ATJEH. Dat niet alle mevrouwen hun dienstmeisje als een huisplaag beschouwen en er nog zyn, die al.'t mogelijke doen om haar te behouden, daarvan leverde eergisteren een bewoonster aan het Koningsplein in Den Haag het beste bewijs. Zy sloot n). haar dienstbode, die in een andere betrekking zou gaan, in haar kamertje op. Het meisje riep echter uit het raam een besteller „om aan den nieuwen dienst" te gaan vertellen, waarom zy niet kon komen. De man deed zyn boodschap en door tas- Bchenkomst van de politie werd later het meisje in vrijheid gesteld. De mevrouw be weerde haar te hebben opgesloten uit vrees, dat zij anders zou zijn weggeloopen. Door leden van een socialisti- sch9 zangvereeniging werd gisteravond te halftwaalf vóór den schutters-provoost op de Groote Markt te 's-Gravenhage weder een kleine serenade gebracht aan den klompen- schutter Duyvestein. By nadering der politie gingen de zanglustigen uiteen. By de Haagsche politie is aan gifte gedaan van diefstal van een revolver uit de Oranje-kazerne. In een café-chantant te Rotterdam is, terwyi men op het tooneel werkzaam was met een dubbele trapeze, een der staaldraden gebroken, met het gevolg, dat drie artisten, die hunne kunsten vertoonden, van een hoogte van ongeveer 7 meter op den grond vielen. Eén hunner bleef bewusteloos liggen, doch kwam weldra by. Hy liep echter eenige kwetsuren op. Gisteren stond voor de vac an tiekamer der arrondissementsrechtbank te Amsterdam terecht P. v. L., postbeambte, beschuldigd, gelden, afkomstig van door hem geïnde postquitanties, ten eigen bate te heb ben aangewend tot een totaal bedrag van f 863.57'/2. De behandeling dezer zaak begon met een lang getuigenverhoor van de kooplieden, by wie de beklaagde gelden op postquitantiën g-.ïnd bad. De beklaag ie erkent telkens de inner der gelden geweest te zyn. Uit het verhoor van een der superieuren van P. v. L. bleek, dat hy telkens, wanneer hy een bedrag verduisterd had, een gefingeerde quitantie voor zulk bedrag opmaakte en deze bfl de nog niet geïnde voegde. Van tyd tot tyd meldde hy, dat zulk een quitantie betaald was, droeg het bedrag ook werkeiyk af, doch had zich weer gedekt door andere fictieve quitanties op te maken, terwyl by daaren tegen andere, echte quitanties niet in zyn verrekenboekje inschreef. Ook de chef van de afd. Postquitanties wordt gehoord. Na do pauze komt de officier van justitie aan het woord tot het nemen van zyn requisitoir. t Mr. Regout acht de ten-laste^gelegde ver duistering wettig en overtuigend bewezen, de volledige bekentenis van beklaagde wordt be vestigd door allerlei aanwyzingen en de ge tuigenissen zoowel van de postbeambten als van de lieden, door wie de postquitanties betaald zyn. Spr. herinnert aan zyn requisitor, verleden week in oen soortgelyke zaak genomen. Hy achtte dezen beklaagde even strafwaardig, als de vorige. Die toch had zich met het verduisterde geld uit de voeten gemaakt, terwyl deze de politie 'zelf op de hoogte gebracht heeft van zyn fraude. Daar staat echter tegenover, dat deze v. L rteds 27a 3aar lan2 geknoeid heeft en de andere slechts 'zeer kort. Spr. requireert daarom dezelfde straf als de vorige week nl. 1 jaar gevangenisstraf. De beklaagde, die ge9n verdediger heeft, (by bevindt zich niet in hechtenis) heeft ook niets in het midden te brengen. In weerwil daarvan vraagt de president of de officier wenscht te repliceeren. Natuurlyk is dit piet bet geval. Uitspraak over veertien dagen. Het volgende geval heeft zicb dezer dagen te Zutfen voorgedaan. Het kroost van een echtpaar werd met één vermeerderd en zoo het zeggen was met een dochter De vader, niet beter wetende, gaf het als doch tertje by den Burgerlyken Stand aan, doch na verloop van een paar dagen bemerkte men, dat het kind van het mannelyk geslacht was. Brandstichting?-Te Oudepekela werd Woensdagavond door de dochter vaD den bakker O. J. Staal, terwyl de andere huis- genooten reeds sliepen, brand ontdekt in de bakkery. Dadelyk naar buiten gaande, zag ze twee mannen de vlucht nemen, waarvan de een een flosch liet vallen, bjjna nog geheel gevuld met petroleum Da brand werd nog intyds gebluscht De politio doet onderzoek. Onder de 23 landloopers, die voor de rechtbank te Utrecht terechtstonden, meerendeels reeds in de kolonie waren geweest en wier verscbyning lioofdzakeiyk aan mis bruik van sterken drank moet worden ge weten, bevond zicb ook een translateur in 't Fransch, Duitsch, Engelsch en Portugeesch die ook reeds eenige malen in de kolonie was geweest en tbans opnieuw voor geruimen tyd daarheen zal worden opgezonden. De hoofdkerk te Ostende, de Saint-Pierre et-Paul, staat sedert gistermiddag in brand. Het ongeluk is te wyten aan loodgie ters, aie op het dak der kerk werkzaam waren. De Belgische bladen bevatten over dezen brand nog enkele telegrammen, welke wy bier laten volgen: Een verschrikkelyke brand heeft heel de bevolking op de been gebracht. Da groote kerk van Ostendo stiat in vuur en vlammen. Het vuur heeft in eenige minuten een ver- vaariyke uitbreiding genomen. Het dak is reeds door het vuur vernield en ingestort. In de buurt der k.<yk vluchten de bewoners met alles wat zy kuiïnen meenemen. De brand is om 12 uren begonnen. Arbei ders werkten aan den kerktoren en het is byna zeker, dat de een of andere brandende stof op bet dak der kerk is gevallen en den brand veroorzaakt heeft. Door de hoogte van hot gebouw is het byna onmogeiyk het vuur te bestryden. De brand woedde om twee uren nog met onverminderde kracht voort. Alleen de vier muren van het kerkgebouw waren toen nog blyven staan. Ook de groote toren begon te branden; do kleine was reeds door het vuur vernield. De brandweer werkt met onverpoosden yver om de nabystaande gebouwen tegen het vernielend element te vrywaren. Zy wor den in hun pogingen bijgestaan door de politie, soldaten en burgers, doch het gevaar neemt niet af. Van de Sint Pieterskerk, aldus luidt een telegram van halfdrie, is de brand overge loopen naar de omliggende huizen. Bekend is nog niet of er personen in de kerk waren, toen de brand losbrak. De kerk, waarin zich de grafsteen van wylen koningin Louisa Maria bevond, is geheel uitgebrand. Het Fransche tydschrift „La Nature" bevatte in een ztyner laatste afl ave- ringen een vernuftig artikel ovtr verkoudheid in het hoofd en keelpyn, en een middel om dc-ze veel voorkomende ongesteldheden zeld zamer te doen worden. In Arabié had de scbryver opgemerkt, dat deze ongesteldheden byna niet voorkwamen by Arabieren en Negers en wel by Europeanen. Hy verklaart dit uit de manier van liggen in den slaap. Een Ara bier slaapt op een bard bed, waarin hy alleen op zyn zyde kan liggen; slechts in een z-cht bed ligt een mensch op zyn rug; dat bewyst de ondervinding, zegt de scbryver. Als men nu op zyn rug ligt, zullen de slymachtige stoffen uit den neus naar de keelholte loopen en deze met de omliggende deelen prikkelbaar maken en ontvankelyk voor d9 invlo.den van temperatuursverandering. Wie niet meer ver kouden wil worJen, slape niet op zyn rug en kieze daartoe oen bard bed I De dood vaneen wielrenner. - Men weet, dat de oorzaak van den dood van den bekenden E igelschen wielrenner aan te groote vermoeienis in wedstrydeü is toege schreven. Naar aanleiding daarvan scbryft dr. G. B. Turner, een bekend Engelsch sport- specialiteit In „Wheeling," dat Linton sedert de zesdaagsche race in den Agricultural Hall te Londen, hetgeen in Maart was, geen rust heeft gehad, maar byna zonder ophouden van de oene lange-aLtand-race in de andere is gegaan. Hy nam deel aan twee 24-uur- races op den weg in Frankryk, waarna hy totaal uitgeput was. Hy reed ook tegen tyd over 100 K. M op den weg en nam verder nog deel aan taliooze wedstryden in Engoland en in Frankryk, waarvan de 24-uur race om den Bol d'or te Parys de laatste was; hierin moest hy het wegens ziekte opgeven. In plaats van wat rust te gaan nemen, startte hy direct weer in de Catford Gold Yase-race, waarin hy echter den tweeden dag ook moest opgeven wegens het uitbreken van de ziekte, die zulk een noodlottig ver loop had. „Nu ben ik niet op de hoogte van de juiste verschynselen van zyn ziekte, die door de pers typhus wordt genoemd; maar één ding is zeker en dat is, dat gedurende ver 8C.beidene weken zyr. geheele gestel moet vergiftigd geweest zyn door de overgroot© hoeveelheid verbrandings-producten, die door zyn onvoorzichtige lichaamsbeweging ontston den. Het is herhaaldelyk gebleken, dat het bloed van deelnemers aan wedstryien, hetzy in 't hardloopen of in 't wielryden, vol is van giftige zelfstandigheden, die ontstaan door de geforceerde verbranding van de vezels en dit vergif geraakt eerst in de volgende dagen uit zyn lichaam, terwyl het geruimen tyd duurt vóór de laatste sporen er van zyn verdwenen. Als nu iemand, vóór hy hersteld is van de gevolgen van óón wedstryd, weer aan eeD anderen deelneemt, brengt hy een nieuwe dosis vergif by wat van de vorige maal is overgebleven, en zoodoende zal hy in korten tyd als 't ware vol van vergif zyn. In dezen toestand komen jonge, ongeharde soldaten, die aan groote manoeuvres deel nemen ze sterven teD gevolge van ver moeidheidskoorts, een ziekte, die in eerste stadia veel overeenkomst heeft met typhus. De arme Linton nu gunde zicb geen rust, zoodat het vergif niet uit zyn lichaam kon wegkomen, en welke zyn ziekte nu ook moge geweest zyn, zyn lichaam* was niet in staat ze te weerstaan en zyn dood kan daarom direct worden toegeschreven aan overmatige inspanning. In myn 26 jarige ondervinding in alle takken van sport is dit het eerste geval, waarin ik den dood kan toeschryven aan de gevolgen van overspanning ten gevolge van wedstryden. De mensch is geen machine hy moet uitrusten na vermoeienissen en te veel vergen van zyn krachteD, vóór deze weer geheel hersteld zyn, is niets anders dau moed willig het gevaar aanroepen. Ik schryf dit niet als een anti-sportman, maar als iemand, die gelooft aan training en racen en aan het goed, dat deze kunnen doen, wanneer ze met verstand worden bedreven. „Vóór alles echter wensch ik met nadruk te wyzen op het gevaar, dat in overinspanning schuilt. De nieuwöre generatie van lange afstandsryders moet wel in acht nemen, dat de natuur moét ^ehïófzaamd worden en dat één 24-uur-wefiötryi per jaar volkomen ge noeg is voor de theesten en speciaal voor die ryders, schryf ik dit, die door de sport in hun onderhoud moeten voorzien. Door te veel van hun lichaam te vergen, kunnen zo hun gezondheid voor altyd bederven of zelfs een ontydig eind aan hun leven maken." Moge dit ernstige voorbeeld een les zyn voor onze wielrenners, die eomtyds achtereen volgens te veel van hun krachten vergen, al heeft zich dan ook in Wales een commissie gevormd om een gedenksteen te plaatsen op het graf—van den wielryder Arthur Linton. Da correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia, seinde gisteren„Men zegt, dat Toekoe Baid zyn onderwerping aangeboden beeft." Een tweede telegram luidt. „Onze troepen verlaten Lehong. Zy ondervonden weinig tegenstand. Één mindere werd gedood, vier minderen werden gewond. De kapitein der infanterie E. P. Van Thiel werd licht gewond." Of Toekoe Oemar niet in Lehong was, of van daar naar elders gevlucht is, iiykt uit het tweede telegram niet. In elk geval scbynt er uit te blykeD, dat, in zooverre bet doel van den tocht naar Lehong was Oemar te vatten, dit mislukt is. Toekoe Baid is het hoofd van de VII Moe- kims Baid. Dat hy zyn onderwerping wil aanbieden, is een goed teeken. Niet zoozeer omdat hy een waardevolle aanwinst zil zyn voor ons bestuur, want onvertrouwbaarder per soon dan hy is er onder de machthebbenden op Atjeh niet te vinden, maar omdat er uit biykt, dat hy ons als de machtigsten erkent. Generaal Van der Heyden verbande hem mdertyd. Generaal Demmeni riep hem terug. Onder generaal Deykerhoff speelde hy weer dubbelzinnig spel. Zyn gebied is gelegen in het naar Kotta Radja toegekeerde gedeelte der XXII Moe- kims, zoodat by tusschen twee vuren zit. Als barometer van de pressie, door het diepere gedeelte der Atjeh-vallei en door Pedir uitgeoefend, was hy steeds een bruik baar instrument. Dit is trouwens het eenige, waarvoor hy geschikt is. Nimmer vernamen wy, dat hy voor de 400 gulden traktement, die hy vro.gor genoot, iets van belang ten onzen behoeve uitvoerde. Burgerlijke Stand, LISSE. Geboren: Bernhard Heinrich Benedic- tus, Z. van G. A. Theissen en van A M. S. Reekers. Magdalena Maria, D. van G. Van der Meij en van J. W. Van Aalst. Petrus, Z van H. Van Ruiten en van C. IJ. Louimerse.Maria, D. van J. Langeveld en v. C Hoogkamer. Overleden: Jacobus Kroou, 35 j. ongeb. Hendricus Broekhof, 4 m Ondertrouwd; Cornells Hendnkus Van der Drift, jm. 29 j., wonende to Leiden, en Elisabeth Berbee, jd. 22 j. SASSENHKIM. Geboren. Wilheltnina Geer- truida, D. vau J. J A Bak en M. E. Creouiers. Gc-ertruidis Cornelia, D. van C Den Hollanderen M. Blom. Herman, Z. van W. Van Zonneveld en J. M. Van Egmond. Cornelia Cathenua, D. van H. J. Van der Berk en P. Alkemade. Johannes, Z. van C. Van Velzen en A. Van Egmond. Overledon: Catharina Kuneif.-an, 7G j., ocht- genoote van J. v. d. Snoek Gehuwd: J. B. IJssehnuiden, jm. 26 j en A. v. Rijn, wed. van P. Schrama, 30 j. NUORDWUKERHOUT. Geboren: Bernardus Johannes, Z. van A Th. Asseler en J. Van Grave. Clasina, D. van K. Koomen en M. De Groot. Gehuwd: J. Van den Burg en E. Van dor Ploeg, beiden 23 j. KATWIJK. Gehuwd- Pieter Van Duijvenbode, jm. 24 j. met Maria Johanna Hus, jd. 22 j. Geboren: "Wilhelmina, D. van Teunis Guyt en Arendje Guyt. Theodora Maria, D. van Cornelia Vreeburg en Marijtje Vau NVouw. Cornells, Z. van Jacob Imthorn en Maartje Krijgs man. Jacob, Z van Jacob Van Rijn en Cornelia Van Duijn. Aaltje, D. van Leeudert Schaap en Antjo Zwauenburg. Douwe Kinzes, Z. van Gerrit "Wielenga en Johanna Rutgera Zalsman. Overledon Johanna Bordina Berkhey, 17 m., D. van Willem en van Johanna Berdina Peschier Huibertje Van Scliie, 11 w., D. van Cornelis en Klazina Verdoes. Marijtje Kuyt, 11 m., D van Bouwe Kuyt en Aafje llus. STOMP WIJK Bevallen: M. C. Van Es, geb. Tempel Z. E. Van Santen geb. Van Dijk D. B. Blaas geb. Houdijk D. Overleden: J P. Van Leeuwen jd. 21 j. Jac. Do Vroede, m 59 j., echtgenoot van C. Alsemgeest. J. Duyndam, m., 77 j., wed. van A. v. Leeuwen LEIDERDORP. Geboren; J. Hiliebrand geb. Nagtegaal D. A. C. liruné geb. Verstoep Z. G. De Koode geb. Warnaar D. F. C. Koning geb. Tulp Z. S. J. Bos geb. Chardon D. Gehuwd. P. J. Rodenburg 22 j. en C. H. Van Egmond 21 j. Overleden; Janna v Donk 21 j. Petrus Johannes Macco 77 j., echtgenoot van Josepha Van der Born ZOKTERWOUDE. Geboren; Sara Maria Jo hanna, D. van J. J. Planje en M. E. Boer. Nicolaas, Z. van C. Vink en M C. Zuiderwyk. Adriana, D. van J Van den Akker en A-Van den Nouweland Hubertus, Z. van J. Vink en C'. Van der Voort. Gehuwd; J. Vau den Akker 33 j. met G. Van Amsterdam 30 j. J. Mijs 25 j. met A. C. A. Ridder hof 25 j. Kerkelijke Berichten» Noordwykerhout: Ned. Herv. Gem. Zondag 16 Aug., 's namiddags te zes uren, ds. Verhosf, van Noordwyk Binnen. BUITENLAND. Frankrijk. Men verzekert te Parys, dat de Czaar be dankt heeft voor het aanbod van de Fran sche regeering, om het paleis van de Quai d'O.say tot zyn beschikking te stellen, maar zyn intrek zal nemen in de Russische am bassade De keizer en de keizerin worden tegen 6 of 8 October verwacht en zullen slechts drie of vier dagen te Parys blyven. ■♦jv «- IT»7*" De gemeent:raa_d van Éarlis heeft be sloten aan alle fee^telykhéd^p t'ergelegenheid van het bezoek van den Czaar deel te nemen. Da socialisten hebben zich mét een formeel protest tevreden gesteld. In 1893, by gelegen heid van het bezoek der Russische officieren en matrozen aan de hoofdstad, steldo de Raad 100,000 franken ter beschikking van de fees- telykheden. Do socialistische afgevaardigden Vaillant en S:mbat hadden in do Arbeidsbeurs te Parys een meeting belegd om rapport uit te brengen over het Londensche congres. Het ministerie heeft de vergadering echter verboden, daar de zaak buiten het program der Arbeidsbeurs valt. „Malmaison," het landgoed, waarop keizerin Joséphine haar dagen van luister en droefheid doorbracht, komt in veiling, vanwege de erfgenamen der hertogin d'ALuféra. Het kasteel is byna een bouwval en het park sedert lang verwaarloosd. Het geheel is in 35 psr- ceelen verdeeld. In de raadszaal, waar Napo leon in 1815 zyn afscheidsbrief aan het groote leger toekende, heeft tegenwoordig een wever zyn werkplaats, en hy is de eenige bewoner van het verlaten gebouw. De kosten van Li-Hung-Cbang's verblyf te Parys worden berekend op 47,310 franken. De zeven rytuigen te zyner beschikking kostten den staal 4445 fr. De uitgaven voor spoor wegen, ver'olyf in de hotels, enz. zullen de som doen stygen, zegt men, tot 80,000 franken. De Parysche bladen stellen de vraag, wat hiervan in 't land terng zal komen? Dui tschland. Naar het „Holi." tbans met zekerheid ver neemt, heeft do minister van oorlog, Bronsart von Scbellendorf, zyn aanvraag om ontsLg in gediend. Niet wegens het ontwerp tot her vorming van het militaire strafrecht, waarvan bet lot eerst in den herfst beslist wordt, maar omdat hy in p^rsoonlyke quaesties her haaldelyk gescbil heeft gehad met den chef van het militair kabinet, generaal Habnke, die herhaaldelyk benoemingen en overplaat singen van militairen heeft doorgedreven, ter wyl de minister van oorlog er tegen was. Keizer Wilhelm heefi tot d^n opper-presi dent der Rynprovincio een p'oclamatie ge richt, waarin Z M. zyn dank en voldoming uitspreekt over de ontvangst, aan zyn gemalin en zyn broeder bereid. Tegeiyk deelt de keizer mede, dat hy aan de stad Wezel zyn eigen portret schenkt voor haar Raadszaal, di reeds door een „statige reeks" schil Jery en zijner voorvaderen versierd is. De keizer is thans geheel hersteld. De „Nordd. Alg. Ztg." deelt mede, dat de heer Von Puttkammer: gouverneur van Kameroen, te Borlyn is aangekomen. België. In stryd met het bericht van de „Times," verneemt men uit goede Iron, dat koning Leopold geen opinie heeft uitgesproken over het vonnis in het proces-Lothaire. Trouwens, de koning was reeds 23 Juli naar de Noordkaap vertrokken, terwyl de vryspraak van Lothaire plaats had op 7 Augustus. De groote Belgische manoeuvres, welke in de provinciën Luik en Luxemburg ge houden zullen worden, gaan uit van he* volgende denkbeeld: Eïd divisie, bestaande uit 2 brigades infanterie, 1 bataljon caratiniers, 8 batteryen, 1 regiment cavalerie, 1 afdeeling pontonniers, 1 compagnie genie en de noo- digen trein, komt aanrukken uit het Zuiden van Marche (Luxemburg*, waar de troepen 25 Augustus worden samengetrokken. Het doel is de Maas, ten einde den over tocht voor te bereiden van een grootere legermacht, die volgt. De tweede divisie, welke uit het Noorden komt en bestaat uit 3 brigades infanterie, 1 bataljon carabiniers, 12 batteryen, 1 regiment cavalerie, 1 com pagnie genie en den noodigen trein moet den overtocht beletten en den vyand terugslaen. Daarby wordt aangenomen, dat het fort Huy niet bestaat. Groot-Britauall» De troonrede, waarmede het Parloment gisteren werd gesloten, begon met de ver klaring, dat de betrekkingen met de andere mogendheden by voortduring van vriend- schappeiyken aard zyn. De rede maakt gewag van de expeditie naar Dongola, maar de voornaamste passage heeft betrokking op den toestand op Creta. De koningin constateert, dat zy een strikte onzyaigheid in acht nam tusschen de Turksche regeering en de insur- genten, maar in verbinding met andere mogend heden deed zy een poging om een verzoening tot stand te brengen door haar voorstel tot instelling van een regeerings systeem, hetwelk aannemeiyk zou zyn zoowel voor de Christenen als de Muzelmannen. De koningin drukt verder de hoop uit, dat de rebellen in Zuid-Afrika spoedig go-ruik zullen maken van de door Engeland aange boden clementie. Ten slotte geeft de troon rede een opsomming van de voornaamste wetsontwerpen, die in deze zitting zyn aange nomen. Gisteren, op een feestmaal in Wigan, zeide luitenant Eloff, de kleinzoon van presi dent Kruger, dat Transvaal zich niet van Engeland wil scheiden, maar met de Britsche regeering eendrachtig samenwerken Zoolang echter Rhodes de heerschende •factor in de Zuid-Afrikaansche politiek is, zou ion de Bo)- ren achterdochtig en onrustig blyven. Spreker geloofde niet, dat de verantwoordelykheii voor den inval op Jameson en zyn makkers rustte. De verlangde hervormingen zouden, als do tyd gekomen was, worden verleend, maar geen enkele natie kon zicb door een gewapenden opstand laten terroriseeren. Telegrammen. QUEBEC, 14 Augustus. Er heeft een aan varing plaats gehad tusschen het van bi6r naar Londen bestemde stoomschip „Neptune" en de „Scandinavi9n," van hier naar Glasgow be stemd. De „Neptune,' keerde hier lek terug. De „Scandinavien" heeft de reis vervolgd. Van schade aan dien bodem is niets bekend. BRUSSEL, 15 Augustus. Met bet oog op de het volgende jaar alhier te houden wereld tentoonstelling is door den Belgischen Staat besloten, daarvoor een speciaal station Bruxel- 168 (exposition) te openen. LEIOESI, 15 Augustus. In onze vestibule hangt ter bezichtiging een komkommer, vastgegroeid in een kinder klomp, ingezondeo door Jac. Hoogenboom, te Roelofarendsveena. e. Maandag nieuwe platen. - Door den Raad der gemeente Zwammjr- dam zyn vastgesteld: de begrooting der Rustende Schuttery, dienst 1897, sluitende in ontvangsten en uitgaven op 273.50; de rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1895, aan ontvangsten op 189.255, aan uit gaven op 92.74, alzoo met een batig slot van ƒ96.515; de gemeenterekening over 1895, aan ontvangsten op ƒ10,559.776, en aan uit gaven op ƒ9853.795, zoodat het dienstjaar 1895 een batig saldo oplevert van ƒ705.98. Aan uitgaven voor het onderwys werden besteed 4591.735, terwyl aan pompen en riolen werd uitgegeven 248.88. Met ultimo December a. s. moeten als zet ters te Zwammerdam periodiek aftreden de heeren J. De Bruyn en C. D. Hoogendyk. Op de door den Raad opgemaakte voor dracht voor twee zotters komen voor: de heeren J. Da Bruyn, C. D. Hoogendyk, J. Van Dam Sz en P. G. H Blommesteyn, allen wonende te Zwammerdam. By den Raad aldaar was ingekomen een adres van C. Van Muiswinkel Mz. en 17 ande ren aldaar, verzoekende om in die gemeente in het bezit te komen van een telephoon- kantoor. Nidat door B. en Ws. opgavo van kosten was gedaan en door den Voorzitter op het groote belang was gewezen, d t in de op lichting van de telephoon niet alléén voor handelaren, maar ook voor p irticulioren ge legen is, werd coor den Rand met algemeens stemmen in beginsel besl den, om te Zwam merdam een Ri.;ks tc-1- phoonk.uitoor gevestigd te krygen, zullende alsnu den minister van w., b. en n. de tot stam koming daarvan worverzocht. [TT D minister van oorlog heeft heden de rcbi.en n verlaten om eonigen ty J te Kleef tvtr oeven. Do grootheitogin van Saksen zal ge durende Haar verblyf in de residentie aan eenige autoriteiten en particulieren audiëntie verleenon. Men verneemt in Den Haag het plotse ling overiyien van den sedert 1 Aug. 1S94 wogens langdurigen dienst gepensionneerden schout-by-nacht K. A. Stakman Ëosse. De 21ste jaariyks;he algemeene ver- gadonng der Vereeniging voor Lijkv. roranding zal worden gehouden op Zaterdag 19 Septem ber to Nymegen, in den Foyer van den Schouwburg Te Dundee, in Schotland, woont een beer Ogilvy, die hoogelyk verbolgen was over een kort geleden door prins Bismarck gedane en ook door ons medegedeelde ver klaring, waarin de gewezen rykskanselier zeide, dat hy in Creta minder belang stelde dan in het kleinste hoekjo in zyn tuin. Ernstig ontroerd, greep de heer Ogilvy naar do p9n en schreef prins Bismarck een brief, waarin hy hem by zyn Christendom en humaniteit bezwoer, hem (den heer Ogilvy) de redeuen mede te deelen, waanm by zich over do ongelukkige Cretenzers zoo hard en onge lukkig uitgelaten had Het antwoord, dat de heer Ogilvy heeft ontvangen, luidt, volgens de „Hamburger Nachrichten", aldus: „Ik dank u voor uwen vriendeiyken brief en voor den goeden dunk, dien gy van my hebt. Te myner verontschuldiging tegenover de Cretenzers verzoek ik u echter in aan merking te nemen, wat de apostel Paulus in zyn brief aan Titus, hoofdstuk I, vers 12 en 13, zegt. v. Bismarck." Op de Bybelplaatsen, door den prins be doeld, leest men in vers 12: „Een uit hen, zynde hun eigen profeet, heeft gezegd: De Cretenzen zyn altyd leugenachtig, kwade beesten, luie buiken", en vers 13: „Dit ge tuigenis is waar. Daarom bestraft ze scher- peiyk, opdat zy gezond mogen zyn in het geloof." ATJEH. By het Departement van Koloniën is van den Gouverneur Gü.iOia.n van Nederlandsch- In^ié ontvangen het volgend0, van heden ge- dagteekende, telegram betreffende de kryga- verrichtingen in Atjeh: „Toekoe Oemar is in Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambaroi. „Een gevecht vond plaats met Oemar'a achterhoede, die een sterke heuvelstelling had ingenomen. „Een Afrika?nschö fuselier is gesneuveld, één officier en drie Europ?esche fuseliert werden gewond. De vesüng van Oa.nar werd vernield. De troepen *yn alle teruggekeerd.'*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3