11189. Maandag 17 Augustus. A0.1896 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Portret H. E Koningin Wilhelmina. Leiden, 15 Augustus. F*en 11 leton. Een Romeinsclie Sclioone. LEIDSCH DAG-BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. x„ 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. VAK De uitgifte hiervan zal weldra plaats heb ben, daar de afdrukken bijna gereed zijn. In onze vestibule hangt reeds een afdruk ter bezichtiging. Afgehaald aan ons Bureel, Doezastraat 1, is do prijs ÏO Cents. By de agenten en per post Terzonden, worden de portretten berekend ad 127, Cent. Aangezien alle agenten buiten de stad reeds één exemplaar hebben ontvangen, kan men ook b]j ben bet portret gaan zien. Officieel© Eennisgeyingea* Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders vau Leiden brengen bij deze ter algemeeDd kennis, dat do kostelooze inenting van on- en minvermogenden, in hetElis&betliB- hof san de Onde Vest-, niet zal plaats hebben op Dinsdag 18 Angastns a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 13 Aug. 1896. M. O. DEKÜÜYZEN, Wethouder, loco-Sooretaris. Burgemeceter en Wethouders der gemeente Leiden '^brengen bij deze ter algemeono kennis, dat, ten igovolge van de wijziging der grensen dezer gemeente en ter bevorder'mg eener spoedige en geregelde num mering der huizen der aan deze gemeente toegevoegde gedeelten der omliggende gemeenten op Maandag den 17den Augustus aanstaacdo vao gemeentewege een aanvang zal worden gemaakt mot de vernum mering dier huizeD. Burgomoeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 14 Aug. 1886. E. KIST, Secretaris. Voor een onzer geachte stadgonooten, den heer C. Van Heuzen Jr., deurwaarder, is de dag van heden van meer dan gewone betee- kenis. Immers het is juist 25 jaar geleden, dat by voor het eerst by de griffie dier rechter- ïyke instelling, en wel als jongste klerk, in dienst trad. Dezen dag wilden zyn vroegere en tegen woordige superieuren, waaronder de heer mr. d'Aumerie, kantonrechter, een eerste plaats Inneemt, niet onopgemerkt laten voor'oygaan. Toen de jubilaris dan ook hedenmorgen te ongeveer 10 uren de rechtszaal binnentrad, ontwaarde hy daar niet zooals gewooniyk slechts den kantonrechter, den griffier en den ambtenaar van het openbaar ministerie, maar een breeden kring van rechlsgeleerden, waar onder de heer mr. F. Was, burgemeester, mr. Klaverwyden, de eerste vroeger, de tweede thans kantonrechter-plaatsvervanger, werden opgemerkt. Nadat de jubilaris tegenover den heer mr. d'Aumerie had plaats genomen, wees deze hem op de beteekenis van dezen dag, hem prijzende als iemand, die steeds met yver en toewyding de belangen van het kantongerecht diende, eerst als klerk, daarna als deurwaar der, als iemand van groote werkkracht en van een belangeloos karakter, die zyn meer deren steeds de grootste reden tot tevreden heid gaf. Deze toespraak ging gepaard van stoffeiyke blyken van waardeering, bestaande in een standaard, bevattende de portretten van hen, onder wie de heer Van Heuzen is werkzaam geweest, benevens in een som gelds, om daarvoor een schryftafel of ander sieriyk meubelstuk te koopen. Na deze aanbieding werd de jubilaris door alle aanwezigen gefeliciteerd en bedankte hy voor de bewyzen van waardeering. De heer H. C. Hus, in gouden en zil veren werken, en juwelier, aan den Nieuwen Ryn alhier, is hofleverancier geworden van H. M. de Koningin-Regen! es en dus bevoegd Hr. Me. wapen te voeren. Ter gelegenheid van het vyftigjarig pries terfeest van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem Monseigneur C. J. M. Bottemanne, wap pert heden uit woningen van R.-K. stadgenoo- ten en van de torens hunner kerken de vaderlandsche driekleur. In een gisteravond in het café „Den Burcht" alhier gehouden vergadering der af- deeling Leiden en Omstreken van de Holl. Maatschappy van Landbouw welke slecht bezocht was werd door het bestuur o. a. medegedeeld, dat de heer J. Spruyt Lz., te Leiden, ls benoemd tot correspondent der onderlinge verzekering tegen brandschade van de Maatschappy, en werd verder besloten lo. aan het bestuur der vereeniging tot het tegengaan van knoeieryen in den boterhandel in overweging te geven politiebeambten, die met vrucht een bekeuring, de boterwet be treffende, doen, een gratificatie te verlee- nen; 2o. voor de aanstaande tentoonstelling der Maatschappy, in September 1897 te 's Gra venhage te houden, beschikbaar te stellen een bronzen en een zilveren medaille; 3o. te benoemen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, den 25sten Augustus a. s. te Woerden te houden, den heer L. Spruyt, en tot plaatsvervanger den heer J. De Graaf, aan witrn wordt opgedragen in die vergadering vóór de voorstellen van het hoofdbestuur te stemmen, terwyi de afdeeling voor lid van het hoofdbestuur in de provincie Noord Holland wenscht benoemd te zien den heer 't Hoofty te Haarlemmermeer, en voor Zuid Holland den heer H. A. Nebbens Sterling Jr., te Rozenburg; 4o. te benoemen tot leden der commissie voor het nazien der rekening over 1895 de heeren Van der Geest en L. Spruyt. Nadat nog een door den heer Kriebel ver- moedelyk in de maand October te houden lezing in het vooruitzicht was gesteld, werdt de vergadering gesloten. Het pas verschenen nummer van het Engelsche weekblad „Nature" bevat een van eene afoeelding voorzien artikel over het na tuurkundig laboratorium der Leidsche Univer siteit. Daarin wordt met groote waardeering gesproken van hetgeen prof. Kamerlingh Onnes tot stand gebracht heeft, voornameiyk wat betreft de installatie voor onderzoekingen by hooge drukkingen en lage temperaturen. Waarschyniyk zegt het blad zyn er slechts een of twee plaatsen, waar een installatie van deze soort biyvend verbonden is aan een goed toegerust phyaisch laboratorium. Dan vestigt het de aandacht er op, hoe geheel onafhankelyk de onderzoekingen te Leiden van andere elders plaats hebben, hetgeen nader in byzonderheden wordt toegelicht. In het byzonder wordt melding gemaakt van het aanwezige compressie-toestel van Cailletet, dat, door prof. Onnes gewyzigd, byna nieuw ontworpen is. Geprezen wordt door „Nature", dat de grootst mogelyke zorg is betracht uit het oogpunt van veiligheid en zuinigheid. Dit maakt het laboratorium, zegt het blad, tot een soort van model „koude- voortbrengend (cryogenic) laboratorium", zooals prof. Onnes zyne inrichting noemt. Het Week blad geeft daarby eenige cyfers, waaruit biykt, met welke veel kleiner hoeveelheden vloeistof prof. Onnes by zyn arbeid kan volstaan dan verschillende andere geleerden; een gevolg van gradueele verbeteringen, door hem aan gebracht, waarvoor hy door het blad wordt geprezen. Aan het slot van het artikel wordt er de aandacht op gevestigd, dat in Nederland zel den door particulieren gelden voor weten- schappeiyken arbeid worden beschikbaar ge steld, en dat het geheele laboratorium, evenals alle andere aan de drie ryksuniversiteiten, uit de rgksmiddelen wordt bekostigd. In de vergadering van de afdeeling Ryns- burg en Omstreken van de Algem. Vereeni ging voor Bloembollencultuur op Donderdag 13 Aug. jl., is besloten in het begin van Sep tember eene droge veiling van bloembollen te doen houden. Als notaris werd gekozen mr. D. Van Riessen, te Katwijk" aan den Rgn, en als directeur de heer A. De Mooy Jr., te Rgnsburg. De vanwege het comité der Unie „Een School met den Bybel," te Oude- en Nieuwe- Wetering, gehouden collecte, bracht f 155.79 op. In verband met liet door den minister van w., h. en n. genomen besluit tot opheffing van het station „Veenenburg" werd gisteravond te Lisse, door ingezetenen dier gemeente een vergadering gehouden in het hotel „de Witte Zwaan", ter bespreking van deze zaak. Algemeen was men van oordeel, dat de voor genomen opheffing in gö6n enkel geval in het belang der gomoente is, ja zelfs zeer ten nadeele daarvan en dus bleef slechts de vraag, wat gedaan kan worden om dit besluit tegen te gaan. Een geen breedvoerige bespreking was daarvan het gevolg, waarvan de uitkomst was, dat besloten werd een commissie te bt noemen van vyf leden, ten einde deze zaak persconlyk met den minister te bespreken en Wctrmeer dit zonder gevolg mocht bly ven, zich alsdan te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot leden der bedoelde commissie werden aangewezen de heeren P. J. Weyenbergh, M. Veldhuyzen van Zanten Jr., J. Veldhuyzen van Zanten, G. Van der Veld en W. Visser. Door Burg. en Weths. van Liase zyn by het personeel der brandweer aldaar be noemd tot opperbrandmeester de heer C. Blokhuis, thans brandmeester van spuit I; tot brandmeester, de heer J. C. Van Riek, thans assistent: tot assistent, de heer C. Van Yryberghe de Coningh, thans hoofdman van de brandwacht; tot hoofdman, de heer J. W. Lefeber Jr., thans assistent hoofdman en tot assistent-hoofdman, de heer J. C. Zaneveld. Men schryft ons uit Noordwykerhout: Schoonmaaksters, timmerlieden en schilders zyn druk in de weer de pastorie der Herv. gem. te Noordwykerhout weder een oogiyk aanzien te geven, nu de beroepen predikant, de heer D. J. Van Aalst, haar eerstdaags zal betrekken. Voorloopig is bepaald, dat Zyn Weleerwaarde Zondag 6 Sept. a. s. des namid dags zyn intreerede zal houden, na des voor middags door zyn vader, predikant te Hoorn, to zyn bevestigd. Te Noordwykerhout had in het café van mej. de wed. De Wilde een niet onbelangryke vergadering plaats der afd. „Noordwyk en omstreken" van de Holl. Maatschappy van Landbouw, onder presidium van den heer jhr. Quarles Van Ufford, burgemeester van Noornwyk. Na de aanneming van twee nieuwe leden en goedkeuring der notulen werd de heer J. Oostdam Jz. gekozen tot bestuurslid. Punt 2 van het convocatiebiljet, bespreking ring- rydery en veetentoonstelling te Noordwyker hout, gaf natuurlyk nogal aanleiding tot ge- dachtenwisseling. Het resultaat der bespreking was, dat definitief werd besloten beide te houden en wel in de kermisweek, hoogst- waarschynlyk Dinsdag 15 September. De ten toonstelling zal zyn een voor manlyk fokvee, waarvoor zyn uitgeloofd pryzen in geld als volgt lste. Éénjarige stieren lste pr. f 10, 2de pr. f 7 50, 3de pr. f 5. 2de. Stierkalveren lste pr. f 5, 2de pr. f 2.50. 3de. Beeren lste pr. f 5, 2de pr. f 2.50. 4de. Pluimgedierte lste pr. f 2.50, 2de pr. 1. Aan den eigenaar van den met lsten prys bekroonden óénjarigen stier zal met 1 Sept. 1897 nog daarenboven f 10 worden uitgereikt, indien het bekroonde dier voldoet aan de eischen van een goeden dekstier en gedurende dien tyd in de Afdeeling ter dekking staat. Voor de ringrydery met aangespannen tilbury zullen fraaie pryzen worden aange kocht. De regeling der feesten is opgedragen aan het bestuur, dat zich daarvoor met eenige andere leden zal vormen tot een regelings commissie, terwyl voor de noodzakelyke on kosten en den aankoop van pryzen het nooaige crediot door de vergadering werd verleend. Vervolgens werden tot afgevaardigden naar de Algem. Verg. van de Holl. My. van Land bouw, te houden te Woerden, benoemd de heeren Ham en Zandvoort, die, ter vergadering aanwezig, die benoeming aannamen. Hierna bracht de Voorzitter den beschry vingsbrief dier vergadering ter tafel. By de bespreking bleek, dat de afdeeling zich vry gevoelt van alle schuld, waar het vermoeden wordt uitge sproken, dat het onvoldoende succes der assurantie-maatschappy zou zyn te wyten aan den yver der agenten. De Voorzitter bracht hulde aan de activiteit van den agent der Afd., den heer Ham, die, naar deze der vergadering meedeelde, reeds voor ongeveer f 40,000 verzekerd had. Ook het punt: Rykskeuring van slachtvee' lokte vrywat discussie uit. Hierby bleek, hoe onbillyk de gemeentelyke vleeschkeuringen werken. Te Leiden byv. is die keuring zeer streng. Het gevolg is, dat in den omtrek on vooral in Den Haag wordt gegeten, wat de Leidenaars niet lusten. EeD lid maakte zich reeds ongerust over onze Koninginnen. By de stemming over verplichte rykskeuring, mits by afkeuring ryksvergoeding, bl^k dat de meerderheid er vóór was. Eén lid wenschte „zyn eigen" keurmeester te zyn. Tot slot had de verloting van een viertal practische voorwerpen plaats, waarvan de gelukkige winnaars waren de hoeren: Ph. Hoogstraten, Zandvoort, Wassenaar en A Balkenende. Op eene bevolking van 2469 inwoners bedroeg het aantal geborenen in 1895 te Ter-Aar. 107, terwyl 52 sterfgevallen hebben plaats gehad, waaronder 3 levenloos gebore nen. Van de 49 overledenen zyn er gestorven: minder dan 1 jaar 12; van 1 5 jaar 4; van 5 14 jaren 8van 14 20 jaar 1van 20 50 jaar 5; van 50 65 jaar J5; van 65 80 jaar 12; boven 80 jaar 2. Op de 1000 inwoners zyn er in de gemeente overleden 21.42. Gedurende het tydvak van 1 Jan. 1 Aug. van het vorig jaar was de loop der bevolking der gemeente Ter-Aar als volgt: geb. 31 m. 33 v.; vest. 14 m. 27 v.; overl. 22 m. 16 v.; vertr. 50 m. 59 v.; huw. 13. In 1896 zyn gedurende bovengenoemd tydvak geb. 25 m. 29 v. en vestigden zich 35 m. 36 v. Overl. 16 m. 11 v.; vertr. 49 m. 66 v. In de eerste 7 maanden van 1896 zyn er 13 huwelyken voltrokken. In de gemeente Ter-Aar zyn in dit jaar aan de beurt van aftreding: als zetters de heeren P. Vink en W. F. Visser, en als wethouder de heer J. C. v. Rodenrys. Op den 8sten October a. s. hoopt de eerwaarde heer G. Van Dyk den dag te herdenken, waarop hy vóór veertig jaren als geeetelyke in de R. Kath. gemeente te Ter- Aar werkzaam is geweest. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zyn byeengeroepen tegen Woensdag 2 September e. kdes avonds to halfnegen. Naar wy vei nemen, heeft de heer J. G. Simonis zyn ontslag aangevraagd als directeur der naamlooze vennootschap „Sportterrein Den Haag." Ook de heer A. L. Couvós heeft uit zyn betrekking tot die Haagsche inrichling ontslag genomen. Naar men verneemt, zal de groothertogin van Saksen Donderdag 20 dezer derosidentie weder verlaten met het voornemen om Daar Reuss te vertrekken tot het brengen van een bezoek aan de vorstelyke familie aldaar. Heden is het 25 jaren geleden, dat de heer H. W. Strythout, pastoor van de R.-K. kerk to Scheveningen, zyn wyding als priester ontving 25) Het was alsof haar mooi, trotsch gezicht uit steen was gehouwen; alleen in haar oogen gloeide leven, maar er was een angstaan jagende uitdrukking in. Zy deed een dichte zwarte voile voor en verliet het huis. Tegen haar patroon zei zy, dat ze een paar dagen uit de stad ging. By de Sistobrug aan gekomen, nam zy een rytuig en liet zich naar de villa Morosini brengen; daar hoopte zy te weten te komen of Bilfredo in Rome was en waar hy woonde. De stad was nog niet in haar gewone doen; in de straten, waar zy door reed, was het zeer druk; voor de Porta Pia stond een troep nieuwsgierigen met alle aan dacht te kyken naar de sporen, door de kogels achtergelaten. Camilla bad echter geen oog voor al die drukte. Voor het hek van de villa Morosini beval zy den koetsier te wachten en belde aan het huis aan. Het geluk diende haar; Bilfredo was in de villa. Een oogenblik voelde zy zich door een duizeling aangegrepen, maar weldra was zy weer zich zelf en was baar blik zoo yzig koud als altyd. Zy stuurde het rytuig weg en volgde den bediende, die haar half verlegen, half verbaasd had aangekeken toen zy hem verzocht haar by kapitein Rosati aan te dienen. Hy bracht haar naar het salon en verzocht haar een oogenblik te willen wachten. Zy scheen niet .te hooreo, dat hy haar vroeg wie hy mocht zeggen dat er was en hy durlde 't niet nog eens vragen. 't Was doodstil in het huis; door die plechtige stilte kwam Camilla tot zichzelf. Zy keek in het ryk gemeubileerde salon rond. Een portret in vergulde lyst, dat boven een met rood atlas overtrokken canapé bing, trok haar aandacht. Naar de beschryving te oor- deelen, die Spmola haar indertyd had gegeven, kon dat portret niemand anders voorstellen dan Beatrice. Zy was het ook; weldra echter verdween dat mooie kopje, om plaats te maken voor het gezicht van don vriend, die voor haar was gestorven, en nu wist zy ook weer waarom zy hier was gekomen.J Plotseling ging baar een rilling door de ledenhet was alsof zy grooter werd. In de aangrenzende kamer hoorde zy iemand loopen. Zy drukte haar linkerband op haar hart, hield met haar rechterhand krampachtig het hecht van den dolk vast en wachtte zóó op de komst van Bilfredo. Het was echter Emilio Morosini, die schrikte, toen hy die in het zwart gekleede, gesluierde vrouwengestalte midden in de zonnige kamer zag staan. Wilde de signora den kapitein spreken?" zei hy, terwyl hy nader trad en door den dichten sluier trachtte heen te zien. Camilla kon hem niet antwoorden; zy was zoo teleurgesteld, dat zy geen geluid kon geven. Het spyt my erg, maar myn neef kan u onmogelyk ontvangen," zei Emilio, terwyl hy haar een stoel aanbood en er voor zichzelf een haalde. „Maar misschien zou ik wel, als dat kan, de boodschap voor u kunnen over brengen." Ik moet hem zelf spreken," zei Camil a. Emilio trok zyn schouders op, als wilde hy daardoor zeggen, dat het hem erg speet. Toen sloeg zy haar sluier terug. Dat dacht ik wel," mompelde hy, terwyl hy voor haar boog. Brengt u my by hem of roept u hem hier," zei zy op gebiedenden toon. „Ik heb zyn brief niet willen aannemen, maar ik wil uit zyn eigen mond hooren wat hy tot zyn rechtvaardiging heeft aan te brengeD." Emilio keek haar met zyn spotachtige oogon doordringend aan en antwoordde: „Onmogelyk, signora. Hy kan u niet ontvangen." U bewaakt hem wel zeer angstig," riep zy uit op minachteuden toon. Hy dacht een oogenblik na en zei toen U kunt uzelf overtuigen of ik dat niet met recht doe. Ik zal u by hem brengen." Hy deed de dour voor haar open, waardoor hy was binnengekomen, en ging haar voor door eenige ryk gemeubileerdekamers. Zy volgde hem zonder te letten op al de pracht, die haar omringde. Haar hart klopte zóó hevig, dat zy byna geen adem kon halen. In de laatste kamer aangekomen, deed Emilio een zydeur open en verzocht Camilla met e3n handbeweging de kamer in te gaan. Met vluggen tred trad zy het vertrek binnen, maar viel plotseling op haar knieën alsof een bliksemstraal haar had getroffen. Op een bed, waarvan het zyden gordyn niet geheel was toegeschoven, lag Bilfredo met een verband om zyn hoofd. Hy ylde en herkende Camilla Diet. Emilio schrikte en snelde naar Camilla toe, om haar op te helpen. Maar zy probeerde al alleen op to staan en liep met knikkende knieën naar het bed, waarop de gewonde lag. Emilio ging in een diepe vensterbank zitten en sloeg haar zoo met aandacht gade. Een gelukkig toeval had hem in staat gesteld, Bilfredo, die by het begin van het gevecht was gewond, naar de villa te ver voeren. Hy was rustig thuisgebleven, terwyl zyn moeder en zuster naar Florence waren gegaan om aan de drukte van bet bombar dement te ontkomenook de bedienden waren gevlucht; alleen zyn kamerdienaar was by hem gebleven. Daar de villa ver genoeg van de Porta Pia verwyderd was, hadden de doctoren de groote binnenplaats tot hospitaal ingericht en daarheen was Bilfredo vervoerd. Zyn hoofdwond had niet veel te beteekenen, maar een andere kogel was in de linker-dy gedrongende dokter had dien kogel nog niet kunnen vinden en maakte zich daarover wel wat ongerust. Dat alles vertelde Emilio, terwyl Camilla met wyd geopende oogen hem aanstaarde, dien zy eens zoo innig had liefgehad. Nu opende de zieke zyn lippen. Camilla hoorde niets, maar zy begreep hem, nam een glas met yswater op, dat op een tafeltje naast het bed stond en bracht hot aan zyn lippen. Hy dronk gretig, zuchtte diep en sloot toen weer zyn oogen. Een traan van medeiyden rolde over Camilla's wang. Zy zei tot Emilio op gedecideerden toon, dat zy zou bly ven om Bilfredo op te passen, en hy nam haar aanbod dankbaar aan. Maar ge zult misschien graag hebben, dat signor Ghibello weet waar u bent," zei hy, nadat hy haar op de hoogte bad gebracht van de voorschriften van den dokter. Niemand zal zich ongerust maken over myn lang uitbiyven," antwoordde zy met tril lende lippen. "Weet u dan niet, dat myn vader het leven heeft verloren in dat opstootje, dat do verovering van Rome ten gevolge heeft gehad?" Wat?" riep hy. ten zeerste verbaasd, uit en voegde er deelnemend by: „Vergeef hef my, 8ignorina, dat ik, zonder het te willen, u opnieuw aan uw verlies heb doen denken Hy trad de aangrenzende kamer binnen en terwyl by zich op de canapé uitstrekte, mom pelde hy: Inderdaad, de wereld ia een gekkenhuis. Maar in die vrouw zit iets van de oude Romeinsche vrouw. Ik geloof heusch, dat zy in staat was geweest hem te vermoorden. Het is gek!" Camilla zat intusschen in een zeer treurige stemming aan het bed v?.n Bilfredo. Toen zy voor de eerste maal een ander kompres met yswater op zyn voorhoofd legde, schrikte zy by de gedachte, dat zy nog altyd den dolk in haar zak had, waarmee zy hem had willen doorsteken. Zy rilde by het idee, dat zy hem in een dergelyken toestand had willen brenger al8 dien, waarin hy nu verkeerde, terwyl hy, door allerlei droombeelden gekweld, onrustig heen en weer woelde. Zy begreep nu zelf niet, hoe zy tot dat vreeseiyke plan had kunnen komenI {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1