De gemeenteraad van Apeldoorn heeft aan den burgemeester opgedragen eene com missie samen te stellen voor de o.'ficiëele ontvangst in die gemeente van Koningin Wilhfclmina na hard inhuldiging in 1898. By beschikking van deiuminister van binnenlandsche zaken van 19 dezer zijn, voor het tijdvak van 1 Sept. 1896 tot en met 31 Aug. 1897, aan de Polytechnische School benoemd de volgende heeren: tot assistenten- M. Van Breukelenveen, voor de scheikunde; P. H. Van der Meulen, id.; J. M. G. Scheffer, voor de natuurkunde; J. H. Van Seters, voor de waterbouwkunde; P. A. Schroot, voor de burgerlijke bouwkunde; C. Steuerwald, voor de werktuigkunde; W. J. Burgersdijk, voor de beschrijvende meet kunde en graphostatica; F. J. Hj. M. Tnys, voor de geodesie, het landmeten en water passen; W. F. C. Schaap Jr., voor de schoone bouwkunde; en F. H. Eydman Jr., voor de scbeikande; en tot tweeden assistent aan het bacteriologisch laboratorium: A. Van Delden. Den 19den dezer'heeft'aan het departemen t van binnenlandsche zaken te 's Qravenbage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de te Lissabon op 19 Mei 1894 tusschen Nederland en Portugal gesloten overeenkomst tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. Sts.-Crt Te beginnen met Vrijdag 21 dezer zullen de gewone audiëntiên van den minister van buitenlandsche zaken weder plaats hebben. Het stoomschip „Merapi," van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Aug. van Port Said de „Prinses Marie," van Batavia naar Amster dam, arriveerde 20 Aug. te Genua; de .Reichstag," van Coit-Afrika naar Hamburg, arriveerde 19 Aug. te N p.jls; de .Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Aug. te Suez. By koninklijk besluit is met ingang van Sept. a. s. aan M. J. De Jongh, op zjjn Jerzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Zuialand en van Oudenhoorn, met dankbetuiging voor de diensten, door hem In die betrekking bewezen. Met ingang van 27 Sept. a. s. aan D. Stig- ter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergen op-Zoom. Aan den officier van administratie der 2de klasse J. F. baron Van Heeckeren van Waliön vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3 Je klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem yeschonken door c'en president der Vereenigde Staten van Venezuela. Met ingang van 21 Aug. a. s.: lo. de officier-machinist 2de kl., L. A. Van Poel voorde, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1000 per jaar en eene verhooging van dat pensioen met f 1125 's jiars, ingevolge aTt. 1, c, der wet" van 1 April 1S75 (St. atsblad No 33), 2o. benoemd tot officier machinist 2de kl bij 's Rijks stoomvaartdienst, de machinist 1ste kl in het vaste corps J. J. Hessels. Op verzoek eervol ontslagen als ontvanger der directe belastingen de heer G. Van Baaien, te Assen. Dood van gouverneur Do Moulin. In een brief uit Atjeh aan het „N. v. d. D." wordt do middellijke oorzaak van den dood van generaal De Moulin toegeschreven aan een misverstand. Het blad vraagt of het vader land ooit vernemen zal wie de aansprakelijke persoon is voor een misverstand, dat niet alleen toevallig een menschtnleven heeft doen verloren gaan, maar coi e;n groote militaire fout blijkt geweest te zijn. Hieronder volge hetgeen de correspondent te dezer zake schrijft: Den 4den Juli arriveerde de generaal en nam de taak van civiel en militair gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden van gene raal. Stemfoort over. Reeds dadelijk ontwikkelde zich de werk zaamheid van den generaal, die Zondagavond (5 Juli) reeds inzage vroeg van de „Orders voor brand en alarm", te Kotta-Radj i gegeven. Den volgenden morgen bezocht de gouver neur met een extra-trein de posten in de ge concentreerde linie en rukte Dinsdag met een colonne uit, die eene openlijke verkenning deed in do richting van en voorbij Kroeng Raba. .B(j het terugtrekken van deze colonne be vond zich de generaal omstreeks 12 uren '8 middags met den chef van den staf, overste Van Vliet, den commandant der bereden artil lerie, overste Boetje, den colorne-commandant, overste Van Heutz, en eenige adjudanten met een escorte van 16 cavaleristen to Lam Poe-oek, ten "W.-Z.-W. van Bo^kit Seboen. Deze kampong i3 door een 1200 M. breede sawah van den grooten weg geechei den. Twee compagnieën van het 3Je bataljon zouden den generaal en diens staf te Lam Poe-oek af hal.n, maar door een misverstand trok de colonne in baar geheel langs den grooten weg op Boekit-Seboen terug, waar door de gouverneur gevaar liep achter te blijven. Alle teekens, om de aandacht te trekken, bereikten niet hun doel, zoodat de generaal besloot de sawah over te steken. Onder een tropische hitte, dikwijls tot aan den buik door modder en water de paarden aan do hand medevoerende, werd de overtocht bo werkstclligdmaar reeds spoedig vertoonden zich bij den gouverneur teekenen van uit- putiing, en toen de weg bereikt was, was Z. H. Ed. Gestr. bijkans bewusteloos. Ook de andere heeren waren wat men r.oemt „op", maar frisch drinkwater bracht hen weldra weder by. De generaal was echter reeds te ver weg. Uit Kotta-Radja werd het rijtuig ontboden, dat tot voorbij Tandjoeng kwam, maar de generaal was reeds bewusteloos en werd op een in allerijl vervaardigde draagbaar, gedragen door een achttal dwangarbeiders, naar Lam- djamoa overgebracht. Ter hoogte van Lam Pisang werd de dood geconstateerd. Om 6 uren werd het stoffelijk overschot naar des generaals woning in den Kraton overgebracht, waar de diepbedroefde weduwe voorzichtig van het voorgevallene op de hoogte was gebracht. Den volgenden dag om halfvijf had op plechtige wijze op het kerkhof te Petjoet de ter-aarde-bestelling plaats van den man, van wien zooveel verwacht werd, die zooveel ijver en ambitie ontwikkelde, en die een slachtoffer werd van dien ijver. Gemengd Nieuws. Gelijk wij reeds meldden, zal de derde jaarlïjksche internationale wegwedstrijd LeidenUtrecht en terug, afstand 100 K.M., uitgeschreven door de Leidsche wielryders- vereeniging „All Right", worden gehouden op Zondag 23 Aug. a. s. Thans ls het pro gramma er van verschenen. Do jury bestaat uit de heeren A. Koolhoven, lid van het D.ig. Bestuur van den A. N. W.-B., voorzitter kamprechter; L. H. FeendersJr., oud afgevaardigde van afd. III., starter; Jan Van Selms, commissaris aan het keerpunt; A. F. H. Van der Stok, consul van Leiden, tydwaarnemer; A. Goekoop, afgevaardigde der Afd. III, secretaris. Den dag te voren om 8 uren zal eene soiróa musicale plaats hebben in het club lokaal, Noordeinde 54, toegankelijk voor alle leden van „All Right", deelnemers aan den wedstrijd, genoodigden en Bondsleden, buiten Leiden woonachtig. Zondag 23 Augustus: 9 uren 30 min. bijeen komst in het clublokaal der chef controleurs, posten, enz., die te 10 uren zullen vertrekken. 11 uren: Afrit der deelnemers en Bonds leden van het clublokaal naar de sociëteit „Musis Sacrum". 12 uren precies: Internationale wegwed strijd. De afrit heeft plaats by den mijlpaal 18.7 op den straatweg LeidenUtrecht. De route is tot paal 68.7 (keerpunt) en terug. 12 u. 30 m. déjeuner, in „Musis Sacrum" aan de jury door het bestuur aangeboden. 3 tot 4 uren: Terugkomst der deelnemers. 4 uren: Réunie in „Musis Sacrum". 5 u. 30 m.Feest diner, aan do jury door het bestuur aangeboden, in het hotel „Plaats Royaal". 7 u 30 m.: Groot concert in de sociëteit „Musis Sacrum" door de kapel der Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den heer Joh. C. Goyp, welwillend door heeren bestuur deren aangeboden. 8 u. 45 m Prijsuitdeeling bij monde van den voorzitter der jury. Illuminatie. Bengaalsclie verlichting. 11 uren: Soiree musicale et déclamatoire in het Clublokaal. 1 uur: Officieele sluiting der feestelijkheden. Terwijl bet hier en in de o in streken van LeiJen gisteren, na den regen van 's morgens in de vroegte, zeer fraai, droog weder was, is in Gelderland en vooral over Arnhem en omgeving togen den avond een geweldige onweersbui losgebarsten, welke langen tijd aanhield en vele straton blank zette. liet was er bijna noodweer. De pleizier- reizigers moesten zich haasten een goed onderkomen te zoeken. Het hemelvuur was in de Veluwe nog langen tyd daarna onop houdelijk zichtbaar. Hedenmorgen ontstond een be langrijke Vcrtr..ging met trein No. 14, den z. g. beurstrein, naar Amsterdam, daar de machine te Voorschoten defect raakte. Er werd '■on machine uit Leiden gezonden od na een uur stilstand was alles weder in orde. Als oen bijzonderheid deelt men ons mede, dat bij B. Verzyl, veerknecht, aan de Haagsche Trekvaart, voer de tweede maal aardappelen van eenzelfde plant zijn gerooid. Dinsdag 18 Aug., dos avonds te 11 uren, is te Haarlemmermeer op den Ringdijk, bij Sloten, afgebrand het woon en pakhuis B. B. 40c. van den heer J. L. Leestemaker, als mede 200 hectoliter mals, 300 hectoliter tarwe, 500 lijnkoeken, 5000 halve kilo's hooi, 6 hectoliter boonen. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd; deels in do Haarlemsche, deels in de Zutfensche Maatschappij. De brandspuit van Sloten heeft bij den brand dienst gedaan, daar niemand der brand meesters in de gemeente zelve den brand heelt opgemerkt. Een werkman uit Rotterdam bleek heden, terterechtzittingyan hetHaagscbe kantongerecht, het slachtoffer te zyn geworden van een leelyken trek, hem gespeeld door iemand, die klaarblijkelijk tot zijn goede kennissen behoort. Hü was nl. gedagvaard voor het zonder geldig plaatsbewijs plaats nemen in een trein der Hollandsche Spoorwegmaatschappij. Verbalisant en bekeurde bleken heden elk ander echter geheel vreemd, zoodat aan het licht kwam, dat de persoon, die werkelijk de overtreding had gepleegd, door den controle beambte naar zijn naam gevraagd, dieD van den te Rotterdam wonenden en van niets wetenden werkman had opgegeven. De zaak einJigde nu met een vordering tot vrijspraak van den onschul ig gedagvaarde, die echter, behalve dat hy ettelijke werkuren verzuimd had door de hem gespeelde part nog de retourkosten van Rotterdam naar Den Haag noodeloos te betalen had, waarvoor hij aan den kantonrechter schadevergoeding vroeg. De goedkoops treinen van Lei den, enz. en van Abcoude, enz. brachten gis teren 305 personen aan voor Arnhem en 244 voor Nijmegen, en die van Groningen-Leeuwar den 344 voor Arnhem en 357 voor Nijmegen. M un t g a s m e t er s. Z i) was slecht van betalen, de juffrouw te Rotterdam en toch had zij op allerlei juist het meest van allen aan te merken, iets wat zij met vele wanbetalers gemeen heeft. Zij brandt ook gas, doch de gascom missis kon tot nu toe niet dan met groote moeite haar geld krijgen, en wanneer zy betaalde, had zi) weer allerlei reclames; nu eens was het licht te fel, dan te ilauw, straks flikkerde het. Eindelijk de juffrouw zou twee nieuwe meters krijgen dan verzekerde men haar, zou er geen reden tot klagen meer z\jn. De fitter zet de nieuwe meters, de juffrouw wil de kraantjes beproeven, maar o wee! nog grooter ramp dan vroeger 1 Nu brandt er in 't geheel geen licht. „Maar fitter l 'twil niet branden 1 De meters deugen niet!" „Jawel, juffrouw! de meters zijn puik, heel puik zelfs, maar weet u, bij deze is het: eerst betalen, dan gas!" De leuke fitter liet de juffrouw verbluft staan. En sinds heeft de commissie geen hinder meer van den slechten toestand van 's juffers financiën want de juffrouw had twee muntgasmeters gekregen. Het geval is historisch. We geven het ook anderen gascommissies ernstig in overweging ter navolging. Het middel werkt probaat (A7ed.) De klom pen sch ut te r D uy v es t ey n heeft weder eens van zich doen hooren. Gister middag één uur werd hy uit zijn hechtenis, welke hy een 14 tal dagen in het gebouw van den Schuttersraad op de Groote Markt te 's-Gravenhage ondergaan had, ontslagen. Voor het gebouw stond een landauer, waar in de schutter naast z(jn geestverwanten plaats nam. Nadat hy zyn pantoffels voor de klom pen, die men voor hem had medegebracht, verwisseld had, maakte men met den ont slagen arrestant een rytoer door de stad. Hy had natuuriyk in het rytuig ean houding aan genomen, waardoor zyn zonderling schoeisel het mee3t de aandacht moest trekken. Als een vermakelijk staaltje hoe ver de eischen, welko men aan haar gast- vryheid meent te mogen stellen, wel gaan kunnen, deelt de directie der „Ned. Gist- en Spiritusfabriek" te Delft een by haar ontvan gen schry ven mede, gedagteekend van Scheve- ningen, waar de schryvor zyn zomerkwartier scbynt te hebben opgeslagen. Het luidt aldus „Aangezien door onze vereenigde bakkers dit jaar geen gebruik wordt gemaakt, om, zooals eerst plan was, Delft, of meer hoofdzakelyk de Gist- en Spiritusfabriek te bezoeken, waagt ondergeteekende met beleefde vryheid u zyn voornemen mede te deelen, met zyn kinderen en drie kleinkindertjas aanstaanden Woens dag van de gelegenheid te profiteeren, terwyl, indien niet te veel gevergd, ons dan per rytuig uit Schoveningen te willen afhalen, 's ochtends ongeveer 10 uren." In de onzekerheid, of een rytuig met twee of met vier paarden werd bedoeld, zoo scbryft de directie höeft de directie deze bestelling niet aanvaard, maar den schryver verwezen naar een herberg of hotel, waar hy waarschyniyk meer gastvryheii zal vinden dan de directie ditmaal zich geroepen achtte en geneigd gevoelde te betooneo. Een onschuldig veroordeelde. Een afschrift van het aan de Koningin- Regentes gerichte adres om gratie voor den gepensionneerden kapitein Ned.-Ind. leger Jan Van Vulpen verleden jaar wegens diefstal van effecten ten nadeele van zyne schoon moeder tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld, op welk adres, zooals men weet, de gratie ook gevolgd is, werd aan het „N. v. d. D." gezonden en wy ontleenen er het vol- gonde aan: Het adres, ingediend door de schoonmoeder, Carolina Margarotha Van Werkhoven, wed. Josephus Christiaan Willem Tendyk, is één doorloopende zelfbeschuldiging van de adres sante, en daarmee een volledige en schitterende Tehabilitatie van den dro9vig bezochten schoon zoon Enkele trekjes er uit mogen volstaan, om te doen zien, dat eene familiequaestie hier volkomen onnoodig eene uitbreiding gekregen heeft, welke de eer der gansche familie op noodlottige wyze aangetast heeft. Mevr. Tendyk Werkhoven herinnert er aan, dat de echtgenoot harer dochl er zoovele jaren aan het hoofd van militaire gelederen den lande getrouw en eervol heeft gediend, dat hy op hare aanklacht tot twee jaren celstraf werd veroordeeld, en komt dan tot de pijniyke erkentenis „Dat die schuldigverklaring en de daarby uitgesproken straf haar oorzaak vinden in eene, door haar, tegen haren schoonzoon ingediende klacht, doch dat zy eerst thans tot het volle bewustzyn is gekomen, dat zy niet dan in oogenblikken van verstandsvertystcring dat noodlot en die onuitwischbare schande heeft kunnen brengen over dengene, voor wien zy nimmer anders dan eene genegenheid koesterde, als ware hy haar eigen zoon, en die daardoor tevens het levensgeluk van haar éénig kind heeft kunnen verwoesten. „Dat slechts een kunstmatig aangekweekte verbittering tegenover hare kinderen, gepaard aan haar destyds geschokt zenuwgestel en den uiterst opgewonden toestand, waarin zy door vreemden, blykbaar machtig op haar werkenden invloed was gebracht, en waardoor zelfs hare geestvermogens zyn gekrenkt go- worden zoodanig, helaas, dat zy als krank zinnig naar het gesticht te 's Gravenhage is moeten worden getransporteerd haar hebben gebracht tot het afleggen van verklaringen, waarvan zy zich ternauwernood rekenschap kan geven, doch waarover zy thans, du zy, op het advies en initiatief van den genees heer directeur van dat gesticht, daaruit geheel genezen is ontslagen, niet dan de levendigste wroeging gevoelt; „dat zy dan ook thans niets vuriger ver langt, dan te herstellen wat nog hersteld kan worden, en de klove te dempen, die tusschen haar en haren schoonzoon slechts déor haar wreed en onverdiend toedoen werd gemaakt." De adressante geeft daarna in byzonder heden eene verklaring omtrent het bekeer over de effecten en erkent, dat de veroordeelde schoonzoon volkomen het recht had om te doen wat hy deed, maar op grond waarvan by door een 6cheeve voorstelling veroordeeld werd. Verder zegt het adres: „Dat zy het ten zeerste betreurt, dat, waar de toepassing van het recht tot strafvervol ging en de daaruit Toortgevloride veroor deeling geheel afbankeiyk waren van hare klacht, welke zy eerst thans in staat is te gevoelen, dat zy heeft doen indienen met een onvryen en aan den band gelegden wil, de opheffing en buiten-effect-stelling dier veroor deeling, voor zoover nog mogelyk, niet evenzeer in h..re thans geheel vryö handen liggen; „dat, waar anderer rechtsgevoel niet langer kan en mag zyn gekrenkt, zy zich met het volste vertrouwen wendt tot Uwe Majesteit, omdat requestrantes eigene smart sleöhts kan worden verliobt door de vrijlating van haTen schoonzoon uit de gevangenschap, die bloot op haar verzoek en dus om harentwille hem werd opgelegd." De internationale lawntennis- wedstryd op de banen van „De Bataaf," te 's-Gravenhage, werd gisteren voortgezet. De uitslag was als volgtDames-double, ge wonnen door freule J. Quarles v. Ufford en mej A. Van Aken De heeren C. Van Rappard en F. Beukema speelden twee partyen, waarvan de heer C. Van Rappard een party won en F. Beukema ook een. Nog een party werd gespeeld, waar van de beslissing nogniet kon vermeld worden. Uit Maassluis meldt men hedon: Het stoomschip „Holland," van Londen, is door den mist boven Maassluis aan den grond geloopen. Circus-Ren z. Het gezelschap Renz zal in het einde dezer maand te Amster dam aankomen, om in de Arena voorstel lingen te geven. Ten einde de voorstellingen even schitterend te doen zyn als te Berlyn en te Hamburg, worden in het gebouw ■vele veranderingen gemaakt. Er wordt o. a. een eigen electnsche inrichting voor de verlichting gemaakt. Met den handel in Edammer en Goudsche kaas blyft het vry goed gaan; naar beide soorten komt meer vraag, terwyl de pryzen verbeteren. Met de qualiteit gaat bet ook langzamerhand vooruit, ofschoon altyd nog zeer veel kaas van afwijkende qualiteit wordt aangevoerd en slechts weinig partyen de hoogste noteeringen kunnen halen. De productie werd in den laatsten tyd minder; dat de aanvoeren, ofschoon aan het afnemen, nog vry aanzienlyk bleven, vindt zyn oorzaak in de omstandigheid, dat tegenwoordig minder kaas aan de huizen wordt opgekocht dan vroeger. In Leidsche kaas is nog weinig omzet; nu do pryzen van Goudsche nog betrekkelyk laag zyn, wordt Leidsche kaas minder gevraagd; buitendien houden de ongunstige uitkomsten van den speculatie-handel in dit artikel gedu reDde de laatste jiren de kaashandelaars wel een weinig terug om groote inkoopen te doen. In de Alblasserwaard werd de vorige week van f 16-21 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudsche van f 20 25, zwaardere tot 27, 2de soort 16 19Derby lste soort f21—237j, 2de soort f 18 20; Edammer lste soort 22 25'/a» 2de soort f 20 21'/2. Uit Hollands Noorderkwartier schiyft men: Eindeiyk dan is er zooveel hemelwater gevallen, dat de weiden in Noord Holland er eenige groeikracht door kunnen ontwikkelen, als ten minste de regen niet opgevolgd wordt door koel weder, maar door eenige zoele dagen, hetgeen inderdaad het geval schynt te zullen worden. Het werd ook meeT dan tyd. In verscheidene plaatsen waren de boeren genoodzaakt hun vee in de weide te voederen. Nog een geluk voor hen, dat zy byna allen ruim van best hooi waren voorzien, want de hooibouw viel over het algemeen niet tegen en de qualiteit was uitmuntend. Een noodzakelyk gevolg van de schrale weiden was een slecht „gemaak," wat, ge voegd by de lage kaaspryzeD, den toestand nog verergerde. Laat ons hopen, dat de nazomer nog eenigszins moge vergoeden wat tot nu toe ontbrak! De toestand van den Hollandschen boer is door verschillende oor zaken toch al niet rooskleurig. De veldwachter Bos, te Gr.yps- kerk, woont in een huis, dat aan de gemeente toebehoort. Zonder daartoe opdracht te hebben, liet Bos zyn woning een belangryke vertim mering ondergaan, en toen het werk gereed en de woning dus verbeterd was, vroeg hy den Gemeenteraad hom de gemaakte kosten te vergoeden. Reeds tweemaal is dat verzoek in Raadsvergadering geweest en nog is geen besluit genomen. In de jongste zitting stelde de voorzitter voor, afwyzend op het verzoek te beschikken, maar wanneer Bos eer 10 jaren verloopen zyn mocht vertrekken, hem voor deze vertimmering eenige schadevergoeding toe te kennen. De heer Feringa wilde al de onkosten door den Raad doen betalen en dan van den veldwachter jaarlyks f 10 huur vor deren. De heer De Waard wilde aan Bos /"50 geven, en daarmee uit. Toen het voorstel van den voorzitter in stemming kwam, staakten de stommen, zoodat in een volgendo verga dering hioiover nog eens gestemd mag worden. De influenza. de volksterm luidt in Friesland „griep" heeft in die provincie weder haar intrede gedaan. Er zyn gezinnen, waarvan vier en meer leden plot seling door de ziekte werden aangetast en ernstig ook. Behalve de gewone verschyn- sèlen pyn in het hoofd en in den rug klagen de lyders thans ook over erge keelpyn, zoodat slikken byna niet mogelyk is. De export-slachteryen te Vlis- singen betrekken het vee tegenwoordig ook uit België, hetgeen tot nu toe niet het geval was.' Voor de tweede maal kwam te Rozen- daal eene lading vette kalveren voorgenoemde export-slaohtery aan. In den vuurhaard van zyn loco motief vond een stoker te Grenoble de byna geheel verbrande overbiyfselen van een menschelyk lichaam. By onderzoek bleek het te z(jn een zekere -Bernard, een nachtwaker. Men vermoedt, dat hy om de een of andere reden door een anderen waker Joseph Thomas o n het leven is gebracht. De verdachte is aangehouden. Zekere Paugom baadde in de rivier Elorm by Landerneau, met zyn tien jarig zoontje op de schouders. Hy, evenals het knaapje, verdronk voor de oogen van zyn vrouw en vyf andere kinderen. Ten gevoTg-e van de buitengewone bitte te Nietrw-York, zyn een groot aantal honden dol geworden. Reeds zyn 16 kleine kinderen door dolle honden gebeten. Men sch'yn't te mogen aannemen dat de beer Andree zich met zyn ballon weer op de „Vigo" heeft ingescheept. Den 20sten Aug.. wordt hy te Hammerfest verwacht; waarschyniyk zal hy in Mei 1897 zyn proef heT vatten. Het stoomschip „Express" is Dinsdag te Hammerfest aangekomen. De kapitein heeft 10 Aug. don beer Andree verlaten, die toen nog niet opgestegen was. De telegraaf heeft reeds gemeld, dat by den zeilwedstryd van de Royal-Albert- Yaeht-Club te Southsea (by Spithead) een ernstig ongeluk is gebeurd. De „Meteor", het jacht van keizer Wilhelm, is in aanvaring gekomen met de „Isolde", van baron Yon Zedtwitz, met het treurig gevolg, dat de baron werd gedood. De oorzaak van het ongeluk is, dat er twee races te geiyk werden gehouden, één voor groote en één voor kleine jachten, waarby een aantal vaartuigen op een gegeven oogen- blik elkaar moesten passeeren. Da „Isolde" willende uitwykon voor de „Saint" van F. B. Jameson, kwam in aanraking met de „Meteor", waarvan de boegspnot over het dek van de „Isolde" streek en den grooten mast, de zeilen en de bemanniog over toord wierp. De „Britannia" en de „Meteor" draaiden dadelyk by, wierpen den drenkelingen boeien toe en zetten booten uit, die de verongelukte bemanning aan boord namen. Baron Von Zeitwitz was door het vallende takelwerk zwaar gewond aan het hoofd en bloedde uit de ooren; by werd met het stoomjacht „Bohe mia II" naar Ryde gebracht, waar zyn vrouw hem afwachtte, maar stiöTf onderweg. Do „Meteor" bleef onbeschadigd. Da belangstelling voor de wedstryden was natuuriyk weg, en de races, die den volgenden dag zouden plaats hebben, gingen niet door. Volgens sommige berichtgevers zou onlangs een Fransch postzegelverzame laar, de heer A. P. Lerou, zich tot den Czaar gewend hebben met het verzoek, van alle be staande Russische en Finsche postzegels een exemplaar als geschenk te mogen ontvangen. Keizer Nicolaas zou toestemmend beschikt hebben op het verzoek van den Franschman, zoodat deze weldra een groote, kostbare ver zameling postzegels te wachten heeft. Bevat dit bericht waarheid, dan kan de Czaar pleizier hebben van zyn bereidwilligheid. Want het voorbeeld van den heer Lerou zal zeker navolging vinden, en zooals bekend is. waar het postzegelverzamelen begint, houdt do bescheidenheid op! De Engelsch^ pers laat zich niet onbetuigd in het vertellen van allerlei aardige en met-aardige anekdoten van Li Hung-Chang. Zoo vertelt men, dat do .Chineische onder koning aan den markies van Tweddale heeft gevraagd, hoe oud zyn echtgenoote was. De markies antwoordde, dat Li dit maar zelf aan de markiezin moest vragen. De onderkoning was verbaasd over dit.antwoord en verklaarde, dat het in Obina voor een groot compliment gold een dame naar haar leeftyd te vragen. „Krygt men dan in China ook altyd het juiste antwoord?" vroeg de markies. „Steeds", antwoordde Li-Hung-Chang. Te Glasgow is een brand ontstaan in een stal. waarin 37 paarden stondon. Sléchts twee der dieren werden gered; de overige 35 kwamen in de vlammen om. Men denkt wel eens, dat werk stakingen alleen voorkomen in het oude Europa, in de Vereenigde Staten en over het algemeen in overbeschaafde landen. Doch ook in veel minder beschaafde plaatsen omkomt men niet aan die plaag. Op Ceylon, het heeriyke eiland, waar opgowo den reizigers co olaats meenden te moeten zoek n, waar eens het Eden onzer voorouders lag, heersebtf

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2