11193. Vrijdag 21 Augustus. A0. 1896 <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE JONGSTE. LEIDSCH DA&BLAD. Voor Leiden per 3 Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden. 1.10. 1.40. 0.05. Van PRIJS DER ADVERTENTEËN 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© KeunisST®vinden- Do BurgemeeBter der gemeente Leiden, Golot op art. 9, 2de alinea der wet van 18 Joli 1896 (Staateblad No. 107); Brecgt ter algemeene kennis, dat eon uittreksel uit de aangevulde kiezerslijsten voor leden van de Tweede Kamer der Staton-Genoraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, betreffende de per sonen, die, ten govolgo yan de grensverandering van Leiden, ingezetenen dier gemeente zjjn geworden, op de kleit e Pers ten Baadhuize ie aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelogd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Aug. 1899. P. WAS. Leiden, 20 Augustus. Geslaagd is voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen de heer F. G. De Graaff, van -Leiden. De off. van gee. 2de kl. D. J. E. Mac Leod, van het 4de rog. inf. te Leiden, wordt gedurende de groote manoeuvres gedetacheerd by het 5de reg. infanterie. De by het 4de regiment infanterie be noemde 2de luits. Q. G Winkelman en A J. R. Brandt worden ingedeeld by de bataljons in garnizoen te Leiden. De by hetzelfde regiment overgeplaatste lste luit. J. M. M. Muller, van het 7de reg inf., is ingedeeld by het 3de bataljon, in garnizoen te Haarlem. Wederom is hier ter stede het getal der Metalen Kruis-dragers met één verminderd, en wel door het overladen van den heer Johannes Voorn, in den ouderdom van byna 89 jaar, wonende in de Wittelaan. De kapitein der inf. A. A. J. C. Hoorn en de lste luit.-kwartiermeester C. F. A De Wilde, van het Nod.-Ind. leger, zoomede de lste luitenant B. H. Goudriaan van het 8ste reg. inf. en de lste luit-kwartiermeester J. Rutgers vaif bet 4de reg. inf., worden op 31 October a. s. ontheven van hun detacbeering by do Rykslandbouwschool to Wageningen en keeren dan wejer by de Hoogere Krygs- school te 'a-Hage terug tot voltooiing van do studiën voor den intendance-dienst. De Fransche mail, met berichten uit Indiè, wordt hedenavond alhier verwacht. De Nederlandsche mail, met berichten $ait Batavia tot 21 Juli, kan hier 22 dezer worden verwacht. De mail van West-Indió, per s.s. „Prins Willem I", wordt hedenavond verwacht. Door Burg. en Weths. van Leiderdorp is, in overleg mot den arrondissements-school opziener, de navolgende voordracht opgemaakt voor onderwyzeres aan de openbare school voor lager onderwys dier gemeente: lo. Mej. J. S. Hoog winkel, onderwyzeres te Gorkum; 20 mej. L. J. Lasser, en 3o. mej. S. Han selaar, beiden onderwyzeres te Leiden. Op de eerste lyst van de achttiende jaarcollecle voor de Scholen met den Bybel in de .Standaard" komen o. m. voor. Oude- Wetering met Nieuwe-Wetering en Roelof arendsveen met f 155.79; Hazerswoude aan den Ryndyk met Koudekerk en Groonendyk met f 119.56. De uitslag van de gemeenteraadsverkie zing te Leiderdorp is als volgt: Het aantal kiezers bedraagt 159 en het aantal uitgebrachte stemmen 1*36, welke alle geldig waren. De volstrekte meerderheid bedroeg dus 69. Uitgebracht werden op de heeren L. Sille- vis 124 st., J. Boot 117, J. J. Koning 113, G. Van Dommelen 112, W. Bos 92, N. Koot 81, Jacob Van Leeuwen Sr. 78, P. Rynsbur- ger 56, J. L. Hoos 49, J. D Speet 46. Gekozen zyn dus de heeren L. Sillevis, J. Boot, J. J Koning, G. Van Dommelen, W. Bos, N. Koot en J. Van Leeuwen Sr. Voorts werden nog uitgebracht op de heeren: C. Roest 5, W. Demmendal 13, A. Parmentier 2, F. Filippo, J. Langeveld, H. Heykoop, ieder 3, en op verscheidene personen óón stem. By de gemeenteraadsverkiezing te Oegst- geest werden uitgebracht 123 stemmen, zoo dat de volstrekte meerderheid 62 bedroeg. Gekozen werden de heeren J C. Spaargaren met 115, P Kromhout met 111, D. v. d. Putten met 111, A. Juffermans met 100, H. Van Duivenvoorde met 86, A Den Haan met 67 en baron Taets van Amerongen met 62 stemmen. Verder verkregen de heeren H. G. Van Sillevoldt 51, C. Juffermans 49 en A. Uitten- bogaard 29 stemmen. Bedankt is voor het beroep naar ae Ned.-Hervormde gemeente van Woubrugga door ds. J. D. J. Idenburg, pred te Ter-Aa Op de to Zoetermeer en Zegwaard ge houden paardenmarkt waren aangevoerd 363 paarden of hitten en ongeveer 20 veulens De handel van jonge paarden en veulens was vlug, doch die der werkpaarden traag. Door den Raad der gemeente Zegwaard zyn tot zetters der directe belastingen voor gedragen de heeren J. Van Beek, A. J. Van Reeuwyk, P. M. Lammens en C. Van Dorp Wz. Z. D. H. Mgr. Bottemanne heeft by zyn jubiló de volgende geschenken ontvangen: f 30,000 van de geestelykheid in het bisdom voor den bouw van een H. Sacraments kapel in de nieuwe kathedraal; van de aartsbroeder schap der H familie en den Ned. R.-K. Volks bond een kapel der H. familie en een Willo brorduskapelvan particulieren een St.-Jozefs kapel; van de broeders der Zeven Smarten een massief eiken archief-bureau, vervaardigd door de schrynwerkersleerlingen van het ge sticht de Heibloem. Verder tal van priester gewaden, tapytwerken, enz., alles ten dienste van de nieuwe kathedraal. De bisschop schonk zynerzyds aan alle gods huizen te Haarlem belangryke giften in geld, om de vepleegden te onthalen. In de zitting van gisteren der Synode van de Ned.-Herv. Kerk waren aan de orde de voorstellen inzake de verplichting van het gebruik der doopsformule, waarover door den heer Busch Keizer, namens de commissie, rapport was uitgebracht. De conclusie hiervan strekte voor de meerder heid, om al deze voorstellen af te wyzen, terwyl de minderheid bovendien adviseerde, om eene circulaire aan de kerkeraden te richten over deze zaak. De rapporteerende commissie grondde haar advies, om de wetteiyk bestaande vryheid te handhaven, op de overwegingen, dat de af- wykingen van het gebruik der gewone doops formule slechts sporadisch zyn, dat de vryheid moet aanvaard worden en de vreea voor wille keur ons niet moet verleiden om die vryheid te verloochenen. Door dr. Bronsveld werd het volgende voor stel gedaan De Algemeene Synode der Ned.- Herv Kerk, een wezeniyk voorschrift van het gebruik der formule Matth 28 19 om onder scheiden redenen niet noodig achtende, maar met leedwezen ontwarende, dat andere woor den by den doop worden uitgesproken, be sluit, de kerkeraden er op te wyzen, dat onze Kerk geen anderen doop kent dan die in den Naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes en dat het toezicht daarop behoort by de kerkeraden. Na breede discussie werd de conclusie van de rapporteerende commissie, wat betreft niet- reglementeering van de verplichting om de gewone formule te gebruiken, in stemming gebracht en aangenomen. Omtrent do conclusie der minderheid, nader uiteengezet door het voorstel Bronsveld, werd besloten het debat te verdagen, totdat de uitspraak der Synodus Contracta in de zaak van den heer Hoevers zal zyn meegedeeld. - Aan de Tweede Kamer is overgelegd het koloniaal verslag over 1895 Op politiek gebied valt ten aanzien van Java en Madura weinig byzonder6 mede te deelen. Enkele gevallen van geestdryvery deden zich voor, welke in het belang van rust en orde de tusschonkomst des bestuurs nood- zakeiyk maakten. Volgens berichten van het voorjaar van 1896 hield het gewesteiyk bestuur der Prean- ger Regentschappen oen wakend oog op de propaganda, die in de contröle-afdeeling Trogong (afdeeling Tjitjalengka), naar beweerd werd door zekeren goeroe Hadji Soleiman zou be proefd worden voor eene van de leerstellingen van den Islam afwykende „taregah", waar omtrent een anoniem schryven by den resi dent was ontvangen, terwyl door het inlandsch bestuur ter zake niet was gerapporteerd. Het onderzoek of aan de verkondigde leer een voor de rust en orde gevaarlyke strekking is toe te schryven, was niet afgeloopen, In allo gewesten op Java en Madura zon der onderscheid nam het aantal personen, dat de bedevaart naar Mekka ondernam, aan zienlijk toe. De gezondheidstoestand op Java en Madura gedurende 1895 was in algemeenen zin gunstig te noemen; epidemieën van ernstigen aard kwamen niet voor. Onder den veestapel werd in vele gewes ten het mond- en klauwzeer weder waarge nomen over het algemeen echter had de ziekte een goedaardig karakter. Van buitengewone natuurrampen bleven Java en Madura in 1895 verschoond. De mededeelingen omtrent Atjeh en Onder- hoorigheden bevatten reeds successievelyk uit do telegrammen en Regeeringsberichten be kend geworden byzonderheden omtrent den ommekeer van zaken na Toekoe Djohans afval. In eene aanvulling wordt nog vermeld, dat in een den 13den Juli jl. by het departe ment van koloniën ontvangen rapport van den waarnemenden assistent-resident van Groot- Atjeh, gedagteeksnd 9 Mei 1896, deze ver klaart: „Wat in werkelykheid ToekoeOemar tot den afval geleid beeft, is my nog steeds onbekend". In bedoeld rapport wordt intusschen eene byzonderheid vermeld, die als verklaring van T. Oemar8 raadselachtig gedrag niet zonder waarde schynt. Aan Oemar zou nameiyk mededeeling zyn gedaan van eene uitspraak van den eenigen in Groot-Atjeb overgebleven hoofd-Oelama Tengkoe Hoesin Tanah Abee uit de XXII Moekim, gedagteekend 1 Ramalan 1313 (15 Febr 1896), luidende, dat het vermoorden van Toekoe Oemar een verdiensteiyk werk zou zyn en geiyk zou staan met het dooden van 100 Kafirs, indien hy den ongeloovigen hulp bood, om verder in de XXII Moekim door te dringen. De schrifteiyke rapporten omtrent de ope ratiên tegen T. Oemars versterkingen en de volgende operatiën zyn tot dusver niet by het departement van koloniën ontvangen, zoodat men 6lechts volledigheidshalve doet volgen eene aan de „Javasche Courant" en aan de hier te lande ontvangen Regeeringstele grammen ontleende korte vermelding van de verdere gebeurtenissen. De verjaardag van Koningin Wilhelmina zal te Baarn dit jaar schitterend gevierd worden. 's Morgens zullen van gemeentewege alle schoolkinderen worden onthaald, terwyl op het Brinkplein volksconcerten zullen plaats hebben. Dank zy den grooten 6teun van de ingezetenen van Baarn, zal er een optocht plaats hebben, die te halftwee vóór het Paleis te Soestdyk zal defileeren. In afwachting van den spoedig te verschynen feestwyzer worden reeds eenige groepen uit den optocht ge noemd Groep Batavieren met Claudius Civilis Baarnsche Volksturnklasse. Slotheer Huis ter Eem (1400) met gevolg en soldaten. Lombokgroep, ten deele als de voorstelling in het Panopticum (40 personen). Baarnsche Werklieden-Vereeniging. Zegewagen met de Hollandsche Maagd. Baarnsche Gymnastiek-Vereeniging. Stadhouder Willem, als stichter van Soest dyk, met gevolg en hellebardiers. Baarnsche Rederykers-Kamer B. Ter Haar. Florawagen door de tuinlieden. Zegewagen door den landbouw, omringd door 50 boeren te paard. Reddingboot: Floor's snorwagen. Reclames voor rywielen, enz. Bovendien zullen in den optocht gedragen worden vaandels, vlaggen en schilden. De stoet zal opgesteld worden by de kerk van den Protestanten-Bond. De Hongaarscha Regeering heeft een internationaal Landbouwco.ngres georgani seerd, dat gehouden zal worden te Buda-Pesth van 17 tot 20 September a. s., uitsluitend toegankeiyk voor speciaal uitgenoodigde Regee ringen en particulieren Het doel van het congres Is uitsluitend om te onderzoeken de oorzaken van den kritieken toestand van den landbouw in alle landen der wereld, t n gevolge van de daling der graanpryzen Naar men verneemt, is de heer D. Baudui te 's-Gravenhage, voorzitter van de Hol landsche Maatschappy, door voornoemde Regeering uitgenoodigd aan dat congres deel te nemen. - Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 12 19 Aug. deel 3 candidaton voor de faculteiten der godge leerdheid, enz. en 7 voor de faculteiten der geneeskunde, enz. Toegelaten zyn 4candidaten, nl. de heeren M. P. L. Aukes, A. J. H. Thy- wissen, W P. C. Zeeman en H. Rethy, allen voor het diploma B. Het examen wordt voort gezet met één candidaat. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand September 1896 by de Rykskweek8chool voor onderwyzeressen te Apeldoorn Bweekelingen kunnen worden geplaatst. By gelyks bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de toorkeur, die in de gemeente Apeldoorn wonen, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en ver pleging voorzien. By de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden mel ding gemaakt. Zy, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeteD zich vóór 3 September 1896 aanmelden by de directrice der Rykskweek- school. Zy moeten op 1 April 1896 haar 15de jaar zyn ingetreden en haar 16de jaar nog niet hebben volbracht. Boeken en leermiddelen worden aan de kweekelingen van Rykswege kosteloos ver strekt, buisvesting en verpleging wordt alleen verleend aan naar, die niet wonen in de ge meente Apeldoorn. Voor bet programma van het toelatings examen wordt verwezen naar de „Sts.-Ct." van 6 en October 1895 No. 235. Van den tyd en de plaats voor genoemd examen zal tydig aan de adspiranten kennis worden gegeven. Sts.-Ct - Te Schoonhoven is een vak-tentoonstel ling geopend, -uitgaande van de vereeni ging van ambachtslieden „Onderling Belang", aldaar. Behalve voorworpen, vervaardigd door ambachts en handwerkslieden, geeft de ten toonstelling een fraaie collectie dameshand- werken te zien en verschillende zaken uit het bouwvak en de kunstnyverheid van onzen tyd. Oude kunst is verder goed vertegen woordigd, vooral door een menigte zaken, welke betrekking hebben op Oud Schoonhoven. - De voorwaarden, waarop het gemeente- lyk muziekcorps te Haarlem gedurende de maand September op de tentoonstelling to Beriyn concerten zou geven, zijn door den heer Kriens, als directeur, niet aanvaard ge worden. Men bood voor de 27 dagen slechts f6000 honorarium aan i) „Niets aan te doen, dezen keer!" zuchtte de oude baron Dornenburg, met een nydig gezicht. Hy had een geopenden brief in de hand, een brief van een oud schoolkameraad, thans consul in een afgelegen provincie in Oostenryk, waarin een beroep werd gedaan op de vriendschap van den baron, ten behoeve van des consuls zoon. Oppervlakkig beschouwd, was dit niet om van te schrikken, en toch had de weduwnaar, vader van drie dochters, dit oogenblik jaren lang met vreezen en beven te gemoet gezien. Mannen, die met succes als chaperon op treden, zyn met een lantaarntje te zoeken Een manlyke duenna is óf te voorzichtig öf te luchthartig in de opvatting van zyn plicht. De baron behoorde tot de eerste soort, zoozeer, dat hy zichzelven, en dikwyis ook anderen, het leven tot een last maakte. Hy behandelde jonge meisjes als een gevaarlyke ontploffings- stof, in wier nabyheid men slechts op een behoorlyken afstand een lucifer mag afstryken, uit vrees voor een ongeluk, en by bleef zyner theorie zóó getrouw, dat zyn vrienden zich dikwyis verplicht voelden hem er over aan te spreken. „Maar, Dornenburg, hoe zal je ooit je dochters kwyt raken, als je ze altyd achter slot en grendel houdt?" „Goede hemel, hy wil toch niet door drie oude jongejuffrouwen naar zyn graf gebracht worden!" Al der- gelyke opmerkingen suisden hem voorby de ooren- hy sloeg er geen acht op. Een maniyk beschermer is in zooverre gemak- kelyker te voldoen dan een van het vrouwelijk geslacht, dat de laatste geen rust heeft voor en aleer het aan haar toevertrouwde meisje een schitterend huweiyk doet, terwyl de eerste zich voor haar tevredenstelt met een fatsoenlyk man. Toen op dezen Septembermorgen baron Dornenburg lang genoeg had zitten staren op den brief van zyn ouden vriend, was het eind zijner bespiegelingen eensluidend met het begin. „Niets aan te doen, dezen keerl" Waarna by schelde, en Miss Wilkens liet verzoeken by hem te komen. Miss Wilkens was de gouvernante zyner jongste dochter in de leerkamer die tevens aan de jongste baronessen Engelsch leerde. Het was een harde stryd geweest eer hy haar veroverd en, door haar vrede gekregen had. De zestig voorby zynde, met een kaal hoofd en jichtig, had de baron dwaselyk gemeend, dat do schoone sekse hem met rust zou laten. Doch weldra ondervond hy, dat hy zich schromelyk vergist had. Talloos waren de „Frfiuleins" en „Made moiselles" geweest, die op den huize Dornen burg achter elkaar de revue gepasseerd hadden, elk van wie bereid zou zyn bevonden de kale kruin en de stramme leden voorby te zien, ter wille van de kroon met zeven puntjes. Miss Wilkens was niet alleen de oudste en leelykste gouvernante, die hy, hetzy uit liefde voor het vak, of voor geld, had weten op te delven; zy had tevens iets puriteinsch over zich, hetgeen voor iemand als onze baron, die zoozeer de vrouwelyke natuur wantrouwde, een groote geruststel ling was. „Miss Wilkins," aldus sprak baron Dornen burg de magere Engelscho, die nu binnentrad, aan, ik heb zooeven een zeer onaangename tyding ontvangen. Een oud vriend van my, graaf Kestler, schryft, dat zyn zoon, dezer dagen van een reis door Amerika teruggekeerd, een groot liefhebber is van de jacht. In zyn eigen wouden is, twee jaar geleden, een sterfte onder de herten geweest, waarom hy nu by my aanklopt. Ik kan niet anders dan Koenraad Kestler hier een dag of acht te gast vragen. Daar ik u wensch te raadplegen omtrent de te nemen voorzorgen, heb ik u hier laten komen. In de eerste plaats". „Die meneer is zeker ongetrouwd?" viel Miss Wilkins hem in de rede. Een von- kelnieuwe belangstelling scheen de koude gryze oogen te doen schitteren. „Natuuriyk," gaf de baron, ietwat verbaasd, ten antwoord. „En de naam Kestler heeft een goeden klank, het is een zeer gefortuneerde fa milie." Miss Wilkens begon warm te worden voor haar zaak. „O, baron Dornenburg, ik zie de hand der Voorzienigheid in dezen brief van uw ouden vriend! Voelt u het zelf niet? Het is duideiyk dit beteekent een huwe iyk men komt op een uwer dochters af." „Zwygl" gebood de baron norach, met een hoogroode kleur van boosheid. „Als ik ooit gedacht heb, Miss Wilkens, dat één vrouw een uitzondering maakte op de koppel manie van de vrouwen, dan hield ik u voor die uitzondering; doch het schynt wel, dat gy geen haar beter zyt dan de rostt Een man, welzeker! Trouwen 1 Graaf Kestler van Föhrenstein zou lang reeds een prooi geworden zyn van een ondernemende Weener mama, als hy vriend was van het huweiyk. Ik heb Koenraad niet gezien sedert hy een jongen was, doch zyn roem als hartenbreker is reeds lang tot in deze afgelegen wouden door gedrongen. Ik hoor, dat hy daar in Weenen een eerste Don Juan is. Het schynt, dat hy niets doet dan hoofden op hol brengen en harten breken, en nu moet ik zoo'n kerel acht dagen lang onder één dak met myn meisjes laten wonen l Het is zoo goed als de schaapskooi openzetten voor den wolfl" „Misschien is de wolf zoo zwart niet als u hem afschildert I" gaf Mi3s Wilkins voorzichtig ten antwoord. „Poehl hy is veel zwarter dan hy wezen moet, en ons beider nauwlettend toezicht is noodig, om hem te beletten wat hy zich ODgetwyfeld voorgenomen heeft den tyd te dooden met malle hofmakerytjes. Ik heb over alles nagedacht en besloten, dat u, in die dagen, myn twee oudste dochters geen oogen blik alleen moogt laten. Hierin zie ik de eenige kans, om het dreigende gevaar af te wenden." „En Elsbeth dan?" „Geef het kind vacantie 1 Het zal haar geen kwaad doen die muffe boeken op zyde te leggen en een dag of acht in de wei te loopen. Miss Wilkins schudde bet hoofd, doch zóó was de baron vervuld van zyn oudste meisjes, dat hy dit gebaar van afkeuring niet opmerkte. Elsbeth was een kind, haar beschermde do schoolkamer; als zy lange rokken dragen ging, was het tyds genoeg om zich wegen6 baar het harnas aan te trekken. Toen, na verloop van een half uur, het gesprek onder vier oogen geëindigd was, en de spichtige Engelscbe de appartementen van den baron verliet, was zy voorzien van een lange lyst instructies; en toch zoo hard nekkig trillen zekere aandoeningen in de menschelyke ziel toch was het vonkje enthuaiasme by de mogeiykheid van een huweiyk nög in haar oogen zichtbaar. In stilte, maar niettemin zeer beslist, nam de Engelscho zich voor, dat men deze gelegenheid niet ongebruikt voorby mocht laten gaan. Met bet oog hierop moedigde zy Anna zoowel als Helena aan haar toilet wat na te zien, en gaf zü menigen welgemoendon, helaas, weinig 8maakvollen wenk omtrent het opfrisscheu van een japonnetje of het opknappen van een hoed, die de sporen droeg der Julizon. Heel de week zag men in haar kamers niet anders dan het keeren van lintjes en het opkrullen van veeren, die echter, zoodra de baron ver scheen, oogenblikkeiyk onzichtbaar werden. Beide meisjes maakten zich Id. den grond harer hartjes illusies omtrent deze acht dagen, al durfden zy dit zichzelven nauweiykt bekennen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1