis- genooten ontkwamen gelukkig. Op 't laatste oogenblik werd nog een 7 jarig knaapje gered, dat men eerst vergeten had. Het kind was reeds aan de hand vorwond. Eerst toen net geheele gebouw in puin lag, arriveerde de brandspuit, die uit Tubbergen moest gehaald worden. Zonaag-avond ongeveer te 9 uren ontstond er brand in de woningen van den heer Smulders, te Tilburg. Gelukkig ver brandden slechts twee van de 10 woningen. Nauwelyks was deze brand gebluscht, of een tweede brak uit in een graanschuur, dib geheel is afgebrand. Maandag avond wilde de arbeider A. Post, te Bovensmilde, nog eanig landwerk verrichten. Zyn 6-jarig dochtertje liep hem achterna on hy stuurde het kind naar huis Eenige oogenblikken daarna vond men het kind dooa in het water dryven. Te E6riyn werd onlangs een architect voor de rechtbank gedaagd, wegens het beleedigen van de politie. Tot zyne ver dediging voerde hy aan, fiat hy zinneloos be schonken was geweest 't Is dan ook bepaald merkwaardig welk een ongelooflyke hoeveel heid alkohol hy verzwolgen had. Ten eerste had hy in een wynhuis 's avonds van 9 tot 11 uren zes flesschen Moezelwjjn gedronken. In eene andere inrichting had^iy twee glazen brandewyii en drie glazen zwaar bier gebruikt. Op aandringen van een bekende liet hy zich toen in een drosebke naar huis brengen, maar onaerweg veranderde by van plan, ging naar een derde lokaal en dronk daar 8 halve liter3 Pilsenerbier en vyf cognacjes. Nog had hy niet genoeg, en by een vierden kastelein dronk by vier a vyf glazen Pilsener, een paar cognacjes; voorts bestelde hy twee flesschen rooden wyo en twee flesschen champagne. Yan den wyn dronk by ongeveer de helft. Daar de beklaagde reeds vier uren na het plegen der fc-iten weder op het politiebureel geweest was, hetwelk hy dus blykbaar zonder veel moeito had kunnen terugvinden, achtte het O. M. het onmogelijk, dat hy tijdens het plegen der feiten zoo dronken geweest was, dat hjj niet wist wat hy deed, waarom het eene maand gevangenisstraf eischte. De verdediger pleitte vryspraak. De rechtbank was het eens met het O. M., maar nam verzachtende omstandigheden in aanmerking. Beklaagde werd veroordeeld tot 450 Mark boete. Te N i e u w-Y ork wordt een buis gebouwd zesmaal zoo hoog als de hoogste huizen van Parys. Het zal nl. een hoogte krygen van 145 M. en heeft acht en twintig verdiepingen. By de schietoefeningen, die door het Fransche eskader voor Toulon worden ge houden, is een ongeluk gebeurd. De kruiser „Vautour" was bezig te schieten op een doel, dat gesleept werd door de „Brennus," toen drie kogels achtereen op de brug van de „Brennus" terecht kwamendaar stonden do admiraal Gervais en eenige officieren; twee kogels veroorzaakten slechts materiëele schade, maar een derde viel in de nabyheid van den admiraal, die ernstig gekwetst werd. Onmid- dellyk werd last gegeven met vuren op te houden, maar een jonge man by 't roer kreeg nog een kogel door den rechtervoet. Een streng onderzoek is ingesteld. Te Eanclaire, in. Wisconsin, is een concertzaal, waar horstellingen werden uitgevoerd, ingestort. Een aantal werklieden werd onder het puin begraven. Vyftien hunner zyn nog levend bevryd, een zestiende was dood. Er liggen nog enkelen onder hot puin. Te Hagen ow, in Mecklenburg- Schwerin, stonden eergisteren door een ver zuim de slagboomen van den spoorwegover gang open op het oogenblik, dat een trein in aantocht was. Een omnibus kwam aan ryden, de koetsier zag den trein niet en reea door. Een botsing was het gevolg; de omnibus werd verbrijzeld, één persoon gedood, en tweu zwaar en één licht gewond. Van de stranding van de kanon neerboot „litis" geeft de „Reichsanzeiger", op grond van de tot dusver ingekomen berichten, het volgende relaas Het schip bevond zich, volgens opgave van deri vuurtorenwachter, ten noordoosten van Schautung, den 23sten Juli om halfvyt' aos namiddags omstreeks twee zeomylen vaD het iand, naai Z.-Z. O. sturende. Blykens opgave van de geredden, liep het schip tot 10 uren 's avonds ondpr zeil en met stoom op met volle vaart om 10 uren werden de zeilen opgeborgen en terstond daaiop werö de vaart verminderd. De machine was in goede orde en er werd met hooge spanning gevareneen bewys, dat ook de ketels zich in goeden toestand bevonden Het weder was tegen den avond mistig, de wind aanwakkerend stormachtig. Over de rich ting van den wind zyn de berichten nog tegenstrijdig. Blykens opgave van do gered den had de kanonneerboot op de reis van Shanghai naar Kobe in 1895 slechter weer gehad Kort na halfelf voer het schip tegen den grond. Uit het bovenstaande blykt, dat de comman dant tegen 10 uren, waarschynlyk ten gevolge van het mistige weer, belangryk langzamer i9 gaan varen. Of oe oorspronkeiykb koers behouden is, laat zich niet constateeren, omdat geen van de geredden iets over de navigatie weet op te geven. "Wanneer hunne mededee- lingen juist zyn, dan moet de slroom eene zeer ongewone richting gehad hebben en van buitengemeene sterkte geweest zijn. Do opge geven koers had de kanonneerboot, by nor male stroom verhoudingen op 5 a 6 zeomylen afstand vooTby de op oe kaart aangeteekende nffeo moeten brengen By de keuze van den koers schynt de, wat richting en sterkte betreft, geheel ongewone stroom niet voldoende in aanmerking te zyn genomen. Uit alios blykt echter, dat de opgaven van de geredden en van de vuurtorenwachters op onvoorwaarde- lyko betrouwbaarheid geen aanspraak kunnen maken en dat een definitief oordeel eerst na de ontvangst van de schriftelyke vorhooren kan worden gevormd. Wat de goruchten over den niet geheel zeewaardigen toestand betreft, moet worden opgemerkt, dat schip en machine volgens de opgave van den vorigen commandant, toen deze in Maart van dit jaar zyn commando overgaf, volkomen zeewaardig waren. Ook vroegere commandanten vermelden, dat men zich aan boord by slecht weer volkomen vei lig gevoeld heeft. In stryd met de in den „Reichsanzeiger" uitgesproken verwachting, heeft de „Köln. Ztg." weinig hoop, dat er over de redenen van het vergaan van het schip ooit volledige zekerheid verkregen zal worden. Misschien zal men nooit iets naders gewaarworden omtrent de omstandigheden, waaronder de „litis" is gestrand. De stranding kan alleen door eene vergissing in de navigatie van het schip veroorzaakt zijn; daarvoor kunnen ech ter alleen de officieren en van dezen nog slecht3 die, welko met het bestuur juist op het oogenblik der stranding belast waren, betrouwbare inlichting geven de manschappen hebben geheel andere dingen te doen dan zich met de navigatie te bemoeien. Daar ech ter alle officieren 'gebleven zyn, is de kans nagenoeg uitgesloten, dat men die omstandig heden tot klaarheid zal kunnen brengen. Een botsing van twee personen treinen gistermorgen by het station Vies- vi.le (Henogouwon) geschiedde onder een dikkon mist. Het is nog niet uitgemaakt hoe 't kwam dat de trein uit Jumet, in plaats van stil te houden op een zyspoor, zooals gewoonlyk, de hoofdiyn opreed tegen den stilstaanden trein van Luttre op. Er is daar nog enkel spoor; juist is men met bet leggen van een tweede spoor begonnen. Spoedig daagde hulp van all j zyden op. De stofLiyke schade is niet heel groot, maar een dei tig p issigiers zyn min of me.-r ern -lg gekwetst, vooral leursters uit Gosseliers; die hadden in de eerste wagens van den trein gezeten. Door het ontsporen van den laatsten wagen was de hovigheid van den schok nogal verminderd. koloniën. BATAVIA, 22-24 Juli. (Fransche mail.) Over den dood van generaal De Moulin bevat het „Soer. Hand." berichten, welke overeenkomen met het reeds gisteren vau elders medegedeelde. Alleen komt daarin nog het volgende voor: Er is een onderzoek ingesteld naar de reden waarom do compagnieën van het 3de bataljon da haar aangewezen stellingen niet hebben ingenomen; alle» geschiedt natuuriyk geheim en daarom zal ik mjjn oordeel daaromtronfc maar liever tot later uitstellen, zegt de Atjoh- sche correspondent van het blad. De schuldige zal echter niet mak van de zaak af komen j want door het niet innemen dier stellingen is de generaal genoodzaakt geworden om op de rawah te blyven, ten einde den vjjand niet in 't oog te vallen, en zyn dood zou waarschynlyk niet plaats hebben gehad, als by door had kunnen gaan. Generaal Vetter beeft uit bet hoofdkwartier Batavia, dd. 13 Juli, de volgendo dagorder uitgevaardigd „Ik vervul den treurigen plicht om aan het leger het overlyden mede te deelen van den generaal-majoor j; J. K. De Moulin, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. „Na slechts enkele dagen te voren die be trekking te hebben aanvaard, vergezelde dez9 opperofficier den 7den Juli eene colonne by eene excursie in de V en VI Moekims en bezweek in den namiddag van dienzelfden dag aan de gevolgen van een op den terug tocht bekomen zonnesteek. „Het Ned. Ina. leger verliest in hem een officier van erkende bekwaamheid, die zich. de liefde en den eerbied zijner ondergeschikten in hooge mate neeft weten te verwerven. ,.Bi) iet leger, waarvan hy ruim 30 jaren een sieraad uitmaakte, blyve zijne nagedach tenis in eervolle herinnering". Uit Segii, dd. 12 Juli, verneemt de „Java-Bode": Naar aanleiding van het nemen der be vriende Atjehsche prauw, waarvan bleek, dat dit geschiedde door lieden uit Soekoen, werd deze kampong gedurende drie dagen door do benting in vereeniging met de marine ge tuchtigd. (Hiermede wordt bedoeld, dat ge durende drie dagen op een zeker uur eenige, schoten van do 12 cM. van de benting en van bet oorlogsschip op Soekoen gedaan wer den) Volgens vertrouwbare berichten werden ten gevolge hiervan 6 Atjehers gedood of gewond eü werden eenige hu zen stuk ge schoten. Aangaande Toekoe Nja Makam, die by een. der laatste ontmoetingen is gevangengenomen en gefusilleerd, zegt het „Bat. Nieuwsblad," dat met hem een persoon is verdwtnen, die het ook in 1892/93 op de Oostkust van Sumatra aan de Regeering byzonder lastig maakte. Nja Makam was een zwager van Toekoe Oemar; in 1895 onderwierp hy zich en in het Koloniaal Verslag van dat jaar staat dat ny dit deed, „dank zy den invloed van Toekoa Djoüan (Oemar), die daartoe reeds sedert een jaar pogingen by hem bad aange wend" Men weet, zegt hit blad, hoe wel gemeend dit van beiden was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië znu de volgende beschikkingen genomen: CIVLEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Met ingang van 5 Aug 1896 op verzook eervol uit 's luuds dienst, de opzichter der lste klasse bij i den Waterstaat on 'a lands B. O. W., J. Sonie. Belast: Met de waarneming der betrekking van directeur dei strafinrichting voor tot dwang arbeid veroordeelde vrouwen te Semarang F. lx. Bodaau. thans in dezelfde betrekking te Soerabaia werkzaam Gesteld: Voor den tijd van een jaar of zoo veel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van deD president van den Raad van Justitie to Batavia, ten einde te worden belast met gi iffierswerkzaambeden bij dat college, J. A. Biorn, op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen lste luit. der infanterie van 't Neder- landscb Indisch leger. Verplaatst: Vao de residentie Probolinggo naar de residentie Kedoe, de controleur lste klasse W. P. Quartero; van de residentie Kedoe naar de ïesidentie Probolinggo decontroleur2deklas.se L. E. Dom. Bij de exploitatie der S.-S. op Java: Ontslagen: Wegens ziekte, eervol uitzijn be trekking, ue commies voor don stationsdienst J. Gravenborst. Benoemd: Tot commies voor den stationsdienst de lste klerk W. HummeJgens. Bij den post- en telegraafdienst. Outhoven: Van hel beheer van het kantoor te Tjandi en overgeplaatst naar Semarang de com mies der 3de klasse J B. Thomson. Benoemd: Tot chef van bet kantoor te Tjandi. de commies der 3de klasse W. A. N. Goedhart, tö Semaraog. Bepaald: Dat bet aan den secretaris en boek houder, tevens kassier bij het vendukantoor to Soerabaia R. Haye verleend eervol ontslag uit 's lands dienst wordt beschouwd te zijn verleend- met ingang van 2 Augustus 1896- Bij den post en telegraafdienst: Onthoven: Van het beheer van het kantoor, te Bandjar Negara en ovcrgoplaatst naar Bandoeng, de commies der 3de klasse H Van Tbionen. Benoemd: Tot chef van bet kantoor te Bandjar- Negara de commies der 3de klasse W. H. Sleebos te Soerabaia. Overgeplaatst: Van Semarang naar Soera baia de commies dor 2de klasse J. H Lincklaen Arrions; vau Cheribon naar Soerabaia de commies der 3de klasse J. B. Keijser. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overga; plaatst: Naar deödecomp art. (2de bergbattorij"), tijdelijk to Kotta-Radja in garnizoen, do lste luit-, bij de 13de comp. (4de comp. vesting) art. te Batavia, H. G.. J. Smits; naar de 18de comp. art. (lste bergbattorij) tijdelijk te Kotta Radja in garnizoen, de lste luit. bij de Gdè eomp. art. (comp. van Atjeh en Ouderh.) te Kotta Radja, T. F- M. Büeko*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2